Wat gaat Den Helder doen voor Sint Maartensdijk en Stavenisse? Stad en Omgeving Bouwkas verleent bemiddeling bij overneming bestedingsplichten Overneming van spoorweggronden Ledenvergadering „Veilig Verkeer" werd waardevolle propaganda-dag Fancy-fair Oranje Harmoniekapel door wethouder Mulder geopend r De wereldreis van Jimmy Brown ~n Gemeentebegroting Zijpe sluit, ondanks grote bijdrage aan de Sociale dienst Bij de behandeling der begroting DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 Mogelijkheden voor plan Abel Tasmanstraai Nu door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting niet langer bezwaar wordt gemaakt tegen het overnemen van bestedingsplichten, achten wij het wenselijk, nogmaals de aandacht te vestigen op het plan voor de bouw van 34 woningen ten behoeve van deelnemers der N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten. Van de zijde van de Plaatselijke Commissie der N.V. zal thans worden gepoogd ten behoeve van gegadigden bestedingsplichten over te nemen. Hierdoor kan worden bereikt, dat de koopsom der woningen met eigen grond, welke voorheen werd begroot op 11.200.thans door het aan wenden van een bestedingsplicht 8.300.zal bedragen. Zij, die niet over dit bedrag ineens kunnen beschikken kunnen van de N.V. een hypothecaire geld lening ontvangen. Aanmelding opengeste'd lot 3 Maart Om hiervoor :n aanmerking te komen dient men zelf in te brengen een be drag van f 2134.— of 1324.— naar ge lang men de woning wenst te bouwen op eigen grond dan wel op grond ir erfpacht. De woningen, welke een inhoud heb ben van 302 M3. zullen bevatten- oen woonkamer met zithoek (opp. 22,5 M2). een keuken met Bruynzeelelementen en een geyser (opp. 6 m2). een kelderkast (2.26 m2\ en toilet, drie slaapkamers (opp. 13.5. 10.1 en 5,5 m2) en een dou- «heoel, alsmede een schuurtje en een kcrlenkist. Op elk der slaapkamers zal een kast worden aangebracht terwijl een door de eigenaar te bepalen slaap- Reeds op 28 Juli 1949 besloot de Raad, op voorstel van B. cn W.. en kele percelen grond in de nabijheid van de Burgemeester Houwingsingel, aan te kopen van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Moeilijkheden bij de prijs vaststelling hebben de uitvoering van dit voorstel vertraagd. *"Thans komen B- en W. met een nader voorstel tot het aankopen van ruim 125.000 vierkan te meter spoorweggrond tegen een prijs van f 0.34 per vierkante meter. Deze gang van zaken heeft in zover re geen vertraeing tot gevolg gehad dat de grond niet renteloos heeft gele gen. Meer dan de helft is reeds, dank zij de medewerking van de Nederland se «Spoorwegen, benut voor de bouw van woningen. Een ander deel. meteen oppervlakte van ruim 45.000 meter, is bebouwd met de Algemene Marinema- gaziinen. De rest. een kleine 2300 vier kante meter, is bestemd voor de bouw van een schakelstation voor de Ko ninklijke Marine. kamer van een vaste wastafel met spie gel en opstand zal worden voorzien. Het ligt in de bedoeling, de aanmel ding als gegadigde voor een woning, deel uitmakende van dit complex, tot 3 Maart a.s. open te stellen, teneinde zo spoedig mogelijk met de voorbereidin gen voor de bouw te kunnen beginnen Aanmeldingen als gegadigden er zijn nog slechts enkele woningen be schikbaar - kunnen geschieden bij het secretariaat van de plaatselijke commis sie, p.a. Raadhuis Den Helder, alwaar tevens nadere inlichtingen omtrent een en ander kunnen worden verkregen. Toonkunst heeft de „Johannes Passion" in studie De afdeling Den Helder van de Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst, in de wandeling ..Toonkunst'' genoemd, heeft zich vol ambitie gewor pen op de studie van Bach's ..Johannes Passion". Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit omvangrijke werk nog voor het einde van 1953 kan worden uitgevoerd. Het is ons bekend, dat de componisl verschillende koren uit de ..Johannes Passion" voor acht stemmen schreef. Zonder daarop van de ziide van „Toonkunst" Ie zijn geattendeerd, me nen wij dat het koor deze achtstemmi ge stukken als een krachttoer mag be schouwen. Tijdens de uitvoering van Handels „Elias" heeft het talrijke pu bliek zich van do flinke omvang van het Toonkunstlcoor kunnen overtuigen. Maar het heeft ook kunnen zien, dat het sterke geslacht verhoudingsgewijs te zwak vertegenwoordigd was- Het zal zeker moeiliikheden opleveren, de par tijen in achtstemmige koren voldoende te bezetten. Mochten er mannelijke lezers ziin. die over een enigszins behoorlijk stem geluid beschikken en graag eens aan de lijve ondervinden, welk een grote voldoening men kan beleven aan het gemeenschappelijk instuderen cn uit voeren van een werk als de ..Johannes Passion", laten zij dan niet aarzelen, maar Maandagavond eens poolshoogte gaan nemen in de bovenzaal van het CJMV-gebouw aan de Spoorstraat, waar ..Toonkunst" onder leiding van de heer Herman Zaal met noeste vlijt re peteert. Twee drukbezochte filmvoorstellingen Mede dank zy het fraaie voorjaarsweer is de propagandadag voor „Veilig Verkeer" bijzonder succesvol verlopen. De organisatoren mogen met voldoening terugzien op deze Woensdag, waarop eerst alleen maar een huishoudelijke leden vergadering zou worden gehouden. Naarmate de Voorbereidingen vorderden, breidde de agenda zich uit. zodat tenslotte de huishoudelijke punten maar een klein onderdeeltje vormden van het gehele programma. Behalve de ideële pro paganda. die gisteren kon worden gemaakt, heeft de vereniging een welkome winst geboekt in de zeven en dertig nieuwe leden, die werden ingeschreven. deskundige bij de Justitie in Gronin gen werkzaam is geweest. Na de pauze draaide de heer Edcius een voortreffelijk filmpje over de be tekenis van het rijbewijs. Het bezit van een rijbewijs is een voorrecht, dat te vens een grote verantwoordelijkheid ie.houdt. Tenslotte volgde een boeiend filmpje over de orkanen, die in het ge bied van de Caraibische Zee veelvul dig voorkomen. Ge'uidsauto als centrum van practische lessen In de loop van de dag heeft een tot geluidswagen gepromoveerde brand weerauto op verschillende drukke pun ten in de stad als mobiele studio ge diend voor de heren G. Heeringa en D. Postmus, ó:e voor een dag hun B.B.- besognes hadden laten rusten om resp. als omroeper en als geluidstechnicus de weggebruikers die binnen hun gezichts veld verschenen, op hun fouten te wij zen. Middelerwijl werd de aandacht var het publiek gevestigd op de beide film voorstellingen in „Formosa". De resultaten bleven niet uit. Wat de practische verkeerslessen betreft kon dat moeilijk direct merkbaar zijn, maar de grote belangstelling voor de jeugd- middag kon toch goeddeels worden toe geschreven aan de activiteit van de twee genoemde heren. Vertoond werd het alleraardigste instructieve filmpje „Twee jongens en een auto", waarin het verkeer van omstreeks 1900 werd ver geleken met de ogenschijnlijk chao tische drukte met talloze foutmogelijk- heden op de wegen van vandaag. Ook gisteravond kon de Vereniging voor Veilig Verkeer op een talrijk pu bliek bogen. Wethouder P. Th, Luijckx vertegenwoordigde hc* gemeentebestuur en genoot de eer. met de heer H. J. A. Baart te worden gekozen in de kas controle-commissie. Na de weinig tijd rovende behandeling van enkele huis houdelijke zaken gaf de voorzitter, de heer B. Kool, het woord aan de com missaris van politie, de heer A. Hen- Bums. Met enkele sprekende voorbeelden toonde deze aan. dat de weggebruikers bij de beoordeling van