OUDDORPs vriendelijk beeld werd zwaar geschonden Vierduizend mensen afgesloten van de wereld ai ELLENDAM 5.4 «Ti.w GÖEDEREÉDÉ9.a\ s?£3k OUDDORP\Z Ir— Aan een zijden draad Waar kinderen waren geboren, die la ter onbezorgd hadden gespeeld op die zelfde dijk, die nu in klei en slib is ge spoeld over het eiland en z'n vieze drab bige massa na zal laten in de droefgees- - tige huizen en kapotgeslagen boerde rijen. Toen krioelde een kokende watermas sa over de polders, hoog sloegen de door de wind opgejaagde golven neer op al- ies wat het tegenkwam, achter zich la tend verkrampte ruines van boerderijen on woningen en op hun ruggen dragend de kleine tere dingen, waarmee mensen en kinderen hun geluk hadden gekend, een lappen pop waar een kleintje haar siaap bij vond, een naaidoosje met aan de binnenkant van het deksel een foto; vreugdevolle dingen in een poel van el lende. Maar wie zal er stil bij blijven Reportage en foto's fan Voorthuizen staan? Geen mens, want al op twee an dere plaatsen had de dijk haar weer stand moeten opgeven. En zo sloop het water de huizen bin nen die verderop in het dorp stonden. Het klokte in de huiskamers en maakte rare plotselinge kolkingen die in ver nielzucht niet onderdeden voor de wil de razende golven. Het steeg en steeg tot boven het penantkastje en tilde al weer gauw daarna een schilderij van de muur dat na korte tijd haar houten lijst kapotbeukte tégen het plafond. De eerste dode werd gemeld; een oude man die niet zo goed ter been was. Goed, het was „maar" één slachtoffer en on der welke omstandigheden 'dan nog, maar wie verliest een vriend zonder dat het hem het hart krampt Maar straks zal het voorjaar komen, dan zal een leeuwerik hoog boven Hoe de golven een stuk van een boerderij wegsloegen dragen had voor de levens van zijn mensen en daartoe alles aanwend de, desnoods de géhe'e geordende wetgeving opzij zette om de hoogste wet te handhaven: te dienen Om drie minuten over half vijf beuk te een razende vloedgolf de laatste weerstand van de vermoeide dijk in el kaar en sloeg er een gat in van honderd meter, in zijn hysterische vernielzucht, vier woningen in elkaar stampend die achter de dijk stonden. Huizen, waarvan de bewoners waren gered door de man nen van het eiland, ir.aar toch vier plek jes grond waar mensen hadden geleefd met hun geluk en voorspoed, met hun zorgen en de kleine dingen van alle dag. VAN DE KEIEN DIJK bleef slechts een puinhoop over. Een vergelijking met de Hondsbossche Zeewering laat zien hoe de storm hier heeft huisgehouden. dit land zijn lied zingen, dan zullen de akkers weer worden bezaaid want het koren 'moet weer onder de zon kunnen staan en dan zal de moeder van Human Cornells Tanis, die op 6 Februa ri 1953 's avonds om kwart over negen bij het licht, door een aggregaat opge wekt, werd geboren, haar deur open doen en met haar kindje op de arm op kijken naar de zon die hoog aan de he mel staat boven Ouddorp, dat zich heeft opgericht uit haar geschonden staat. Dan zal er weer. een klein blond meisje zijn dat. een deur achter zich diehtsmakt als of er nooit drie meter water tegenaan heeft gestaan Om zeven uur 's morgens waren we gestart.'We, dat waren drie bestuurs leden van de Zaandamse Gemeen schap. Tot Hellevoetsluis brachten we het er af zonder problemen, maar toen begon het. Met een particuliere auto op de boot naar Middelhamis was verboden vol gens de M.P. Vandaar dan ook, dat de heer Gebhard ons hier ging verlaten. Met onze waterlaarzen aan werden we in de kajuit gestopt tussen al die droe vige mensen, die al zo ontzaggelijk veel leed hadden meegemaakt en nu toch nog wilden kijken wat er te red den viel. Veel werd er niet gesproken. Aan de overkant kwamen we terecht in een overvolle bus naar Melissant. Grensplaats voor de waterbarrière die Ouddorp omgeeft. De uren, die we doorgebracht heb ben in het kleinste café ter wereld, moesten we ons amuseren met het kijken naar vijf jonge dijkwerkers uit Melissant. die bezig waren het billard en de bijbehorende billardballen te vermoorden door zulke ongehoorde harde stoten te geven, dat de ballen op ons boterhammenbordje terecht