VALDA g. Spaak interpelleerde eerste minister Van Houtte DE TWEE ZUSTERS WAAROP STEMT U AF? PANDA EN DE MEESTER-DOKTER Hel interview von Antibes HAAGSCHE COURANT Vrijdag 27 Februari 1953 Pagina 2 V er trouwensmotie aangenomen Het Belgische socialistische Ka merlid, Paul Henri Spaak, heeft de eerste minister Van Houtte gisteren geïnterpelleerd over het opzienbarende interview van Anti bes. De door „La Libre Belgïque" gegeven toelichting op de gebeur tenissen had Spaak tot deze inter pellatie gebracht. Hij herhaalde, dat de premier zich kennelijk had verstrikt in allerlei explicaties en daarbij niet de volle waarheid had gesproken. „Het is niet mijn bedoeling de Koningskwestie weer op te gra ven", zei de socialistische fractie leider, „maar men kan moeilijk ontkennen, dat de regering, toen de Koning het plan opvatte om naar Antibes te gaan, een serie onhandigheden heeft begaan". Spaak erkende overigens, dat de verklaring, dat „de aanval op de Koning de eenheid van België aan tast", niet door Boudewijn was af gelegd, maar door de Parjjse re porter in de aanhef van het be wuste artikel was ingelast. „Het gehele interview", zei hij, „was, met. uitzondering van dit punt. een vrij onschuldige reportage. Maar dit ontslaat de eerste minister niet van de verplichting de gehele waarheid te zeggen". De premier, Jean van Houtte. zei dat hij de goede trouw van de Franse journalist niet in twijfel trok. maar bleef overigens op zgn standpunt slaan. Het betrof hier een reportage, waaraan de repor ter na een kort onderhoud met Koning Boudewijn, het karakter van een interview heeft willen geven. Hg hoopte, evenals Spaak, dat er thans een streep onder de gehele geschiedenis kon worden gezet. De Antwerpse vertegen woordiger, Van Einde/stond toen op en interrumpeerde luid: „Gjj vreest die journalist". En Van Houtte antwoordde: „Men zal het woord van de eerste minister niet geloven, omdat hij eerste minister is. Ik maak mg geen illusies, maar de eerlijke lieden zullen oorde len". De oppositie diende nog een mo tie in, waarin de zwijgzaamheid van de regering en de onjuisthe den in de verklaring van de eer ste minister Van Houtte werden betreurd. De Katholieken dienden daarop een tegenmotïe in, waarin het vertrouwen in de regering werd uitgesproken. Deze laatste motie de belangrijkheid was nippers Een bankbediende te Viareggio, in Italië, slaapt sedert zes en der tig jaar niet meer. De man heet Ugo dell' Aringa, is 59 jaar oud en was in 1917 krijgsgevangene in Oostenrijk. Hij verloor toen het vermogen om te slapen na het roken van zijn eerste sigaret die hij had opgestoken om het knagen van de honger te verzachten. Overigens heeft hij in al die jaren geen nadelige gevolgen van zijn afwijking gehad. Hij gaat elke morgen fris en uitgerust aan het werkItalië's hoogste ge rechtshof, het Hof van Cassatie te Rome. heeft uitgemaakt, dat een kus in de bioscoop niet beschouwd mag worden als een „onzedelijke handeling op een openbare plaats". Voor dit feit hebben namelijk een negentienjarige student en zijn achttienjarige vriendin terechtge staan voor een rechtbank te Na pels, die hen overigens vrijsprak. Het Hof van Cassatie heeft thans deze uitspraak bevestigd. De be slissing oogstte luid applaus bij de jongelui onder het publiek door de gematigde toon in de de batten sterk gedaald werd ten slotte met 107 tegen 95 stemmen aangenomen. Het dagblad „Le Soir" heeft gisteren geschreven, dat Jacques Peemans, juridisch adviseur bij de staf van Koning Boudewijn, tijde lijk is benoemd tot perschef van het Koninklijk Huis. Deze mede deling is met grote voldoening ontvangen. Er was in de laatste dagen reeds van verschillende kanten op aangedrongen een voorlichtingsafdeling aan het Hof te verbinden, teneinde onjuiste pu blicaties over de Koning tegen te gaan. Tegenhanger van NATO in Oost-Europa? Volgens mededelingen van ge allieerde diplomaten in Berlijn zgn in het hoofdkwartier van het Sov- jetleger in Oost-Duitsland vér gaande organisatorische wijzigin gen aangebracht. Sedert October 1952, toen men voor het eerst bemerkte, dat een reorganisatie aan de gang was, zijn meer dan 20 hooggeplaatste •Sovjet-stafofficieren in Oost-Ber- lijn aangekomen. Zij hebben zich gevoegd bij