Raad als één man achter college ten aanzien van watersnoodbeleid Raad accoord met bouw van scholen in Bomenbuurt Adoptie van Middelharnis Voorzitter kon volstaan met dank voor vertrouwen KUNST AAN HET VOLK ,,Het Hemelbed" Wethouder Sipman werd kwaad Vrijwel alle voorstellen onder de hamer door Spektakel door Studentencorps Delft en Leiden wisselen kunst Hulp gaat door Romeo en Julia op eerste lenteavond onvindn; 18de en 19de Verlieslijst Evacué 's inNVV Jaa rvergaderi ng K. v.Koophandel In klein bestek Vacantie door bridge-drive Kwekers en landarbeiders steunen Rampenfonds Wilkes mag niet spelen Leerzame avond HET VJUJE VOLK DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 PAGINA. 5 ALS ÉÉN MAN heeft de gemeenteraad zich Woensdagavond geschaard achter het beleid, dat B. en W. hebben gevoerd en nog voeren ten aanzien van de hulp aan de getroffen gebieden. De eensgezindheid was zo markant, dat de voorzitter, na ver tegenwoordigers van alle fracties over de watersnoodnota te hebben beluisterd, kon volstaan met een woord van dank voor de betoonde waardering en instemming. Een tweede debatronde was niet nodig. VOOR DE NOTA in behande ling kwam beluisterden raad en bezetting op de publieke tri- bone staande de woorden van deernis en medeleven, welke De Vara-a)deling overschreed de 3000 leden en daar gaan de heren een echt Delfts feestje van maken, waar de gehele rode familie van de ■partij zal zijn. Het afdelingsbestuur van de Pd v. d. A. Tcrijgt een invita tie. de vakbondsafdelingen van het VVV, de culturele organisaties, raads leden en wethouders, mits van rode signatuur, kortom, de ganse bent van prominenten vindt dézer dagen een uitnodiging in de bus. Zaterdag 14 Maart gaan de blom men naar buiten. Stads Doelen wordt op die avond tot clubhuis gerefor meerd en de Jonge Flierefluiters bla zen daar de feestmuziek. Les Astra's zorgen voor een boe- jenklompendansje en voor accordeon- muziek waar je niet bij kan stilzit ten. Kitty de Haan, bekend als Moe ke Meulemans uit Van lependaals „Lijmkit", declameert. Al met al reeds een boel feestelijk heid, maar toch niet alles. Want de beroemde alpinist A. van Sprakelaar, buiten zijn Zwitserse vacanties voor zitter van de Vara-af deling, han teert een kwarteeuw de voorzitters hamer, hetgeen uiteraard een lid maatschap van verdienste inhoudt. Een en ander gaat natuurlijk met het. nodige feestgedruis gepaard, waarin een hoofdbestuurder van de rode omroep een werkzaam aandeel neemt. Licht valt er ook nog een vulpen of zo iets af. Het verrassende van de hele af faire: Voor u is er ook nog een plaats je in Stads Doelen. Maarreren nen om de kaarten. De adressen kent u. Ook van zilver Behalve de president van de VARA is ook de Sport- en Ontspannings vereniging PTT van zilver en dat is voor het befaamde bestuurstrio Berg man. Koos Appels, Van Gemerden een dankbare aanleiding geworden tot het organiseren van een tafel- tennistournooi. voor spelers uit be- drijfsteams, dat zonder meer groots genoemd mag' worden. Aanvankelijk was het zelfs de be doeling, dat van Zaterdag halfdrie tot 's avonds twaalf uur zou worden gespeeld en Zondag van vier tot tien uur in het Congregatiegebouw aan de Turfmarkt. Maar aangezien er nale Rampemo.rw.- Pers en radio trachten nu door een wedstrijd van het publiek te weten te komen, wat de naam van deze koe zal zijn. De'naam moet op een brief kaart worden vermeld, die met vijftig cent extra gefrankeerd is. Op die manier hoont men van de vaars een „gouden koe" te maken. De winnaar van de wedstrijd zal de koe met het behaalde bedrag aan het Rampen fonds aanbieden. voorzitter J. A. Lausberg aan de slachtoffers van de ramp wijdde. Het voorstel tot bouw van een r.k. school in de Bomenbuurt ontlokte aan Cieremans (c.h.) de vraag, waar. om op het allerlaatste ogenblik van de aangewezen plaats voor de bouw was afgezien. De nieuwe plaats zou aan de Volks tuindersvereniging „Le venslust" grond kosten