HAAGSCHE COURANT Schade aan Walcherse zeeweringen Atoomwapens voor NATO-leger Brussel en Bonn: tolunie alleen is niet vo id oende Inwisselbaarheid der valuta Koningin en Prins te Londen Vermoedelijk zullen in de komende maand enige proefvaarten met de bij Wilton-Fyenoord in aanbouw zijnde nieuwe kruiser „De Ruyter", op de Noordzee worden gemaakt. Men neemt aan, dat. de kruiser in September a.s. gereed zal zijn. Voorne weer voor iedereen toegankelijk Indien zich bij de werkzaamhe den aan de Oudenhoornse zeedijk naby Hellevoetsluis geen onvoor ziene moeilijkheden voordoen, zal met ingang van Maandag a.s. voor het bezoeken van het eiland Voor ne geen speciale vergunning meer nodig zijn. Dit geldt evenwel voor zover gebruik wordt gemaakt van de veerverbinding MaassluisRo zenburgBrielle. Voor het passe ren van de Spjjkenisserbrug blijft een vergunning nodig, aangezien het eiland Putten voorlopig nog blijft afgesloten. Dit besluit is ge nomen na gemeenschappelijk over leg tussen de burgemeesters op het eiland. Ruim twee en een half millioen Morgen komt het bestuur van de polder Walcheren in een spoed eisende buitengewone vergadering bijeen om te beslissen over een voorstel tot verhoging van de machtiging tot kasgeldopneming van 1% millioen gulden. Daarnaast komt aan de orde een voorste] tot credietverlening voor herstel en verbetering van de zee dijk aan de Zuidwatering. Het da gelijks bestuur deelt mede, dat de kosten van het herstel der storm- vloedschade aan de zeeweringen geraamd worden op 2.300.000 gul den. Daarin zijn niet begrepen de kosten voor verhoging van de dij ken. Een plan. tot herstel en verbete ring van de zeedijk aan de Zuid- Ridgway licht leden van Atlantische Raad in Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber in Europa heeft gisteren het gebruik van atoom wapens in de defensie van West- Europa besproken met leden van de permanente Noord-Atlantische Raad in zijn hoofdkwartier nab'j Parijs. De Raad. waarvan de En gelsman Lord Ismay voorzitter is, kreeg een overzicht van de mili taire situatie in Europa. ..Wij moeten altijd de mogelijk heid in gedachten houden van een atoomaanval, waardoor de lessen van de tweede wereldoorlog met één slag uit de tijd kunnen zijn", zo verklaarde Ridgway na de bij eenkomst. „Wij willen niet het ver wijt op ons laden, dat wij niet ge reed waren, zoals het geval in an dere omstandigheden is geweest", aldus Ridgway. Lord Ismay vliegt vandaag naar Washington ter voorbereiding van Gat In Drrivenwaardse dijlc gedicht Door het dichten van een groot gat in de Duivenwaardsedijk is vannacht om half vier de verbin ding tot stand gekomen tussen Nieuwe Tonge en Dirksland op GoereeOverflakkee. Hierdoor wordt het mogelijk de polderdelen Duivenwaard en het oude land van Middelharnis. samen bijna 2700 ha groot, leeg te malen. de bijeenkomst van d? Atlantische minisierraad in Parijs op 23 April. De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Eden, die vandaag naar New York scheep gaat, zal waarschijnlijk belangrijke bespre kingen over de NATO voeren als hij volgende week Washington be zoekt. De New York Times ver neemt, dat Lord Ismay zal probe ren Eisenhower te overtuigen van de noodzaak dat er in Washington een centraal orgaan gevestigd wordt vo<jr het coördineren van de geallieerde plannen in Europa, het Midden- en Verre Oosten. Bikker blijft gevangen Door de bevoegde gerechtelijke instantie te Hanira in Wcst-Duits- land, is bepaald dat H. Bikker, een der zeven Nederlandse oorlogsmis dadigers, die uit de strafgevangenis van Breda zün ontvlucht, in hech tenis zal worden gehouden. De periode, waarvoor Bikker in hechtenis kon worden gehouden, was in eerste termijn op twee maanden gesteld, zy loopt 28 dezer af. Bikker kan nu in hechtenis worden gehouden, totdat beslist, is •of hjj al dan niet aan de Neder landse regering zal worden uitge leverd. Volgens Bikkers verdediger, dr. Stauf, zal een uitleveringspro cedure een bijzonder ingewikkelde zaak worden. De betreffende