de staf van generaal Tsjoeikof, de Sovjet-opperbevel hebber in Oost:-Duitsland en hoofd van de Sovjet-controlecommissie. Een vooraanstaande persoon lijkheid onder deze stafofficieren is generaal Sjtemenko, voormalig stafchef van het Sovjet-leger in Moskou, waar hij deze maand werd vervangen door maarschalk Soko- lofsky, die een rang hoger staat. Een van de theorieën, die onder hooggeplaatste geallieerde diplo maten in Berlijn zijn opgesteld naar aanleiding van deze reorga nisatie is. dat de Sovjet-Unie in Öost-Duitsland een staf opbouwt om alle Oosteuropese legers te coördineren. Een diplomaat ver klaarde, dat deze „wellicht een tegenhanger van generaal Ridg- way's NATO-bevel in Parijs" zou kunnen zijn. Nieuw middel tegen t.b.c. Isoniazide, een nieuw genees middel tegen tuberculose, dat reeds zijn grote waarde heeft bewezen, is thans in zo ruime mate beschik baar dat een normale dagdosis voor een t.b.-paüënt slechts een gering bedrag kost. Uit een bericht in de New Vork Times blijkt, dat 35 chemische firma's in zes landen zich reeds op de productie van Iso niazide hebben toegelegd. De eer ste practische proeven met dit nieuwe geneesmiddel werden pas een jaar geleden genomen. De pharmaceutisehe hoofdin spectie in Den Haag deelt naar aanleiding van bovenstaand bericht mede. dat Isoniazide thans ook in Nederland vervaardigd wordt en een belangrijk geneesmiddel is ge bleken. Jooclse leiders bijeen Joodse leiders uit Europa, de Ver. Staten en Israël zullen Vrij dag te Londen bijeenkomen, om te spreken over de toekomst van 2.500.000 Israëlieten in de commu nistische Oosteuropese stalen. Zij zullen voorbereidingen treffen voor een bijeenkomst van vertegen woordigers van Joodse organisa ties uit de gehele wereld, uitge schreven door het Israëlisch-Jood- se Agentschap te Zurich. Deze con ferentie zal 10 Maart a.s. begin nen. ter bespreking van het anti semitisme dat. naar gemeld wordt, in de Sovjet-Unie en in andere communistische staten heerst. f Advertentie) BIJ KEELPIJN PASTILLES iViStüiï VALDAMILD f Advertentie) LAURENS VIRGINIA On twerp-grondwet „Klein Europa" Het ontwerp van een grondwet voor „Klein Europa" is gisteravond te Parijs voltooid. De grondwets commissie van de Assemblee ad hoe heelt een grondwet opgesteld van 113 artikelen, die vandaag over een week te Straatsburg in gediend zal worden. Het ontwerp werd aangenomen met 21 stemmen tegen één, bij vier onthoudingen. De Franse socialis tenleider. Guy Mollet, was een der onthouders. De voornaamste punten van het ontwerp zijn: 1) Er zal een Volkskamer komen, gekozen voor een periode van vijf jaar bij algemeen kiesrecht door de bevolking van Frankrijk. Italië, West-Duitsland, de drie Benelux- landen en het Saargebied. Frank rijk zal in deze kamer 70 zetels krijgen, Duitsland 63. Italië 63, Bel gië 30. Nederland 30 en Lu xemburg 12. Het aantal zetels voor het Saargebied staat nog niet vast. 2) De Senaat zal worden geko zen door de nationale parlementen met voor Frankrijk, Italië en Duits land elk 21 zetels, België en Ne derland elk 10 zetels, Luxemburg 4 en het Saargebied 3 zetels. 3) De Europese gemeenschap zal worden bestuurd door een uitvoe rende Europese Raad. Parijs vraagt uitlevering van Lammerding Naar de B.B.C. meedeelt, heeft de Britse Hoge Commissaris in Duitsland aan zijn regering toe stemming gevraagd om een arres tatiebevel uit te vaardigen tegen ex-generaal Lammerding, de voor malige bevelhebber van de SS- divisie „Das Reich". Frankrijk heeft de Britse autoriteiten in Duitsland verzocht, Lammerding uit West-Duitsland te wijzen, om dat de Fransen hem er van be schuldigen destijds bevel te' heb ben gegeven tot uitmoording van hetFranse dorp Oradour-sur-Glane. Twee weken geleden heeft premier Mayer tijdens zijn bezoek aan Lon den in een persoonlijk beroep op zijn Britse ambtgenoot Churchill dit verzoek ondersteund. Sinds het proces te Bordeaux, waar de zaak-Oradour werd be recht, is Lammerding spoorloos verdwenen. Laatstelijk werd hij te Düsseldch'f in de Bpitse zone ge signaleerd. Naar verluidt bevindt hij zich thans in de Amerikaanse zone. Een Britse woordvoerder te Bonn deelde Donderdag mee dat Lammerding, indien hij wordt ge arresteerd. zal moeten verschijnen voor een