STERK VERDEELDE MENINGEN OVER PLAATS VAN VESTIGING Alleen K.V.P. onvoorwaardelijk voor Eindhoven Bijna negentig duizend geëvaeueerden geregistreerd Einde conferentie van Rome RD.G.-PACT KAN ONGEWIJZIGD WORDEN GERATIFICEERD Uzingwekkend meesterwerk van Franse cineast Onderscheiden wegens dapperheid In hoofdzaak voor verzetswerk op de Vel uwe Negentiende lijst van hef Rode Kruis 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 De Tweede Technische Hogeschool (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 26 Februari HET vraagstuk van de eventuele Tweede Technische Hogeschool heeft de Tweede Kamer ook gister middag nog geheel bezig gehouden en minister Cals zou pas hedenmiddag aan het woord komen. Die lange duur van het debat lijkt wat onevenwichtig in verhou ding tot de eenvoud van het wetsontwerp tot wijziging van de begroting voor 1951, dat slechts een eerste he- drag van 15.000 voor de voorbereiding van een plan beschikbaar stelt. In feite is dit breed opgezette debat echter volkomen te begrijpen en te billijken. Reeds het vorige Kabinet immers had zijn keuze voor de plaats van eventuele stichting van deze Tweede Technische Hogeschool laten vallen op Eindhoven en in aansluiting hieraan had minister Cals' ambtsvoorganger, prof. Rutten, in de memorie van antwoord op het voorlopige verslag over dit ontwerp medegedeeld, dat afwijzing, door de Kamer, van deze plaats van vestiging, „ongetwijfeld zou leiden tot schorsing van de behandeling van dit wets ontwerp en tot verder uitstel". Deelt minister Cals deze mening? Dat moet wel worden aangenomen, aangezien de minister anders waarschijnlijk wel in een nota van zijn afwijkende in zicht had kennis gegeven. Ook de sprekers van gister middag namen wel aan, dat minister Cals eveneens achter deze verklaring staat, maar niet allen waren daarmede even ingenomen. STAAT de K.V.P.-fractie nog het vol ledigste achter het regeringsstand punt in deze, ook de P.v.d.A. kan er zich wel mee verenigen, maar niet ge heel onvoorwaardelijk. Ir Posthumus, die het socialistische komen voor beide hogescholen; de be perkte opzet van de tweede hogeschool, met dien verstande dat zij alleen zal om vatten de afdelingen werktuigbouwkun de. electro techniek en scheikunde, zal moeten bleven gehandhaafd; zij moet geen volledig duplicaat worden van elft en zeker niet. zonder dat daarover de Staten-Generaal zouden zijn gehoord en ten slotte als het aantal' studenten voor de tweede hogeschool boven de duizend zou stijgen, zou er een derde tcehnische hogeschool moeten komen. Hoe stond nu de woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie tegenover de keuze van de plaats van vestiging? Hij zei het heel handig; Eindhoven, Arnhem. Twente, zij bieden alle een aantal duidelijke eigen voordelen. Ik ben zelf nog niet tot een verantwoorde eigen keuze gekomen, maar ik ben dus óók niet in staat, de eenmaal door de regering gedane keuze van Eindhoven af te wijzen. Dat was in derdaad handig; men houdt zo overal goede vrienden en legt de verantwoorde lijkheid voor de keuze uitsluitend bij de regering. Al heel weinig enthousiast toonde zich de heer Tilanus (c.h.) Deze had er zelfs over gedacht om met een voorstel te komen, dit ontwerp af te voeren. Na de grote ramp, die over ons land is gekomen, kan men zich, zo was de gedachtengang van de heer Tilanus, afvragen, of het nog verant woord is, tientallen millioenen uit te geven voor een tweede technische hogeschool, van welker noodzaak hij zelf in ieder geval nog niet geheel overtuigd was. De heer Tilanus had dit voorstel ten slotte toch niet gedaan, omdat hij aan de andere kant erkende, dat uit het voortgaan met de plannen toch ook iets spreekt van energie en van vertrouwen in de toekomst. Deze spreker hoopte nu. dat van de regelingstafel die nood zaak duidelijk zou worden aangetoond en in ieder geval achtte hij zich door de eventuele aanvaarding van dit ontwerp in geen enkel opzicht gebonden. De heer Tilanus doelde tevens op de mogelijkheid, dat hij later wellicht een motie zou indienen in de geest, waarin de vorige dag ook mevrouw Fortanier de Wit (v.v.d.) en de heer Weiter (k.n.p.) hadden gesproken, namelijk om een plan zowel voor Arnhem als voor Eindhoven te maken. De beslissing kan dan later worden genomen. Als tweede spreker van de K.V.P.