DE KLERK e ZN vJJ30TXeRÖAm COMMANDO-OVERDRACHT BIJ HET KORPS MARINIERS D ll Minister Algera opent de RAI Winkelbouw in de Wielewaal Lekkende traanwagen bezorgde verkeer in Rotterdam en Schiedam veel last ^Radiopi rogramma Ongelukken HIT VOORJAAR STAAT VOORKVml nooJ„kel„k. 119.50 159.50 V.V.V. geeft vaak een eerste indruk aan de buitenlandse gast Het hotelplan te Vlaardingen Benoemingen enz. 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 2 E51E3 Winkelpromenade Lijnbaan In Maart van het vorige jaar heeft de gemeenteraad besloten tot de bouw van 536 gemeentewoningen in de polder Char- lois (plan Wielewaal) In dit bouwplan waren geen winkets opeenomen. omdat het in de bedoeling van B en W. lag de voorziening in de behoefte aan winkels aan part-culieren over te laten. Pogingen in deze rich'ing hebben echter, voorna melijk wegens financiële bezwaren, geen resultaat opgeleverd Aangezien de wijk niet langer van winkels verstoken kan blijven heeft het college thans een plan voor de bouw van gemeentewege van één grot» winkel aan de Mariolein- straat en vijf kleine aan de Rollostraat. elk met een woning, in gereedheid doen brengen. Op basis van de geraamde stichtings- kostcn zal de netto-weekhuur van de winkels in de exploitatie waarvan geen rijksbijdrage wordt verleend. moeten worden gesteld op f 14.50 voor elk der vijf kleine en on f 27 voor de grote, voor zoveel nodi° verhoogd met de ge bruikelijke bijslag De netto-huur van de woningen zal bij de gehruikelijke rijks bijdrage f 9 30 reso f 8.70 per week be dragen. Wegens kosten van waterver bruik. glasverzekering en warmwater- apnaratuur zal een bijslag van f 1.05 per woning per week verschuldigd zijn. B en W vragen de raad in beginsel tot de bouw te besluiten en machtiging te verlenen tot het houden van een open bare aanbesteding. Evacué s hebben op vertoon van hun kaart, van Zondag 1 Maart af tot en met 8 Maart vrije toegang tot Dier gaarde Blijdorp. Hier ter stede is opgericht de vereni ng Winkelpromenade Lijnbaan. Bij deze vereniging zijn aangesloten alle 66 winkels, die zich mettertijd zullen ves tigen in het in aanbouw zijnde winkel centrum aan de Lijnbaan en de Korte Lijnbaan. De vereniging wil coördinerend werk verrichten ten aanzien van de verschil lende gemeenschappelijke belangen der betrokken winkeliers. Zo zal zij een taak kunnen hebben bij de verzorging van gemeenschappelijke reclame-campagnes en bij het onderhouden van contacten met de overheid In dit laatste verband is te denken aan het scheppen van be hoorlijke parkeergelegenheid in de nabij heid van net winkelcomplex, aan de ver krijging van een gemeenschappelijk con tract voor de levering van stadsverwar ming. aan de inrichting van fietsenbe- aarplaatsen e.d. Aangezien dus de ver- niging op die manier handelend naar buitenwil treden zal Koninklijke goed keuring op de statuten worden aange vraagd. Er is een bestuur van zeven per sonen benoemd: het dagelijks bestuur be gaat uit de heren J. B. W. A. Giesbers. ■oorzitter. E. Lifman, vice-voorzitter en H. Schroder, secretaris-penningmeester. Door de weersomstandigheden van de laatste maanden is in de bouw van het winkelcentrum enige vertraging geko men. Tot op dit ogenblik zijn veertig werkdagen verloren gegaan. Desondanks bestaat de hoop. dat het complex in Sep tember geopend zal kunnen worden. f Een reeks voorstellen aan Rotterdams raad Zie pag. 7 Luitenant-generaal M. R. de Bruyne droeg het vaandel over Een lek geraakte, met acht ton traan geladen, tankauto van de Gekro heeft vanmorgen het verkeer in Rot terdam, Schiedam en een deel van Vlaardingen bijzonder veel last be zorgd doordat de uit de wagen druipende traan de weg op vele plaat sen onberijdbaar maakte. De wagen, die van de Bovendijk was gekomen, reed via de Kleiweg. Berg weg en Walenburgerweg naar de Blij dorp tunnel en vervolgens via de Ma- thenesserweg naar Schiedam zonder dat de bestuurder iets bemerkte. Van Schie dam ging het vie de- Burgemeester Knappertlaan door naar Vlaardingen waar de traan moest worden gelost. Het traanspoor, dat de wagen overal Overzicht van de weers gesteldheid (Toestond op 27 Febr., 7.00 M.E.T.) VMV- KMCMO* Storm. Het fraaie weer in ons land duurde voort onder de invloed van hogedrukgebieden. Door de nachtelijke afkoeling trad op vele plaatsen mist op. In de ligging van de druk- systemen in onze omgeving kwam enige verandering. Het