UletvU^ Frans-Belgische pensionhoudster verduisterde 5000 gulden Den Haag gebruikt de laatste dertig jaar meer snoep en fruit HAAGSCHE COURANT Vrijdag 27 Februari 1953 -Pagina 8 „Ik wilde madame een poets bakken" In aUengs radder wordend gebro ken Nederlands heeft vanochtend een Haagse pensionhoudster, Fran- Caise van geboorte en Belgische van nationaliteit, voor het Haagse 'Gerechtshof uiteengezet, hoe zij er toe kwam zich vijf bankbiljetten toe te eigenen van een landgenote, die enige tijd gratis verblijf had" ge houden in haar pensioen. De Haag se Rechtbank had haar daarvoor veroordeeld tot een half jaar ge vangenisstraf, van welk vonnis zij nu in hoger l>eroep was gekomen. Ze gaf de feiten toe, maar, zo vroeg ze met zachte aandrang aan de he ren achter de groene tafel: „geeft u me alstublieft eenhoe noemt men dateen voorwaardelijke straf". De feiten waren als volgt: In September '51 had de pensionhoud ster een zekere madame M„ pas weduwe geworden, uit menslie vendheid by zich in huis genomen. Een deel van de contanten van ma. dame M. was aan de verdachte in bewaring gegeven. Deze had het geld gedeponeerd in een safe van de Twentse Bank. Geruime tijd la ter echter was de pensionhoudster naar de bank gegaan en had ze vijf bankbiljetten van 1000.uit de koffer genomen, waarin de ver schillende goederen waren gedepo neerd en daarna de boel weer ver zegeld, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. De president van het Hof wilde wel eens weten, wat pre cies de motieven van deze verduis tering waren geweest. Uit de verklaringen, destijds voor de Rechtbank en thans voor het Hof gegeven, traden twee beweeg redenen naar voren, kennelijk nog al in strijd met elkaar. Madame M. zo zei de verdachte, zou haar 5000 beloofd hebben, waarvan ze maar niets te zien kreeg. En in de twee de plaats had ze haar gast een poets willen bakken, omdat mada me M. zich niet op waardige wijze in haar huis zou hebben gedragen en het op de vriend van de pension houdster gemunt zou hebben. Toen vond ook de president het tijd voor een paar Franse woorden: „Is dit verhaal niet pour besoin de la cause?", zo vroeg hij. Hij meende, dat het „poets bakken" in het algemeen ten doel heeft het slachtoffer een bepaalde gewaar wording te doen ondergaan. Maar van deze „poets", zo meende hij, merkte madame M. niets, omdat het effect ervan haar lange tijd verborgen bleef. Ook leek het de president zonderling, dat de 56-ja- rige madame M. zich in huis ge dragen zou hebben als door de ver dachte werd voorgesteld. „Maar VOETGANGERS OPGELET Vier personen staken onvoorzichtig Over Het aantal voetgangers, dat zidh schuldig maakt aan onvoorzichtig oversteken, stijgt de laatste dagen sterk. Gisteren waren het weer vier voetgangers, die de dupe van hun eigen onvoorzichtigheid werden. Op het Buitenhof stak de 75- jarige voetgangster M. D. R. uit Johannesburg (Z.-Afrika). die in een Haags hotel logeert, onvoor zichtig de rijweg over. Zij werd aangereden door een personenauto. Met pijn in rechterheup en been is zij in het ziekenhuis Westeinde opgenomen. De 61-jarige mevr. M. H. C. H. van W. uit de Van Ostadestraat stak zonder uit te kijken de VaiL lantlaan over. Een wielrijdster reed haar aan en een pijnlijke schouder, die in het ziekenhuis Westeinde werd behandeld, was het gevolg. Twee kinderen, een 4%-jarig en een 5-jarig jongetje, liepen, resp. op de Badhuisweg en de Rhenen- straat. plotseling de weg op. Het 4V6-jarig jongetje D. J. B. van de Klatteweg, werd aangereden door een personenauto. Hij liep een her senschudding op. De 5-jarige, die eenzelfde onge val in de Rhenenstraat veroor zaakte, was O. K. uit de Rhenen straat. Hy kwam er met een wond aan het achterhoofd af. Commissie Bezitsspreiding kervat kaar werk De minister voor Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruyn, heeft in een bij eenkomst van de Commissie Be- zitsspreiding ter gelegenheid van de hervatting van haar werkzaam heden een kort woord gesproken. De minister wees er op, dat na het omvangrijke rapport inzake de winstdeling, thans andere onder werpen aan de orde zijn, te weten: het verkrijgen van aandeelhouders rechten door de werknemers; de bevordering van de vorming van meer duurzaam bezit en de be antwoording van de vraag, of en in hoeverre de Overheid in de inkomsten- en vermogensverdeling