PRINS De Donaupont deze zomer NOG NIET in de vaart ill I MAGAZIJN GED. GRACHT 15-17 „TROTS ALLES" Openbare Leeszaal gaat DIT JAAR 40-jarig bestaan vieren Duinjager BLIJFT vermoedelijk voor Zaandam behouden tiTYPHONIST Vanaf f 14.- r Dagblad voor de Zaanstreek „De TypKoon" van Donderdag 26 Februari 1953 Teleurstelling: Bij de A. I. moeten gebouwen verdwijnen voor inloopliaven en verbreding de van weg ZAANDAM. Hoewel de eerste berichten spraken van Mei/Juni, zal de grote Donaupont deze zomer waarschijnlijk n o g n i e t bij dc Hcmbrug in de vaart ko men. De voorbereidende werkzaamheden zijn omvangrijker dan men had kunnen vermoeden, vooral ten aanzien van de grondboringen ,die aantoonden, dat bij het bouwen van een inloophaven aan de Zaanse zijde ongedachte moeilijkheden te verwachten zijn. Voorts waren er de onderhandelingen, die de Rijkswaterstaat moest voeren met het ministerie van Oorlog. Al zijn deze tot tevredenheid verlo pen, toch vroegen zij vrij veel tijd. De onderhandelingen betroffen het slopen van enige langs de Provincialewcg staande gebouwen op het terrein van de N.V. Ar tillerie Inrichtingen, die verdwijnen moeten voor de inloophaven en voor de ver breding van de weg ter plaatse. Hierbij gerekend, dat de aanbesteding nog moet plaats vinden en het graven van twee inloophavens dus nog moet gebeuren, een werk van grote omvang, moet worden aangenomen, dat het wel diep herfst zal worden alvorens de Donaupont zal varen, ook al betracht Haarlem alle moge lijke spoed. Overigens, al komt de grote pont nog niet in de vaart, er is ten aan zien van de werkzaamheden in Zaandam, Buitenhuizen en Velsen op deze pont gerékend. Wetend, dat men de reus achter de hand heeft, gaan van 1 April af alle beschikbare ponten (acht stuks) in de vaart bij de drie veerdiensten, zodat als de Donaupont in gebruik wordt genomen, meer dan anders oude ponten in revisie kunnen worden genomen. De maatregel ten aanzien van de acht ponten betekent voor Zaandam geen en voor Velsen wel een verruiming van de veerdiensten. Advertentie LM. brengt 'de allerbeste kwaliteiten. Kerko overhemd 12.90 Sanfor overhemd 8.95 Fablo overhemd Standard kwalit15.25 Kamg'aren sportpant24.75 Sport colberts 37.75 Kamgaren costuums v, 129.75 - 119.75 98.75 Regenjassen v.a. 32.00 Haarvilt hoeden 19,50 Zéér uitgebreide collecties Advertentie I.M. gaan we door met grote afslag Kalfslappen f 1.35 Ossenlappen f 1.50 Ossen Riblappen f 1.70 Varkenslappen f 1.80 Rauw Ossenvet f 0.85 Kalfsgehakt (frik) f 1.25 Ossen Rosbief f 1.90 Ossen Bief :f 2.20 Carbonade f 1.70 Reuzel f 0.75 Onze specialiteit: Gehakt Vb om f 1.50 Als reclame: Gesmolten Rundvet f 0.80 ons Corned voor f 0.25 Procureurspek f 0.45 Ham f 0.28 Rookvlees f 0.40 Metworst f 0.25. Per Vz kgI 1.00 VOOR HET RAMPENFONDS Van elke '.b kg. vlees of vleeswaren bij ons gekocht t/m 28 Februari, worden door ons direct 5 centen in de bus van het Nationaal Rampen fonds gedaan. Bus staat op de toonbank. ALLEEN SIMON VET Jr. OOK UW SLAGER Zuiddijk 106 Zaandam Nog geen filiaal in Z. O.-Zaandam Zaandam. Op 26 Februari 1913 wer den de statuten vastgesteld van de Openbare Leeszaal te Zaandam; op de Algemene vergadering, die gister avond, precies 40 jaar later, in de bestuurskamer van de Leeszaal werd gehouden, was het in de eerste plaats dit feit, dat de voorzitter II. M. Ro- mijn memoreerde. Op 1 September daarop volgende in 1913 werd de lees zaal geopend; en wanneer dit jaar deze datum zal zijn aangebroken, zal deze gebeurtenis stellig feestelijk worden herdacht. Nog even wijdde de voorzitter enkele zeer waarderende woorden aan mej. E. E. Jonxis, de directrice, die 36 jaren van de 40 heeft meegemaakt en aan wie, zo zei de heer Romijn, voor een groot deel de huidige bloei van de Leeszaal is 'te dan ken. „Het