Sultan Hamid II erkent aan op kabinet te hebben beraamd Wordt watersnood een Tweeklank economische ramp? oorts Federale grondwet moest beschermd worden GELEZEN- en gewogen Gulheid van publiek een gevaar voor middenstand en industrie Meerderheid in Kamer voor tweede T.H. in Eindhoven Eisenhower is bereid met Stalin te praten DROGE KEEL VICKS BONBONS [Vc Donderdag 26 Februari 1953 3 (Advertentie FEBR. t/m 8 MAART 1a dag opening 14.15 uur. Verder 10-17 en 19.30-22 c DJAKARTA. Onder grote belangstelling begon Woensdag in een voor zulk een grote zaak niet voldoende ruimte biedende zaal het proces tegen sultan Hamid van Pontianak, die in 1950 minister van staat was en hoofd van het zelfbestuursgebied Pontianak. Hy wordt beschuldigd, dat hy in Januari 1950 zich met de bende van Westerling, de Apra, heeft ver bonden om verzet te plegen tegen de toenmalige regering. Subsidiair wordt hem ten laste gelegd, dat hü Westerling en Frans Najoan heeft proberen over te halen om een aanslag te plegen op de ministerraad. Daarby zou den de minister van Defensie, de secretaris-generaal van dat ministerie en de chef-staf Simatoepang worden doodgeschoten. Sultan Hamid erkende, dat hij opdracht gegeven had om op 24 Januari de ministerraad aan te vallen. Hij bekende voorts opdracht gegeven te hebben om de toenmali ge minister van Defensie Hameng- koe Boewono, alsmede de toen malige kolonel, thans generaal, Simotoepang en Ali Boedjardjo te doden. Hij verklaarde geen deel gehad te hebben aan de aanval op Ban doeng, hoewel hij zich bereid had verklaard het bevelhebberschap over de Apra te aanvaarden. Hij had daarbij drie voorwaarden gesteld: Ten eerste, dat de strijdmacht uitsluitend zou bestaan uit Indone siërs. ten tweede, dat hij volledig zou worden ingelicht over haar dislocatie, bewapening enz. en ten derde, dat hij zou worden ingelicht, uit welke bron de fondsen voor deze strijdmacht afkomstig waren. Deze voorwaarden werden door Westerling aanvaard. Op de vraag van de president of hij bij de aanvaarding van het op perbevel er enig idee van had, waarvoor deze Apra strijdmacht moest dienen, antwoordde beklaag de, dat destijds de Republiek Indo nesia federaal van opzet was. „Naar mijn mening waren er na de over- Padvinders zullen bij Bescherming Bevolking worden ingeschakeld AMSTERDAM Vijftigduizend jongens zullen worden ingeschakeld bjij de Bescherming Bevolking. Het zijn de leden van de twee Neder landse padvindersorganisaties, die ouder zijn dar veertien jaar en die hun hulp aan het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben aange boden. Na besprekingen tussen het hoofd van de afdeling Bescherming Be volking en vertegenwoordigers van de Nederlandse Verkennersbewe ging heeft het ministerie deze hulp aanvaard. De jongens zullen dienst doen bij het verlenen van eerste hulp. het verrichten van verkenningen in het rampgebied en als koeriers bij commando- en verbindingsposten. Zij verrichten opruimingswerk zaamheden. en ook helpen zij mee bij het inrichten -van opvangcentra en bij het verlenen van sociale bij stand aan slachtoffers. Zeeverken ners" stellen zich beschikbaar voor het onderhouden van veerdiensten in gebieden, waar bruggen zijn ver nield. DE Russische journalist L. Pissa- revdie door de Nederlandse re gering is uitgewezen op grond van ongeoorloofde politieke acti viteit is Woensdagmiddag aan boord van de Russische zeesleper ,friliw" gebracht, waarmee hij naar zijn land zal terugkeren. dracht der souvereiniteit tendenzen te bespeuren om de deelstaten op niet-grondwettelijke wijze op te heffen. Als federalist, die zitting had in een federale regering van een staat, die een federale grond wet had, was ik verplicht de acti viteiten tegen te gaan, die in strijd waren met de grondwet," aldus de sultan, die voorts uiteenzette, dat zulks alleen mogelijk was met wa pengeweld. Toen de procureur-generaal de vraag stelde, waarom Hamid zich