Stichting 1940-1945 eerde nagedachtenis van secretaris A, Dubbink Ni euws uit Zaandam ZWEMDIPLOMA voor 131 personen Ze dansen weer De beste hulp aan Terneuzen kwam (ook) uit Westzaan J£ick> W'CéótfLd, de wondermidvoor [1 Dagblad voor de Zaanstreek ,.De Typhoon" van Donderdag 26 Februari 1953 TERAARDEBESTELLING I. KAKES ZAANDAM. Onder zeer grote be langstelling verschcidcnen moes ten buiten de aula blijven staan is gistermiddag het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer I. Kakes, in leven procuratiehouder bij de N.V. Houthandel v.h. Van Wessem Co. Het gemeentebestuur werd vertegenwoordigd door burge meester W. Thomassen en wethouder M. Plooijer. Voorts waren vele ver tegenwoordigers uit houthandel-, scheepvaart-, stuwadoors- en carga doorskringen aanwezig. Eveneens prof. dr. G. Berkouwer van de Vrije Universiteit te Amsterdam en direc tie en personeel van het bedrijf van Van Wessem. Toen het stoffelijk overschot was bin nengedragen speelde organist Jaap Zwart het gezang „Alle roem is uitge sloten". De heer J. C. van Wessem zei o.a.: „Toen Zondag voor de zoveelste keer een slag neerkwam op de familie Kakes, was er ook bij ons in het bedrijf diepe rouw". Uit naam van commissaris sen en directie dankte de heer Van Wes sem voor wat de heer Kakes deed en bereikte. Voor het kantoorpersoneel noemde hij dit verscheiden het verlies van een goede vriend. Namens het werf- en fabriekspersoneel zei spr.: ..Kakes, ze droegen je op handen". Vervolgens nam de heer Van Wessem afscheid uit naam van de filialen en ook voor het gezin Van Wessem. „Altijd, waar wij ook wa ren, op kantoor of op reis in het buiten land, was er die goede verstandhouding, de prettige gesprekken, over de zaak, over onze gezinnen, de cultuur en zeker ook over je hobby: de natuur, die jij zo diep bewonderde. Je kennis van handel en scheepvaart was groot, je onkreukbare eerlijkheid was een van je vele grote verdiensten. Dank je Kakes voor alles wat je voor ons was. Wij zullen dat niet vergeten". Reeds in de aula sprak ds. H. Kakes uit Rotterdam, broer van de overledene, woorden van dank voor de grote belang stelling namens de familie. Tevoren had ds. C. van Rij woorden van troost er. opwekking gesproken tot de nabestaan den. Nadat de organist „Jezus, Uw ver zoenend sterven" had gespeeld, werd de baar uitgedragen onder de klanken van „Die hoop doet al ons leed verzachten". Ds. Van Rij sloot de plechtigheid nadat het stoffelijk overschot aan de aarde was toevertrouwd. Tekort ruim 8 millioen M. Langenberg opvolger Zij 11 NIEUWE SCHOLEN PAS IN MEI GEREED Zaandam. Hoewel het bestek aangaf, dat de twee scholen voor openbaar en Chr. lager onderwijs bij de G. L. Jambroes- straat in Januari gereed moesten zijn, is de oplevering door de slechte weersom standigheden vrij ernstig vertraagd. Ver wacht wordt, dat de scholen pas begin Mei in gebruik kunnen worden genomen. Kleuteronderwijzeres neemt afscheid Zaandam. Zaterdagmorgen 10.30 uur neemt mevr. TensenGoudsblom, woon achtig te Hoorn, afscheid uit haar func tie als hoofd der openbare kleuterschool, gevestigd in het Jeugdgebouw in de Klaas Katerstraat. Mej. A. Bakker, Fran sestraat la, die haar assistente was, zal haar werkzaamheden overnemen. DOOR GAS BEDWELMD Zaandam. In perceel Burg. Ter Laan straat 71 is gistermorgen een geval van gasbedwelming voorgekomen. Toen een bewoner van de Kepplerstraat naar zijn werk ging, werd hij aangehouden door een bewoner van het