Tweeslachtig betoog Parijse voorsteden adopteren getroffen plaatsen Meer ontslagen bii v. Zeppelin Familieberichten miiiiuiimsi Effectenmakelaar in arrest Burgemeester Slager over Zwolle's uitbreidingsplan Hengstenkeuringen te Zwolle Gemeenteraad van Kampen BELEID VAN REGENTEN DER GASTHUIZEN GOEDGEKEURD KERK EN 2 TROUW VRI in Ar, ?7 FFRRl 1AR1 1953 Een aantal Parijse voorsteden heeft plaatsen in bet getroffen gebied ge adopteerd. Coudbevoie heeft Dreischor adopteerd. Courbevoie heeft Dreischor Schouwen. Het personeel van de fa briek Issy les Moulineaux heeft St. Maartensdijk geadopteerd en Malakoff adopteert Den Bommel „Plessies Ro binson" wil 500.000 frs. ter beschikking stellen van een getroffen gemeente, de stad Ermont 100.000 frs. Het personeel van het „commissariat A. L. Energie Atomique" wil een gemeente adopte ren. Het Rode Kruis van het Franse departement Tarn heeft voor 2 mil- lioen francs nieuwe textielgoederen beschikbaar voor een getroffen ge meente. In Frankrijk zijn voorts de volgende gratis-aanbiedingen van materiaal ge daan: 200 ton „Lave de Volvic" aange boden door de Kamer van Koophandel te Volvic nabij Riom Puy de Dome, dijkbeseherming Ir. b'loiicken van een halve tot andernalve meter lengte, drie Lave de Volvic is een soort bezalt voor- tot zes decimeter breedte en drie tot vijf decimeter dikte. De „Société Plaeopatre" te Parijs heeft 1000 vierkante meter board van tien millimeter dikte aangeboden. De firma Lafon te Parijs heeft 1000 piket palen voor weide-afrastering aange boden. Uit Venezuela is tot dusver reeds 400.000 gulden aan het rampenfonds overgemaakt. Een huisconcert ten huize van de Nederlandse gezant, dr. H. Rie- mens, voor ihet corps diplomatique, heeft ruim 10.000 bolivares opgebracht. Een canasta-drive had dezelfde op brengst. Enveloppen Op Curacao zijn op één dag tijds 15.000 enveloppen met watersnooaze- gels verkocht. Van de 80 tloor Enge land aangeboden wa'rmeluchtapparaten voor het drogen van huizen zijn tot dusver 17 iu Nederland aangekomen. Wanneer de ervaringen met deze ma chines gunstig uitvallen, worden de andere gestuurd. Uit Triëst zijn 800 kisten cognac voor het rampenfonds verzonden. De „Unicef', bet kindernoodfonds van de Verenigde Naties, heeft 26.300 dollar beschikbaar gesteld voor het nationaal rampenfonds. D t bedrag was voor de watersnood tn Nederland voor dit fonds ingezameld en zou juist aan de „Unicef" worden overgemaakt. De „Unicef" oordeelde het beter het bedrag «hans in Nederland zelf te be steden. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, mr. D, J. von Balluseck, heeft namens Nederland voor deze geste zijn dank overgebracht. Baskenland De Baskische regering in balling schap te Parijs heeft 25.000 Franse francs geschonken. In een brief aan de Nederlandse ambassadeur te Parijs, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer, schreef de Baskische regering: „Het spijt ons, dat onze financiële positie ons verhindert meer te geven". Verder werd er in de brief de aandacht op gevestigd dat de Baskische regering niet is vergeten dat Nederland een van kinderen opnamen tijdens de Spaanse kinderen opnam tijdens de Spaanse burgeroorlog. Uit Bolivia zijn thans berichten bin nengekomen, dat begin Februari ook daar direct werd begonnen met een hulpactie. Er werden advertenties ge plaatst in de voornaamste dagbladen met eer. oproep voor bijdragen, er werd een circulaire gezonden aan de leden van de Nederlandse kolonie, alsmede aan de voornaamste plaatselijke fir ma's te La Paz. er werd een damesco mité samengesteld voor een algemene collecte en voor verdere werkzaam heden en ook in andere plaatsen in het land werden hulpcomité's geformeerd. Tot 11 Februari was 800 dollar bijeen gebracht. In Tsjedhoslowakije was binnen tien dagen na het bekend worden van de ramp reeds 4000 gulden binnengeko men. Dit is een bijzonder groot bedrag voor een land waar nog geen 40 Ne derlanders wonen en waar geen Neder landse verenigingen bestaan. Het Tsje chische personeel van het Nederlandse gezantschap te Praag heeft ongevraagd een zeer belangrijk percentage van zijn maandelijks salaris voor het rampen fonds afgestaan. Ook van verschillen de andere particuliere zijden zijn gif ten binnengekomen. De gevers zijn niet bekend, omdat zij hun naam niet