hof voor uitleverings kwesties. dat onder leiding van de hoogste Britse politierechter in Duitsland staat, bijgestaan door een Duitse bijzitter. Dit hof zal de Britse Hoge Commissaris van ad vies dienen over de vraag, of Lam merding al dan niet moet worden uitgewezen. Stevenson op wereldreis Adlai Stevenson, de verslagen democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, is Donderdag per vliegtuig uit Chica go naar Los Angeles vertrokken voor de eerste étappe van zijn reis om de wereld. Maandag zal hij scheep gaan naar Honoloeloe. Vervolgens zal de route via Japan. Korea, For mosa, Indo-China, Indonesië en het Midden-Oosten, naar Europa lei den. Stevenson deelde verslagge vers mee. da,t hij de resultaten van zijn waarnemingen aan president Eisenhower ter beschikking zal «tellen. FEUILLETON IkU weetJa, u moet begrijpen dat ik ook in een dwang positie ben. Ik heb u verteld dat u nog twee jaar zou kunnen blij ven wonen. Ik rekende er op dat ik hier niet voor over twee jaar uit zou hoeven te gaan, dat weet u. Maar vandaag heb ik bericht ge kregen, dat dit huis al over vier maanden wordt afgebroken U be grijptIk ben een zakenman en ik kan me niet veroorloven mijn winkel een tijd lang op te doeken en daarna weer opnieuw te be ginnen. Dat is de doodsteek voor een zaak, begrijpt u? Het publiek moet voortdurend worden geatten deerd. Als ik hier uitga, moet ik de volgende dag mijn nieuwe zaak kunnen openen. Het is beroerd, maar. Ik begrijp het, zei Johanna toonloos. U hebt indertijd ons huis gekocht met het doel er zelf in te komen en er een winkel te beginnen. U hebt het volledige recht uw eigendom op te eisen. Nu of over twee jaar dat blijft het zelfde. Wij zullen onze maatrege len moeten nemen. Jaja, zei Joris alleen maar. Juffrouw Jutte stond nog een ogenblik roerloos naar hem te kijken. Toen nam zij haar porte- monnaie uit de tas die zij bij zich droeg en zei: Geeft n mij twee rol wit kastpapier, alstublieft. Joris streek met zijn lange, smalle hand door zijn haardos en kuchte. Hij voelde zich altijd on zeker wanneer hij met Johanna Jutte te doen had. Zij was een kleine, magere vrouw met een vaal bleek gezicht vol rimpels, en een strakke mond met bloedloze lip pen, die zij steeds opeen perste alsof zij moeite had om de woor den van afkeuring tegen te houden. door los. Lodewijks Zij zag nu nog bleker dan anders. Haar knokige hand steund* op de toonbank toen hij het kastpapier inpakte en hij zag dat haar vin gers trilden. Hij keek haar even na toen zij de deur uitging en zei vermoeid: ..Hemeltjelief)' Toen wierp hij een blik op een portret van Charles Dickens, dat in zijn winkel hing en ging met hernieuwde ijver aan het werk. Het vaak-herhaalde „Hemeltje lief" van Joris Helleboom was wijd en zijd bekend, doch niemand hield er zo van hem dat te horen zeg gen als Elisabeth, de dochter van de gemeente-ontvanger. Eli. zoals Joris haar liefkozend noemde, was dol-verliefd op de rode haardos van Joris, en stapelgek op zijn „hemeltjelief". Hij had haar inder tijd in zijn winkel leren kennen toen zij om de jubileum-uitgave van Dickens kwam en nog steeds nam Dickens de eerste plaats in het hart van Joris in vóór alle auteurs, wier producten zijn win kel sierden. Hem dankte hij zijn geluk, een meisje als Eli te hebben veroverd en al zal de wereldwijze Charles indertijd geen zijner boe ken geschreven hebben met het doel, ze ongelezen tot trait-d'union tussen geliefden te maken, toch scheen zijn groot portret met zich- baar genoegen neer te zien op Joris die er gedurende zijn dagelijkse werkzaamheden soms met dankbare knipoogjes naar opzag. Om klokslag zes uur sloot Joris de deur van zijn winkel aan de binnenkant en ging daarna han denwrijvend naar zijn kantoortje. Het was een klein, onooglijk kamertje achter de winkel, dat door een smal raam uitzag op een betegeld pad tussen twee muren. Joris stak een sigaret op en greep de hoorn van zijn telefoontoestel. Hij draaide een nummer en begon een levendig gesprek. Ik reken er op dat het pre cies gaat zoals ik met u afsprak, zei hij. Over zes dagen, dus de elfde April, 's avonds om tien uur. komt u hier voorrijden met een stevige handkar. U krijgt de kar de volgende morgen terug Ik zal zelf wel