en spreker vroeg dan ook, op welke wijze het college dacht, deze vereniging com pensatie te geven. Ook Ten Hoope (arb.) was over de plotselinge verandering van bouw plaats weinig gesticht. Spreker wilde wel tot bouw van de school besluiten, mits de plaats in het midden werd gelaten om alsnog een punt van be spreking uit te maken in de onder wijscommissie. Spreker vroeg naar de betekenis van de zinsnede „althans voorlopig" ten aanzien van het beschikbaar stellen van de school aan het r.k. schoolbestuur. Den Hertog (a.r.) wilde eveneens wel een r.k. school, maar nader be raad over de plaats. Plaats later Wethouder Sipman betoogde, dat de verandering van bouwplaats is ge baseerd op een voorstel van de advi seurs van de stedebouwkundige dienst. De school vond hij hoofdzaak i en over de plaats kon nader van ge dachten worden gewisseld. De zinsnede „althans voorlopig" be doelt te zeggen, dat de school voor lopig eigendom van de gemeente blyft. Pas als het gehele schoolplan in de Bomenbuurt is voltooid, kan tot een definitieve verdeling van de schoolruimte worden overgegaan. Deze laatste mededeling was precies tegen het zere been van Ten Hoope (arb.)Moet ik i^it deze woorden con cluderen, dat de traditionele school, die ook gebouwd wordt ten behoeve van het openbaar onderwüs (het eer ste jaar gezamenlijk met het prot. chr. onderwijs) volgend jaar in an dere handen overgaat? De motivering van de wethouder is spreker een beetje erg nevelig, en hij vermoedt een achterdeurtje, om de traditionele schóól voor het r.k.- volksdeel te bestemmen. Cieremans geschrokhen Ook Cieremans (c.h.) was kenne lijk de schrik in zijn kuiten gesla gen. Het r.k. schoolbestuur heeft toch voorkeur getoond voor de systeem- school? Dan dient deze school ook defintief door de katholieken bezet te worden. Nou breekt mijn klomp, zei wet houder Sipman, die zich vervolgens heel boos maakte. (Wij konden ons overigens niet onttrekken aan de in druk, dat in die boosheid een flink stuk teleurstelling over het doorzien van een manoeuvre was verdiscon teerd, hetgeen uit het verweer van de wethouder na die gebroken klomp kan blijken). De wethouder zei: Als alles nor maal zou zijn verlopen, zou. volgens het schoolruimterapport, de bouw van een katholieke school het eerst aan de beurt zijn geweest en dat zou ""innp.lo. traditionele school daarentegen maar- zeven. Dan kan men de katholieke wethouder ook verwijten, dat hij zijn geestverwanten een school met een klas meer toespeelt. Spreker maakte Legen de aard van de discussie ernstig bezwaar. Niet de indruk De raadsvoorzitter vond het niet nodig, op te merken, dat hij tijdens de besprekingen in het college nooit de indruk heeft gekregen, dat het tijdelijk karakter van de toewijzing een mogelijke herverdeling van de totale schoolruimte in de Bomen buurt als achtergrond heeft. Veeleer betreft het hier een technische kwes tie. De gemeente moet toezicht houden op de bouw, omdat constructiefouten voor haar rekening komen. Andere motieven voor het voorlopig karakter van de toewijzing zitten bij het col- lege niet voor. Als de achtergrond technische con trole is, dan is er niets op tegen. Als de katholieken volgend jaar maar geen aanspraak menen te kunnen maken op de traditionele school, be sloot Ten Hoope (arm.) het debat. Tot de bouw van de school werd hierna zoder hoofdelijke stemming besloten. Openbare school Ten aanzien van het voorstel tot stichting van een openbare school in dezelfde buurt was Ten Hoope (arb) ook beducht. Het Is toch uitdrukkelijk de be doeling, dat het een dubbele open bare school wordt, geheel voor het openbaar onderwijs bestemd? infor meerde hij nadrukkelijk. Er moet immers rekening mee worden gehou den, dat de Jan Vermeerschool, die in feite een enkele school is met een dubbele bezetting wordt ontlast. Cieremans (c.h.) vroeg, hoe het mogelijk is, dat de traditionele school even duur wordt als de systeemschool. Wethouder Sipman