wil den opgeven. Een collecte van het Rode Kruis te IJsland heeft 23.000 gulden opgebracht, een aanzienlijk bedrag voor de niet rijke oevolking van ruim 150.000 zielen. De posterijen hebben 250.000 postze gels van de waarde kr. 0.75 en kr. 1.25 laten overdrukken met de woorden „Hollandshjalp 1953" en een toeslag van kr. 0.25. Deze zegels mogen tot 1 Juli a.s. gebruikt worden en kunnen, wanneer zij alle worden verkocht, 15.000 gulden opbrengen. Een aardige bijzonderheid is nog, dat enige IJslan- ders hebben aangeboden 200 IJslandse ponnies te zenden aan getroffen Ne derlanders. Na overleg met het depar tement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in Den Haag, is dit vriendelijke aanbod, onder opreclhte dankbetuiging, echter niet aanvaard. (Ongecorrigeerd) DEVENTER KOCHT HISTORISCH GEBOUW DEVENTER. Het historische mid deleeuwse Wisselkantoor op de hoek BrinkBoterstraat, ls voor 14.000 eigendom van de gemeente geworden Daar ook door de hogere autoriteiten veel belangstelling voor dit oude pand wordt getoond, zal wellicht binnen af zienbare tijd tot restauratie worden overgegaan.. (Van onze correspondent.) De moeilijkheden die geruime tijd geleden zijn gerezen bij de N.V. Net- tenfabriek von Zeppelin en Co. te Apeldoorn, hebben thans een uitloper gevonden in het ontslag van de di recteur, de heer D. R, Jonker. Ten gevolge van een gebrek aan orders mede het gevolg van het op de markt komen van het nylonnet moesten enige maanden geleden tien tallen werknemers ontslagen worden, terwijl voor een paar honderd arbeids krachten een verkorte werktijd werd ingevoerd, ten einde meer ontslagen te voorkomen. Het ontslag is door de heer Jonker zelf aangevraagd. Het is per 1 Maart eervol verleend. De directie zal tijdelijk waargeno men worden door mr. T. Vroom, gede legeerd commissaris, en de heer H. Smith, secretaris van de directie. Naar wij vernemen is voorts een groot aantal leden van het kantoor personeel ontslag aangezegd. De sa- larissen van het overige administra tieve personeel zouden met dertig tot veertig procent verlaagd zün. Het personeel heeft hiermede geen ge noegen genomen. Inmiddels is dan ook de vakbeweging in deze kwestie ge mengd. TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING Advertentie) Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneelr ENSCHEDESE JEUGD SPIJBELT BIJNA NIET ENSCHEDE Het jaarverslag var. de Enschedese Commissie tot wering van schoolverzuim over 1952 maakt melding van een daling van het aantal gevallen van ongeoorloofd schoolver zuim van 408 In 1951 tot 312 in 1952 Gespijbeld werd er bijna niet meer, n.i 3,1 tegenover nog 17 in 1951 Daarentegen stegen de percentages ongeoorloofd schoolverzuim voor oppas sen of hulp in de huishouding van 37% tot 41,3 en door onwil of onverschil ligheid der ouders van 15 tot niet minder dan 29,4 De commissie wijst er in haar verslag nog eens op, dat het de ouders nooit geoorloofd ls de kinderen zonder toestemming thuis te houden Van de 69 scholen, die onder de werk zaamheden van de commissie vallen, hadden er 29 geen enkel ongeoorloofd verzuim te melden Op de overige scho len varieerden de gevallen van 1 tot 57 per school per jaar. ENSCHEDE. De afdeling En schede van de Chr. Fllmactie vertoont Zaterdag in twee avondvoorstellingen het aangrijpende Italiaanse filmwerk „In vrede leven", 's Middags zal een kindervoorstelling worden gehouden waarvoor men de bekende film „De spoorzoekers" uitkoos. (Uit andere bladen) Verloofd B Dungelman en J van Hoo- gen. Rotterdam. Bevallen: Mevr StregelsJanus Breda d.. Mevr. RaberBacher. Amsterdam, z.. Mevr. van Lookeren CampagneKruidhof, Penang (Malalcka), d.; Mevr. van Scher- penzeelVan der Kluft, Amstelveen, z.; Mevr HoflandMulder. Djakarta, z.\ Overleden: J Joostema, 85 J.. Rijswijk; H OolbekkinkFransen ÜO J.. Enschede: J J Verripsde Hoop. 78 Nieuwland: S. E de Wolff—Muller 82 Leiden; J Maas B2 J.. Oegstgeest C D Treur, 76 J. Lei muiden. P ÉCleijn 80 Haarlem- W Ge sink—Tiemans, 49 J., Katwijk aan zee. C M. Th. Majole— Van den Muysenbergh 78 J.. Tilburg; A C. Storm van Leeuwen 76 j., Vught: C. C. Corts. 61 J„ Hilversum. S. J. M. van Akerlaken. 