Volledige vergoeding is niet waarschijnlijk mm Hamid II Ik gaf bevel ZON! Dodencijfer noj zéér voorlopig Europees leger kan nu spoedig tot stand komen Waarde in Januari uitgangspunt Waar zijn de getroffenen aan toe? Pissarev per schip ons land uit Ut na dolle bui Spijt 63.5 millioen in Fonds 26 Februari: crocussen! Reg' ermg van Oostenrijk treedt at Y.S. wijzen Russin uit Nieuwe opstand op Koje Penning voor Van Gogh Veel meer in Stavenisse Dr J. van Baal wordt gouverneur N.-Guinea Labour breidt verboden lijst uit Nd-Korea niet bij V.N.-debat MATR0ZENSHAG Democratisch-socialistisch dagblad Het\ rije\i)lk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Donderdag 26 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2374 UIIG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per weels, 1 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 ct. - GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL.-111030 - REDACTIE 28693, 113949. 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513, 28302. Jk zei: NóóD-neus, niet feestneus!" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiii De Russische journalist L. Pissarev, die door de Nederlandse regering is uitgewezen, is Woensdagavond aan boord van de Russische zeesleepboot „Priliv" naar zijn land vertrokken. Pissarev was 's middags te vier uur onder politiebegeleiding per auto naar het Steenen Hoofd te Amsterdam ge bracht, waar de „Priliv" sinds twee dagen voor anker lag. Hij bleef met zijn begeleiders in de auto tot omstreeks kwart over zes toen hij over de loopplank van de zeesleepboot werd geleid. Een auto van de Russische ambas sade wachtte op de kade totdat de „Priliv" zich van de wal had losge maakt. Ringdijk Rïlland-Bath Woensdagmiddag is in de ringdijk bij Rilland, die gisteren na dagenlang zwoegen was gedicht, op de meest kritieke plaats, namelijk vlak bij de zeedijk, weer een gat geslagen. Direct werden alle beschikbare krachten ingeschakeld en gisteravond omstreeks negen uur gelukte het het gat weer te sluiten. Iïet had een breedte van ongeveer tien meter. De diepte was aanzienlijk. Er zijn verschillende soorten goe deren, waaraan schade is geleden en voor alle gelden andere normen. In de eerste plaats zijn ze te verdelen in onroerende en roerende goederen-. De onroerende zijn: landerijen, hui zen, bedrijfspanden, boerderijen, schepen. De roerende: gewas, be- drij fsvoorraden, handelsvoorraden vee, huisraad en kleding. Voor beide categorieën heeft men te maken met herstelbare en- onherstelbare schade. Voor gronden geldt in het alge meen, dat de verkoopwaarde van Ja nuari 1953 wordt vergeleken met die van na de ramp. Het verschil wordt door het rijk vergoed. Van landbouwgronden zegt de Staat: „Ik zal ze herstellen". Maar als de Staat ze niet zou kunnen her stellen, wordt gedacht aan een nog niet vastgesteld percentage als vergoeding. Boven f 1000 korting Voor woningen en bedrijfs- p an den kijkt men eerst naar de herstelbare schade. Gaat die de dui zend gulden niet te boven, dan wordt zë helemaal vergoed. De schade boven de duizend gul den gaat men in vakjes verdelen. Bijvoorbeeld maar meer dan een- 55 55 (Van onze correspondent te Djakarta) IN DJAKARTA is Woensdag onder enorme belangstelling het proces tegen sultan Hamid II van Pontianak begonnen. Hamid verklaarde bij het begin van de zitting onschuldig te zijn aan hoogverraad. Hij erkende volgens AP echter, dat hij Westerling opdracht had gegeven op 24 Januari 1950 een aanval te doen op het parlements gebouw, alle ministers gevangen te nemen en de secretaris-generaal van het Ministerie van Defensie, alsmede de chefstaf van het leger, dood te schieten. Hamid zei voorts, dat hij zich tegenover Westerling bereid had ver klaard, het opperbevel