hogedrukcentrum dat gis teren boven Polen lag trok naar het Oosten. Doordat na het wegtrekken van een depres sie die zich gisteren ten Noorden van Schot land bevond, de luchtdruk boven de Britse Eilanden snel steeg ontwikkelde zich daar een aparte kern van hoge druk. De winden op het Noordelijk gedeelte van de Noord zee. die de afgelopen dagen Zuid-Westelijk waren, draaiden hierdoor naar West tot Noordwest Boven de Oceaan trok een sto ring die gisteren iets ten Zuiden van New foundland werd aangetroffen naar het zeegebied ten Zuidwesten van IJsland waar bij is druk in het centrum geleidelijk lager werd. Weerkundige waarnemingen Te Rotterdam van 8 u. 40 Luchtdruk 775.2 mbar. Wind 1033.5.*Temp. 4.0 gr. C. Max. temp 15.2 gr C. Min. temp 3.0 gr. C Weersgesteldheid: Nevel. UIT HET - Zaterdag 28 Februari Hilversum I. (402 m). VARA: 7.00 en 3.00 Nieuws 8.18 Gram 8.30 Orgelspel 8.55 Voor de huisvrouw 9.00 Gram <9.36 Waterstanden) VPRO 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven 11.35 Bariton en piano 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Orgel en tenor 13.00 Nieuws 13.20 Dansmu ek 13.50 Radio- weekjoumaal 14.15 Amusementsmuziek 14.35 Gronings programma 15.00 Politiekapel 15.30 „Eerst denken, dan doen", causerie 15.45 Gram. 16.15 Sport 16.30 Gram 17.15 Voor de jeugd 18.00 Nieuws 18.20 Filmprogramma 18.40 Reg.uitz: Zoeklicht op de Westerse defensie 19.00 Artistieke staalkaart, VPRO. 19.30 Drie causerieën VARA: 20 00 Nieuws 20 05 .Beur zen open! dijken dicht!" 22.00 Socialistisch commentaar 22.15 Weense muziek 22.40 „On der de pannen", hoorspel 23.00 Nieuws 23.15 Gram. Hilversum II. (298 m.). KRO: 7 00 en 8 00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Voor de huisvrouw 9 35 Gram 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram. 11 00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.03 Gram (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded 12.55 Zonnewijzer 13-00 iNeuws 13.20 Amusements muziek 14.00 Boekbespreking 14.10 Gram 14.20 Engelse les 14.40 Gemengd koor en pia no 1600 Kroniek van letteren en kunsten li 40 Muziekcorps 16 00 Pianospel 16.20 Gram. 1653 De schoonheid van het Gregoriaans 17 00 Voor de jeugd 18 00 Gever, muziek 18 15 Jouranlisnek weekoverzicht 18.25 Metropole orkest 18,45 Buitenl. correspondenties 19 00 Nieuws 19.10 Gram 19 20 Palementsover- zicht 19.30 Gram 20.00 Causerie 20.15 „Beur zen open! dijken dicht"! 22.00 „Veronica hoorspel 23.00 Nieuws 23.26 Gram. achterliet veroorzaakte intussen al di verse ongelukken. Voetgangers die over staken gleden uit, fietsers kwamen te vallen, kregen schade aan kleren en trams, die wilden stoppen gleden een tiental meter door op glad geworden rails. Nadat de eerste meldingen bij de Rotterdamse politie waren binnengeko men werd onmiddellijk getracht de wa gen op te sporen. Op ziohzelf was dat vrij eenvoudig want het achtergelaten traanspoor wees de weg. maar de agen ten die de achtervolging hadden inge zet. raaikiten zelf in moeilijkheden. De inmiddels ook gewaarschuwde reini gingsdienst stuurde er de strooiploeg op uit, welike echter tot de conclusie kwam. dat met zand niet veel te beginnen viel Nadat de lekkende, zo veel ongerief veroorzakende tankwagen Schiedam was gepasseerd, kwamen bij de politie aldaar al gauw klachten binnen en en kele agenten van de Schiedamse motor- dienst togen achter de wagen aan. doch zij slaagden er aanvankelijk niet in de wagen voorbij te komen. Eerst door eer stoutmoedige omweg over een rijwiel pad slaagden de politiemannen er in de wagen in te halen. Een onderzoek bracht aan het licht dat de schamel van de oplegger het draaibare gedeelte waarmee de achterwagen aan. de truc vast zit in de tank was gedroiigen en de lekkage had veroorzaakt. De "tankwagen werd doorgereden naai de plaats van bestemming, daar ijlings gelost en vervolgens mee genomen Schiedam voor een ander onderzoek. Het door de hele stad getrokken traanspoor had intussen diverse valpar tijen veroorzaakt. De politiepost aan de Bergsingel meld de. dat een 53-jarige heer nabij de Noordsingel met zijn fiets was geslipt en een pijnlijke knie had gekregen. Een dame. die nabij de Noordsingel uit een wagen van lijn 14 stapte, de 43-jarige mevrouw M. LokkeJaanus uit de Cas par Fegellaan in Hillegersberg, kwam te vallen en brak haar pols terwijl haar bontjas bij de val geheel besmeurd raak te. Na in het ziekenhuis