88 Bloemendaal. (Van onze parlementaire redacteur.) Als er ooit een tweede Technische Hogeschool in Nederland komt, dan zal deze hogeschool in Eindhoven worden gevestigd en dat er een tweede technische hogeschool zal komen, staat na de debatten in de Tweede Kamer van gistermiddag wel vast. Formeel is dit echter nog niet het geval. Het wetsontwerp, dat gistermiddag door de Tweede Kamer werd aanvaard alleen de communisten stemden tegen stelt de regering in staat om de kosten van voorbereiding voor zo'n tweede Instituut, geraamd op een be drag van f 15.000, te dekken. In de correspondentie met de Kamer zei de regering op de ene plaats, dat men nog niet wist of een tweede Tech nische Hogeschool noodzakelijk is, op een andere plaats gaat. zij er echter krachtig van uit. dat deze school er komen moet. Ook minister Cals her haalde gistermiddag in de Tweede Ka mer dit tweeslachtige betoog. Daardoor sloeg de Kamer natuurlijk aan het twijfelen ten aanzien van de argumentatie van de regering ook met betrekking tot het standpunt van de regering, dat de plaats van vestiging van deze hogeschool Eindhoven moet zijn. De zekerheid, die daarover bij de minister bestond, ging men in twijfel trekken. Waarom moest de Kamer zich per se nu al uitspreken voor Eindhoven of Arnhem of voor het maken van plan nen voor beide steden? De plaats van vestiging behoort in de eerste plaats tot de keuze van de regering. Pas wanneer zij tot de vaststelling van het definitieve wetsontwerp tot oprichting van een technische hogeschool zou zijn besloten, had zij deze zaak aan de orde moeten stellen. In ieder geval lijkt het veel te voorbarig dit nu al te doen. Terecht verzuchtte de heer Roosjen (A.R.), dat de regering en de Kamer de zaak wel ingewikkeld hebben ge maakt. De anti-* evolutionaire spreker schetste de situatie voortreffelijk, toen hij rie dichtregels citeerde: „Ik las het, maar ik kon het niet geloven. Sloot ik het oog, dan kwam de twijfel boven" IK was nog maar amper In dit vak gegleden, of mijn chef achtte het noodzakelijk, dat ik een vergadering van een vrouwenvereniging bijwoon de. Over die noodzaak had ik met hem best eens willen praten, maar dat wa: er vroeger niet bij. Zo'n chef zei een voudig: „jij gaat naar die vrouwen club". En dan was het uit. Wie als jong verslaggever zou geantwoord hebben: „mijnheer, Ik ben toch geen vrouw", had als antwoord gekregen: „aan zie je maar dat je het wordt, jij gaat naar die club. Uit. Morgenoch tend om acht uur kopij meebrengen" Nu geviel het dat die avond mijn meisje jarig was, zodat ik weinig zin had de kostelijke uren bij een vrou wenclub te slijten. Aan de chef vragen of er een ander naar die club kon gaan, omdat het meisje jarig was zou geen zin hebben. „Of je nu in de ene vrouwenclub zit of. in de andere", zou hij gezegd hebben. Ik kom in ieder geval op je verjaar dag, had ik door de telefoon gezegd, hoe het loopt loopt het. Ik was nog jong en liet het meisje voor het werk gaan. Er was overigens een heel knap idee in bijn hoofd ontsproten. Ik zou naar die club gaan, bij de presidente mijn opwachting maken, haar min of meer biologeren en zeggen „deze clubavond is zeker zéér besloten me vrouw?" Wie daar niet in vliegt dacht ik, moet nog jarig worden. Met een grote struik bloemen ow der mijn arm, verjaardagsgeschenk voor het meisje, stapte ik die avond op de presidente af. Fluisterend zei ik zeker zéér besloten Maar de politie kon over deze zaak ook geen opheldering geven. „Er zijn mij wel meer gevallen van deze lachziekte bekend", deelde de inspecteur de temmer mede. Maar van wie, hoe en van wat zijn wij nog steeds niet op de hoogte, wel zal ik u zeggen, dat die vrolijkheid over enkele uren verdwijnen zal en dat uw nummer voortaan weer zal zijn, zoals het altijd geweest is!" „Jammer, heel erg jammer!" vond de man. „Ik heb nog nooit zo'n applaus gehad!" „Geen bezoek aan de stallen geweest voor de voor stelling begon?" trachtte de agent het gesprek weei tn de juiste banen te leiden. „Nee?" vroeg de inspecteur nog eens met klem aan de temmer, „Ook niet van een slank, donker mannetje met eer, tamelijk lange neus en grote flaporen?" Maar de man wist met zekerheid te zeggen, dat dit niet het geval was geweest. Daar kwam de directeur weer binnenrennen. „Wat moet ik machen?" riep hil hulpeloos uit. „Na dit geweldige berennummer, vindt dat poeblikoem niets meer leuk. Er wordt niet meer gelachen. Wat moet ik