betoogde, dat de raming van de kosten is geschied op basis van de toegestane normen. Als het cijfer bij de aanbesteding aanmerkelijk hoger blijkt te zijn, zal dat tot gevolg hebben, dat Ged. Sta ten geen toestemming verlenen. Systeemschool goedkoper Een systeemschool moet 10 tot 15 goedkoper zijn dan een traditio nele school. Op het eindcijfer van 170.000 moet men zich niet blind staren. Daarin zijn niet begrepen de kosten voor extra funderingen in ver band met de gesteldheid van de bo dem. Die mogen extra worden bere kend. Een tweede of dubbele openbare school in de Bomenbuurt is nog geen vasrstaand feit, aldus de wethouder. De mogelijkheid bestaat nl. ook, dat de Jan Vermeerschool wordt afge broken en op dezelfde plaats her bouwd. In dat geval zal van een dub bele openbare school in de Bomen buurt geen sprake zijn. (We zijn alleen nieuwsgierig, of de kinderen „met vacantie" worden ge stuurd gedurende de tijd, die verloopt tussen het afbreken van de oude en het gereedkomen van de nieuwe Jan Vermeerschool, Red.) Ook dit voorstel werd z.h.st. aan genomen. DONDERDAG Bioscopen: City, 2.30, 7 en 9 uur: Storm over Malakka. Delfia, 2.30, 7 en 9 uur: Sterren stralen overal. Roxy, 2,30, 7 en 9 uur: Tragische jacht. Flora, 7 en 9.15 uur: De kapitein van Castilië. Doelen-kino, 2.30. 7 en 9 uur: Voor wie de klok luidt. Bijeenkomsten: Stads Doelen, 8 uur: Boekenweek avond Boekverkopersbond. VRIJDAG Bioscopen City, 2.30, 7 en 9 uur: Tranen over Johannesburg. Delfia. 2.30. 7 en 9 uur: Sterren stralen overal (geprolongeerd). Roxy, 2.30. 7 en 9 uur: De knuppel in het apenhok. Flora, 7 en 9.15 uur: Gevleugeld gevaar. Doelen-kino, 2.30, 7 en 9 uur: De vloot op stelten. Bijeenkomsten: Mr G. Engbertsschool, 4 uur: Af scheidsreceptie H. A. Schuyt; 7.30 uur: Feestelijke ouderavond. Patronaatsgebouw, 8 uur: Jaarver gadering .Het Vaderland Getrouw". Geb. v. Techn. Phys., 8 uur, dr C. J. Storm voor Delftse Bond v. EHBO- verenigingen over „EHBO in oorlogs- tijd". Advertentie IM. VRIJDAGAVOND plaatsbespreken voor 't blijspel met Lily Bouwmeester en Ko van Dijk. VOORDAT DE RAAD aan de behandeling van de watersnood nota begon, moest eerst een agenda van twintig punten worden afgewerkt. Maar aangezien vrijwel alleen de bouw van scholen in de Bomenbuurt de tongen in beweging vermocht te brengen, viel na een uur de hamer achter het laatste punt. ZELFS EEN LENING van een millioen accepteerde de raad woordloos. Slechts het crediet voor een loods ter onderbrenging van de B.B.-brandspuiten verwekte nog enige discussie. Vervolgens maakte de voorzitter, ter inleiding van de nota, met grote dankbaarheid gewag van het mede leven en de hulp, uit alle delen van de burgerij spontaan geboden. Namen noemen, aldus de voorzitter, moet onherroepelijk leiden tot onbillijk heden en daarom vatte hij alle naam lozen, die hulp hebben geboden, of hulp hebben willen bieden, samen in één gemeenschappelijk dankwoord. Spreker vroeg de raad accoord te gaan met de adoptie van Middel harnis en het college een blanco crediet voor dit doel te verlenen. V.V.D.Grootste bewondering Hage (v.v.d.) bracht dank aar. het gemeentebestuur voor de vele ini tiatieven. Spreker heeft de grootste bewondering, voor wat door het col lege is gepresteerd. Critiek achteraf Komend voorjaar zal er 'n uitwisse ling van kunst plaatsvinden tussen Delft en Leiden. De Leidse schilders, verenigd In het „Lefdse Kunstcentrum" zullen hier exposeren en leden van „De Kring" uit Delft zullen hun kunstproducten in de sleutelstad tentoonstellen. Momenteel worden onderhandelin gen gevoerd met Huls Lambert van Meerten, hoewel de Leidenaars uiter aard de voorkeur geven aan museum „Het Prinsenhof". Naast Walter Bosch, die de leiding heeft van de hier in te richten ten toonstelling, zullen exposeren Willem Tweehuysen. Giselle Muster en Jos Mertens. De scharenslijper Helder, die twee dagen geheel voor het Rampenfonds heeft gewerkt, bracht in zijn bus f 