te zijn behan deld kon zij naar huis. Verder waren er drie aanrijdingen, waarbij personenauto's waren betrokken; er deden zich echter geen persoqnlijke ongelukken voor. Óp de Mathenesserweg slipte een man met zijn auto-scooter. Hij liep een pijn lijke elleboog op en op het Marconiplein vloog een auto. die stipte, tegen een af rastering. Dit laatste ongeluk liep goed af want op slechts enkele meters af stand stond een vrouw met een kinder wagen. Uitspraken Rotterdamse Rechtbank Woensdag zijn voor de politierechter te Rotterdam zes havenarbeiders voor geleid, die zich hadden schuldig ge maakt aan diefstaL In loods „Fenix" aan de Rijnhaven werden goederen op geslagen, welke uit het buitenland wa ren aangevoerd voor het Rode Kruis, om te worden verdeeld onder de slacht offers van de watersnood. Van deze goederen hadden de verdachten zich het een en ander toegeëigend. Tot 3 weken gevangenisstraf, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming, werden veroordeeld, de 28-jarige A. W. L., de 48-jarige C- F. de G„ de 24-jarige J. B.. de 47-jarige L. A. v. d. M. en de 53-jarige C. v. d. G. De 38-jarige H. v. d. M. werd veroordeeld tot 10 weken gevangenisstraf, met directe gevangen neming. De rechtbank heeft de 29-jarige bank werker A. S„ uit Schiedam, wegens diefstal met braak, veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. Hij had in de nacht van 5 op 6 Juli 1952 ingebroken in het perceel Tuinlaan 7678 te Schie dam en daar Nederlandse bankbiljetten en vreemde valuta weggenomen, bene vens een aantal sieraden. De 41-jarige havenarbeider A. S uit Schiedam, die er van werd verdacht de bankwerker bij het plegen van de inbraak behulpzaam te zijn geweest, werd veroordeeld tot 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf. Personeel benadeelde firma Verdacht van diefstal van kantoor meubelen en kantoorbehoeften heeft gistermorgen voor de Rotterdamse rechtbank terecht gestaan de 46-jarige chauffeur J. K.. uit Rotterdam Hem was ten laste gelegd, dat hij, in samen werking met de 46-jarige vertegenwoor diger S B. de diefstallen zou hebben gepleegd, ten nadele van de firma Timmermans te Rotterdam. De eis tegen K. was 10 maanden gevangenisstraf, met aftrek, waarvan 4 maanden voor waardelijk, tegen B„ 12 maanden met aftrek, waarvan eveneens 4 voorwaar delijk. Uitspraak op 12 Maart. Op het excercitieterrein van de Van Ghentkazeme te Rotterdam heeft vanmorgen, in aanwezigheid van Prins Bernhard en vele militaire, con- sulaire en burgerlijke autoriteiten, de scheidende luitenant-generaal der mariniers, M. R. de Bruyne, het com mando over het korps Mariniers over gedragen aan zijn opvolger generaal- majoor P. J. van Gijn. Voor het begin van de plechtigheid hadden zich de troepen op het plein voor de kazerne opgesteld. Zij beston den uit de Marinierskapel, met tamboers en pijpers, twee compagnieën mariniers uit het opleidingscentrum Doorn en de putaties van de inrichtingen onder het bevel van de commandant van het korps Mariniers, van de Commandant Zee macht cn van het hoofdkwartier van het korps Mariniers. Voorts een groep adel borsten van dit korps. Na voorlezing van de ministeriële be schikking. waarbij hij eervol van zijn functie werd ontheven, hield luitenant- generaal M. R. de Bruyne, de schei dende commandant, een toespraak waar aan wij het volgende ontlenen: „Op twee dagen na is het thans vijf jaar geleden dat ik hier op deze plaats stond om het bevel over het korps mari niers te aanvaarden. Mijn voorganger, wijlen luitenant-generaal Von Frijtag Drabbe, had het voorrecht in zijn af scheidsrede te kunnen getuigen van de vele verbeteringen, van de vele veran deringen ten gunste van een goede orga nisatie van het korps, welke in de jaren tussen 1945 en '48 tot stand waren ge komen. Dit was begrijpelijk. Direct na de bevrijding van het Zuidelijk deel van ons vaderland was ons korps, dat voor 1940 slechts uit een kleine 2000 man beroepsmilitairen bestond, door het aantrekken van duizenden oorlogsvrij- ïlligers en reserve-personeel uitge groeid tot een organisatie van ongeveer 13.000 man, terwijl de nog mobilisabele mankracht met de dag toenam. Mijn bevelsperiode was er een van een geheel ander karakter. Ik had in de eerste jaren hoofdzakelijk tot taak de ze prachtige organisatie zoal niet te li quideren. dan toch in geforceerd tempo terug te brengen tot de voorgeschre ven vredes-organisatie