dient in te grijpen. Deze punten onderwierp de minister nog aan een nadere beschouwing. Haja-jeugdvorming op filmgebied In de projectiezaal van het Mu seum voor het Onderwijs heeft de Haagse Jeugd Actie, in het kader van de jeugdvorming op filmge bied, Woensdag in een speciale voorstelling, bestemd voor jeugd leiders en docenten, de bekende Italiaanse film van regisseur De Sica „Fietsendieven" vertoond. De bedoeling van deze filmvertoning was, dat de aanwezige jeugdlei ders en docenten een mening over deze film zouden verkrijgen. Na afloop van de vertoning werd nl. een discussie gevoerd, onder leiding van de heer Eeker, lid van de Haja-filmcommissie. Na deze discussie stelde men gezamenlijk een aantal vragen op. Deze vragen nu zullen heden, in de namiddag, als dezelfde film in Capitol draait voor de jeugdgroep-film van de Haja, aan de leiders van de groep uitgegeven worden. Deze leiders zullen de vragen aan de deelne mers van de groep overgeven en het is de bedoeling dat de vragen beantwoord worden. Op deze ma nier hoopt de Haja er achter te komen, welke stromingen zich onder de jeugd, in verband met de film, bevinden. het. is mogelijk, hoor!", voegde hij er aan toe. Een getuige décharge verklaar de. dat de pensionhoudster de man van madame M. gedurende de laat ste dagen van zijn leven voorbeel dig had geholpen. Voorts merkte hij op. dat madame M. de laatste tijd zich te buiten was gegaan aan alcohol. Hij bevestigde zij 't in het vage dat madame M. de verdachte een bepaalde vergoeding in het vooruitzicht had gesteld. De procureur-generaal stelde in zijn requisitoir, dat de menslie vendheid van pensionhoudster niet geheel zonder bijbedoelin gen was geweest. In ieder geval had ze schromelijk misbruik ge maakt van de nood. waarin deze vreemde vrouw verkeerde. Hij vor derde daarom bevestiging van het vonnis, de verdachte door de Rechtbank opgelegd. Mr A. Mout, de raadsman, ver zocht het Hof een onderzoek naar de reclasseringsmogelijkheden van deze verdachte te doen instellen en drong aan op een voorwaardelijke straf. Op 13 Maart zal het Hof arrest wijzen. Petroleumtank explodeerde Lasser ernstig gewond Bij het lassen van een leeg pe- troleumtankje is de 49-jarige las ser J. G. van de Trekweg ernstig gewond. De man werkte in de werkplaats van de N V. Shell Ne derland aan de Calandkade. In de tank aanwezige gassen kwamen onder het lassen tot ontploffing. G. liep door de explosie een schedelbasisfractuur op. Hij is in het ziekenhuis Zuidwal opgeno men. Teraardebestelling J. M. Hermans Hedenmorgen vond op de R.K. Begraafplaats „St. Barbara" de teraardebestelling plaats van de heer J. M. Hermans, in leven secretaris van de afdeling Den Haag van de Katholieke Land- en Tuinbouw Bond „St. Phocas". Vele belangstellenden uit de bloemisten wereld volgden de baar, welke ge dekt was met verschillende kran sen van „St. Phocas" en zusterver enigingen. Zo waren ojn. aanwezig de erevoorzitter van de Bloemisten Patroonsvereniging 's-Gravenhage en omstreken, de heer F. Teunis- sen; de heer J. J. Jochems, secre taris; mr. G. J. Vermeulen, de al gemeen secretaris van de LTB en vele leden. De absoute en de beaarding werden verricht door kapelaan Krachtwijk. Voorafgaande aan de begrafenis werd een H. Mis van re quiem opgedragen in de kerk van de H. Liduina aan de Schenkkade. Haarlemse inbreker in boger beroep tot zwaardier straf veroordeeld De 34-jarige Haarlemse isoleer- der H. S. werd vanochtend door het Haagse Gerechtshof veroor deeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar en 6 maanden met aftrek. In de nacht van 8 op 9 September van het vorig jaar had hij in een huis te Voorschoten inbraak ge pleegd en daaruit een aantal munt stukken en rookgerei gestolen. Van het vonnis der Rechtbank 2 jaar en 6 maanden was hy in hoger beroep gegaan, omdat hij naar zyn zeggen de inbraak niet had gepleegd. De procureur-gene raal bij het Gerechtshof vorderde 2 weken geleden 4 jaar gevange nisstraf tegen deze beroepsinbre ker, die reeds 8 veroordelingen we gens diefstal achter de rug heeft. LEERLINGEN VAN GOJEN- SCHOOL „GAAN IETS ANDERS DOEN" „Wij gaan iets anders doen", was de titel van een kleine revue, die 22 leerlingen uit de zesde klas van de Jan van Gojenschool gisteravond in hun school opvoerden. Het was him afscheidsavond, want binnen