42,33 bijeen. De twaalfjarige Ronnie van der Broek, die mèt prlkkaarten op stap was gegaan, wist daarmee 'n bedrag van 14,83 op te halen. Geslaagd voor het ingenieurs- examen voor natuurkundig inge nieur: C. F. Etienne en E. J. Sche pers, beiden te Delft. canvfwsa Het was geen slecht toeval, dat op deze eerste lenteavond van het jaar in de Stads Doelen Romeo en Julia" werd opge voerd. Want dit drama uit Shakespeares eerste tijd gaat over een voor jaarsliefde en wat men zich er van blijft herinneren is niet zozeer het lugubere einde met al die lijken als de dichterlijke conypj-satie tussen de twee gelieven. Wanneer een voorstelling e razernij van deze jeugdige hartstocht op het toneel dbaar weet te maken, komt de rest er eigenlijk niet Door de gevolgen, die de nationale ramp met zich gebracht heeft, is het de feestcommissie van het Deltsch Studenten Corps, zoals wij reeds meldden, onmogelijk gebleken haar plannen voor de tentoonstelling „Cul tuur en Techniek" verder ten uitvoer te brengen, daar zij een dergelijk groots opgezet plan niet verantwoord acht. mede door het feit. dat vele benodigde materialen op dat moment in de getroffen gebieden juist zo goed gebruikt kunnen worden. Niettemin heeft de feestcommissie gemeend de Lustrumviering normaal doorgang te moeten doen vinden, zij het als manifestatie in opzet be scheidener. Het ligt in de bedoeling het spek takel „Tizzeniggl" op te voeren in een grote tent, die daartoe in het centrum van Delft geplaatst za' worden. Het spektakel „Tizzeniggi' is een cabaret-kijkspel, waarin het circuselement een voorname plaats inneemt. Een intrige, met als gevolg, dat de meest wonderlijke schouwspe len op het toneel en in de piste plaatsgrijpen, spectaculair en tech nisch onbegrijpelijk. De opvoeringen zullen begin Juli plaatsvinden; op 4 Juli is de officiële opening met de intocht van de reünisten vastgesteld. op aan (Van onze Panjse correspond De zaak van de ontvoerde kinderen ar hebben de vele studenten, oplossing nabij scheen, is weer op drdebep'Sf^"|e er meer een touw aan vastknopen, wa Zij toonden zich na afloop kinderen zich momenteel bevinden, dö-ilkbaar en de Delftse Stu- Kunststichting kan dan ook Tnt.n op een geslaagde avond. Ttriï mnoton nriol /.rtncfo f*r< Achttiende lijst van slachtoffers van de watersnoodramp, uitge geven 25 Februari door het Rode Kruis. DREISCHOR: Geborgen en voorlopig begraven in Ziei'ikzee: Cornelis Voshol, 1868; Lena VosholWagemaker, 1870. NIEUWE TONGE: Begraven in Dirksland 21.2.'53: Erna C. W. Smit, 1947. OUDE TONGE: Geborgen en geïdentificeerd: Johanna M. Dirkx van de Capelle, 1879; Lientje C. Dirkx—Pieterse. 1928. SEROOSKERKE: Geborgen: Jacoba J. Verboomden Boer, 1906. ZEVENBERGEN: Geborgen en geïdentificeerd: Maria A. Crezee, 1893. NIEUWERKERK: Rectificatie 12e lijst. d.d. 17.2.'53: Niet over leden, doch geëvacueerd naar Ouderkerk a. d. Amstel (gem, Nieuwer-Amstel)Wilhelmina M. Kik, 1949. STRIJEN: Aanvulling 4e lijst d.d. 7.2.'53: Geïdentificeerd: Elisa beth de Baat—Herweijer, 1922; Harm Monen, 1880; Harm M. Monen, 1922; Neeltje Slagboom—Herweijr, 1907; Jannetje Verrijp—de Man, 1893; Jan Monen, 1918. Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft Woensdagmiddag een 19e lijst van slachtoffers van de stormramp uitgegeven, luidende: HALSTEREN: geborgen: Johanna Maas—Raats, 1918 NIEUWE TONGE": geborgen: Adriaantje W. de Jong, 1947; Jannie de Jong, 1950 NIEUWERKERK: geborgen en geïdentificeerd: Hillebrand van Dommelen, 1884; M. J. Rentier, 1942; H. Stout,jesdijk. 1952; Pieter- nella Nikerk, 1916. NIEUW VOSSEMEER: geborgen en begraven te Steenbergen: Cor nelis van der Male. 1883. OUDE TONGE: geborgen en geïdentificeerd: Pieter de Vos. 1864; Adrians L. de Vos, 1945; STEENBERGEN: geborgen en begraven te Steenbergen: Petrus van Tillo. 