f Plaatselijk Nieuws VALDA Deze week stond 't water in Stavenisse veel lager. JEUK WEK DE GAL IN UW LEVER OP DERDE OFFICIËLE VERLIESUIST. DE OPRUIMING GAAT WAT VLOTTER. Kom je na 1 Febr. voor de eerste maal in Staveniisse, dan denkt U dat er nog wel niets gedaan zal zijn sinds de toen aange richte verwoesting. Als je het voor het eerst ziet, dan vind je de ravage nog verschrikke lijk. Maar wanneer je er vanaf het begin elke dag aan het werk was, wanneer je de eerste hoge waterstanden hebt meegemaakt, dan gloort er deze week al een lichtpunt. Een lichtpunt, omdat het water veel lager stond dan de voorafgaande weken, zo laag zelfs (wat is het toch erg geweest) dat je tot aan de kerk zonder laarzen kunt komen, dat je zelfs in de Kerkstraat met een roei boot geen weg meer kan, dat je zelfs met een vrachtwagen over de Poststraat naar de Paaldijk of St. Maartensdijk kon. Dit lichtpunt is er alleen maar omdat er deze week lage vloeden waren, een dood tij en het water nauwelijks over de kapotte Scheldtsedijk heen spoelde, terwijl dat hele maal niet gebeurde over de breuk in de Nieuw Annexpolder. Zijn er hoger vloeden, dan zal, zolang de dijken niet hersteld zijn, Stavenisse weer meer water krijgen, dat kan vandaag al zijn, dat is zeer waarschijnlijk volgende week het geval. Tenzij, tenzij men er voor die tijd in slaagt het voorgenomen plan tot voering te brengen om langs de afgeslagen Scheldtsedijk een ringwal van zandzakken aan te brengen, die de vloed in elk geval voorlopig keert. En ieder die de ligging van Stavenisse kent, weet, dat zodra de vloed kan worden gekeerd het dorp ook vlug droog kan lig gen, omdat het heus niet zo laag ligt als bijvoorbeeld St. Annaland. café P. Hendrikse aan de Haven een vertrek tot eetzaal bestemd. Hierin werd ook Zon dagavond om 5 uur de eerste kerkdienst gehouden, waarbij Ds. D. J. van Dijk van BIJ VERKOUDHEID PASTILLES Het neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. Deze week werd nog niet begonnen met het groot materiaal en dat lijkt toch zo zeer gewenst. Wel zijn hevelbuizen aangevoerd om het water te lozen, wel worden er steeds meer voorbereidingen getroffen, wel werken er wat meer mensen, maar in volle gang is de strijd tegen het binnenkomend water er nog niet. Hopenlijk duurt dat niet zo erg lang meer. Daarom ook is men in Stavenisse veel beter met mannen, die kun nen werken, dan om hun spulletjes op te halen. De laatste bewoners die hiertoe nog een beurt moesten hebben de bewoners van de B-nummers zijn deze week afge werkt. En zoals we vorige week reeds waarschuwden: hoe weinig kunnen deze mensen beginnen, hoe weinig kan vervoerd en geborgen worden. We begrijpen vol komen dat ze dit gaarne wilden, we be grijpen eveneens, dat de overheid hen in dit opzicht tegemoet wilde komen, hoe groot de moeilijkheden er ook waren, maar het meren deel zal het na dat bezoek zeker met ons eens zijn, dat er nog heel weinig op te ruimen viel, dat er nog minder mee te nemen was, dat het voor velen een ver geefse reis is geweest. Zodat het enige overblijft: eerst de dijk dicht. BETERE VERBINDING Een voorbereiding daartoe was ook het berijdbaar maken van de Oudelandse dijk. Met een buldozer werd dit anders ondoen lijk karwei vlot aangepakt en het lijkt ons hoogst waarschijnlijk, dat men nog heden met een vrachtwagen vanaf St Annaland naar Stavenisse zal kunnen. De verharding van die dijk, zelfs onder de kruin, maakte deze snelle oplossing moge lijk en dit betekent, dat op veel gemakke lijker wijze de nodige materialen naar Stavenisse gebracht kunnen worden, dit be tekent, dat, ook al wordt de waterstand weer hoger men niet alleen met vaartuigen mate riaal en mensen kan vervoeren, maar ook via de nog wel moeilijke, maar toch be rijdbare