huis. de heer H., die op de bovenverdieping woont, met het verzoek onmiddellijk een dokter te waarschuwen, omdat op zolder een jonge vrouw en haar kind bedwelmd lagen. Dokter Mooij verscheen en constateerde, dat de levensgeesten nog aanwezig wa ren. Moeder en kind kwamen na enige tijd bij. Het betrof hier de dochter van de benedenbewoners, bij wie de heer H. een deel van de woning in gebruik heeft. Zij en haar zoontje slapen op zolder. De heer H. hoorde in de vroege morgen het kind hevig snurken, ging uit zijn kamel en rook gas. Dit was afkomstig uit de keuken, waar de gasslang van het stel was geraakt. Dit gas was vervolgens door een 'openstaande deur naar zolder ge stegen. In staat van faillissement is verklaard J. M. J. Struik, Burg. Ter Laanstraat 114, handelend onder de naam Fa. Wed. H. E. Struik Zn., Enterstraat 13, Rijssen. Curatoren zijn mr. J. C. Smithuysen, Ged. Oude Gracht 65, Haarlem en mr. dr. S. J. Hammink, Rijssen. Twee diefstallen Zaandam. De 16-jarige H. van de Kal- verstraat is naar Haarlem overgebracht wegens twee diefstallen. Hij ontvreemdde in Zwijdrecht, waar hij met de coaster waarop hij werkzaam was in lading lag, een doos suikervet uit een fabriek en Werd op heterdaad betrapt. Tijdens het verhoor deelde hij mee in Zaandam enige tijd geleden een fiets te hebben gestolen. Dood in huis gevonden Zaandam. Toen omwonenden bleek, dat de 74-jarige mej. Croese haar woning in de Kalverstraat enige tijd reeds niet had verlaten en ook geen geluiden wer den gehoord, die er op zouden kunnen wijzen, dat zij thuis was, kroop iemand door een raam en vond de bejaarde vrouw dood voor haar bed liggen. Zij was al geruime tijd overleden. Verdacht van het plegen van steun- fraude is tegen een Zaandammer proces verbaal opgemaakt. tot f 100, in aanmerking genomen, dat deze organisatie zeer veel geldelijke of fers vraagt. 31 Gesteunden Tijdens het verslag over de werkzaam heden in de afdeling vernamen we, dat de voormalige geëmigreerde directeur van het Prov. Bureau, de heer Van der Meulen, is opgevolgd door de heer Renes. Deze had oorspronkelijk op de vergade ring aanwezig zullen zijn, doch was we gens ziekte verhinderd. De afdeling Zaan dam verleent thans in 31 gevallen steun. Over het vorige jaar bedroeg dit aantal Als nieuwe bestuursleden werden aangewezen mevr. J. Th. Dubbink De Vroome (gekozen met 7 van de 8 stemmen) voor de vacature van mevr. A. M. van HallDen Tex, en de heer M. Langenberg (die 5 van de 8 stem- m.en kreeg) vor de vacature A. Dub- men kreeg) voor de vacature A. Dub bink. De heer Langenberg zal vooriaan taal telt het bestuur thans 10 leden. Na de pauze werd een commissie van bijstand gevormd, waarvoor de heren De Jong, Van Os, Geyionbeek en Langendijk werden aangezocht. Daarna was "t woord aan mej. Warnaar. die in plaats van de heer Renes een causerie hield over de nieuwe normen en studie-mogelijkheden, zoals die volgens de laatste aanwijzingen door de Stichting zijn vastgelegd. Wat de pensioenaangelegenhedcn betreft blijken de door de Stichting vastgestelde normen aanzienlijk hoger te liggen dan die welke door het Rijk zijn bepaald. Daarentegen wil men waar het om de studie-toelagen gaat spreekster noemde deze bepshng „een levend monument voor de gevallen verzetslieden" niet hoger gaan dan een bedrag van f 1800 per jaar, dat later voor de helft zal moeten worden terugbetaald. Aan het slot van haar uiteenzetting zei mej. Warnaar nog, dat het tekort bij