BRYLCREEM Minister Donker voelt niets voor Noodwet Wessel (HlMb Eerste vrouw achter de regeringstafel Om Haamstede wordt een kade gelegd ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 3 (Van onze redacteur voor Indonesië) DE benoeming van een nieuwe gouver neur voor Nieuw-Guinea is voor Nederland een feit van betekenis, niet alleen omdat de openingsphase in zekere mate een teleurstelling is gewor den, zodat tempo en richting opnieuw moeten worden bepaald, maar ook om dat de arbeid, die Nederland daar onder neemt, geheel moet worden beschouwd als een experiment en avontuur. Zelfs met de voortreffelijke bestuursappa raten, waarover wij in 1940 beschikten, zouden wij nog met grote moeilijkheden te kampen hebben gehad. Nu echter moet alles van de grond af worden op gebouwd. Nochtans is het wellicht beter, dat wij geheel opnieuw moeten beginnen. Immers wij zijn nu vrij van historische gebondenheden en wij zullen ons mogelijk kunnen ontworstelen aan de neiging om daar in een oude sleur voort te gaan. Want de historisch ge groeide formaties brachten ons in Indië gedurende de laatste tientallen jaren de grootste moeilijkheden. Geen volk kan anderen meer leren dan het zelf weet, anderen meer geven dan het zelf bezit en de geschiedenis van Indië was dan ook een vertraagde weer slag van de ontwikkeling, die Neder land zelf doorleefde. De evolutie liep van ..kolonie van het Moederland" tot „Moederland voor de kolonie". Dat daarbij in het verleden tradities, be langen en richtlijnen waren gevestigd, die met het oog op de toekomst weer moesten worden herzien of losgemaakt, is duidelijk. De spanningen, die daardoor ontstonden, werden nog vergroot, daar het Moederland, gedreven door een mis- sionnair gevoel, zich economisch, meer dan voorzichtig was, van Indië afhan kelijk maakta Hoe snel de emancipatie zich desondanks ook voltrok, zij bleef voortdurend iets achter bij de ver langens en de bekwaamheden, die zich onder de Indonesiërs ontwikkelden. Deze achterstand was historisch bezien slechts gering, maar hij was wel zo groot, dat hij de nationalisten het con tact met de werkelijkheid deed verliezen, zodat dezen tegenover het Nederlandse bestuur een politiek konden voeren, die zowel in haar idealisme als in haar demagogie bandeloos was en ook moeilijk anders dan bandeloos kon zijn. De Indo nesiër. die toen niet voldoende scherp met de werkelijkheid werd geconfron teerd. ontdekt thans, dat veel van het geen hij heeft uitgekreten als kolonia lisme en als buitenlandse uitbuiterij functioneel heilzaam werkt en onmis baar is voor de handhaving van zijn eigen staat, zijn eigen economie en zijn eigen cultuur. WANNEER wij nu beginnen met de ontwikkeling van Nieuw-Guinea, dan moeten wij er van meet af aan voor zorgen, dat het Bestuur in deze „achter lijke gebieden" zal worden gevoerd ten bate van de bevolking. Wij behoeven daar geen restanten af te breken uit de perioden toen de koloniën er nog waren voor de moederlanden. De Papoea zal het besef moeten worden bijgebracht, dat hij werkt aan zijn eigen land en dat Nederland, ook Nederlands kapitaal en arbeidskracht, daar Papoease nationale functies vervult. Men zal hem daarom voortdurend en naar te voorzien is gedurende enige generaties met de werkelijkheid van zijn eigen emancipatie en staatsvorming moeten confronteren en wel te meer, omdat hij door zijn magische heilsverwachtingen er nog gemakkelijker dan vele progressistische Westerse „primitieven" toe zal komen om de politiek als een soort mirakel spel te beschouwen. DE nieuwe gouverneur heeft kortge leden als lid van de Tweede Kamer reeds een Nieuw-Guinea-beleid aan gegeven. Bij hem staan de belangen van de Papoea's voorop. De mens, voor wie het eigen dorp de gehele wereld is. waarin zon en maan haar loop hebben en die na het contact met het Westen verbijsterd