Oudelandse dijk. En dat maakt alles toch weer veel gemakkelijker. OOK CADAVERRUIMING SCHIET OP In de bijna afgelopen week verliep ook de cadaverruiming vlotter. Het staat er nu zo bij, dat men na morgen daarmee wel klaar zal zijn, zover dat tot op heden mogelijk Ls. Veel blijft er dan trouwens niet over. Naar we vernemen zouden deze cadaver- ploegen (van St Annaland en Tholen) volgende week naar Schouwen gaan om ook daar dit gedeelte van het opruimingswerk te versnellen. Bevestiging van dit bericht kregen we echter niet DE EERSTE KERKDIENST Terwijl in het pakhuis van A. Hendrikse de centrale keuken is ingericht, werd in het St. Annaland voorging. De meeste arbeiders, die dagelijks in Stavenisse werken, waren naar hun evacuatie-adressen teruggekeerd voor dit week-end, maar een 30tal toehoor ders zaten toch in de eetzaal en al stemde het interieur niet overeen met het gebouw waarin men voorheen Zondags samenkwam, de plechtigheid was er niet minder om en de dankbaarheid om zelfs dit nog te mogen beleven evenmin. Het ontroerde de aan wezigen meer dan welke kerkdienst ook in hun leven meegemaakt. Dat deze week een deel van het toch al beschadigde postkantoor instortte, wist U misschien al, maar in een kamertje van het gemeentehuis gaat de sortering door. komt de post dagelijks aan en gaat er vanzelf ook dagelijks uit. Alles bij elkaar moge het de geëvacueer- den goed doen, te weten dat er deze week toch meer kon worden gedaan dan in het begin toen men voor zo oneindig veel meer moeilijkheden kwam te staan, moeilijkheden die weliswaar nog maar ten dele konden worden opgelost, maar toch wel zover, dat wat meer zicht in het zo'n enorme oprui mingswerk komt. Verzamel uw krachten met PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Persoonlijk hebben we er aan gedacht, of het mogelijk zou zijn, bijvoorbeeld te St. Annaland barakken te plaatsen om daar de mannen van Stavenisse, die nu nog ge- evacueerd zijn en die zo graag zouden mee helpen daar de dijk te dichten, onder te brengen, vanwaar ze dan dagelijks naar Stavenisse kunnen worden vervoerd (nu de Oudelandse dijk berijdbaar is) tot we wat verder in het jaar zijn en de vloed gekeerd is, de zeewering voorlopig veilig gesteld. Daarna zou men een begin kunnen maken de woningen, zover niet vernield te reinigen. Immers, ook hier zullen eigen mensen het hardst willen aanpakken, maar moeten dan ook de idee van zich afzetten eerst eigen huizen schoon te gaan maken, omdat ieder moet begrijpen, dat dit in elk geval toch van later zorg is. Maar aan dit alles hebben de deskundigen, heeft de plaatselijke overheid zeker ook wel gedacht en verschillende mogelijkheden over wogen, In elk geval komen er ook te Sta venisse wat meer lichtpunten. THOLEN PUBLICATIE Degenen die hun aangifteformulier voor de Hondenbelasting nog niet hebben inge leverd, worden in de gelegenheid gesteld dit alsnog vóór 3 Maart a.s. te doen. Overschrijding van deze termijn zal na vordering tengevolge hebben. BEKENDMAKING De Burgemeester van Tholen maakt be kend, dat vorderingen wegens leveranties of inkwartiering aan militairen, zo spoedig mogelijk moeten worden ingediend ter ge meente-secretarie. Tholen, 16 Februari 1953. De Burgemeester voornoemd. BEKENDMAKINGEN De Burgemeester van Tholen maakt be kend, dat nota's wegens leveranties ten be hoeve van het Rode Kruis (onder aanduiding van de colonne) nog tot uiterlijk Woensdag 4 Maart a.s. ingediend kunnen worden ter gemeente-secretarie. De Burgemeester van Tholen''brengt ter algemene kennis, dat a.s. Zaterdag om 12 uur, de sirene weer zal worden gebruikt. BETONNING VAARWATERS De betonning en oeververlichting in de Oosterschelde, de Roompot, de Hammen, Engels vaarwater, Brabants vaarwater Wittetonnenvlije, Tholense