kort gaan ze het lager onderwijs verlaten om „iets anders te gaan doen". Welke mogelijkheden er voor hen zjjn toonden ze gisteren in de revue. Het hoofd der school, de heer A. Klevering reikte allen een getuig schrift uit De avond werd voorts opgeluis terd door De Kalua's, die Zuidzee lied j es ten gehore brachten en de conferencier Kees Pater. De ouder commissie bracht 31,81 bijeen voor het Rampenfonds. VONNIS TEGEN DELFTSE FLESSENTREKKER BEVESTIGD Het Haagse Gerechtshof beves tigde vanochtend het vonnis der Rechtbank 8 maanden en ter beschikkingstelling der regering tegen de Delftse boekbinder J. R., die in Leiden talrijke verteringen ln verschillende etablissementen had gemaakt zonder daarvoor te betalen. Ook de procureur-gene raal had tydens de behandeling van deze zaak in hoger beroep be vestiging van het vonnis gevraagd. FILMAVOND ONZE VLOOT Van de witte eenzame hellingen van de gebergten van de Falkland eilanden een kleurige parade voor de Engelse Koning in het hartje van Londen, een tocht met een kano over de dreigende wateren van een donkere rivier in het oer woud van Brits West-Indië, van dit alles zagen de aanwezigen Dins dagavond iets in Pulchri Studio, waar een filmavond was georgani seerd door de verenigingen Oost en West en Onze Vloot. Het was een interessante avond die een volkomen volle zaal trok. Maandag: 2 Maart geeft de afd. Schevenlngen van de Algem. Bona van Ouden van Dagen in gebouw „Padro" een feestavond. Nederlandse Raad der Europese Beweging Op 2 Maart a.s., des middags, zal de Nederlandse Raad der Europese Beweging in de Rolzaal der Gra felijke Zalen, aan het Binnenhof, in buitengewone algemene verga dering bijeenkomen. De vergade ring zal geopend worden door de voorzitter, de heer P. J. S. Serra- rens. Verder zal een voorstel van het Uitvoerend Comité, om enige leden van de Nederlandse Raad te benoemen, behandeld worden. In dit voorstel worden o.a. uit Den Haag en omgeving genoemd: mr J. J. Hangelbroek, mr J. H. Kie- wiet de Jonge, mr A. P. L. M. Kreykamp, mr J. J. van der Lee, mrg mr F. J. C. H. Op de Coul, mevr. J. L. Seret-Sythoff, F. C. Spits en dr E. van de Wiel. Op de agenda staat eveneens een voorstel van het Praesidium en het Uitvoe rend Comité tot benoeming van prof. mr L. G. A. Schlichting als voorzitter van de Nederlandse Raad, ter opvolging van de aftre dende voorzitter, de heer Serra- rens. Namens de Politieke Com missie zal de voorzitster, mej. dr M. A. M. Klompé, een toelichting ge ven van de concept-resolutie, die de vergadering wordt aangeboden, waarna over dit onderwerp zal ge discussieerd worden. In de resolu tie staat o.a., dat gezien de hui dige ontwikkeling op het gebied der Europese eenwording, de Raad voorop wil stellen, dat een Euro pese politieke gemeenschap zoveel mogelijk moet omvatten en dat voor landen, die niet terstond tot de Gemeenschap toetreden, de mo gelijkheid moet bestaan, nauwe banden met de Gemeenschap te onderhouden op alle terreinen, die daarvoor in aanmerking komen. De Raad wenst opnieuw uit te spreken, dat bij de vorming van een Europese politieke Gemeen schap uitsluitend datgene aan Europese organen dient te wor den opgedragen, wat in het natio nale en het Europese belang ge zamenlijk dient te worden behar tigd. De K.S.G. en de Raad van Europa Mr. A. Stempels, parlementair redacteur van de Nieuwe Rotter- damsche Courant, heeft gisteravond in de kelder van de Grafelijke Za len op het Binnenhof voor de Haagse afdeling van de Beweging van Europese Federalisten gespro ken over de Kolen- en Staal Ge meenschap en de Raad van Euro pa. Het lag aanvankelijk in de be doeling, dat het Tweede Kamerlid, drs. H. A. Korthals een lezing hield over dit onderwerp, maar de heer Korthals bleek door dringende werkzaamheden niet in staat zijn belofte in te lossen. De heer Stempels stelde het ge heel ruimer en bepaalde zijn aan dacht tot de verhouding tussen de zes Schuman-landen en de Raad van Europa. Hij besprak de con stellatie van de Raad en verschil lende andere, op Europese samen werking ingestelde organen, herin nerde aan de Engelse houding en die van de Scandinavische landen en gaf als zijn mening te kennen, dat alle pogingen tot samenwerking zich kristalliseren om de Frans Duitse tegenstellingen. (Advertentie) Hoest Kee»p'i° FRIESE CULTUUR PROBLEMEN „Zowel Limburgers