Onder-directeur „De Ommelanden in hoger beroep LEEUWARDEN. De heer B. Vooistra, vroeger verbonden aan de condensfabriek „Friesland", thans onder-directeur van „De Ommelan den" is op 22 December jj. veroor deeld tot lijfsdwang bij overtreding van het tussen hem en zijn vroegere werkgever gesloten concurrentiebe ding. De heer V. is reeds veertien dagen gegijzeld en bij voortduren der overtreding staat hem nog lan ger gijzeling te wachten. In hoger beroep voor het Leeuwardense ge rechtshof stelde mr B. D. van Raay, dat de heer Vooistra geen ontslag heeft genomen, doch gekregen en dat er geen sprake kan zijn van een concurrentiebeding, omdat een con densfabriek geen fabrieksgeheimen bezit. Het Hof zal over acht spraak doen. /eken uit- bij de illegale Apra heeft gevoegd, tekende de verdediger tegen deze vraag protest aan, omdat, volgens de verklaringen van beklaagde, deze zich nog niet bij de Apra had ge voegd. Sultan Hamid voegde hier aan toe, dat de voorwaarden, die hij terzake aan Westerling had ge steld, nog niet waren vervuld, zodat hij toen nog niet de leiding over de Apra had. Het proces wordt Zaterdag voort gezet. Deserteurs hielpen in rampgebieden Vermindering van straf DEN HAAG Drie van zes In- dië-deserteurs. die op 1 Februari te Schoonhoven in voorarrest zaten en dadelijk hun diensten voor hulp verlening in het rampgebied aan boden. stonden Woensdag voor de krijgsraad te velde West terecht. Deze Amsterdamse jongens, be horende tot een groep van 1700, die in 1946/'48 weigerden naar Indone sië te vertrekken en die eerst drie maanden geleden gearresteerd kon den worden, zagen hun dienstvaar digheid beloond met een half jaar vermindering van straf. Omdat zij dadelijk hadden aangepakt en zich te Ouderkerk aan de IJssel en el ders flink gedroegen, vorderde de auditeur-militair tegen twee hunner, die van inschepingsverlof waren weggebleven, zes maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen de derde deserteur werd een jaar met aftrek gevorderd. De audi teur-militair zeide. dat deze ver zachting van straf in het licht der daden van de verdachten by de watersnood, op haar plaats was. Mr. dr. W. Schuurmans Stekho ven. verdediger van de drie deser teurs, was het met deze opvatting eens. De krijgsraad vonniste con form de eis. DIT is het troosteloze beeld, dat vele mensen uit het overstro mingsgebied te aanschouwen krijgen bij het weerzien van hun bezittingen. Deze foto, genomen op het geïnundeerde deel van 't eilatid Tholen, laat de ruïne van een huis zien. waar deze boer en zijn gezin eens hun werk en hun geluk vonden. (Advertentie LM.) LAST VAN JEUK? Bet die jeukende plekken met Débra- line. die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaaf. }Cnondtr. 1dikanten bevat een hoekje waar in geregeld een leuk stukje wordt ge schreven Die krabbeltjes hebben blijk- ,nnn baar nogal succes gehad. Dat betekent aantal studenten er bo\en de 1000 echter met, dat ze het ook doen als ze groeien, dan diende de vestiging gebundeld worden. Dat is cebeurd onder van een derde T.H. in het Noord een zeer uitvoerige titel: Meer dan hon- I Oosten des lands aan dc orde te derd belangrijke dwaasheden met vol-1 u-nrrlen «pOpM ,\an He henork-to komen gebrek aan ernst existentieel on- derzocht doorlicht en beschreven tot i °J?zet va™ tweecte T H. W enste een spiegel voor dit geslacht en hen die fractie dus beslist vast te hou- na ons komen zonder tcxt-critische den. Met het merendeel dier voor noten van kerkelijke hoogleraren zonder waarden koi pater Stokman in- redelijk toezicht van de kwkvMutor- stemmen. Tei aanzien van de be- rne 5L,"£?er E2 Theologie door Enige spelende herders standpunt te bepalen. Dat (naar waarheid uitgegeven dooi G. F. vond hij nu juist een kwestie om Callenbach N.v in de vrolijkste plaats aan de studieeommisise over te des lands, te Nijkerk op.de Veluwe). laten Verzameld en gebundeld krijgen deze n ad grapjes