gerechtelijke in stantie te Düsseldorf, die zich met. het geval van de gevangene K. Fa- ber moet bezig houden, heeft nog geen uitspraak gedaan. watering is reeds klaar. De kosten van herstel in de vorige toestand zijn met inbegrip van het verrichte noodherstel geraamd op 400.000 gulden, die van herstel en verbe tering samen op 1.400.000 gulden. Het ligt in de bedoeling van de Re gering, dat de kosten van herstel voor rekening van het Rijk zullen komen en dat het Rijk de water schappen tegemoet zal komen in de kosten van verbetering. Beperkt men zich echter tot herstel, dan wi] dit niet eens zeggen, dat daar door een aan vroeger gelijkwaar dige dijk zal worden verkregen. Dichting doorbraak in Den Bommel Gisteravond om acht uur is een aanvang gemaakt met; de dichting van het enorme gat in de dijk bij de haven van Den Bommel. Twee draglines hebben op het punt van de doorbraak een rug van stort- steen door het gat gelegd. Een persleiding, aangesloten op een zandzuiger, is thans bezig achter de gelegde rug de dijk aan te vul len. Door de dichting van dit gat bestaat geen communicatie meer tussen de Bommelse polder en het Haringvliet. Zowel mannen als vrouwen verleenden tijdens de kor.te periode, dat het getij daar voor gunstig was, vrijwillig mede werking. Het weer was zeer gunstig voor de uitvoering van dit werk. Door de dichting van deze doorbraak is een van de belangrijkste gaten, die in de Flakkeese dijkring waren geslagen, gestopt. Thans kan het als door een wonder gespaarde ge maal de Bommelse polder gaan leegpompen. Tegen gemeentebestuur Zierikzee Volgende week uitspraak in kort geding De rechtbank te Middelburg heeft gistermiddag het kort geding be handeld, dat de Zierikzeese Mid- denslandscentrale aanhangig had gemaakt tegen het gemeentebe stuur van deze gemeente. De Mid denstandscent rale meende, dat het besluit van het gemeentebestuur om over te gaan tot gedwongen evacuatie, niet op de wet was ge baseerd. De Officier van Justitie, mr. P. M. Schenkenburg van Mie- rop, heeft geconcludeerd, dat de Middenstandscentrale niet ontvan kelijk kan worden verklaard in de eis, geen uitvoering te geven aan het evacuatiebesluit. De president bepaalde de uitspraak op Vrtfdag 6 Maart te twee uur, doch zo moge lijk zal h\j reeds Woensdag 4 Maart vonnis wijzen. Bouwvakken mogen 55 uur per weck werken In de rampgebieden De Bedrijfsunie in het Bouwbe drijf deelt mede, dat zij zich er van overtuigd houdt, dat de grote belangen, welke gemoeid zijn met een spoedig herstel van de nor male toestand in de watersnood- gebieden, het noodzakelijk kunnen maken op de bouwarbeiders in die gebieden een beroep te doen, tijde lijk 55 uur per week te werken. Haven van Zierikzee enkele dagen gesloten De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg heeft be kend gemaakt, dat ten behoeve van het dichten van gaten in de haven- dammen van de haven van Zierik zee, deze haven voor het scheep vaartverkeer zal zijn gesloten van Zondag 1 Maart 1953 te 8 uur tot Dinsdag 3 Maart 1953 te 12 uur, of zoveel korter of langer, al naar gelang mogelijk of noodzakelijk zal zijn. Buitenlands Overzicht Valkenburg De conferentie van de zes minis ters van het ..Kleine Europa" te Rome, heeft de belangstelling voor een andere ministersconferentie naar de achtergrond gedrongen. We bedoelen de Benelux-conferen- tie, welke de vorige week Zaterdag te Valkenburg werd gehouden en welke morgen te Luik zal worden voortgezet.. Aan deze conferentie wordt deelgenomen door de minis ters van Buitenlandse Zaken. Eco nomische Zaken, Financiën en So ciale Zaken. Het onderwerp is uiteraard: het verschil in lonen en prij zen tussen Nederland en de Belgisch- Luxemburgse Economische Uniede BLEU. Over dit onderwerp is eigenlijk alles gezegd, wat er te zeggen viel. Het gesprek, dat, in October jl. te Knokke ts begonnen, en daarna te Anneville, Brussel en Valkenburg is voortgezet, zal ook morgen in Luik geen resultaten opleveren. De argumenten van beide partijen zijn bekend. Nieuwe