als Friezen zijn bewoners van gewesten, die op weg zijn het slachtoffer van Den Haag t.e worden." Dit zeide gister avond de heer R. J. Sipkens, in specteur bij het Lager Onderwijs te Sneek, in een lezing over Friese cultuurproblemen, welke hij in Ho tel Central voor de leden van de Limburgse Culturele Kring hield. Spr. vertelde dat reeds na de 80- jarige oorlog Friesland zich tracht te te onttrekken aan de hegenomie van Holland. Friesland was het enige gewest dat een eigen admi raliteit had en, zo zeide de heer Sipkens, onze Koningin is een rechtstreekse afstammelinge van de Friese stadhouders. Uitvoerig ging spr. vervolgens in op de ont wikkeling van de bewustwording van de eigen taal, een ontwikkeling welke sinds ongeveer 1820 aan de gang is. Eerst in de 20e eeuw is deze beweging van meer practische aard geworden en zijn concrete verlangens naar voren gebracht. Hij herinnerde aan de gebeurte nissen in Leeuwarden, die velen misschien wat kwajongensachtig hebben toegeschenen, maar in ieder geval tot resultaat hebben gehad, dat er commissies zijn ingesteld, die de noodzaak van de Friese eisen, onderwijs van Fries in de eerste twee klassen van de lagere school en sterkere bestuursdecen- tralisatïe. onderzoeken. Momenteel bestaat op het ge bied van het onderwijs soms een merkwaardige situatie en wel dat de onderwijzer de kinderen in het Nederlands toespreekt en de kin deren in het Fries antwoorden, Spr. vestigde er met nadruk de aandacht op dat het noodzakelijk is dat alle Friezen goed Nederlands leren spreken. AMBON-AVOND De Afdeling Den Haag van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" organiseert op 4 Maart in de Die rentuin een Ambon-avond. Als spi ekers treden op mevr. S. L. Lo- kollo-van Heiningen, echtgenote van de minister van Voedselvoor ziening van de Republiek der Zuid- Molukken en de heer H. Coenradi, voorzitter van de Stichting. Voorts bevat het programma muzikale medewerking door de Mena Moeria Minstrels en folklo ristische zang en dansen door de Amb. folkloregroep. Een gedeelte van de opbrengst zal worden over gemaakt aan 't Nat. Rampenfonds. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ln brons, Is verleend aan A. Martens, alhier, en A. A- Plompen, te wassenaar, bel den ploegbaas bij de H.T.M. Economische gevolgen van de nationale ramp Lezing door drs K. van Santen In de filmzaal van het Museum voor het Onderwijs heeft drs K. v. Santen gisteravond voor studen ten en afgestudeerden van het In stituut voor Sociale Wetenschappen gesproken over de „Economische gevolgen van de Nationale Ramp". In een strikt analytisch betoog be gon spr. met de stelling, dat de ramp en wat er mee samenhangt economisch gezien beschouwd moet worden als een exogene factor in onze nationale volkshuishouding. Deze factor valt in een 3-tal punten uiteen, t.w. de overstroming zelve; acties tot beperking en leniging van de ramp en herstel en beveiliging. Spr. ging uitvoerig de invloed na van deze 3-delige factor op het economisch proces, d.w.z. het wel- vaartspotentieel, het nationaal pro ducten en het geldinkomen. Bracht deze exogene factor infla tie of deflatie in het binnenland, een tekort of een overschot op de betalingsbalans t.a.v. het buitenland teweeg? Vooralsnog zullen de ramp en de beperking en leniging onze betalingsbalans niet beïnvloeden, zodat deze in eerste instantie een verder deflatoire tendens zal ver tonen. Daar herstel en beveiliging over een langere periode ten volle hun economische werking zullen doen gevoelen, zullen de inflatoire tendenzen van alle drie genoemde punten eerst op later tijdstip onze betalingsbalans zichtbaar worden. Het herstel zal óf moeten geschieden bij een vermindering van het wel vaartsniveau óf bij vergroting van het nationaal budget Tot het laatste zal volgens spr. niet worden overgegaan, evenmin als tot het eerste uit politieke en sociale overwegingen. Wèl zullen extra-middelen gevonden moeten worden door vergroting van de productiviteit en (of) daling van de consumptie, d.w.z. besparing. Ter wijl ons voor de wereldconjunctuur zeer gevoelig land zijn betalings balans bij deze verzwaring van het nationaal budget alleen in evenwicht zal kunnen houden, indien kapitaaltoevoer uit het buitenland toeneemt dan wel onze export in belangrijke mate wordt vergroot. VERENIGING VAN