NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT c EEN NIEUW BEROEP OP RUSLAND GEDAAN Engeland trekt fl. 800 millioen meer uit voor zijn luchtmacht dan in 1952 Nederlanders zijn Europese experinientalisten 65.4 Millioen Een eventuele tweede T.H. zal in Eindhoven moeten komen De Boekenweek Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de Withstr&at 73 Rotterdam Vrijdag 27 Februari 1953 110e JAARGANG No. 49 Abonnementsprijs per kwart. 1M. Losse nrs 0.13. Verschijnt dag. beh. op Zondag. Tel. <K 1S00) 11.10.00 (19 lijnen). Na 17 o.: 11.10.09. Telegr.-adr.: NIROCOUR. Postrek. 40 MR. REYEN ONTVANGT DE JOU RN A LIST F.N Eenheidsmarkt als oplossing Van onze correspondent ROME, 26 Febr. Op de laatste dag van zijn verblijf te Rome heeft mr. J. W. Beyen enige verklaringen af gelegd voor de Nederlandse en bui tenlandse journalisten. Hij stelde al lereerst vast, dat de boven verwach ting gunstige ontvangst, die het Ne derlandse plan tot economische inte gratie bij de Europese ministers heeft gevonden, voor een groot deel kan worden toegeschreven aan de zeer krachtige steun van De Gasperi en Van Zeeland. De ministers hebben zich in begin sel accoord verklaard met het Neder landse plan en zo is de gelegenheid geschapen het nader in details uit te werken. Daarmee zal onmiddellijk be gonnen worden. Alleen dan, wanneer de politieke gemeenschap van Europa een vastomschreven taak krijgt op economisch gebied, kan Nederland er deel van uitmaken. Wanneer men zij het geleidelijk de eenheidsmarkt tot stand brengt, zal dit bepaalde be drijfstakken in bepaalde landen in moeilijkheden brengen. Daartoe is nu gewezen op de internationale solidari teit, die dan in werking moet treden en die volgens het plan dient uit te groeien tot een internationale verant woordelijkheid. Voor elk nationaal probleem, dat onoplosbaar schijnt, zal de oplossing in groter verband gezocht worden. Maar deze verantwoordelijk heid is ondenkbaar zonder de macht om in te grijpen en wel bij meerder heid van stemmen. Maar door de ge zamenlijke arbeid zou het aantal stem mingen tot een minimum beperkt kun nen blijven en minister Beyen herin nerde er aan, dat het aantal stemmin gen altijd omgekeerd evenredig is aan de resultaten. Ook indien men de problemen sectors- gewijs zou willen aanpakken, dan zal men de oplossing voor de schadelijke ge volgen van de :ariefverlagingen toch moeten gaan zoeken in andere sectoren. Men heeft in de Europese beweging mi nimalisten en maximalisten. Bidault noemde zichzelf onlangs een Europese existentialist. Minister Beyen zou de Ne derlanders experimentalisten willen noe men. Want men praat nu wel in het vage wat over de desastreuze gevolgen, die de eenheidsmarkt voor bepaalde landen kan hebben, maar als het Nederlandse plan wordt uitgevoerd, dan zullen de landen ook werkelijk de problemen met con crete gegevens moeten aantonen. Dan jas zal men de practïsche moeilijkheden eren kennen en er een oplossing voor kur.nen zoeken. Meer gereserveerd, hoewel niet pessi mistisch. was de minister in zijn oordeel over de mogelijkheid van een snelle ra tificatie van het Europese verdedigings verdrag. Met betrekking tot de cardïna- le kwestie van de toegevoegde proto collen. die deze ministersconferentie "oe- i heerst heeft, zeide hij. dat thans zal j moeten blijken, in hoeverre de Franse protocollen uitsluitend interpretatief zijn. Nederland, zo ging de minister verder, j heeft begrip voor de bijzondere taak, die I Frankrijk in Indochina heeft, en voor de buitengewone lasten, die het land heeft te dragen. Daarom ziet Nederland het Franse verlangen om het verdrag te verduidelijken, met sympathie. Het zou wellicht aangenamer zijn ge weest. aldus minister Beyen, indien de protocollen pas zouden zijn ingediend na de ratificatie door de zes landen, want daardoor zou het louter verklarend en in geen enkel opzicht wijzigend karak ter nog duidelijker en zonneklaar zijn gebleken. Maar de scrupules van het Franse parlement verklaren veel. Daar om is het