echter hetzelfde gewilde en na- Jp® n drukkelijke van de titel. (Prijs 3.50). CHU CPN. WD, SGP en KNP P. v. d. A. onder bepaalde voorwaarden bereid met de regering mee te gaan (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft haar kaarten met betrekking tot een eventueel tweede Technische Hogeschool op tafel gelegd. Het re sultaat overziende, kan verwacht worden, dat de regering een parlemen taire meerderheid zal vinden voor het plan, om, wanneer eventueel tot de stichting van zulk een instituut zal worden overgegaan, dit in Eindho ven te vestigen. De P.v.d.A. en de K.V.P., tezamen 60 leden tellende, heb ben zich nl. zy het met verschillende graden van geestdrift met dit plan verenigd. Beiden meenden voorts, dat by een gunstige ontwikkeling ook eventueel een derde T.H. aan de orde zou moeten komen, welke zij dan in het Noord-Oosten des lands gevestigd wensten te zien. De andere partyen hadden er echter bezwaar tegen nu al een beslissing te nemen over de vestigingsplaats van "een tweede instituut, waarvan de noodzaak nog moet worden bestudeerd. Er vielen drie stromingen in de voortkabbelden, wenste eigenlijk al- Kamer waar te nemen. De eerste, les aan deze commissie over te la- vertegenwoordigd door de KVP. ten. Deze partijen wensten zich voor meende, dat thans gekozen zou de toekomst niet te binden, zoals de moeten worden voor Eindhoven, PvdA onder zekere voorwaarden een keuze, welke pater Stokman wel wilde doen. met. zoveel argumenten toelichtte, dat de eindindruk niet eens bar overtuigend was. Wie te veel wil bewyzen Enfin, enkele van zijn argumenten kwamen hierop neer, dat de relatieve bevolkingsgroei in Brabant en Limburg sterker was dan in Gelderland en het tekort aan instituten van hoger onderwijs er ook nijpender; dat het indus triële klimaa' in Eindhoven gun stiger was dan in Arnhem, terwijl de culturele sfeer z.i. weinig uit eenliep. Bestudering van de veel heid van rapporten had ir. Po? t- humus (P.v.d.A.), woordvoerder van de tweede stroming tot de conclusie gebracht, dat onmoge lijk te zeggen viel, dat de ene plaats beslist de voorkeur verdien de boven de andere. Doch nu de regering eenmaal voor Eindhoven had gekozen, achtte hy 't ook moeilijk die aanwijzing overtui gend te bestrijden Daarom wilde hij dit voorstel ook niet verwer pen. Maar hij verbond daaraan, namens zijn fractie, wel enkele voorwaarden. Er dient voor het ge hele technische hoger onderwijs de tweede T.K zal immers een rijksinstelling worden een ge meenschappelijk. curatorium te ko men. opdat concurrentie tussen Delft en Eindhoven ten aanzien van hoogleraren en investeringen wordt voorkomen. Voorts verlangde hij de garantie, dat de tweede T H. inderdaad be perkt van omvang, dus niet bij verrassing een dubbelganger van Delft zou worden. En mocht het Als het iets goeds kan opleveren Plaats van samenkomst halverwege tussen Moskou en Washington WASHINGTON. President Eisenhower heeft Woensdag op zyn weke- lükse persconferentie verklaard bereid te zyn, een ontmoeting met maar schalk Stalin en iedere andere staatsman te hebben, indien hieruit iets goeds kan voortvloeien. Hij verbond echter een aantal voorwaarden aan een dergelyke bespreking. Voor een onderhoud met Stalin zouden aan de volgende voorwaarden moeten zijn voldaan: het zou in overeenstemming moeten zijn met hetgeen het Amerikaanse volk van zyn president wil; het zou moeten geschieden met medeweten van de bondgenoten en vrien den der Verenigde Staten en er zou hoop moeten bestaan, dat de bespre king iets tot de vrede bydraagt. Op een vraag, of hij van mening was dat Stalin zich aan overeen komsten, die bij een dergelijk on derhoud eventueel zouden worden gesloten, zal houden, antwoordde de president, dat ieder vredespro- gram enige bepalingen en voor waarden moet bevatten, die maken dat het wordt nageleefd, byvoor- beeld door middel van inspecties. Een dergelijk program moet van Minister