van plm. 4000 man. Een demobilisatie, welke tevens gepaard moest gaan met een reorgani satie, waarbij wapens en diensten, wel ke voor ons in een daadwerkelijke oor log van zulk een intens grote waarde waren geweest, moesten verdwijnen. Ik zeg dit niet als een ongepast, bedekt verwijt. Ik begreep zelf te goed, dat de Ko ninklijke Marine, waarvan toch altijd de vloot verreweg het hoofdbestanddeel is en moet zijn, zich niet kan permitte ren er een kostbaar bij-wapen op na te houden, dat eenmaal tot daadwerke lijke actie gebracht na ontscheping zijn taak voor het belangrijkste deel aan de wal verricht. Aan de andere kant zal men echter ook kunnen begrijpen hoe zeer het redu ceren en amputeren van dit magnifieke orgaan, magnifiek door zijn moderne organisatie, magnifiek omdat het over al ter wereld kan worden ingezet er magnifiek door de geest die het beziel de, mij ter harte ging. Hoogst erkentelijk sta ik tegenover alle civiele instanties, welke na de oor- mg-behulpzaam zijn geweest bij het we- duizenden derom inschakelen van de demobiliserende mariniers in de bur germaatschappij." De scheidende commandant, die thans een militaire carrière van bij na 39 jaar afsluit, wijdde vervolgens woorden van waardering aan de stad Rotterdam: .Rotterdam was voor mij 31 jaar mijn tweede vaderstad, omdat ik ma rinier was. Het zal dit voor mij blij- Knaapje door vrachtauto doodgereden In de Kamillestraat is Woensdag de o-jarige Aart Boer, die met zijn autoped ae straat wilde oversteken, door een vrachtauto aangereden. Hoewel de auto zeer langzaam reed kon de chauffeur toch niet verhinderen, dat het knaapje onder een wiel terecht kwam. In zeer ernstige toestand moest het kind naar het ziekenhuis aan de Bergweg worden gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Aan boord van het stoomschip Axel- dijk, dat aan de Wilhelminakade ligt, is de 51-jarige havenarbeider O. Hazenberg, uit de Tolhuislaan, door een hijs ijzeren pijpen getroffen. Hij is met een gecompli ceerde beenbreuk in het Havenzieken huis opgenomen. Bij het spelen in de keuken is de 2-ja- rige Hendrina Krasman, wonende in de Clemensstraat. in een teil met heet wa ter gevallen. Met brandwonden aan de rug is het kind naar het St. Franciscus- gasthuis overgebracht. In de Prins Alexanderstraat is de 5-jarige Cornelis Roggeband, uit de Feyenoordstraat. het slachtoffer gewor den van eigen onoplettendheid. De knaap werd door een fietser aangereden en hij moest met een gebroken been naar het Zuiderziekenhuis worden gebracht. Op de Schiedamse Vest is de 21-jarige E. van Westen, uit de Schermlaan, die op een carrier reed. door een jeep aange reden. Met een hersenschudding moest hij in het ziekenhuis aan de Coolsingel wor den opgenomen. Jubilea Dc brugopeningen over de Konings haven te Rotterdam zullen op 7 Maart a.s. des namiddags ter bevordering van een gunstig verloop van het landver- keer als volgt plaats vinden: 17.10—17.25; 20,10—20.30. Bij het kledingmagazijn Nederland- Kattenburg zijn vandaag vier jubilarissen. Mej. E. Demmers en de heer M. Kok zijn veertig jaar m dienst van de firma. Eerstgenoemde is als telefo niste begonnen, thans werkt zij op de boekhoudafdeling. De heer Kok was aanvankelijk verko per. maar geleidelijk aan heeft hij zich opgewerkt tot hoofdvertegenwoordiger voor Nederland. Voorts vieren twee an dere leden van het personeel hun zilveren jubileum en wel mej. A. J. Koopal, boekhoudster, en de heer H Kradolfer, kleermaker. Het comp Zuidwijk V, Dezer dagen hebben wij gemeld, dat de eerste paal is geslagen voor de bouw van 1154 woningen in Zuidwijk. Wij hebben daar bij gemeld, dat het werk zonder voor afgaande aanbesteding is opgedragen aan de aannemerscombinatie S.SN. te Schie dam Dit was niet helemaal juist. Welis waar is het werk niet op de gebruike lijke manier aanbesteed, maar de ge meente heeft wel bij drie aannemings firma's ondershandse prijsopgave ge vraagd. Daarbij is toen de S.S.M. als laagste inschrijfster uit de bus gekomen. In opengebroken straat gereden. Woensdagmiddag om half een is een truck met opligger aan de Westzeedijk in opengebroken gedeelte van de straat reden. De wagen zakte ongeveer 60 weg en er moest een takelwagen van de R.E.T. aan te pas komen om het voertuig weer op de berijdbare weg te plaatse Lijn 10 ondervond nogal wat hinder va dit ongeluk. Tot twee uur moesten de trams van die lijn over