Qisteren was het DE DAQ Zeedijk bij Nieuw Vossemeer wordt „dichtgeknepen"' Plan voor fontein op Hofplein gereed Slachtoffers watersnood Bestrijding van diphtherie Volgende weekRTM-trams naarNumansdorp Baanvak alleen beschadigd bij de Blaaksedijk Van Ommeren schenkt twee ton Ervaren Sliedrechters brengen zware zinkstukken aan Donderdag 26 Februari 1953 5 k HET was gisteren een dichterlijke dag: vroeg licht, laat donker, en daartussenin zon. De eerste mooie dag in deze rampzalige Februari die met Noordwes terstorm en springvloed begon, met sneeuw, hagel en verdrinkingsdood vervolgde en daarna iedere dag een lijstje bezorgde aan ons bureau, een lijstje met een brede v zwarte rand erom: „Geborgen" stond er op, „Geïdentificeerd en geborgen",' „In dijkvoet begraven", e.d., net zo lang zal het komen van die lijstjes duren tot de 1487-ste, of 1513-de of 1671-ste naam is ingevuld. Komt die laatste naam, dan zal de zon reeds menigmaal geschenen hebben net als gisteren. En dan hebben de sen timentele zangspreeuwen allang die gelukkige woorden van een Rotterdams dich ter: „De bruigom is de Lentewind en Holland is de Bruid" vervangen door „De man dat is de Zomerwind, en Holland is zijn vrouw". De vogels hadden het, gis teren. Voor dag en dauw kwetterden merels reeds achter de iets minder-schuwe lijsters aan: voor zingen was het nog geen tijd, dat komt later wel. Nu waren zij alleen nog maar onrustig. LATER, dat is wanneer vrijwel overal de dijken weer gedicht zijn en polderjongens 't (on schatbare) werk van vrijwilligers en soldaten hebben overgenomen, als de teruggekeerde stugge boeren hun akkers onder het gips strooien,— als de moegeholde Zeeuwse kinderen weer een glas water durven te drinken uit hun eigen pomp. 19e lijst DEN HAAG. Het informatie bureau van het Nederlandsche Roo- de Kruis heeft Woensdag de 19de lijst van slachtoffers van de wa tersnood 1953 uitgegeven, luidende: HALSTEREN Geborgen: MaasRaats, Johanna, geb. 9.11.18 te Halsteren. NIEUWE TONGE Geborgen: De Jong, Adriaantje W„ geb. 21.8.47; De Jong, Jannie, geb. 5.5.50. NIEUWERKERK Geborgen en geïdentificeerd: Hil- lebrandvan Dommelen, geb. 18.11. 1884; Rentier. M. J. geb. 24.11.42; Stoutjesdijk. H. geb. 14.2 52; Nikerk, Pieternella, geb. 4.3.16. NIEUW VOSSEMEER Geborgen en begraven te Steen bergen: Van der Male, Cornelis, geb. 23.10.1883 te Nw Vossemeer. OUDE TONGE Geborgen en geïdentificeerd: De Vos. Pieter, geb. 1.8.1864; De Vos, Adriana L- geb. 11.3.45. STEENBERGEN Geborgen en begraven te Steen bergen: Van Tillo. Petrus, geb. 11.9.31 te Steenbergen. ZEVENBERGEN Geborgen en geïdentificeerd: Van Ginneke, Peronella. geb. 20.10.1885 te Made en Drimmelen, weduwe van Jacobus Stoop. Jubileum A. Wiltschut De heer A. Wiltschut ontving gis teren in de kring van directie chefs en collega's een huldiging ter gele- fjenheid van zijn veertigiarig jubi- eum bij A. de Hoop N.V., electro- technische fabriek. In hartelijke toespraken van de directie en van personeel-vertegen- woordigers werden de vele goede kwaliteiten van de jubilaris naar voren gebracht en de wens uitge sproken dat hij zijn kennis en werklust nog jaren aan het bedrijf zou kunnen en mogen wijden, Naast de gebruikelijke geschen ken onder couvert werden de jubi laris nog enkele materiële aanden ken waaronder een leunstoel, aan geboden. Een kort gezellig samenzijn be sloot de zakelijke viering van dit jubileum. Aan boord van hel s.s. ..AxeldiJV dat aan de Wilhelminakade liet, Is gis termiddag de 51-jarice