machen?" (Advertentie) „Volkomen juist", kreeg ik als ant ivoord, „maar we vinden het zt sneu, dat u weg zou moeten gaan, nu u al zo'n schattige touffe bloemen voor ons gekocht hebt, dat u nu aller vriendelijkst is uitgenodigd". „Je hebt een aardig verslagje ge maakt", zei de chef de volgende dag, „toch was het niet nodig geweestge loof ik. Want er zat weinig nieuws in". ALIAS BIKKER BLIJFT IN HECHTENIS Door de bevoegde gerechtelijke in stantie te Hamm in West-Duitsland, is bepaald dat Hubertus Bikker, een der zeven Nederlandse oorlogsmisdadigers, die uit de strafgevangenis van Breda zijn ontvlucht, in hechtenis zal worden gehouden. De periode, waarvoor Bik ker in hechtenis, kon worden gehou den, was in eerste termijn op twee maanden gesteld. Zij liep 28 dezer af. Bikker kan nu in hechtenis worden gehouden, totdat beslist is of hij al dan niet aan de Nederlandse regering zal worden uitgeleverd. Als gemeld, is nog een der ont- •napten. Klaas Faber, in hechtenis ge nomen. De betreffende gerechtelijke instantie te Dusseldorp, die zich met dit geval moet bezig houden, heeft nog geen uitspraak gedaan. TIJDELIJKE PERSCHEF VOOR BOUDEWI.JN Jacques Peemans, juridisch adviseur bij de staf van koning Boudewijn, is tijdelijk benoemd tot perschef van het koninklijk huis, zo verneemt Reuter te Brussel. In de Belgische pers en in het par lement zijn onlangs stemmen opgegaan voor de oprichting van een voorlich tingsdienst betreffende aangelegen heden van de koninklijke familie, ten einde het publiceren van onjuiste be richten tegen te gaan. Peemans zal als perschef optreden, zolang een dergelijke dienst nog niet is georganiseerd. Hoewel hij officieel optreedt als juridisch adviseur, heeft Peemans zich reeds eerder belast met het uitgeven van communiqué's van de zijde der koninklijke familie. Nieuwe manier om belasting te betalen Aangezien het bestaande systeem van belasting betalen via de postkantoren zowel voor de Posterijen als voor de ontvangkantoren der belasting admi nistratief enigszins omslachtig is, wordt overwogen dit te vervangen door een systeem van girostortingen. Deze nieuwe werkwijze zal voor het eerst, voorlopig alleen bij wijze van proef worden ingevoerd in de provin cie Utrecht en in het Gooi. De benodigde stortingsformulieren, die geel van kleur zijn, worden gratis ter beschikking van het publiek ge steld. Men zal er uiteraard ook geen postzegel op behoeven te plakken. De politie in Oss heeft de ongeveer 55-jarige effectenhandelaar en houder van een klein kassierskantoor te Oss, N. B. v. d. H., aangehouden, v. d. H. wordt verdacht verduisteringen te heb ben gepleegd ten nadele van zijn cliën ten. Over de omvang van de verduiste ringen zijn nog geen bijzonderheden bekend Het vermoeden bestaat, aldus heeft de politie medegedeeld, dat ver scheidene personen uit Oss en omge ving voor aanzienlijke bedragen zijn opgelicht. Door de fiscale recherche zal tegen v d. H. nog een vervolging worden ingesteld wegens het plegen van fiscale delicten, v, d H. is voor de officier van Justitie in Den Bosch ge leid. Pluimveefokkers bijeen PUTTEN In De Heerdt kwam de Pluimveefokkersverenlglng bijeen onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Kraats, dte herinnerde aan de geslaagde tentoonstelling, waarvoor prachtige col lecties dieren waren Ingezonden. De ten toonstelling was een algemeen belang, waarom spr. het betreurde dat nog 75 aan huur moest worden betaald. Er was een batig saldo van 332.07. Besloten werd dit jaar een reis te maken naar de afsluitdijk. De konijnenfokkers gaan op excursie naar Beekbergen. GEMEENTERA AD VAN ZWOLLERKERSPEL ZWOLLERKERSPEL Bij de aanvang van de gisteren gehouden raads zitting memoreerde burgemeester Slager de ramp. die ons land heeft getroffen. Met dankbaarheid' zag spr. terug op de gemeenschapszin, die het Nederlandse volk bij alle nood en ellende heeft betracht. De heer Koetsier was na langdurige ziekte weer present en werd welkom geheten. VERRASSING In het begin van dit jaar werd de raad door Zwolle verrast, aldus de voorzitter. Wij vernamen, dat Zwolle zich van de oorspronkelijke plannen tot uitbreiding in de richting van de IJsel in Schelle had gedistantieerd. Men is blijkbaar toch tot het inzicht gekomen, dat het eigen territoir genoeg gelegenheid tot uitbreiding