Verenig. „Spaarbank Wormerveer „ten algemenen nutte'' EN Nederlandse sportwereld toonde zich ook na de ramp EEN spo*ttspieqel Stichting een feit door medewerking burgers-plaatsgenoten festzaanse. ZAANSE GEMEENSCHAP Meer dan een eeuw gij het nalezen van het artikel over het gemeentehuis in Wormerveer, dat in het vorige gemeenschapsnummer werd geplaatst ging onwillekeurig de ge dachte uit naar een andere nuttige instelling in Wormerveer, waarvan de naam op een bescheiden (licht)reclame boven de poort naast het oude vertrouwde ge meentehuis prijkt. Nog" maar een gering aantal jaren is deze wijze van naams- aanduiding van toepassing, want eerder was het slechts een eenvoudig houten bordje, dat aanduidde, dat er op twee avonden zitting is van de Vereniging „Spaarbank te Wormerveer". Reeds meer dan 100 jaar geleden besloot een aantal ingezetenen een spaarbank te stichten „ten algemenen nutte" en velen spaarden bij de echt Wormerveerse Spaarbank en sparen daar nog. Uit het gedenkschrift, dat tijdens het eeuwfeest werd uitgegveen, blijkt, dat de oprichters en hun Opvolgende bestuurders slechts één doel voor ogen hebben gehad en nog hebben, nl. het welzijn van de spaarders te behartigen. Zij verrich ten hun taak dan ook geheel belangeloos. Opzet was bij de stichting in 1850 „een goed ingerigte spaarbank te stichten voornamelijk voor handwerks- en ambachts lieden". Uit de eerste notulen blijkt, dat de pogingen van het Departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen door gebrek aan inschrijvingen voor de nodig geoordeelde waarborgsom waren mislukt. Toch werden de plannen weer ter hand genomen en werd, zo blijkt uit de notulen van 1 October 1850, be sloten tot oprichting in afwachting van de nodige medewerking van burgers plaatsgenoten. En deze medewerking kwam. want 60 aandelen van x 50 werden bij vrij willige inschijving geplaatst bij wijze van renteloos voorschot om als waar borgsom te dienen. Jaarlijks zouden er drie worden afgelost. Het behalen van winst door de aandeelhouders werd reeds direct uitgesloten door de bepa ling, „dat als bij liquidatie er een saldo boven „het voorgeschoten kapitaal aan wezig mocht zijn, dat zal moeten wor den aangewend voor een liefdadige in stelling, bij voorkeur tot vermeerdering of uitbreiding van het onderwijs indien daartoe behoefte bestaat en wel in over leg met het gemeentebestuur". Vijf directeuren Volgens de uitgebreide statuten be stond het eerste bestuur uit vijf direc- teuren, die voor vijf jaar zitting had- .den. Deze vijf bestuursleden onder wierpen zich aan strenge bepalingen: „Mogt door een verkeerde of kwalijk berekende belegginguitzetting of be steding, de waarborgsom geheel of ge deeltelijk verloren gaandan zijn zij daarvoor solidair aansprakelijk en ver- pligt, die aan te vullen tot het volle bedrag voor zoover dit niet verminderd js door overschrijving geschied tot dek king van tekorten der spaarbank; voor nadeelen aan de spaargelden of even- tueele reserve door de wijze van beleg ging uitzetting of besteding overkomen, zijn bestuurders niet persoonlijk aan sprakelijk, wanneer die heeft plaatsge had bij wijze van: 1. aankoop van Nederlandse, rentegeven- de schuldbrieven; 2. belening of prolongatie op dezelve; 2. obligaties met opzegbare hypothecaire inschrijving op vaste goederen ten be drage van 3/5 der door beëedigde ma kelaars getaxeerde waarde; 4. van reductie of andere maatregelen der regeering. Bestuurders zijn aansprakelijk, wan neer dat nadeel aan de spaargelden of reserve een gevolg is van: 1. belegging in andere dan de genoemde