- fractie kwam pater Stokman het betoog van zijn fractiegenoot ir Wijffels nog eens flink onderstrepen. Mijn fractie, zo zeide hij, heeft de keuze van Eindhoven aanvaard De decentralisatie zal verder moeten worden doorgevoerd en in een verdere toekomst zal ook een derde tech nische hogeschool waarschijnlijk nodig zijn. Tegenover het „breed-opeezette be toog" van mevrouw Fortanier stelch» pater Stokman, dat in Eindhoven toch ..meer cultureel leven stroomt" dan men oppervlakkig zou denken. Voor één cu ratorium voor beide hogescholen, als ir Posthumus had bepleit, bleek dr Stok man niets te voelen. Mr Roosjen (a.r.was van mening, dat de Kamer bij dit ontwerp eigenlijk werd gevraagd, een steen aan het rollen te brengen, waarvan wij niet weten, waar deze zal belanden. Bij de afweging van de voor- en nadelen van de eventuele plaatsen van vestiging, sloeg bij hem de balans vooralsnog toch wel over naar Arnhem en wel voornamelijk op grond van de overweging, in het rapport-De Ranitz genoemd. Over een tweede school wenste hij zich nog niet vast te leggen, „Wat is eigenlijk primair, de plaats of de school Deze puntige vraag stelde de heer Gortzak (comm.), die overigens ook nog niet geheel overtuigd was van de noodzaak van een tweede instituut van die aard. Misschien (en hier kwam de communistische politiek weer voor de dag) zou de noodzaak daarvan blijken, als ,,wjj weer eens met alle landen handel zullen mogen drijven". Zijn voorkeur ging eveneens naar Am- hem uit en hfj kondigde aan. dat, als de regering zou vasthouden aan de keuze van Eindhoven, zijn fractie tegen dit ont werp zou stemmen. De laatste van de rij van sprekers was ir Van Dis (st.-geref.). die zich niet overtuigd toonde, dat de voordelen van een tweede technische hogeschool op wegen tegen de hoge lasten, welke zulk een stichting aan ons volk zal opleggen. Evenals vele andere sprekers, achtte ook hij in ieder geval verbetering van de outillage van de Delftse hogeschool noodzakelijk. Van enige binding bij voor baat wilde ook hij niet weten en ook de regering had zich naar zijn mening niet aan Eindhoven mogen binden. Vanmiddag zou minister Cals aan het woord komen. Ongeacht de ongeveer 18.000 die in de naaste omgeving zijn opgenomen IN totaal heeft de rijksinspectie voor de bevolkingsregisters 89709 ge- evacueerden geregistreerd. Met deze registratie werd onmiddellijk na de ramp, in overleg en in samenwerking met de Centrale evacuatie-commissie en met toestemming van de minister van Binnenlandse Zaken begonnen. Dit aantal heeft betrekking op geëvaeueer den, die naar een andere gemeente zijn overgebracht. Bovendien zijn echter nog vele geëvaeueerden in de naaste omge ving opgenomen. Over deze zgn. interne geëvaeueerden heeft men geen concrete cijfers, maar men schat hun totaal op 18000. Dat wil dus zeggen, dat het totaal aantal geëvaeueerden tussen de 100.000 en 110.000 bedraagt, een aantal, dat de somberste verwachtin gen in de eerste dagen in belangrijke mate heeft overschreden. Van het aantal zgn. externe geëvaeueerden van 89.709 zijn er inmiddels reeds duizend naar hun haardsteden terug gekeerd. Naar schatting zijn de geregistreerde geëvaeueerden ongeveer als volgt over de provincies verspreid: Zeeland 14.000, Noord-Brabant 30.000, Zuid-Holland 32.000. Utrecht 8000 en de overige pro vincies 5000. Van die overige provincies -heeft Noord-Holland ongeveer 1500 ge- evacueerden, Gelderland 1000, Limburg 400 en Drenthe 100. Men beschikt thans over een algehele registratie der zgn. externe geëvaeueer den, waarmee bijvoorbeeld het informa tie-bureau ten zeerste was gebaat. De- rijksinspectie voor de bevolkingsregis ters legde een signalementstaat aan. welke naar het Rode Kruis ging, die dan de inlichtingen kon verstrekken. Van de ongeveer 35.000 informaties, welke werden gevraagd, kon het Rode Kruis er daardoor 12.000 beantwoorden. Dat