BIBLIOTHECARISSEN Op 11 Maart a.s. zal hier ter stede de algemene vergadering worden gehouden van de groep verkeer en vervoer van de sectie voor speciale bibliotheken van de Nederlandse Vereniging van Bi bliothecarissen. Er zullen lezingen worden gehouden door de heer J. J. van Raalte, hoofdredacteur van de Handels- en Transport Cou rant over „Problemen der ver- keersjournalistiek" en door dr G. J. Lammers, directeur van de Regeringsvoorlichtingsdienst over „Taak en werkwijze der R.V.D.". Dr. A. J. M. de Mooy, wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij de Konink lijke Bibliotheek, alhier, Is benoemd BUDGETONDERZOEK VAN 1951 Resultaten onderzoek handarbeiders- gezinnen (Van een onzer verslaggevers) Op een heden gehouden persconferentie heeft de directeur- generaal van de Statistiek, dr. Ph. J. Idenburg, de eerste resultaten bekend gemaakt van het nationale budgetonder zoek, dat in 1951 heeft plaats gehad door het Centraal Bu reau voor de Statistiek en de Gemeentelijke Statistische Bureaux van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven en Tilburg. De heer Idenburg begon met er op te wijzen, dat hier gesproken kan worden van het grootste onderzoek, dat tot nu toe in Europa werd gehouden en dat daaraan 3500 gezinnen hebben medegewerkt, niet alleen arbeidersgroepen, maar ook groepen van zelfstandigen met hogere inkomens. Van elke uitgave vermeld in het huishoudboekje werd verantwoording gevraagd en dat was inderdaad, zo zei de heer Idenburg, geen kleinigheid. 14 a 15 Millioen posten verwerkt In totaal moesten worden In gevuld 3500 x 52 huishoudboekjes het onderzoek liep over het gehele jaar waarbij nog kwa men 1000 x 12 zakgeldboekjes, hetgeen een totaal gaf van 200.000 kleine kasboekjes, met als gevolg, dat 14 a 15 millioen uitgave- posten moesten worden verwerkt, daar ieder huishoudboekje ge middeld ongeveer 75 en een zak geldboekje 25 a 50 posten om vatte. Die posten moesten worden overgebracht op 420.000 artike len-kaarten, hetgeen een gigan tisch werk was, dat tot Maart 1952 heeft geduurd. Niet minder dan 120 personen zijn hiervoor in touw geweest. Een verkleind beeld Door dit onderzoek, waarvan de eindresultaten bepalend zyn voor de loon- en prijspolitiek, heeft men een verkleind beeld gekregen van de gehele Neder landse bevolking. Men is thans zóver, dat men met de verwerking van het materiaal voor de eerste duizend gezinnen gereed is gekomen. In de komende maanden hoopt men met de reste rende gezinnen gereed te komen. Er moet nl. nog gewerkt worden aan de landarbeiders, de hoofdar beiders in loondienst; de ouden van dagen en ondersteunden; de zelf standige middenstanders en de be oefenaren van vrije beroepen. Bij het onderzoek van de gege vens der handarbeiders is er van zelfsprekend van uitgegaan, dat niet ieder lid van een gezin het zelfde gebruikt. Daarom is een ver- bruikseenheid per gezin vastge steld, waarbij een man van 15 jaar en ouder als één geheel geldt, een vrouw van 14 jaar en ouder als 0,9 en een kind van 6 jaar als een halve volwassene. De cijfers, waarover men thans de beschikking heeft, hebben be langrijke procentuele verschillen aan het licht gebracht. Zo wijzen deze uit. dat wat de voeding be treft de uitgaven van kleine ge. zinnen 5 procent lager liggen dan die van grote gezinnen, een ver-' schil, dat zowel in grote steden als in kleine gemeenten valt waar te nemen. Per verbruikseenheid wordt in grote gezinnen echter aan de voe ding minder uitgegeven dan in klei ne gezinnen; het verschil bedraagt 15 a 20 pet. terwijl verder aange nomen kan worden, dat op het platteland het budget voor de voe ding een belangrijkere plaats in neemt dan in de steden. Overigens is aan het licht gekomen, dat met uitzondering van vlees, vlees waren' en vis ale voedingsmid delen zwaarder drukken op een groot dan op een klein gezin. Conclusies Een vergelijking tussen de jaren 1935—1936 en 1951 toont aan, dat wat de arbeidersgezinnen in middelgrote en kleine steden be treft het aandeel van de voeding in de totale uitgaven ongeveer ge lijk is gebleven. Alleen het gebruik van groente, fruit, genotmiddelen en melk is toegenomen. Wat Den Haag betreft, zijn in de arbeidersgezinnen in de loop van de laatste 30 jaren snoep, gebak groen ten, fruit, vis, kaas en eieren een re latief belangrijker plaats gaan In