eigen en anderer fouten dikwijls een bedenkelijke sub jectiviteit demonstreren. Ook het pu bliek reageert met altijd rechtvaardig. Zoals op zovele terreinen des levens ziet men meestal wel de splinter in andermans oog. maar niet de beruchte balkTelkenjare vallen meer dan driehonderd kinderen en meer dan ze venhonderd volwassenen ten offer aan het verkeer in Nederland. Het aantal zwaargewonden bedraagt het dubbele en de materiële schade loopt in de mil- lioenen. Dat de meeste verkeersongevallen voorkomen kunnen worden, werd aan getoond met de lichtbeelden, die de heer Edcius in aansluiting op de toe spraak van commissaris Hensums pro jecteerde Zij brachten voor het meren deel gevallen in herinnering, die de heer Edcius had meegemaakt geduren de de acht jaren, dat hij als verkeers- Enorme drukte in zaal ,,Mouton'' (Spoorgracht) In zaal „Mouton' aan de Spoorgracht wordt tot en met Zaterdag een fancy- fair gehouden ten bate van de Christelijke Oranje-Harmoniekapel. Reeds maan den geleden werd het besluit hiertoe genomen, omdat deze her-opgerichte muziekvereniging met grote financiële moeilijkheden bleef worstelen. Hei is begrijpelijk, dat de organisatoren van deze aanvankelijke opzet niet konden af wijken. Graag zouden zij de baten disponibel hebben gesteld van het Nationaal Rampenfondsmaar dan zou dit offer wellicht de verdwijning van de Oranje- Harmoniekapel tot gevolg hebben gehad. Het valt daarom zeer te billijken, dat besloten werd, tien procent van de opbrengst aan het Nationaal Rampen fonds af te staan. De wethouder onderschreef hetgeen de heer Kramer had gezegd over de noodzaak van dit middel om geld bij een te-brengen. Het is helaas een al gemeen verschijnsel, dat op vele -mnten een verslapping optreedt. In Christe lijke kring worstelt men met de moei lijkheid. dat sommigen niet meer de be langrijkheid van een Christelijk vereni gingsleven inzien. Daarbij komt nog. dat vele mensen er moeilijk meer toe komen, in hun vrije tijd actief te zijn. ..Ontspanning door inspanning" blijkt veelal een holle phrase te zijn gewor- cjer). f Wie cfe ontwikkeling van het maat i schappelijk cn culturele leven gade slaat, kan deze gang van zaken betreu ren en waar mogelijk „tegenmaatrege len" nemen. Maar hij zal zich dan bij voorbaat moeten verzoenen met allerlei trieste tegenslagen De leidinggevende figuren uit de kring der Christelijke Oranjevereniging en de Oranje-Harmo niekapel hebben het eens met een fan- cy-fair willen proberen. Met veel toewijding werd voor aller lei attracties gezorgd, die zich reeds onmiddellijk na de opening in een enor me belangstelling mochten verheugen Het publiek bestond weliswaar hoofd zakelijk uit kinderen, zodat de finan ciële resultaten van deze eerste middag niet uitbundig zullen zijn geweest, maar en dat is ook veel waard kinderen zijn uitstekende ambassadeurs, en wel licht scholen er onder de jeugdige be zoekers van gisteren verscheidene muzi kanten voor de toekomst! De fancy-fair is tot en met Zaterdag 's avonds geopend van zeven tot elf uur en bovendien op Zaterdagmiddag van twee tot zes uur. De toegang is vrij, maar het publiek mag wel geld meene men voor de attracties. Het is immers om de duiten begonnen. 