schuldbrieven; 2. uitzetting aan particuliere personen; 3. ondernemingen van handel als ander- zins; 4. Fraude of kwade trouw van één uit hun midden. Hierna volgen dan enige uitzonderin- "^b,Finnic!Pv®®ipS0 JÜCoX-#.GEMEENSCHAP IJsvereniging „De Jeugd" Enige dagen geleden heeft onze ver eniging, die 60 jaar bestaat, een spóed- jaarvergadering gehouden, waarin het besluit viel gezien de nationale ramp dit jubileum feestelijk te vieren. Met algemene stemmen werd echter beslo ten een verjaringsbijdrage te schenken aan het Rapenfonds, wat gezien het feit, dat men zestig jaar bestaat, op f 60 werd gesteld. Dit bedrag is inmiddels aan de plaatselijke commissie voor het N.R.F. overhandigd. Uit het verslag van de penningmees ter, bleek, dat er een klein batig saldo was. Wat de nieuwe verlichting betreft, deze is geheel eigendom van de vereni ging. Alle leden werden opgewekt pro pagandist van ..De Jeugd" te worden. De contributie per jaar bedraagt f 1,95, wat waarlijk niet te hoog wordt geacht. Ongeacht het aantal kinderen van een lid blijft de contributie f 1.95. In de kascommissie werden benoemd de heren Van der Gaag en Zwart. De heren J. Veldhuis, Wilgenkade 37 en J. Mooij, Lindenlaan 27 werden herbenoemd in het bestuur. Tot slot werd besloten, dat, indien er geen jjswedstrijden voor de kinderen kunnen plaats vinden, ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan een prettige bijeenkomst zal worden gehou den. Sectie Jeugd Op Maandag 2 Maart a.s. wordt er in een nog nader aan te wijzen lokaal een bestuursvergadering gehouden van on ze Sectie. Mocht men op deze datum verhinderd zijn, dan gelieve men nu reeds afbericht te zenden, opdat de mo gelijkheid blijft, dat deze vergadering naar een andere dag verschoven kan worden. gen, maar ook nog meer verplichtingen, die in het notulenboek werden onder tekend door alle oprichters t.w. P. van Gelder Pz., Jan Laan, Adriaan Laan, P. Oosterhuis, Jan Prins, Adrianus Prins, Jan Vis Albertsz., P. Smidt van Gelder Pz.. P. Smidt van Gelder Jr., P. H. van Gelder, G. J. van Gelder en H. Koeke- bakker. De minste inleg werd bepaald op 25 ct. en de grootste aan het oordeel van het bestuur. De minste terugneming was 50 ct. en de grootste zonder vooraf gedane kennisgeving f 20. Deze bepalin gen zijn nog geldig, maar er wordt de grootste soepelheid toegepast door de huidige leiding. De rente werd oor spronkelijk vastgesteld op 3c/o voor am- bachts- en handwerksliedenen minver mogenden en op 2r/r voor hen die daar toe niet behoren. Dit laatste is echter nooit in practijk gebracht en steeds van de oprichting af tot heden is 3% rente aan alle inlegger(sters) vergoed. Boekhouder voor f 50 per jaar 1 Januari 1851 begon de Spaarbank de werkzaamheden, met Jan Kouwer als boekhouder tegen een jaarbeloning van f 50. Het gemeentehuis werd zit tingslokaal. Reeds in de vergadering van het bestuur op 26 Februari 1851 gehou den, moest worden gememoreerd, dat een der bestuursleden, de heer A. Laan, die in het bestuur de functie van the saurier vervulde, was overleden. De mogelijkheid om aan particulieren geld te lenen, tegen borgstelling was er in de eerste jaren, maar er kwamen zo veel verwikkelingen door, dat er spoe dig van werd afgezien. Uit de notulen van 5 October 1372 blijkt, naar de samensteller van het Gedenkschrift constateerde, dat bij het bestuur een verzoek binnen was geko men van „de ingelanden van het Sluïs- pad" (aan welk pad men toen was be gonnen met bouwen) om een geldle ning, af te lossen in zeven jaren. De re den van deze aanvraag betrof zeker straataanleg. De