kwa men. We hebben daar allemaal harte lijk om gelachen. Ondanks alles.... Toen het water Goeree overweldigde Als een razende is hij toen, voor de wind af, naar het dorp gereden, heeft het secretariepersurieel opdracht gege ven direct hun plaatsen op het gemeen tehuis in'te neiv.iTi en is toen met de brandweerauto opnieuw naar de haven gegaan. Eén oogopslag was genoeg om te zien dat dit een ramp werd als nooit te voren en met z'n rug naar de wind heeft hij toen tegen z'n mannen ge schreeuwd, dat de mensen uit de pol ders moesten worden weggehaald en naar het dorp gebracht. In een wilde schreeuw waren z'n laatste woorden: ,.Doe het vlug want ook jullie 'leven hangt aan een zijden dragd". Toen heeft men in een samenspel van alle krachten elkaar gevonden. Juist toen werden de speelse en vaak onbe nullige veten, die er nu eenmaal in elke dorpsgemeenschap zijn door dezelfde storir. weggevaagd en in één klap neer gekwakt in die kokende watermassa. Op het moment dat het er naar üitzag, dat de twintig bewoners var. da Kruisweg zonder hulp.zouden moeten worden ach tergelaten, omdat er 500 ande ren waren oie in nog groter- nood verkeerden was er een groep vrijwilligers dié met groot gevaar voor eigen leven ook deze men sen het leven redden. De morgen voor de rampzalige stormnacht moet burgemeester Kleynenberg van de gemeente Ouddorp op de stenen stoep van zijn gemeentehuis hebben gestaan en hebben opgekeken naar de rusteloze wolkenflarden, die als wilde beesten voortjoegen over Goeree en Tx over zijn sa» L vriendelijke den diep in pl| - hij langzaam M het dorp in op p'-Wj v\ om z n reis j|il XPÉt naar Vlaar- .■■•.«•-."i*## dingen te be ginnen. Hij ging langs de oude kerk en passeerde het huis van Kees van Pauw Grinwis en niet te vergeten van Kommer Tanis wiens vrouw Klaartje van Jannetje, naar hij wist, op alle dagen liep. Dat kon niet lang meer duren, dacht hij onder het voortgaan. In de tram had hij al maar naar buiten zitten kijken. Naar de gril- lige lijnen van de duinenrij aan de horizon en naar de sloten en vaarten. waarin de Westenwind kleine krulgolfjes maakte en toen hij eenmaal op de boot naar Middelharnis zat, kon hij in de kajuit z'n rust niet vinden en was 'ie aan de reling gaan staan, De boot mocht dan stampen en soms kreeg hij van onderen een klap, die er zijn mocht, maar dat alles is zo gewoon voor mensen, die weten wat zee en water kunnen doen. Eij de bespreking van die middag had de onrust hem wat te pakken gekregen en om half vijf had hij zich verontschuldigd. Hij had dat eigenaardige ondefinieer bare voorgevoel gekregen van dat, wat nu, op dit moment, geschreven staat op elke vierkante meter grond van het eiland, maar dat toen alleen nog maar even had geklopt aan z'n onderbewustzijn. Hoe gaat dat. Een man komt terug op het eiland en zoekt de beslotenheid van z'n huis. Hij probeert wat te lezen en zet er de radio eens bij aan. De radio, die melding maakte van zware Noord-Westerstorm en alle posten mededeelde op hun hoede te zijn. 'vr' „Wie 't water deert, die 't water keert." fedachtig aan het aloude woord „wie 't water deert, die 't water keert" richtte burgemeester Kley nenberg van Ouddorp tijdens de rampzalige storm in zijn spreekka mer een staf kwartierin. Stroom was er niet meer, de telefoon kon niet gebruikt worden, het drink water was verzilt, geen radio waardoor ze de berichten van bui ten konden ontvangen en rondom Ouddorp water, water, water, dat zijn wildheid wel had verloren maar stiekum en sluipend zijn vernielend werk bleef doen. Midden in die el lendige desolaatheid stonden vier duizend mensen afgesloten van de wereld Tot de gemeente Vlaardingen een zender stuurde. Vanaf dat moment be gon onder leiding van twee sterke figu ren, burgemeester J. A. Kleynenberg en zijn „loco" de heer J. Nederlof, de strijd tegen het water. Een strijd die nu nog aan de gang is maar al resultaten heeft afgeworpen. Het contact met de buiten wereld was er en de zender seinde om rijshout, zandzakken, eten, kleding, ste nen en wat al niet meer. De gemeente Borne in Overijsel zette 500 mannen aan het werk om rijshout te kappen voor de