ervaart, dat zijn feesten en zijn ritueel zinledig zijn evenals veel van de arbeid, die hij verricht, omdat hij behoort tot de „allerdomsten der aarde", wil hjj niet doemen tot eeuwigdurende koelie-arbeid. Hjj wil hem integendeel waarlijk deel doen hebben aan de nieuwe wereld, ook aan het bestuur. Deze mens zal duizenden jaren moe ten overslaan en zo van het stenen tijdperk uit terechtkomen in coöpera tieve formaties van een modern dorp, dat mechanische arbeid zal bedrijven.' Het zal een duizelingwekkende sprong zijn. De nieuwe gouverneur weet, dat de Papoea deze overgang nooit zal kunnen maken zonder dat zending en missie hem daartoe geestelijk voorbereiden. Hij denkt daarbij tevens als een modern economisch en technisch man. Hij wil de hogescholen van Delft en Wageningen inschakelen bij het voorbereidende werk. Hij wenst te beschikken over markt analyses ten bate van producties, die nog moeten worden vergroot, maar ook wil hij reeds nu vaststellen voor hoeveel abituriënten van een onderwijs, dat ten dele nog moet worden georganiseerd, hij in 1960 een arbeidsmarkt zal vinden. In zijn gedachtengang neemt blijkbaar het buitenlandse kapitaal slechts de plaats in van een auxiliaire kracht bij de op bouw van de Papoease maatschappij, Met ouderwetse ogen bezien lijkt dit een bescheiden plaats, maar het is tevens een veilige plaats. Onmisbaarheid is een garantie temidden van de wisseling van tijden en zeden. En ondanks deze be perking blijft het perspectief voor hen die willen medewerken, nog onoverzich telijk weids. Immers van alle dorpen, die in nabije of verre toekomst moeten worden geëmancipeerd, kent Nieuw- Guinea nog slechts een enkel project, een enkel experiment. Wanneer de plan nen voor Nimboran worden uitgevoerd, zal er nog slechts een model zijn ge creëerd. Het doet denken aan de jaren lange proeven, die men neemt met een nieuw type vliegtuig, een onderzeeboot, terwijl er nog vele andere jaren en jaren volgen aleer men tot de productie in series kan overgaan. In dit latere stadium zal er in Nieuw-Guinea voor buitenlands kapitaal en buitenlandse energie een ruim arbeidsveld zijn te vinden. Voor de nieuwe gouverneur verkeert Nieuw-Guinea nog altijd in het tijdperk van organisatie en exploratie en men kan van hem als wetenschappelijk man verwachten, dat hij wars zal zijn van locale dilettantistische improvisaties, maar bovendien mag men van hem hopen, dat hij leiding zal geven met vaste hand en met geduld in een land. waar men een ruime visie moet hebben, waar men veel zal moeten bedenken en veel zal moeten ondernemen om des ondanks slechts langzaam te vorderen. (Advertentie-Ingez. med.) en het coördinatenstelsel van Descartes Luister, Descartes, wij hebben U des tijds in deze Lage Landen gastvrij ontvangen. Maar was dat een reden, om onze leerjaren te vergallen met ingewikkelde meetkundige tractaten omtrent de bepaling van een punt in de ruimte Neem een voorbeeld aan WESSEL. Evenais gij een meester in de drie dimensionale meetkunde. Maar een die ons veel gemakkelijker „aanspreekt". Bewijs: Wessel's moderne sportcol- berts en demi's van handgeweven Harris Tweed, in de karakteristieke kleuren van de Hebriden. En in de lengte, dn in de breedte èn (al of niet) in de omvang zitten zij ons als aangemeten. En Wessel zou Wessel niet zijn, als de prijzen niet „aangemeten" waren aan Sportcolbctts v Demi's vanaf f. 79.50 f.119.50 Kalverstraat 208, Amsterdam Behandeling politieke vluchtelingen Sedert Mei 1915 werden er 22.500 toegelaten (Van onze Haagse redacteur) s - G r a v e n h a g e, 26 Februari MINISTER Donker stond gistermiddag in de Eerste Kamer voor een moeilijk dilemma. De heren Diepenhorst en Beaufort hadden met betrekking tot de behandeling van vreemdelingen, die van achter het IJzeren gordijn ons land binnenkomen, een krachtig beroep gedaan