gsdje (Touranl Bidault en Adenauer in openhartig contact over Saarkwestie Wist U Schaduwen- van heden moeten wijken voor „Eenheidslicht" van morgen Fonkelende R.A.I. vandaag officieel geopend Gewonnen aan gezag Al of geen lid Koningin dankte Britse vorstin voor hulp na de ramp VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 Bureaux: Grote Marktstraat 7. Tel. 184155* Bijkantoren: Voorburg: Looierslaan 35, Schev.: Badhuisstraat 166. Tel. 555517; Rijswijk: Tulpstraat 99 TeL 723154 en Paets van Troostwijkstraat 5, Den Haag; ■Wassenaar: v d. Duijn v. Maasdamstr. 1, Abonn.: 47 cent per week, 2.— per maand of 5 95 per kwartaal Adv.: 0.27 per mm; Fam.ber. 0.27 per mm Koeriers 15 woorden 1.—. Gironr 82585 Directeur: B. BOL Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: L. SCHRIJVERSHOF CHRISTELI] K-N Al ION RAL DAGBLAD Vooi Den Haag en Omgeving pStattfoAstirl) Is flbeMenet! myo bert in te^benspnet* Een en veertigste jaargang No 11154 Stort Uw bijdragen, lenigt de nood Giro9575 Tête a tête in villa Madama TERWIJL TE ROME een principieel accoord bereikt werd over het verdrag betreffende de Europese Defensiegemeenschap, al moeten dan nog 1001 bezwaren worden overwonnen voor de verwerkelijking, schuift zich bovendien de Saarkwestie daartussen. Teneinde ook deze barrière weg te nemen, hebben de Duitser Adenauer en de Fransman Bidault gisteren in de schilderachtige villa „Madama", aan de rand van Rome, de diepgaande meningsverschillen besproken. Aan beide zijden werd het verlangen getoond, politieke gepassioneerdheid, starheid en niets zeggende phrasen te vermijden. Wat zal uiteindelijk het lot van het Saargebied zijn, dat weliswaar met Frankrijk is verbonden door een economische unie, maar waarvan Duitsland de economische nadelen ondervindt? Het enige punt van overeenstemming, waartoe partijen in de Saarkwestie zijn gekomen, is het besluit, om in het toekomstige Euro pese Parlement, een delegatie van het Saargebied op te nemen. Bidault en Adenauer hebben het pro bleem van alle kanten, in het bijzijn van de expert prof. Hallstein, onder de loupe genomen. Wij wijzen er op, dat dit speciale Frans-Duitse contact plaats vond na de tweedaagse conferentie der zes ministers van Buit. Zaken van het „Kleine Europa", die naar wegen er middelen zochten om Europa te ver enigen. De villa „Madama", waar d£ bespreking plaats vond, werd streng be waakt er alle verslaggevers en fotografen werden op een eerbiedige afstand houden. Uiteraard kan men zioh dus slechts over het res-'.ltaat van het ver handelde beroepen op een Franse er iDuitse bron. Volgens de Duitse bron dan, is er geen sprake van, dat Bidault van Adenauer ADENAUER: Wat wordt er van de Saar? voor Wederzijdse Veiligheid, tevens reizend ambassadeur, arriveerde voor overleg met de Amerikaanse Hoge Com missaris in Duitsland, Conant. Het gonst van Amerikaanse activiteit, ter bewerkstelliging van de „Europese eenheid". Wij hebben reeds vermeld, dat David Bruce, gewezen Amerikaans ambassadeur in Parijs, naar Eutopa vloog en ook hij zal zijn invloed aanwenden Ik deed toch concessies te Rome om „consideratie" heeft verzocht, in ruil voor de „zege van Adenauer" te Rome betreffende het E.D.G.