voor de rest zorgen. Het gaat om een verrassing voor mijn verloofde, begrijpt u. Kan ik er van op aan? Na het gesprek zat -Joris nog enkele minuten in plezierige ge dachten. Hij glimlachte verge noegd voor zich uit en wreef on ophoudelijk door zijn haardos, die tenslotte omhoog stond als de kam van een trotse haan. TWEEDE HOOFDSTUK De gemeente-ontvanger, mr. Kamerlingh, had grootser plannen met zijn dochter gehad dan haar uit te huwelijken aan een boek handelaar die nog moest beginnen om een eigen zaak op te bouwen. Hij bad gedroomd van een burge meester als schoonzoon - en in wer kelijkheid had het ook weinig ge scheeld of deze droom was in ver vulling gegaan. Er was een jonge wethouder geweest die Elisabeth Kamerlingh tevergeefs zijn hand hpd aangeboden, en wiens verdriet over haar besliste afwijzing juist veertien dagen later werd gestild door zijn benoeming tot burgemees ter in een dorpje, dat verscholen lag ergens achter de lage, donkere dennen van midden-Brabant. Een dorpje, waar mr. Kamerlingh nooit van gehoord had en dat dus tame lijk klein moest wezen, maar een dorpje nochtans waar zijn dochter Elisabeth burgemeestersvrouw had kunnen zijn. Deze naargeestige gedachte sprak de heer Kamerlingh slechts één maal uit in het bijzijn van vrouw en dochter, en toen kreeg hij zo danig de volle laag van beider verontwaardiging, dat hij zich voornam het dorpje en alles wat er aan vastzat of vastgezeten kon hebben zo spoedig mogelijk weer te vergeten, (Wordt vervolgd Londen houdt vast aan Falklands (Van onze Londense corres pondent) In Londen is men er langzamer hand aan gewend, dat Peron Enge land speldeprikken toedient als hg zelf in allerlei moeilijkheden ge wikkeld is. Daarom neemt men zijn misbaar over de Falkland- eilanden niet al te ernstig Uit geografische overwegingen maakt Argentinië op dit Britse be zit aanspraak, doch dit is een prin cipe, dat Engeland vanzelfsprekend niet kan erkennen. Er zijn vele eilanden in de wereld. welke geografisch tot andere landen behoren, zoals Ber muda en Bahama's en West-Indïë of, om dichter bij huis te blijven, de Britse kanaal-eilanden voor de Franse kust. De historische factor is nu een maal vaak belangrijker dan de louter geografische. De Falldond-eilanden waren aan het eind van de 16e eeuw door een Engelsman ontdekt en in het begin van de 19e eeuw door Engeland gekoloniseerd. De bevolking is nog steeds grotendeels van Brïtse af komst. De Falkland-eilanden en de andere groep, waarvan Deception Island het belangrijkste is, hebben echter in beide wereldoorlogen een grote rol gespeeld. In 1914 leden de Duitsers in een zeeslag bij de Falkland-eilanden een nederlaag, waardoor hun de pas werd afgesneden in de Zuide lijke Atlantische Oceaan. In de jongste oorlog vormden de eilanden voor de Engelsen een onontbeerlijke basis voor ae jacht op Duitse oorlogsbodems welke raids ondernamen op de geallieer de koopvaardijschepen. Argentinië, dat altijd een toe vluchtsoord voor de „Nazi's" was, begon in ernst zijn campagne tegen de Britse eilanden, juist toen voor Engeland de nood hoog gestegen was. Engeland is nog steeds bereid om. zoals het in 1947 heeft aange boden, het dispuut voor het Inter nationale Hof te brengen. Dat Peron deze uitnodiging niet heeft aanvaard, wordt in Londen als een bewijs opgevat, dat hij zichzelf zwak voelt. Natuurlijk kan hij op de Engelsen druk uitoefenen door te dreigen de Argentijnse vleesleveranties stop te zetten, maar dat is een tweesnijdend zwaard, omdat Peron het ook weer niet zonder Britse producten kan stellen,welke hij in ruil voor zijn vlees ontvangt.... 