ALGEMEEN HANDELSBLAD ABSOLUTE VEILIGHE TEGEN DIJKDOOBBBAKEN ONMOGELIJK Adenauer vermijdt antwoord D gïïieutre Jlmsteröam^c^c gourant r a Commissie uit Assemblee ad hoe ontwierp: Statuut voor Europese Gemeenschap van het „kleine Europa" Ruim 65 millioen in Rampenfonds Koningin Juliana in Burlington House Belgische regering uit impasse gered naar .gton Kort geding tegen gemeentebestuur van Zierikzee op vragen over oorlogsmisdadigers BE Tractoren onder handen genomen 126e JAARGANG - No. 41035 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 Dagblad r N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.3585ê Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Europese ministerraadtwee Kamers en Hof van Justitie zouden met economische organen een supra-nationale organisatie leiden E commissie van de assemblée ad hoe, gevormd door ver tegen woord i- D gers van de zes landen van het kleine Europa, heeft gisteren het Statuut voor een Europese Gemeenschap met 21 stemmen vóór, vier ont houdingen en één stem tegen (van de Franse Gaullist Debré) aanvaard. In het ontworpen parlement zijn aan Frankrijk zeven stemmen extra toe gekend met het oog op zijn overzeese gewesten, terwijl ook het Saargehied is opgenomen als deelnemend land. Te Bonn merkte men reeds op, dat aldus Frankrijk over meer invloed beschikt dan Italië of West-Duitsland. Ook zal in de Westduitse Bondsdag zeker verzet rijzen tegen toelating van Saarland zolang dit een pro-Frans regiem heeft met grote bevoegdheden der Franse regering. Het ontworpen statuut bestaat uit 113 artikelen en twee protocollen. Op 6 Maart zal het door de commissie wor den voorgelegd aan de assemblee ad hoe, welke uiterlijk 10 Maart de definitieve tekst moet vaststellen, welke dan zal worden overhandigd aan de regeringen der zes (of met het Saargebied zeven) landen. Keuren deze het ontwerp goed, dan zullen de ng^ionale parlementen er zich over moeten uitspreken. De arbeid van de assemblee ad hóe berust echter on een artikel uit het ontwerp van de Europese Defensie-Gemeenschap, en de vraag rijst, of het EDG-pact niet eerst moet zijn aanvaard, voordat op grond daarvan een Europees statuut aan de orde kan komen. Het ontwerp houdt de vorming in van 1. een volkskamer, het parlement dat voor vijf jaar rechtstreeks door alge mene verkiezingen gekozen moet wor den. Daarin zou Frankrijk 70. West- Duitsland 63. Italië 63. België 30. Ne derland 30, Luxemburg 12 en Saarland een niet nader bepaald aantal zetels hebben. Deze kamer zou de werkzaam heden van de assemblees van EDG en Schumanpool overnemen. 2. Een senaat, waarvan de leden door de nationale par lementen worden benoemd, en wel uit Frankrijk 21. West-Duitsland 21. Italië 21, België 10. Nederland 10. Luxemburg 4, Saarland 3. Deze senaat zou onmid dellijk worden gevormd na de bekrach tiging van het statuut en dan binnen zes maanden verkiezingen voor de Volkskamer moeten doen organiseren. 3. een uitvoerende raad. waarvan de voorzitter met volstrekte meerderheid moet worden gekozen, en die bestaat uit de „Europese ministers". Elk land zou in deze Raad vertegenwoordigd zijn. Hij zou de functies van de ministerraden van EDG en plan-Schuman overnemen. Na twee jaar zou deze raad supra-natio- naal gezag kunnen uitoefenen., doch alleen met algemene stemmen namens alle deelnuemers kunnen optreden als orgaan van buitenlandse politiek. 