Donker verklaart Geen verandering in gevangeniswezen DEN HAAG. Merkwaardiger wijze is in een aantal Katholieke bladen op dezelfde dag tegen beter weten in een bericht verschenen naar aanleiding van de maatrege len in de Bredase gevangenis dat minister Donker het moderne, na oorlogse gevangenisregiem had los gelaten. De bewindsman verklaarde in de Eerste Kamer, dat hij zich daardoor zeer gegriefd voelde. Hij wil de ontwikkeling voor het mo derne gevangeniswezen van harte bevorderen. Behalve wat Breda en Hoorn betreft, waar bijzondere be veiliging nodig is en zich nu een overgangstoestand voordoet, is er in ons gevangeniswezen niets veran derd. Bloemen en applaus voor vrouw achter regeringstafel (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Een historisch ogenblik in de Tweede Kamer! Tijdens een korte schorsing van het debat over de tweede T.H. arriveerde Woensdagmiddag om vier uur mej. dr De Waal voor het eerst als staatssecretaris" in hei Kamergebouw met de be doeling de verdere besprekin gen bij re wonen. Zij werd ver welkomd met een bouquet rode anjers en gele fresia's op de re geringstafel. En de voorzitter dr Kortenhorst sprak haar vriende lijk toe. Namens de Kamer gaf hij uiting aan de vreugde, dat een vrouw achter de regeringstafel had plaats genomen. Hij hoopte, dat dit eerste begin voor mej. De Waal een succes zou worden, en oók dat 't in Nederland een traditie zou worden, dat. tenmin ste één vrouw van een zittend kabinet deel uitmaakt.' En toen klonk, wat hoge uit zondering is. zowaar een ap plausje door de vergaderzaal. J Betere behandeling van vluchtelingen Aaar een buitenverblijf. DEN HAAG Minister Donker heeft Woensdag in de Eerste Kamer medegedeeld, dat vluchtelingen, wier antecedenten moeten worden onder zocht niet meer in een politiebureau soms vrij langdurig zullen worden vastgehouden, maar tijdeiyk zullen mogen vertoeven op een voor dit doel in Gelderland aange kocht buitenverblijf. Sinds Mei 1945. zei de minister, zijn 25.000 vluchtelingen toegelaten, doch daarbij zijn 13.000 Ambonezen. De mmister besefte ten volle de moeilyke toestand waarin zich de genen bevinden, die noodgedwon gen hun vaderland hebben moeten verlaten, doch hij is voorstander van zekere beperkende normen van toelating van z.g.n. transito-vluch telingen. (Dit zijn bijv. DEN HAAG. „Nog altyd is het zo, dat wij slechts behoeven te „freewheelen" op het enthousiasme van de Nederlandse bevolking." Aldus luidt een uitdrukking van de directeur van het Nationale Rampenfonds, luit.-gen. P. Alons. Het biykt echter, dat men ook in deze kring grote belangstelling heeft voor een probleem, waarmee het Nederlandse bedryfs- leven en in het byzonder de middenstand reeds geruime tyd worstelt. Door de grote gulheid van het publiek, dat zich in vele gevallen andere uitgaven ontzegt om een steentje bij te dragen in de hulpverlening aan de getroffenen, dreigt de ramp zich te verplaatsen: na de watersnood-slacht offers dreigen vele middenstanders het slachtoffer te worden door sterk verminderde inkomsten als gevolg van deze welhaast onbegrensde gulheid. Hoewel men zich bij het Rampen fonds nog altijd niet een juist beeld heeft kunnen vormen, welke eisen de schade-vergoeding in de persoon- lyke sfeer aan de kas van het fonds zal gaan stellen, wordt in iedere bestuursvergadering opnieuw de vraag aan de orde gesteld, op wel ke wijze men zal kunnen voorko men. dat de ramp catastrophale ge volgen zal gaan aannemen voor het Nederlandse bedrijfsleven. Gedacht wordt aan een aantal oplossingen. In de eerste plaats is sinds kort overleg gaande tussen vertegen woordigers van het bedrijfsleven en het Rampenfonds om te trachten de middenstand in te schakelen bij de hulpverlening, als begonnen wordt met het wederinrichten van woningen etc. Het Rampenfonds heeft reeds besloten, in hoofdzaak geldelijke steun te verlenen om de persoonlijke smaak tot uiting te laten