7 Mau Mau -ers opgehangen Te Nairobi is officieel meege deeld, dat zeven inboorlingen we gens moord van de Mau Mau zijn opgehangen. Enige uren voor de te rechtstelling hadden zg nog kans gezien uit hun cellen te ontsnap pen. Toen zij weer werden gegre pen. verzochten zij te worden ge doopt. Nadat dit verzoek was inge willigd werden de vonnissen ten uitvoer gelegd. In het Nyeri-reservaat hebben militairen en politiemannen drie ondergrondse schuilplaatsentvan de Mau Mau ontdekt. Twee hiervan bevatten grote voorraden kleding, dekens en voedsel, alsmede bezit tingen, die uit woningen van blan ken waren geroofd, Alle goederen, die niet konden worden meege voerd. zijn verbrand. Advertentie) een leter land dan Aetherland HEDENAVOND Rossini's Barbier van Sevilla 20.00 uur op de 347 meterband Frankrijk (Nationaal Program ma). Gioacchmo IZossmi (1792 1868) was de ■wegbereider van de romantische Italiaanse opera. Aan hetbegin van de ontzagwekkende stoet opera's die hij schiep, staat II Barbiere de Seviglia. welke hij reeds op 28-jarige leeftijd schiep aan de hand van een libretto, dat Sterbini uit het. beroemde toneel stuk van Beanmarchais had sa mengesteld, De inhoud der 2 be drijven is in het kort: Bedrijf I: Scène I: Graaf Ahna- ya vraagt Figaro hem te helpen bij een serenade aan Rosina, het pleegkind van dokter Bartholo. Figaro raadt hem verkleed als soldaat en quasi dronken binnen te dringen. Scène II: Rosina schrijft aan Lindoro. Bartholo en muziekmees ter Basilio wantrouwen Almaviva. Rosina toont Figaro de brief aan Lindoro. Als Bartholo inzage ervan vraagt, misleidt ze item. Almaviva dringt vermomd binnen en zegt Rosina. dat hij dezelfde als Lindoro is De wacht arresteert hemmaar Taat hem vrij als hij zijnechte) naam noemt. Bedrijf li: Nu komt Almaviva 'ermomd als muziekleraar ter ver vanging van Basilio, maar om hem met: met Rosina alléén te laten, laat Bartholo zich onder de hond door Figaro scheren, die Basilio bij diens komst omkoopt zic-h als een invalide voor te 'doen. Ten slotte ontdekt Bartholo het be drog, jaagt iedereen weg en snelt, naar een notaris om zichzelf met Rosina te laten huwen. Nadat hel toneel even lee-g is geweest, komen Almaviva en Figaro, die de notaris en Basilio Omkopen om een liuwe- lijksacte voor Almaviva en Rosina te tekenen. Bartholo wordt tevre den gesteld met Rosina's bruids schat. ZATERDAG 28 FEBRUARI Hilv. I. 420 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 30 Idem. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gram.muziek. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (Om 9.35 Water standen). 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld. causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Bariton en piano. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel en tenor. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Radioweekjournaal. 14,15 Amusementsmuziek. 14.35 Gronings programma. 15.00 Politieka'pel. 15,30 „Eerst denken, dan doen" causerie. 15.45 Gram.muziek. 16.15 Sport- praatje 16.30 Gram.muziek 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Filmprogramma 18.40 Regeringsuitzending: Zoek- BEKNOPT NIEUWS de defensie uit te geven in het Lager huis besproken worden. Dit. bedrag is 123.260.000 pond meer dan dat van het vorig jaar. Na een verblijf van een week in Chili is president Peron Donderdag, in gezelschap van zijn minister van Buitenlandse Zaken, naar Argentinië teruggekeerd. Het indexcijfer der Belgische klein handelsprijzen bedraagt voor Februa ri 412.7. hetgeen 3 pet lager Is dan in Januari Vooral de prijzen voor eieren, vlees, vet en zeep gaven een daling te zien. Naar men verwacht zal William Taft, zoon van Senator Taft, bin nenkort benoemd worden tot ambas sadeur in Ierland. In de staat Victoria (Australië) heersen strutkbranden. Schapen ko men om en kangeroes, konijnen en vossen vluchten voor de vlammen, vaak met verschroeide vacht, De Britse ministeries voor het ver voerwezen en de burgerluchtvaart zullen worden samengesmolten tot één ministerie, dat het „ministerie voor het vervoerwezen en de bur gerluchtvaart" zal heten. De Wcstdutt.se autoriteiten hebben besloten het aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland, dat dagelijks per vliegtuig uit West-Berlijn naar West- Duitsland wordt doorgezonden, van 500 op 950 te brengen, In verband met de stroom van vluchtelingen, die uit de Sovjet-zone blijft binnenstro men, zal dit aantal, met Ingang van 9 Maart a.s., op 1150 worden ge bracht. Donderdag zijn 2200 Oostduitse vluchtelingen in West-Berlljn aange komen. Sinds 1 Februari jl. zijn ruim "7.000 personen uit de Sovjet-zone lar het Westen gevlucht, In het Westen van de middel- Amerikaanse republiek Nicaragua is - hevige aardbeving gevoeld. De Britse bezettingsnntoritetten hebben ex-veldmaarschalk Von Man- stein een „ziekteverlof op erewoord" toegestaan. Binnenland De K.N.A.C. reelt mee, dat de pro vinciale weg van Schoonhoven over Nieuwpoort. Goudriaan-.