39. „Daar hei-je het geduvel !n de glazen. Piet!" riep Jimmy, die de groot ste moeite had de jeep in zijn macht te houden, want het ding was na de knal. die zij achter zich hadden gehoord, verschrikkelijk gaan slingeren. Jimmy begreep onmiddellijk, dat de rovers een van zijn banden hadden lek geschoten Hij bracht de Witte Engel tot stilstand en riep tegen Piet Potlood: „Dekking zoeken en je alleen in het uiterste ge val overgeven, denk daaraan Piet". Piet Potlood knikte, want een stem om ant woord te geven, bezat hij niet meer, maar waar hij dekking moest zoeken begreep hij niet. Midden in de Sahara in een klein autoritje en dan dekking zoeken! Hij maakte zich zo klein moge lijk en bleef zitten waar hij zat. Jimmy niet. die loerde eerst naar buiten en toen sprong hij uit de jeep. „Doe de lichten uit Piet", schreeuwde hij. Piet Potlood kon in zijn zenuwachtigheid het knopje op het schakelbord zo gauw niet vinden, maar na wat onhandig zoe ken cn tasten draaide hij de lampen toch uit. Op hetzelfde ogenblik hoorde Jimmy een vreemd gedreun, net alsof iemand in een snel tempo met een zware hamer op de grond beukte.... Hij vroeg zich af wat dat zou kunnen zijn. Toen wist hij het. In een snelle vaart naderden kameelruitersDe mannen stootten vreemde klanken uit en zwaaiden met hun geweren. Een hunner schoot... De kogel trof Jim my's linker voorband, die met een luide knal sprong. „Handen omhoog, jij hond!" schreeuwde de Bedouin, die recht op hem afstoof Tiende deel van baten voor Rampenfonds Terwijl honderden kinderen zich voor de ingang stonden te verdringen, vond voor een klein aantal genodigden de officiële opening plaats De voorzitter van de Christelijke Oranjevereniging, de heer J. Kramer, verwelkomde o a wethouder mr J. Mulder, die even later de fancy-fair namens het gemeentebe stuur opende. Particulieren schoten te kort bij het bouwen van woningen De raad van de gemeente Zijpe heeft zich gisteren onder leiding van bur gemeester Breebaart bezig gehouden met de behandeling van de verschillende begrotingen. Daar was in de eerste plaats de gemeentebegroting, die sluitend was gemaakt op een bedrag van 864.597,47 met een post voor onvoorziene uitgaven van 7.112,74. In deze begroting was een post geraamd wegens sub sidie van de gemeence aan de sociale dienst van 83.500.Een post, die er het levend bewijs van is, dat het gemeentebestuur van Zijpe voor de noden van zijn ingezetenen een open oog heeft. de grootste betekenis is geworden in de gemeente. De begroting van de sociale dlienst sloot ten slotte met een ontvangst en uitgaaf post van f 99255,19. Inbegrepen is een bijdrage van de gemeente van f 35000, waarvan de pensionpnjzen van de bewoners van „Zuiderzon" worden betaald voor de mensen die het zelf- niet kunnen betalen. De begroting van ..Zuiderzon" wees een bedrag van f 144950 aan voor ont- Welstandscommissie in het geding Van deze post kunnen immers tal van bcboeftigen worden geholpen, kan bij ziekte steun worden verleend, kan in huisvesting in inrichtingen worden vocrzi -r.. We mogen gerust zeggen, dat deze sociale dienst, op deze wijze be heerd en uitgevoerd een lichaam van Wat Zijpe deed en nog zal doen voor de getroffen gebieden Gelijk in schier alle vergaderingen die wij de laatste weken meemaken, werd 1 ook in de raad van Zijpe bij monde van de voorzitter, mr D. Breebaart', ge tuigd van het medeleven met de bevolking, die door de watersnood zo zwaar werd getroffen. Hij herinnerde er aan, dat ook voor Zijpe de toestand kritiek is geweest. Wellicht daardoor is onze bevolking bereid geweest tot een groot offer in de vorm van een bedrag aan geld van ongeveer 5.per inwoner, tal van goederen, veevoeder, het verstrekken van alle mogelijke hulp op de meest spontane wijze. Voorzitter bracht hulde aan alle werkers en meende dat de raad van Zijpe trots kon zijn op de ingezetenen. Ijdeltuiterij Het college van B. en W. heeft zich ook beraden, aldus de voorzitter, wat de gemeente verder kan doen. Het col lege meent, dat de raad geen besluit tot adoptie moet nemen. Daar zit zo ont zaglijk veel aan vast. Adoptie betekent immers hulp in de meest uitgebreide zin. De gemeente daarentegen zal i|ch bewust moeten zijn, dat de hulp die zij kan verlenen, aan bepaalde normen ge bonden is. Normen van draagkracht en goedkeuring van Gedeputeerde Staten Spreker heeft zich er van vergewist, dat geen bezwaar zal worden gemaakt tegen een bedrag van f 6000 voor deze gemeente. Het voorstel is daarom om NIEUWE PHASE IN HULPVERLENING Wij moeten ons paraat houden!