de Stichting momenteel ruim 8 millioen be draagt. Zij was er evenwel van overtuigd, dat, waar men voor het Rampenfonds 50 millioen bijeen kon brengen, met inspan ning van alle krachten ook dit bedrag zal kunnen worden verzameld Na enig heen- en-weer gepraat over de pensioenuitke ringen na onvoorziene ongevallen drong het bestuur er bij mej. Warnaar op aan in de Provinciale vergadering naar een wetswijziging te streven, waardoor in de toekomst onbillijkheden zullen kunnen worden voorkomen. Het is tot nu toe na melijk zo, dat b.v. de nabestaanden van een invalide, die bij een ongeval, dat geen betrekking tot zijn invaliditeit heeft om J! uur T.O.J .collectantenbet leven komt, niét voor pensioen in aan- i merking komen. zich kunnen opgeven ZAANDAM. Zij, die in de laatste ■week van April t.e.m. 2 Mei willen helpen collecteren voor de T.O.V.- tochten, kunnen zich hiervoor op geven bij de heren: H. van Wijk, Jan van Goyenkade 11, tel. 2197: J. Fredriks, Czarinastraat 6' c. tel. 4623 en P. Kok, Bleekerstraat 60. Zaandam. De ledenvergadering van de Stichting 19401945, die gister avond in het Gemeentehuis is gehou den, werd na de opening begonnen met de herdenking van wijlen de heer A. Dubbink, tot voor kort secretaris van de plaatselijke afdeling. De voor zitter, de heer G. C. Huig, schetste de overledene als een man, die ook voor de vereniging „Vrienden van de Stichting 19401945" grote verdien sten bezat en het bestuur door zijn werkkracht een bijzondere stabiliteit verleende. Derhalve heeft het hoofd bestuur van de Stichting gem.eend de heer Dubbink te eren door hem posthuum een bronzen legpenning toe te kennen. Hierna namen de aanwezi gen enige ogenblikken stilte in acht: een laatste hulde aan het bestuurslid, dat heenging. Het feit, dat de later voorgelezen no tulen nog door de heer Dubbink waren opgesteld, gaf een en ander een tragisch karakter. Op de Provinciale vergadering bleek te zijn besloten de voorgestelde contactavonden geen doorgang te laten vinden. Dergelijke samenkomsten ontaar den namelijk maar al te licht in feeste lijkheden, hetgeen hier niet op zijn plaats is. De voor dit doel uitgetrokken gelden zullen de verschillende afdelingen beter kunnen gebruiken. Het onderwerp geld bracht een voorstel van de adjunct-direc trice van het .Prov. Bureau, mej. J. C. Warnaar, naar voren, de inzameling dit jaar te laten vervallen, zulks in verband met de vele offers aan het Rampenfonds. Ook de voorzitter zei de mening te zijn toegedaan een grote actie ditmaal beter achterwege te kunnen laten. Gedurende het afgelopen jaar heeft de vereniging, die thans 104 betalende lede'-: telt, van contribuanten een bedrag van f 350 ontvangen. Het saldo bedroeg aan het einde van 1952 f 184.84. Melding werd hierbij nog gemaakt van het feit, dat met Kerstmis een bedrag van f 500 was ont vangen van de Stichting „De Typhoon". Daar het batig saldo dit jaar beduidend hoger ligt dan het vorige jaar het geval was, werd besloten de bijdrage voor de 4-Mei-herdenking te verhogen van f 75 Jubilarissen in zeil en verf Zaandam. De heer G. Rensing, Eiken laan 2, zeilmaker bij- de zeilmakerij M. Dekker, Dampad" 6, hoopt morgen 25 jaar in dienst te zijn van dit bedrijf. Een zelfde aantal jaren hoopt de heer H. Buijs, Rosmolenstraat 78, Zaterdag in dienst te zijn van de N.V. Pieter Schoen, waar hij werkzaam is als verfmenger. Vogels hun leven en.... dood Zaandam. Tijdens de lezing, die gis teravond voor de