Gat en de Zandkreek is weer betrouwbaar, behalve de rode lichtboei no. 3 van het Veregat en het hoge vaste licht van Geersdijk, dat vernield is. De geleidelichten van het Tholense Gat zijn momenteel gedoofd, doch men verwacht spoedig herontsteking van deze lichten. Tijdelijk is ontstoken het voormalig licht van Strijenham, een groen-rood-wit onder broken licht met voor de gekleurde sectoren dezelfde betekenis als de sectoren van het lage licht. De betonning in de Eendracht bij Tholen en in de Krabbenkreek bij St. Annaland is niet betrouwbaar. Het groen-rood-witte onderbroken licht Zijpse Bout is gedoofd, Hiervoor is in de plaats een hulplicht ontstoken. HOOGWATER in de week van 1 t.e.m. 7 Maart 1953 Zondag va 4.00 en nm. 16.12 uur Maandag 426 16.40 Dinsdag 4.55 17.07 Woensdag 5,21 17.38 Donderdag 5.50 18.06 Vrijdag 6.22 18.40 Zaterdag 7.00 19.21 Laatste Kwartier Zondag 8 Maart 1953 te 19.26 uur. OVERGEPLAATST Met ingang van 16 Maart is de Heer J. Jumelet Ass. bij de belastingen alhier overgeplaatst naar 's Gravenpolder en belast met de functie van Dienstgeleider aldaar. VERBINDING BERGEN OP ZOOM HERSTELD De weg van Tholen naar Bergen op Zoom is nu zover droog, dat de bussen van de B.B.A. en ook luxe auto's weer normaal kunnen rijden. Slechts voor ritten na zons ondergang en voor zonsopgang is nog een vergunning nodig. Voor rijwielen is ook ver gunning nodig. Het dichten van de dijken tussen Tholen en Halsteren vordert gestaag. Men werkt er met draglines en de polders zijn voor twee derde droog. De Vijftienhonderdgementen- polder heeft nog zoveel water dat men nog steeds de laarzen moet aantrekken om Poortvliet te bereiken. In de Vouwendljk heeft men buizen aangelegd voor het lozen van het water. ~~OÜD-VOSSËMEER het is niet bekend, waar ze zijn achter gelaten. Weet een lezer het soms wel Dan graag opgave bij de rijkspolitie. VOOR HET RAMPENFONDS Op initiatief van het bestuur der Land- bouwvereniging „Landbouwbelang" zal ook hier nog een lijstcollecte voor het Rampen fonds worden gehouden. Men is er zich daarbij van bewust, dat men collecteert in een getroffen gemeente, zodat wel allen bezocht zullen worden, maar van zwaar- ge.dupeerden verwacht wordt, dat ze zonder zich te generen hieraan niet bijdragen. Er zijn er echter ook nog velen, die geen of weinig scha kregen en op deze manier graag willen helpen. Omdat men niet precies kan nagaan, wie dat zijn, worden alle inwoners bezocht, maar geldt toch bovenstaande restrictie. Natuurlijk geeft men aan collectes altijd vrijwillig, maar voor dit doel gaat het er zeker om. dat alleen zij bijdragen, die het na de doorgemaakte omstandigheden nog kunnen en willen doen. Bij die bevelen wïj deze*collecte graag en met nadruk aan. Niet krabben.De helder vloei bare D.D.D.kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TBGEN HU I DAAN DOENINGEN STAVENISSE EEN SCHADEPOST Bij de landbouwer J. de Boer in de Roo- landpolder te Oud-Vossemeer waren koeien onder gebracht van de geëvacueerde land bouwer M. Luijk uit Poortvliet. Vermoede lijk door loodvergiftiging zijn Zaterdag van dit vee 5 koeien gestorven. Een zesde is nog ernstig ziek. De cadavers zijn per schip van uit Tholen naar het destructiebedrijf Overschie vervoerd. ST. ANNALAND WEER BERIJDBAAR Alle straten in deze gemeente zijn thans (voorlopig) zoverre hersteld, dat ze weer berijdbaar zijn. Binnenkort zal men tot defi nitief herstel kunnen overgaan, nadat een plan van uitvoering is goedgekeurd. WATERLOZING Niet alleen via de pomp, maar ook door het sluisje in de Suzannapolder wordt het water nu uit de Nieuwlandpolder geloosd. En via het sluisje zelfs veel vlotter. Ook de sluis bij Reigersgat is deze week opengemaakt, zodanig dat op voorzichtige manier het water uit