-Schellui- nen naar Gorlnchem voor alle ver keer berijdbaar is. De bekende Hotcl-Tlan extra trei nen zullen voor het eerst, na de oor log weer gaan rijden. De nieuwste attractie Is een speciale dansvvagen, waar de danslustlgen zich tijdens de reis kunnen vermaken. Opnieuw heeft het Amsterdams Ge rechtshof tegen de leider van hel voormalige sportweekblad „Koning Voetbal", de heer C. D. H. zes maan den geëist. De georganiseerde werkgevers in het schildersbedrijf hebben in samenwerking met de vakgroep In gesteld dc „Commissie hulpver lening schildersbedrijven". De com missie, die is gevestigd Maurlts- kade 33 b, 's-Gravenhage, zal hulp verlenen aan schildersbedrijven, dte door de watersnood schade hebben geleden aan materialen en gereed schappen. De N.V. Stoomtram Walcheren zal met ingang van 1 Maart haar tarieven verhogen Men ziet zich hiertoe ge noodzaakt, omdat het reizigersvervoer nog steeds terugloopt. Het oude tarief van deze onderneming was een van de laagste in ons land. De minister van Verkeer en Water staat. mr. J. Algera heeft Donderdag een bezoek aan Zeeland gebracht om de situatie in de provincie Zeeland in ogenschouw te nemen. K.L.M.-DDENST OP DJAKARTA De K.L.M. zal met ingang van 2 Maart a.s. in plaats van zeven maal, vijf maal per week de dienst tussen Amsterdam en Djakarta gaan onderhouden. licht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19 30 „Passe partout". causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 „Beurzen open. Dijken dicht!" 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram muziek. Hilv. II. 298 m. KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nws. en weerberichten. 8.15 Gram.muz. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muz. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram.muz. 14.20 Engelse les, 14.40 Gemengd koor en piano. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Muziek corps. 16.00 Pianospel. 16.2u Gram. muziek. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Metropole orkest. 18.45 Bui tenlandse correspondentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muziek. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Gram. muziek. 20.00 „Lichtbaken", cau serie. 20.15 „Beurzen open, Dijken dicht!" 22.00 „Veronica", hoorspel. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25 Gram.muziek. Engeland Home Service. 330 m. 12.00 BBC Welsh Orchestra en solist. 12.55 Gevarieerd programma. 13,55 Weerberichten. 14.00 Nieuws. 14.10 Gram.muziek. 14.55 Orkest concert. 15.30 Schots orkest. 16.30 Sport. 17.35 Gram.muziek. 18.00 Voor de kinderen. 18.55 Weerbe richten. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport. 19.30 Gevarieerde muziek. 20.15 Interviews. 20.45 Parlementsover zicht. 21.00 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Muziekspel. 23.45 Meditatie. 24.00 Nieuws. Engeland. Light programme. 1500 en 247 m. 12.00 Orkestconcert. 13.00 Parle mentsoverzicht. 13.15 Gevarieerde muziek. 13.55 Sportparade. 14.15 Licht orkest. 14.45 Voor de kinde ren. 15.00 Variété orkest en solis ten. 15.45 Nederlandse muziek. 16.15 Orgelspel. 16.45 Sport. 17.45 Orkestconcert. 18.00 Filmpro. gramma. 18.30 Sport. 19 00 Jazz muziek. 19.45 Causerie. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 Hoorspel 21.30 Verzoekprogramma. 22.00 Orkest concert. 23.00 Nieuws. 23 15 Gev. muziek. 24.00 Gram.muziek. 0.56 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfnnk. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.25 Lichte muziek. 14.00 Vrolijke muziek. 15.00 Volks muziekvereniging en solisten. 16.00 Gevarieerd programma. 18.00 Vro lijke muziek. 19,00 Nieuws. 19.30 Koor- en volksmuziek. 20.00 Gram. muziek. 20.45 Klankbeeld. 21.45 Nieuws. 22.10 Symphomeorkest. 22.35 Dansmuziek. 23.30 Litterair- muzikaal programma. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuziek. 1.00 Swingmuz. 2.15 Muziek tot morgenvroeg. Brussel. 324 m. 11.45 Gram.muziek. 12.30 Weer berichten. 12.34 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 14.00 Houtblazerstrio. 14.30 Gram. muziek. 