de Nieuwe Bin nenweg worden geleid. Luitenant-generaal De Bruyne (r.) geeft hel vaandel over aan generaal-majoor Van Gijn. ven vanwege de herinneringen welke ik aan haar behoud, herinneringen aan betoonde gastvrijheid, behulp zaamheid en vriendschap. Of ik deze nu ook mocht ontvangen, van de burgemeester, het gemeente bestuur. de politie, de kamer van koophandel, de senaat der hoge school, de studentencorpora, de direc ties der grote bedrijven, de sportor ganisaties. de sociëteiten, dan wel van individuele particulieren, tempo- raire comité's, verenigingen uit alle kringen der bevolking, het was alles even hartelijk welgemeend". Na nog een speciaal woord te hebben gericht tot de officieren, onderofficieren en manschappen waarin spreker ge wag maakte van „zekere moeilijkheden, ontstaan doordat sommigen niet vol doende bevrediging vinden in de vredes taak, welke zij op het ogenblik te ver vullen hebben" besloot luitenant-gene raal De Bruyne aan allen, die hem in de afgelopen vijf jaren trouw terzijde heb ben gestaan door hun plichtsbetrachting, ijver en loyaliteit, zijn bijzondere dank te betuigen. „Laat een ieder van u zich steeds voor ogen houden, dat het Korps Mariniers nu eenmaal een korps is, dat vrijwel iedere dag zijn bestaansrecht moet verdienen. Korpskameraden, mijn beste wensen vergezellen u. Houdt on ze wondermooie korpstraditie hoog, Qua Patet Orbis." Nadat de scheidende commandant het vaandel aan zijn opvolger, generaal-ma- 'oor P. J. van Gijn had overgedragen, lield laatstgenoemde een korte toespraak aan het einde waarvan hij het comman do aanvaardde. Zich richtend tot zijn voorganger merkte de nieuwe comman dant op: „Ik besef ten volle, hoe zwaar dit afsc'neid: na een uitzonderlijke car rière als de uwe, u moet vallen. Maar anderzijds moet toch de weten schap, èn de daaruit voortspruitende voldoening, dat ondanks aftakeling zulke bevredigende resultaten werden bereikt, dat u een krachtig en voor gebruik gereed apparaat kunt over dragen, u, de moeilijke weg op dit ogenblik bij het afgaan van de val reep, verlichten. Ik moge u namens alle Mariniers, oprechte dank brengen voor uw doel bewuste en krachtdadige leiding en daarbij de hoop uitspreken dat het vaderland, tegenover hetwelk u zich zo verdienstelijk hebt gemaakt, nog een dankbaar gebruik van uw gaven en kundigheden zal weten te maken." Hierna hebben de troepen, in voor treffelijke houding marcherend op mars muziek van de Marinierskapel, voor de scheidende en de pas in functie getre den commandant gedefileerd. Het was een boeiend militair schouwspel, dat be gunstigd werd door prachtig voorjaars weer. Onmiddellijk na afloop van de parade ijaöen IIAAQ Het Europa van de Zes en van de Veertien In een goed bezochte bijeenkomst van de afdeling Den Haag van de Beweging van Europese federalisten in de kelder van de Ridderzaal heeft mr. A. Stem pels, adjunct-hoofdredacteur van de N.R.C., een causerie gehouden over de verhouding tussen de Raad van Europa en de gemeenschap voor kolen en staal (G.K.S.). De betekenis van de Raad van Eu ropa is tweeërlei, aldus de heer Stem pels. Om te beginnen is hij door zijn Raadgevende vergadering van belang als internationaal parlementair experiment, waarin een vorm werd gevonden om de I volksinvloed tot zijn recht te laten ko- I men ook in de internationale politiek. .Voorts heeft de Raad van Europa als motor voor de Europese eenwording ge- I werkt juist door het overleg in de Raaó- gevende vergadering. Zonder dat over leg zou het minister Schuman niet mo gelijk zijn geweest zijn plan voor een kolen en staal-gemeenschap te lanceren. De Raad van Europa heeft het mogelijk gemaakt, dat West-Duitsland in de kring der Westeuropese staten werd getrok ken. Het kleine Europa van de Zes. zoals men dat ziet in de G.K.S., onderhoudt vaste relaties met de Raad van Europa. Men vindt deze voorgeschreven in een protocol bij het verdrag, waarbij de. G.K.S. werd ingesteld. Ook bij de voor bereidingen voor een Europese politieke gemeenschap heeft men de relaties met de Raad van Europa niet vergeten. Men moet deze figuren niet zien als banden tussen de zes en overige acht van de Raad van Europa, maar als banden tus sen de Zes en het organisatorische geheel van de Veertien. Het bestaan van zulke banden zal ten goede kunnen komen aan een grotere eenheid in Europa binnen het karter van het politiek mogelijke, i Van de gelegenheid om vragen te stel len hebben verscheidene aanwezigen ge bruik gemaakt. Jubileum 3? 