4. een adviserende economische en sociale raad. 5. een hof van justitie. Op aan dringen van Nederlandse zijde is tevens voorzien, dat binnen zes jaar een ge meenschappelijke markt, vrijheid van verkeer, een compensatiefonds en ge meenschappelijke tarieven met de bui tenwereld verwerkelijkt zouden kunnen worden. De vrije inwisselbaarheid der valuta's behoort tot de desiderata. Sir Gerald Kelly commandeur Oranje-Nassau De Nederlandse ambassadeur te Lon den, mr D. U. Stikker, heeft Sir Gerald Kelly, president van de Royal Academy de versierselen van commandeur in de orde van Oranje Nassau overhandigd. Ook wethouder C. L. Ackroyd kreeg deze onderscheiding uitgereikt, meldt de Times. IJslanders wilden tweehonderd ponnies zenden Tot gisteravond was 65.400.000 gulden bij het Nationale Rampen fonds binnengekomen. Uit Venezuela is tot dusver reeds 400.000 gulden aan het Rampenfonds overgemaakt. Een collecte van het Rode Kruis op IJsland heeft 23.000 gulden opgebracht, een aanzienlijk bedrag voor de niet rjjke bevolking van ruim 150.000 zielen. Een aardige bijzonderheid ls nog, dat enige IJslanders hebben aangeboden 200 IJslandse pony's te zenden aan ge troffen Nederlanders. Na overleg met het departement van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening in Den Haag. is dit vriendelijke aanbod, onder opréchte dankbetuiging, echter niet aanvaard. H.M. DE KONINGIN bij het schildery van Frans Hals Schuttersmaaltijd van het St. Adriaansgilde op de tentoon stelling van werken van Nederlandse meesters in Burlington House te Londen. H.M. wordt begeleid door de president van de Royal Academy of Arts, Sir Gerald Kelly. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Kamer gaat niet verder op interview met France Soir in en schenkt premier vertrouwen (Van onze correspondent) Brussel, 27 Februari. ~PfAAR aanleiding van het artikel in de Libre Belgique, waarin een min of meer als officieel aanvaarde lezing werd gegeven van de toedracht van zaken bij het onderhoud tussen koning Boudewijn en een vertegenwoordiger van het blad France Soir te Antibes, hebben de heren Spaak en Jean Rey, resp. woordvoerders van de socialistische en liberale oppositie, minister president Van Houtte in de Kamer geïnterpelleerd. Het slot was dat mei 107 tegen 95 stemmen de Kamer haar vertrou/icen in de regering uitsprak, waarmee was bevestigd, dat zij de aangelegenheid niet op de spits wilde drijven. Spaak verklaarde nadrukkelijk, dat het geenszins in de bedoeling 'lag de Koning te treffen door middel van een aanval op de premier. Hij maakte echter bezwaren tegen de wijze, waarop deze met de waarheid een loopje had geno men. „Door Uw schuld zitten wq in de verwarring", zeide hij. Spaak wees erop. hoe Van Houtte de ene dag had ver klaard, dat de koning licht ongesteld was, enkele dagen later dat de gezond heidstoestand van Z.M. een herstelver lof van verscheidene weken noodzake lijk maakte, om ten slotte te komen tot de gebruskeerde terugkeer en het inter view te Antibes. De premier corrigeerde enigszins zijn verklaring van Dinsdag j.l. en zeide, dat de Franse journalist niet te kwader trouw was geweest. Hij knikte overigens instemmend met het hoofd toen Spaak verklaarde dat de kolonels zich beter met het leger konden bezig houden dan persattaché te spelen. Des te meer om dat kolonel Quinet ordonnans-officier van koning Leopold en niet, zoals eerst werd gemeld, van Koning Boudewijn is. De liberale woordvoerder Rey was van oordeel dat de premier niet voldoende gezag bezit en door de hofkringen wordt genegeerd. „Er is in deze zaak „een crisis van de waarheid, van de regering en van de omgeving des konings." Drin gend moet het statuut van de echtgenote van koning Leopold, prins Alexander en prinses Marie-Christine worden geregeld. De Soir publiceerde hierover gister avond een enquête, waaruit blijkt dat de twee liberale oud-ministers van justitie, Senator Lilar en het Tweede-Kamerlid Van Glabbeke, het niet eens zijn over de Station Weer A B C D E Oslo regen w.stil 1 0.1 Stockh. motreg. WNW 2 7 3 0.1 Kopenh. mist ZW 4 11 0 Londen mist w.stil 11 1 0 A dam mist ZZO 4 14 —1 0 Brussel mist w.stil 14 1 0 Parjjs mist w.stil 12 —0 0 Bordeaux mist w.stil 17 3 0 Nice onbew. NNW 3 7 0 Berlijn onbew. w.stil 12 1 0 Frankfort NNO 5 13 —0 0 München onbew. ZZW 2 9 —2 0 Zürich mist w.stil —3 0 Wenen onbew. WNW 6 —5 0 A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren D. tempera- tuur hedenochend: E. neerslag afgel. 