op zich te nemen van diens Apra-troepen. Hij had dit gedaan, omdat na de sou- vereiniteitsoverdracht de neiging viel waar te nemen om de deelstaten op te heffen op een wijze, die in strijd was met de grondwet. „Als federa list was ik verplicht deze activiteiten tegen te gaan en dat zou alleen mo gelijk zyn geweest met wapengeweld. Boos over Bandoeng Hij was echter boos geworden, toen Westerling hem meedeelde, dat hij Bandoeng had aangevallen. Deze aanval was geschied, nog voordat Hamid het opperbevel over de Apra- troepen op zich had genomen. Wat de aanval op het kabinet be treft, zei Hamid, dat hij het bevel daartoe „in een dolle bui" had ge geven, maar dat hij later spijt had gekregen en getracht heeft de aan val tè voorkomen. Dit laatste be sluit had hij reeds genomen, voordat Westerling hem kwam meedelen, dat de aanval niet kon doorgaan, omdat hij niet over de benodigde karabij nen kon beschikken. voorbeeld is dit niet er staat nog niets vast de schade van duizend- tot drie duizend gulden, van drie dui zend tot vijf duizend; en die boven de vijf duizend gulden. Daar gaan kortingen een rol spe len. Voor zover thans valt te ver wachten worden die kortingen groter naarmate de getroffene vóór de ramp vermogender was. Cijfers hier omtrent staan nog niet vast de wet moet nog ingediend worden maar het ziet er wel naar uit, dat mensen met grote woningen en flin ke bedrijfspanden, behalve voor de eerste duizend gulden schade met vrfj grote kortingen rekening zullen moeten houden. Voor onherstelbare schade aan wo ningen en bedrijfspanden geldt het principe: waarde Januari 1953 ver minderd met afschrijving en (oplo pende) kortingen. Ieder ding verliest in het gebruik aan waarde. Na verloop van een paar jaar is het niet meer zoveel waard, als toen men het gloednieuw kocht. Als we allemaal een boek houdkundig zuiver leven leidden-, zou den we het geld voor die afschrij ving op onze bezittingen in een. spaarpotje stoppen of netjes op de bank zetten. Voor zover we kleine bezitters zijn, doen we het vrijwel nooit, maar de Staat houdt er bij de schadevergoeding wel rekening mee. Hij trekt het bedrag van die af schrijving op woningen en bedrijfs panden er af. Voor onherstelbare woningen en bedrijfspanden ga-at men niet uit v-an het schadebedrag, maar van de kubieke inhoud der panden. Schepen worden behandeld als woningen. Voor boerderijen komt de zaak ietwat anders te liggen. Men gaat uit van de herstelkosten of de vervangingswaarde met een aftrek, die afhankelijk ls van de ouderdom en de toestand, waarin de boerderij voor de ramp verkeerde. „Landbouw- herstel", dat de schadevergoeding voor de boerderijen regelt, wil elk geval afzonderlijk bekijken. ~w Zie verder pag, Wisselkoersen In- en verkoopkoersen Engels pond 10,56—10.57 Zwitserse frank '87.08—87.13 Zweedse kroon 73.0773.17 Franse frank 1.07851.0805 Amerikaanse dollar 3.80—3.80'ï Belgische frank 7.597,60 DE MINISTERS VAN Buitenlandse Zaken van de zes landen der Europese Defensiegemeenschap hebben in Rome Woensdag een compromis gevonden voor de Frans-Duitse tegenstelling over het E.D.G.-verdrag, zo blijkt uit het na afloop van de confe rentie gepubliceerde communiqué. De Franse minister Bidault heeft zich er namelijk mee accoord verklaard, dat de aanvullende eisen, die Frankrijk ten aanzien van de E.D.G. heeft gesteld, anders zullen worden ge formuleerd, zodat zij voor alle partners aanvaardbaar zijn. ülütllNllllllllllüllllllllllllll! (Van een speciale verslaggeefster) NU DE EERSTE ELLENDE van de rampspoed, die een deel van ons land heeft getroffen, zo al niet verwerkt is, dan tocli te overzien valt, gaat de vraag spelen: Wie betaalt wat? En voor de getroffen mensen: Waar ben ik aan toe en waarop mag ik rekenen? Storm- en