verheugend, dat de interim- commissie de gelegenheid zal krijgen, te onderhandelen over de bewoordingen van de protocollen om een poging te doen, teneinde te geraken tot een voor ieder aannemelijke tekst, Nederland heeft groot begrip voor de Franse moeilijkheden, maar binnen de grenzen van de tekst van het verdrag van de Europese verdediginr schap. Het a.s. overleg le Kairo Britse concessie verwacht Mogelijk zal Groot-Britannië de eis laten vallen, dat Egypte bij de ko mende besprekingen over de zone van het Suez-kanaal belooft, zich bij de voorgestelde defensie-organisatie voor het Midden-Oosten aan te sluiten, al dus gewoonlijk welingelichte kringen te Londen. Tot nog toe stonden de Engelsen er op, dat deze kwestie be sproken zou worden' in samenhang met de Egyptische eis, dat de Britse troepen de kanaalzone verlaten. De nieuwe Egyptische ambassadeur in Engeland, Abdel Hakki, heeft gis- teren bij zijn aankomst in de Britse hoofdstad verklaard, dat de ontrui ming van de zone van het Suez-ka naal door de Britse troepen bij mo gelijke defensiebesprekingen als eerste punt dient te worden behandeld. Op een vraag over de vooruitzichten voor een BritsEgyptische defensie-over eenkomst zei Hakki: „De atmosfeer is door de overeenkomst aangaan de de Soedan gezuiverd en wij zijn van mening, dat de tijd rijp is voor een spoedige aansnijding van andere, nog hangende problemen." Naar men verwacht, zullen de be sprekingen te Kairo over de Britse troepen in de kanaalzone, over onge veer een week geopend worden. Russisch hoofdkwartier te Berlijn gereorganiseerd Volgens mededelingen van geal lieerde diplomaten te Berlijn zijn in het hoofdkwartier van het Russische leger in Oost-Duitsland vergaande or ganisatorische wijzigingen aange bracht, aldus meldt Reuters corres pondent, Vincent Buist, uit Berlijn. Sedert October 1952, toen men voor het eerst bemerkte, dat een reorga nisatie aan de gang was, zijn meer dan twintig hooggeplaatste Russische stafofficieren in Oost-Berlijn aangeko men. Zij hebben zich gevoegd bij de staf van generaal Tsjoejkow. de Rus sische opperbevelhebber in Oost- Duitsland en hoofd van de Russische controlecommissie. Een vooraanstaande persoonlijkheid onder deze stafofficieren is generaal Sjtemenko. voormalig stafchef van het Russische leger le Moskou, waar hij deze maand werd vervangen door maarschalk Sokilowski, die een rang hoger staat dan hij. Een van de theorieën, welke onder hooggeplaatste geallieerde diploma ten te Berlijn n.a.v. deze reorgani satie zijn opgesteld, is, dat de Sow- jetunie in Oost-Duitsland een staf op bouwt om alle Oosteuropese legers te coördineren. Een diplomaat ver klaarde, dat deze staf „wellicht een tegenhanger van generaal Ridgway's N.A.V.O.-bevel te Parijs zou kunnen zijn." Haven van Zierikzee enkele dagen gesloten De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg heeft bekend gemaakt, dat ten behoeve van het dichten van gaten in de havendammen van de haven van Zierikzee, deze haven voor het scheepvaartverkeer zal zijn gesloten van Zondag 1 Maart te 8 uur tot Dinsdag 3 Maart te 12 uur, of zo veel korter of langer, al naar gelang mogelijk of nood zakelijk zal zijn. Uw correspondent heeft het enthou siasme van de Italianen over de door Nederland voorgestelde tariefunie kun nen peilen aan enige opmerkingen, die De Gasperi gisteren na afloop van de conferentie over het plan maakte. Hij roemde het als een werkelijk concreet en te verwezenlijken middel tot integra tie en ging er vervolgens geheel onge vraagd toe over, een curriculum vi ta e te geven van onze minister, waar uit hij tenslotte voor zijn toehoorders de conclusie trok, dat de indiener van het plan niet „il primo venuto" (de eerste de beste) was. Onafgebroken gaan de. herstelwerkzaam heden in de rampgebieden door. Een marineboot voert zandzakken aan voor het dichten van liet gat in de dijk bij Waarde (Luchtfoto A.N.P.). Bikker blijft in hechtenis De bevoegde gerechtelijke instantie te Hamm, in West-Duitsland, heeft bepaald, dat