24 u. tuur hedenochtend: E. neerslag afgel. 24 u. (opgenomen op Schiphol). De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend Mannheim 313' 0.07), Trier 290 (—0.20). Koblenz 366 (—0.25), Keuletf 411 (—0.25), Ruhrort 677 (—0.35), Lobith 1309 (—0.16), Nijmegen 1074 (—0.10°. Arn hem 1048 (—0.08), Eefde 563 (+0.11), De venter 445 (+0.13). Namen la Plante 170 (—0.05), Borgharen 4212 (—0.311, Belfeld 1330 (—0.28°, Venlo 1298 (—0.13), Grave 603 (—0.19). Vreeswijk 1.91 (+15), Llth 2.37 (—22). Weersverwachting NOORDELIJKE WIND De Bilt verwacht tot Zaterdag avond: Droog weer met overdrijven de wolkenvelden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Iets minder koude nacht, morgenmiddag over het al gemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. Opgemaakt te 10 u.) Temperaturen te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u„ 3.9 °C.. luchtdruk 1035.0 millibaren of 776.3 mm., windrichting en -kracht N-2. max. temp. gisteren 14.7, min. temp. 2.7, geen neerslag. Zon morgen op 7.29. onder 18.17 rJj Maan morgen onder 7.11, op 1S.17. Volle Maan morgen. Het aantal vluchtelingen, dat dit jaar uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn is gevlucht heeft thans de 60.000 over schreden. Haven van ZIERIKZEE enige dagen gesloten De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg heeft bekend gemaakt, dat ten behoeve van het dichten van gaten in de havendammen van de haven van Zierikzee, deze haven voor het scheepvaartverkeer zal zijn gesloten van Zondag 1 Maart 1953 te 8 uur tot Dins dag 3 Maart 1953 te 12 uur, of zoveel korter of langer, al naar gelang moge lijk of noodzakelijk zal zijn. principes van dit statuut. Maar de voor stelling van zaken van de heer Van Glabbeke, thans burgemeester van Oostende, namelijk dat de prinses de Réthy „koningin der Belgen" zou zijn wordt in het algemeen niet aanvaard. Intussen is de juridische adviseur van het kabinet des konings voorlopig met de behartiging van het contact tussen het Hof en de pers belast. Het Belgische Hof wijzigt dus langzamerhand zijn houding tegenover de buitenwereld, maar vele politieke waarnemers betreu ren het dat het telkens onder de druk incidenten geschiedt. Koninklijk bezoek aan Londen duurde zes uur Koningin Juliana en prins Bemhard hebben gisteren te Londen het noen maal, in gezelschap van Koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh, in het paleis van Buckingham gebruikt, 's Mid dags bezocht de Koningin te Londen een tentoonstelling van Nederlandse schilde rijen. Het officiële doel van het bezoek was Koningin Elizabeth te danken voor de hulp, die Groot-Brittannië Nederland bij de overstromingsramp heeft geboden. Tegen het vertrek begon het vliegveld van Hendon onder de mist te komen. Prins Bemhard steeg daarom van Hendon op en landde op het vliegveld van Northolt, waar Koningin Juliana hem opwachtte. Gisteren, in de voor avond, is het toestel te Soesterberg ge land. Burmese vliegtuigen hebben in het Oostelijke grensgebied Chinese nationa listische troepen gebombardeerd. Er zou den 100 nationalisten zjjn gedood. Dr ir De Blocq van Kuffeler: (Van onze correspondent) Groningen, 