de Breedenvlietpolder wordt geloosd. CADAVERBERGING Ter plaatse is de cadaverruiming zo goed als beëindigd. De laatste dagen had men nog een zeer zwaar karwei toen een boer derij bijna geheel moest worden gesloopt om de zich daaronder bevindende cadavers te kunnen ruimen. Ruim 900 cadavers zijn uit de St. Annalandse haven verscheept De mensen die hieraan hebben gewerkt zijn heel wat tegengekomen. Soms was er geen be ginnen aan. De moeilijkheden kennende zal men niet anders kunnen zeggen, dan dat dit zo noodzakelijk werk nog spoedig is vol tooid. BENOEMING Aan de O.L. school alhier is tijdelijk be noemd mej. Duijnhouwer van Scherpenisse, onderwijzeres aan de school te Stavenisse. VERMIST Van door de militairen gebruikte artikelen wordt nog vermist een cartonnen doos met dam- en schaakstenen. Ze zijn gebruikt in de school, waarin een lokaal een paar dagen als zgn. Mil. Tehuis was ingericht. De militairen hebben bij verschillende personen gevraagd, van wie die stenen waren, maar NOG ENKELE BIJZONDERHEDEN In aansluiting op het artikel in dit nummt. over deze gemeente vullen we hierbij nog aan, dat de lage waterstand niet alleen de eerste, maar ook de laatste dagen van de week gehandhaafd bleef. Bovendien is er het verheugend bericht, dat het eerste gat aan de Scheldtsedijk ge dicht is en met het huidige tij de opbouw zover gevorderd, dat geen water meer over dat kapotte gedeelte heenstroomt. Het is dus alleen de Nieuw Annex nog, die water door laat. Bij gunstig weer kan spoedig het ge heel zodanig afgesloten worden, dat bij normale omstandigheden de vloed gekeerd kan worden en men kan zo begrijpen dat yerdere opbouw direct wordt aangepakt. In een welbekend millieu, maar in bij zondere omstandigheden werd Dinsdag jl. het huwelijk voltrokken van de 25 jarige Marinus Boomsluiter en de 24 jarige Jannetje Vermaas. Na een felicitatie wees de burge meester, die dit huwelijk in de bekende, nu ietwat rommelige raadzaal voltrok op de zeer bijzondere omstandigheden, waaronder dit huwelijk moest worden gesloten. De be langstelling was groot, voor zover dat thans in deze gemeente mogelijk is. Dokter Zoete- man feliciteerde het jonge paar namens alle aanwezigen. Tenslotte delen we nog mede, dat de doorbraak aan de situatiesluis bij de haven thans definitief wordt hersteld. Ja, in Sta venisse is de situatie werkelijk gestabiliseerd en is de opruiming en dijkdichting definitief begonnen. U zult morgans „klplekkar" Ingewanden doen stromen, anders verteert ^voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. TT 1_ J1 _y__ Cf.o.|An«Dco Voor de inwoners van Stavenisse zal dit een zeer bekend beeld zijn. be- Uct OtSIC UccI van OldVcIllooc» halve dan het water. Met de Molendijk en Stoofdijk is het dan ook al leen de Voorstraat, die aan de voorkant gezieo uiterlijk weinig geleden heeft. Maar ook hier stond het water Zondagmorgen 2 meter hoog. Deze week zag men het water niet meer op de Voorstraat en kon men zonder laarzen achter de Kerk komeD. ST. MAARTENSDIJK DIEFSTAL VAN GOEDEREN Door de Rijkspolitie zijn 3: inwoners van St. Maartensdijk verhoord, op vermoeden zich schuldig te hebben gemgakt aan dief stal van Roode Kruis goederen. Het zijn F. J. P., A. K. en C. G. Door de politie is een verder onderzoek ingesteld. OVER WATERLOZING, HET BEZOEK VAN DE COMMISSARIS EN TORENRESTAURATIE De grootste zorg blijft nog steeds het zo vlug mogelijk wegwerken van het water in de drie geïnundeerde polders. Daartoe zijn ook afgelopen week alle pogingen in het werk gesteld. Verblijdend is in dit verband het feit, dat Zaterdag hier twee zuigers zijn gearriveerd, een van de fa. Koelman en een van de fa. v. d. Tak Bergings Mij., beide uit Rotterdam. De totale waterverplaatsing van deze zui gers is 50 