15.15 Muziek van de Sa hara. 16.00, 16.15 en 16.30 Gram. muziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram.muziek. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. muziek. 20.00 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Accordeonmuziek. 21.30 Gram.muziek. 21.45 Accor deonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram muziek. .00 Nieuws. 23.05 Gram.muziek. Engeland. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 17.00—17.15 Engelse les voor be ginnelingen. (Op 224, 49, 42 en 31 m). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week. SportjournaaL (Op 224 en 49 m). BURGERLIJKE STAND BEVALLENJ. M. Hilgersom-van der Valk. z.\ M. Th. J. Geradts- Innemee, z.\ J. M. Verdam-Hulscher, d.: E. Pronk-den Heijer, d.; G, C. Th. M. Goossens-Houben, d.; L. M, Hoette-van Herwerden, z.\ H. Burki- Moerland, z.; J .J. Ulrich-Laus, d.; M Rietbroek-Heering. d.: E. den Heijer-Kuiper, z.; J. M Hulsman- Fienieg, z.; J. Bakker-Nieveld, z.; E. M. Th. Caron-Went, z.; J. M. van den Berg-Moes, z.; G. Kiontke-Broos, P. E. E. van Dokkum-Nijsse, z.; A. M. j. R. Verhagen-Stubbé, z.; C. Sparenburg-Wagner, z.; J. G. van Empel-van der Helm, z.: E. M. v. d. Waiisein-Boere, d.; E. Groen-Kroes d M H. Verschoor-Sleggers, z.; E. de Ruiter-Hennsen, 7..: E. A. M. PaetzholdDuffels, d.: M. W. J. Jansen-van Meer, d.; C J. van Wil- gcn-Amersfoort, z.; E. C. P. Ruys- Bink, d,: C. Langerak-H'oogesteger, z,; J. M, van Os-Jutte, z,; M. J. Ammerlaan-van Santen, dH. E. Noman-Benus, d.; J. M. Speet-Eng- bers, z,; J. A. M. Veldhoven-Bun- ntk, d.; O J. Keyser-Cournol. d.; H. H. M. Caarls-Krijbolder, d.; M. van Altenborg-Vuckovic, d.; S. F. Dul- laart-van Soldt, d.; H. A. van Led- den-Duson, d.: A. J. Scheublln- Mahlmann, z.; R. Dongelmans-Len- ters, d.: G Verbrüggen-Kroon, d' OVERLEDEN: H. F. G. Snetlifage, ongehuwde man, 61 j.; E. S. Jan% vrouw van D. Zuur, 78 j.; W. Frater man, vrouw, gehuwd geweest met F. Budding 82 j.; G. van Leeuwen, vr. gehuwd geweest met P. Heus, 67 j.; M. v. d. Burg, vrouw, gehuwd gew, met L. W. P. Heijnings, 85 j.: L, A. Blans, man van A. C. GeerartaL 58 j.; E. Maurits, vrouw, gehuwd ge, weest met P. Lagendijk, 82 j.; P. P, Hoogenraad, man van D. van Meete- ren, 64 j.; H. J. van de Laar, man, gehuwd geweest met E. van der Lee, 71 j.; L G Lindeijer. man van C. van Èngers, 45 j.; P. W. J. Vogt, man van C A. Claxton, 64 j.; H, Water berg, man van G. Mobaeh, 59 j.: J. de Mos, man van J. M. Hoogenraad, 58 j.; L. Boer, man, gehuwd gew. met D. den Bakker, 75 j.; M. C. Schat, teleih, ongehuwde vrouw, 87 j.; J. Hovens Greve, vrouw, gehuwd gew. met A. M. J. Diemont, 82 j.; A. Knop- pert, vrouw van A. van Dalen, 72 j.; G. J. Vercruysse, man, gehuwd gew. met A van den Barselaar, 81 j.; A. G. Jansen dochter, 5 mnd.; M. C. W. Graaf, man van H. N. J. van der Voorde 61 j.; J. Karstens, man van H. F. J. M. Beukers, 75 j.: J. C. W. Vos, ongehuwde man, 75 j.: A. E J. Kok, man van L. M. C. Zeig, 67 j. AGENDA VRIJDAG 27 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant, 20 u.: „Een reis langs de plane ten", Kon. Schouwburg, 20 u.: „Als 't kindje binnenkomt". Geb. voor K. en W., 20 u.: „Die Jahreszeiten" door de „Stem des Volks". KL Comedie, 20 ilj „De Ander". ZATERDAG 28 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 15.45 en 2o u.: „Een reis langs de planeten". Kon. Schouwburg 20 u.: „Het Heilige Experiment". Geb. v. k. cn tv. 20 u.: Conc. Concertgeb. Orkest o.l.v. Pierre Monteux. Sol. Leon Fleisher, piano. Kleine Comedie 20 u.: „De Ander". Theater Poppen spelers 14.30 u.: „Sophonvnus het wijze konijn", 20 u.: „Kermis der Moraal". BIOSCOPEN Apollo: Bureau Zedenpolitie, 12, 14.30, 16.45, 19 en 21.15 u. B. 18. Asta: Das Land des Lëchelns, Martha Eggerth. 14.30. 18,45 en 21.15 u.. Zon dag 13.30. 16, 18,45 en 21.15 u. Elke leeft. Capitol: Bureau Zedenpolitie. 14 en 20 u. Zat. 14. 18,45 en 21.15 u„ Zond. 13.30 16, 18.30 en 21.15 u. B. 18. Zond, 11.30 u.: Paljas, B. 18. Centrum: Een slechte vrouw (Bom to be bad), Joan Fontaine. 13, 15, 17, 19 en 21.15 u. B, 18. Zat. en Woensd. 13, 15 en 17 u. en Zond. 11.30, 13.15, 15 en 17 u. Van de regen In de drup. Elke leeft. City: De Troubadour (H Trovatore) 14.15. 19 en 21.15 u., Zat. en Zond. 14. 16.30. 