-verdrag, Immers, de Fransen houden nu niet meer zo star vast aan de toegevoegde protocollen. De Franse bron geeft slechts te kennen, dat het onderhoud „zeer vertrouwelijk vriendschappelijk" was. Het Frans-Duits-Italiaans contact is nog niet beëindigd, want vandaag wordt er gesproken over het tewerk stellen van Italianen in Frankrijk en de verkeers problemen aan de Frans-Italiaanse grens, met inbegrip van een tunnelplan voor de Mont Blanc, Adenauer en De Gasperi zullen een overeenkomst tekenen, waar bij vier culturele instellingen, waarop dè Geallieerden tijdens de oorlog beslag hadden gelegd, in Duits beheer worden teruggegeven. Adenauer vertrekt spoedig naar Bonn, waar William Draper, de directeur van het Amerikaanse bureau Reeds vluchtten 66.000 mensen naai W.-Berlijn Alleen al in dit jaar Het aantal vluchtelingen dat sinds het begin van dit jaar de Oostzone van Duitsland heeft verlaten en naar West- Berlijn is gevlucht, heeft de 60.000 overschreden. Gisteren meldden zich weer 2400 vluchtelingen bij de verza- melposten- De Westduitse autoriteiten hebben thans besloten, het aantal vluchtelingen, dat dagelijks per vliegtuig naar West- Duitsland wordt doorgezonden, van 500 op 950 per dag te brengen. Met ingang van 9 Maart a.s. zal dit aantal op 1150 worden gebracht, aldus Reuter. Ullllllllillllllllllllllll De Tol-Unie in de kinderkamer Maar ik doe toch lekker niet mee.. Prins bij plechtigheid Bevel over mariniers overgedragen Gen.-maj. Van Gijn volgt gen. De Bruijne op (Van een onzer verslaggevers) Fier wapperde vanmorgen de Konink lijke Standaard van de Van Ghent- kazerne te Rotterdam. Op het exercitie terrein voltrok zich een kleurig en in drukwekkend schouwspel. Daar droeg de commandant van het ivorpp Mariniers, luit.-generaal M. R. de Bruijne, die na 39 jaar de militaire dienst verlaat, het commando van zijn Korps over aan zijn opvolger, gen.-majoor P. J. van Gijn. Prins Bernhard, de staatssecretaris van Marine, de heer H. C. W. Moorman, en de secretaris-generaal van Marine, de heer J. J. van Houten, woonden deze plechtigheid bij. Nadat de scheidende generaal het vaandel van het korps aan zijn opvolger had overhandigd, volgde een indruk wekkend défilé, waaraan deelnamen de Marinierskapel, twee compagnieën van de afdeling Mariniers te Doorn en depu taties van de te Rotterdam gelegerde troepen. ,Mijn bevelsperiode van vijf jaar droeg een ander karakter dan die van mijn voorganger, wijlen luit.--en. Von Frijtag Drabbe, die bij zijn vertrek kon getuigen van de vele verbeteringen, die van 1945 —1948 tot stand waren gekomen", zei de scheidende generaal. „Ik had hoofdzake lijk tot taak de prachtige organisatie van ons Korps, dat uit 13.000 man bestond, zoal niet te liquideren dan toch in ge- forceex-d tempo terug te brengen tot de voorgeschreven vredes-organisatie van circa 4000 man". Drama te Beilen Landbouwer door zijn huisbaas doodgestoken In de afgelopen nacht is de 23-jarige land bouwer N. de Wijster te Beilen door zijn 50-jarige h-uurbaa.,, de landbouwer J. Th. met een mes doodgestoken. Bel den kwamen van een feest en hebben daarna onenigheid gekregen. De W. was gehuwd. Th. is door de rijkspolitie gear resteerd en in bewaring gesteld. De dood van schipper Brinkman Botsing van sleepboten was samenloop Het op elkaar varen en onklaar ge raken van de sleepboten Witte Zee en Ganges op 17 Januari 1952 bij Hoek van Holland is een dramatische en catastro fale samenloop van omstandigheden ge weest bij een overigens verdienstelijk op treden van deze sleepboten. Tot deze slotsom kwam gisteren de inspecteur voor de scheepvaart in Amsterdam. De sleepboten waren uitgevaren om assistentie te verlenen aan het Panamese stoomschip Merope. Om de onklaar ge raakte Ganges te vervangen, snelde de reddingboot Jan Leis te hulp, waarbij schipper Brinkman verdronk. De brand in de machinekamer van de Merak (1848 ton) van de Kon. Paketvaart