argumenten heb ben zich niet voorgedaan. Zo lijkt het althans. Of uxis het plotselinge afbreken van de conferentie van Valkenburg het gevolg van de (toen nog aanstaande) conferentie te Rome? Indien dat het geval is geweest, dan zou men nu, na Rome, wellicht een in onderdelen nieuwe gedachtenwisséling kunnen ver wachten. De kwestie van de lonen en prij zen is. geen zuiver technische kwes tie meer. Het is een politieke kwes tie geworden en vooral in België wordt zij ook als zodanig be schouwd. In Nederland liggen de stukken eenvoudigregering werkgevers en werknemers zijn het. er over eens, dat de lonen niet kunnen worden verhoogd, althans niet. kunnen worden opgetrokken tot het- Belgisch niveau, omdat dit niet alleen een sterke verminde ring van de export doch bovendien een grote werkloosheid tengevolge zou hebbenDe Belgen beginnen nu langzamerhand ook wel in te zien, dat arbeiders en ondernemers hierin één lijn trekken in Neder land. Anderzijds is het onmogelijk, de Belgische lonen te verlagen tot het Nederlandse peil. En op het tovermiddel devaluatie behoeft men in België vooralsnog niet te rekenen. Het gesprek te Valkenburg was dus eigenlijk al bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Maar wat zal nu morgen de conferentie te Luik kunnen opleverenf Loopt de weg van Valkenburg naar Luik inder daad over Rome f Dit. is niet alleen geografisch maar ook pohtiek- economisch ven omweg. Soms ts een omweg echter onvermijdelijk, wanneer de directe verbinding ver sperd is. Het is zeker niet uitgesloten, dat een ruimere economische eenheid in het kleine Europa ook de Bene- lux-wagen weer vooruit, zal kun nen helpen. Daar zal echter voor nodig zijn niet, alleen de vorming van een totunie die tussen de Benelux-landen al lang bestaat doch vooral het bereiken van de vrije inwisselbaarheid der valuta en de afschaffing van de quantita tions beperkingen van de handel zoals het deviezenregime en de contingenteringen. Dit zou inder daad. de Benelux op weg helpen. In dit verband is het een goed teken, dat de Belgische minister van Buitelandse Zaken, Van Zee land, die morgen te Luik als gast heer zal optreden, voor de Belgi sche radio hetzelfde heeft ver klaard, namelijk dat de opheffing van de quantitatieve beperkingen even belangrijk zo niet belang rijker is als de instelling van een tariefunie. Dit betekent echter, dat de heer Van Zeeland morgen moei lijk zal kunnen vasthouden aan zijn eisdat Nederland vrijwillig tot contingentering zal overgaan in die sectoren, waarin de Belgische in dustrie door de Nederlandse export wordt „bedreigd". De Nederlandse ministers zullen alleen dan aan deze eis tijde/ijk gehoor kunnen geven, indien België intern reorga niseert. De Belgische belastingher vorming is in dit opzicht een hoop gevend begin. 269 Doden en vermisten in Nieuwerkerk In de vergadering van de Gere formeerde Synode, die Donderdag te Goes is gehouden heeft de Geref. predikant, ds. Y. Tiemersma mede gedeeld dat in zijn gemeente Nieu werkerk. op Schouwen, 269 doden en vermisten zyn. let Weer Verwachting tot Zater dagavond (opgemaakt te 10 uur). Noordelijke wind Droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Zwak ke tot matige Noordelijke wind. Iets minder koude nacht. Morgenmiddag over het algemeen iets lagere temperaturen da,: vandaag. Zon op 7.29, onder 18.17, Maan op 18.17, onder 7.11. (V.M. 28 Febr. 19.59 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 775 mm; v.m. '12 uur: 777 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stijgende. Hoogwater te Scheveningen 28 Febr. Ie hw. 3.26, 2e hw. 15.34. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter geen neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 4 gr. C.; 12 uur: 10 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 13 gr. C. en de laagste 1 gr. C. PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.30—18.