er niet nog meer konden worden be antwoord houdt verband met de omstan digheid, dat over tal van mensen inlich tingen werden gevraagd, die niet zijn geëvacueerd. Zo werden bijvoorbeeld herhaaldelijk uit het binnen- en buiten land inlichtingen gevraagd over perso nen, wier woonplaatsen niet in het rampgebied waren gelegen. Voorlopig geen rijksweg Amsterdam-Hoorn Provinciale weg wordt verbeterd Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Gortzak, over de ver deling van de kosten voor de verbetering van de rijksweg AmsterdamHoorn, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mede namens de minister van Financiën geantwoord, dat tussen het rijk en de provincie Noord- Holland onderhandelingen werden ge voerd over de verbetering van de pro vinciale weg AmsterdamPurmerend OosthuizenHoorn. Na deze verbete ring zou de aanleg van de rijksweg uit gesteld kunnen worden. De aanleg van genoemde rijksweg zelf is geen punt van onderhandeling met de provincie geweest; deze zou geheel ten laste van het rqk komen. De minister neemt aan, dat de pro vincie Noord-Holland met de voorge stelde regeling zal instemmen, zodat de werken aan de twee bedoelde onder delen dit jaar kunnen beginnen. ACADEMISCHE EXAMENS Leiden. Cand. wis- en natuurkunde (K) mej. A. C. A. Bol en de heer K. Bak ker, Heemstede, (F) mej. H. G. Blom en de heer L. J. Dukker, (A) de heer J. Los en <D) de heer C. J. Otite. Doet. wiskunde de heer J. A. Geurst. Id. natuurkunde de heer A, O. Rietveld. Delft. Cand. voor civ. ing. jhr L. C. de Vllleneuve Id. voor werktuigk. idem de heer Mas Hadiwijoto Soeeilo. Id. voor mijning de heren T. Appelman. L. A G. L. Arets. A J. M. Brabers, H. T. L van Eijk. J Germeraad. EI. J. de Groot, J. O. de Kat, H. W. Schiffelers, R. A. Slotboom en T A. Wortman. ld. voor naluurk. tog. de heren Jhr L. X. van Brandeler. R. Hoek stra. E. A. Koldenhof. C. J- Königs. Kuiper, Lie Tiam Tjoan. C. Mac-Lean R. van der Veen. Ing.-ex. voor schee, bouwk. ing. de heer C. van Dam. Id. voor mijning. de heer J. Bessems. Id. voor na tuurkundig ingenieur de heren C. W. Berghout. H. J. Dirksen. C. F, Etienne, Y J. Fokkinga. W. van Genderen. D, J. rHaan, A. G. Ha-re.-bolk. C J. Königs. KorUandt. A. Po npe, A- de Ruiter. A- Scheele en E. J. Scheper*. Amerikaanse richting aanwijzers en stoplichten toegestaan De K.N.A.C. deelt mee. dat zij op haar vraag aan de minister van Verkeer hoe te handelen t.a.v. de per 1 Januari jl. vervallen overgangstermijnen voor het gebruiken van Amerikaanse rich tingaanwjjzers en stoplichten bericht ontving, dat in afwachting van de nieu we bepalingen aan de desbetreffende onsporingsambtenaren verzocht is af te zien van een vervolging. De minister heeft de K.N.A.C. mede gedeeld, dat het toegestaan is dat het stoplicht, indien er slechts één op de auto is gemonteerd, in het midden is aangebracht. De kleur van het stoplicht zal ook in den vervolge rood. mogen zijn. De ingebouwde knipperlicriten de z.g. Amerikaanse richtingaanwijzers blijven toegestaan. Ten aanzien van de koplantaarns werd aan de K.N.A.C. medegedeeld, dat alle koplantaarns on 1 Januari 1954 voor zien moeten zijn van een gloeilampje met een napje en op 1 Januari 1955 moeten zowel de koolantaams als de daarin gemonteerde lampjes voorzien zijn van een rrjkskeur. Het komt er volgens de K.N.A.C. op neer, dat men met een gerust geweten de nieuwe verkeersbepalingen kan af wachten en voorshands niets aan zijn auto heeft te laten veranderen. (Advertentie-Ingez. vied.) fü 4 Ook"aan de uiterste rand van het groolste brilleglas een volkómen zuiver beeld Uw opticien .levert U zonder prijsverhoging: Aan koningin Elisabeth is een door 1000 Kikoejoe-vrouwen getekende petitie aangeboden, waarin gevraagd wordt om de instelling van een commissie van Britse vrouwen, die de gevolgen van de Mau Mau terreur zou moeten onder zoeken. Ducli de Franse protocollen die opnieuw moeten worden geredigeerd zullen de „uitlegging" van Parijs bevatten over de betekenis van het verdrag (Van onze correspondent Rome, 26 Februari ISTEREN is de conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken van het „kleine Europa" te Rome geëindigd met een compromis, dat het de regeringen mogelijk zal maken, het E.D.G.