Mij is volgens de inspecteur niet te wij ten aan schuld of nalatigheid. Over het vergaan van de drijvende bok Schieland, die achter de sleepboot Schelde op weg was van Brunsbuttel naar Rotterdam, zei de inspecteur dat een hardere wind was opgestoken dan oorspronkelijk werd 'ver wacht. De Raad voor de Scheepvaart doet la ter uitspraak. inzake het E.D.G, en de Saarkwestie. De Amerikaanse Hoge Commissaris, Conant, heeft eerder met de leiders dei- Duitse socialisten besprekingen gevoerd om de tegenstand betreffende de ratifi catie van het E.D.G. te overbruggen Want het E.D.G.-schip is nog niet in zicht van de haven, maar tenminste niet ge zonken. Zo heeft een Duits woordvoerder de in Rome gehouden conferentie over het E.D.G. gekarakteriseerd. De Franse oppositie, speciaal die der Gaullisten, vormt een enorme hinderpaal voor de ratificatie in de Franse Kamer. Bovendien meldde Reuter, dat de be krachtiging in toenemende mate afhan kelijk is geworden van nauwe Britse samenwerking. Hieronder begrepen een definitieve toezegging van Engeland, dal het troepen op het Europese continent zal blijven handhaven. Men ontkomt niet aan de indruk, dat een zeer krachtig verzet tegen de ratificatie.in aantocht is. De Franse oppositie houdt het been stijf! De Gaullisten wijzen er op, dat R.dault te Rome voor Adenauer ge zwicht is. Is de stemming te Parijs dus in mineur, te Bonn is de zeer gedrukte stemming sinds Rome iets verbeterd. Deze heeft plaats gemaakt voor een „voorzichtig optimisme". Men verheelt zioh echter niet, dat ook in de Bondsdag nog grote moeilijkheden overwonnen moeten wor den. In de Duitse pers komt duidelijk tot uiting, dat men weliswaar één stap verder is, maar de eindstreep nog lang niet be reikt. In Nieuwerkerk 269 slachtoffers In de vergadering van de Gerefor meerde particuliere synode, die gisteren te Goes is gehouden, hebben de Gerefor meerde predikanten uit de noodgebieden een overzicht gegeven van hetgeen zich i hun gemeente heeft afgespeeld. Hier bij heeft ds Y. Tiemersma meegedeeld, dat in zijn gemeente Nieuwerkerk, op Schouwen, 269 doden en vermisten zijn. (Het eerste officieel opgegeven cijfer was 144. Red.). Voor bouwarbeiders In rampgebied tijdelijk 55-urige werkweek Om een spoedig herstel van de nor male toestand in het watersnoodgebied te bevorderen, overweegt de arbeids inspectie aan de werkgevers, die daar in het bouwvak werkzaam zijn, een al gemene vergunning .te verlenen om de arbeiders 55 uur per week te laten wer ken, Deze vergunning zal 4 weken du ren. maar kan in overleg met de Be- drijfsunie periodiek worden verlengd. De Bedrijfsunie heeft verklaard met deze regeling accoord te gaan. Fiets na 30 jaai weer present Zwevend frame, bromfiets beneden 300 en scooter van 3 meter RUIM 130 EXPOSANTEN hebben vannacht de laatste hand gelegd aan het opbouwen en verfraaien van hun stands op de 31ste R.A.I.-ten toonstelling te Amsterdam, die ditmaal motoren, scooters, bromfietsen, rijwielen, driewielers en invalidewagens omvat. Ruim 130 exposanten, dat wil zeggen enige duizenden tentoongestelde artikelen. En inderdaad, als men de feestelijk aangeklede grote hal binnentreedt, is het voor een arge loze bezoeker moeilijk een keus te maken. „Deze expositie neemt in de lange reeks van R.A.Ï.-tentoonstellingen een bijzondere plaats in, omdat voor het eerst sinds ruim 30 jaar de fiets is vertegenwoordigd", zei de alge meen voorzitter van de R.A.I., de heer E. F. Eriksson, vanmiddag bij de opening. De Nederlandse rijwielindustrie heeft j sultaten. De gezamenlijke productie be- na de oorlog met greis moeilijkheden tej droeg in 1951: 490.000 rijwielen, waarvan kampen gehad. Een deel van het ma- ruim 100.000 werden geëxporteerd. Vandaag is dan te Amsterdam in het R.A.I.