havenarbeider O. H. uit de Tolhuislaan door een hijs ijze ren pijpen geraakt. Hij werd in het Haveenziekenhuis opgenomen met een gecompliceerde rechter-onderbeenbreuk. Tussen die waar-zomerse dagen en nu liggen nog heel wat over- gangsdagen. en iedere overgangs dag zal zich door iets aparts ken merken. De dankbare aanvaarding van de dag van gisteren werd aan stekelijk ingeluid door de jeugd: zij trok haar warme regenjassen en field-jacks uit en zij liet de zon weer toe op haar blote armen, en in haar lachende mond, lessen wer den nog eris doorgenomen, maar, in de buitenlucht. Er zijn schoonheidsmaniakken, die het een of andere instantie buiten gewoon euvel duiden, dat zij „uit vrees voor de ruimtelijke werking van het beursterras" daar een paar duitserige bloembakken liet plaat sen. 't Kan zijn. Als de zon schijnt en als de Zuidwesterwind de eer ste zoelte over Rotterdam uitstrijkt, hebben wij geen zin in twistge sprekken over ruimtewerkelijke wederopbouwvrecs in de Spinhuis straat. want wij vinden de zon en de jonge meisjes-in-die-zon veel mooier: kijk bijvoorbeeld dat drie tal dat daar ongedwongen op zo'n beursbloemenbak bij elkaar zitten, volop genietend van de eerste zon en onverschillig voor ruimtewerke lijke of andere vrees zomaar in d'r jurk alsof het Pinkstervacantie ware, en zonder te poseren. ONGEDWONGEN jeugd stemt ons hoog: in een kinderlijke behoefte activiteit, klommen wij naar een onzer gaafste carillons, klommen wij het Raadhuis in, om eens van boven af de eerste Fe- bruari-zon op herwordend Rotter dam te zien. Vlak onder ons sis- boemde een heistelling als een snuivend-en-kloevend paard dat niet naar de stal terug-wil daarachter bleek de winkelprome nade reeds hoog uit de grond te zijn opgestaan in al die maanden: welk een geweld! Daar zullen deze zomer heel wat rondritbusscn stil staan en de explicaties van de RET- chauffeurs aanhoren en maar niets Laat uw kinderen inenten In de eerstkomende maanden zal in Rotterdam een groot aan tal kinderen worden ingeënt tegen diphtherie. In de eerste plaats be staat daarvoor steeds gelegenheid op de consultatiebureaux voor zui gelingen en kleuters, ook voor daar niet ingeschreven zuigelingen en kleuters. In de tweede plaats zul len thans de leerlingen van kleu terscholen en die van de eerste klas der lagere scholen op school door de schoolarts ingeënt worden, voorzover althans hun ouders of verzorgers daarvoor toestemming geven. Een tegen diphtherie ingeënt kind heeft veel minder kans deze vooral voor kleuters zo besmette lijke en gevaarlijke ziekte op te lopen, terwijl de kans op een ern stige afloop bij goed-ingeënte kin deren zeer gering is. Het is nodig de inenting om de twee jaar te herhalen. In verschillende wijken der stad zal door de G.G. en G.D. gelegen heid worden gegeven tot inenting van kinderen, die elders nog niet werden ingeënt. Plaatsen en tijden zullen nader bekend gemaakt wor- dpn. De directeur van de GG en GD schrijft ons: „Ik wens hierbij nog eens met grote nadruk de aandacht van alle ouders en vezorgers van kinderen te vestigen op de noodzakelijkheid om hun kinderen door inenting te laten beschermen tegen diphterie. Tevens dring ik er bij alle belang hebbenden op aan om zoveel en zo spoedig mogelijk gebruik te maken van de gelegenheid, die de con sultatiebureaux bieden en om ook leerlingen van de kleuterscholen en van de eerste klas der lagere scholen op school te doen inenten. Neemt deze raad ter harte. Men zou bijna kunnen zeggen: aan