bewoners, vormden dus een gemeenschap, die zelf daarvoor zorgde, op grond van de padreglemen ten, die overal in de Zaanstreek be stonden. De directeuren van de Spaar bank waren huiverig te lenen „aan een corporatie geconstrueerd als de aan vragende". Besloten werd niet aan de corporatie, die geen rechtsgeldigheid had, te lenen, maar men was wel bereid aan één der ingelanden te lenen, mits deze twee borgen kon stellen. Hieruit blijkt, dat de uitbreiding 'van Wormer veer in die jaren voortging. Sinds 1875 is de spaarbank ook op Dinsdagavond geopend. Het ingelegde kapitaal nam steeds toe als gevolg van de toenemen de uitbreiding van de gemeente Wor merveer. Over de beschikking van het zittings lokaal ontstond in 1898 kwestie met het gemeentebestuur, maar deze moeilijk heid werd opgelost doordat de Spaar bank een bedrag van f 2500 voteerde voor verbouwing van het gemeentehuis. De zittingen bleven in het gemeente huis plaats vinden. Opnieuw kwamen moeilijkheden over het zittingslokaal in de laatste oorlogsjaren, toen de toen malige burgemeester P. de Vries de spaarbank uit het gemeentehuis wilde hebben. Maar door de „brand" in het gemeentehuis was deze zaak spoedig niet meer urgent. Koninklijke goedkeuring Op 30 Dec. 1909 werd de Koninklijke Goedkeuring op de statuten verkregen en nam de goedgekeurde vereniging de bezittingen en schulden over van de oude vereniging voor een bedrag van f 343.372,301-< en kreeg als geschenk een" bedrag van f 49.372, zijnde het reserve kapitaal. Tijdens de vergadering wer den tevens plechtig de 12 sleutels van de brandkast overgedragen. De gang van zaken bleef bij de Kon. goedge keurde vereniging hetzelfde. Alleen werd betreffende het batig saldo be paald, dat dit „moet worden aangewend tot het verlenen van financieelen steun aan zaken van openbaar belang binnen de gemeente Wormerveer of el ders." Moeilijkheden bleven de bestuurders niet gespaard. Zo was 1908 een kritiek jaar door teruglopen van koersen in verband met het uitbreken van oorlog tussen Rusland en Japan. De jaren 1914 —1918 brachten ook veel hoofdbrekens Treffend blijk, van medeleven: DIE VLINDERS. Volgens Rinke Tolman zijn er maar liefst 40 vlindersoorten, die we geduren de de wintermaanden kunnen zien. Daaronder behoren o.u. de bij fruitkwe kers bekende en beruchte wintervlin- clers, die men met behulp van lijmban- den tracht te vangen. Ik zeg uitdruk kelijk tracht te vangen omdat er toch altijd wijfjes boven bij de knop pen komen om daar eieren te leggen. Hoe komen ze daar dan? Wel, het man netje, dat in tegenstelling met t' wijfje v:el kan vliegen, neemt 't wijfje al vlie gende mee. Hoe slim, zegt Maar het is helemaal geen slimheid. Het komt zo vaak voor dat deze diertjes gepaard rondvliegen en dat gebeurt ook hier. Andere vlinders, en daar wil ik het speciaal over hebben, brengen de winter door in een soort winterslaap. Ze zoe- vooral toen de betaling op Russische effecten gestaakt werd. Maar niet min der moeilijk waren de jaren 1920 en 1931, maar door goed beleid wisten di recteuren de Spaarbank daardoor heen te loodsen. In 1940 verliep alles rustig en de geldzuivering na de oorlog bracht veel grote bedragen in de kas van de spaar bank, met de moeilijkheden voor juiste belegging daaraan verbonden voor be stuurders. De administratie staat onder geregelde accountantscontrole. Jeugdspaarbank In 1943 werd de „Jeugdspaarbank" in de Toonkamer van het voormalige ge meentelijke gasbedrijf geopend, waar voor later .burgemeester Slager een ge deelte van zijn woning afstond en waar van thans het bord prijkt naast de