a 60 m3 per minuut. Deze capa citeit zou nog opgevoerd kunnen worden, indien nog meer buizen aanwezig waren. Beide werken nl. met 2 buizen en één ervan zou met 4 kunnen worden werken. Verder ligt de zuiger van de fa. Koelman bij laag water stil wegens gebrek aan koel water, terwijl die van de fa. v. d. Tak ge regeld kan doorwerken, daar deze koel water binnenboord heeft. Sedert begin is nu het water circa 25 30 cm gezakt en dat in alle 3 de polders. Zo vallen er in de Noordpolder en vooral ook in de Uiterst Nieuwland reeds hier en daar droge gedeelten en vanzelf wordt de opper vlakte dagelijks groter. Door het afvoeren van meer water door beide zuigers konden nog 2 stel buizen in de Eerste Dijk worden bijgelegd, zodat het totaal nu 5 bedraagt. Doordat de zuigers te weinig water had den, liet men Dinsdag het water door de dam bij W. v, Gorsel, maar vandaag is men daarmee weer opgehouden, daar er nu weer teveel water bijkwam. Om de drooglegging nog meer te bespoedigen zullen aan de zee dijk in de Noordpolder hevelinstallaties wor den aangebracht, voorlopig ook 2 stuks. Donderdagmiddag kwam er ook een Dragline van de Ballast Mij., Amsterdam. Grootte 28.000 kg, welke met gemak de grond tot dijkkruis kan opwerpen. Dat is pas materiaal. Wegens de grote omvang kostte het echter veel moeite om dit gevaarte aan de dijk te krijgen. Zo is het wel zeer belangrijk, dat dit materiaal kan komen, maar aan de andere kant uiterst moeilijk om het op de juiste plaats te krijgen. Dat bleek de volgende dag, toen men aan het gedeelte Digestif Bennies - om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Ruim honderd woningen te St. Filipsland geheel vernield of zwaar beschadigd. De materiele schade is er minstens even groot als in Stavenisse. „A 78" lezen we op het bordje aan het deurkozijn van een huis dat hier aan de Zuiddijk in St. Filipsland heeft gestaan. Dit huisnummer en dit deurkozijn, het staat er nog gaaf bij, iets onbegrijpelijks in deze ruïne, want het is het enige waLvan dit huis nog te zien is. Links en rechts hiervan staat zelfs geen deur kozijn meer. Twee en twintig huizen aan deze Zuiddijk zijn door de watervloed met de grond gelijk gemaakt. Deze straat onder aan de zeedijk, die met de Achterstraat, met de Wilhelmina- straat, met de Schoolstraat, het Karreveldt en de Oostdijk, de meest getroffen delen zijn van het materieel verschrikkelijk geteisterde St. Filipsland. ZEVEN BUITENDIJKBREUKEN Welke breuk het eerst ontstond, niemand in St. Filipsland kan het U vertellen, maar deze zeven vanaf een honderd meter uit de kom van het dorp tot aan de punt tegen over St. Annaland, ze hebben de watervloed gebracht over deze gemeente met haar ruim 2100 zielen (hierbij is de A.J.Polder nog in begrepen) en die watervloed heeft een honderdtal huizen, een vierde van het dorp totaal vernietigd of onherstelbaar beschadigd Geen wonder dat het nog een troosteloze aanblik is, zelfs drie weken na de fatale datum. Geen wonder ook, omdat gisteren ook de gaten aan de buitenkant zover ge dicht waren, dat men net boven vloed was. Daarom ook staat het water in de Voor straat nog bijna tot aan hotel ,,de Druiven troseen der hoogste gedeelten van de normale St. Filipslandse straten. En zelfs daar, in dat hotel stond er die eerste Zondag twee meter water binnen. Vraag dan maar niet wanneer U St. Filipsland kent, hoe het er in de lager gelegen en kleinere huisjes heeft bijgestaan.. Het gevolg er van blijkt nu: In de Achterstraat 13 huizen totaal ver woest, 18 onherstelbaar beschadigd. In de Wilhelminastraat 4 geheel, twee onherstelbaar verwoest. Aan de Zuiddijk 22 met de grond gelijk plus een boerderij. In de Schoolstraat 5, aan de Oostdijk 5 en op andere verspreide punten in de ge- meentekom nog 