diphtherie behoeft geen kind meer dood te gaan." "pEN heistelling op de dreef palen de gron< begrijpen van ons, rare Rotterdam mers tja. er zit nu eenmaal veel goed Zeeuws en hardnekkig Eilan- dersbloed in dit volk hier. Onweer staanbaar werden wij erheen ge trokken: 't betonhout glansde in de zon en Lutusca (in z'n schone bur nous). het sterrenwachtachtige Bouwcentrum en het met niets te vergelijken Groothandelsgebouw ke ken innig-vergenoegd toe. Maar het was ons, of ze over ons heen ston den te knip-ogen naar de verte. Waarheen? wij zijn op zoek ge gaan (in de zon is het heerlijk zoeken) en we hebben het ge vonden: Leuvesluis grond in. Was dat nu zoiets bijzonders? Ditmaal wel, want het was de heimachine die ervoor zorgde, dat Zadkine's reuzenbeeld van de Verwoeste Stad, eenmaal op een voetstuk ge zet, alle orkanen en stormvloeden zal kunnen weerstaan. Juist nu, nu wij midden in onze wederopbouw zitten, moet dat beeld er komen om onze wil tot leven dag-en-nacht uit te schreeuwen over het water dat in open verbinding staat met de Zee. Nog geen uur geleden ontroer den ons drie schoolmeisjes die nog babies waren, toen onze stad verwoest werd. en nu ontroert ons de gedachte, neen: de wetenschap dat wij, al wederopbouwende, Zad kine's mooie verbeelding waard geworden zijn. En dat kwam nu allemaal door de Zon. De Zon, die telkens weer oud leed en jong leed verzacht. De Zon. die moed geeft, moed die wij zo hard van node hebben, ook in deze sterke stad. Twee inbrekers veroordeeld De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde vanmorgen de 41-jarige Schiedamse havenarbeider A. St. tot een jaar en drie maanden, en de 29-jarige Schiedamse bankwer ker A. Sm. tot 12 maanden met aftrek, waarvan drie voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, omdat zij in Juli van het vorige jaar hadden ingebroken in een pand aan de Tuinlaan te Schiedam. Evacué 's gratis naar Diergaarde Vanaf Zondag 1 Maart tot en met Zondag 8 Maart hebben evacué's te Rotterdam op vertoon van hun kaart gratis toegang tot Diergaarde Blijdorp. (Van één onzer verslaggevers) Diesellocomotief M 68 van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij is gistermiddag blijmoedig naar de Barendrechtse brug geboemeld om eens te ,proberen of de baan naar de Blaaksedijk al berijdbaar was. Maar enkele tientallen meters over de brug moest worden gestopt voor aangespoeld stro, wilgenhout en grint dat tussen de rails lag. Bovendien was de Boonsweg, die van de brug naar de Blaaksedijk loopt, nog over grote afstand verzwolgen door het water, samen met het tramlijntje dat er naast ligt. Halverwege is de baan zelfs tamelijk zwaar gehavend: de rails ligt er verkronkeld onder de waterspiegel en het grint is weggespoeld. Zodra dit beschadigde stukje van nog geen honderd meter is hersteld, kan de dienst Rotterdam-Numansdorp weer normaal beginnen. Midden volgende week zou het zover kunnen zijn, denkt dr H. J. van Zuylen, directeur van de RTM. De opzichter, die met de locomotief even poolshoogte ging nemen, hoopt zelfs op a.s. Maandag. Twintig of dertig wagons met zand en grint denkt hij nodig te hebben om het baanvak Barendrechtse brug-Blaak- sedijk afdoende te repareren. Nu is een ploeg werkvolk bezig om de metershoge laag van stro en aan verwante artikelen te verwijderen een moordend karwei. De brand er in steken is minder raadzaam; dan verbranden de bielsen en is men nog verder van huis. Aan de andere kant van het on der water liggende stuk baan is een