op het goede hart van de bewindsman. Ilad de minister nu naar zijn goede hart gesproken, dan zou hij stellig de instemming van genoemde Kamerleden hebben verworven. Maar mr Donker bleek zijn verantwoordelijkheid ten deze bijzonder zwaar te voelen en daarom moest dit deel van het antwoord van de bewindsman wel een beetje teleurstellend zijn. We geloven de minister dienaangaande niet zwaar te mogen vallen. Er is stellig alle reden om een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de antecedenten van hen die hier te lande om politiek asyl verzoeken. We weten niet of het juist is, dat hier te lande overdreven grote voorzichtig heid wordt betracht. Hoe dit zij, we kunnen er begrip voor hebben, dat de minister ten deze zich van zijn verant woordelijkheid tegenover staat en volk ten volle bewust is. Ofschoon de minister dus niet de min ste bereidheid toonde een andere ge dragslijn te gaan volgen met betrek king tot de beoordeling van de vluchte lingen, was hij wèl bereid enige verzach ting aan te brengen in de behandeling van deze beklagenswaardige mensen. Werden deze vluchtelingen hier te lande door de politie gepakt, dan werden zij in een politiecel of in het Huis van Be waring opgesloten. En dit soms ver scheidene maanden achtereen. Daarin zal nu verandering komen. De regering heeft nl. in Gelderland een buitenplaats aangekocht, waar de illegaal binnen gekomen vluchtelingen voortaan zullen vertoeven, in afwachting van het resul taat van het onderzoek naar hun ante cedenten. Voor 't overige kwam de minister in geen enkel opzicht aan de wensen van de heren Diepenhorst en Beaufort tege moet; ook niet wat betreft het verzoek om de categorie vluchtelingen te lichten uit de Vreemdelingenwet en voor deze categorie een noodwet in het leven te roepen. Het is gisteren niet duidelijk geworden, waarom de minister aan dit verzoek geen gevolg wenst te geven. Misschien heeft hij er wel een aanvaard baar argument voor. Maar waarom dit dan niet uitgesproken? De minister heeft verder cijfers gegeven over vluchtelingen, die hier te lande sedert Mei 19Jf5 zijn toege laten; in totaal 22.500. Dat lijkt heel watmaar daaronder rekende Donker ook de 18.000 Ambone- En voorts: 1/200 ontheemden kinderen inbegrepen), van wie een deel echter al weer vertrokken is, als mede een groep van 215 bejaarde en improductieve personen, die uit kam pen voor ontheemden in groepsver band mét toestemming van de rege- ing hier zijn opgenomen. Bijzonder imponerend zijn deze cijfers stellig niet en we kunnen begiijper., dat voor dr Beaufort mede op dit punt het antwoord van de minister „een koude douche" was. 's Ministers standpunt ten opzichte ran de geestelijke verzorging van bui tenkerkelijke gedetineerden is echter stellig duidelijker geworden. De vorige regering had besloten geestelijke verzor ging in de gevangenis toe te staan zowel Dr KORTENHORST: HISTORISCH MOMENT (Van onze parlementaire redacteur) Den Haag, 26 Febr. P^EN historisch moment noemde 99 dr Kortenhorst het in een vrien delijk welkomstwoord toen, na de ge bruikelijke korte middagpauze van de Tweede Kamer, de niet zo lang ge leden benoemde eerste vrouwelijk^ staatssecretaris, mej. dr A. de Waal, voor de eerste maal aan de regerings tafel zat. Vóór haar op de tafel was een vaas met rode en gele anjers ge plaatst. Voor de eerste maal in de Nederlandse Staatsgeschiedenis, zo zei dr Korten horst, heeft een vrouwelijke bewinds man of „bewindsvrouw" haar intrede gedaan in deze hoge vergadering. Hij wenste haar geluk met haar benoeming en wenste ook het Nederlandse volk ge luk, omdat de Nederlandse vrouw de plaats had gekregen, die haar toekomt: in het ministerie. Mej. De Waal had plaats genomen naast minister Cals, tijdens de debatten over het ontwerp betreffende de kosten van voorbereidingen voor een tweede in stituut voor technisch hoger onderwijs. De woorden van dr Kortenhorst wer den gevolgd door een weinig gebrui kelijk hartelijk applaus van de Kamerleden. 