HET ROTTERDAMSCH PARGDL om Crisissfeer Leger iets opgehelderd Europ Frans-Duitse kloof is voorlopig overbrugd Nederland ontrukt zee haar buit Rampenfonds 63,5 millioen Balkanpact geparafeerd Lodge (Y.S.) valt Russen in V.N. scherp aan Amerikaan weigerde Wisjinsky een hand te geven Dalende ballon oorzaak van verkeersontwrichting VERZANDE ACTIE 13e Jaargang, no. 48 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Donderdag 26 Februari 1953 Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf 'Tij, onverveercl Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6,05; losse nummers 10 ct ROME. De crisis, waarin het plan voor de vorming van een Europees Leger was geraakt, is wat minder acuut gewor den, maar geheel opgelost is zij toch niet. Aan het einde van de tweedaagse conferentie der ministers van Buitenlandse Za ken in Rome maakt Frankrijk zijn toetreden tot de Europese Defensie Gemeenschap nog steeds afhankelijk van zekere voor waarden. Wel echter hebben de Fransen een zekere bereidheid tot het compromis aan de dag gelegd dit, nadat zij op de ge combineerde oppositie van hun vyf bondgenoten waren ge stuit. Bovendien weten de Franse gedelegeerden natuurlijk maar al te goed, dat de regering-Eisenhower er op staat, dat de vorming van het Europese Leger niet al te lang meer op zich laat wachten. Uit het in voorzichtige bewoor dingen opgestelde officiële commu niqué. dat gisteren na afloop van de bijeenkomst der ministers werd uit gegeven, kan worden opgemaakt, dat de volgende besluiten zijn ge nomen: 1. Alle zes ministers van Buiten landse Zaken zullen in hun eigen land aandringen op spoedige ratifi catie van het verdrag over de Euro pese Defensie Gemeenschap. 2. De ministers sympathiseren met het standpunt van Frankrijk, dat het uit hoofde van zelfbehoud in staat wil zijn. troepen uit het Europese Leger terug te trekken, indien het die in Indo-Ohina of Frans-Noord-Afrika nodig zou heb ben. 3. De Franse protocollen, waarin garanties voor de mogelijkheid tot overheveling van troepen uit de EDG zijn neergelegd, zijn verwezen naar de interim-commissie van de EDG in Parijs, met instructies om binnen het kader van het EDG-ver- dra'g een aanvaardbare oplossing te zoeken. Wijzigingen in het verdrag, die zouden leiden tot verdere ver traging van de ratificatie, zijn uit gesloten. 4. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault en de DEN HAAG. Tot Woens dagavond is bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag bin nengekomen van 63.5 mil lioen. Hierbij bevinden zich 2 millioen, die juist uit Cu racao waren ontvangen. Dins dagavond was de stand 59.7 millioen gulden. In de Limburgse steenkolen mijnen is op de Zaterdagen 7, 14 en 21 Februari twee uur extra gewerkt ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Bo vendien werd de opbrengst der extra gedolven kolen even eens in het Rampenfonds ge stort, terwijl als gevolg van het beschikbaar-stellen van één dag verlofloon nog 256.710. aan het bedrag kon worden toegevoegd. Het tot-aal werd 2.603.610. ATHENE Griekenland. Turkije en Jocgo-Slavië hebben Woensdag te Athene een verdrag voor vriend schap en samenwerking geparafeerd. In een van de tien artikelen van dit verdrag wordt de wens uitgesproken voor verdere militaire samenwer king tussen de drie landen. Men verwacht, dat een defensieverdrag tussen de drie landen m Maart te Ankara zal worden ondertekend. De tekst van het vriendschaps verdrag zal waarschijnlijk Za terdag worden vrijgegeven wan neer het te Ankara zal zijn onder tekend. Tot het vriendschapsver drag zullen alle landen, waarvan de medewerking „wenselijk en nuttig" wordt geacht kunnen toetreden. Belgische Kamer liet rumoer om koning rusten .BRUSSEL. De oppositie in de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers heeft Woensdag de inci denten rond het verblijf van de ko ning aan de Riviera niet ter tafel gebracht. Hoewel de verklaring van premier Van Houtte, dat koning Boudewïjn nimmer een onderhoud zou hebben toegestaan aan