ploeg bezig de rails weer in het juiste model te buigen en grond aan te voeren ter versteviging. Langzaam, heel langzaam valt de polder droog. Bij Katersveer draait het gemaal, gesteund door een ex tra pomp, op volle toeren en weet per etmaal de waterspiegel bijna vier centimeter lager te krijgen. Te langzaam naar de zin van de RTM. maar toch wel juist, want bij snel ler pompen schijnen de sloten vol te lopen met grond, waardoor het bemalingssysteem in de war zou raken, met later alle nare gevolgen daarvan. Buitendijks land is al droog gevallen De zomerkade langs de Oude Maas is voorlopig hersteld met rijs hout en wilgenstammetjes. In de dijk zit nog steeds een formidabel gat van ongeveer twintig meter. Van de Barendrechtse kant van de brug wordt door auto's veel grond aangevoerd. Met deze grond dempt men het wiel, dat achter de dijk is ontstaan. Door het dijkgat stroomt geen water. Het is wonderlijk te zien hoe het buitendijkse land tussen zomerka en dijk groten deels droog is gevallen, terwijl de polder nog vol staat. De polder tussen de Middeldijk (even voorbij Barendrecht) en de Op fiets onwel geworden en overleden Op het Noordplein werd gister middag de 50-jarige fabrieksarbei der R. S., die op de Mathenesser- dijk woonde, onwel. De man viel van zijn fiets. Hij werd vervoerd naar het Bergweg-ziekenhuis, waar bij aankomst bleek dat hij was overleden. De N.V. Phs. van Ommeren heeft B. en W. medegedeeld, dat zjj voor nemens is de gemeente een bedrag van 200.000 te schenken voor de op richting van een passend monument op het middenvak van het Hofplein. Over de wijze, waarop verwezenlijking van haar denkbeeld zou kunnen plaats hebben, is inmiddels overleg gepleegd. Dit overleg heeft geleid tot de vervaardiging van een ontwerp voor een monument in de vorm van een fontein. Vanmorgen is op de Schiedamse- vest de 21-jarige E. van W. uit de Schermiaan door een jeep aangereden. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW VOSSEMEER. Met succes heeft men tijdens het dode tij van gistermiddag een tweede enorm zinkstuk laten zakken in het 60 meter grote gat, dat vlak voor dit Brabantse dorpje in de zeedijk is geslagen. Dinsdagmiddag werd het eerste tot zinken gebracht, Vrijdag en Zaterdag komen er nog twee bü. En met dat alles is het herstel van Nieuw Vosse meer en de terugkeer van de bewoners weer een stapje naderbij gekomen- Maar het is slechts een klein stapje, want iemand die het weten kan. schat de terugkeer van de Nieuw Vossemeerders op een datum ergens in Juni of Juli. Tot zolang blijft het bepaald te onveilig in het dorp en nog zeker enkele weken lang ook zal elke dag met hoog water tweemaal per 24 uur dus een belangrijk deel van het dorp onder water staan. Nu komt dat water uiteraard niet meer zo hoog als in de eerste dagen na de ramp van 1 Februari. Maar in sommige straten staat het bij hoog tij toch nog ruim twee meter. En er ger nog dan het feit. dat het nog vier of vijf maanden zal duren voor de bewoners terug kunnen komen, is het. dat het gevaar voor instortende huizen in deze plaats steeds groter wordt. Nieuw Vossemeer placht 1700 in woners te tellen 50 daarvan zijn verdronken. Die mensen woonden in ruim 400 huizen. Daarvan zijn er nu 100 totaal vernietigd. Dat is een kwart van de woonruimte Het laten zakken van zinkstukken in een dijk betekent in vele gevallen nog een zeker risico. Vaak weet nie mand. of het stuk niet door de stroom zal worden meegesleurd en verwoest Een dergelijk gevaar bestond