Hubertus Bikker, een der zeven Nederlandse oorlogs misdadigers, die uit de strafgevange nis van Breda zijn ontvlucht, in hech tenis zal worden gehouden, was in eerste termijn op twee maanden ge steld. Zij liep 23 dezer af. Bikker kan nu in hechtenis worden gehouden, totdat beslist is, of hij al dan niet aan de Nederlandse regering zal worden uitgeleverd. Volgens Bikkers verdediger, dr. Stauf. zal een uitleveringsprocedure een bijzonder ingewikkelde zaak wor den. Zoals gemeld, is nog een der ont snapten, Klaas Faber, in hechtenis genomen. De betrokken gerechtelijke instantie te Dusseldorp, die zich met dit geval moet bezig houden, heeft nog geen uitspraak gedaan. De strijd op Korea Van onze correspondent. VER NATIES, 26 Febr. Ten aanzien van de discussie in de politieke commissie over Korea is thans een situatie ontstaan, waarin niemand bereid is een klaar omlijnd standpunt in te nemen of be paalde voorstellen in te dienen, voordat nader gebleken is, welke richting de debatten uitgaan. goedkeuring heeft gehecht, te verwer pen, zou de Koreaanse oorlog kunnen eindigen. Indien Wysjinski deze koers wil inslaan zou hij, zo verklaarde Spender, bevinden, dat de andere dele gaties hiertegenover niet afwijzend zullen staan. Hiermede is de Russen wel duidelijk te verstaan gegeven, dat hun opnieuw een kans wordt geboden om inzake Korea uit het slop te komen, doch het blijft zeer de vraag of de reactie van Russische zijde de deur voor verder overleg zal openen. In afwachting ]M" ADAT vanmiddag de Australische 1 en Braziliaanse gedelegeerden had den gesproken, was de sprekerslijst uitgeput; ook voor morgen gaf zich niemand op, zodat ten slotte op voor stel van voorzitter Muniz werd be sloten de eerstvolgende zitting pas Maandag te houden. Hoewel ongetwijfeld een aantal leden wil waohten totdat Wysjinski op de rede van gisteren van de Amerikaan Lodge heeft geantwoord, kan deze „stilzwijgendiheidsstaking", zoals Ente- zam, de Iraanse gedelegeerde, het noemde, niet alleen worden toegeschre ven aan de wens om eerst te horen wat de Russische gedelegeerde te berde zal brengen. Bij vele delegaties heerst namelijk de indruk, dat het de voor keur verdient om thans geen enkele nieuwe actie te ondernemen of nieuwe motie in te dienen, zelfs niet de motie van India, welke in de vorige zittings periode is aangenomen, opnieuw te bevestigen. Het is namelijk onzeker of een stemming hieromtrent dezelfde unanieme bijval zou opleveren, welke destijds deze motie verworven heeft. Men wil ook vermijden dat zou blij ken. dat de toenmalige eenstemmig heid niet meer bestaat. Veler gedachten gaan daarom in de richting van een eenvoudig constateren, dat de motie van India nog steeds van kracht is. om dan de verdere behan deling van de kwestie-Korea te ver wijzen naar de achtste Assemblée, tenzij inmiddels nieuwe gebeurtenis sen tot een nieuwe actie van de zijde der Verenigde Naties aanleiding zou den geven. Men hoopt, dat de moge lijkheid daartoe niet volkomen is uitgesloten. De Australische afgevaar digde Spender deed vandaag een be wogen beroep op Wysjinski om zijn inzichten aan die van dg meerderheid der leden aan te sluiten en in opbou wende geest het vraagstuk-Korea te benaderen Aanneming van de voorstellen van de Assemblée. welke in de motie van India vervat zijn, staat voor de tegen partij nog steeds open. zeide Spender, en ook indien deze een andere formule wil voorstellen, zonder de grondstel lingen, waaraan de Assemblée haar Birmese luchtaanval op Chinese na tionalisten. Naar het Birmese ministerie van oorlog meedeelt, hebben Birmese vliegtuigen Donderdag te Monghsat in het Oostelijke grensgebied een hoofd kwartier van de Chinese nationalisten verwoest. Er zouden ten minste honderd nationalisten zijn gedood en verscheide ne honderden gewond. Bij latere ver kenningen bleek, dat een aantal barak ken in brand stond en dat de Chinezen in wanorde vluchtten, hierbij geholpen door opstandige Karens. (Reuter). Generaal Ridgway voert besprekingen Een