27 Februari DE oud-president-direc teur van de Zuiderzee werken dr ir V. J. P. de Blocq van Kuffeler heeft gistermiddag tijdens een koffiemaaltijd in „Riche" te Groningen, waar hij voor de leden van het departement Groningen van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak over het onderwerp „Wa tersnood 1953" er de na druk op gelegd dat het onmogelijk is het Neder landse volk absolute vei ligheid tegen dijkdoor braken te geven. De waterstanden waren bij de ramp in Zeeland zo excep tioneel hoog, dat onze dijken hierop niet berekend waren. Wat het ontstaan van deze abnormale waterstanden be treft, men zal ook in de toe komst moeten rekenen met de mogelijkheid, dat een storm zich bij wijze van Intensieve bemoeienis van het Rijk met waterkeringen noodzakelijk spreken niet aan de spel regels houdt. Daarom moe ten we er voor zorgen, dat we voor dergelijke ongeluk ken paraat zjjn, aldus spr. In de thans gebleken lacu nes bij de hulpverlening zal moeten worden voorzien, o.a. door aanschaffing van meer helicopters. Het leek spr. noodzakelijk deze aan gelegenheid in studie te nemen. Het Nederlandse volk zal zich vertrouwd moeten maken met het denkbeeld, dat we geen absolute veilig heid hebben.. Vrjtien honderd mensenlevens is. heel veel, maar realiseert men zich ook, dat het verkeer b.v. in 1951 1154 slachtoffers vroeg? En wat de materiële schade betreft, de schade, welke ons land jaarlijks lijdt door branden, bedraagt 35 millioen! Beseft men dit goed en houdt men rekening met de kans, dat een dergeljjke ramp slechts éénmaal in de 500 jaar voorkomt, dan krijgt men tegenover dit alles een heel andere instel ling. Spr. hield zich daarna bezig met de vraag wat thans moet worden gedaan. Ook het volgend jaar en wellicht nog het jaar daar na zullen nodig zijn om de dijken weer in goede toe stand te brengen. Het verhogen van de totaal 1000 km dijken is een enorm project, evenals het afsluiten van de zeegaten. Spr. waarschuwde er voor, dit laatste vraagstuk, onder de indruk van de ramp, overhaast te bekijken. De grootste ongelukken kunnen hiervan het gevolg zjjn. De dam naar Ameland, welke in de vorige eeuw werd ge legd, ging verloren omdat men de dijk niet op de goede plaats had gebouwd. De af sluiting van de zeegaten van de Nieuwe Waterweg tot de Schelde is een uitvoerings probleem, waarbjj verge leken de afsluiting van de Zuiderzee een peulschilletje is, aldus de heer Blocq van Kuffeler. Spr. gaf ten slotte als zjjn mening te kennen, dat het nodig zal zijn een gron dige en principiële wijziging aan te brengen in ons water staatsbestel, vooral in de administratieve lagere re gionen. Het Rijk zal nood zakelijk een intensievere be moeiing moeten hebben met de waterkeringen. De auto nomie van de waterschap pen, waaraan zelfs Napo leon en Hitier niet hebben getornd, zal moeten worden aangetast. PAUL VAN ZEELAND TE MADRID De Belgische minister van buiten landse zaken Paul van Zeeland is giste ren onverwacht uit Rome op het vlieg veld bij Madrid aangekomen. Hij ging evenals de andere passagiers door de douane en nam vervolgens een taxi naar Madrid. De Belgische ambassade wist niets van zijn komst af. De minister weigerde een verklaring af te leggen. Uitbreiding Russische staf in O.-Duitsland Volgens mededelingen van geallieerde diplomaten in Berlijn zijn in het hoofd kwartier van het Sow jet-leger in Oost- Duitsland vergaande organisatorische wijzigingen aangebracht. Sedert October zijn meer dan 20 hooggeplaatste Sowjet- Oost-ëerljj stafofficieren in ierlij n aangeko- •an generaal Tsjoeikof. Een vooraan staande persoonlijkheid onder deze staf officieren is generaal Sjtemenko. Een van de theorieën is, dat de Sowjet-Unie een staf opbouwt om alle Oosteuropese "egers te coördineren als tegenhanger an generaal Ridgway's N.A.T.O.