gister middag in het geheel niet. In opper ste gemoedsrust hadden de Slie drechters, wie dat werk van ouds het best is toevertrouwd, de rijshout* constructie laten zinken. Het was prachtig weer. Het hele werk was in een uur voorbij. De Rijkswaterstaatshoofdingenicur L G. van Bendegom. die de leiding van dit werk heeft, stond welwillend glim lachend toe te kijken. Glim lachend. maar met een scherp oog Want bij het meest „luxueuze" weer moet een zinkstuk met een ongeloof lijke nauwkeurigheid worden ge plaatst. En het is evenzeer ongeloof lijk te zien, hoe de ervaren rijswer- kers en de sleepbootkapitein, die dit ook wel eens eerder bij de hand heb ben gehad een stuk van 25 a 30 meter inderdaad tot op enkele deci meters precies weten neer te leggen. Het werk was prachtig op tijd klaar. Nauwelijks waren de Slie drechters veilig aan wal, of het wa ter begon weer meer stroomsnelheid te krijgen. Het dood tij was voorbij en de Vossemeerse polder begon bij het invallende lage water leeg te lo pen Tien minuten later al. stroomde die watermassa als een wilde rivier door het dijkgat de Eendracht in. Maar het werk gaat door. Het zwa- re ploeterende werk aan de zeedijk en de binnendijk, die Nieuw Vosse meer bescherming had moeten bie den. Dc zeedijk hoopt men van Zater dag af dicht te kunnen gaan „knij pen". De binnendijk wordt op het ogenblik alleen nog maar in gereed heid gebracht, om op het eerste sein van de zeedijk, „ga je gang maar" dichtgegooid te kunnen worden. Er zit in die tweede linie van het dorp een gat van een kleine 50 meter breedte en bij 5 meter diepte. Voorlopig staat er nog te veel stroom in om ook maar aan dichten te kun nen denken, maar op het ogenblik, dat men aan de buitendijk ver ge noeg is en de stroom dus voorname lijk van het binnengat heeft wegge nomen. begint men ook „binnen". Enorme hoeveelheden zand worden op het ogenblik aan weerszijden van het gat opgeslagen om bij het eerste 1 bericht met bulldozers en draglines in het water te kunnen worden ge gooid. Een oorspronkelijk door Franse en Nederlandse militairen opgezet plan om hier een zandzakkendijk vóór om het gat heen te bouwen, heeft men inmiddels in de steek gelaten. De dijk wordt recht door 't gat doorgetrokken Dat is het plan van dit ogenblik. En als het geheel slaagt, zullen de gaten rond N. Vossemeer binnen enkele weken zijn gedicht. Dan moet de pol der waar enkele millioenen kubieke meter water in staan, leeggemalen worden en dat is een werk van vele weken. Bij het ontwerp is uitgegaan van een ruim, achthoekig waterbekken met lage borstwering, waarin zich een aantal omhoog spuitende water- monden bevindt. Aan de rand van het bassin worden tevens monden aangebracht, die het water in op waartse richting naar het midden spuiten. Van de hoek van het bas sin lopen, licht afhellend naar de buitenzijde van het middengedeelte van het plein, elementen die van beeldhouwwerk zullen worden voor zien. Od de aldus gevormde acht tussenvlakken wordt een sierbestra ting aangebracht. De kosten worden geraamd op f 329.000 waarvan f 200.000 voor rekening van. de schenkster en het restant ad f 129.000 ten laste van de gemeente. Aan de raad wordt in overweging gegeven de schenking in dank te aanvaarden en tot het aanbrengen van het monument op het Hofplein te besluiten. brug, die ook vol heeft gestaan, is ook weer boven water gekomen. Landerijen vol rottende koolstron ken. vergane bergen spruitjes en omgewoeld grasland liggen er triest bij. De Barendrec'ntseweg