1931. ZEVENBERGEN: geborgen en geïdentificeerd: wed. Petronella Stoop—van Ginneke, 1885. irnmni'wij moeten wel constateren, reeds POretelIlng als geheel toch niet Kam#' is. Ons eerste bezwaar richt een t®n re8*e' die alle taferelen orde •'t om 'n zonderling preekstoel van pouwsel. Wanneer men zuinig jeer v met de entourage, kan men. tisch(s gevoel, beter een eenvqudig scher'vervaardigen, dan zo'n twij- KathS din8. Het was afwisselend voorat maar in het stuk voorkomt te str was het met grote conse- aan altijd „net niet". Bij het bal wani'-e Capulet stond het zo hin- geestin de weg, dat er van dit hele zworl niets meer overbleef. Bij de de balkon-scène leek het alles op een balkon. Bij de straat- >n had het een zeer vage be- Aang. Kortom, het bedierf bijna pmghet toneelbeeld, in d'egisseur Egbert van Paridon verw.ikens weer gehinderd door dit monsdachte - onding, dat dienen den \,m de overgangen tussen de derov,ioelend te maken, maar een cellens effect had. Er ontstonden rem nnre situaties, en wat de re- Ooli ïedoeld had als „vondst" naar Mj].Wjjis de indruk van on- mening ontvoerii van Manon Alving als neer. scl»,as Baas als Romeo was zou besluiecht. In de tedere scènes zin naar .,n tekst ontroerend, Ma- den de *0vas van houding veel te reent staa sombere scènes was zij over een oijjurliJk., maar men kan De NW-Bestuurdersbond meldt ons: Evacué's, die aangesloten zijn bij de ANAB, dus landarbeiders, kun nen zich vervoegen bij een der on derstaande adressen: E. Bosman, Ja- vastraat 55c; M, Buizer, Vissteeg 13 en J. J. v. Maren, Dirklangendwars- straat 30. Voor de overige organisaties bij dé secretaris van de NVV-BeStuurders- bond. C. v. d. Linden. Ernst Casimir- straat 4, tel. 3337. haar dat bijna niét kwalijk nemen. Het is nu eenmaal bijzonder moeilijk om op „natuurlijke" wijze gif te drin ken. met de dolk te steken, pathe tische alleenspraken té houden en om te vallen. Cas Baas was te page achtig, maar ook hij gaf Shakespeares poëzie (door Michèl van der Plas in tiem vertaald) gloèd en kracht. Van de andere acteurs noêmen wij Wim Vesseur en Frans 't Hoen, die van Romeo's vrienden Mercutïo en Ben- volio heel wat maakten, Helaas leken ons dé andere figuren bepaald onvoldoende. De voedster, het enige echte „karakter" in het stuk, werd door Sepha Diérikx met een oppervlakkige typering gespeeld. De Capulet van Dick Schetter was soms wel vermakelijk, maar hinderlijk stereotiep van gebaar en spreekwijze. De verdienste van deze voorstelling was dan ook in hoofdzaak, dat men met ernst en goede bedoelingen heeft gewerkt en in staat is gebleken om iets van de schone liefdëspoëzie op de zaal over te dragen. Alfred Kossmann Huurkoop goederen verkocht Mevrouw B. werd gearresteerd we gens verkoop van goederen, die zij in huurkoop had gekocht. Zij had, al dus de politie, in vèrschillende zaken boeken op huurkoop gekocht, even als naaimachines, twee stofzuigers, enz., en deze artikelen terstond voor een lagere prijs van de hand gedaan. De zesjarige P. Jensen van de Coornmarkt verliet op het Vrouwen recht plotseling de stoep om de rij baan ovfer te steken. Daarbij werd hij aangereden dóór de wielrijder S., waardoor de knaap kwam té vallen en het linkeronderbeèntje brak. Hij wérd ter verpleging in het Gasthuis opgenomen. Acht en veertig honderd runderen In on3 bericht over het aantal run deren, dat op Flakkee is verloren gegaan, is een storende fout geslópen. Niet ongeveer achthonderd, maar acht en veertighonderd runderen zijn hier verdronken. Woensdag' kwam de Kamer van Koophandel in jaarvergadering bij een. Ir S. H. Stoffel werd als voor zitter herkozen en ook de drie onder voorzitters zagen hun functies gecon tinueerd. In de plaats van J. F. v. d. Weerd werd J. Koster benoemd in de com missies voor de financiële en voor de havenbelangen L. Dik neemt in de commissie voor dc irdustrie de plaats in van Saarberg. De overige commis- siés werden ongewijzigd samengesteld. De Kamer besloot deel te nemen in het stichtingskapitaal en het werk kapitaal van dé Stichting Zuid-Hol land 1953 tot economische hulpver lening