deur, die toegang geeft tot „Ons Huis" In verband met de vele spaarders uit Wormer en Jisp werden in deze ge meenten zittingsdagen geopend. In 1942 werd reeds in Jisp begonnen met we kelijkse zittinguren en in 1950 in Wor mer. Het aantal spaarders is nog steeds stijgende en vooral de „Jeugdspaar bank" telt vele „klanten", die nooit op hun verjaardag worden vergeten. Over duidelijk blijkt wel dat de oprichting van de Vereniging „Spaarbank te Wor merveer", een goede greep is geweest en zeker is aan de bestuurders door al le tijden, die steeds met grote toewij ding het werk hebben verricht zonder enige vergoeding, naast hun drukke werkkring, dank verschuldigd. Maar ook de boekhouders, die de vereniging dienden en de huidige functionaris komt een woord van hulde toe. Een échte Wormerveerse instelling, waarop iedereen trots kan zijn en die nog gaarne vele jaren wordt toege wenst, dienden zij allen met ere. Dd. r*e nationale ramp beheerst sinds drie weken ons ge hele sportleven en niemand zal dit bevreemden. Een ramp, die in onze geschiede nis haar weerga niet kent met een zo ontzettend hoog aantal slachtoffers moest wel haar stempel drukken op ons volk en dus ook op de sport in ons gehele land. Het zal o.!. zeer geleidelijk wel weer in de oude banen komen, maar vaststaat, dat o.m. de publie ke belangstelling op dit mo ment zeer positief minder is dan twee maanden geleden. We realiseren ons dat de ge weldigs prestaties van de Ne derlandse rijders bij de Euro pese kampioenschappen in Hamar, op diezelfde noodlot tige le Februari behaald, ge heel onze belangstelling mis ten. 't Meest waarderende wat we hoorden was een op merking als: jammer voor die jongens dat dit moest samen vallen met die ramp. Overi gens werd er, en terecht, slechts over de ramp, haar gevolgen voor ons land en de v/ij ze waarop geholpen kon worden gesproken en gehan deld. Ook de gehele Neder landse sportwereld, met aan 't hoofd de grote sportbonden en de grote verenigingen ga ven blijk hun plicht te ver staan. Nederland in al zijn geledingen was weer eens één, in een prachtig streven om de getroffenen hulp en bijstand te verlenen. Gelukkig zijn de Zaandam mers niet achteraan gekomen en we mogen ons wel zeer ge lukkig prijzen dat we nu over Volleyballers moeten op sporthal wachten een instituut als de Zaandam- se Gemeenschap konden be schikken. Direct is de organi satie van een en ander ter hand genomen, met man en macht is gewerkt om zo snel en zo gced mogelijk te kun nen helpen, 't Is voor ons, die er practisch buiten stonden, heel moeilijk een voorstelling te maken van het vele werk hieraan verbonden. We be grijpen heel goed dat er wel eens foutjes zijn gemaakt, maar uit de sportwereld past voor onze Zaandamse sport verenigingen toch wel een zeer grote waardering voor alles wat door de Z.G. ten be hoeve van de slachtoffers is verricht. Zoals we reeds schreven, de belangstelling voor de sport was practisch geheel zoek, we vonden dit begrijpelijk en juist, maar dat mag zo niet blijven. Gelukkig merkt men allenvege reeds de terugkeer naar de sportbelangstelling. In deze periode zouden een paar daverende prestaties, als die van Broekman en Van der Voort bij de Europese kampioenschoppen, wonderen kunnen doen. Öok de plaatse lijke successen van een of meer verenigingen kunnen aanleiding zijn of worden tot een direct veel groter herstel van de publieke belangstel ling. Velen zullen ons tegen werpen, dat die belangstelling maar secundair is, maar wij weten ure ervaring dat uit die belangstelling steeds weer groei en bloei voor de sport is