biedt. Meer malen hebben wij de gemeente Zwolle er op attent gemaakt, aldus spr., dat de uitbreiding in Schelle practisch on uitvoerbaar is vanwege de zeer hoge kosten, die aan de kustwerken zijn verbonden. De andere uitbreiding in de richting Zwarte Water is daaren tegen wel realiseerbaar. Destijds heeft de gemeente Zwolle een onderzoek laten instellen naar de kosten, die aan een uitbreiding in Sohelle zijn ver bonden. Nimmer werd ons echter het resultaat van dit onderzoek medege deeld. De burgemeester vervolgde met er op te wijzen, dat wanneer Zwolle zelf het IJselZwarte Water-kanaal zou bekostigen, dit altijd nog goedkoper zou uitkomen dan wanneer men een IJselfront zou maken. Spr. besloot met nog eens duidelijk te wijzen op de prettige verstandhouding, die Zwoller kerspel met Zwolle voorstaat. Spreker hoopte te komen tot samenwerking op velerlei gebied. Ittersum Ook de gemeente Zwollerkerspel heeft haar uitbreidingsproblemen. Op de agenda stond thans de herziening van het plan in onderdelen voor dê buurtschappen Spoolde, Windesheim en Westenholte-Voorst. De heer Eikenaar (PvdA) voelde niet veel voor de bouw van een school in Spoolde op de plaats, die is aan gewezen. Hierdoor zou men het schoon, dat Zwolle in het Engelse Werk bezit, zeker bederven. Nu er toch over uitbreiding werd gesproken, haalde de heer Stapel (PvdA) nog eens de kwestie-Ittersum aan. Hoe zit dat eigenlijk met die lange wachttijden bij de spoorwegovergang.' Er is niet veel plezierigs meer aan om in Ittersum te wonen, Als dat gesukkel bij die overgang blijft duren, hoeven we over uitbreiding van deze buurt schap wel niet meer te denken. De heer" Schaap (PvdA) ten slotte vroeg of het niet mogelijk was in de be nedenverdiepingen van de duplex- woningen zoveel mogelijk gezinnen, uit één of twee personen bestaande, te plaatsen, desnoods door middel van opschuiving. Voor een normaal gezin zijn deze huizen namelijk wel wat kl De 'voorzitter meende, wat de school in Spoolde betreft, dat er weinig reden was om een andere plaats aan te wij zen omdat Zwolle zelf geen bewaar heeft laten horen. De sP°°I?'e|^- gangs-narigheid kan met de Spoor wegen worden besproken, maar weinig kans op verbetering. De idee van de heer Schaap wordt reeds zoveel mogelijk in toepassing gebracht. De vergadering wordt voortgezet. Ger. professoren en studenten naar Groningen KAMPEN. Woensdag zijn stu denten en professoren van de Theolo gische Hogeschool der Gereformeerde Kerken in Nederland (Oudestraat al hier) voor enige dagen naar Gronin gen vertrokken. Zij waren daartoe uitgenodigd door de theologische fa culteit der Groninger Rijksuniversi teit, welker gasten zij zijn. Vorig jaar waren de Groninger theologen in Kampen te gast. Opening bijz. lagere school op Zaterdag a.s. HATTEMERBROEK. De officiële opening van de bijzondere lagere school te Hattemerbroek, alsmede de installatie van het personeel, zal Za terdagmiddag halfdrie in de zaal van de heer H. Jonker plaats hebben. Het onderwijs aan deze school zal voorlopig worden gegeven in genoem de zaal en in de zaal van het R.K. Militaire Tehuis te Hattemerbroek. Hoofd der school is de heer M. C. Vos, tot heden onderwijzer aan de Her vormde school te Wezep. A.R. CANDIDATEN VOOR DE RAAD KAMPEN. De A.R. Kiesvereni ging heeft de volgende, definitieve, lijst van candidaten voor de komende gemeenteraadsverkiezing vastgesteld: S. Top. H. Krans, P. v. d. Heuvel, Joh. van Dijk, G. Pleijsier, M. Riet- n, E. Bosma. J. A. G, Kok, J. van Willigen, mr. R. Bosch, G. van Dijk, H. van Dijk, D. J. Bomhof, F, Hoek stra, W. G. Burema, ir. C. J. v. d. Bont. GEHALTE OVER HET ALGEMEEN VOLDOENDE De warmbloedhengsten hebben te Zwolle geparadeerd, eigenlijk onjuiste uitdrukking, omdat het hier niet gaat om een wapenschouw, doch veel meer om het gehalte te toetsen, het gehalte individueel, het gehalte van het korps. Wat dit laatste vooral betreft kunnen wij niet geheel gerust zijn, want het totaal gehalte is onvoldoende. Wij zul len liet duidelijk zeggen: onder de ou dere hengsten bevinden zich verschil lende, die, naar de inzichten der lei dinggevende personen, de fokkerij niet vooruit kunnen brengen, integendeel, ze naar beneden halen. Het is jammer, dat dit gezegd moet worden, doch het juist. De selectie der oudere groepen zal