nemen. De grootste toeneming ver toont het gebruik van snoep en fruit. Ondanks het feit, dat sinds 1921 de prijzen vijfmaal zo hoog zijn geworden, werd er in 1951 driemaal zo veel gesnoept. En ook t.a.v. het fruit, dat zesmaal zo duur is geworden, valt een veel groter gebruik dan in 1921 te constateren. Vooral na de tweede wereldoorlog heeft dit verschijnsel zich voorge daan. Verder is het verbruik van roomboter sterk teruggelopen. Daarvoor in de plaats kwam mar garine. Besteding gelden voor de woningen Zowel in grote als kleine ge zinnen is in 1951 iets minder dan één vijfde van de geldmidde len aan de woning (huur, ver lichting, verwarming) besteed. Het gemiddeld bedrag was voor een klein gezin (huur, inclusief water) 4.80. voor een groot ge zin ƒ5.20, hetgeen dus een ver schil aanwijst van 10 procent. In het algemeen kan worden vastgesteld, dat in middelgrote en kleine steden, vergeleken bij '35 '36, de arbeiders thans relatief min der uitgeven voor hun woning. Vroeger was dit bedrag 15 pet van de geldmiddelen, in 1951: 5% k IVz pet. Ook in grote steden is dit per centage gedaald; in Den Haag van 19 in '37—'38 tot 8.2 in 1951. Kleding en schoeisel Met betrekking tot kleding en schoeisel is gebleken, dat de arbei dersgezinnen in middelgrote en kleine steden in '35'36 daarvoor 8 a 9 pet van hun budget uitgaven; nu is dat 12 a 13 pet geworden. De absolute uitgaven hiervoor bedroegen per gezin per jaar in 1935—'36: ƒ125—ƒ150; nu ƒ350— 400, hetgeen op een versobering wijst, daar theoretisch daarvoor als men hetzelfde bedrag aan kle ding en schoeisel besteedde als in '35'36, 550 a 650 moest wor den uitgegeven. Culturele en sociale posten Terwül grote gezinnen voor voe ding, kleding en schoeisel meer uitgeven dan kleine gezinnen, is die verhouding bij de culturele en sociale posten andersom. Kleine gezinnen besteden nl. aan cultu rele-, sociale- en verkeersdoelein- den 13,4 pet van hun geldmiddelen, grote gezinnen 11,2 pet; arbeiders gezinnen in kleine steden 12,9 pet en kleine gezinnen op het platte land 12,1 pet. Vergelijking met Zwitserland Een vergelijking is gemaakt met het arbeidersbudget Zwitserland, waar een gezin gemiddeld uit 4,3 personen bestaat tegen 4„ in ons land. Gebleken is, dat in Ne derland per gezin 37,2 pCt. van het budget wordt besteed aan de voe ding (Zwitserland 35,5 pCt.); aan de woningen: Nederland 19,1 pCt., Zwitserland 20,3 pCt.; kleding en schoeisel: Nederland 12,6, Zwitser land 10 pOt.; hygiëne en medische zorg: Nederland 5,7, Zwitserland 5,9 pCt.; ontwikkeling en ontspan ning: Nederland 6,9, Zwitserland 6,5 pCt.; verkeer: Nederland 3,1, Zwitserland 2,4 pCt.; roken: Ne derland 2,8, Zwitserland slechts 0,9 pCt.; verzekering en sociale verplicrtingenNederland 7,5 pCt. Zwitserland 10,9 pCt.; belastingen: Nederland 3,3, Zwitserland 3.9 pCt.; restgroep: Nederland 1,8, Zwitserland 3,7 pCt. Ir. A. de Zeeuw sprak over tuinbouw in de V.S. Ir A. de Zeeuw sprak Woensdag avond voor de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. 's-Grayenhaag.se Tuinbouwvereni- ging, in Bagatelle voor een aan dachtig gehoor over zijn verblijf van 6 maanden in de Ver. Staten in het kader der M.S.A.-uitzendin- gen. Hij bleek een vlot spreker, die zijn betoog nu en dan met amu sante voorvallen wist te kruiden. De spreker had een uitgebreid onderwerp, want hij behandelde zowel de gewoonten, als het ge zinsleven en het leven van alle dag. Ook vertelde hij een en an der over de tuinbouw. Amerika is klimatologisch niet met West-Europa te vergelijken. De landbouw is dan ook hoofdza kelijk in het Oosten en langs de meren. In 1800 waren 90 pet. der Amerikanen boeren, thans nog slechts 12 pet. De geweldige in dustriële ontwikkeling en de trek van het land naar de stad waren hier de oorzaken van. De lonen in de stad en de in dustrie liggen ver boven die op het land. De boer moet hard wer ken om zijn geld te verdienen. Het landbouwbedrijf bestaat voor 80 uit gezinsbedrijven. Er is geen sprake van de zorg, die men in ons land aan de tuinbouw besteed. De groentenopbrengsten zijn 2 a 2 maal lager dan in het Westland. Een reeks kleurige projectie platen bracht de illustratieve toe lichting op het gesprokene. In de vergadering, die aan de causerie vooraf ging, werd de heer K. J. A. Niemeyer het diploma van de Kon. Ned. Mij door de voor