-gebouw de grote tentoonstelling van rij wielen, bromfietsen, scooters, motorrijwielen en onderdelen van al die vervoermiddelen ge opend. Hier een overzicht van de reusachtige hal, kort vóór de opening. De expositie duurt t/m. 8 Maart. ehinepark was ('.oor de bc °tter, wegge voerd en na herstel daarvan worstelde men nog met een tekort aan materiaal, waardoor het onmogelijk was het enorme tekort aan rijwielen snel aan te vullen. Toen later de markt meer en meer ver zadigd scheen te worden, ging deze indus trie zich in toenemende mate op export toeleggen, met alleszins hoopgevende re- Dit is het trieste restant van de spoorbaan aan de Brabantse kant van de Moerdijkbrug. Het herstelwerk is echter in volle gang en in April hoopt men hier weer treinen te laten rijden. productie oyer 1952 za' vermoedelijk hljna 600.000 rijwielen bedragen, waarvan in li maanden ruim 162.000 rijwielen werden uitgevoerd. Ook de Nederlandse industrie van mo torrijwielen en bromfietsen heeft belang rijk bijgedragen in de export. Het totale exportcijfer van deze industrieën heeft in 1952 het bedrag van vijftig millioen gul den overschreden. Zwevend hame Het aantal op deze tentoonstelling ge- exposeerde rijwielmerken bedraagt 36. Zeven daarvan zün buitenlandse fabrika ten. hoofdzakelijk Engelse. Een opmerkelijke verschijning is op de tentoonstelling de nieuwe simplexfiets met zwevend frame. De bovenhuis van het frame is hierbij vervangen door een stelsel van veren, waaraan het zadel is bevestigd. Zonder het minste schokje te voelen, kan men er mee door kuilen rij den. De heer Leeuwenberg, directeur van de Simplex, zei dat deze fiets niet be doeld is voor de grote stad met asphalt- wegen, maar voor de vaak nog slechte buitenwegen. 41 Bromlietsmerken De belangstelling voor de bromfiets schijnt nauwelijks verminderd te zijn. Niet minder dan 41 merken nemen aan de tentoonstelling deel. waarvan ruim de helft Nederlandse- De goedkoopste bromfiets is op de expositie de Berini- De ontwerper vertelde, dat er naar ge streefd wordt tegen volgend jaar een bromfiets op de markt te brengen, die minder dan f 300 zal gaan kosten Dan zal het verschil, met diverse luxe uit voeringen van rijwielen, die voor be dragen van omstreeks f 250.geprijsd staan, niet zo groot meer zijn Scooter van 3 meter Voorts komen niet minder dan 53 mo- torrijwielmerkcn de aandacht vragen waaronder zes Nederlandse. Onder de 11 merken scooters bevindt zich één Ne derlands merk. Het zal duidelijk zijn, dat in deze sec tor (motorrijwiel en scooter) de Neder landse behoefte grotendeels door de im port wordt gedekt Zo werden in 1951 10.522 motorrijwielen en 622 scooters ge ïmporteerd. in 1952 resp 7 694 en 898 De Nederlandse motorrijrwielindustrie pro duceerde in de genoemde jaren resp. ruim 5000 bijna 6000 stuks. De export bedroeg In dezelfde periode bijna 2000 in 1951 en ruim 3600 in 1952. Meer dan 80 procent der geïmporteerde motorrij wielen kwamen uit West-Duitsland. Tsjechoslowakije en Engeland. Een deel der import, bijna 2500, werd in 1951 in Nederland geassembleerd. Deze assemblage blijkt echter, als gevolg van de in Nederland bestaande douanetarie ven, weinig lonend te zijn. zodat in 1952 daaraan vrijwel een eind is gekomen. Een bijzondere scooter is wel de bijna drie meter hoge Vespa, die niet op de Nederlandse wegen zal verschijnen, maar, naar