'ONDER ook maar iets te kort te i doen aan de historische betekenis van het feit, waarin ook wij ons van harte verheugen, lijkt het ons intussen goed, er nog even op te wijzen, dat men uit de woorden van dr Kortenhorst niet zal moeten opmaken, dat een staats secretaris als lid van het kabinet moet worden beschouwd. Een staatssecretaris woont alleen de vergaderingen van de ministerraad bij wanneer daar zaken ter sprake komen, die hem of haar in het bijzonder aangaan. De staatssecretaris bepaalt ook niet mede de Regeringspoli- tiek, zoals deze in de ministerraad wordt astgesteld. Artikel 79 van de Grondwet bepaalt sedert 1948 o.a.: „Hij (d.i. de Koning) kan voor een departement een of meer staatssecretarissen benoemen, die in alle gevallen, waarin de minister, hoofd van iet departement, zulks nodig acht en met inachtneming van diens aanwijzin gen in diens plaats als minister optre den. De staatssecretaris is uit dien hoofde verantwoordelijk, onverminderd de verantwoordelijkheid van de minister, hoofd van het departement." Condensfabriek Friesland contra adj.-directeur De Ommelanden (Van onze correspondent) Leeuwarden. 26 Februari Voor het gerechtshof te Leeuwarden diende Woensdag; de zaak van de Coi' condensfabriek te Leeuwarden tegen adj.-directeur van de Coöp. melkpro- ductenfabriek de Ommelanden te Gro ningen. die vroeger als afdelingschef bij de condensfabriek werkzaam is ge weest. Wegens overtreding van het con currentiebeding (hij zou de bij de con densfabriek verworven kennis in de practijk kunnen brengen bij een concur rerend bedrijf) werd de gedaagde dooi de Leeuwarder rechtbank onlangs de straf opgelegd, dat lijfsdwang zou vol gen. wanneer hij nog het terrein van de Ommelanden zou betreden. Deze lijfsdwang is nadien reeds eenmaal op gelegd. n.l. gedurende twee weken. Bjj de pleidooien zei mr B. D. van Raaij, die voor de gedaagde optrad, dat de Ommelanden geen condens maakt zodat er van geen overtreding van het concurrentiebeding sprake kan zijn. Mr. A. E. Stoop, die voor de condensfabriek optrad, zei. dat het vonnis van de recht bank er terecht van uitging dat de aard van het bedrijf de Ommelanden kenne lijk op de fabricage van gecondenseerde melk is gericht. Spr. zei ook, dat ge daagde na zijn veertien dagen lijfs dwang al weer op het terrein van de Ommelanden is geweest. Mr. Van Raaij ontkende dit. Arrest over 8 weken. aan leden van buitenkerkelijke organisa ties als aan anderen, die om deze gees telijke verzorging zouden vragen. Met dit besluit had mr Donker geen vrede. Hij wenste een scherpere afbakening van het terrein der buitenkerkelijke geeste lijke verzorging. Vandaar, dat nu de geestelijke verzorgers voor de buiten kerkelijken alleen worden toegelaten na hiervoor van de minister vergunning te hebben gekregen. De minister heeft dit besluit genomen om de toegang van po litieke mantelorganisaties tot de gevan genissen, enz. te verhinderen, alsmede die van anti-godsdienstige verenigingen. In aansluiting hierop heeft mr Donker nog een voorwaarde gesteld. De bepa ling luidde: de geestelijke verzorging van buitenkerkelijken kan geschieden voor degenen, die er om vragen. Mr Donker heeft daaraan toegevoegd: „die tevens verzorging van de zijde van een godsdienstige gezindte afwijzen". Overi gens verklaarde mr Donker van mening te zijn. dat de geestelijke verzorging van buitenkerkelijken niet noodwendig be hoeft te geschieden door vertegenwoor digers van het Hum. Verbond, maar deze verzorging kan z.i. ook zeer wel door andere buitenkerkelijken geschie den. Op dit stuk van zaken toont mr Donker zich dus ook een uiterst voor zichtig bewindsman. Het wil ons voorkomen, dat tegen de wijzigingen welke hij