6 geheel en verschillende andere niet meer te herbouwen. In St. Filipsland aanschouwt men een woestenij, die Stavenisse evenaart, zo niet overtreft. En hoe erg ook, er is ook daar nog reden tot dankbaarheid, dat het maar bij negen slachtoffers is gebleven. Rond drie uur loeide Zondag 1 Febr. de sirene een kwartier aan een stuk door en zo goed als iedereen was hierdoor ge waarschuwd, terwijl ook alarm in de Polder l polders werd gemaakt. Het water sloeg over de zeedijk heen op de woningen aan de Zuiddijk, maar die dijk hield het nog en zo kreeg St. Filipsland de watervloed wel wat minder rechtstreeks dan Stavenisse. maar toch ook zo vernietigend en in volle kracht, dat bovengeschetste ver woesting er het gevolg van was. Ja, die ruim 100 woningen kan men in deze ge meente wel volledig afschrijven, maar er staan er nog vele anderen, die een sterke windstoot niet meer kunnen verdragen. Men heeft er niet alleen te maken met de 7 buitendijkbreuken, maar er zijn ook 4 bin nendijkbreuken, in de Wïllempolder twee, aan de Rijksweg, waar een gat van 24 meter valt te dichten, aan de Oostdijk en het is slechts de Abraham Wissepolder, die als een oase ligt temidden van een watervlakte. In het noodgemeentehuis op de dijk, ondergebracht in 'een voormalig kruideniers winkeltje zit burgemeester de Jonge, wet houder Mol en het secretariepersoneel. Be zoekers, die allen min of meer bij dijkdich- ten of andere herstel- of opruimingswerk zaamheden zijn betrokken, technisch perso neel, voedselvoorzieningsmensen, ze komen daar in dat winkeltje naar de burgemeester om verschillende dingen te vragen. Er is daar ook al veel hoog bezoek ge weest. In de eerste plaats H.M. de Koningin, die het dorp vooraf uit de lucht had ver kend en zoals de burgemeester ons vertelde onmiddellijk zeer goed met de gehele situ atie op de hoogte bleek te zijn. Onmiddellijk informeerde H.M. naar de plaats aan de Zuiddijk en Achterstraat, die ze als de grootste verwoesting vanuit de lucht had gezien. Verder is Z.K.H. Prins Bernhard geweest, de ministers Mansholt, Zijlstraat, Van Tiel, Donker, de Bruijne en Algera. GEADOPTEERD De stad Hengelo en de gemeente Amdel- den adopteerden St. Filipsland en vandaag (Vrijdag) wordt een buitengewone raads vergadering gehouden, waarbij afgevaardig den van deze gemeenten tegenwoordig zul len zijn. Zaterdag jl. kwamen deze afgevaardigden ook, waarbij mede tegenwoordig de directeur van de Coop. Landbouwvereniging uit Hengelo, de heer J. de Wilde, een geboren St. Maartensdijk. Amelden schonk al een barak van 10 x 15 meter. En nu begint men ook in St. Filipsland het water af te laten. Het eerst tracht men de Henriettepolder droog te krijgen ongeveer 100 ha waardoor ook een blok woningen schoongemaakt en bewoond zal kunnen worden (circa 100 huizen). Daarin zullen dan de inwoners kunnen terugkeren. De inwoners, die dezelfde 1ste Februari allen naar Roosendaal, Steenbergen en dieper Brabant in zijn geëvacueerd. Alleen in Roo sendaal zitten ruim 1000 St. Filipslanders op deze terugkeer te wachten. Ze zullen lang niet allen meer een eigen woning vinden. St. Filipsland het is in ons gebied met Stavenisse de zwaarst geteisterde gemeente. Geen wonder dan ook, dat ieder die je daar nog aantreff en dat zijn de dijkwerkers, de bewoners die om beurten ook een dag naar hun woningen kunnen, (voor zover mogelijk) geen wonder dat je niet anders te horen krijgt in dit half verwoeste dorp: „Het ia wat". Meer woorden zijn er ook niet voor te vinden. Deze bevat weer alleen die namen welke na de in onze tweede verlieslijst ge publiceerde personen doorkwamen van het gemeentesecretarie van Stavenissi 43. VAN OEVEREN JOHANNA, geboren Stavenisse, 5 September 1867, weduwe van Stoutjesdijk Johannis, gewoond hebbende Stavenisse, Wilhel minastraat A 252, begraven te Bergen op Zoom. 44. STOUTJESDIJK. WILLEMINA. geboren Stavenisse, 20 April 1888, ge woond hebbende Stavenisse, Wilhelminastraat A 252, begraven te Bergen op Zoom. 45. GOEDEGEBUURE JAN, geboren Stavenisse, 26 September 1868. echt genoot van de Graaf Cornelia, gewoond hebbende Stavenisse, Oudelandse- dijk A 92, begraven te St. Maartensdijk. 