komen. In de tweede plaats is een steeds terugkerende vraag in de vergade ringen, op welke wijze men de gul le stroom, speciaal wat het binnen land betreft, zal moeten afdammen en wanneer men daartoe zal moeten overgaan. Talloze overwegingen spelen daar bij een rol. Het Rampenfonds heeft reeds besloten tot een eerste uit kering van de helft van de schade tot een geraamd bedrag van 40 millioen. Maar het is niet juist dat men met een eenvoudige rekensom dus een bedrag van 30 millioen kan aannemen als een eindbedrag, waaraan het Rampenfonds behoef-» te zou hebben. Men moet zich voor ogen houden, dat deze vergoeding slechts een eerste vergoeding zou zijn van de normatief in ieder ge zin aanwezige huisraad. Men stelt zich echter ook voor om althans enige aandacht te schenken aan een bescheiden luxe. Nog steeds storten in het over stroomde gebied huizen in en nog steeds is daar op geen stukken na te bepalen, welke schade men uit eindelijk zal hebben geleden. Een bedrag van 100 millioen lijkt aan de lage kant te zij'n, als het Ram penfonds aan al zijn verplichtingen zal moeten voldoen, hetgeen in het stellige voornemen ligt Nochtans zal het moment, waar op men de acties ten bate van het fonds, die in ons land nog steeds voortduren, zullen gaan afremmen, binnen afzienbare tijd moeten aan breken. Daarvoor is nog géén da tum gekozen. Een eerste aanwij zing kan worden gezien in het stopzetten van de radio-actie ..Beurzen open dijken dicht", aan het eind van de volgende maand. dien aard zijn, dat er geen twijfel kan bestaan over de tenuitvoerleg ging. aldus Eisenhower. Hij zeide, geografisch gezien, be reid te zijn. Stalin halverwege tus sen de Sowjet-Unie en de V.S. te ontmoeten. Leeftijdsgrens voor notarissen 70 jaar DEN HAAG. Minister Donker deelde Woensdag in de Eerste Ka mer mede. dat hij voornemens is een wettelijke regeling in te dienen waardoor de leeftijdsgrens voor no- 1 tarissen op 70 jaar zal worden ge- 1 steld. Ook hun pensionnering zal I worden geregeld. Nu de beide broe- I derschappen van notarissen het 1 over een regeling niet eens kun nen worden, gaat de minister de knoop doorhakken. Ringdijk van Rilland bezweken en gedicht GOES- Woensdagmiddag is in de ringdijk bij Rilland, die Dinsdag na dagen lang zwoegen was ge dicht, op de meest critieke plaats, namelijk vlak bij de zeedijk, weer een gat geslagen. Direct werden alle beschikbare krachten ingescha keld en gisteravond omstreeks ne gen uur gelukte het het gat weer te sluiten. Het had een breedte van ongeveer tien meter. De diepte was aanzienlijk. (Advertentie I.M.) door overwarmc treinen, bioscopen, etc.? Verzacht de keel. alvorens het een verkoudheid wordt, met dc medicinale De Gaulle uit weer critiek op E.D.G. (Van onze correspondent) PARIJS. Terwijl minister Ple ven gisteren het door hem ontwor pen plan van de Europese Defensie Gemeenschap voor de Kamercom missie van nationale defensie verde digde. bestreed een ander oud-pre mier het: generaal Charles de Gaul le, die voor een 200 journalisten in Hotel Continental daartoe nog eens een persconferentie hield. De Gaulle, aan de vooravond van zijn vertrek naar Afrika, demon streerde, dat op zijn minst zijn me ning niet was veranderd en verde digde dezelfde houding opnieuw met dezelfde weinig overtuigende argumenten: dat Amerika zijn eigen belang nastreeft en dat Duitsland en Frankrijk dit eveneens moeten doen. De gedachte, dat men over de verdediging van dit belang zelf van mening kan verschillen, is kenne- lyk nog niet tot de generaal door gedrongen. Stichting oud-politieke delinquenten niet verboden Alle gelden naar het Rampenfonds DEN HAAG. Steeds meer ver zoeken komen er bij het hoofdkan toor van het Nationaal Rampen fonds binnen om zelf een bestem ming te mogen geven aan de op brengst van locale inzamelingen. Hoewel de bedoeling, die aan een dergelijk streven ten grondslag ligt. ongetwijfeld sympathiek is. moet