leden van de Natuur historische vereniging Parad ijsvisch in De Harmonie werd gehouden, bleek wel dat de aquariumliefhebbers ook belang stelling voor vogels hebben. De heer Landsman van de Vogelbeschermings- wacht Zaanstreek hield voor hen een on derhoudende causerie over vogels. Eerst liet hij de vogeltrek de revue passeren, vervolgens verklaarde hij de trekdriff van deze dieren. De heer Landsman sprak zijn verontwaardiging uit over het node loos doden van vogels. Het applaus, dat na zijn causerie volgde, gaf duidelijk aan hoezeer men het gesprokene had ge waardeerd. Tot slot wees voorzitter de heer Joh. A. de Rot op de films met als hoofdfilm Vijf maanden in de Braziliaan se wildernis, die door de Vogelbescher- mingswacht Zaanstreek en Paradijsvisch gezamenlijk worden georganiseerd, nl. Zaterdag 21 en Zondag 22 Maart in het Floratheater. De heer M. Brinkman, leraar Neder lands aan de Middelbare Handelsschool, heeft een revue geschreven, die de leer lingen van deze school volgende week Donderdag en Vrijdag gaan opvoeren. De voorlopige titel van de revue is Revue 1953, zij heeft tot centraal onder werp de M.H.S., duurt ongeveer 2Vi uur en er spelen ruim 50 personen in mee. Bij de rondvraag werd de mogelijk heid geopperd om na de herdenkings diensten in-de kerken voor de Stich ting te collecteggn. Higrtoe zal echter uit piëteit niet worden overgegaan.Wél wil men gedurende de bevrijdings herdenking op verschillende punten in de stad grote collectebussen plaat sen, waarin men zijn gaven zal kun nen deponeren. Voorts zal worden ge tracht tot een rëunie van oud-verzets strijders te komen, teneinde op die manier meer leden voor de vereniging te kunnen werven. Advertentie I.M. Zaandam. Dinsdag konden in het sportfondsenbad „Zaanland" totaal 131 personen, meest leerlingen van de Cen trale Technische School en de vakscholen, een zwemdiploma in ontvangst nemen. Slechts weinigen faalden voor het exa men. Het betrof hier candidaten voor A- of B-diploma. Gisteren- namen 20 leer lingen van de Hoogoven-school deel aan het afzwemmen. Bij de Centrale Technische School slaagden: N. v. d. Weide, K. Bruin, P. de Vries, K. Scholtens, J. Kossen, N. N., C. Stroo, J. Mulder, J. Steding, J. Bart, G. Wagevoort, J. Raper, K. Jacobs, W. Wes- terborg, J. Hakkenberg, A. v. d. Geer, C. D. Engelmoer, J. Prins, W. de Gooijer, J. D. Hoveling, R. Huisman, K. Coenraads, K. van Slooten, J. Kreyer, C. Cortes. R. Tol, R. Kuiper, T, Ettema. J. G. Beers, G. Dekker, J. Jonker, A. van Zanten. J. Klit- sie, K. de Ruiter, H. Bakker, K. Oude- jans, T. Vonk, W. Aafjes, K. Biere, J. van 't Veer, J. Talsma, K. van Saane, P. van Bethlehem, A. Bloem, B. de Lege, P. Roos, J. Dekker, T. Bakker, J. Engel, K. Nat, J. van Kuyk, G. Jansen. H. Terpstra, A. Advertentie I.M. Ze zijn er weer in 't voorjaarslicht Ik heb ze weer zien zweven, Hoe 't kan is mij een raadsel, maar Ze zijn toch nog in leven. Hoe koud de winter ook mocht zijn, Hoe dik de sneeuw mocht vallen, Ze dansen weer op zoemcadans Bij tien- en honderdtallen. Al vroor het ook èen graad of wat, Al lag het ijs in 'sloten, Sinds 'k gisteren voor 't eerst sinds lang Van 't zonlicht, heb genoten, Verschenen ze uit.... weet ik veel? Uit hoeken of uit gaten? Uit steen of gras of holle boom? Of zo maar uit de straten? Wel, kort en goed, ze zwrermen weer Met minuscule lansen, Gereed voor 'n aanval op m'n huid; Ik zag weer muggen dansen. JAN HOTTENTOT Brie f uit Zeeuws-V laander