verteld werd. cadeau zal worden gedaan aan de reus uit Klein Duimipje. Op deze stand is ook de waterscooter be zien, waarmee de Franse motorren ner George Monneret Het Kanaal over stak. Bij de motoren ter. slotte zijn er nieu- fwe verschijningen in overvloed, waar- j onder enkele Nederlandse, maar de prijs blijft in vergelijking met, ds vooroorlog se jaren nog hoog DAT tot directeur van het Chr. Blin deninstituut te Amsterdam is benoemd mr J. de Boer, die op zijn zesde jaar vol slagen blind werd en sinds 1931 werk zaam was bij de houthandel Jongeneel te Utrecht. De heer de Boer is de op volger van de heer A. Boendermaker, die om gezondheidsredenen ontslag neemt. DAT in het woonoord Schattenberg te Westerbork 92 diploma's voor vakbe kwaamheid zijn uitgereikt, de eerste, die door Ambonnezen in ons land zijn be haald. DAT in Utrecht wegens faillissement een onderhandse verkoping van enige tientallen circuspaarden, afkomstig uit Zweden, wordt gehouden. DAT de N.V. Stoomtram Walcheren met ingang van 1 Maart haar tarieven verhoogt, aangèzien het vervoer steeds meer terugloopt. DAT de drie grote vakcentralen bij de regering zullen aandringen op bevorde ring van de plaatselijke keuze (d.w z. inschakeling van de kiezers bij de beslis sing over de vraag of gelegenheden voor de verkoop van openbare drank moeten worden verminderd of afgeschaft). T de piloot van het bij Eelde ver ongelukte Zweedse militaire vliegtuig per K.L.M. uit Amsterdam naar Kopen hagen is vertrokken en de beide andere toestel' nog oj^Eelde blijven in af wacht 'van be zicht. DAT de Canadifse emigratie-attaché A A Ewen in Midden-Beemster afscheid heeft genomen van 15 Ned. jongemannen, die in een half jaar zijn omgeschoold tot landarbeiders en binnenkort naar Canada vertrekken. DAT de Centrale Vereniging voor de Markt, Straat- en Rivierhandel op 25 en 26 Maart in Utrecht haar algemene ver gadering houdt. DAT togen de 23-j. kantoorbediende J. H. de K. uit R'dam, die een handelaar voor f 700 heeft opgelicht door zich ais A N.P.-folograaf voor te doen, in R'dam 10 mnd (waarvan 4 voorw.) is geëist. DAT de leider van het voormalige weekblad Koning Voetbal, C. D. H., die met wedstrijdformulieren heeft ge knoeid, bij de heropening van de behan deling voor het A'damse hof opnieuw 6 mnd tegen zich hoorde eisen (Recht- bankvonnis: 4 mnd). DAT in 24 uur tijd door de Oranje sluizen te A'dam acht bakken zijn geko men met elk 800 ton keileem, die bij Urk is gebaggerd voor het dichten van de dijken in Zeeland. DAT twee Ned. torpedojagers, twee fregatten en een duikboot gisteren voor een driedaags bezoek in Las Palmas (Ca- narische Eilanden) zijn aangekomen. DAT aan luit-kol. G. H. Christan van de generale staf toestemming is verleend tot het dragen van de Amerikaanse Legion of Merit, degree of legionnaire, en de Silver Star. DAT in het Diaconessenhuis te Utrecht de Protestantse stafopleiding voor ver pleegsters is geopend, waar de cursisten (thans 33) gedurende twee jaar maande lijks drie dagen bijeenkomen. DAT wegens een inbraak te Schiedam, waarbij o.a- f 6000 aan Ned. en buiten lands geld verdween, de 29-j. A. S. en de 41-j. A. Sbeiden uit Schiedam, door de R'damse rechtbank tot resp. 12 mnd. (waarvan 3 voorw) en 9 mnd. zijn ver oordeeld (beiden conform de eis). DAT evacué's uit de getroffen gebie den op vertoon van hun kaart van 1 tot 8 Maart vrij 'toegang hebben tot dier gaarde Blijdorp in Rotterdam. DAT de kosten van het herstel der zeeweringen op Walcheren geraamd wor den op f 2,3 millioen. DAT de prov. weg van