voorlopige herstelling aan de dijken, die het op het nippertje hadden gehouden. Opnieuw was het de gemeente Vlaar dingen die twee agenten van politie zond om de burgemeester terzijde te staan bij al die administratieve rompslomp die er nu eenmaal bij een zo grote ramp komt kijken. Hoofdagent Huib van Iperen en agent Jan Langbroek. Kerels uit één stuk, jongens om mee uit vissen te gaan, die, zo ze ons zelf vertelden, hier in dit kleine dorp een leerschool hebben mee gemaakt waarvan ze hun hele verdere leven zullen profiteren. Twee Vlaar- dingse jongens die alles doen om Oud dorp er weer bovenop te krijgen. Door- laatbewijzen uittypen en dol worden van die wirwar van namen van inwoners zo als Piet van Gerrit en Jan en Piet van Jan van Pietje van Pauw; zoek het maar uit, maar die ook de maaltijd klaar maken in het huis van de burge meester, als zijn vrouw andere bezighe den heeft. Jongens van het beste Hol landse soort. En toen kwam midden in de zorg om alles en om iedereen het bericht uit Zaandam, dat er een lichtaggregaat onderweg was. Een aggregaat, dat Kromhout, Amsterdam, ter beschikking stelde en waarvoor het Zaandamse Eleetriciteitsbedrijf monteur Jan Hot tentot meegaf. Samen met monteur Bak ker van Kromhout heeft hij kans gezien de haven, de belangrijkste woningen en de straten weer van licht te voorzien. Nu, vandaag werken Zaandamse mon teurs op hun wijze mede het laatste gat in de dijk te dichten. Hoog aan de mas ten bevestigden zij de schijnwerpers van ons G.E.B. om 's nachts de honderden Ouddorpers in staat te stellen te blij- Maar Vlaardingen en Zaandam kwamen te hulp ven doorwerken voor het behoud van hun grond. Dezer dagen ook is de op zichter Jan Mulder van Gemeentewer ken in Ouddorp aangekomen om daar de gemeente-architect terzijde te staan bij het werk van de wederopbouw. Zo heeft Zaandam, al mag het dan officieel niet zo heten tóch Ouddorp geadopteerd en kunnen onze mensen het hunne bijdra gen Ouddorp weer te doen zijn het vriendelijkste dorpje van Goeree omge ven door duinen en strand en door die onberekenbare zee Thuus is thuus In de bus naar Melissant zat een oude boer. Een collega kwam naast hem zitten. Toen ontspon zich het volgende gesprek. ..Hoe is 't?" ,,'t Goat, maar 'k bin alles kwiet En "jij'!". ,;t Zelfde man, m'n huus en al de bliksemse boel kwiet. Moar joa, 'k ga toch nog maar 'es kieken hè. Je wil wel eens wat weten en per slot „thuus is toch maar thuus"." Zó, dachten wij, is nu overal op de eilanden de geest. Een geest van gela tenheid maar ook een geest van ver trouwen in de toekomst. Ze mogen dan hun huis en al hun goed verloren zijn, het zij zo. Maar hun hart trekt naar hun grond, omdat thuus nou eenmaal thuus is." /\p dat moment ging de telefoon en meldde de vuurtorenwachter, dat de reddingsboot „De Jager" noch de haven van Middelharnis noch die van Ouddorp kon binnenlopen door de zware grond- zeëen. „Ik kom" was het enige wat bur gemeester Kleyru-nberg toen gezegd heeft. In de keuken had hij z'n water laarzen aangetrokken, terwijl z'n vrouw al klaar stond met z'n korte duffel. In een rats pakte hij z'n fiets van de plaats en diep gebogen ever het stuur is li ij toen begonnen aan de worsteling tegen die woeste wilde wind die onbereken baarder was dan ooit en hem soms over de weg heen klapte. Maar wat deert een mens die weet, dat hij op z'n post moet zijn. Aan het einde van de Havenweg striemden de vlijmende zilte spetter^ hem in het gezicht en toen hij op de dijk stond, zwaar hangend tegen die krankzinnige storm zag hij de vuile gol ven, drabbig van zand en zeewier die tegen de dijk opdonderden en terugrol- ren in het slurpend schuim, dat vlokken sloeg in zijn gezicht. Zo gaf ieder op zijn wijze het bes te.en daar midden1 o stond die kle'- Kï gedrongen figuur die a? het l3ed zag' en het opnam in z'n gróte milde hart maar daar niet onder gebukt mocht gaan, orndr.t hét zijn taak was de weg aan te geven tot het redden van honderden vap. zijndorpelin gen, Die op z'n stugge b'edo ««nou-' ders de verantwoordelijkheid te DE GEVOLGEN van één vloedgolf

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2