aan het rampgebied, Het Delftse aandeel bedraagt f 2000 van de 50 000, welkt de Kamers geza menlijk voor haar rekening nemen, Eveneens met 2000 neemt de Kamer ceel in het garantiefonds van dé Wester-V-Delft welk fonds be oogt de groots opgezette tentoonsfel- ling(en) ter gelegenheid van het eerste lustrum mogelijk te maken. De subsidielijst van de samenwer kende Kamers werd uitgebreid met elf nieuwe subsidies, welke de Delftse Kamer te z<-n:er, f 1795,25 zullen kos ten (is 4,3 van het totale subsidie bedrag) Na de vergadering bood de Kamer aan leidende figuren uit industriële, middenstands- en vakbondkringen en aan vertegenwoordigers van het ge meentebestuur een namiddagthee aap, tildens welke voorzitter Stoffel een jaarrede uitsprak met tal van be langwekkends facetten, In de komen de dagén komen wij daar nog op terug, ruimtegebrek is thans eén beletsel. is goedkoop. Spreker stemde van harte in met de toon der nota en met de toelichting en heeft zeer veel be wondering voor de wijze, waarop alle Delftse instanties hebben samenge werkt, om een klein deel van het geleden leed te verzachten. Het gemeentebestuur in zijn geheel verdient grote danx en heeft de grote bewondering van de burgerij. Met dc adoptie van Middelharnis kon spre ker van harte instemmen. A.R.: Zeer verrast De hulp, in Delft verleend, aldus Elfferich (a.r.) heeft ons allen ver rast. Er Is ontzaglijk veel gedaan en daarbij zijn natuurlijk fouten ge maakt. Dat kan gok niet anders. De ze wil spreker echter gaarne met de mantel der liefde bedekken, Sprekèr bracht dank aan allen, die hielpen en aan hen, die dit wilden, maar de kans niet kregen, omdat het aanbod zo verhéugend groot was. De ramp zij een spoorslag voor de stichting van een goede en getrainde organisatie, in staat bij rampen van deze en andere aard hulp te verle nen; een organisatie B.B. Spreker bracht dank voor de so bere, duidelijke en overzichtelijke nota en kon zich geheel verenigen met de adoptie van Middelharnis. C.H.: Grote dank Cieremans (c.h.) bracht grote dank aan het college en aan allen, die het terzijde stonden lij de organisatie van de hulpverlening. De noodzaak van B.B. is wel klemmend aange toond. Ook deze spreker schaarde zien achter het adoptievoorstel. K.V.P.: Ontzaglijke prestaties Weeber (k.v.p.) vond de nota summier, te summiei in de goede zin van het woord. Spreker heeft de grootste bewondering voor de wijze, waarop het college op de ramp heeft gereageerd en voor de ontzaglijke prestaties, welke zijn verricht. Fou ten zijn bij dit soort improvisaties onvermijdelijk. De practische conclu sie, welke er uit te trekken valt is, dat een B.B. noodzakelijk is. P.v.d.A.: Innig dankbaar Om begrijpelijke redenen was Posthumus (arb) wat soberder in zijn woordkeus dan zijn voorgangers. Uiteraard heeft het door B. en W. gevoerde beleid de volledige instem ming van zijn paritf. De betoonde eensgezindheid Is treffend geweest. In de noodgebieden is de situatie onvoorstelbaar. Het is begrijpelijk, dat deze raadsvergadering pas thans plaatsvindt. Op een ander tijdstip zou de raad het college „voor de benen" hebben gelopen. De conclusie van het debat is, dat de gehele raad op eens gezinde en begrijpende wijze heeft gereageerd. Spreker is erkentelijk voor de nota en het toelichtend woord. Zij geeft een goed beeld, van wat in Delft gedaan is. Het karakter van de hulpverlening was zo, dat de raad verrast is cn innig dankbaar. In de voorzitter van de raad en in het college wilde spi eker het symbor.l zien van de dank voor de hulpver lening door de gehele burgerij. Spreker schaart zich volkomen achter het college, ook wat de adoptie van Middelharnis en het blanco cre diet betreft. Moge de burgerij ook eensgezind zijn in het voorkomen van andere gevaren. C.P.N.: Mogelijke gedaan Heiligers (comm.) scliaarae zien geheel achter de betogen van zijn voorgangers. De gemeente deed, wat gedaan kon worden. De hulp voldeed aan de eisen van het critieke moment. Spreker schaarde zich gaarne achter bet voorstel tot adoptie van Middel harnis. 