Schoonhoven over NieuwpoortGoudriaanSchellui- nen naar Gorinchem voor alle verkeer berijdbaar is. Merle Cochran naar Amerika vertrokken De ambassadeur van de Ver, Staten in Indonesië, Merle Cochram, die op zijn verzoek met ingang van 15 Maart a.s. uit deze functie is ontheven, is vanmor gen naar Amerika vertrokken. £j EN ONDERWERP dat bij de be groting van Binnenlandse Zaken ook aan de orde pleegt te komen, is dat van de burgemeesters. Het is begrijpe lijk. In de burgemeester heeft voor stad en (vooral ook) voor dorp het gezag als het ware gestalte aangenomen. In deze weken is het weer eens duidelijk geble ken, van hoe groot belang het bezit van een goede burgemeester is. Geen wonder, dat de burgemeesters benoemingen voor de minister van Bin nenlandse Zaken een zaak van gewicht zijn. In zijn schets van de parlementaire geschiedenis maakt prof. Oud ergens deze opmerking, dat de afzonderlijke daden van de burgemeesters zioh aan des ministers verantwoordelijkheid ple gen te onttrekken, maar dat bun benoe ming en handhaving volop voor zijn re kening komen. Zo is het inderdaad. •Er is over burgemeestersbenoemingen altijd veel te doen, ook al liggen de tijden nu wel goeddeels achter ons, die Kuyper ons actueel als volgt beschrijven kon; „Slag op slag doet zich het geval voor, dat een vreemde jonkman, zonder kennis van „land en luyden", van prac- tische ervaring nog verstoken, aan de ernst des levens nog gespeend en alleen begiftigd met wat theoretische kennis van ons administratieve recht, in een gemeente van eenvoudige lieden letter lijk de baas komt spelen, om in vereniging met de eveneens van buiten ingekomen notaris en kantonrechter enz. een mo derne club te vormen, die het zich ten taak stelt, de kolonie te liberaliseren". Dat is, dunkt ons, vrijwel algemeen verleden tijd. Ook op dit punt heeft het burgemeesterschap aan gezag ge wonnen. Geen goed burgemeester, die dat zaïl betreuren. Integendeel, hij zal er zelf door hebben gewonnen aan aanzien en gezag. ALS HET over de burgemeesters gaat, dan komt bij de begroting van Binnenlandse Zaken ook als regel ter tafel, of de burgemeester geen lid behoort te zijn van een politieke partij. Dat is wel eens anders geweest. Er zijn jaren geweest, waarin meestal de stelling werd verdedigd, dat een burge meester bij voorkeur géén lid moest zijn van een politieke partij. Ook deze tijden liggen achter ons en ook dat noemen we een winst. Minister Beel blijkt nu van oordeel, dat men aan iemand die burgemeester wil worden niet altijd de eis behoeft te stellen, dat hij bij een politieke partij is aangesloten. Wjj laten voor het ogenblik de juistheid van dit standpunt in het midden. Maar wie het in deze met de minister eens zijn, zullen goedi doen daarbij ook het volgende in hun over wegingen te betrekken. De practijk leert, dat die burgemees ters. die niet bij een. partij zijn aange sloten, vrijzinnig plegen te zijn en poli tik dtch- staan vooral bij djp V.V.D., soms ook bij de P.v.d.A. Dat is hun goea recht. Maar het is al evenzeer het goede recht van wie naar een enigezins billijke getalsverhouding streven, daarop de aan dacht te vestigen. Voorkomen van onbillijkheden op dit terrein betekent al weer winst voor het burgemeesterlijk gezag. En wederom: dat gezag moet de minister van Binnen landse Zaken wel zeer ter harte gaan Bezoek van 6 uur aan Londen Prins Bernhard bracht vliegtuig over naar mistvrije luchthaven OM KWART VOOR ACHT gisteravond keerden Koningin Juliana en Prins Bernhard op het paleis Soestdijk terug van hun bezoek aan