strenger moeten zijn. Zeker, ook onder deze oudere, is menig goede hengst, die ook in de fokkerij bewezen hebben goed te voldoen en daarvoor ook een onderscheidingspraedicaat hebben ver worven. Wij denken b.v. aan de pref. hengsten Bertram en Donar, de keur- hengsten Herman Germaan en Edel- jonker. Ofschoon etambockhengst vaart ook Hermes nog in dit gezelschap. Zo is er misschien een enkele meer. In de jongere groepen is het veel beter, daar komt. Overijsel wel mee, al staat dan ook het merriemateriaal in veel gevallen boven het peil van de hengsten, hetgeen ook jammer is. doch deze jongere hengsten hebben ten min ste de juistë lijn. het juiste type, het juiste soort. De premiekeuringen: Hierbij worden alleen die dieren be kroond, welke men meer naar voren wil doen komen, en volgens het oordeel van de jury boven de middel- maal uilsteken. Dan is zij. de jury, vandaag wat royaal geweest in haar gebaar. Niet ten opzichte van de driejarige Orion v. Ortsherr van S. M. A Metz te Emimeloórd. eerste premie en tevens de hoogste invoerpremie. Zeldzaam beste hengst, als Overijsel vermoede lijk nog nimmer heeft gekend in dat gehajte. Eveneens le prov.premie en 2e iiwoerpreimie voor Orianus v. Ide aal. van Joh. v. d. Scheer te Kamper veen en Zwartjens te Raalte, een heel mooi paard met beste, mooi gevormde bovenbouw doch kon in beenwerk wat sterker. Tweede premie voor Nep tuin us van de fa. Dijk en Van 't Oever, die beste manieren heeft, overigens niet sterk overweegt. Bij de hengsten van 5 t./m. 9 jaar had deze fa. veel succes door haar hengst Mercurius op de eerste plaats te zien gebracht. Zeer goede, sterk har monisch gebouwde hengst, bemerking in middenstuk. Jolyt v. Titus van de heren Graaf van Rechteren en R. Ek- kenkamp te Dalfsen, goede moderne type hengst, veel kwaliteit, kon onder wat forser. Dan nog eerste premie voor Kapitein Winston van de Hengstenver. te Gramsbergen. Paard met enorm veel macht en hengstvoorkoimen. Enorme, beste, diepe romp. Beenwerk kon meer kwaliteit hebben. Tweede premies aan Joost v. Gambo van R. Ekkelkamp te Dalf-sen, goed van soort, wat licht en wat lang van rug. Matador v. Harro van Fa. Dijk en Van 't Oever, beste draf, croupe en rug met bemerking. Derde premie voor Landadel van de Ver. te Almelo, buitengewoon veel adel. maar helaas te weinig hengst- model, te licht, maar zijn fokprestaties zijn hoopgevend. Landdrost van Twen- the. staande een goede, prononcerende figuur, doch mist in stap en draf te veel Ideaal won heel gemakkelijk bij de keur- en preferente hengsten. Is dit na jaar preferent geworden, een onder scheiding alleen te bekomen door ver dienste. Een zeer mooie keuring, welke zeer veel bezoek heeft getrokken. Ook van officiële zijde was er belangstelling. Zo zagen wij het gemeentebestuur van Zwolle vertegenwoordigd door wethou der Corree. Een dag. waarop ook eens weer be wezen werd hoezeer het paard nog in de belangstelling staat van het boeren leven. KAMPEN Burgemeester Berghuis herdacht bij de opening der Woensdag avond gehouden raadsvergadering, ramp, die ons land heeft getroffen en stelde daarbij vast, dat gebleken ls, dat in de harten van Nederlanders en buiten landers een warm gevoel voor de mede mens sluimert. Hij wilde geen balans van de Kamper inzamelingsactie geven, omdat het niet juist ls, zich hierover op de borst te slaan. In grote meerderheid keurde de raad het door de regenten der Gasthuizen gevoerde beleid goed. Wethouder Top bracht de gedachte dezer meerderheid aldus tot uitdrukking: „Laken van het regentenbeleid eist van ons, dat wij minstens een andere oplossing aan de hand doen. En die andere oplossing ken nen wij niet". De heren Karei (KVP) en Fien (CH) zagen een element van onrecht In de tarievenpolitiek. Eerstge noemde verkoos kapitaalverlies boven onrecht. Bij de stemming bleek, dat 12 leden van de raad de begroting der Gasthuizen goedkeurden, 4 leden stem den tegen. Afwezig waren de heren Bos, prof. Zuur en G. Pleyzter. Het voorstel om een oud-wethouder van Kampen wachtgeld toe te kennen werd In besloten zitting besproken en na heropening der vergadering aange nomen. Ook het voorstel om een mlllioen te lenen (twee leningen van 500.000) ontmoette geen bezwaar, De Chr. Land en Tuinbouwschool mag er op rekenen, dat de gemeente een aan