-verdrag in zijn huidige vorm ter ratificatie voor te leggen aan de parlementen Bidault heeft zich geschikt in de opvatting, dat de Franse protocollen geen principiële wijzigingen aanbrengen, doch slechts de Franse opvatting over de betekenis van het verdrag tot uitdrukking zullen brengen. De redactie van deze protocollen zal in de interim-commissie der zes landen worden herzien. Van Franse zijde is evenwel de nadruk gelegd op het feit, dat zij essentieel niet kunnen worden veranderd. Het Franse standpunt blijft voorlopig, dat het niet in stryd is met het E.D.G.-verdrag, indien: 1. Frankrijk met toestemming van de Nato-commandant in Europa tijdelijk divisies onttrekt aan het Europese leger ten be hoeve van zijn overzeese gebieden; 2. deze divisies dan zo worden uitgerust, dat haar bewapening in overeenstemming is met de behoeften van de Franse Unie; 3. de Franse wapenindustrie blijft werken voor de overzeese troepen: 4. de officieren van het Europese leger kunnen „rouleren" met die van strijdkrachten uit de overzeese gewesten; 5. Frankrijk zijn aantal stemmen in de E.D.G. behoudt, indien het divisies uit Europees verband tijdelijk zou terugtrek ken. Zonder deze protocollen voor te leggen aan het Franse parlement, tegelijk met het E.D.G.-verdrag. kan de regering geen ratificatie daarvan verwachten. De andere deelnemers baseren zich op de bestaande E.D.G.-tekst en hopen die in de loop van de zomer te doen ratificeren. De Franse proto collen moeten dan zo worden geredigeerd, dat zij als inter pretatie van het verdrag door de anderen aanvaardbaar zijn. HET slotcommuniqué gewaagt niet van het ontwerp ener Europese Politieke Gemeenschap, doch om dit ontwerp van de daartoe ingestelde Assemblée ad hoc" in ontvangst te nemen, komen de zes ministers in Maart wederom bijeen. Het beginsel van het Nederlandse plan tot vorming van een douane-unie is aanvaard. „Omvangrijke economische integratie, met name de vestiging van een gemeenschappelijke markt" wordt als doel der zes landen toegejuicht. Zulk een markt zou ge leidelijk moeten werden geschapen, zon der èvenwichtsstorïngen en met be scherming en compensatie-mogelijk heden voor geschade nationale belangen. De ministers zullen met hun deskundi gen het plan bestuderen. Spoedige resultaten verwacht men echter van die studie niet. Inzake de E.D.G. wordt verklaard, dat alle regeringen op spoedige ratifi catie zullen aandringen. De ministers hebben de interim-commissie verzocht, voort te gaan met het bestuderen van de Franse protocollen, rekening hou dende met de positie van landen, dit verantwoordelijkheid dragen voor over zeese gebieden, zonder hinderpalen op te werpen tegen spoedige bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag. Het is nodig, een concreet bewijs te geven van de JTUX INTERDITS KINDEREN SPELEN MET DE DOOD ken film van dit seizoen. Jeux In- terdits (Verboden Spel), komt deze week in Tuschinski: een uniek werk van regisseur André Clément naar een gegeven van Frangois Boyer. waarin een vreemd en ontstellend verhaal tot ons komt. Als in 1940 de vluehtende Franse bur gers op de grote wegen door vijandelijke vliegtuigen worden bestookt, verliest Paulette. een vijfjarig meisje, haar ouders. Ook haar hondje wordt doodge schoten. Zwervend met het gestorven diertje in haar armen belandt Paulette bij Michel, een tienjarige boerenjongen, die haar meeneemt naar zijn familie. De boerderij, waar het meisje voorlopig onderdak vindt, is vuil, de mensen zijn primitief, het leven is er ruw. Geïsoleerd in deze sombere omgeving sluit de kleine Parisienne zich te nauwer aan bij dé jongen. Met de onberedeneerde vanzelf- yrr/j//rffmrm?mt/r///rfff/fimr//m//////////i//r/////////////t/j//i (Advertentie-Ingez. med.) f/j////j/////7w/////r/rrrr///////r////////u///////rzf. Het gaat sneller met de Halda! 