in de bepalingen heeft aan gebracht, in redelijkheid geen be zwaar kan worden aangevoerd. Iets anders is, of sommige kerkelijke ge zindten niet toch bezwaar zullen blij ven maken tegen deze vorm van gees telijke verzorging en of zij gevolg zul len geven aan het beroep op ver draagzaamheid, dat minister Donker gisteren op deze godsdienstige groe-' pen heeft gedaan. OP tal van kwesties, Dinsdag door ver scheidene Kamerleden aan de orde gesteld, is de minister niet erg diep ingegaan. Mr Donker waagt zich ken nelijk niet gaarne aan een positieve uit spraak. als hij niet eerst het voor en tegen terdege heeft overwogen. En veel van de aangesneden onderwerpen heeft de bewindsman nog in beraad. Positief was hij slechts ten aanzien van een regeling voor het notariaat, waarvan we in ons blad van gisteren nog melding konden maken. Met betrekking tot de gevonden op lossing voor het Rechtsherstel effecten hield de minister echter nog weer een slag om de arm. Hij liet zich dan ook niet uit de tent lokken over ons bericht Advertentie-Ingez. med.) geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging. OMDAT BRYLCREEM geen gom. zeep of alcohol bevat en Droog Haar weer gezond maakt. OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM - de meest verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, Bngland. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam dienaangaande in onze editie van 24 dezer. De klacht over langdurige preventieve hechtenis vond gehoor bij de bewinds man. Hij zal overwegen dienaangaande richtlijnen aan het O.M. te geven. Ook stelde hij een regeling voor de bewijzen van goed zedelijk gedrag in het vooruitzicht. Voor een oplossing van de Friese kwestie wacht mr Donker het rapport van de commissie-Kingma Bol- tjes af. Met de gedeelde verantwoorde lijkheid voor het politiebeleid (bij Jus titie en Binnenlandse Zaken) bleek deze bewindsman best tevreden. Met betrekking tot de bewaking van de gevangenissen, deelde mr Donker mede, dat die voor de gestichten in Breda, Hoorn, Leeuwarden en Gronin gen is versterkt. Op het ogenblik houdt in Breda een detachement rijkspolitie de wacht totdat definitieve voorzieningen zijn getroffen. De recreatie in Breda be staat hu slechts voor groepen en niet meer voor alle gevangenen te zamen. Voor de rest is er in het gevangenis wezen niets veranderd en de moderne opvattingen, die hier ingang hebben ge vonden, hebben de volle instemming van deze minister. Dat de behandeling op vraagpunten van onderdelen van het nieuwe Burger lijk Wetboek beperkt is gebleven tot de Tweede Kamer, acht mr Donker juist. De felle communistische beschuldigin gen. geuit door de heer Geugjes lieten mr Donker duidelijk onbewogen. Naar onze smaak had de minister er wel iets tegenin kunnen brengen. Nu bleven de zotte beweringen van de communist ge heel onweersproken. Hier geen vreugde om naderende lenteblijheid In schrille tegenstel ling tot de blijheid, waartoe de speurbare nadering van de lente op zo menige plaats in ons land aanleiding geeft, vertonen de rampgebieden nog vele huiveringwekkende taferelen, waaraan iedere kiem van hoop i' schijnt te ontbreken. Deze foto werd op het eiland Tholen genomen. Zij laat de resten zien van wat eens een vriendelijke boerenwo ning was. Volledig in gestort is het huis en als het ijzeren geraamte van een ledikant niet uit de platte ruïne om hoogstak zou men niet denken, dat. deze puin- rommel in het zacht- schuimende water zo veel met menselijk leven, met menselijk ge luk, heeft te maken gehad. Behandeling ontwerp Zondagswet Pas in tweede helft van Maart van de agenda der Tweede Kamer af gevoerd. Het ontwerp zal in de tweede helft van Maart aan de orde worden ge steld. De bedoeling is, dat de Kamer dc eerstvolgende weken niet zal vergade ren. Kroniek van het herstel Dijkgat bij Waarde (op