^ dinKl duizenden stadgenoten zullen Ook Flipr r nnrr^i natip noodgedwongen dan toch altijd nog vol- zich. na deze simpele vermelding, dat mei euuiuiliaue gens algemene normen. In de eerste dn- succesrijke stukje gemeenschapswerk i.,| gen na de Nationale Ramp bleek van weer levendig voor de geest kunnen noodzaken k uur tot uur' *10e verschillend de meest halen! dringende behoeften in de getroffen ge- Kl U bekend is, welke getroffen ge- meenten waren. Toen waren in de eer- Het is goed, dat het begrip „adop- meenten door Den Helder worden ste Plaats mensen en materialen nodig He" reeds tijdig naar voren is gebracht. leen en aoo neiaer WO aen voor de tegen het opgedrongen Daardoor konden belangrijke reserves, geadopteerd, kan Opnieuw een beroep zeewater en voor de directe hulpverle- ook op ideëel gebied, worden vastge- worden gedaan op ons aller hulpvaar- ni"= Ie «troffen bevolkine. leed. Do financiële comeouenties. die li' - i t I Het nog met door de zee veroverde voor Den Helder zullen voortvloeien digbeid. Up velerlei wijze beeft de terrein moest met man en macht wor- uit de adoptie (in samenwerking met Helderse gemeenschap in de breedste dpn verdedigd en de .bewoners uit de enkele andere gemeenten) van Sint ij.] overstroomde gebieden moesten zosnel Maartensdijk cn Stavenisse. kunnen zin van bet woord reeds getoond, mee mogelijk in veiligheid worden gebracht, ongetwijfeld voor een belangrijk deel te leven met de bevolking in de ge- Maar allengs is het accent naar het of- worden opgevangen door het bedrag ,..ifensief verlegd. Het gaat er nu om. van vijftigduizend gulden, dat het ge- teisterde gebieden. Geld en goederen met alIe kracht te streven naar het meentebestuur voor dit doel bcschik- ztjn in ruime mate geschonken, terwijl herkrijgen van de situatie voor de Na- baar stelde. De middenstandsvereni- nog altijd de bereidheid tot offeren Lifma,e RamDi v00r zoveel dat moBe" Rir]* -Den Helder" heeft vijfhonderd aanwezig blijkt. Naast deze hulpverlening in algeme ne zin. welke via het Nationaal Ram penfonds en de daarbij betrokken in stellingen ten goede komt aan alle ge troffen landgenoten, kunnen wij naar vermogen helpen voorzien in allerlei lijk is. gulden gereserveerd voor de midden- Op het ogenblik kan nog niet wor- standers uit de geadopteerde geineen den overzien, hoe in het bijzonder de ten. en zo zullen nog wel meer bron gemeenten Sint Maartensdijk en Sta- ncn kunnen worden aangeboord, venisse moeten worden geholpen bo ven hetgeen vanwege het Nationaal Rampenfonds kan worden gedaan. Wellicht zal het mogelijk ziin. de reeds op 1 Februari geopperde gedach- te aan een benefice-programma door Maar dat extra hulp dringend nodig Helderse amateurs in dit kader verder bijzondere behoeften, welke niet altijd zal zijn, staat zonder meer vast, al zal ujt te werken. Het bestuur van de in geld zijn uit te drukken. Groot is dat waarschijnlijk niet in de eerste Helderse Gemeenschap wil hicrorn- immers ook de nood. die niet door geld plaats financiële hulp zijn. trent graag nader overleg plegen met en goederen kan worden gelenigd. Er Wij zijn er zeker van, dat al onze Ie. allen, die zich reeds over medewerking liggen zoveel moeiten en zorgen in de zers graag zo spoedig mogelijk willen aan een dergelijke avond beraden. Het ..persoonlijke sfeer", dat adoptie wel weten, wat zij voor hun medeburgers spreekt vanzelf, dat ook hier een ze- degelijk zin