1 was. Teneinde meer tijd te hebben voor het bereiden van de Lotusbloemthee, moest ze haar lunchtijd beperken. Sinds ze een HALDA-schrijf- Opper-Mandarijn Si-na-Sappel (district Ho-Ni-Toen) verwon derde zich al enige weken over de vetvlekjes, die zijn brieven en rapporten ontsierden. Tot zijn typiste Link-Tik-Ding hem vertelde, wat de oorzaak machine gebruikte, was dat geen probleem: haar rijst met vogelnestjesjus at ze niet meer met stokjes, maar ze gebruik- te een paar type-armen uit 'y haar HALDA. Want in onze V folders had ze iets gelezen y over de versnelde type-arm- beweging. Over de gehele wereld ge- bruikt men de HALDA. Ook voor U is zij de meest ge* schikte schrijfmachine, zelfs 0 m'l rs als U liever dineert met lepel, Bhkman Sartorius ,„tk v, 0 ROTIERDAK OEN HAAG ARNHEM - ROKiN 17 - AMSTERDAM HAARLEMLEEUWARDEN HENGELO DIJ K.B. is een groot aantal onder- scheidingen wegens dapperheid toegekend aan Nederlandse mannen en vrouwen, die zich tijdens de bezet tingsjaren hebben onderscheiden door moedig en beleidvol optreden tegen over de vijand. Het betreft hier in hoofdzaak leden van een K.P. en een zelfstandige verzetsgroep, die in de omgeving van Apeldoorn werkten, tal van wapendroppings verzorgden en deze wapens voorts distribueerden, leden van geallieerde vliegtuigbeman ningen opspoorden, onder dak brach ten en vervoerden, sabotage pleegden aan straatwegen en spoorwegen, enz. De Bronzen Leeuw is- toege kend aan de heer J. Abbink te Apel doorn van een K.P. op de Veluwe en aan mej. M. M. K. van Terwisga te Apeldoorn, leidster van een zelf standige verzetsgroep aldaar. Posthuum is de Bronzen Leeuw toe gekend aan wijlen de heer J- H. Rooy, gewoond hebbende te Sprang- Capelle, die In December 1944 een zen der bediende in een boerderij in nog niet bevrijd gebied ten N. van de Bergse Maas en van daaruit belangrijke mel dingen deed omtrent vijandelijke-con- centratles in het land van Heusder. en Altena. Toen de bewoners van de boer derij door de Duitsers werden gearres teerd en met executie bedreigd, indien de marconist zich niet meldde, heeft De Rooy zich uit eigen vrije wil ge meld. Enkele dagen later werd hij ge fusilleerd. Aan de toenmalige vaandrig ir D. Flemming te Santpoort, die in Sprang-Capelle de zender bediende, welke contact had met de zender van De Rooy, is het Kruis van Verdienste toegekend. De Bronzen Leeuw is ook verleend aan de voormalige dpi. korporaal J. Berghuis te Deventer, die onoer de schuilnaam Ome Jan gedurende de vijf bezettingsjaren verzetswerk heeft verricht. Het Bronzen Kruis is posthuum toegekend aan wijlen mr W. M. Kolff uit Schiedam, die de basis legde voor een van de belangrijkste inlichtingen- groepen ten dienste van de Ned. rege ring te Londen en aan wijlen de heer W. H. Zeeman te Amsterdam, die zich onderscheidde op 7 Mei 1945 tijdens een vuurgevecht met de Gruene Poll zei op het Centraal Station te Am sterdam. Het Bronzen Kruis is voorts verleend aan de res.-sergeant P. J. H. Parren te Roermond, die zich op 22 Januari 1948 op West-Java door moe dig optreden heeft onderschelden. Het Bronzen Kruis is ook verleend aan de dpi. sergeant P. Niewold te Breda, leider van de K.P. op de Veluwe en commandant van een droppingter rein; aan de sergeant A. Schol te En schede, die zich in de laatste dagen voor de bevrijding van Hoenderloo tweemaal door de linies naar de Canadese troepen begaf om deze de opstellingen der Duitsers mede te delen; voorts aan de dpi. soldaat A. B. Hilbrlnk te Apeldoorn, die o.a. deelnam aan droppings van wapens nabij Apeldoorn en een spoorlijn op blies. Het Kruis van verdienste is posthuum toegekend aan wijlen de dpi. korporaal J. Schut uit Oldenzaal. wylen de dpi. soldaat J. A. Schol uit Hoenderloo, wijlen de heer P. A. Klee- kamp te Apeldoorn, wijlen de heer W. Roebeling te 's-Gravenhage en wij len de heer A. Zellstra te Apeldoorn. Het Kruis van Verdienste is voorts verleend aan de eervol ontslagen res.- luit.-kolonel LI. J. Bouman te Apel doorn; aan de res. lult.