bestuur is 'over het beeld, dat het achter ons liggend jaar te zien geeft, niet ontevreden", verklaarde de voorzit ter, verder gaand met een volgend onder- Goed geluid na slecht' bericht EIGENAAR BEREID TOT MEDEWERKING Zaandam. Er is alle kans, dat de mo len De Duinjager, staande in het Oost- zijderveld ten Noorden van de Hoornse- lijn, niet zal worden gesloopt."Na een schriftelijk verzoek, dat de eigenaar, de heer J. Verdonk, bij Rijksmonumenten zorg deed de molen te mogen slopen, zijn de heren Boonenburg, van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, en Bicker Caarten van Rijksmonu mentenzorg bij hem op bezoek geweest. Na langdurige besprekingen bleek de heer Verdonk in principe bereid de aan vraag in te trekken. Beide heren waren enthousiast over de molen en waren ver heugd, dat zij met deze toezegging naar Den Haag konden terug keren. Inmiddels heeft de vereniging De Zaansche Molen uit Den Haag het verzoek gehad alle po gingen de molen te behouden te coör dineren, hetgeen zal resulteren in bespre- Feest in 't land Zaandam. Dinsdag hebben de arbei ders van de Algemene Nederlandse Me taal Bedrijfsbond en hun echtgenoten in de zaal van Ons Huis, in meer dan nor male mate ongetwijfeld, genoten van hun tweede feestavond van deze winter. In meer dan normale mate, doch op een zeer speciale manier, want het v/as het om originaliteit, fijnzinnige humor en ka raktervolheid bekend staande cabaretge zelschap van Adrie van Oorschot, dat deze avond het programma verzorgde onder de titel: „Feest in 't land". Na 't engageren van het Ballet der Lage Landen, dat de vorige keer ontspanning van het voor treffelijkste gehalte bracht, is de A.N.M.B. dóór de keuze te laten vallen op Van Oorschot stellig op dezelfde goede weg voortgegaan. Een belangrijke gebeurtenis, die op deze feestbijeenkorhst aan het optreden van het quintet van cabaretiers voorafging, was de huldiging van vijf der oudste Zaan-, damse leden van de bond, de heren Jac. May, P. Woudt, J. Esser, A. Gevaerts en P. de Man. Een gerechtvaardigde trots tekende zich op hun gezichten af, toen zij, in gezelschap van hun echtgenoten op het toneel gehaald, de hartelijke woorden aanhoorden en de felicitaties, die de heer K. van der Meer, namens het districts- bestuur, hun ter gelegenheid van het feit, dat zij 25 jaar trouw lid zijn, toevoegde. Allen kregen een insigne op de revers ge stoken, terwijl de echtgenoten straalden van vreugde met een bouquet seringen en tulpen in de arm. Na de opening door de afdelingsvoor zitter, de heer F. Robbé, had de heer Van der Meer een korte propagandaspeech ge houden, waarin hij sprak over het ver schil in strijd, nu. en vóór 20 jaren. kingen met het gemeentebestuur en de verffabrikanten, van wie wij reeds en kele maanden geleden hebben gemeld, dat de wil tot het behoud van de molen aanwezig was. Als de besprekingen naar wens verlopen, zal Het bovendeel van de molen (dat niet meer bij de heer Ver donk in gebruik is) worden onderhouden met steun van genoemde instanties. Broeder Servatius (P. Rosé) met vacantie Zaandam. Na een verblijf van zes jaar in Oranjestad op Aruba zal broeder Ser vatius (in de wereld de heer Petrus Ro sé) Maandag in de ouderlijke woning aan de Kepplerstraat 108a terugkeren voor een vacantie van zes maanden. Broeder Servatius, die als kind van anderhalf jaar uit zijn geboorteplaats Hulst 'in 1926 naar Zaandam kwam, doorliep de R.'K. school aan de Jan Sijbrandsteeg en ging in 1938 naar Baarle-Nassau, waar hij studeerde aan het juvenaat en de kweek school voor onderwijzers. Als onderwij zer werkte hij in verscheidene plaatsen in ons land; op 2 Januari 1947 vertrok broeder Servatius naar de broeders van de La Salie op Aruba. Voor het orgelconcert, dat de vier ge broeders Zwart in de Oude Kerk te Am