en betekenis heeft. in de twee genoemde gemeenten kun- kere coördinatie noodzakelijk is. We- Het is waar. dat het Nationaal Ram- nen doen Even zeker weten wij. dat derom dus: men houde zich paraat! penfonds zich in deze „persoonlijke hieromtrent op korte termijn het nodige Sint Maartensdnk en Stavenisse moe sfeer" beweegt, maar dat geschiedt zal worden gepubliceerd. Men houde ten op ons kunnen rekenen! dat bedrag beschikbaar te stellen en te besteden in overleg met de Vereniging van Nederlandse gemeenten. De heer Van der Sluis vroeg zich, ge zien de omvang van de ramp en de wel gesteldheid van de gemeente af, of we met een dergelijk bedrag niet een beetje sober voor de dag komen. Voorzitter meente dat te moeten ontkennen. In vergelijking met verschillende andere gemeenten is dit bedrag met slecht. We zullen het moeten putten uit de reserve. Bovendien zullen we moeten bedenken, dat Petten ons op een schadepost van ongeveer f 200 000 zal komen. Daar komt nog by. dat we hier be schikken over het geld van anderen. Dat is geheel iets anders, dan dat we geven uit eigen portemonnaie. We zul len onze eigen draagkracht moeten ken nen en niet letten op bedragen die an dere gemeenten, als b.v. Schagen be schikbaar stellen, waarvan het de vraag is of het ooit zal worden goedgekeurd. Het is sprekers mening, dat er bij sommige gemeentebesturen een weinig ijdeltuiterij om de hoek komt kijken bij het beschikbaar stellen van bepaalde bedragen. Daarvoor moeten we ons in leder ge val hoeden. De raad besloot het gevraagde crediel toe te staan. vangen verpleeggelden en f 750 voor en treegelden. in totaal dus f 145700. Jaar lijks wordt een bedrag van f 7000 in een reserve-onderhoudsfonds gestort. De uitgaven aan personeel bedragen f 29500, aan voeding etc. f 21000. Voor ontspanning wordt een bedrag van f 1000 geraamd. De heer Kok hield bij de behandeling van de begroting algemene beschou wingen, waarbij hij er op wees. dat het contingent woningen dat de gemeente m de jaren 19511953 mocht bouwen, niet zou worden verbruikt, omdat de financiële positie van die aard was. dat er geen kans toe was. Hij wees er in dit verband op, dat de particuliere bouw in die jaren te kort was geschoten. Er zijn door particulieren slechts vijf woningen gebouwd, wat hij beschamend weinig noemde. De particulieren zijn hier in gebreke gebleven. Hij wees er op. dat de financieringsregeling grote moge lijkheden schept, daar het Rijk toesla gen verleent van rond de f 4000. NIET PIETLUTTIG WEZEN Veel stof tot spreken was er niet bij de behandeling van de begroting. De raadsleden waicn over het algemeen te vreden met het door B. en W. gevoer de beleid. Alleen een bedrag van t 750 voor de Adviescommissie Welstandstoe zicht bracht de heer Doorn op ouder wetse wijze aan het foeteren. Er zit iets scheef met deze commissie, zo betoogde hij. Ik kan me voorstellen, dat het ad vies van deze commissie gevraagd wordt als het gaat om belangrijke onderwer pen, een raadhuis, een nieuwe school. Ik kan me ook voorstellen, dat de des kundigen in die commissie aanmerkin gen hebben, maar ik vraag me af of we niet totasil op de verkeerde weg zijn, door alle onderwerpen naar deze com missie te sturen. Ze komen soms drie maal terug. De heer Kok deed een be roep op bouwen door particulieren, deze gang van zaken werkt dat niet in de hand. De mensen zijn als de dood voor kouwe drukte. Voorzitter nam met vreugde de hand schoen op. die de heer Doorn hem had toegeworpen Deze commissie kan niet worden gemist, zo betoogde hij. als men de stuntelige ontwerpen ziet .die wor den ingediend. Het is niet zo. dat men van één man afhankelijk is. De com missie beoordeelt in haar geheel. Het gaat maar niet aan, dat men