te gane geld lening garanderen zal, terwijl bovendien CHR. MIDDENSTANDERS VERGADERDEN ZWOLLL. De Chr. Middenstands vereniging kwam in jaarvergadering bijeen. Bij verschillende verheugende mededelingen waren er echter ook minder prettige ervaringen in het voorbije jaar. Over de aanleiding en oorzaak van te weinig actie werden breedvoerige besprekingen gevoerd vooral ten aanzien van de onderlinge menwerking. Ten slotte kwam de vergadering tot de conclusie, dat. over alles heen, het grote belang van de landelijke bond in het 002 dient te worden gehouden. Deze bond moet in de eerste plaats sterk zijn en hoe hei verschil van mening in de Zwolse af deling ook mag zijn, de landelijke ver tegenwoordiging moet te allen tijde worden gesteund. Onder de aanwezigen was een alge mene teleurstelling te merken ten aan zien van de commissie van overleg Het schijnt moeilijk, ja zelfs onmoge lijk te zijn. over bepaalde plannen overeenstemming te krijgen. Men schijnt al te dikwijls de plaatselijke belangen te willen opofferen aan per soonlijke. Over de werkzaamheden van de bond ontwikkelde zich een discussie, die op een bestuursvergade ring nader onder het oog zal worden gezien. Naar aanleiding van een dei belangrijkste ingekomen stukken werd er nog eens met nadruk op gewezen de vakgenoten in de noodgebieden zoveel mogelijk te helpen via de ver tegenwoordigende vakcentralen. nog een subsidie in de exploitatie der school werd toegekend. Het voorstel tot het stichten van een nieuw veehouders- erf werd goedgekeurd, evenals het voor stel tot uitbreiding van grondbezit door aankoop van zgn. buitenland. De be handeling van het voorstel inzake de Gasthuisbegroting ontlokte zoveel be schouwingen, dat het middernachtelijk uur al verstreken was voor de voorzitter voor de laatste maal In deze vergade ring de hamer kon hanteren. NED. HERV. KERK Benoemd: Te Renkum (tot vicaris), cand. A. Th Rothfusz te Delft,die deze benoeming heeft aangenomeri. Aangenomen: Naar Noordbergura, C. Boogaard (vicaris) te Luttelgeest. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Urk (vac.-P. Hom burg) (2e maal). W. Baas te Bozum (Fr.), die dit beroep heeft aangeno men. Te Boskoop (vac.-H. Pol). A. Brouwer re Barneveld. Bedankt: Voor Makkum en Corn- werd, P. B. Suurmond te Oppenhui- Week overzicht visserij URK. Wegens ijsgang was de ha ven onbereikbaar en kon de visserij by Urk eerst vorige week Vrydag begin nen. Twintig span (40 vaartuigen) nam aan de visserij op snoekbaars en wltvis deel. Over het algemeen waren de vang sten niet bevredigend De snoekbaars- visserü varieerde van 60 tot 150 pond per span Naar snoekbaars was veel vraag, hetgeen uitkwam in de prijs van 87 ct tot 91 ct per pond. De vangsten van rode baars waren tot 60 pond per span De middelvangsten waren echter niet hoger dan 10 pond. Omdat er vat deze vissoort zeer weinig wordt aange voerd en er grote vraag naar Is, was de prys zeer hoog, n.l van 1.12 tot 1.26 per pond. De blei, eigendom van de Coöperatieve vereniging van IJselmeer- vissers, werd verkocht voor 9J ct, ter- wyi de andere werd verkocht voor 11 ct per pond. De aanvoer van karper was gering. Onze vloot op de Waddenzee heeft zeer weinig kunnen vissen. Van de haringvissers hadden de meeste ge ringe besommingen, enkelen tot 800 per vaartuig. De vaartuigen, die de kor- vissery uitoefenden voor Tessel en Ter schelling, besomden ten hoogste tot 300 per vaartuig. Vorige week werd aangevoerd: 3158 pond snoekbaars; 672 pond rode baars; 2368 pond blei en 49 pond karper. In de week van 16 tot en met 21 Februari werd slechts voor f 3700 verhandeld aan de Gem Vis- afslag. ZWOLLE, Het uitvoeren van rel- nigings- en herstelwerkzaamheden aan het Grote Aa-riool en de bezinkines- kelder is gegund aan de fa. Gebr. Hel- lendoorn te Zwolle, voor de som van f 51.300. De laagste inschrijving (D Logtenberg te Hëerde en J. van Es te Hattemerbroek voor 30.400) heeft zich teruggetrokken. ZWOLLE. De collecte, die tijdens de CJMV-avond is gehouden ten bate van de CJMV-afdelingen m de nood gebieden. heeft f 140 opgebracht. URK. Voor de dagvisserijschool, die per 1 April zal worden geopend hebben zich reeds 35 leerlingen laten inschrijven. Rectificatie. OLDEBTOEK. Abusievelijk ver meldde het gisteren gepubliceerde raadsverslag, dat een verzoek van de N. H. Schoolvereniging te Wezep om vergoeding van huur voor twee ge huurde lokaliteiten was ingewilligd. Bedoeld verzoek werd nl. afgewezen. DS F. PIJLMAN JR. Ds. F Pijlman Jr., predikant aer Gerèf. Kerk re Katwijk aan Zee. ontving een be noeming tot legerpredtkant De kerkeraad heeft hem «erlof verteend om gedurende een laar de geestelijke belangen" van de militairen te behartigen BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS Tot leraar: Leiden (Geret Sehoolver., hoofd C P de Bie). F J van Dalen te Bodegraven ilich oef Tot hoofd: Oostwold (Old.) (CV.O. School), P Planting te Coevorden. Tie- tjerk (vac.