iedereen beseffen, dat hierop niet kan worden ingegaan, zo deelt men ons van de zijde van het fonds me de. Het zelf beschikken over gelden zou aanleiding kunnen geven tot de grootste onbillijkheden, waardoor sommige plaatsen als het ware dub bele hulp zouden krijgen en andere te weinig. Het nationaal Rampenfonds treedt op als de overkoepelende organisa tie om overal steun te verlenen, waar deze nodig is. OM twee uur precies hield een extremisme verwekkende li mousine voor het huis stil en stap te een in dode pelsdieren gehulde dame bij mij binnen. Reeds ter hoogte van de parapluiebak beken de zij een groot aantal namen te dragen en even later, toen wij rond de theepot zaten, werd duidelijk dat zij al meer dan vijftig jaar een freule was. speciaal naar mijn stulp gekomen om te vragen of ik zitting wilde nemen in een jury, die van de zomer, in t park van een kas teel. zou moeten oordelen over een alsdan te houden bloemencorso met de liefste bedoelingen. „O, dat zal ik héél graag doen." riep ik en ik probeerde te glimla chen als iemand die geregeld op jacht gaat. Mijn zoontje stormde de kamer binnen met een waarschijn lijk triviale vraag op de lippen, zo dat ik hem met een kort: „ga jij maar op straat spelen" terugstiel. Toen ik de buitendeur achter hem hoorde dichtslaan, nam ik op myn gemak plaats en vroeg: Vertelt u mij eens. mevrouw, wie zitten er nog meer in de jury?" „O, een alleraardigst, gezelschap," zei de dame, haar door zeldzame reptielen bijeen gestorven handtas op tafel plaatsend, „Om te begin nen is daar de baron van..." Op dat ogenblik ging de deur open en traden twee mannen, met modderkleurige duffels aan de ka mer binnen. De jongste droeg een dikke aktenlas en sprak uit beider naam.: „Goedenmiddag." „Goedenmiddag," antwoordde ik, .Is het brutaal te vragen, hoe u hier in komt?" „Die kleine jongen zei, dat we maar dóór moesten lopen." sprak de jongeman, „Mijn naam ts Barst- grint." „Aangenaam meneer Barstgrint," riep ik. „En kan ik iets voor 11 doen?" „In zekere zin wel." zei de man, „Ik kom namelijk beslag leggen op uw inboedel." En hij ging zitten om zijn tas te ontknopen. De andere man. die vormeloos dik was als een oud dilr vankussen nam nu ook plaats, gem wichtig kijkend, gelijk iemand diè héél mooi op de piano zou kunnen spelen, als hij zijn muziekboeken maar bij zich had. ,Met gaat om een belasting* schuld," hernam de jongeman mon ter, „Alle termijnen zijn verlopen dus er dient nu gehandeld. Meneer hier is mijn getuige. Zijn kosten bedragen tachtig cent. We schrij- ven de boel op. maar geen nood meteen uitgedragen worden d« stoelen niet. Blijft u dus maar rus tig zitten. De verkoping is pas over een dikke week." Hij bracht een aantal calqueerpa* piertjes ter tafel en trok een repe terend rijkspotlood. „Kop op moedertje, wfi zijp, óók geen beestenzei hij warm. dg freule even aan de knie vattend. „Meneer!", riep zij op geschof feerde toon. „U vergist u" zei ik. „Dit is een vreemde dame, die hier zó maar zit." Js uw vrouw dan niet thuis vroeg hij, glimlachend als een splijtzwam. „Nee, maar ze komt strakjes." zei ik zwak. De dikkerd zat er bij als een moezjik die tijdens de revolutie in het winterpaleis een deur opent, en dan met eigen ogen de Roma noffs. conform de vlugschriften, aan het zwijnen ziet „Het. is zó achter de rug!", riqp de jongeman, organisatorisch over eind wippend. .JLaat eens kijken de tafel is niet veel zaaks, diè fauteuiltjes zijn ryp voor de vaalt en de radio lijkt me uit het jaar vul. Wat voor merk typewriter hebt u daar? O juist, ik zie het af. Geen wasmachine zeker? Jammes.' Die boekenkast zit aan de muur rast? Waardeloos meneer. Ais je dat gaat slopen brengt het geen duit op." Hij maakte enige notities. ..Hoort die tas bij de inventaris8" vroeg hij. de reptielen optillend. „Menéér!". riep de dame. en z«i prangde haar eigendom tegen de borst. ..Houdt u dan een beetje bij u wat van u