's Raads voorzitter kon hierna vol staan met een enkele volzin, waarin hij dank bracht voor de geuite waar dering en voor het in het college ge stelde vertrouwen. De R.K. ULO aan de Voorstraat krijgt een overdekte rijwielbergplaats, het Grotius-gymnasium nieuwe schoolmeubelen en oude worden her steld (resp. 1590 en 1875), besloot de raad. Het Ambtenarenreglement -voor onderwijzers in dienst der gemeente werd gewijzigd en een verordening' vastgesteld voor het toekennen van een uitkering aan de nagelaten be trekkingen van een overleden leer kracht. Ook met een wijziging van het Ambtenarenreglement voor ge meente-ambtenaren ging de raad accoord. Delft werd een verordening op de straatbelasting rijker. De tarieven van de Centrale Dienst voor Mecha nische Administratie werden herzien. Een bedrag van 70,700 werd be schikbaar gesteld voor gas-, water en electriciteitsaansluitingen voor de in aanbouw zijnde 144 woningen in de Bomenbuurt, 41.500 voor een hoogspanningskabel in de Stalp. v. d. Wieleweg, 45.000 voor de bouw van een bergloods voor brandspuiten op de binnenplaats van het Grotius- gymnasium, 2700 voor het planten van 275 bomen langs de Rotterdamse- weg en 625 voor stoelen in het voormalig raadhuis van Vrijenban. In de Pieterstraat kocht de ge meente zes woningen en 't Stanislas College huurde van de gemeente schoollokalen in de Raamstraat. De gemeente gaat zich in rechte verweren tegen een door P. J. L. Hee- dérik, Voorstraat, ingestelde rechts vordering (betreft vordering van een deel der woning). In de plaats van dr K. J. Bult werd J. van Oei benoemd tot curator van het Grotius-gymnasïum. Zoals men weet, organiseren de Delftse bridgeclubs gezamenlijk een drive ten bate van het Rampenfonds. De fa. A. Hogenboom alhier heeft, daarvoor vier eerste prijzen beschik baar gesteld, die de animo tot deel neming niet weinig zullen verho gen, nl. .het gratis bewonen gedu rende één week in de vacantietijd van een bungalow in de omtrek van Hoenderlo. Dat is wel een buitenge wone geste. We zouden willen onder de beste bridgers te behoren. Het bestuur van de voetbalclub Turijn, waarin Faas Wilkes speelt, heeft aan de K.N.V.B. medegedeeld, dat 'het, overigens zeer tot zijn leed wezen, niet kan ingaan op de sug gestie om Faas Wilkes te laten mee spelen in het elftal van de Neder landse professionals, dat op 12 Maart te Parijs tegen Frankrijk uitkomt ten bate van de slachtoffers van de watersnood in Nederland. De secretaris van de K.N.V.B., de heer L. Brunt, stelt evenwel alsnog pogingen in het werk om het be stuur van Turijn tot andere gedach ten te brengen. Het motief van de afwijzing van Turijn is, dat het elf tal een slechte plaats op de rang lijst van de Italiaanse competitie inneemt. De belangstelling in Frankrijk, maar zeer zeker ook in Nederland, voor deze ontmoeting' is buitenge woon groot. Men verwacht, dat en kele duizenden Nederlanders van wie er 350 in Parijs woonachtig zijn de ontmoeting zullen bijwonen. Woensdag 11 Maart komen de Ne derlandse professionals te Parijs sa men. waar als technisch leider Appel de Nederlanders zal opvangen. Er. wordt niet getraind, wel zal een tactisch praatje worden gehouden Men neemt aan. dat alle plaatsen in het Pare des Princes, 40.000 in totaal, zullen worden verkocht Plaatskaarten zijn uitsluitend te verkrijgen bij dé Franse Voetbal bond. de vergadering in café Van Ouds Het Raadhuis van de afdeling Pijnacker. Tuinbouw der Holl. Mij van Landbouw onder voorzitterschap van de heer W. Sonneveld, herdacht deze in zijn openingswoord het feit, dat het 20 jaar geleden is sedert de afd. Tuinbouw van de Holl. Mij is opgerioht. Tot afgevaardigden naar de op 5 Maart te houden bondsverga dering wérden aangewezen de heren Valkenburg en H. v. Kampen. De voorzitter deed nog mededeling van een vaii het hoofdbestuur inge komen verzoek