voorstel van Lord Ismay De opperbevelhebber der Noordat- lantische strijdkrachten, generaal Ridgway, heeft gisteren met leden van de permanente raad der N.A.V.O. van gedachten gewisseld over de ver dediging van West-Europa, waarbij ook het gebruik van atoom- en ande re niet-conventionele wapens werd besproken. Generaal Ridgway en zijn stafchef, generaal Gruenther, gaven voor de leden der N.A.V.O., die onder leiding stonden van secretaris-generaal Lord Ismay, een overzicht van de militaire toestand in Europa. Na afloop hiervan zeide generaal Ridgway o.m.: „Wij moeten altijd bedacht zijn op de mo gelijkheid van een aanval met atoom wapens, waardoor de lessen van de tweede wereldoorlog wel eens achter haald zouden kunnen blijken te zijn. Wij willen niet het verwijt krijgen, dat wij niet gereed zijn, zoals dit on der andere omstandigheden het geval is geweest". Naar de New York Times meldtzal Lord Ismay waarschijnlijk pogen pre sident Eisenhower te bewegen te Washington een centraal bureau ov te richten voor coördinering van de ge allieerde plannen t.a.v. Europa, het Midden-Oosten en het Verre Oosten. In een artikel uit Rocquencourt (Frankrijk) zegt het blad, dat geen der bondgenoten van de Ver. Staten officieel het verzoek zal doen, doch dat de stap onofficieel gesteund zal worden door enige van de voornaam ste dezer landen, met name Engeland en Frankrijk. De correspondent voegt hieraan toe: „In feite beoogt het voor stel van Lord Ismay, dat de V.S. er mee instemmen, een bestaand bureau te Washington aan te wijzen, of, zo nodig een nieuw op te richten, waar de belangrijkste democratische mo gendhedenen andere bevriende volken ten minste een gemeenschap pelijk strategisch-politiek program kunnen bestuderen voor de wereld- strijd tegen het communistische blok". President Perón keert terug. Na een verblijf van een week in Chili is presi dent Perón gisteren, in gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken, naar Argentinië teruggekeerd. (AFP). Rampenfonds Donderdagavond was in totaal bij het Nationale Rampenfonds binnengekomen een bedrag van 65.4 millioen. De stand was strSskine - h« oitwMp niet te „iot Woensdagavond 63.d millioen. Idoen; een strekking, die mede werd be- (Vergadering van Donderdag 26 Febr.) rpWEE kwesties zijn uit het debat over de voorbereidingen voor een tweede technische hogeschool in het bijzonder naar voren gekomen: waar zal de plaats van vestiging zijn en hoe en in hoeverre zal er een met Delft gecoördineerd beleid kunnen worden bereikt. Een motie van de c.h Tilanus. waarin werd gevraagd plannen voor te be reiden zowel voor Arnhem als voor Eindhoven waaruit men dan later een keus zou kun nen doen is ver worpen, en wel met 31 tegen 48 stemmen. De tegen- Orerxieht 'weed* Kamer paald door de schriftelijke en monde linge gedachtenu isseling, waaruit dui delijk bleek, dat de regering de tweede T.H. als zij zal worden opgericht, in Eind hoven wil hebben. De onaanvaardbaar- verklaring. ten aanzien van de motie- Tilanus uitgesproken, accentueerde dit en de verwerping van die motie beves tigde het. Waarom Eindhoven nu eigenlijk de voorkeur verdient en in de ogen van de regering in zo dwingende mate, dat zij het onaanvaardbaar vond in haar plannen ook maar de mogelijkheid van Arnhem mede te betrekken heeft niemand overtuigend aangetoond. Wij vinden de gang van zaken dan ook op zijn zachtst gezegd onbevredigend. Nu de regering een uitspraak van de Kamer omtrent de vestigingsplaats had uitge lokt dat deed zij met hetgeen ha rerzijds naar aanleiding van het ontwerp was verklaard had men een steviger argumentering mogen verwachten. Tot dat uitlokken was de regering overi gens niet verplicht. Zij heeft zich voor af evenwel van de steun van de Kanier willen verzekeren bij het doen van een keus. die voor haar al vaststond. Voor ons blijft de vraag: waarom die keus? stemmers waren weer eens een keer 1 de K.V.P. en de P.v.dA. samen. De verwerping van deze motie heeft de zaak wel ongeveer definitief ten gunste