zitter, ir J. M. Riemens, wegens 25-jarige trouwe dienst, uitgereikt. De heer C. Dijks, die 6 Maart a.s. 95 jaar wordt, werd wegens zijn vele verdiensten voor de afdeling tot lid van verdienste benoemd. Tijdens de vergadering kwam het bericht, dat de heer J. M. Her mans, secretaris van de zuster vereniging St. Phocas, op 58-ja- rige leeftijd was overleden. Met een minuut stilte werd de overledene door de vergaderden staande herdacht. Eden en Butler vertrokken De Britse ministers van Buiten landse Zaken en van Financiën, Eden en Butler, zijn, vergezeld van hoge ambtenaren van hun ministe ries, vandaag per boot naar Ame rika vertrokken. Zij zullen te Washington besprekingen voeren over het economische plan van het Gemenebest voor verhoging van de productie cn uitbreiding van de wereldhandel. Eden zal bovendien over een aantal politieke vraagstukken met de Amerikanen van gedachten wisselen. De besprekingen beginnen 4 Maart en zullen vier tot zes dagen duren. Het economische plan, dat Eden en Butler naar Amerika meene men, is nog geheim. Het is aan het eind van het vorige jaar door de premiers van het Gemenebest op gesteld op een economische confe rentie te Londen. Het einddoel is de om wisselbaarheid van het pond sterling in een internationaal han dels- en betalingssysteem. JAARVERGADERING „VERENIGD STERK" De hengelsportverenigïng „Ver enigd Sterk" hield gisteravond in een der zalen van gebouw „Amïci- tia" haar jaarvergadering. Medege deeld werd, dat het bestuur van „Verenigd Sterk" een adres ge richt had aan de Tweede Kamer met het verzoek bij de behandeling van het wetsontwerp „Wijziging van de Visserijwet" rekening te houden met de historische aanspra ken van de sportvissers op een zo ruim mogelijke vrijheid van hen gelen in de openbare wateren. Ook een tweede adres kwam ter tafel. Met algemene stemmen werd het voorstel aangenomen een adres te richten aan de Tweede Kamer met het verzoek om inlichtingen omtrent de bestemming van de gel den die de hengelsportverenigingen jaarlijks in het Rijkspootvisfonds storten. Alle bestuursleden werden her kozen. In de plaats van het aftre dende lid der kascontrole-commis sie werd de candidaat van het be stuur gekozen, de heer G. W. v. d. Berg. Tot besluit van de jaarvergade ring werd een tweetal films, verband houdende met de visserij vertoond: „Het schot is te boord" en „Oesterteelt". GESLAAGDE TONEELAVOND VOOR EETHUISGASTEN meer jongeTen trekken tegen de avond naar de Van Speykstraat, waar zij iedere dag in het eethuis voor jongeren voor een lage prijs een goede maaltijd nuttigen. Door dat dagelijks etentje is een hechte band tussen de eet- huisgasten ontstaan. Niet alleen aan de dis, maar ook na afloop bleven ze bijeen en in het najaar werd aller wens vervuld toen in het clubgebouw een smaakvol inge- richt recreatiezaaltje werd ge opend. De toneelclub heeft de ver dienste, dat zij "het meest presteert om de gemeenschap „onder de eet- huisgasten te handhaven" zei mevr. M. W. Bijl, presidente van de Ned. Ver. tot behartiging van de be langen der jonge meisjes in wier gebouw het eethuis is gevestigd. Zij opende daarmee de tweede toneelavond, die de club gaf in de grote zaal van het eethuis. De club leden hadden een zeer geslaagde keuze gedaan met het Amerikaanse blijspel „Een partijtje poker". Niet slechts door de inhoud, maar zeer zeker door de vertolking de beide hoofdfiguren werden mees terlijk uitgebeeld door de heren P. Molenberg en J. Dekkers werd de opvoering een groot suc ces. Ook de andere rollen vonden enkele zwakke plekken daarge. laten een goede bezettmg. Terugkeer Hr. Ms. Plet Hein Na een jaar lang deel te hebben uitgemaakt van de zeestrtjdkrach- ten der Verenigde Naties in de Ko reaanse wateren wordt Hr Ms torpedobootjager „Piet Hein", on der bevel van kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freijtag Drabbe in de avond van 3 Maart ter rede van Den Helder verwacht. Het schip zal Woensdagochtend 4 Maart omstreeks 10.30 uur af meren in de haven van Nieuwe- diep. LAATSTE BERICHTEN Gen.