ontstaan, afgezien nog van de sporten die moeilijk buiten de financiële baten ervan kunnen bestaan. We hopen dan ook in ons volgend num mer te kunnen gewagen van de weer normaal of toegeno men belangstelling voor alle sporten in Zaandam, gen sport, waarover wij, uit hoofde van onze ondes kundigheid, maar zelden schrijven, is volleybal. Toch wordt deze sport ook in Zaan dam druk beoefend. De grote handicap voor deze sport in onze gemeente is het tekort aan gymanstieklokalen en 't is niet mogelijk dat op zeer korte termijn uit de weg te ruimen. Het gemeentebestuur is van goede wille, maar de moeilijkheden zijn groot en er zijn er vele. Toch hebben we er vertrouwen in, dat zich in de naaste toekomst voor de volleyballers in Zaandam gunstige perspectieven zullen openen en een zo jonge sport- beweging zal wel het geduld kunnen opbrengen daarop te wachten. Een belangrijk gebeuren voor de volleyballers is zeker het grote internationale tour- nooi, dat de Amsterdamse vereniging SMH op Zaterdag 4 April a.s. in de Apollohal organiseert. De crème de la crènie van volleybal zal daar de krachten meten en offici eel hebben reeds ingeschreven „Stade Francais' 'en PUC uit Parijs, Royal Bruxelles uit Brussel en de Nederlandse ploegen RUC en Celebes uit Den Haag, SOS uit Utrecht, VHH, US en SMH uit Am sterdam. De wedstrijden zijn spanning betreft, zowel voor de bovenste als voor de on derste plaats. ZW begon deze competitie goed en alles wees er op, dat het vrij zeker tot de veilige middenmoot zou gaan beho ren. Na de zesde wedstrijd is er echter een reactie geko men, met als gevolg degrada tiegevaar. Waren we eerst van mening, dat van de Zaan- se tweede-klassers alleen KFC en OSV gevaar liepen, wat we al erg genoeg vonden, nu is ook onze oudste club in werkelijk gevaar gekomen en daar is het elftal der blauw zwarten toch eigenlijk te sterk voor. We hadden de hoop, dat de uitslagen van 22 Februari j.l. de situatie wat gunstiger zou den maken, maar dat is niet 's middags van 2.306 uur en s' avonds van 710 uur. Voor de Zaanse volleyballers een prachtige gelegenheid een fraaie excursie in hun sport te maken. ■yfyfe willen deze bijdrage be sluiten met de prestaties van onze tweede-klassers on der de loupe te nemen. Het is Zaterdag 21 Februari en de prestaties van beide clubs zijn wel zeer uiteenlopend. ZFC, gestart met een nederlaag te gen De Kennemers, had zich na de eerste helft aan de kop geplaatst door middel van ze ven overwinningen en één ge lijk spel. De tweede helft be gon al even slecht als de eer ste, want nu werd met 2—1 van UW in Utrecht verloren, met als gevolg weer een punt achterstand op De Kennemers en daarna de altijd onbere kenbare wedstrijd tegen KFC, dat een verwoede strijd tegen de laatste plaats voert. Een prachtige afdeling wat de uitgekomen. ZFC won de las tige derby tegen KFC met 30, maar ook De Kennemers won (van DWV met 25). zodat de stand ongewijzigd bleef. ZVV verloor met 30 van HVC en daar OSV kans zag West-Frisia een puntje af te snoepen is de toestand nog iets slechter geworden. Op de onderste plaats staat nu OSV met 6 punten uit 11 wedstrij den. ZVV volgt door een be ter doelgemiddelde met even veel punten en wedstrijden. Schoten heeft ook zes punten, doch uit 10 wedstrijden. Komaan, ZVV-ers!, laat ons niet lang in het onzekere. Zorgt voor de nodige punten in de nog resterende wedstrij den! Voor ZFC geldt, dat ze de zaken nog geheel in eigen hand heeft en dus ook in de komende wedstrijden op volle toeren moet blijven draaien, om de gestelde verwachtingen tot een goed einde te