hoort, anders raakt de boel dooreen en kunnen wij niet werken." zei de man geërgerd. Hij opende zwierig een kast. „Lijfgoed nemen wij niet," spraic hij. met de tong klakkend. „Wij mogen het doen. doch we laten het: Want wat brengen zulke costuum- pjes helemaal op twintig, dertig gulden, zeg vijftig als er een koop grage stemming heerst, maar dat zet niet aan. meneer." Hij bPrg het potlood weer weg en gaf my een bundeltje beschei den. „Hier eren tekenen." riep hy vrolijk. „En niet ergste vrezen, man. Kom kom, twee honderd dui zend dwangbevelen 's jaars en hoe raak komt het ten slotte tot een vendu?" Hij nam mijn hand. „Mevrouwtje," knikte h$. De dikke kwam groeten a!« een kind dat een middag fyn gespeeld heeft. ,.'t Wordt mijn tijd óók," riep de dame. zich in haar pelzen haastend. Even later gleed de limousine (fe straat uit. De naam van die baron zal tft wel nooit horen. Trouwens wat weet ik helemaal van bloemen? KRONKEL uit lanclen achter, het ijzeren gor dijn. die via West-Duitsland in ons land komen). Dr Van Baal gouverneur van Nieuw-Guinea DEN HAAG De door ons aan gekondigde benoeming van dr J. van Baal tot gouverneur van Nieuw Guinea is thans een feit geworden. Zij gaat 1 April a.s. in. GRONINGEN Naar wij van mr mensen i Wolthuis alhier vernemen, is zijn uitleg van het vonnis, dat door de kantonrechter te 's-Gravenhage is uitgesproken in dc door de Stich ting oud-politieke delinquenten tegen de Staat en tegen dr W. Drees aanhangig gemaakte proce dure over de sluiting van het oor logskerkhof in de Peel. dat de kantonrechter de stichting niet heeft gekwalificeerd als een ver boden vereniging Volgens mr Wolt- Zó gek kun je het nier verzinnen of ze hebben het, daar in het Am sterdamse R Al-ge bouw. Als het ten minste maar ver band houdt met motors, bromfiet sen en gewone fietsen. Morgen wordt daar een grote tentoonstel ling geopend, waar ook deze reuzen- scooter te zien is. Ze zeggen dat hij vast op de weg moet liggen, maar precies weten ze het ook niet, om dat ze nog nie mand hebben kun nen vinden die groot genoeg is om 'nel hele cppa- I raat. te bedienen. Meneer ..Kip" Farington. een Ameri kaanse, sportvisser, komt vandaag in ons land aan om zeven hengelaars te zoeken die mee willen doen aan de Internationale viswedstrijd om de wereldtitel. Die wed strijd wordt dit jaar in Canada gehouden. De wereldtitel staat thans op naam van i meneer Farington zelf. met een vis van 1035 Amerikaanse ponden. En geen vis- i serslatijn. hoor! j Nog een prestatie: een patrijskleurige leghorn in Alphen aan de Rijn. heeft een ei gelegd van 153 gram. Toe maar. Ze zijn er hoor. de eerste kievitten! In Stecnderon. een dorp in de Achter hoek. zijn ze gezien. De lente, mensen! „Bloemensymfonie" heel. de optocht i van praalwagens, die op 18 April door de dreven van Lisse. Hillegom. Bennebrnek huis zal de stichting derhalve haar en'Sassenhcim zai trékken. De Kon. Mill- werkzaamheden blijven voortzetten.1 taire Kapel doet misschien ook mee. 0 Een waaghalzerige Italiaanse vlieger heeft zich gisteren 8400 meter met een ongeopende parachute laten vallen- Op 300 meter boven de grond trok hij zijn parachute open. Hij deed over zijn val van 8400 meter 2 minuten en 49 secon den. Een nieuw wereldrecord, zeggen zijn landgenoten. 0 In Montgomery (Alabama! sloeg een paard op hol. midden in de stad. Twee verkeersagenten gooiden een touw om zijn nek, maar het ging een beetje hard en het paard viel flauw. De politieman nen probeerden de levensgeesten weer op te wekken er. even later stond het paard op de benen. Nog geen minuut later smeet het dier zijn berijder uit het zadel. 0 Siciliaanse handwerkslieden zijn een tien meter lang scheepje aan het bouwen, dat met giften voor koningin Elizabeth bij haar kroning naar Engeland zal varen ..De Zon van Sicilië", zo heet het bootje krijgt als boegbeeld een staande palady

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1