sterdam voor het Rampenfonds geven (dezer dagen hebben wij dit gemeld) is bij de heer W. M. Schipper, Burg. van Ordenstraat 5, een beperkt aantal kaar ten verkrijgbaar. De heer J. van den Kommer, Parkstraat 80, slaagde voor het candidaatsexamen psychologie. Advertentie I,M. Fa. A. De Jonge S. Strop Oostzijde 1 - Telefoon 3932-3627 ZAANDAM Heeft gelden beschikbaar voor le HYPOTHEEK tegen zeer gunstige voorwaarden. Sluit Brand-, ir braak- en storm-" verzekeringen. Attendeert V op de „100%-POLIS", waarin o.a. brand, diefstal, storm, overstroming, w.a., etc. zijn opgenomen. werp, „maar ten aanzien van de Jeugd leeszaal kunnen we zonder voorbehoud zeggen: het is een succes!." Opgericht in 1950, mede dank zij financiële steun van particulieren en bedrijven, bleek zij reeds in aanvang onverwacht veel kinderen te trekken, en thans blijft de vraag naar méér boeken gestadig toenemen. De toe wijding van de nieuwe directrice, mej. M. Boesewinkel, 'en die van haar assistenten, heèft in niet geringe mate tot dit succes bijgedragen., „Wij zijn niet ontevreden", werd gezegd; doch dit is een conclusie zo bleek ge trokken na vergelijking met andere gemeen ten. Vele leeszalen nl. zijn noodlijdend als gevolg van de hogere bindprijzen, de stijging van salarissen én sociale voorzieningen, ter wijl de inkomsten dezelfde bleven. Dat dit met de Zaandamse leeszaal niet het geval is. dankt men aan de gelukkige omstandigheid. dat onze stad een gemeentebestuur bezit, dat de laatste tijd steeds blijk geeft, begrip tc hebben voor de betekenis van een Open- bare Leeszaal voor de bevolking en dat dit ook tot uitdrukking weet te brengen in het toekennen van ruime subsidies. Doch de kosten van de Leeszaal zijn hoog en boven dien heeft men wéér heel wat plannen, zo deelde secretaris H. J. van Wiélink mede, ter verbetering van.de lectuurvoorziening. Daarom, dacht men. xou een verhoging der subsidiëring- dsnj»i^Jfeft.\yelkpjnJ zijn;- men- 'hoopt1 erop.i. Wifcli&K maakte; een berekening, ^aroitrde behoeften ble ken: f 2000 zou nog wéinig zijn, .want gaf.,men, gemiddeld het bedrag van f 8 per boek uit,: dan zou men 's.jaarlijks toch nog slechts 250' nieuwe boeken kunnen aanschaffen, hetgeen slechts de helft is van het aantal exemplaren (-135). dat ondertussen wordt afgeschreven. Het boekenbezit zou aldus omlaag gaan. Over de realisering van een ander plan. de stichting van een filiaal in het in aan- bouw zijnde Z.O.-deel van de stad. kon de j eerste tijd natuurlijk nog niet worden ge- dacht. De boekenvoorraad was toegeno- men met 864 exemplaren. Het ledental was eind vorig jaar 3206, waaronder 1203 jeugdleden en een aantal door sociale zaken gesteunde leden; Mevr. A. Mole naarAbbestee, de penningmeesterèsse, vermeldde als batig saldo f 444.50. Door dat er geen tegeneandidaten waren, werd mevr. Molenaar, evenals de heer Van Wielink, herkozen in hét bestuur. U moet'toch eens, als dé voorjaarszon zo mild op onze hoefden staat, naar bui len trekken. U kunt dat natuurlijk op vele manieren doen:- met een j'ol het wazig r\jpend veld in, zo maar wat wegvarend 7iaar het riet, de vroege vogels en de rust van het water. U kunt ook naar de kust gaan en naar de polders, wandelend of rijdend, langzaam, orn niéts te missen van de wedergeboorte van de natuur. U moet w ill en kijken, niet achteloos voorbij gaan aan wat u dagelijks kunt .zien en waaraan toe, door gewoonte, al te vlug voorbij snellen. Men moet de schoonheid van een ontluikend leven ondergaanmen moet er zich voor openstellen. Het is goed eens extra vroeg uit de veren.te komen als er de gelegenheid is weg te trekken uit huis. Men moet een prille ochtend als het ware in zich opnemen, nu reeds in het einde van deze maand, amper drie weken voor, naar menselijke berekening, de len te begint. Die