waterschade is er geleden - gekeken van uit de materiële hoek - en storm- en waterschade zullen vergoed moeten worden. De regering heeft al een positief geluid laten horen: er komt scha devergoeding. De vraag is nu: Hoeveel wordt er vergoed? Een definitief antwoord is daarop nog niet te geven. Een wetsontwerp tot regeling van de schade is nog niet in de Ministerraad en natuurlijk heeft de Kamer het laatste woord. Als uitgangspunt heeft men tot dusver genomen de wet op de Materiële Oorlogsschade. Als die inderdaad wordt gevolgd, zal er geen sprake zijn van volledige vergoeding. Dat zou dus betekenen: men krijgt niet alles terug, wat men heeft verloren. Dat zou zelfs aanzienlijk kunnen schelen. Er is dus om tot een basis te komen voor de regeling van de storm- en waterschade een oud beestje van stal gehaald. Eén factor speelt niet meer mee: Mei 1940. Bij de oorlogsschade ging men uit van wat verloren goederen in Mei 1940 waard waren. Thans gaat men uit van wat verloren goederen waard waren in Januari 1953. Daarop moet men evenwel geen illusies bouwen, want aan die waarde van Januari 1953 komen afschrijvingen en veelal kortingen te pas. In het Nationale Rampen fonds was Woensdagavond in totaal een bedrag van 63,5 millioen binnengekomen. Hier bij bevinden zich twee millioen gulden van Curasao, die Woens dag binnenkwamen. Dinsdagavond was de stand 59,7 millioen gulden. i||llllllllllllllllllll!'illllllllllllllllllllllll!lll!lllll!lllllllll!!lllllll!llllll!l!l!lll!llll Wat is er voor vreemds van daag, dacht ik. Er klopt iets niet. Heb ik mijn portemonnaie verge ten? Nee. Ben ik jarig, is mijn vrouw jarig, ben ik precies tien jaar getrouwd,, héb ik de maze len of de honderd duizend? Nee. Verzuimde ik mijn tanden te poetsen, te ontbijten, staat mijn hart stil of ben ik benoemd tot chef van de Generale Staf? Nee- Maar wat is er dan voor vreemds vand/iag? Toen zag ik het ineens, en ilc voelde het ineens. DE ZON! Daar hing zij in de blauwe lucht, daar scheen zij dwars door een fris briesje: DE ZON! De zon, alsof het Lente, wat? alsof het. zomer was. Dan waren de geruchten dus onjuist. De ge ruchten, dat de zon was afge schaft vanwege de koude oorlog. „In verband met de internatio nale moeilijkheden hébben de Verenigde Naties met algemene stemmen besloten, het gebruik van de zon ie verbieden. Er is een anti-zon-zone-eommissie in gesteld". Nilcs daarvan. Rillerige dromen, winters bedrog. De zon, zij is nog goud en warmr De kinderen mogen zonder petje op straat. Met ingang van heden, zolang de zon strekt. De Oostenrijkse regering is, naar een officiële woordvoerder heeft medegedeeld, Woensdagochtend af getreden. De kanselier en vice-kanselier, Figl en Schaerf, bezochten president Koerner om hem op de hoogte te stellen van het besluit van het kali- net niet af te treden voordat het officiële rapport van de verkiezirigs- commissie was ontvangen. President Koerner gaf echter uiting aan zijn verlangen dat het kabinet onmiddellijk zou aftreden. Figl dien de daarop het ontslag in. De president verzocht Figl en Schaerf de regering te blijven waar nemen tot een nieuwe regering zou zijn gevormd. De Amerikaanse procurepr-gene- raal, Herbert Brownell, heeft Woens dag een bevel uitgevaardigd tot de arrestatie en uitwijzing van mevrouw Earl Browder. echtgenote van de voormalige leider van de communis tische partij in de V.S. Naar het opperbevel dei- V.N. mee deelt, is een noordelijke krijgsgevan gene om het leven gekomen bij een „mislukte poging tot massaopstand" op het eiland Koje. In de bekendma king wordt gezegd, dat de gevangene „dodelijk gewond" werd. De Haagse beeldhouwer J. B. F. Grutterswijk heeft een penning ont worpen, die ter gelegenheid van de Vincent van Gogh-herdenking op 30 