5s'« B'JIONVÏKZ I!!»»! AANBWMGtH Reclame-aanbiedi zuiver wollen WILTON KARPETTEN l«i warme BocRara- en Afghan- dessin» 200 280 Hieronder 4 ,n, flewoon voordelig» aanbiedt*, Wij hebben een nieuwe «ortering leuke moderne FAUTEUILS in blanke uitvoering, gestoffeerd met de nieuwste stoffen. Zowel met pitriet rug, als geheel bekleed. 43.50 - 47.50 Op Maart is het 50 jaar geleden, heer J. E. Bausch in dienst trad van de N.V. Reederij v/h J. H. Koenigsfeld. Sedert 1916 bekleedt de heer Bauseh de functie van algemeen procuratiehouder van genoemde ven nootschap. Op 2 Maart is er van 1113 u. ten kantore der rederij, gelegenheid de jubilaris geluk te wensen. „AROSA", een uitzonderlijk fraaie DAMAST voor overgordijnen N geheel nieuw gecreèrde dessins, 6 ver schillende pastelkleuren. 1 20 cm. breed, per meter 3.98 Onze gerenomm. „gloria- binnenvering-matrassew de matres met de prima stalen binnenvering, afgedekt met ge stepte erin, dikke wattenlaag en overtrokken met prima damast. I persoon* 59.50 Ook In 2 persoons WALENBURGERWEG „WINKELSTAD-BLIIOOtr- BEIJERLANDSELAAN 8 Amsterdam, Vrijdag. De belangstelling voor het werk van de R.A.I. blijkt telkenjare uit de aan wezigheid van vele hoge autoriteiten op de openingsdag van de tentoonstel ling. Dat was niet alleen een hoffe lijke opmerking van de voorzitter van de R.A.i., de heer E. F. Eriksson, toen hij de talrijke genodigden wel kom heette, maar dat bleek tevens uit dc samenstelling van het gezel schap dat ook nu weer op het podium bij de hoofdingang bijeen was ^geko men, om de opening door mimsfer Algera van deze een en dertigste ten toonstelling ditmaal van motorrij wielen, scooters, bromfietsen, rijwie len en onderdelen bij te wonen. In zijn openingswoord heeft de heer Eriksson eraan herinnerd, dat het rij wiel, het bij uitstek belangrijke en po pulaire vervoermiddel van de Nederlan der, meer dan dertig jaar op de tentoon stelling heeft ontbroken. Hij schetste de wederopstanding van de Nederlandse rij wielindustrie na de oorlog en de toene mende concentratie van de fabrikanten op de export. In 1951 kwamen er 490.000 rijwielen op de markt, waarvan er 100.000 zijn geëxporteerd; in 1952 wa ren er 110.000 meer, waarvan er in een tijdvak van elf maanden (1952) 62.000 meer. dus in totaal 162.000 zijn geëxpor teerd. In totaal heeft de export van rij wielen. motorrijwielen en bromfietsen vorig jaar de ƒ50.000.000 overschreden. Aan de stands van de negen en twin tig Nederlandse en zeven buitenlandse rijwielenmerken valt duidelijk te zien, dat als gevolg van een zich geleidelijk vol trekkende evolutie, verscheidene grote veranderingen in bouw en uitvoering zijn gekomen, hoewel het klassieke Neder landse rijwiel nog altijd de voornaam ste plaats inneemt. Meer bromfietsen Opvallend is de snelle ontwikkeling van de bromfiets. De R.A.I.aldus de heer .•er-trok Prins Bernhard. Wat later was Eriksson, brengt nu een en veertig mer er in een der zalen van de kazerne voor i ken aan de markt, waarvan meer dan de vele genodigden gelegenheid tot af-de helft Nederlandse. Er zijn elf mer- scheid nemen van luitenant-generaal De ken van scooters, waaronder zich een Bruyne en tot kennismaking met zijn I Nederlands merk bevindt Motorrijwiel- opvolger. merken zijn er drie en vijftig, waaron- Van onze correspondent APELDOORN. 26 Febr. Om het personeel van de voornaamste Neder landse inlichtingenbureau's voor vreem delingenverkeer een goed begrip van zijn taak bij te brengen en meer unifor miteit in de voorlichting op deze bu reau's te verkrijgen heeft de Algemene Nederlandse vereniging voor vreemde lingenverkeer een lang gekoesterde wens in vervulling kunnen laten gaan door voor dit doel cursussen uit te schrijven. Twee gelijke drieweekse cursussen heeft zij georganiseerd, waar van inmiddels de eerste is geëindigd en de tweede Ls begonnen. Voor het volgen van deze beide cur sussen hebben zich totaal ruim vijftig personen, merendeels jonge vrouwen, aangemeld. De cursussen zijn in een lo kaal van het gebouw van de A.N.V V. in Den Haag. De heer O. "an der Gronden, hoofd van de afdeling binnenland van de A.N. V.V.. heeft een uitgebreid rooster van leerzame onderwc-rpen samengesteld. irvoor hij leidende figuren van de grote toeristische verkeersorganisatie* heeft bereid gevonden als docent op