van Eindhoven beslist. Minister Cals had de motie „onaanvaardbaar" ge noemd. Zo ver had hij niet hoeven gaan. omdat uit de disoussies al w was gebleken, dat er een meerderheid tegen zou zijn. Al het argumenteren voor het openlaten van een andereplaats T.T van vestiging leek tot onvruchtbaarheid T N het bijzonder van de zijde der gedoemd: het zou Eindhoven zijn en P.v.d.A was de kwestie van de Filiaal of zelfstandig? blijven. Het wetsontwerp, ter gelegenheid van welks behandeling de motie was inge diend, is zonder stemming (met de be kende aantekening voor de C.P.N.) P.v.d.A was de kwestie van bestuursvorm op het tapijt gebracht. Ir. Posthumus verlangde coördinatie van Delft «n de tweede T.H. Delft zou nooit te lijden mogen krijgen van de tweede instelling. De heer Post- - rwv, humus kreeg de toezegging, dat een genomen. Het heeft de dekking, f 15.000 wfuursnraaan be- aan de begroting-1951 toe te voegen voor gemeensohappeiijK Destuursorgaan oe de voorbereiding voor een tweede T.H. moeien is zou kunnen krij gen met de De a.r. dr. Schouten vertelaarde, dat hij benoeming van hoogleraren, met de zich door voor het ontwerp te stemmen investeringen en met alle zaken, het niet bond ten aanzien van de stichtingI onderwijs betreffende, zelf. de plaats van vestiging en de be-. Wij wéten niet. of de P.v.d.A. volledig stuursvorm. Formeel kon hij dat doen. J tevreden is met. deze toezegging. Zij Maar deze verklaring kon de materiëleheeft kennelijk willen voorkomen, dat een T.H. in Eindhoven een Zuidelijk Ruim drie milliard voor de vloot De Britse minister voor de lucht macht, Lord de 1'IV and Dudley, heeft het parlement verzocht de ge raamde uitgaven voor de luchtmacht voor het komende jaar, een totaal be drag van ruim 4.9 milliard gld. belo pend, goed te keuren. Dit bedrag ligt ruim 800 millioen gld. hoger dan' de uitgaven van verleden jaar, indien de Amerikaanse hulp niet wordt meege rekend. In 1953'54 zal Groot-Britan nië 500 millioen gld. aan Amerikaan se hulp voor de luchtmacht ontvan gen, vergeleken met 300 millioen gld. in 1952—'53. In zijn toelichting verklaarde de mi nister, dat de uitbreiding van het aan tal Canberra-straalbommenwerpers in 1953'54 zal worden versneld. De escadrilles voor fotografische verken ning zullen worden heruitgerust met Canberra's. Voorts zal het aantal dag en nachtjagers worden vergroot en de luchtmacht zal haar eerste Britse dag jagers met schuin naar achter gerich te vleugels krijgen. Engeland geeft op het ogenblik meer geld uit voor de luchtmacht wegens de aanschaffing van nieuwe vliegtui gen, munitie, electronische uitrusting en uitbreiding en heruitrusting met moderne wapens. Uit de ramingen blijkt, dat voor vliegtuigen ongeveer 1,5 milliard gld. zal worden uitgege ven, d.i. 290 millioen meer dan ver leden jaar, en 420 millioen gld. voor radio-, radar- en electrische uitrusting, d.w.z. 210 millioen meer dan het vorige jaar. TT OE is het nu eigenlijk in uitgeve- -1"1- rij en boekhandel? Dit is een vraag die we elk jaar opnieuw tegen de Boekenweek aan een aantal pro minente vertegenwoordigers van het boek stellen. In de moeilijke periode toen de papierprijzen onrustbarend stegen hebben wij wel eens bijzonder sombere klanken opgevangen. Daar van is nu gelukkig geen sprake. Er zijn betrekkelijk weinig wijzigingen te rapporteren, in welke richting ook. Wel was er een geweldige achteruit uitgang in de dagen na de ramp. In tussen is echter de loop in de boek handel er weer aardig ingekomen en men hoopt op een normale Boeken week. Toch is de economische situatie in de wereld van het boek al sinds geruime tijd niet bevredigend. Niet in de eerste plaats omdat het publiek belangrijk minder koopt, al is het geld kennelijk schaars. Er zijn echter r.og altijd veel, misschien te veel uit gevers, veel, wellicht te veel boek handels. Nog altijd komen er te veel nieuwe utigaven op de markt. De productiekosten blijven hoog. De spoe ling is dus dun. Het gebouw, waarin uitgever en boekverkoper in ons land wonen, is