Maart zal worden uitgegeven. (Van een speciale verslaggever) „HELAAS moet ik blijven aannemen, dat het totaal aantal doden in mijn gemeente tegen de 200 zal liggen", zei ons Woens dag de burgemeester van Stavenisse op Tholen. He., Rode Kruis heeft Dinsdag een opgnaï gedaan, c'.ic -•andanks hst daarbij gemaakte voorbehoud de indruk maakt, vrij volledig te zijn. Stavenisse, dat steeds heeft gegolden als een der zwaarst getroffen gemeenten bij de ramp, stond in deze opgaaf genoteerd met 56 doden (zes vermist, 50 geborgen). Helaas moeten ook wij aannemen, dat het getal slachtoffers in deze ongelukkige gemeente in werkelijkheid zal blijken te liggen in de buurt van het getal, door de burgemeester genoemd. Deze verklaarde immers, dat hij Dinsdag een nieuwe lijst met vermis ten had verzonden. Anderzijds ver klaarde de informatiedienst van het Rode Kruis in Den Haag ons, dat men zich niet aan schattingen had gewaagd (.,Wij blijven met beide benen- op de grond staan", werd daar gezegd), maar uitsluitend werkte met binnengekomen officiële opgaven. Waarbij dus niet de nieuwe vermis- ten-hjst van de burgemeester van Stavenisse Burgemeester Verburgh deelde ons nog mee, dat het aantal geborgen slachtoffers op het ogenblik 62 be draagt: dat is reeds zes meer dan liet totale aantal doden, zoals door het Rode Kruis opgegeven. Dat veel vermisten zich wellicht toch in veiligheid zouden hebben ge steld achtte de burgemeester uitge sloten-. Hierdoor zal het totale aantal bij de ramp omgekomen slachtoffers, dat volgens de lijst van het Rode Kruis 1487 bedroeg, dus vermoedelijk boven de 1600 komen te liggen. Uiteraard is ook dit geen defini tief getal. Ten eerste is het.mogelijk, dat van n-og meer gemeenten aan vullende vermistenlijsten onderweg zijn. In de tweede plaats komt het gelukkig óók voor, dat vermist opge geven personen „opduiken", zodat in zo'n geval de Rode-Kruiscijfers da len, De Rode-Kruislijst bevat behalve (Van onze parlementsredacteur) Het anti-revolutionnaire Tweede-Kamerlid dr J, van Baal is bij koninklijk besluit van 25 Februari benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Dr Van Baal volgt de heer Van Waardenburg op, die onlangs op zijn verzoek eervol ontslag verkreeg. De nieuwe gouverneur, die 43 jaar is, zal vermoedelijk in April met zijn gezin naar Hollandia vertrekken. Hij komt daar op bekend ter rein, want in de laatste jaren was hij o.m. hoofd van het kantoor voor Bevolkingszaken in Nieuw-Guinea en voorzitter van de daar gevestigde raad voor volksopvoeding. Toen de heer Van Baal in Juni 1952 als Kamerlid voor de Anti-revo- lutionnaire party gekozen werd, be vond hij zich nog te Hollandia. Als ethnoloog heeft de heer Van Baal een bijzondere belangstelling voor de bevolkingsvraagstukken in Nieuw-Guinea. Hij is voor de oorlog in Leiden gepromoveerd op een proefschrift over de verhouding tus sen godsdienst en samenleving in Nederlands Zuid-Nieuw-Guinea. Tijdens een kort onderhoud dat wij met de nieuwe gouverneur hadden, wilde hij zich liever niet uitlaten over de definitieve plannen welke hij na zijn terugkeer in Nieuw-Guinea hij is er in het verleden bijna vier jaar geweest denkt te ver werkelijken. Het bestuur van de Britse Socia listische Partij heeft de lijst van communistische mantelorganisaties, waarvan partyleden op straffe van uitstoting, geen lid mogen zijn, met achttien uitgebreid. Op de lijst staan thans veertig van dergelijke organi saties vermeld. het opzienbarend lage (en waar schijnlijk niet te handhaven) aan tal slachtoffers te Stavenisse ook on verwacht hoge cyfers. Zo bijvoorbeeld voor Nieuwerkerk en Ouwerkerk op Duiveland: respec tievelijk 144 (98 vermist, 46 gebor gen) en 100 (85 vermist en 15 gebor gen). En dat terwijl de laatst gepu