Engeland, dat slechts zes uur geduurd had. Het vliegtuig, waarmee het Koninklijk Paar de reis maakte, werd door de Prins bestuurd. De Prins had het toestel 's middags van Hendon, waar een dichte mist hing, overgevlo gen naar Northolt, waar het zicht goed was. Terwijl Pins Bernhard deze extra- vlucht maakte, bezocht de Koningin Burlington House, waar een tentoonstel ling van Nederlandse schilderijen wordt gehouden. Samen met de Nederlandse ambassadeur, mr D, U. Stikker, wandel de Koningin Juliana langs de doeken. Voor Rembrandts schilderij van zijn moeder bleef zij staan en zei, dat dit haar geliefdste schilderij is. De tentoonstelling was tijdens het Koninkijk bezoek gewoon voor het publiek geopend. Onder de talrijke be zoekers merkte de Koningin een vroegere vriendin uit haar studietijd in Leiden op. die zij hartelijk begroette. Toen de secretaris van de Koninklijke Academie een paar schoolkinderen ver zocht door te lopen, omdat zij, naar hij meende, H.M. verhinderden een schilderij in al zijn pracht te bewonderen, trad de Koningin direct op de ijverige Engels man toe en drong er bij hem vriendelijk op aan, niet onnodig de aandacht op haar aanwezigheid te vestigen. Dank voor hulp Een grote menigte juichte de Koningin toe, toen zij het tentoonstellingsgebouw verliet om zich naar het Buckingham- paleis te begeven, waar zij en Prins Bernhard met Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh de lunch gebruik ten. Bij het paleis stond een erewacht van Grenadier Guards in grijze overjas sen en berenmutsen opgesteld. Het offi ciële doel van 't bezoek was o.m. Koningin Elizabeth te danken voor de Engelse hulp bij de overstromingsramp in Neder land. Tijdens haar korte bezoek aan Enge land ontving de Koningin nog een dele gatie van de Bond van Timmerlieden, een oud gilde van Londen. De Koningin zou op 25 Februari erelid van dit gilde zijn geworden, maar wegens de over stromingsramp is deze plechtigheid uit gesteld De Nederlandse ambassadeur, mr Stikker, reikte op de ambassade de ver sierselen van commandeur in de Orde van Oranje-Nassau uit aan Sir Gerald Kelly, president van de Royal Academy, en wethouder C. L. Ackroyd. HET WEER IN EUROPA Oslo Stockholm Kopenh. Londen A'dam Brussel Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort Mtlnchen Zürich Wenen Gegeven a i co 2 C£"3 3. isë-S fi a 3 sE regen motregen windstil WNW 2 1 0.1 3 0.1 mist windstil 1 0 mist windstil 1 0 mist windstil 3 0 onbew. windstil 1 0 onbew. ZZW 2 -2 0 onbew. WNW 6 -S 0 'an nedenmorgen 7 u. (KNMI.) Bijeenkomst van Joodse leiders te Londen Over de toekomst van 2Vz millioen rasgenoten in het Oosten- Joodse leiders uit Europa, de Ver. Sta ten en Israël zouden vandaag te Londen bijeenkomen om te spreken over de toe komst van 2.500.000 Joden in de com munistische Oosteuropese staten. Zij zul len voorbereidingen treffen voor een bijeenkomst van vertegenwoordigers van Joodse organisaties uit de gehele wereld, uitgeschreven door het Israëlisch-Joodse agentschap te Zürich Deze conferentie Zaterdag: zal 10 Maart a.s. beginnen, ter bespre-117.07 tot 6.59 uur. Op 28 Februari V.M. king van het antisemietisme dat in de Sowjet-Unie en in andere communistische HOOGWATER SCHEVENINGEN staten heerst. 1 3.26 en 3.34 Noordelijke wind Tot morgenavonn verwacht De Bilt: Droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets minder koude nacht. Morgenmiddag over het al gemeen iets lagere tempera turen dan vandaag. (Opgemaakt om tien uur) .31 tot 18.16 uur; maan

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1