-bevel in Parqs. IN zijn eerste boodschap tot het Con gres heeft president Elsenhower ver klaard: „In onze buitenlandse poli tiek zal het belang van een vóórdelige en toereikende internationale handel worden erkend. Ik beveel het Congres aan. de wet op de wederkerige handels overeenkomsten onmiddellijk in studie te nemen en door middel van aanvullen de wetten uit te breiden." De Britse ministers Eden en Butler, die vandaag zijn scheep gegaan naar de V.S.. waar zij 4 Maart him besprekingen te Wash ington beginnen, zullen er zeker her inneren aan de beloften, dat uitbreiding van handel met Amerika, en dus groter import in de V.S., ernstig overwogen zal worden. In zekere zin moet Eden ook spreken namens geheel Europa, want hij is voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, welker ministercomité op 23 Maart zal bijeenkomen, om te horen, welke resultaten in Washington zjjn bereikt in zake liberalisering van de handel. Een O.E.E.S.-missie zal dan in April naar de V.S. vertrekken. Op het vasteland vreesde men, dat Engeland voor zich alleen voordelen zou bedingen, zoals de vrjje inwisselbaarheid van ponden in dollars. Daarvoor immers zou Engeland zich eerder van het continent verwijde ren, dan er zich nauwer aan te binden. Te meer, daar op grond van de besluiten Middenstandscentrale betwist geldigheid van bevel tot evacuatie De rechtbank te Middelburg heeft leid, dat de Zierikzeese Middenstandscentrale aanhangig heeft gemaakt tegen het ge meentebestuur van Zierikzee. De midden standscentrale meent, dat het besluit van het gemeentebestuur om over te gaan tot gedwongen evacuatie, niet op de wet was gebaseerd. De officier van Justititie, mr P. M. Slchenkenberg van Mierop, heeft geconcludeerd, dat de mid denstandscentrale niet ontvankelijk kan worden verklaard in de eis, geen uitvoe ring tet geven aan het evacuatiebesluit. De president bepaalde de uitspraak op Vrijdag 6 Maart, doch zo mogelijk zal hij reeds Woensdag 4 Maart vonnis wij zen. Voor de behandeling van de zaak be stond zeer grote belangstelling, ook van de zijde van het provinciale bestuur van Zeeland. President van de rechtbank was mr C. F. R. van Roggen, pleiter namens de eisende partij, mr K. A. Keuning uit Zierikzee en de advocaat voor de ge daagde, mr F. W. Adriaansen uit Mid delburg. Mr Keuning stelde, dat hier sprake is NATIONALISTISCHE ORGANISATIE IN HET SPEL? Duidelijke verklaring over uit Breda ontsnapten zou atmosfeer verhelderen (Van onze correspondent) Bonn, Februari. T TIT Breda zijn zeven Nederlandse oorlogsmisdadigers naar West-Duitsland gevlucht. Een paar dagen later ontkwamen twee Duitse oorlogsmis dadigers, die in Noorwegen waren geïnterneerd, naar de Bondsrepubliek. Bijna gelijktijdig vluchtte een Duitser uit een Zwitserse gevangenis naar West-Duitsland, terwijl bovendien twee door de Engelsen in het Duitse tucht huis te Werl geïnterneerde oorlogsmisdadigers wisten te ontkomen. Met uitzondering van twee der zeven Nederlanders heeft de Duitse politie nog geen van deze vluchtelingen gevangen. Men vraagt zich thans af, wat er waar is van het in West-Duitsland lopende gerucht, dat een Duitse nationa listische organisatie voor de ontsnapping van deze mannen verantwoordelijk is en hen aan geld, levensmiddelen, huisvesting en valse papieren heeft ge holpen. Men maakt zich voorts bezorgd over de vraag of de Bondsrepubliek een soort asyl voor oorlogsmisdadigers zal worden en of de politie wellicht instructie heeft gekregen zich niet druk te maken over de arrestatie. Op het verzoek van de