brengen. J. KRUIJVER. ken daarvoor een geschikt plekje op, waar ze tegen allerlei gevaren be schermd, de voor insecten wel zeer kwade tijd kunnen doorbrengen. Pracht plaatsen daarvoor zijn de menselijke wo ningen, waar het toch nooit zo erg koud is en waar vooral 's winters altijd plek jes le vinden zijn, die gedurende een lange tijd met rust gelaten worden. Krijgt de huisvrouw echter al vroeg, de bekende onrust over haar, die zich uit in het met bezemen keren van het gehele huis, dan worden deze vlinders ontdekt en, gestoord in hun winterslaap, gaan ze cla?i vaak even rondvliegen Over winterende vlinders Klei.he vos kon»r»^STnantfc|; GelioA kelcle aurelia.. En ja, dan wordt er hoera geroepen, een voorjaarsbode, een vlinder en de huisvrouw gaat met des te meer ijver verder om toch maar op tijd klaar te kernen, voor het vroege voorjaar komt. Op de tekening ziet enige afbeel dingen van vlinders, die 's winters wel in onze huizen overwinteren en die we dus, als we ze opschrikken oj als we de temperatuur van de betreffende ruimte opvoeren, kunnen, zien rondvliegen. LEZINGEN, ENZ. Woensdag 11 Maart a.s. komt Kees Hana in „Ons Huis 'te Zaandam met de film „Waddenzee en wadden- land". Kaarten verkrijgbaar bij 't secre tariaat van de Z.G. en de secretariaten van de aangesloten natuurliefhebbers verenigingen. Prijs der kaarten tot 1 Maart 70 cent, daarna f 1. Wij kunnen U deze avond van harte aanbevelen. Zaterdag 21 Maart om 3 uur en Zondagmorgen 22 Maart om 10 uur vertonen ae verenigingen „De Paradijsvisch" en Vogelbeschermings- wacht" in het Flora-theater de expedi tiefilm van August Brückner Vijf maanden in de Braziliaanse Wildernis". Kaarten ad. 50 cent te verkrijgen bij de genoemde verenigingen. In ons volgend nummer komen we op deze filmvoorstel ling nog eens terug. 'a. GEMEENSCHAP De jaarvergadering die de vorige week werd gehouden, heeft ons geleerd dat de W.G. aan good-will heeft gewon nen. Dit bleek vooral uit de respectabe le lijst van gebeurtenissen, die secreta ris Jb. Luttikhuizen als geslaagd kon memoreren. Zomer en winter was de gemeenschap actief en ook voor het ko mende jaar staat veel werk te wachten. De vergadering nam afscheid van be stuurder Cor Sol, die door drukke werkzaamheden deze zomer niet be schikbaar kan zijn. Hij was de spreek buis van de muzikale afdeling, die uit het bestuur eigenlijk niet gemist kon worden. Gelukkig blijft hij nog zijde lings betrokken bij de W.G. door het contact, dat hij met de bloemenvereni ging Flora zal onderhouden. Er vond ook een verwelkoming plaats. De heer H. U. van Delden zal de plaats innemen van voorzitter G. T. Vos, die niettemin als bestuurslid zal aanblijven. Wie een maal door het gemèenschapswerk is ge grepen kan zich er moeilijk van los ma ken. Zo is het ook oud-voorzitter G. T. Vos vergaan. Met de heer Van Delden doet de tweede onderwijzer zijn intrede in het bestuur. De jeugd kan dus over tuigd zijn dat hun belangen op goede wijze zullen worden behartigd. Bloemenvereniging „Flora" Zoals velen reeds bekend zal zijn gaat Flora een loterij organiseren waar van de baten bestemd zullen worden voor subsidie aan de kwekers(sters) van planten. Door deze subsidie moet het mogelijk zijn dat vele jeugdige bloe menliefhebbers een plantengroep kun nen kopen. Op deze manier moet het mogelijk zijn. dat de te houden ten toonstelling de mooiste en grootste wordt in het 70-jarig bestaan van Flora. Een zware opgave maar waar een wil is. is een weg. Eerst moet getracht wor den de loten aan de man te brengen. i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3