te treden. Veel begrip wordt gevraagd voor de omstandigheid, dut het inlichtingen ge vende personeel zich bewust moet zijn als representant van het land. de pro vincie of de plaats de eerste indruk van zijn gebied te geven, waaraan door on tactisch en onwelwillend optreden zij nerzijds veel afbreuk kan worden ge daan. De heer J Vet. directeur van de Pro vinciale Gelderse VVV. toend* zich een voorstander vsn het vcriren an streek- VVV's die een toeristische eenheid rondom een bests and verkeersbureau vormen :n samen meer kunnen bereiken dan iedere VVV zelfstandig mogelijk is. Dit past zich ook aan bij de uitbreiding van de actieradius, welike het toerisme van de laatste jaren in stijgende mate kenmerkt. Van de totaal 600 VW's zijn veertig tot de werkzame te rekenen en ook bij vele van deze heersen nog verre van ideale toestanden. Vooral na de oorlog heeft het WV-wezen zich der mate sterk ontwikkeld, dat overheid en bevolking dit maar nauwelijks hebben kunnen bijhouden, aldus de heer Vet. Het programma van de cursussen houdt ook bezoek aan olaatsen met bijzondere bezienswaardigheden in. Dagbezoeken worden gebracht aan Limburg, Fries land. Noord-Holland en Twente met Gelderse Achterhoek. De laatste week worden de cursisten ieder op een ander VVV-kantooi geplaatst teneinde van el- kaars werkwijze op de hoogte te komen. Aangezien deze cursussen een belang rijk experiment van de ANVV vormen zal na afloop overwogen worden hoeverre deze jaarlijks zullen kunnen worden herhaald teneinde de scholing van het informatief personeel van de VW-bureau's zo deugdelijk mogelijk te doen zijn. Op de eerste cursus is het initiatief genomen tot het stichten van een eniging van informatief personeel door het houden van vergaderingen en het uitgeven van een orgaan het op deze cursussen gelegde contact te be stendigen voornamelijk ten behoeve van de verbetering van de voorlichting aan het binnen- en buitenlandse publiek. Moord te Eede De 83-jarige alleenwonende weduwe A. N. van den BosscheNeulen te Eede, gem. Aardenburg, is gisterochtend dood op haar bed aangetroffen met een prop in de mond. Zij was op bed vastgebon den. Het hele huisje, een noodwoning, was overhoop gehaald. De vermoorde we duwe was van Duitse afkomst en reed» meer dan vijftig jaar te Eede woonach tig. der zes van Nederlandse origine. In deze laatste sector wordt de behoefte groten deels gedekt door ïmpoi't. In 1951 zijn 10.522 motorrijwielen en 622 scooters ge ïmporteerd; in 1952 respectievelijk 7.694 en 898. De import van motorrijwielen liep dus terug, maar de fabricage in Nederland steeg van meer dan 5000 in 1952, tot ruim 6000 in 1952. Met het oog op de toenemende belangstelling voor en handel in de bromfiets, wees de heer Eriksson tenslotte op de moei lijkheden welke de nog altijd onzekere status van de bromfiets ten gevolge heeft. Hij schakelde om bij de vaktermen te blijvep in een moeite door, over op dèwenselijkheid 'om' deze status zoveel mogelijk internationaal te regelen. Daar na betrad mr J. Algera, de minister van Verkeer en Waterstaat, het spreekgestoel- 3, om de tentoonstelling te openen. Herdenking Vincent van Gogli De commissie voor beeldende kunsten te Vlaardingen heeft het initiatief ge nomen, tegen 30 Maart een tentoonstel ling van werken van Vincent van Gogh te organiseren in de Visbank. Het is 'naar gejukt schilderijen en tekeningen ter beschikking te krijgen uit de col lectie van dr. H. P. Bremmer. Bovendien is medewerking toegezegd door ir. V. W. van Gogh. Bremmer zal de tentoonstelling openen. B. en W. van Vlaardingen stellen voor de commissie een subsidie te verlenen ter grootte van het tekort, tot een maxi mum van f 2000. Kinderpaviljoen bij het ziekenhuis te Vlaardingen Van onze correspondent VLAARDINGEN 27 Februari. De vereniging voor ziekenverpleging heeft het plan het Prinses Irene-paviljoen bij het ziekenhuis aan,de Hofsingel te be stemmen voor kinderpaviljoen. De tb.c.- patiënten, die er thans verpleegd wor den zullen dan worden overgebracht naar het Prinses Magrietpaviljoen. In het voor de kinderen te bestemmen pa viljoen zullen belangrijke inwendige veranderingen moeten worden aange bracht, waardoor het mogelijk wordt de kinderen geïsoleerd te verplegen. De kosten daaivan worden begroot op f 25.000 en de kosten voor een nieuwe inventaris op f 5500. Het Nederlandse Rode Kruis, dat eigenaar is van het pa viljoen gaat met de verbouwing acooord. Van onze correspondent VLAARDINGEN. 