de „Fran ce Soir" nog in de middagvergade ring van Dinsdag werd weerlegd, heeft de oppositie de zaak gisteren kennelijk niet op de spits willen drijven teneinde de koning te sparen. Wel gingen gistermiddag in de Kamer exemplaren van het Parijse blad ..France Soir", waarin een foto van het ondei'houd tussen de koning en de Franse correspondent en een gedeelte van het door die correspon dent geschreven en door een adju dant des koning gecorrigeerde inter view, van hand tot hand. Bohy, so cialistisch lid van de Kamer heeft Woensdag meegedeeld, dat hij en zijn partijgenoten vanmorgen zouden be raadslagen over de houding van pre mier Van Houtte in deze zaak. Duitse kanselier en minister van Buitenlandse Zaken, Adenauer, blijven vandaag en gedeeltelijk ook morgen nog in Rome om te probe ren. hun tegenstrijdige standpunten met elkaar te verzoenen. De Ita liaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken, De Gasperi, zal daarbij assisteren. Verwacht wordt, dat ook het netelige pro bleem van het Saargebied ter spra ke zal komen. Een klein succes, dat op de con ferentie der ministers geboekt is, is het unanieme besluit, dat er een gemeenschappelijke markt moet ko men. Hoe de slechting van de han delsbarrières moet worden geregeld, zal door economische deskundigen worden onderzocht. Daarna zal men verder praten. Lestoestel gevallen: piloot gewond (Van onze correspondent) APELDOORN. Nabij het Klein Paradijs te Beekbergen is Woensdagmorgen omstreeks half elf een lestoestel neergestort, waarbij de piloot, instructeur Kelder, licht werd gewond en in het ziekenhuis te Apeldoorn moest worden opgenomen. De achter hem zittende sergeant-leerlingvlieger Van de V. kwam met de schrik vrij. Het toestel werd geheel ver nield. Het vliegtuig was opgeste gen van het vliegveld Ypenburg. LUCTOR ET EMERGO, ik wor stel en kom, weer boven, luidt de spreuk in hel Zeeuwse wapen. Maar Nederland zou Nederland niet- zijn, indien het dit motto in deze dagen niet tot het zijne zou hebben gemaakt. Met grote voort varendheid worden in de getroffen gebieden de herstelwerkzaamheden I voortgezet, en de resultaten ervan 1 worden iedere dag duidelijker zichtbaar, ook al verkeren icij dan nog maar in het beginstadium en is op vele plaatsen het water nog niet eens verjaagd. Hel grote gat in de dijk van de Wester schelde bij Waarde is thans dicht. Niet ie tellen is het aantal zandzakken waarmede vierhonderd arbeiders dit karwei hebben opge knapt. Stuk voor stuk moesten zij worden gevuld en versjouwd en in de gapende opening worden ge sjouwd, die thans met een kleine ringdijk is gesloten (bovenste foto). Maar ook het herstel van de door de watermassa's verbroken spoorwegverbindingen wordt met kracht ter hand genomen. De mid delste foto, gemaakt ten Zuiden van Moerdijk, toont het werk aan de lijn van Moerdijk naar Breda. En onder al die noeste arbeid, die taaie strijd legen onze oude erfvijand, begint hel land lang zaam, o zo langzaam droog te val len, zoals men bijvoorbeeld zien kan aan de weg van Halsteren naar Tholen ivaar de onderste foto werd gemaakt. (Luchtopnamen ANP-foto). Koninklijk paar in Londen aangekomen LONDEN. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vanmorgen per vliegtuig in Londen aangekomen. Prins Bernhard bestuurde het toestel. Het vliegtuig landde op het vliegveld Hendon. Het bezoek van koningin en de prins zal slechts één dag duren. Zij zouden de lunch gebruiken met koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh en een tentoonstel ling van Nederlandse schilderijen in Burlington House bezoeken. Prins Bernhard maakte een per fecte landing. (Van onze correspondent) NEW YORK. De eerste zitting van de politieke commissie der Ver enigde Naties na de hervatting van de Assemblée, dreigt niets anders te brengen dan een herhaling van wat in de eerste helft van de zitting reeds uit en te na was gezegd. Wisjinsky diende zoals werd verwacht zijn destijds verworpen voorstel weer in, om Noord-Korea uit te nodigen aan de besprekingen deel te nemen. De meerderheid verwierp het opnieuw onder de bekende bezwaren: geen agressors bij V.N.