Zuid-Beveland) gedicht Ambassadeur van Australië terug in Nederland De Australische ambassadeur, de heer Alfred Stirling, is gistermiddag na een verblijf van drie maanden in Australië In ons land teruggekeerd. Doorbraak bij Rilland- Bath bezworen met het leggen van een kade om Haamstede, ten einde de woningen aan de rand van de kom tegen hoog water te vrijwaren. Dit werk zal wel enige weken in beslag nemen, maar /anneer het is voltooid, zal het verlich- tng geven in het woningvraagstuk. Meer dan 100 gezinnen zijn uit hun huizen verdreven. Ten einde verder uitsohuren van de havenmond van Burghsluis tegen te gaan. is een zinkstuk van 25 bij 40 m neergelaten. Deze week zullen nog vier zinkstukken worden aangebracht, om verder afbrokkelen van de dijken te voorkomen. Hierdoor kan de haven intact blijven, hetgeen voor aan- en afvoer van personen en goederen van grote betekenis is. Voorts is toestem ming verleend voor het dichten van het gat in de Meeldijk, waarvoor reeds een zinkstuk Is gevlochten. Wanneer deze breuk is gedicht, zal de Burgh- en West- landpolder spoedig droog kunnen komen. Verloopt dit werk gunstig en werkt ook het weer mee. dan is het wellicht mogelijk dat sommige percelen in die polder kunnen worden ingezaaid. Uit Goes wordt voorts gemeld, dat NOG TEMIDDEN VAN HET WATER werkt men ten Zuiden van de Moer- dijkbrug aan het herstel van de spoorlijn Dordrecht-Breda. Een hou ten keet op een klein stukje droge grond, arbeiders op het dijklichaam als wriemelende mieren, wat rails achteloos opzij gelegd; het lijkt, of het heel lang zal duren eer de trei nen weer kunnen rijden, maar het iverk wordt met voortvarendheid aangepakt en zo spoedig mogelijk rijdt de trein weer. (Luchtfoto Anp) vierhonderd arbeiders er gisteren ln zijn geslaagd het grote gat in de Wester- scheldedijk achter Waarde te dichten Hierdoor is de z.g. Kleine Westveer- polder, waarin 3 huizen zijn wegge spoeld. van het Scheldewater afgeslo ten. Het belang van deze dichting is vooral hierin gelegen, dat voor het dorp Waarde, dat achter de Slaperdijk ligt. geen direct gevaar meer bestaat voor overstroming. Het dorp Waarde zelf staat nog vrijwel geheel onder water De overstroming feeeft het dorp ge troffen via dijkgaten in de Kruininger- polder en gaten in de binnendijken. Het gat bij de Westveerpolder heeft men dicht gekregen met zandzakken en me: behulp van een zandzuiger. Het ligt in de bedoeling met een zandzuiger, die zich door een dijkgat in de Krulningerpolder naar binnen heeft gegraven, de binnendijken te dich ten. Wanneer dit plan lukt dan is hei heel gemakkelijk de polder, waarin Waarde ligt, leeg te laten stromen. Een afwaterlngssluis van de Havendijk is n.l. nog in tact. Op het ogenblik 'staat slechts een kern van enkele meters om het gemeentehuis bij laag water droog. Op het gemeentehuls bivakkeren, vier leden van de rijkspolitie en vier mili tairen (pontonniers). Woensdagmiddag ls in de Ringdijk bij Rilland, die giste ren na dagenlang zwoegen was gedicht, op de meest kritieke plaats, namelijk vlak bij de zeedijk, weer een gat ge slagen. Direct werden alle beschikbare krachten ingeschakeld en gisteravond omstreeks negen uur gelukte het. het gat weer te sluiten. Het had een breedte van ongeveer tien meter en de diepte was aanzienlijk. Te Bruinisse is de Stoofpolder droog gelegd. Voor het droog maken van de eigenlijke Bruinissepolder, waarin het dorp Bruinisse ligt, is een zandzuiger gearriveerd. De grote moeilijkheid is dat de gaten zo moeilijk te bereiken zijn. Padvinders ingeschakeld bij bescherming bevolking Vijftigduizend jongens, die ouder zijn dan 14 jaar, leden van de twee Neder landse padvindersorganisaties, die hun hulp aan het ministerie van Binnenland se Zaken hebben aangeboden, zullen worden ingeschakeld bij de Bescherming Bevolking. Hoewel hun werkzaamheden worden gecoördineerd met die van de B.B.