bij de fa briek van Hooimeyer kan weer worden bereden, maar bij de brug houdt de rijkspolitie ieder tegen. Bij de tramhalte Barendrecht wordt het talud afgegraven om grond te krijgen voor het herstel van de tramweg bij Blaaksedijk. Is dat klaar, dan rijden er weer als vanouds trammetjes tussen Rot terdam en Numansdorp en is de verbinding met de Hoekse Waard aanzienlijk verbeterd. „Veertien dagen na het dichten van het gat bü Oudenhoorn kunnen wü ons tramnet in Putten hebben hersteld", zo meent de directeur van de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij, dr H. J. van Zuylen. „De Hoekse Waard zal misschien volgen de week weer per tram bereikbaar zyn. Het lyntje Zuid-Beyerland Numansdorp is daar het ergst be schadigd, maar dat is niet zo vrese lijk; het is van minder belang: er reden slechts vier trams per dag." Dr Van Zuylen meent, dat ook op Flakkee vrij spoedig weer trams zul len ryden. Van Middelharnis uit worden nu busdiensten gereden naar Melissant, naar Nieuwe Tonge, naar Stad-aan-het-Haringvliet, naar Oud dorp (alleen bij eb) en binnenkort misschien naar Den Bommel-West. Dat zou vandaag voor het eerst wor den geprobeerd, zo zei de heer Van Zuylen. „De beschadigde baanvakken bij Blaaksedijk en vóór Zuidland wor den nu hersteld, zodat volgende week dan in ieder geval Numansdorp en Zuidland weer bereikbaar zijn", ver telde dr Van Zuylen. „In de Hoekse Waard zijn de tramdijken verder be schadigd tussen Strijen en Blaakse dijk (bij beide plaatsen) en tussen Krooswijk en Goudswaard (het ge deelte tussen Goudswaard en Piers- hil). Over deze laatste dijk ligt een nooddrinkwaterleiding. DE „DROOGLIJN" De bootdienst naar Zierikzee is nogal riskant, volgens de heer Van Zuylen, daar het havenkanaal bij Zierikzee uiterst moeilijk bevaarbaar is en snel verzandt. Passagiers voor Westenschouwen worden per sleep boot naar Burghsluis gevaren en daar per zeewaardige vlet op de dijk gezet. Op dit deel van Schouwen rydt de zogenaamde „drooglijn" langs de duinrand: een busverbinding tus sen Burghsluis en Scharendijke. Tus sen Zierikzee en Brouwershaven opereren eveneens bussen, afhanke lijk van eb en vloed. Van daar de naam: „tij-lyntje". Dr Van Zuylen vindt dat zijn be drijf er goed af is gekomen. Aan het rollend materieel werd slechts voor ongeveer 10.000 schade toegebracht. Wel hebben de bussen nu veel te lijden door de slechte wegtoestanden. Dr Van Zuylen noemde een rit van dertien bussen naar Hellevoetsluis een „moordpartij". Over schade aan tramdijken en zo genaamde „kunstwerken" kon hij zich nog niet uitlaten. Al deze schade zal in eigen beheer worden hersteld. Twee RTM-locomotieven zijn over de weg via Utrecht naar Nieuw Vos meer gebracht om daar grond aan te voeren. Voor Jamin ontslag van rechtsvervolging De firma C. Jamin had op Vrij dag 21 November om acht uur des avonds ijs verkocht dus na wet telijk sluitingsuur. Om een principiële uitspraak uit te lokken over de vraag of uit een deel van een winkel, dat geheel is afge scheiden en een speciale ingang be zit, via een loket aan op straat staande kopers ijs mag worden verkocht. De economische kamer van de Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in deze zaak. De firma Jamin werd ontslagen van rechtsvervol ging. Dit vonnis houdt in. dat nu de driehonderd winkels der firma niet hoeven te worden verbouwd. De officier van justitie had twee weken geleden een boete van een gulden geëist. .-■■IN;

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1