-discussies. en de vrees, dat het geen andere dan propagandistische bedoelingen heeft. Het Arabisch-Aziatische blok on- Verenigde Naties en moeilijk ver der leiding van Indonesië blijft die uitnodiging als een middel zien. dat de atmosfeer kan verhelderen, in het midden latend of dit consequen ties heeft voor de neutraliteitspoli tiek. of dat het voortspruit uit de onder Aziaten vrij algemeen heer sende gevoelens, dat het onderling misverstaan van Oost en West de voornaamste oorzaak is van dit dode punt en het betrekken van de Noord-Koreanen in de directe dis cussies, buiten de militaire sfeer, de partijen gemakkelijker tot elkaar zou kunnen brengen. Lodge's maidenspeech in de Ver enigde Naties was de scherpste aanval op de Russen, die hier van Amerikaanse zijde sinds lang is ge hoord. De afwijzing van het India- voorstel, door de Sowjets indertijd zo sterk bestreden, kon zo zei hij alleen een afwijzing betekenen van elke vredeswil, tenzij op com munistische voorwaarden. De indruk van deze rede. waarop Wisjinsky beloofde te zullen antwoorden, was gemengd, maar bevestigde in ieder geval de verwachting, dat de nieu we Amerikaanse regering een scher pere houding wenst aan te nemen hetgeen Lodge persoonlijk nog accentueerde door de diplomatieke beleefdheid te negeren, namelijk door te weigeren Wisjinsky een hand te geven.In zekere Amerikaanse kringen kan dit indruk hebben ge maakt, maar het is niet bevorderlijk geweest voor de versterking van het begrip voor doel en functie van de Aanhoudend mooi weer Weersverwachting, geldig van Donder dagavond tot Vrijdag avond: Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. 27 Febr., zon op 7.31 uur: onder uur: maan op 17.07 uur: onder 6.59 uur. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp. Neersl. Weer Windm/s Gisteren in24u. Helsinki Geh. bew. Oslo Nevel Stockholm Geh. bew. Kopenhagen Zw. bew. Londen Mist Amsterdam Mist Brussel Licht bew Parijs Zw. bew. Bordeaux Mist Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zurich Wenen W.4 Windstil W.2 W. 5 Windstil Windstil Z.O. 4 N.N.O. 1 Windstil N.N.W. 5 W.Z.W. 2 Windstil N.O. 4 O. 2 Windstil Windstil enigbaar met het karakter van de conferentiesfeer, waarin de naties een oplossing trachten te vinden voor geschillen, hoe scherp deze ook mogen zijn en hoe fel ook geformu leerd. Zondagswet van de agenda afgevoerd Behandeling half Maart (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag besloten het ontwerp voor een nieuwe Zondags wet, dat deze week aan de orde zou komen, tot de tweede helft van Maart van de agenda af te voeren. Er was aanvankelijk rekening mee gehouden, dat dit onderwerp reeds Woensdag in bespreking zou kun nen komen. Minister Cals, die het wetsontwerp inzake de tweede Tech nische Hogeschool moest verdedigen, was Dinsdag n.l. minder goed ge disponeerd. De mogelijkheid werd derhalve opengelaten, dat hij de Kamer niet meteen zou kunnen antwoorden. In dat geval zou de Zondagswet in bespreking komen. Aangezien minister Cals weer opge knapt was. ging dat echter niet dooi-. Om te voorkomen, dat de Zondagswet deze week in tijdnood zou moeten worden besproken de twee volgende weken komt de Kamer in verband met .Straats burg" niet bijeen werd tenslotte besloten dit ontwerp aan te houden. Kinderen Finaly nu spoorloos (Van onze correspondent) PARIJS De Franse pers maakt vanmorgen melding van nieuwe be roering- in het Baskenland, wegens de gevangenneming van vijf perso nen, onder wie vier priesters, in verband met de ontvoering van de Joodse wezen Robert eri Gerald Finaly. Er is vergaderd, er is een motie aangenomen, die aan de autoriteiten werd overhandigd en er schijnen grotere manifestaties op komst te zijn, wanneer de priesters niet snel worden losgelaten. De kinderen Finaly, van wie in de motie in het Baskenland geen sprake is. zijn spoorloos in Spanje verdwenen. Verklaarden Franse ge rechtelijke