Noorse re gering om arrestatie en uitlevering van de uit Noorwegen ontvluchten ant woordde de minister van Justitie van de Bondsrepubliek, dat de Duitse grond wet uitlevering van Duitse misdadigers niet toestaat. In het geval der zeven uit Breda gevluchte mannen heeft de Duitse regering na een Nederlandse di plomatieke stap in Bonn weliswaar me degedeeld. dat men de Nederlandse oor logsmisdadigers. die zonder geldige Duitse visa naar Duitslan zijn gekomen over de Nederlandse grens zal zetten, maar tot dusver heeft men de vijf vluchtelingen nog niet gearresteerd, hoewel in enige gevallen hun verblijf plaats bekend is. En wat betreft de twee uit de gevangenis van Werl ontvluchten: de hoofdredacteur van een groot Duits geïllustreerd weekblad heeft vrijmoedig verklaard, dat hij een van hen verborgen houdt. Het probleem van de West-Duitse Bondsrepubliek als asyl voor oorlogs misdadigers is te actueler geworden nu de Franse Hoge Commissaris te Bonn Frangois-Poncet, om uitlevering van de in Dilsseldorf wonende voormalige S.S.- generaal Lammerding heeft verzocht, die voor de verschrikkelijke moord van Oradour mede verantwoordelijk zou zjjn. TX/IJ hebben ons daarom tot de Bonds- kanselier Adenauer gewend en hem na de hierbovengeschreven inlei ding de volgende vragen voorgelegd. 1. Bestaat er een Duitse nationalis tische geheime organisatie, die de vlucht van deze misdadigers heeft georgani seerd Staat de Duitse Bondsregering toe, dat Duitsland een toevluchtsoord voor deze misdadigers wordt? Adenauer heeft ons het volgende ant woord doen toekomen: „Ongeacht de grote opmerkzaamheid en ook waak zaamheid, waarmee de Bondskanselier de door n aangesneden vraagstukken volgt en waarneemt, schijnt het op het ogenblik niet doelmatig op vragen in. de voorgelegde vorm, die geëigend is het vragencomplex zelf in een verkeerd dag licht te stellen, te beantwoorden." Precies uitgedrukt de Bondskanselier wil de vragen of er een nationalistische Duitse organisatie voor de „bevrijding" van oorlogsmisdadigers bestaat en of deze oorlogsmisdadigers er op kunnen rekenen in Duitsland een veilig asyl te vinden, liever niet beantwoorden, zolang deze vragen actueel zijn. In de Europese landen die door de oorlogsmisdaden van deze vluchtelingen hebben geleden zal van een „détounnement de pouvoir". Ba cillen, havenverzandingen e.<L zijn geen factoren, die tot verstoring van de open bare orde kunnen leiden. Ten slotte meende mr Keuning, dat ook gewaagd kan worden van misbruik van recht. Een burgemeester heeft, ook al heeft hij daarmee het beste voor, niet de bevoegd heid tot het bevelen van evacuatie, zo meende mr Keuning. Mr Adriaansen voerde hier tegen in, dat de rechter niet bevoegd is het beleid van de burgemeester te toetsen. De bur gemeester heeft bovendien niet in strijd met de politieverordening gehandeld en het evacuatiebesluit is door de raad be krachtigd. Concluderende verzocht hjj de president zich in deze zaak. onbe voegd te verklaren of in het andere ge val de tegenpartij haar vordering te ont zeggen en haar te veroordelen in de kosten van het geding. van de laatste Gemenebest-conferentie vooral ook zal worden aangedrongen op Amerikaanse investeringen in Gemene best-gebieden. Doch in Engeland zelf waarschuwt men tegen overhaaste vrije Inwisselbaarheid van pond en dollar. De aankoop van dollars zou de goudvoor raad kunnen aantasten, en landen, die een tegoed hebben in ponden, zouden dat ten dele gebruiken, om er Amerikaanse producten mee te verwei-ven. Men hooot dus, dat Londen zich niet buiten hét „grote Europa" zal plaatsen. EHALVE economische problemen zullen te Washington ook politieke vraagstukken ter sprake