-kolonei dr B. LI. Erné te Delft; aan de res. kapitein J. J. Trennlng te Apeldoorn; aan de res. eerste lult. A, J. v. d. Wiel te Voorthuizen; aan de voorin, dpi. ser geant le k'l. A. A. Haksteeg te Rot terdam; aan de voorm. dpi. fourler S. Toom te Apeldoorn; aan de dpi. sergeant J. C. Mennink te Apeldoorn; aan de dpi. sergeant J. van Houtum te Ugchelen; aan de dpi. korporaal J. Druinekreeft te Barneveld; aan de dpi. soldaat le kl. G van Ee te Barne veld; aan de heer H. J. Niemeyer te Apeldoorn en aan mevr M. Boot te Apeldoorn. Het Kruis van Verdienste is post huum toegekend aan wjjlen de heer M. J. A. Godwaldt. te Voorburg; wijlen de heer G. J. Plksen te Nyver- dal; aan wijlen de heer E. E. Wout- raan te Laren (N.-H.). Het Kruis van Verdienste is voorts nog verleend aan de res. majoor ir J. A van Heerde te 's-Gravenhage; aan de tijd. res. eerste lult. A. de Ble. thans verblijvende in Canada en aan de voorm. dpi. vaandrig P. Alberts te 1 Enschede. sprekendheid van kinderen vormt het tweetal een eigen gemeenschap, een enclave in de wereld der volwassenen. Paulette heeft haar ouders zien sneuve len. het nieuwe, vreemde begrip „dood" beheerst haar leventje. Dood is ook, naar men heeft gezegd, haar hondje. En wan neer zij hoort, dat de slachtoffers var het bombardement op de grote weg in een kuil begraven zijn. gaat zij met Michel haar hond ter aarde bestellen. Maar hij ligt zo eenzaam onder de grond, dat de kinderen hem gezelschap willen geven. Zij begraven alle kleine diertjes die zij maar kunnen vinden. Het wordt een spel met de dood. dat hen ge heel vervult. Pelsdiertjes en insecten, kuikentjes en vogels krijgen elk een graf. een grafschrift en een kruis. De kinderen zien hoe een mens wordt be graven. als Michels oudste broer komt te overlijden. Doch zii denken alleen aan hun kerkhofje, dat zij steeds groter en mooier willen maken. Daarom steelt Michel de houten kruisen van de lijk wagen. hij waagt zich zelfs aan de glan zende metalen kruisen in de kerk en haalt grafkruisen van de begraafplaats. Dit „verboden spel" wordt uiteraard ontdekt en de film eindigt abrupt en smartelijk met de scheiding van de kin deren. HET merkwaardigste van deze Jeux Interdits is het contrast van de per soonlijke. eigen wereld der kinderen de kern van de film en de bijna onpersoonlik-objectieve trant, waarin Clément zijn verhaal vertelt, helder er hard. zonder een spoor van sentimenta liteit (die na de wereldpremière op de film geënte inleiding en epiloog buiten beschouwing gelaten). Clément laat een naakte en fatale werkelijkheid zien met de onverbiddelijke logica van zijn Latijn se klaarheid. Het mechanisch mumme- 1-.. van gebeden en de volstrekt werk tuiglijke kerkelijkheid van zijn boeren is in dit verband niet schokkender dan de bonkige bruutheid van hun leven en sterven. Ook de kinderen, wier spel al leen in volwassen ogen macaber is, zijn als deel van een naakte realiteit w. genomen. Hun wereld straalt echter in het koele licht van hun prille onschuld. Met de jonge Georges Poujouly en meer nog met de kleine Brigitte Fossey, die haar rol niet acteert, maar beleeft, heeft Clément de herschepping van kinderlijke gewaarwordingen in kinderlijke termen onbegrijpelijk zuiver mogen verwezen lijken. Cléments meesterwerk in zijn geheel vertegenwoordigt een volkomen nieuwe categorie op het terrein van de filmver telling. Nieuw door het absolute stand punt van de kunstenaar, die de hande lingen van zijn schepselen registreert als een bacterioloog die bewegingen van microben waarneemt op de glazen plaat onder zijn microscoop; pf als een ana toom tijdens zijn proeven op levend materiaal. Cléments verwoede en ijzing wekkende onthoudingen van elke ge voelsuiting zweept de op zulk een viv:' sectie van mensen geenszins bedachte bioscoopbezoeker op tot felle huive ringen. ELLEN WALLER Brigitte Fossey en -Georges Poujouly Verboden Spel. gemeenschappelijke wens. het Europese i eenheidsideaal te verwerkelijken, gezien de gevaren, welke de vrije Europese landen bljjven bedreigen. Oprichting van een Europees leger wordt zonder rwijl noodzakelijk geacht. Gisteren heeft de Amerikaanse ambassadeur ie Londen een bezoek gebracht aan premier d,e Gasperi, waarschijnlijk om nogmaals te ver klaren, welke grote waarde de U.S. hechten aan spoedige ratificatie van het E.D.G.