bliceerde gespecificeerde opgaaf van 9 Februari voor deze plaat sen te zamen slechts zestien slacht offers vermeldde! Nieuwerkerk en Ouwerkerk liggen op de weg van Zijpe naar Zierikzee, midden in het ondergelopen ooste lijk deel van dit rampspoedig eiland. De Politieke Oommissie van de Al gemene Vergadering der V.N. heeft Woensdag een Russisch voorstel ver worpen, Noord-Korea uit te nodigen tot haar debat over Korea. Eerder had de commissie besloten Korea als- punt één op haar agenda te plaatsen. Vijf millioen voor Ziekenfondsen (Van onze parlementsredactie) Minister Suurhoff stelt de Tweede Kamér voor een bedrag van 5 mil lioen uit het vereveningsfonds aan de algemene ziekenfondsen te geven met het oog op het tekort op de vrijwillige verzekering. VAN ROSSEM'S Zie verder pag. 2 V#YbERÏCIT Mooi weer houdt aan De Bilt verwacht van Donderdag avond tot Vrijdag avond: Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Maan md. opk. ond. .8.16 17.07 6.59 Zoals de dagen langzaam verglijden naar de 21e Maart, is ook de lente ongemerkt na- dergeslopen. Tot plotseling de zon ons er vandaag aan kwam herinneren, dat we in Februari nog een paar voorjaarsdagen tegoed hadeten, zoals de tradi tie wil. Maar de crocussen, die bij „Flora 1953" (Haarlem) al 'tang in de grond, zaten, wisten het wel en steken vandaag de dag hun gekleurde hoofdjes aan alle kanten omhoog. DIT IS JAN GROOT uit Nieuwer kerk a. d. IJssel met een bisamrat van 90 cm lengte, die hij samen met Piet van der Heuvel Dinsdag gevan gen heeft. Woensdagmorgen bemerk ten zij dat er weer van de voerbieten gesnoept was, er moet dus nog zo'n dijkenvernieler in de buurt zijn. Ge loof maar dat ze jacht op hem zul len maken als ze de kans krijgen! Een „jong" Amsterdams echtpaar (Dinsdag in het huwelijk getreden!, dat echter oud van jaren is (bruid 76, bruigom 70 jaar oud) werd gis termiddag op het Damrak door een tram aangereden. De vitale oudjes konden, na m het Binnengasthuis te zijn verbonden, al weer naar het te huis voor bejaarden aan de Roeter- straat worden vervoerd. W Maan dag vierde het echtpaar Christiaan Dirks—Jansen te Luijksgestel zijn gouden bruiloft. Dinsdag vierde een broer van de bruigom, Willem Dirks, het zelfde feest met mevrouw Dirks— Das. Ook dit echtpaar woont te Luijksgestel. Nog dit jaar hoopt een zuster van de gebroeders Dirks, even eens te Luijksgestel, vijftig jaar ge trouwd te zijn met de heer VanMont- fort. DE SPOORWEGAUTORITEITEN in Oost-Duitsland hebben een nieu we manier gevonden om treinvertra- ging te voorkomen. In de Tribune, het blad van de Oostduitse commu nistische vakcentrale, wordt heb systeem beschreven. Als de trein van 08.30 uur vertraagd is, krijgen alle stations langs de ïoute de medede ling, dat de trein van 08.30 uur die dag niet rijdt. Maar wel komt er een extratrein om negen uurDe schrijver van het artikel heeft niet veel lof voor deze vondst.. In Chel sea, een voorstad van Londen, hangen de baby's in vogelkooien uit het raam. Het klinkt vreemd, maar het is de handige oplosing van het probleem: hoe krijgt baby frisse lucht als je geen tuin of balkon hebt om de box ol' wagen neer te zetten? Een onder nemende firma verhuurt sterke ge vlochten „kooien" die uit het raam gehangen kunnen worden. Voor het examen van Kamer-stenograaf in Frankrijk wordt als een der eisen gesteld, dat de candidaat een steno gram zo kan uitwerken dat al te grove scheldwoorden in minder aan stootgevende taal worden omgezet. Als een Kamerlid in een ogenblik van heftige verontwaardiging een van zijn mede-leden voor „oochon" (varken; uitscheldt, dap zal dat in het Kamer verslag „vertaald" moeten worden door eend, uilskuiken, domoor of iets dergelijks.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1