hecht als wat, maar het is niet te ontkennen, dat papierhandel, uitgever, boekverkoper economisch in steeds sterkere mate op elkaar moe ten leunen. Voor de kleinsten en zwaksten, vooral in de boekhandel, is het een voortdurende worste ling om het hoofd boven water te houden. TT ET boek heeft het op het ogenblik overal, niet alleen in ons land, hard te verduren. Om verschillende redenen. Er is een steeds toenemen de, soms verbluffende concentratie waar te nemen op het goedkope boek. Dit is lang niet altijd een winst voor de literatuur. Vele intellectuelen zijn zelfs niet in staat om hun vaklitera tuur bij te houden. Voor litterair ge not zijn zij in steeds sterker* mate aangewezen op de goedkope boeken in zakformaat, waarin de nieuwste letterkunde natuurlijk onmogelijk on middellijk kan verschijnen. Een der geyolgen voor de boekhandel is dat om een gelijke omzet te bereiken veel werk, dus arbeidsloon, geïnvesteerd moet worden. Dit wordt alleen maar vastgesteld. Klachten hierover hoort men niet. omdat de goede boekverko per nu eenmaal elke klant van har te welkom heet in zijn winkel. T7 AN verschillende kanten werd on- ze indruk bevestigd, dat de levens duur van het gemiddelde boek be langrijk korter is geworden. Waaraan is dit toe te schrijven? De nieuwe uitgaven verdringen elkaar. Het pu bliek leeft jachtiger, aandacht ver slapt vlug. De levensduur van een goed litterair werk werd geschat op drie maanden Wij hopen nu maar pessimisme van onze zegsman. Daar komt nog bij dat de loop er bij een matig boek langer in blijft dan bij een goed boek, dat door een klei ne kring wordt gekocht daarna is het afgelopen. Helemaal juist is dit misschien niet. omdat het litterair hoogstaande boek meer en meer in de goedkope herdruk een tweede kans krijgt. Is er iets aan deze toestand te ver anderen? Volgens sommigen wel. Een potentieel publiek zou door de boek handel niet worden bereikt. Het is een vaststaand feit dat boekenclubs, zoals de Arbo en andere clubs, die het platteland bestrijken en dan voor namelijk een r.k. of protestant pu bliek, voor hun serieboeken grote op lagen halen. Deze mensen komen niet in de boekhandel. Zijn zij er echter niet heen te lokken? De calculatie- prijs van het boek maakt het de uit gevers vrijwel onmogelijk een behoor, lijke post voor publiciteit uit te trek ken. Daaraan schijnt niets te doen te zijn. Het enige wat er dus op zit is dat de boekhandel grotere activiteit zou ontplooien. Er zijn zwakke broe ders in het gilde. Vandaar dan ook dat sinds kort door de Commissie voor da Propaganda van het Neder landse Boek een reeks van nieuwe acties wordt ondernomen. Deze po ging is ronduit beschreven als het streven om de „boekheidenen" te be keren. Een tjalk, De Vrouwe Eva. vol met boeken vaart drie maanden door ons land. Tal van lezingen worden gege ven voor personeelsverenigingen van grote ondernemingen. Er worden le zingen gehouden op scholen, of op ouderavonden. Er zal voor een boe- kenprijsvraag worden gezorgd. Het probleem wordt dus van alle kanten bekeken en aangepakt, en dit ge beurt alles binnen de hechte, reeds zo lang bestaande Vereniging ter be vordering van de belangen des boek handels, waarin uitgevers en boekver kopers nauw samenwerken. "D IJ een dergelijk onderzoek naar -L> de economische moeilijkheden hoort men wel eens critiek op de ver eniging met de lange naam. Toch heeft een enkel feit reeds bewezen hoe deugdelijk deze samenwerking binnen de wereld van het boek is. Onmiddel lijk nadat de volle omvang van de ding"C indien Verleden jaar is voornamelijk de luchtmacht in Duitsland uitgebreid. Hier werd de R.A.F. nauw verbonden met de Belgische en Nederlandse escadrilles, aldus de toelichting. Eerder op de dag had de Britse mi nister van marine, Thomas, bij het in dienen van de begroting voor het vol gende jaar, ten bedrage van ruim drie milliard gld., meegedeeld, dat de bouw van anti-duikbootschepen en mijnen vegers de hoogste voorrang krijgt. Voorts zei hij, dat een zwaar en vijf lichte