en Rioolgemaal pompt polder droog Westzaan. Het nijvere stadje Temeuzen aan de Schelde en Westzaan zijn sinds de rampdag van de eerste Februari vriend schapsgemeenten geworden om dit eens zo te zeggen. Reeds herhaaldelijk betoon den de Zeeuwen hun dankbaarheid voor de snelle hulp, die uit Westzaan in Zeeuwsch-Vlaanderen is geboden. Terneu zen zond naar hier een serie foto's, die een duidelijk overzicht geeft van de cata strophe. Hier een overzicht van gebeur tenissen en opgelopen schade, dat wij van de heer J. H. Will, gemeente-opzichter te Terneuzen, mochten ontvangen. „In de kom van Terneuzen zijn onge veer 750 woningen overstroomd, doch doordat het gemeentelijk rioolgemaal op het nippertje aan het water ontsnapte (2 cm. hoger water zou alles hebben ver nield) kon direct na de ramp begonnen worden met het droogmalen. Door keling van brandweercorpsen uit de om geving (Axel, Hulst, Sas van Gent, Zaam slag, Sluiskil en Terneuzen zelf) gelukte het na 36 uren de woningen in de kom van Terneuzen vrij van water te krijgen. 1-Iet zoute water, vermengd met rioolwa ter, petroleum en smeerolie had zijn spo ren echter terdege achter gelaten. Een dikke sliblaag, waarvan de verwijdering veel moeite en zorgen kostte, kwam daar nog bij. Meubilair en kleding gingen voor een gedeelte hierdoor verloren of raakten zwaar beschadigd. Het meubilair valt bij het drogen uit elkaar; veel kleding is on bruikbaar geworden. Het was dan ook met grote dankbaar heid dat als eerste nulp reeds op 3 Fe bruari twee vrachtwagens uit Westzaan kwamen voorgereden volgeladen met kle ding, beddegoed en schoeisel, geschonken door de bevolking. Ook voor Zaamslag De beste hulp was in dit geval di recte hulp en dit was met de West- zaanse goederen zeker het geval. Di rect is met de uitreiking begonnen; door de grote kwantiteit niet alleen aan de inwoners van Terneuzen, doch ook aan de slachtoffers van de ramp in de nabuurgemeenten Zaamslag en Hoek die naar de hogere gedeelten van Terneuzen de wijk hadden geno men. Nadien kwamen ook nog verscheidene geëvacueerden uit de andere noodgebie- den naar de stad en ook deze ontvingen goederen uit de later, van vele zijden aan- Petra, M. Gravestijn, D. Krijt, C. Bleeker, S. van Halm, J. Goverde, E. Kaagma,*., W. Teerenstra, N. Staal, J. Onrust, E. Helmer, K. Oosterhoorn, J. Krijgsman, D. van 't Veer, W. Smit, J. Butter, P. Wij- ker, P. Roos, S. de Dood, W. Smit, P. Prins en M. Nooy. Totaal slaagden 7 jongens niet. Meisjesvakscholen: J. de Vries, J. Fon- tijn,G Dekker, A. Giesbergen, A. Maar huis, W. van Straten, J. Harrevelt, I. van Eek, W. van Zeeland, G. Kool, M. Rijks, T. Swart, W. v. d. Ben, W. Cornet, G. Smit, G. van Schaik, N. Groen, M. v. d. Lei, G. v. d. Stadt, T. Kordas, A. Broerse, C. Mol, K. de Boer, K. Dekker, J. de Haas, H. Iedes, T. Roemburg, A. ten Veen, R. Liets, T. Stevens, D. van Leeuwen, A. Stevens, R. Boon, D. van Leeuwen, E. Room, C. Klumper, R. Jansen, R. Gouwe leeuw, T. Jonker, T. Vreken, G. Bos, A. Hopman, E. Vink, N. Kriek, W. Eijer- man, L. Kat, B. Walst, J. v. d. Veenj C. Hakvoort en A. Kooy. Vijf meisjes zullen het een volgend maal opnieuw moeten proberen. Particulieren: Olga Huisman, T. Smit, T. van Beek, E. Ekker, M. Tenty. Deze slaagden voor het A-diploma. Annemarie en Elizabeth Simonsz slaagden voor het B-diploma. Aan de Gem. Universiteit te Amster dam slaagde de heer W. J. Verkaden, Westzijde 200 voor het artsenexamen le gedeelte. Gersliwin