-D Harkema Jr.). H S. Koop- mars te Leiderdorp Tot onderwijzer!es): Bussum (hoofd - C A. v Uchelen) P Prins te Ede Qtemen (hoofd J C A Bredschneyder), J D B. Hessung te Amsterdam Ede (hoofd K. Evers) R Rink te NieuwAmsterdam Em meioord (hoofd: E Nljholt), J Beef- tink te Groningen (tijd.) Ermelo (hoofd: T Venema) F G Zwavimg te Amsterdam ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd •or doet ex scheikunde J P Otto te Bus- sum: doet ex wiskunde: F Th H Verlnga te Haarlem: cand ex wis- en natuurkunde: me) H Hie Nlo Tene te Amsterdam en F. vegter te Haarlem: oand.ex. Ned.: me). A. Terpstra te Amsterdam LEIDEN Geslaagd voor cand ex wls- 1 natuurkunde (K) me) A C A Bol te Leiden en K Bakke7 te Heemstede: Idem 'F>- mei H G Blom te Lelden en L J. Dukker te Delft; Idem AJ Los te Am sterdam- idem (D> C Otte te Lelden: ioctex wiskunde- J A Geurst te Den Haag; doet ex natuurkunde A O Rietveld Lelden DELFT Geslaagd voor cand .ex elvlel- mgenieur Jhr L C de Vllleneuve te Delft- cand ex werk-tuigk ingenieur Mas HadiwLloto Soesilo te Delft: cand ex mijn» ingenieur T Appelman te 's-Gravenhage, L A G L Arets 'e Terwlntselen A 3 M. Brabers te Roosendaal H T L v EIJk te Rotterdam, J Germeraad te Bloemendaal. H J de Groot te Nieuwen ha een J O de Kat te Delft R W Schlffelers te Bocholz. R A Slotboom te Dnrdreeh-t en T A. Wortman te Rotterdam; ear.d ex natuurk. Ingenieur Jhr L v Brandele? te Delft R Hoekstra 'e Haarlem E A Koldenbof te Apeldoorn C J Kömgs te Bruns-sum, I Kuiper te Doesburg Lie Ham T1oan te Delft C Macl/ean te Rotterdam en R v. d Veen te Heerde Ineenleursex srheeps- bouwk ingenieur C v Dam te Voorburg: 'ngenieursex mljnlneemeur .1 Bessems te Maastricht ingenleursex natuurk Inge nieur C W Rerghout en H J Dlrksen. beiden te 's-Gravenhage C F Etienne te Delft Y J Fokklnea te Haarlem W v. Genderen te Ooudriaan D J de Haan te Apeldoorn A G Hardenbo) te Rotterdam. C J Kdnig? te Brunssum. D Kortlandt te Zeist A Pompe te 's-Gravenhage A de Ruiter te Rotterdam A J Seheele te IJzen- iijke en E J Schepers te Delft PROMOTIE AMSTERDAM (Gem Univ.) Bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld ..The specific heat at constant volume of compressed carbon dioxide" de heer J C Str(Jlan<3, geboren te Huizen (N -H Samenwerking in zake evacuatie In verband met de omstandigheid, dal op de evacuaties van personen uit loofde van de jongste watersnood de wet VerD'aatsIng bevolking niet van 'oepassing is. is het wenselijk gebleken =>en voorlopige regeling te treffen ter coördinatie van de werkzaamheden der Jiensten van de vier departementen Binnenlandse Zaken. Maatschappelijk vVerk Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en Sociale Zaken en Volks gezondheid) welke bij de verplaatsing 'an personen en hun verzorging be- •rokken zijn. Daartoe neeft de regering een voor- opige regeling vastgesteld, welke ter ?ennis van de burgemeesters is ge bracht. NIEUW GENEESMIDDEL TEGEN T.B.C. Isoniazlde. een nieuw geneesmiddel egen luberoulose dat reeds zijn grote waarde heefl bewezen, Is thans in zo uime matp beschikbaar, dat een nor- nale dagdoeis voor een t. b-patiënt Hechts een gering bedrag kost. Uit 'en bericht in de New York Times 'lijkt dat 35 chemische firma's in zes anden zich reeds op de productie van soniazide hebben toegelegd. De eerste iractische proeven met dit. nieuwe ge neesmiddel werden pas een jaar ge- eden genomen. (De pharniacemische hoofdinspectie n Den Haas deelt naar aanleiding van bovenstaand bericht mede, dat Tsonia- cide thans ook in Nederland vervaar- iigd wordt en een belangrijk genees middel is gebleken). j

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2