vliegdekschepen, waaronder de Majestic, voor de Australische marine in aanbouw zijn. Drie der lichte sche pen zullen binnen ongeveer anderhalf jaar gereed zijn. Ten slotte zijn er plan nen opgesteld voor het bouwen van zwaardere en snellere marinevliegtui gen. Koningin en Prins terug uit Engeland Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond omstreeks 19.45 urn- in het paleis Soestdijk van hun een daags bezoek aan Engeland terugge keerd. Merle Cocliran naar Amerika vertrokken De ambassadeur van de eVr. Staten in Indonesië. Merle Cochran, die op zijn verzoek met ingang van 15 Maart a.s. uit deze functie is ontheven, is vandaag naar Amerika vertrokken. De chef van het protocol, Kusuma U-tojo. leden van het corps diplomatiek en vele vrienden en belangstellenden deden hem uitge leide. De kwestie-Lammerding Naar de B.B.C. meedeelt, heeft de Britse hoge commissaris in Duitsland aan zijn regering toestemming ge vraagd om een arrestatiebevel uit te vaardigen tegen ex-generaal Lammerding, de voormalige bevel hebber van de SS.-divisie Das Reich. Zoals bekend, heeft Frankrijk de Britse autoriteiten in Duitsland ver zocht Lammerding uit West-Duits land te wijzen, omdat de Fransen hem er van beschuldigen indertijd bevel te hebben gegeven tot uit moording van het Franse dorp Ora- dour-sur-Glane. Twee weken geleden heeft de Franse premier, Mayer, tij dens zijn bezoek aan Londen in een persoonlijk beroep op zijn Britse ambtsgenoot Churchill dit verzoek ondersteund. Sinds het proces te Bordeaux, waar de zaak-Oradour werd berecht, is Lam merding spoorloos verdwenen. Laatste- stelijk werd hij te Dusseldorp in de Britse zone gesignaleerd. Naar ver luidt. bevindt hij zich thans in de Ame rikaanse zone. Een Britse woordvoerder te Bonn deelde Donderdag mee, dat Lammer- Aiwortjt gearresteerd, watersnood tot geheel ons land waszal moeten verschijnen voor een hof doorgedrongen, nam de vereniging voor uitleveringskwesties, dat onder lei- het initiatief om het fotoboek D e Ramp uit te geven. Alle pogingen om bij de noodtoestand financieel baat te vinden werden bij voorbaat gecou peerd. De opbrengst gaat naar het Rampenfonds. Dit was mogelijk dank zij een feilloze organisatie, een boven alle twijfel verheven gezamenlijk aan pakken. Er mag wel even op gewe zen worden dat de Nederlandse boek handel, die de verkoop en de ver spreiding van De Ramp op zich heeft genomen, zich daarmee, ondanks ding van de hoogste Britse politierechter in Duitsland staat, bijgestaan door een Duitse bijzitter. Dit hof zal de Brit se hoge commissaris van advies dienen over de vraag, of Lammerding al dan niet moet worden uitgewezen. Effectenmakelaar in arrest De politie te Oss heeft de 55-jarige v. d. H„ effectenhandelaar en houder van een klein kassierskantoor te Oss, aangehouden. Hij wordt er van ver onderonsje zou kannen worden. Daar iets voor te zeggen. Een gemeenschap pelijk bestuursorgaan kan ook en dit vooral werd van de zijde der P.v.d.A. betoogd een efficiënte gang van za ken bevorderen of beter: een inefficiën te gang van zaken tegenhouden. Ook dit is een begrijpelijk ver langen. Toch hopen wij van harte wat de P.v.d.A. met haar nei ging om zaken centraal te regelen ook moge verlangen dat minister Cals een bestuursvorm zal kiezen, die een zekere zelfstandigheid aan elk van beide hogescholen laat. In het bijzonder zal de m o g e 1 ij k h e i d open moeten blijven, dat een hogeschool te Eindho ven zich zo ontwikkelt, dat zij Delft kwalitatief voorbijstreeft. Anders zou men van Eindhoven een filiaal van Delft; moeten maken. De heer Weiter waarschuwde daarvoor. Een waarschu wing die niet misplaatst is. zolang niet met zoveel woorden is gezegd, dat die filiaalrelatie nu juist de bedoeling is. T TITBREIDING van de kring van, hen, die technisch hoger onderwijs zul len kunnen volgen, zal met verrui ming van het verlenen van beurzen samen moeten gaan. Een motie van die strekking was ingediend door d* V.V.D.