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. S1JTHOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JOTA PRIJS DER ADVERTENTIèN 1 tim 26 mm 0.17» per mm, daarna iedere mm meer ƒ0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KI. adv. bij vooruitbet. tot 15 w. 1.daarboven tot max. 20 w. 1.50 No. 20983 18 pagina's Vrijdag 27 Februari 1953 Mr. Bey en heden terug (Van onze Romeinse corres pondent) De drukke dagen van wat men hier noemt „de diplomatieke week", lopen (en einde. Gister ochtend hadden Bidault en Ade nauer een intieme conversatie van ruim een uur, waarbij voorname lijk over het Saargebied werd ge sproken. In de namiddag werden bespre kingen gevoerd tussen De Gasperi en Bidault over de doorboring van de Mont Blanc. de verbetering van het verkeer aan de grens tussen Frankrijk cn Italië en over de Ita liaanse emigranten. Ook had De Gasperi een onder houd met Adenauer, waarbij pro tocollen werden getekend over het teruggeven van wetenschappelijke bibliotheken en kunstwerken. Minister Beyen hield op diezelf de dag een zeer druk bezochte persconferentie. Niet alleen de Ita liaanse journalisten, maar ook de vertegenwoordigers van alle grote Europese en Amerikaanse pers agentschappen en dagbladen wa ren aanwezig, in totaal ruim 50 personen. De minister zette uiteen, hoe hij tot zijn plan gekomen is en gaf technische bijzonderheden over de wijze, waarop het plan zal moeten worden verwezenlijkt. Na afloop ontvingen alle aan wezigen de volledige teksten van het, memorandum van 11 Decem ber en van het aanvullend schrij ven dat kort voor het begin der conferentie aan de 6 kanselarijen werd toegezonden. Minister Beyen zal heden om 14 uur 20 per vliegtuig naar Schip hol vertrekken. De Gasperi geeft heden een in tieme lunch, waarbij Bidault en Adenauer elkander nogmaals zul len ontmoeten. Brussel In een door de Belgische radio- omroep uitgezonden vraaggesprek heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, inzake het Nederlandse voorstel voor een Europese tolunie ver klaard, dat de Belgische regering het steeds noodzakelijk heeft ge acht. dat elke politieke gemeen schap berust op een stevige econo mische grondslag. Van het begin af zijn wy het eens geweest met onze Nederlandse vrienden, zo zei- Elders in dit nummer vindt men: Spaak interpelleerde eerste minister 1 an Houtte Pag. S „Carthage" over enkele weken wellicht vlot Pag. S Schipper Bruin 70 jaar Pag. s Bed rijf schapsprijzen 1952 voor de beste A-is toegekend Pag. 3 K.V.P. en P.v.d.A. voor stich ting van een tweede T.H. te Eindhoven Pag. 5 Raad en Daad (Soc. rubriek) Pag. 5 Italiaanse solidariteitstrein in Rotterdam aangekomen Pag. 5 Uw mening in onze courant Pag. 7 De R.A.I. geopend Pag. 9 Sport voor Zaterdag en Zondag Pag. 9 Vliegerwedstrijden op Koninginnedag Pag. 9 Te Zierikzee gijn tractors uit de overstroomde gebieden bijeenge bracht om schoongemaakt te wor den. Zodoende hoopt men vele van deze kostbare machines nog te kunnen redden. de de minister. De ideeën, vervat in hun memorandum, schijnen ons juist toe. Het is ons verlangen de uitbreiding van het onderwerp er van niet onnodig te beperken. Wy geven toe. dat een tolunie nuttig en belangrijk is. doch wy hechten minstens evenveel en misschien nog meer belang aan het uitscha kelen van alle kwantitatieve beper. kingen op het goederenverkeer, en wy hebben reeds lang vastge steld, dat het tot niets dient een vrij goederenverkeer toe te laten, indien men de voor de aan- of ver koop vereiste betalingen verbiedt. Dit 7-ijn de ideeën, die wy op de conferentie te Rome hebben ver dedigd. Bonn Prof. Erhard, de Westduitse mi nister van Economische Zaken, heeft. Donderdag verklaard, dat het Nederlandse voorstel voor een Europese douane-unie naar zyn mening de problemen in een ver keerde volgorde plaatst. Vooraleer men tof, een douane-unie zou kun nen overgaan, zou volgens Erhard de inwisselbaarheid der Europese valuta moeten zyn geregeld. De Duitse vertegenwoordigers by de besprekingen over het Nederland se plan zullen trachten de inwis selbaarheid als eerste economische vraagstuk van Europa aan de orde te stellen. De