begint al veel eerder, maar de kalender laat ons niet toe eerder van lente te spreken. Desondanks kunt ge die zien. Ga eens naar de duinen en zie hoe ook nu al de bottende takken, pogen door le breken; zie eens rond u heen in dit al te vaak voor natuurarm stukje land ver sleten woonoord om de vreugde van nieuw leven te ontdekken. Weet ge wat het resultaat zal zijn? Een meer dan ooit zonnige kijk op het wona'ere leven, een tocht door de pracht van de natuur waar van wij een klein deeltje uitmaken. Zoals nu reeds overal de tapijten, de kleren, de kusse.ns en wat al niet meer buiten han gen, omdat voor vele 'dames de schoon maaktijd is aangebroken, zo hangt ook moeder Natuur al wat té lang is wegge borgen geweest als een laé'hende vrouw aan de openbare lijn. Ze hangt de takken aan die lijn om sterk en weer jong le wor den in de. zon en de lichte voorjaarswind, ze geeft het riet een sopje en de spiegels van de sloten lapt ze af lot er een helder glanzend beeld is. ontslaan. Ze zet de bo men buiten opdat het groene ragebollen mogen worden en dut alles moet u gaan bezien. Het is een vroege ochtend waard en een lange wandeling, mitsgaders een vaartocht door de nu nog stille wateren van de Zaanstreek. Advertentie LM. Advertentie LM. BESSELS MOOIJ Geel. Gracht 54 - Z'dam - Tel. 3979 Opleiding voor: MIDDENSTANDSDIPLOMA BOEKHOUDEN MODERNE BEDRIJFS ADMINISTRATIE ALG. ONTWIKKELING (Sleuteldipl.) HANDELSORR. (Ned„ Frans, Duits, Spaans en Engels) CONV. LESSEN Frans. Duits, Spaans en Engels (voor begin ners en gev., speciale cursussen voor emigranten) AVOND UïL.O; (A en B) per maand leveren wij U zo'n „HUSQVARNA" naaimachine (Zweeds fabrikaat). e, Ook- vvoor zig-zag .machines dé 1 modernste 'üiUméniigén' naar: „Hei Naaimachinehuis" B. SCHAAP Ged. Gracht 26 Breestraat 35 t/o Czarinastraat Zaandam Beverwijk Tel. 4537 Tel. 4193 Burgemeester Thomassen ziek Zaandam. Burgemeester W. Thomassen ligt sinds gistermiddag met griep in bed en zal hedenavond de gemeenteraadsver gadering niet presideren. Toen hij de ter aardebestelling" van de heer L Kakes mee maakte, had de burgemeester reeds met koorts te kampen. Een gisteravond ge houden bijéénkomst van de gasraacl, die in het gemeentehuis werd gehouden en welke hij zou leiden, moest hij afzeggen. De heer M. Plooijer zal als loco-burge meester optreden en als zodanig heden avond de raadsvergadering presideren. Houten pand Zuiddijk 109 ontruimd j Zaandam. Het oude houten perceel Zuiddijk 109, dat reeds leeg stond om te worden gesloopt om plaats te maken voor een winkel van de N.V. P. de Gruyter, is opnieuw leeg gekomen, nu de familie Visser, die dit huis als toevlucht kreeg na de brand in de woning aan de Groen landstraat, naar een betere behuizing is vertrokken. Er is nu niets meer dat het slopen van dit huis behoeft te verhin deren. Bloemen. Gisteren waren bloemen gelegd bij het verzetsmonument aan de Zaanweg in Wormerveer. Een posthume hulde aan de mannen, die in de oorlog werden gefusil leerd. Daar kwam een Amsterdammer met een auto. Hij wilde de wagen par keren en reed maar alsof er jaren te vo ren niets was gebeurd en alsof daar niet wat verse bloemen lagen, dwars over de kleurige schoonheid en zette de auto in de grasmat van het monument. Hetgeen Typhonist niet van een duidelijk com mentaar wil voorzien, want men mag niet alles in de krant zetten. Advertentie l.M. KUNSTGEBITTEN Vakkundige reparatie Klaar, terwijl U wacht Dagelijks van 9—6 uur Ooievaarstr. 