-ster mevrouw Fortanier. Voorzatter Kortenhorst suggereerde, dat het beter zou zijn. deze motie niet in dit debat te behandelen. Waar me vrouw Fortanier tenslotte in toestemde. Zij zat nu op een nader te bepalen tijd stip aan de orde komen. Dat zal nog maanden kunnen duren. Er is iets rede lijks in dit uitstel. Bij een andere gele genheid zat mevrouw Fortanier d* motie een verder gaande strekking kunnen geven. Beurzen voor studenten zijn im mers een vraagstuk dat zich niet alleen bij het technisch hoger onderwijs voor doet. En al zou men willen zeggen, dat de industrialisatie bijzondere voorzie ningen ten aanzien vrn beurzen voor het technische hoger onderwijs vraagt, dan mag daarbij niet uit het oog worden ver loren. dat de universiteiten physici en chemici afleveren, die evenzeer voor de industrialisatie betekenis hebben. Kieskivesties TT/" IJZIGING van de Kieswet was het laatste agendapunt van deze mid dag. De voorgestelde wijzigingen waren louter van technische aard: het glad strijken van enige plooitjes. Daar is dan ook niet veel over gezegd. Wel is er enige tijd besteed aan twee vraag stukken, die met de Kieswet, maar niet met deze wijzigingen te maken hadden, n.l. het stemmen bij volmacht en de mogelijkheid om Staten- en raadsverkiezing in één jaar te laten samenvallen. Laatstbedoeld onderwerp was al ter sprake geweest in het debat over de watersnood. In de noodgebieden zullen nl. de raadsverkiezingen een jaar moeten worden uitgesteld. Daar zullen raads- en Statenverkiezingen dus al samenvallen. Minister Beel stond niet onwelwillend tegenover dat samenvallen. Men zou dit kunnen bereiken door de zittingsduur van de raden, die dit jaar gekozen gaan worden met een jaar te verlengen. Als de Kamer dit wilde zou de minister deze aangelegenheid in het kabinet ter sprake brengen. De minister voelde er evenwel niet voor. de beide verkiezingen op één dag te houden. Mejuffrouw Zeelenberg wees op de gevaren, verbonden aan het stemmen bij volmacht. Er zijn adspirant-gevolmachtig- den die er op uit trekken, om volmach ten te verwerven. De KVP-er mr. De Graaf meende, dat de gevaren niet groot waren cn dat een verruiming van de mogelijkheid om bij volmacht le stem men niet verkeerd zou zijn; maar hij was de enige die er zo over dacht. De bewindsman zou bezien, hoe misbruiken konden worden tegengegaan. Het wetsontwerp zelf. dat andere on derwerpen betrof, werd zonder stem ming aangenomen. Zo was de Kamer aan het eind van haar agenda gekomen Zij gaat twee weken rusten. Op 17 Maart zal de Zon dagswet aan de orde komen; tenzij zo verklaarde voorzitter Kortenhorst zich spoedgevallen zouden voordoen. Hierbij zal men kunnen denken aan de Noodwet-dijkherstel, welker behande ling thans nog in het stadium van schriftelijke voorbereiding verkeert (Voor het verslag zie men pag. 7). de moeilijke economische toestond van velen, geestdriftig soms aanzien lijke financiële offers getroost. Men loopt hier niet mee te koop. Iedereen heeft het zijne gedaan. Maar het stemt tot gerustheid dat zo iets mo gelijk was. Het is daarom te wensen pleegd ten nadele van zijn cliënten. Zeven Kikoejoe's opgehangen. Te Nairobi is officieel medegedeeld, dat Woensdag zeven inboorlingen wegens moorden van de Mau-Mau zijn opge hangen. Enige uren voor de terechtstel- dat de nieuwe acties van de Commis- j hng hadden zij nog kans gezien uit hun sie voor Propaganda werkelijk zoden cehen te ontsnappen. Toen zy weer aan de dijk zullen zetten, en dat de i rer±na£,eeraTPSn; «"«"en *ij eedoopt te worden. Nadat dit verzoek was mge- Boekenweek in elk opzicht een gun- i willigd, werden de vonnissen ten uitvoer stig beloop zal hebben. 1 gelegd. (Reuter). NOORDELIJKE WIND Verwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. tot Zater dagavond (opgemaakt te 10 uur): Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets minder koude nacht, morgenmiddag over het alge meen iets lagere temperaturen dan vandaag. 28 Febr.: Zon op 7.29. onder 18.17. Maan op 18.17. onder 1 Maart 7.22.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1