18.45 en 21 u B. 14. Corso: Een onvergetelijke melodie (A song to remember) Paul Muni. 14.15 en 20.15 u.. Zat. 14.15, 18.45 en 21.15 u. Zond. 14. 16.30. 18.45 en 21.15 u. Elke leeft. Hollywood: De Tijgerhaai (Submarine- command). William Holden, Vrijde Zat., Zond. 14.30, 16.30, 19 en 21.15 o, Van Maand, af 14.30. 19 en 21 15 u. B_ 18. Zond. 12 u. Sportfilm 1951— 1952. Krlterion: De Verboden Christus (II Cristo Proibito). Baf Vallone. 14.30, 19.15 en 21.15 u. Zond. 13.30, 15.30. 19.15 en 21.15 u. B. 18. Metropole: Verboden spel (Jeux inter- dits). Brigitte Fossey, 14.15 en 20.15 u.. Zat. 14.15, 18.45 en 21.15 u.. Zond. 14, 16.15, 18.45 en 2115 u. B. 14. Musica: De verboden vrucht (La Fruit Défendu). Fernandel, 14.15, beh. Zat. en Woensd. en 20 u. Zat. 19.15 en 21.30 u. Zond. 14.30 16.45, 1915 en 21.30 u. B. 18.. Zat. en Woensd. 14 en 15.30 u. en Zond. 11.30 en 13 u. Kindervoorst. Odeon: Ivanhoe.. wreker des Ko- nings, Robert Taylor. 14.15, 19 en 21.15 u.. Zond. 14, 16.30. 18.45 en 21 u. B. 14. Olympia: Look for the Silver Lining. June Haver. 14 en 20 u„ Zond. 14, 17 en 20 u. Elke leeft. Passage: The world in his arms (Da avonturen van Captain Clark), Gre gory Peck. 14.30. 18.45 en 21 15 u- Zond. 13.45. 16.15, 18 45 en 21.15 O. B. 18. Plaza: Voor wien de klok luidt. Gary Cooper, 14.15 en 18 30 u. doorlopend. Zond. 14 doorlopend. B. 18. Rembrandt: De verboden vrucht (Le Fruit. Défendu), Fernandel. 14 en 20 u.. Zat. 14. 18.45 en 21.15 u„ Zond. 13.30. 16. 18.45 en 21.15 u. B. 18. Rex: De eerbiedige lichtekooi (Barba ra Laage), 9.30—21.30 u„ Zond. 11.30 u. B. 18. Roskam: Muiterij op het goudschip. Vrijd. en Zat. 20 u„ Zond. 18.45 en 21 u. B. 14 Dr. Mabuse, Maand, en Woensd. 20 u. B. 18. Zat. 16 u.. Zond. en Woensd. 14.30 u. Kindervoorst. Roxy: Comanches op oorlogspad (Tha Gallant Legion) William Elliott. Vrijd. Zat., Zond. 14.30, 16.30, 19 en 21.15 u. Van Maand, af 14.30. 19 en 21 15 u. B. 14. Zond. 12 u.: De Rode Aarde. B 18. Seinpost: Het is Mtddemacht, dokter Schweit7.er (II est mfnuit, docteur Schweitzer). Pierre Fresnay. 14.15 en 20.15 u.. Zond. 14.15, 17 en 20.15 u. B. 14. Studio: De Rat, (He walked by night) Richard Basehart, 14. 16. 19 en 21.15 u. B. 18; Zond. 11.30 u. Orpheus B. 18. Thalia: In Old Cheyenne en Treinro vers, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 u. Zond, 14.45. 16.45. 19 en 21.15 u. B. 14. Uitkijk: The Galloping Major, t.m. Maandag, 14.15. 19 en 21.15 u. Zond, 13. 15.15. 19 en 21.15 u. Elke leeft. WesUEnd: Rich, Young and Pretty (Jong, knap en rijk). Jane PowelL 14.15 en 20.15 u., Zat, 14.15, 18.45 en 21 u. Zond. 14. 16.30. 18.45 en 21 U. Elke leeft. Cineac: Actualiteiten, 9—24 u.. Zond. 11.30 u. Cefa: Grote verwachtingen. Woensd. Dond. 20. u. B. 14. Wassenaar Astra: Two Tickets to Broadway, Tony Martin, t.m. Dinsd. 20 u., Zat, en Zond. 19 en 21.15 u,, Zond. 14.30, 19 en 21,15 u, Elke leeft. Wonder in Milaan, Vittoria de Sica, Woensd. en Dond, 20 u. Elke leeft. Voorburg Forum: Aan de Rivièra, Danny Kaye. t.m. Maand. 20 u„ Zond. 14.30 u. B. 14. De Piraten-Koningin, Dinsd. en Dond. 20 u. B. 18. 33. „K«k Joris," zei Panda, „hertog Isen Grim en de hofarts beginnen ook bij te komen." Inderdaad gaven deze beide sa menzweerders teke nen van ontwaken. „Oeah!" mompelde Isen Grim slaperig, „geef de koning een zwarte pil. dan blijft hg slapen tot ik ehwaar ben ik? Wat is er gebeurd?!" Dommelig keek hij naar Joris, tot lang zamerhand een blik van herkenning en... woede in zgn ogen kwam. „Jouw ellen deling," siste hi), „jij rabouw!" „Tut, tut," zei Joris, „van waar deze onvrien delijke termen?" „Dat weet je heel goed!" grauwde de graaf, „jij hebt ons allemaal vergiftigd! Jy hebt de zwarte slaappillen inT' „Stil toch, heer graaf!" riep de Ihofarts, die nu ook klaar wakker was, verschrikt. „Hij weet niet wat hij zegt!" riep hy tot. Joris, ler- wyl hy de woedende graaf haastig meetrok. „Dat heeft hij nooit geweten." verklaarde Joris glimlachend. Isen Grim wilde zich om keren, maar de hofarts weerhield hem. „Wees toch voorzichtig, heer graaf," fluisterde hU, „noem nooit die zwarte pillen meer! Daarmee zoudt U immers ons complot tegen de koning verraden. Komt U mee, ik, heb een tegengif 1"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2