om voor dit jaar de contributie vrijwillig liefst met 50 te verhogen ter dekking van de dooi de watersnood te verwachten contri butiederving en te maken extra-kos ten. Na het huishoudelijke deel volgde een lezing door ir v. d. Kloes van het Landbouwproefstation over „Het ont staan van Nederland". Voor deze lezing bestond grote belangstelling. PIJNACKER. Ook a.s. Zater dagavond stelt de heer Stoorvogel belangstellenden in de gelegenheid de televisie-uitzending „Beurzen open, dijken dicht" bij te wonen. Dit maal zijn winkel Kerkweg 20. Het te heffen entreegeld komt geheel ten goede van het Nat. Rampenfonds. De tweede reünie van in Pijn acker vertoevende evacué's uit de noodgebieden vindt Dinsdag 3 Maart 's middags van 3 tot 6.30 uur weder om in 't CJMV-gebouw plaats. Mevr. Neeleman heeft zich bereid verklaard ook die middag de kinderen bezig te houden. PIJNACKER. Veiling van Woensdag 25 Febr.: Kroten f 6.00 9,00, Spruiten f 23.00—33.00, id. 2 f 18.00, Winterpeen f 10.00, Witlof f 44.00, id, 2 f 28.00, Prei f 30.00— 48,00 per 100 kg. MAASDIJK. De .laarfeestviering door de Vrijz. Hervormde Jeugdveren., gehouden ii> gebouw ..Concordia", trok zeer veel belangstelling. Van vele geestverwante verenigingen waren de putaties aanwezig. Het sprookjesspel Zelda door de jongens van het Bos- volk opgevoerd, evenals de volks dansen van de Vrijè vogels, kregen 'n goed onthaal en werden keurig ten tonele gebracht. Na de pauze hebben de jongens- en meisjesclub een op voering gegeven van „Een reuze idee". een vrolijk spel. dat tal van lachbulén deed losbarsten. De Slichting voor de Landbouw in Zuid-Holland heeft zich tot werk nemers en werkgevers in het West- land in dc land- en tuinbouw werk zaam gericht met het volgende schrijven „In aansluiting ,aan de oproep van de Stichting voor de Landbouw om medewerking van het agrarisch be drijfsleven tot hulp aan de slacht offers in het rampgebied, heeft het bestuur besloten, tot u te komen met het volgende: Wij kunnen algemeen met voldoening constateren, dat er overal een sterke neiging bestaat om het grote leed, dat over zovelen is gekomen althans voor zover dat nog mogelijk is te helpen verzachten. Zo zien wij ook, dat velen nu hun werk kracht instellen om belangeloos te helpen bevorderen dat het geschon den gebied weer zo spoedig mogelijk zal worden hersteld. Niet iedereen kan daarvoor naar het noodgebied gaan, maar zij die daadwerkelijk hun arbeid hiervoor willen instellen, wil len wij daartoe gaarne de mogelijk heid geven. Wij doen hiermede aan de arbeiders het verzoek, om een vacantie- of snipperdag te willen werken voor het Rampenfonds. Aan de werkgevers wordt gevraagd de medewerking om deze dag nu bin nenkort te verrekenen en te supple ren met een zelfde bedrag. Wanneer een dag loon dus wordt afgerond op f 10 dan betekent dit, dat per arbei der f 20 beschikbaar komt. Wij stellen het op prijs, wanneer dit bedrag' vóór 1 April a s. wordt overgemaakt op de speciale rekening, die is geopend bij de Boerenleenbank te 's-Gravenzande, giro 43544. Uw plaatselijke Bank kan ook voor over maken zorg dragen. Men gelieve te storten onder motto „Arbeidsactie Westland". Het bestuur spreekt de hoop uit, dat op ieders volledige medewerking kan worden gerekend. ZOETERMEER De 63-jarige koopman H. N. Buisse werd op heter daad betrapt door de jachtopziener J. Donsen, toen hij in de Binnenweg- se Polder aan het stropen was. Toen de jachtopziener proces-verbaal wil de opmaken, ging de stroper tot handtastelijkheden over en spoorde zijn hond aan tegen de jachtopziener. De Haagse politierechter veroor deelde B. tot een maand gevangenis straf. 's-GRAVENZANDE De begro ting over 1953, die in de eerstvol gende raadsvergadering behandeld zal worden, Is sluitend. De finan ciële toestand van de gemeente is, zo blijkt uit de begroting, gezond te noemen, terwijl de schuldpositie ook niet ongunstig is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3