autoriteiten nog gisteren, dat de verblijfplaats van de kinde ren bekend was, vandaag is dit blijkbaar niet meer het geval. Robert en Gerald zijn kennelijk naar een ander gedeelte van Spanje gebracht, naar men meent, dieper Spanje in. Goudse kantonrechter: ..Schuld van de commandant Boesman staat niet vast" (Van onze correspondent) GOUDA. De Goudse kantonrechter heeft uitspraak gedaan in een merkwaardige zaak. Doorgaans worden er in de rechtzaal zaken behandeld tegen automobilisten wegens het in gevaar brengen van het verkeer. Dit maal stond de balloncommandant Jolian Boesman terecht wegens ver moedelijke overtreding van een bepaling van de luchtvaartwet, dat het verboden is de luchtvaart uit te oefenen op zodanige wijze, dat de openbare orde of veiligheid wordt verstoord of in gevaar gebracht. om een ballon te doen opstijgen is ballast nodig. Daarom had de heer Boesman geroepen „Is er onder de omstanders een corpulent iemand, die even in het mandje wil komen". Toen was de heer C. Guldemond uit Het was een sensatie geweest in Reeuwijk. toen daar vorig jaar op een Mei-avond een luchtballon lang zaam daalde, door hulpvaardige han den aan de sleepkabel letterlijk uit de lucht gegrepen werd en op de berm van de rijksweg Den Haag- Utrecht aan de grond kwam. Ieder een. die het zag gebeuren was toege sneld en automobilisten waren ge stopt met het gevolg, dat het verkeer over een afstand van twee kilometer volkomen vast zat. De ballon was in Utrecht opgeste gen als reclame voor de agrarische beurs. De commandant wilde op een weiland langs de weg landen en daartoe was de sleepkabel uitge gooid. Ofschoon de commandant nog had geroepen „Blijf af!", waren er van heinde en ver mensen gekomen, die de kabel hadden vastgepakt om de ballon op de grond te sjorren. „Soms riep ik wel eens: pas op de kabel staat onder stroom, maar dat kun je wel op afgelegen plaatsen doen. maar niet in het Westen, waar iedereen wel beter weet." zei ver dachte. De ballon was op de grond geko men. De opperwachtmeester van Reeuwijk was ook toegesneld, maar de enige mogelijkheid om het ver keer op gang te brengen was, éérst de ballon van de berm halen. Maar Woerden naar voren gestaot. Hij maakte met zijn vrouw en dochters een autotochtje, had de auto de auto gelaten en was in het mandje ge stapt. Groot was zijn schrik, toen de ballon niet veel voelde voor „even verhalen", maar enthousiast de lucht was ingezweefd om eerst kilo meters ver in Waddinxveen te lan den. Vrouw en kinderen hadden de hulp van een Woerdense fietser-met rijbewijs moeten inroepen om hen met de auto te laten thuis brengen. De balloncommandant beriep zich er op. dat niet h ij het verkeer in gevaar heeft gebracht, maar het pu bliek. dat de ballon deed landen. De ambtenaar van het O.M. was van mening, dat de heer Boesman, niet de kabel over de rijksweg had moe ten laten slepen en vroeg f 30.— boe te. De kantonrechter heeft de com mandant echter vrijgesproken. Er is niet komen vast te staan, dat hij de landing heeft verricht of dat de toe schouwers dat hebben gedaan door aan de sleepkabel te trekken, over woog hij. ER bestaat in Nederland een aan zienlijke onkerkelijkheid. Het is onmogelijk in hel bestek van dit artikel in te gaan op de oorzaken hiervan; het feit ligt er en het per centage dergenen, die zich van de binding aan een kerk hebben losge maakt, stijgt nog voortdurend. Dat de kerken van allerlei richting dit ver schijnsel met zorg gadeslaan, ligt voor de hand. Deze zorg is tweeërlei; zij geldt de enkeling die de band met kerk en geloof verliest (hierover wil len wij het niet hebben) en zij geldt de maatschappij, die sinds onheug lijke tijden is gebouwd op een christe lijk fundament. Moet niet worden ge vreesd, dat bij een voortschrijdende onkerkelijkheid (er wordt ook wel eens gesproken van ontkerstening» zede en moraal in verval komen met alle gevolgen daarvan voor de samen leving? Ziehier een punt dat wel een be schouwing waard is; vooral in ver band met de aanvallen, die de laatste