-pact.. Eisenhower heeft de vroegere ambassadeur te Parijs, thans waarnemer bij de Schuman-pool Bruce, verzocht te trachten bekrach tiging van het E.D.G.-verdrag te bevorderen. In het slotcommuniqué klinkt een varmer toon dan na de strubbelingen van Dinsdag werd verwacht. Toen minister Van Zeeland de journalisten weer ontving, zeide hij: „Gisteren moes ten wij erg kort zijn, maar vandaag ben ik gelukkiger". Aan de voorlezing van het communiqué voegde hij woorden toe van dank voor De Gasperi. „De zon van Rome, die gedurende de gehele confe rentie stralend aan de hemel heeft ge staan, schijnt inspirerend te hebben ge werkt." Geestdriftiger nog uitte zich De Gasperi. „Wy hebben een gTote stap vooruit gedaan. De bezorgdheid die ik voelde bij het begin van deze confe rentie is geheel weggenomen." Toen wij later in de avond contact konden nemen met leden van verschil lende delegaties tijdens een onvangst op het Capitol, bemerkten wij bij allen diezelfde geest van tevredenheid. Het sterkst uit de aard van de zaak bij de Italianen. Natuurlijk moeten wij bjj al die uitingen van geestdrift rekening houden met de rhetoriek van het ogen blik. en het spreekt vanzelf, dat straks, wanneer ieder weer in zijn °ewone om geving zal zijn teruggekeerd, de her innering aan deze zonnige Romeinse lentedag zal verbleken, maar laten wij met vergeten, dat zelden een internatio nale conferentie onder zo slechte voor tekenen is begonnen. Het standpunt van Adenauer, dat er geen alternatief meer was en dat men niet meer kon terug keren van een ingeslagen weg, zonder de gehele Europese samenwerking in gevaar te brengen, zegevierde ten slotte. Hedenmiddag zullen in het Palazzo Chigi De Gasperi en Bidault nog een bespreking houden. Hetzij vandaag, hetzij morgen, zullen Bidault en Ade nauer als gasten van De Gasperi aan een lunch aanzitten, en op die wijze gelegenheid hebben nogmaals met el kaar contact te nemen. Waarschijn lijk zal er echter deze dagen nog wel meer gelegenheid daartoe zijn. Gistermiddag werd aan de verschil lende ministers op een zilveren blaadje een brief gebracht. Ook minister Beyen ontving een dergelijke brief, waarin hem werd gezegd, dat de Partisanen van de Vrede niets tegen Nederland hebben, maar dat zij het toch betreuren, dat Nederland zich mee liet slepen in een Pact. dat oorlogszuchtige bedoelingen heeft." Deze vredesbeweging onthulde wel zeer duidelijk haar pro-stalinistisch karakter! Prof. dr E. van Everdiny^n tachtig jaar Morgen wordt prof. dr E. van Ever- dingen, oud-hoogleraar te Utrecht en en oud-hoofddirecteur van het Kon. Me teorologisch Instituut te De Bilt. tachtig jaar oud. Het is nu vijftig jaar geleden, dat hij. na zijn studie te Delft en Leiden te hebben voltooid, aan het Instituut werd verbonden, als directeur van de eerste afdeling; van 1907 *tot 1938 heeft hij het hoofddirecteurschap bekleed, en van 1910 tot 1943 een buitengewoon pro fessoraat le Utrecht in de meteorologie, de climatologie en de oceanographie. In 1910 is hij lid van het Intern. Meteorolo gisch Comité geworden, later tevens voorzitter-, tot 1935. Ruim dertig jaar tenland gedrukt, dat wil zeggen op de weersverwachtingen in het algemeen, de voorbereidingen voor de stormvloed waarschuwingsdienst. de waarschu wingsdienst voor aardappelziekten, de weerkunde voor de E.L.T.A. in 1919, en veel meer. Ook op verscheiden andere wijzen, bijvoorbeeld als lid van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen en als publicist heeft hij grote dingen ge presteerd. als een man van uitzonder lijke begaafdheid, werkkracht en gezag; zo heeft hij ook na 1918 met Lorentz en Einstein zeer veel ertoe bijgedragen, dat de internationale banden in de natuur wetenschap werden hersteld. SLACHTOFFERS WATERSNOOD Het Informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft gisteren een 19e ljjst met namen van slachtoffers van de watersnood uitgegeven, duidende; HALSTEREN GeborgenJohanna MaasRaats, geb. 9.11.18, B 304. NIEUWE TONGE Geborgen: Adriaantje W. de Jong, geb. 21.8.47 en Jannie de Jong", geb. 5.5.50, Battenoord 