27 Febr. Van de n.v. Hotelexploitatie Maatschappij Vlaar dingen i.o. is een verzoek ingekomen om het te stichten hotel-café-re-staurant te mogen bouwen in en aan hel water van de Nieuwe Maas. ten Westen het wagenveer, binnen de oeverlijn. Zoals bekend lag het aanvankelijk in het voornemen, dat het hotel o.a. zou worden geslicht op een door de ge meente als aandeelhoudster in te bren gen perceel grond, ter grootte van 2000 m2, gelegen nabij de Maasboulevard, ten Oosten van het wagenveer. Bij de thans voor de bouw van het etablissement geprojeoteerde plaats gaat de ilv. uit van de gedachte, dat de aan leg van het tweede gedeelte van de Maasboulevard binnen afzienbare tijd zal kunnen geschieden. Het nieuwe plan brengt met zich mede. dat niet 2000 m2 grond benodigd is. doch dat met plm. 400 m2 grond en plm. 800 m2 water kan worden volstaan. B. en W. menen, dat het alleszins ver antwoord is. indien het verzoek wordt ingewilligd en stellen de raad voor het besluit inzake het deelnemen in de op te richten n.v. tot exploitatie van een te stichten hotel aan de Maas n bedrag van f 75 000.overe<»ikomstig de nieuwe olannen te wijzigen. NRC Dr. H. Mühlenfeld wordt Duits ambassadeur in Den Haag Het kan thans als vaststaand worden beschouwd, dat dr. H. Mühlenfeld Duits ambassadeur te 's Gravenhage wordt. In ons blad van 12 Februari ls aan dez« mogelijke benoeming reeds een beschou wing gewijd. Eduard van Beinum Eduard van Beinum iG uitgenodigd ge durende de maanden Juni en Juli in Ar gentinië en Brazilië een aantal concer ten te dirigeren. Nog voor die tijd zal hij in Athene twee concerten dirigeren, nil. in Mei. Buitendien werd Van Beinum uitge nodigd in Januari 1954 het Philadelphia Orchestra te New York en Philadelphia te dirigeren. De Kersentuin De Haagse Comedie zal in Maart te Antwerpen, Brugge en Gent voorstellin gen geven van „De Kersentuin" van An ton Tsjechow. Opvolger van dr. J. van Baal in de Tweede Kamer Nu het Tweede-Kamerlid dr. J. van Baal is benoemd tot gouverneur van Nieuiw-Guinea komt er in de Tweede Kamer een vacature voor de a.r. partij- Op de desbetreffende lijst volgt de heer H. van Eysden te Rotterdam, die echter reeds zitting in die kamer heeft en de vacature vervult van wijlen mr. J. Terp stra. Op de heer Van Eysden volgt de heer C. P. Hazenbos in Den Dolder. Hij is economisch medewerker van het chr. nat. vakverbond. Dodelijke val. De 25-jarige motor rijder H. C. B. uit Leidschendam is gis teren onder het viaduct bij de Stomp- wijkseweg geslipt. Hoewel hij ogen schijnlijk slechts een kleine hoofdwond had opgelopen, is hij kort, nadat hij in het ziekenhuis was opgenomen, over leden. Leidschendam heeft Nieuwe Tong* geadopteerd. Uit deze gemeente verblij ven ruim 150 evacué's in Leidschendam. Aangehouden zijn: in Amsterdam de 21-jarige kellner C. A. de G. en in Rotterdam de 24-jarige schilder P. J F.. die er van worden verdacht op 18 Fe bruari bij een radiohandelaar te Rotter dam voor f 3250 aan radio's, soheerappa- ten, een wire recorder en een actetas te hebben ontvreemd. Doodgestoken. In de afgelopen nacht is de 23-jarige landbouwer N. de W. te Beilen door zijn 50-jarige huurbaas de landbouwer J. Th. met een mes dood gestoken. Beiden kwamen van een feest je en hebben daarna onenigheid gekre gen. De W, was gehuwd. Th. is door de rijkspolitie gearresteerd en in bewaring gesteld. Advertentie Verouderde hoest. Maak «en einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht, j wegen van gevaarlijke k ziektekiemen met de snelwerkende ABDUSIROOP 's werelds beste hoestsiroop Diverse De Stichting Gelderland voor maat schappelijk werk heeft de heer J. C. L. Luyten, soc. drs„ aangesteld met het doel om aan het maat .chappelijke werk in deze provincie een meer wetenschap pelijke basis te geven. Zijn taak bestaat uit sociale planning, vooreerst bij de ont wikkeling van de Bommelerwaard, het land van Maas en Waal, de West-Veluwe en de Noordwest-Velmvezoom, waarvan een gedeelte, o.a. het vissersdorp Elburg, door de Zuiderzeewerken van structuur zal veranderen. Tot referendaris bij de rijksverzeke ringsbank zijn bevorderd de 1 rien A. J. H. Hoonakker en H. Tjassens, beiden Hoofdcommies. Mr. J. de Boer is benoemd tot direo- teur van het christelijke blindeninstituut 'e Amsterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2