tijd in hoofdzaak van rooms-katholie- ke zijde worden gericht op de groep van de z.g. humanisten. Het is na tuurlijk mogelijk, zich te verliezen in bange fantasieën over een toekomst zonder Christendom, maar men doet toch verstandig, de feiten niet uit het oog te verliezen. Er was altijd veel ker. kelijke binding, die met innerlijke be leving van liet geloof weinig had te maken; en daarnaast staat wel vast, dat in een groot aantal gevallen een gemis aan kerkelijke binding aller minst betekent een afwending van de normen der Westelijke beschaving. Overigens is onkerkelijkheid lang niet altijd hetzelfde als ongelovigheid. ER bestaat voor de kerken geen reden, erg veel met de humanis ten op te hebben: maai het is toch wel zeer de vraag of de aanvallen het allereerst op deze groep behoren te worden gericht. Het Humanistisch Verbond immers kan men niet verge lijken met de vereniging De Dageraad in haar grote tijd. Deze bestreed het geloof, omdat dit. werd beschouwd als een belemmering van het redelijk en klare denken; zij stelde naar 19e eeuwse aard de rede in de plaats van het dogma. Het Humanistisch Ver bond richt zich niet tegen het geloof of welke kerk ook. moet worden gezien als een betrekkelijk kleine groepering van mensen, die buiten kerkelijk verband zich bezinnen op zekere levensbeschouwelijke vraag stukken. In al hun morele en zede lijke opvattingen horen de humanisten typisch tot de Westelijke beschavings kring. Nu heeft het Humanistisch Ver bond vrij veel publiciteit gehad door de mogelijkheid, die het vroeg om morele bijstand te verlenen in kam pen en kazernes aan degenen, die daar prijs op stelden. In de parle mentaire sfeer is deze zaak niet on waardig en met zin voor de werke lijkheid onder ogen gezien. Dit kan niet worden gezegd van de manier, waarop zeer vele rooms-katholieke bladen tegen het Humanistisch Ver bond hebben uitgepakt. De gelijktij digheid waarmee dit geschiedde, wek te sterk het vermoeden, dat hier sprake was van een campagne. Wij herhalen, dat de kerken het volste recht en misschien zelfs de plicht hebben, tegen het humanisme in te gaan. Maar het is volstrekt in strijd met de feiten, daar het grote gevaar te zoeken. Merkwaardig is dan ook dat tal van beschuldigingen aan het adres van de humanisten veelal pun ten betreft, waarover ook de Christe nen van allerlei schakering het onder ling volstrekt niet eens zijn. DIT artikel beoogt geenszins, een lans te breken voor het huma nisme, Maar het beoogt wel, een pleidooi te leveren voor de zui verheid van zeden in de openbare dis cussie. Er zijn allerlei aanwijzingen, dat de actie tegen het Humanistisch Verbond eerder een politieke dan een godsdienstige strekking had. Wan neer de humanisten eerst moreel zijn geliquideerd, wordt het eenvoudiger om de katholieken, die in politiek ver band met hen samenwerken, aan de verachting prijs te geven. Deze me thode achten wij rondweg minder waardig. Het wonderlijke van het ge val is intussen, dat de loop dei din gen in Nederland zelf de campagne heeft doorkruist. De overstromings ramp, die de eenheid des volks zozeer heeft doen uitkomen, ontnam de actie plotseling goeddeels haai overtuigen de kracht. Een feit, dat op meer dan i een wijze tot nadenken stemt. Terugwinning van het verloren ter rein is de grote taak voor de kerken. Het bestaan van het Humanistisch Verbond is daarvoor geenszins een belemmering; eerder is het een symp toom van herstel van het besef, dat ei dingen bestaan, die zich niet redelijk laten benaderen. En dit is de grond slag van iedere religie. Finse zeeliedenstaking afgelast HELSINKI Het Finse verbond van zeelieden heeft Woensdagavond haar leden opgeroepen, het werk te hervatten, nadat de leiders van het verbond een langdurige bespreking hadden gehad met premier Kekko nen. De zeelieden waren Dinsdag in staking gegaan omdat de regering had geweigerd speciale faciliteiten te verlenen ten aanzien van inkom stenbelasting en invoerrechten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1