12. NIEUWERKERK Geborgen en geïdentificeerd: Hille- brand van Dommelen, geb. 18.11.84, Pro- vincialeweg 3; M. J. Rentier, geb. 24.11.42, Muyeweg 209; H. Stoutjesdijk. geb. 14.2.52, Stoofweg 156a; Pietemella Nikerk, geb. 4.3.16, Stoofweg 154, NIEUW VOSSEMEER Geborgen en begraven te Steenbergen: Comelis van der Male, geb. 23.10.83, Kortendijk 78. OUDE TONGE Geborgen en geïdentificeerd: Pieter de Vos. 16.8.64 en Adriana L. de Vos, geb. 11.3.45. STEENBERGEN Geborgen en begraven te Steenbergen: Petrus van Tillo, geb. 11.9.31, Kladse- dijk 12. ZEVENBERGEN Geborgen en geïdentificeerd: Petro- nella van Ginneke, geb. 20.10.85, weduwe van Jac. Stoop, E 246. Dr I. L. Seeligmann sprak te Amsterdam Profetie in en buiten Israël Op uitnodiging van de Ned. Zionisten bond vertoeft dr I. L. Seeligmann, lector in de wetenschap van het Oude Testa ment aan de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem, een maand in ons land om voordrachten en cursussen te geven. Voordat hij zijn benoeming in Jeruzalem ontving was hij bibliothecaris van de Bibliotheca Rosenthalia te Amsterdam en docent aan het Ned.-Israëlitiseh Se minarium aldaar. Gisteravond heeft hij een openbare voordracht gehouden ii de aula van de Universiteit van Amster dam. Onder zijn gehoor waren de gezant van Israël, de consul van Israël te Am sterdam. de burgemeester, de rector magnificus der universiteit en vertegen woordigers van het Ned.-Israëlitisch Kerkgenootschap en het Portugees-Isr. Kerkgenootschap. Uit naam van de Ned. Zionistenbond, opende dr J. Melkman deze bijeenkomst. Dr Seeligmann had tot ond'erwerp ge kozen Profetie in en buiten Israël, en gaf eerst een overzicht van de stadia der ontwikkeling van de profetie. De profe tie, zo betoogde spr., is niet zozeer de ontsluiering van de toekomst, maar roept tot inkeer. Groot is de kracht van deze inkeer, die het oordeel van de pro fetie teniet doet. Het woord profeet is een overzetting van het Hebreeuwse woord „nabi", in de zin van voorspeller. Op grond van de berichten over profeten en profetie in de Bijbel wenste spr. drie groepen te'onderscheiden: de extatische, de mantische en de klassieke profetie, doch hij achtte een scherpe afbakening tussen deze groepen niet goed mogelijk. De eerste profeten die we in de histori sche bronnen van de Bijbel ontmoeten, is die schare, die door het land trekt, ons in het boek Samuel beschreven. Het boek Anros laat ons de profeet als voor speller zien, speciaal in de krijg. In de klassieke profetie is het voorspellende element primair en het ethische secun dair. Wat de inhoud der profetische ge tuigenissen betreft, merkte spr. op, dat in de heils- en onheilsvoorspellingen de reminiscenties voortleven aan de oude krijgsprofetie en het aanzeggen van het lot der volkeren. Men vindt nimmer in de profetieën een weeklacht over sociale misstanden, een aandacht vestigen op de nood der mensheid, want zij zijn inzon derheid theocentrisch: God in het cen trum, en zien op de verbijsterende din gen, die God in de wereld heeft gedaan. Prof. dr M. A. Beek dankte de refe rent. en wekte op tot liefde en eerbied voor de wet. de profeten en de geschrif ten, die, naar hij zeide helaas voor vele Israëlieten ontoegankelijk ziin door hun te geringe kennis van de Hebreeuwse taal. Lustrum Delfts Studentencorps In tegenstelling tot het bericht van enige dagen geleden, dat de lustrumvie ring van het Delftsch Studentencorps geen doorgang zou kunnen vinden, meldt men ons nader, dat het Feest comité de tentoonstelling „Cultuur en Techniek" moet laten vervallen, maai de verdere viering zal laten doorgaan, op een bescheidend- schaal: vertoning (begin Juli) van het spektakel „Tizze- niggi" in een grote tent. die daartoe in het centrum van Delft zal worden ge plaatst. Het is een cabaret-kijkspel, waarin het circuselement, een voorname plaats inneemt. Een intrigue, met de wonderlijkste schouwspelen op het to neel en spectaculair en technisch onbe grijpelijk, Op 4 Juli is de officiële ope ning met de intcht van de reünisten vastgesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3