komen. Na afloop van het Brits-Amerikaanse over leg gaat Eden naar New York om er enige dagen de zitting bij te wonen van Dage Ijk. s commentaar de assemblée der V. N. In zake Korea en China weet men, dat er meningsver schillen bestaan, die latent bleven, om dat Eisenhower noch bombardementen op Mantsjoerije noch een blokkade van rood China nooh ook het opzeggen van de voorheen geheime clausules van Jalta reeds heeft aanvaard. In deze dingen zal Eden wel remmend pogen te werken, In zake het Naburige Oosten is het nodig, de activiteit van beide landen te coördineren, want in Engeland hoort men al de critiek, dat Eden er Britse posities liquideert, terwijl de V. S. er sterker worden. Men denke daarbjj aan het feit, dat Mossadeg in Perzië ken nelijk poogt, de Amerikanen tegen de Engelsen uit te spelen. Ten slotte zal de Europese defensie zeker ter sprake komen. Frankrijk staat er op, o.a. een garantie te ontvangen, dat Britse divi sies in West-Duitsland gestationneerd blijven, indien de Europese Defensie- Gemeenschap van kracht zou worden en Bonn tot herbewapening zou over- faan. Maar de Engelsen zullen van hun ant eisen, dat ook de Amerikanen toe zeggen, dat zij troepen in West-Duits land houden, en dat dus de last. verbon den aan het verzoenen van Parijs en Bonn, niet eenzijdig op Engeland zal rusten. Het is niet waarschijnlijk, dat Eden en Butler met spectaculaire succes sen huiswaarts zullen keren. Misschien echter gelukt het hun, iets stelligs te vernemen over de toekomstige politiek van Eisenhower en Dulles. NA HET REDDEN van mens en dier en het bergen van kadavers volgt het redden van landbouwwerktuigen tractoren. Zierikzee is op Schouwen de plaats, waar de uit het water opgehaalde tractoren worden gereviseerd. dit standpunt of veeleer dit ontbreken van een standpunt onbegrijpeljjk worden gevonden. Vooral daar wjj nog kunnen mededelen, dat de Duitse politie geen bevel tot arrestatie van de vluchtelingen heeft gekregen. Hier moet echter aan worden toege voegd, dat millioenen Duitsers de mis daden, die door het proces over Oradour weer eens aan het licht der openbaar heid zijn gekomen, verafschuwen en dat wjj ook zeer veel Duitsers de hoop hebben horen uitspreken, dat de Bonds kanselier alsnog een standpunt zal in nemen. Juist bij de groeiende nationalis tische druk in de Bondsrepubliek zou een moedige, ondubbelzinnige verklaring van de Bondskanselier belangrijk kun nen bijdragen tot verbetering van de Europese verstandhouding. Misdadigers zjjn overal misdadigers en juist de jonge West-Duitse republiek moet de schijn vermijden dat misdadigers in Duitsland asyl vinden, alleen omdat zjj in Duitsland zjjn. Bikker blijft voorlopig in hechtenis De bevoegde gerechteljjke instantie te Hamm in West-Duitsland heeft be paald dat Hubertus Bikker, een der zeven Nederlandse oorlogsmisdadigers, die uit de strafgevangenis van Breda zjjn ontvlucht, in hechtenis zal worden gehouden. De periode, waarvoor Bikker in hechtenis kon worden gehouden, was in eerste termijn op twee maanden ge steld. Zij loopt morgen af. Bikker kan nu in hechtenis worden gehouden totdat be slist is of hjj aan de Nederlandse rege ring zal worden uitgeleverd. Volgens Bikkers verdediger, dr Stauf, zal een uitleveringsprocedure een bijzonder in gewikkelde zaak worden. Omtrent verlenging van de duur van de hechtenis van Klaas Faber, de andere in hechtenis genomen oorlogsmisdadiger, heeft de gerechtelijke instantie te Dus- seldorp, die zich met dit geval moet bezig houden, nog geen uitspraak ge daan. President Perón van Argentinië heeft zjjn officiële bezoek aan Chili beëindigd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1