46. HAGE, ELIZABETH, geboren Stavenisse, 31 Juli 1922, gewoond hebbende te Stavenisse, Buurtweg A 91, begraven te Bergen op Zoom. 47. DE GRAAF CORNELIA, geboren te Stavenisse, 8 Maart 1877, echtgenote van Goedegebuure Jan, gewoond hebbende Stavenisse, Oudelandsedijk A 92, begraven te St. Maartensdijk. 48. VAN ZUIEN, ADRIAAN JACOB, geboren te Stavenisse, 15 Juli 1910. echtgenoot van Stoutjesdijk Janna Pieternella, gewoond hebbende te Stave nisse. Kerkstraat A 319, begraven te St Maartensdijk. 49. DORST, GERADA, geboren te Stavenisse, 28 Augustus 1916, echtgenote van Potappel, Pieter Jacob, gewoond hebbende te Stavenisse, Kerkstraat A 312. 50. HEIJBOER, LOUIS ELIZA, geboren te Stavenisse. 15 Juli 1912, e. v. de Graaf, Johanna Dina Cornelia, gewoond hebbende te Stavenisse. Kerk straat A 308. 51. VAN ZUIEN, JACOB ADRIAAN, geboren te Stavenisse, 7 Februari 1909, e. v. Wesdorp, Dingena Cornelia, gewoond hebbende Stavenisse, Kerk straat A 320. 52. VAN DER REEST, ABEL JAN, geboren te St. Filipsland, 9 November 1889, e. v. Wesdorp, Helena, gewoond hebbendé te Stavenisse, Kerk straat A 363. 53. WIELAARD, WILLEM MARTINUS, geb. te Stavenisse, 22 Februari 1941, gewoond hebbende te Stavenisse, Kerkstraat A 323a. 54. ROTTIER, JOHANNA, geboren te Kortgene. 6 November 1876, weduwe van Leenhouts, Jannis Comelis, gewoond hebbende te Stavenisse, Kerk straat A 306. 55. MOL, MARIA, geboren te Stavenisse, 13 Februari 1944, gewoond hebbende te Stavenisse, Kerkstraat A 306a. tussen Groenendijk en de zgn. Zandhoop aan het werk ging en de Dragline reeds spoedig aan het glijden ging. De eerste tegenslag. Men kreeg ze echter weer in de juiste stand terug en men kon weer aan het werk. Indien blijkt, dat men met dit materi aal toch voldoende kan verzetten, zal er nog een tweede Dragline bijkomen. Dinsdag en Woensdag waren gedupeer den hier in de gelegenheid hun waterschade aan te geven, al is het dan nog slechts een voorlopige opgave en gaat het slechts om de vorm van de geleden schade, dus nog niet om de juiste bedragen, die later ge taxeerd worden. Een eerste stap dus om aan de geleden schade zoveel als mogelijk is tegemoet te komen. Maandag bracht de Commissaris van de Koningin in onze provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot een informatorisch be zoek aan het eiland Tholen en was daarbij ook enige tijd in onze gemeente om de moeilijkheden te bespreken en de overige nodige zaken onder de loupe te nemen. Zaterdagmiddag werden hier na een rouwdienst in de consistorie van de Ned. Herv, Kerk de volgende personen uit Stavenisse begraven: Mej. A. J. v. Zuien, 42 jaar, C. L, den Braber, 33 jaar en het echtpaar J. Goede gebuure, resp. 85 en 75 jaar. Wat het restaureren van de dorpstoren betreft is men nu zover, dat de stelling is klaargekomen en men begonnen is met het afbreken van de torenspits, waarmee het eigenlijke werk dus nu is aangevangen. INENTEN De tijden voor het kosteloos inenten tegen typhus is Vrijdagmiddag van 24 uur en voor hen die dan verhinderd zijn is er ook 's avonds nog gelegenheid. Blijf niet doorlopen mot die Biieumatische Fijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen be vat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stram heid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heil zame kuur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2