-diensten, zullen zij niet als leden van deze organisatie optreden. De nationale hoofdkwartieren hebben ook de leidsters, de leiders en de voor trekkers opgeroepen. Hun is gevraagd te helpen bij de diensten voor de nood- jeugdinternaten. welke in oorlogstijd worden ingericht en waarin op verzoek van de ouders kinderen tussen 3 en 15 jaar uit bedreigde gebieden zullen wor den ondergebracht. Richtprijs voor bacon 10 ct per kg lager Blijkens de berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut leidden de prijsverlagingen voor importgranen tot een daling van de kostprijs in de baconmesterij van tien cent per kg koud geslacht gewicht. In overleg met de Stichting voor de Landbouw heeft mi nister Mansholt daarom besloten de richtprijs voor baconvarkens per 1 Maart dienovereenkomstig te verlagen en op 2.38 per kg geslacht gewicht te bren gen. De overnameprijs van naar Engeland te exporteren bacon zal met ingang van 1 Maart op 2.28 per kg geslacht ge wicht worden gesteld. Twee en een half millioen van mijnindustrie voor Rampenfonds (Van onze correspondent) De totale bijdrage van de Nederland se mijnindustrie aan het Nat. Rampen fonds bedraagt 2.603.610. Deze bij drage is verkregen, doordat op de Zater dagen 7, 14 en 21 Februari telkens twee uur werd overgewerkt in de mijnen, ter wijl degenen, die niet in de gelegenheid waren om over te werken, een gedeelte van hun loon of verlof afstonden. De opbrengst van de extra productie, waarbij nog kon woeden geteld de hef fing, welke normaal 'aan het Brandstof fen-Egalisatiefonds had moeten worden afgedragen, hebben de directies geheel beschikbaar gesteld voor het Rampen fonds. Op deze wijze kreeg men een be drag van 2.039.100 bij elkaar. De door het personeel aan loon afgestane som men, welke nog werden verhoogd met bijdragen van de ondernemingen, be llenen in totaal 564.510. Tevens stelden de employé's der mij nen 29.863 hectoliter z.g. deputaatkolen beschikbaar voor de bewoners der nood- gebieden. Mutaties Kon. landmacht Met ingang van 1 Maart is op hun verzoek, ter zake van langdurige dienst, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan kolonel G. M. Gerritsen, van het regiment infanterie Oranje Gelderland en aan luit.-kolonel F. M. Nelemans, van het regiment Intendance troepen. Met ingang van 1 Maart is eervol ont slag uit de militaire dienst verleend aan de luit.-kolonel W. J. G. Jurling, van de dienst der Genie. Met ingang van 1 Maart ls benoemd en aangesteld bij het reserve-personeel der Landmacht, bij de Militaire Vrou wenafdeling tot res. luit.-kolonel de res.- majoor A. Halbesma, commandant van de Militaire Vrouwenafdeling. Directeur Unesco-centrum Het bestuur van het LTnesco-cenfrum Nederland heeft de heer E. Lunenberg op diens verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het centrum. Tot zijn opvolger is benoemd mr E. Jongens. Sprong van 8400 meter Een Italiaanse vlieger, een waag hals, heeft zich gisteren met een ongeopende parachute van een hoogte van 81/00 meter laten vallen en hier mede volgens zijn landgenoten een nieuw wereldrecord behaald. Een rookspoor boven zich latende, sprong Sauri Rinaldi op bijna S.700 meter hoogte uit zijn vliegtuig. Zijn parachute opende Heli toen hij nog slechts 300 meter boven de grond was. De vlieger had een verwar- mm gsinstallatic bij zich om in leven te blijven bij de temperatuur van I/O graden onder nul. die op 8.1/00 meter hoogte heerste. Hij droeg de fakkel, die bij zijn val een dunne rookpluim achter zich liet, op de borst. Hjj had voor de val van 8.1/00 meter twee minuten en 1/9 seconden nodig. De feiten en cijfers over deze prestatie van Rinaldi zullen door de Italiaanse Acroclub aan de Inter nationale Federatie worden voor gelegd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2