35, tel. 3579, Zaandam Voor de zieken Zilverpapier enz. van Harry Smit, Ko nijnenpad. Martha en Wim Stroop, Een- drachtstraat. Willy, Thea en Freddy Gröot, Menschikoffstraat, Jannie Klerks, Golof- kinstraat. Margaretha en Arnold Rol, Czaar Peterstraat, Tino Vet, Ringweg, Zaandam. Zilverpapier enz. van Gré Lieshout, Hoog straat, Koog, J. Hildering, Kerkstraat, Wim en Ronny Kruithof, Javastraat, Wormerveer, Chr. Kleuterschool, Liber taire school, Astrid Oly, Goeman Borge- siusstraat, allen Zaandijk, Gerrie en Yo- lanthe Hekelaar, geen straat gemeld, An nie en Nelly Mars, Ameland, Annie Mes- schaert. Zuiddijk, Piet en Henk van der Waal, Barend Seglisstraat, Siene van Riemsdijk, Ooievaarstraat, mevr. Van dei- Toorn, Zuiddijk, Lido Tol, Mozartstraat, allen Zaandam. Van wie? Feijer. Taanmanstraat 7. vond bij school Herderstraat een zwarte gymschoen, maat 12; Irene Bakker, Frans Halsstraat 16. een rode porlemonnaie; Yvonne Kef. Rosmolen- straat 87aa. een rood wantje: Nelly BÖtti- cher. Kwekerstraat 7, een pet: Herman Meij er. Ged. Gracht 89. een blauwe alpinopet; mevr. Bcijer, Prinsenstraat 85. een doublé speldje bij het Vcrzetsplanlsoen: bij mevr. Hoorn. Vinkenstraat 31. is een driekleurig katje komen aanlopen, voorts staat er een autoped. Allen Zaandam. Verliezersfront Freek de Jonge, Parkstraat 6'. verloor èen boek: Annelics Zwart, Apolloplantsoen 15, een bruine riem; Georgine van den Boogert; Herengracht 50. een geel kammetje; Willy Winter Oranjestraat 1, een alpinomuts; Ey- -ben, Westzanerdijlj. 78, een .blauw hangertje; Jijge Otten, Dirk de Kortestraat 12, een paar groene wantjes in de J. H. op den Velde- straat; mevr. Vink. Boomgaardsslop 1, een lichtblauw wantje tussen huis en Ringweg; Tiny aan 't Goor. Prinsenstraat 129, een bruine plastic knipporlemonnaie met in houd tussen huis en Zuiddijk, allen Zaan dam. Drukke Sparavond Zaandam. Evenals te voren in andere gemeenten was er ook gisteravond in Ons Huis grote belangstelling voor de cabaret avond, die de kruideniersorganisatie De Spar haar klanten aanbood. Ook hier wa ren Berrie Kievits, Gerard Walden en de vele andere medewerkenden op hun best. Vanavond is er wederom een voorstelling en ook dan zullen er vermoedelijk weer bijna een vijfhonderd dames en heren zijn. De heer P. Tanger, Oostzijde 38o g, heeft de boekhandel van de heer J. Baljèt, Westzijde 131, overgenomen. Naar wij vernemen hebben B, en W. besloten het laatste huis van de Uitkomst, dat tot voor enige jaren deel uitmaakte van een blokje van twee, te slopen. Voor het daar thans nog wonende gezin zal een andere woning worden gezocht. (Vervolg Zaandams Nieuws pag. 5) Advertentie LM. Is de aanschaf van een Servies U ineens te bezwaarlijk? Wij hebben OPBOUW - SERVIEZEN Prijzen afzonderlijk, zijn niet duurder dan compleet EXTRA AANBIEDING FILTER KOFFIEPOT1.95 SCHAAR, Westzijde 360 t.o. Ambachtsschool Zaandam 7\ V.. KAPPIE EN HET GEHEIM VAN DE ANNA-DIRKJE (27) Signor Rivaldi had honger. Hij vertelde dat niet één keer, maar wel tien. keer, zodat Kappie bijna niet anders kon doen dan Ah Sing opdracht geven een maaltijd te be reiden. Hoewel het 4 uur in de middag was en er anders op die tijd nooit gegeteh werd, smaakte het toch goed. Kappie, die éérst niet zo erg in zijn humeur was, omdat men hem zéér 'grof had behandeld door touwen om hem heen te binden, wérder wat vrolijker,'door gestemd. Signor Rivaldi vertelde voor hoe weinig .•gèld'\hij. ^dè;-.uil> vinding van die domme uitvinder ging kopen en hoeveel hij er met de verkoop op zou verdienen. Kortom, ze waren in een goede stemming, behalve de Maat en de Meester, die alles hêel somber in zagen en dit samen befluisterden. Nog diezelfde middag werden de instrumenten aan boord gehesen en dit werk werd verricht onder leiding van het ongunstige individu, de uitvinder. Signor Rivaldi had lang moeten praten, want hij had er eerst niets voor gevoeld zijn uitvinding op de Kraak te plaatsen. Hij vertrouwde Kappie in het geheel niet,, evenmin de stuurman en hij Véraaèht-liémer yaivdat-ze geraffineerde spionnen waren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2