-maj. J. A. Back directeur materieel Lucktmackt Bij K.B. van 25 Februari is be noemd tot reserve generaal-ma- joor vlieger, in de functie van di recteur Materieel luchtmacht, de bil hetzelfde K.B. eervol ontslagen reserve-majoor vlieger J. A. Bach te 's-Gravenhage. In zyn nieuwe functie volgt hy de generaal-majoor prof. dr. ir. G. Otten op. Dc zaak-Adonis Naar wU vernemen kan de ver wachting worden gekoesterd, dat een beslissing over de al of niet uillevering van de op 24 November 1952 te Amsterdam gearresteerde Amerikaan A. J. Adonis nog niet aanstaande is, aangezien het thans uit Amerika ontvangen bewijs materiaal wellicht zal moeten wor den aangevuld, terwijl een on duidelijkheid in het uitleverings verdrag nog formele moeiiykheden oplevert. AMBTENARENREGLEMENT VOOR DE POLITIE In het Staatsblad van heden zijn opgenomen het ambtenarenregle ment voor het corps rijkspolitie en dat voor de gemeentepolitie. Overdracht commando Corps Mariniers In tegenwoordigheid van Prins Bernhard en van tal van militaire autoriteiten, onder wie vice-admi- raal A. de Booy en de staatssecre taris Moorman is in de „Willem Joseph baron van Ghentkazerne", aan het Toepad te Rotterdam, hedenmorgen de plechtige over dracht geschied van het comman do over het Corps Mariniers aan generaal-majoor P. J., van Gijn. Tal van genodigden waren van de plechtigheid getuige, Onder hen merkten wij op de militaire atta che's van Amerika en Canada, de generaal-majoor Alfred H. Noble, hoofd van de „Military Assistance Advisory Group" te 's-Gravenhage, de consuls van de Ver. Staten, Gr. Brittannië, België, Frankrijk, Dene marken, Oostenrijk, Zweden, Fin land en Noorwegen, B. en W. van Rotterdam en de burgemeesters van Doorn en Texel. Omstreeks 11 uur arriveerde Prins Bernhard. Na het brengen van de eerbewijzen en dc inspec tie, werd de ministeriële beschik king voorgelezen door de adjudant van het corps, de kapitein der ma riniers A. J. M. Middelhoff. De aftredende commandant, lui tenant-generaal M. R. de Bruyne, hield een toespraak, waarna het vaandel werd overgedragen aan de nieuwe commandant gen.-maj. Van Gyn, die vervolgens een rede hield. Met een défilé werd de plechtig heid besloten. Vervolgens werd een receptie gehouden om afscheid te nemen van de vertrekkende en kennis te maken met de nieuwe comman dant. Hedenmiddag bood het gemeen tebestuur beiden ten stadhuize een lunch aan. Aardappelprijzen hoger Gedurende de maand Maart gel den voor consumptie-aardappelen, maximum verkooppryzen, welke 50 cent per 100 kg hoger zijn dan die welke gedurende Februari 1953 golden. De maximum-consumen- tenprps bedraagt dan 18,5 cent per kg klei-aardappelen en 16,5 cent per kg zandaardappelen. Voor April zün deze pryzen 19 en 17 cent. voor Mei 19.5 en 17,5 cent. en na 31 Mei 20 en 18 cent per kg. DIPLOMATIEKE DIENST By K.B. is de heer A. M. L. Winkelman benoemd tot Neder lands ambassadeur te Canberra. Hij vertrekt 6 Maart per „Oceania" uit Genua naar Australië. Dr, R. Flaes, benoemd tot Ned. gezant by de republieken Argen tinië. Uruguay en Paraguay zal op 11 Maart te Buenos Aires aan komen. r mr M. M. van Karnebeek is gis teren met zijn echtgenote op Schip hol aangenonin, waar hij werd ver welkomd door de gezant van Israël, dr M. Amir, Zoals men weet. was Jhr Van Karnebeek die is benoemd tot gezant te Oslo, tot voor kort gezant in Israël. De cJagbïaduitgeverij en de organisatie van ket bedrijfsleven Het bestuur van de Nederland- sche Dagbladpers heeft een brochure doen verschynen betref fende de positie van de dagblad- uitgevéry in het kader van de organisatorische opbouw van het Nederlandse bedrijfsleven. Deze brochure wyst er op, dat de wet P.B.O. de wet Onderne mingsraden, de Werkloosheidswet en de Organisatiewet Sociale Ver zekering van werkgevers- en werknemersorganisaties in iedere bedrijfstak beslissingen van diep Ingrijpende aard vragen. „Daarbij" zegt de brochure „gaat het de dagbladuitgever^ echter vooralsnog niet in de eerste plaats om de vraag h o e zij haar eigen bedryfstak zal organiseren, doch om het recht dat zy haar eigen bedryfstak zal mogen orga niseren. Er zyn namelijk sympto men te bespeuren, dat haar dit recht wordt betwist. Er zyn teke nen, die er op wyzen, dat men de dagbladuitgevery als zodanig de mogelykheid van ontwikkeling van zelfstandigheid en eigen karakter ontzegt". In haar beschouwing gaat de brochure op deze verschynselen in en het pleit wordt gevoerd, om in de komende structuur van het be- dryfsleven aan de dagbladuttge- very een eigen, zelfstandige positie te waarborgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3