festival te Florence In het lang tevoren uitverkochte thea ter van de Communale, dat 3000 plaatsen bevat, is, voor de eerste maal te Floren ce, een Gershwin-festival gegeven onder leiding van Arthur Rodzinsky en met de Nederlander Daniël Wayenberg als solist in het pianoconcert in fa en de „Rhapsody in Blue". De uitvoering werd ontvangen met een geestdrift als in Ita lië slechts ten deel pleegt te vallen aan operavoorstellingen met geliefde sterren in de hoofdrollen. Met het oog hierop heeft de directie van de Communale te elfder ure het program voor het volgend concert gewijzigd en daarop wederom de „Rhapsody in Blue" en het pianoconcert geplaatst, met dezelfde solist, een feit zonder precedent in het muziekleven te Florence. Fotoserie uit rampgebied voor Westzaan WESTZAAN. Uit Terneuzen kre gen B. en W. onzer gemeente een brief van hun collega's aldaar. Het was een schrijven bij een serie foto's, als geschenk van dankbaar heid naar ons gemeentebestuur ge zonden, van de volgende inhoud: Uit dankbaarheid voor de spoe dige en milde hulp van de gemeente Westzaan aan de gemeente Terneu zen, verzoeken wij U de hierbij- gaande serie foto's te willen aan vaarden. U kunt daaruit zien, in hoe grote nood de bevolking verkeerde en U kunt er uit afleiden met hoe grote vreugde de eerste van buiten ko mende hulpzending die van Uw gemeente werd ontvangen. Gehikkig heeft de watersnood ramp hier niet die omvang genomen als elders het geval blijkt te zijn, zodat met de door U gezonden goe deren een groot deel van de aange brachte schade kon worden vergoed. Het gevoel van erkentelijkheid voor Uw zo spontane daad is er niet min der om en zal steeds in onze herin nering blijven. B. en W. van Terneuzen, Mr. P. H. W. F. TELLEGEN gevulde voorraad. Terneuzen herbergt thans nog ongeveer 100 evacué's. Door onze gemeente zijn 400 gezinnen gehol pen. Het grote gat in de dijk bewesten Terneuzen is nu gedicht, waardoor het water uit de Nieuw Neuzenpolder ge pompt kan worden. Wanneer het weer blijft meewerken, zal hier het gevaar spoedig geweken zijn." Op initiatief vai} de heer Will en in overleg met burgemeester Teilegen ver vaardigde het foto-atelier R. Elzinga een mooie fotoserie van de ramp, die inmid dels, voorzien van passende bijschriften aan het Westzaanse gemeentebestuur is toegezonden. Henk Sprenger JA^EKJCKDEEÖ ZICH GEDUCHT GEVWiN j TEMIDDEN DER PROFS EN HET WAS VOORAL AAN HEMTEDANKB-I, PAT DE MALTON- ROMERS BOVEN AAM RAN6WSI STONDEN.'. NA AFLOOP V, zo'n succesvolle wedstryd 1 WERP HV BUITEN 06 KLEEDKAMER i OPGEWACHT DOOREEN OUDE KENNIS.' NDERDAAD ,MR STANLEY ROGERS,, DE BEROEMDE. VOETBAL EKPEKY EN OUO-INTERNATIONAL,DIE KICK REEDS OPGEMERKT HAD .TOEN DE2E MET HET VICTORIA JUNIOREN- aFTAL IN LONDEN SPEELDE .TWEE JA- REN TEVOREN. HY HAD NATUUR.LYK 1 ALLES VERNOMEN OMTRENT KICK 'S j FANTAST ISCHE9PEL BY DE ROVERS. EN WAS NU HELEMAAL NAAR MALTON GEKOMEN OM KICK TE ENGAGEREN VOOR. EEN GROTE LONDENSE EERSTE DIVISIE-CLUB/...DE JONGEN UIT VEEN DORP KNIPPERDE EENS MET Z'N OGEN TOEN MY 'T ENORME BE DRAG HOORDE, DAT ME/W GEBODEN WERD.' MR.ROGERS,DIE VEEL IN VLOED BY DE MILITAIRE AUTORITEITEN BEZAT,ZOU KUNNEN ZORGEN.DAT HY NAAR LONDEN OVERGEPLAATST WERD (HV KEEK NET WEINIG ZUUR .TOEN DE 'NUCHTERE KICK HEM ZET .DAT HY NOG (NIETS VOOR PROFESSIONALISME VOELDE (77) AMSSÏVUEN Nier MAAR VOETBAL IS I NIET HET HOOGSTE t IDEAAL IN M'N LEVEN iMYN WERK GAAT VOOR f.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3