Noord-Hol land ontsierd met monstrueuze bouw sels. Bovendien bestaat er geen tegen stelling als rle heer Doorn suggereert, tussen de commissie en onze architect, die ook in de commissie zit en meenm- len reeds van te voren zegt- Doe het anders. Indien er geen toezicht was, zou spreker dit een ramp vinden, wat echter niet inhoudt, dat B. en W. ge bonden zouden zijn aan het advies van deze commissie. Is er echter geen com missie. dan verspeelt men Rijkssubsidie bij tal van bouwwerken. De heer Doorn zou de commissie niet eg willen hebben. Hij wil de procedu re voor tal van dingen echter eenvou diger en heeft weinig vértrouwen in de broekjes van architecten die over het werk van oude in het vak vergrijsde rotten moeten oordelen. De heer Kok wees op een geval in Burgerbrug, waar een winkelpand vol gens advies van deze commissie is ge bouwd, tot grote vreugde van de eige naar. De post bleef met algemene stemmen gehandhaafd. (Zie ook pagina 4) Geen debatten Bij de behandeling van de begroting van de gemeente Zijpe heeft de raad i mflde hand subsidies verleend, terwijl andere aanvragen werden omdat B. en W. niet van het tulgd waren. Besloten werd ten eerste om het loon van de brandweerlieden te verhogen tot f 2,— per uur van 18—6 uur en f 1 50 per uur van 618 uur. De afdeling Petten van de E.H.B.O. krijgt over 1953 subsidie van f 400.—. in verband met de meerdere kosten van Inrichting van een gebouw. De A.N.W.B. zal f 50.ontvan gen, Pro Juventute en de reclassering in Alkmaar leder t 25.en de plaatselijke afdeling Steun Wettig gezag f 100 waarbij de heer De Maaier geacht wilde worden te hebben tegengestemd, omdat hij tegen wettig gezag is. Ook de bescher ming burgerbevolking kon zijn steun niet verkrijgen. Voor de kinderherstellingsoorden en vacantlekolonies van verschillende rich tingen werd een andere subsidieregeling ontworpen, neerkomende op een bijdrage aan de subsidiaire afdelingen in Zijpe van zestig cent per dag per kind dal uitge zonden wordt, tot een maximum van f 500.—. De heren Kramer en Raatgers wezen er op, dat de R.K. verenigingen er slecht voorstaan. De nieuwe afdeling in Burgerbrug begint met een tekort van f 300 Voorzitter zegde toe, zo nodig suppletoir met een nader voorstel te komen. Indien er behoefte aan ls. Aan de stichting kraamcentrum van het Witte Kruis Den Helder zal een bij drage worden verleend van f 1 per cerzorgingsdag. gemaakt in de gemeente Zijpe. De stichting Geestelijke volksge zondheid werd weer verblijd met een bijdrage van twintig cent por inwoner, ditmaal zonder discussie. Aan Simavl schonk de gemeente f 25.—, aan de Ver eniging voor Rheumabestrijding een halve cent per inwoner. Het presentiegeld van de leden van de woonruimtecommissie werd gebracht op f 5.— per vergadering. Ten einde te voor zien in de sterk gestegen behoeften van het kleuteronderwijs zullen deze onder wijsinstellingen In Schagerbrug, Burger brug en 't Zand leder f 250.per jaar meer subsidie ontvangen. De Handelsavondschool in Schagen werd f 10,— per leerling, de Volkshogeschool te Bergen f 50.— toebedacht. Ten behoeve van het jeugdwerk zal de parochiale raad in 't Zand en de Neder], Herv. gemeente Ziipe f 100— ontvangen, de V.V.A O te Schagerbrug f 30.—, de gezinszorg Zijpe-Callantsoog Witte Kruis f 695.—. De V V.V.'s te Petton en Sint Maartenszee zagen de gemeentelijke bij drage verhoogd tot f 250.— voor. elk, ter wijl aan do Provinciale VVV. f 50.— beschikbaar werd gesteld. Het: Fanfare corps ln 't Zand kreeg een bijdrage van f 100—, waarbij de voorzitter zich ten pzichte van deze verenig'ng zeer waar- flerend uitliet f 100 werd beschikbaar gesteld voor de prijsvraag kampeerhuisje».

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2