minister zeide: „Men zal vooreerst de douane-politiek moeten blyven beschouwen als een wettig wapen in de handelspoli tiek, ienminste wanneer zy blijft binnen de zakelijke grenzen, die gesteld worden door de omstandig heden. waaronder de landen nu eenmaal leven. Wanneer wij zou den aanvangen met een douane unie en we zouden verdere beper kingen van de internationale han del blyven behouden, dan zouden we slechts bereiken, dat de rege ringen de gevolgen van het afbre ken der tariefmuren door andere maatregelen zouden gaan onder vangen. Ik zie daarom slechts één weg: het inwisselbaar maken der muntsoorten en een afzweren door alle landen van deze wijze van ver valsing van de concurrentiekracht. Eerst wanneer wij zo ver zyn kan een overeenkomst over een gelei delijke afbraak van de lariefmuren worden getroffen." Bezoek aan Nederlandse scliilderijen-expositie (Van onze Londense pondent Koningin Juliana en Prins Bern- hard zyn gisteren een volle dag in Londen geweest. De Prins landde al vroeg op het militaire vliegveld van Hendon in een lichte mist. Vuurpijlen en lichtsignalen hielpen bij de landing, welke keurig werd uitgevoerd. Prins Bernhard en de Koningin hadden getracht nog iets te zien van de overstromingen op het eiland Canvey, aan de Theemsmonding, doch door de mist viel er niets waar te nemen. Het laatste gedeelte Aan de route naar Hendon moest op de instru menten worden gevlogen. Op het vliegA'elcJ was o.m. de Nederlandse ambassadeur, mr. Stikker, ter be groeting aanwezig. Koningin Juliana begaf zich da delijk naar de Nederlandse schil derijen-tentoonstelling, in Burling ton House. Prins Bernhard voegde zich later bij haar. Toen de Ko ningin het drukke Piccadilly op reed, werd zij dadelijk herkend. Er werd gejuicht en gewuifd. Voor de ingang van het tentoonstellings gebouw stond een grote groep ïpensen te wachten. Op de exposi tie werd de Koningin rondgeleid door Sir Gerald Kelly, de presi dent van de Koninklijke Kunst Academie. De hoge bezoekers wa ren geestdriftig over de unieke collectie. Vele doeken, afkomstig uit particulier Brits bezit, waren ook voor hen nieuw en zij bekeken deze rijkdommen der Nederlandse cultuur met grote aandacht. Onder de talrijke bezoekers A'an de tentoonstelling, die ook A'oor het publiek toegankelijk was, merkte Koningin Juliana een vroegere vriendin uit haar studietijd in Leiden op, die zy hartelijk begroette. Koningin en Prins wuifden op weg naar Buckingham Palace, lachend naar het publiek terug, dat. in drommen was toegestroomd. Na afloop van de lunch met Ko ningin Elizabeth en Prins Philip, begaven Koningin en Prins zich naar de, juist in gebruik genomen, nieuwe ambtswoning van de Ne derlandse ambassadeur, mr. Stik ker. Daar werd thee gebruikt met de heer en mevrouw Stikker en verscheidene leden van de staf der ambassade. De Koningin ontving daarna de voorzitter en secretaris van het timmerliedengilde, dat onze Vorstin het ere-lidmaatschap had aangeboden. Toen het tijdstip van vertrek na derde was de mist in en buiten Londen erger geworden en aan gezien de weersgesteldheid op Hendon minder gunstig was, vlo gen Koningin en Prins van Nort- holt, Avaarheen het toestel was overgebracht, naar ons land terug. Gistera\'ond was het Koninklijk Paar weer in het paleis te Soest- dyk teruggekeerd. Mr. D. U. Stikker heeft Sir Ge rald Kelly, op een plechtigheid op de Nederlandse ambassade de ver sierselen van Commandeur in de Orde van Oranje Nassau overhan digd. Ook de wethouder van Londen, C. L. Ackroyd kreeg deze onder scheiding uitgereikt, aldus meldt de Londense „Times". Koningin Juliana bezocht gisteren te Londen de tentoonstelling van Nederlandse schilderijen in de Royal Academy. In de cirkel ziet men H.M. en ambassadeur mr. D. U. Stikker bij liet verlaten van het gebouw. De Koningin wil.de niet, dat er speciale maatregelen wer den getroffen om voor haar ruim baan te maken, zodat het publiek haar van dichtbij kon toejuichen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1