mTYP:M&êN^ liid.. Politieke vluchtelingen naar Gelders buitengoed Rampenfonds: f 4 millioen erbij Belgische oppositie SPAART koning Boudewijn Toten Beers Gouverneur van Nieuw-Guinea rBeurzen open, monden openl^j Bescherming Bevolking krijgt 50,000 padvinders Wie vangt de grootste vis ter wereld 8e Jaargang No. 2451 Uitg Stichting „De Typhoon" Bui Westzijde 3b. Zaandam Telefoon 2641 (drie ujnen) Redactie na 13 uur. 249L 329 lK 2932). '582 (K 2990) 306 t K. 2934). 4025. hoofdredac tie 3085 Bankrelatie: De Twentsche Bank Zaandam en Postg 91910 Bijkantoor Wormerveer. Zaanweg 67 TeL 81603 Donderdag 26 Februari 1953 Dagblad v§nie aanstreek Abonnementspr. bij vooruit betaling f 0.45 p. week, f 1.90 per maand, f5.65 per kwar taal. 13 ct. Advertenties 1-15 ram f3.10 elke mm meer f 0.20 Famüieber f 0.20 per mm. Raketjes t.m. 3 regels f 1.10 elke regel meer f 0.30. Ove rigens volgens contract-tar. (waarin opgenomen de Zaanlandse Courant, De 7000, De Zaanstreek en het Worraer en Jisper Advertentieblad) Hoofdredacteur: C. MEIJER India stuurt voor een bedrag van f 26.000 jutezakken naar ons land Een 61-jarige bromfietser reed in Den'Haag tegen een bestelwagen aan. De man over leed aan zijn verwondingen Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburg zullen 4 Maart a.s. het concert bezoeken, dat in Londen ten behoeve van de Britse en Nederlandse overstromingsslachtoffers zal worden gegeven In Amerika is. de prijscontrole opgeheven voor droge krui denierswaren. sigaretten, koper en alu minium. Koffie blijft echter aan bepaal de prijzen gebonden i{e De „Lange Jan" van Amersfoort (De Onze Lieve Vrouwe Toren), in de oorlog zwaar beschadigd, zal dit jaar geheel worden hersteld. De beiaard krijgt 47 klokken, thans 33. Tot beiaardier is inmiddels benoemd Leen 't Hart, te Delft Delft. Doetinchem en Amersfoort hebben Middelhamis gea dopteerd In Venlo is tegen de direc teur van een dakpannenfabriek een boe te van f 100 geëist, omdat hij arbeiders had laten werken in een oven bij een temperatuur van 81 graden. De arbeiders als getuigen gehoord verklaarden het. nooit heet te hebben gehad sj: De or- eelindustrie van de firma Bern. Pels en Zn. te Alkmaar bestaat 50 jaar. Zij ex porteert orgels naar Amerika. Frankrijk. België. Luxemburg, Zuid-Afrika, Mexico en Indonesië Mr. E. Jongens volgt drs. E. Lu'nenberg op als directeur van het Unesco Centrum Nederland sk Een 6- jarig Rotterdams knaaoje reed met een autoped onder een vrachtauto. Het slacht offertje overleed spoedig Nijmegen adopteert, 's Gravendeel De staking van doodgravers in New York is geëin digd. Zij krijgen hun zin: hogere lonen en nog meer voordelen. Door de staking konden 600 lijken niet worden begra ven Op het station Schaerbeek ont spoorde de sneltrein AmsterdamBrus- 1 sel: lichte schade, geen ongelukken TWEE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT Een Zweeds militair vliegtuig stortte gistermiddag ter hoogte van het vliegveld Èelde door nog onopgehelderde oorzaak neer. De piloot redde zich door middel van een parachute. Zijn vliegpak stond al in brand, maar hij kwam terecht in een slootje, waarin hij het vuur kon do ven. Het toestel werd totaal vernield. Bij Beekbergen stortte gistermorgen een militair lestoestel neer. Ook dit toe stel, dat een oefenvlucht maakte, werd totaal vernield. De twee inzittenden, een instructeur en een leerling-vlieger, kwa men er echter goed af. FrankrijkNcd. profs Het staat wel vast. dat de voetbalwedstrijd FrankrijkNederlandse profs op Donderdag 12 Maart te Parijs geheel door de radio wordt uitgezonden. Of de AVRO deze reportage al leen verzorgt, of dat de omroepverenigingen hiervan een gezamenlijk programma maken, is nog een punt van gedachtenwisseling. Van achter het IJzeren Gordijn: MINISTER BEDUCHT VOOR SPIONNEN (Van onze parlementaire redacteur.) In de Eerste Kamer deelde minister mr. Donker gisteren mede, dat de regering in Gelderland de hand heeft gelegd op een buitenverblijf om illegaal rechtstreeks van achter het IJzeren Gor dijn in ons land gearresteerde vluchte lingen tijdelijk te kunnen onderbrengen, in afwachting van het onderzoek. Zij be hoeven dus niet meer soms maandenlang in politiebureaux of in Huizen van Be waring te kniezen. Volgens de minister heeft ons land sedert 1945 rond 25.000 vreemde-(vluchte-)lingen opgenomen, maar daaronder rekende hij ook de 13000 Ambonezen, waartegen de afge vaardigden Diepenhorst (AR) en Beaufort (KVP) naderhand protesteerden. Er zijn de z.g. transito-vluchtelingen, die niet direct uit hun eigen land komen: dan degenen, die wél rechtstreeks uit het bedreigde gebied binnenvallen (via de zee of de lucht of als verstekeling in een trein) en als derde ca tegorie de groepen vanwege de V.N.-or ganisatie. Wie rechtstreeks van achter't IJze ren Gordijn hier opduiken, worden vastge houden om te onderzoeken, of het soms ook spionnen of dergelijke zijn. Dat onderzoe kingen nodig zijn meende de bewindsman te kunnen bewijzen door eraan te herinne ren. dat vorig jaar in IJmuiden een Pools vissersvaartuig een communistische functio naris aan land heeft gezet, die hier lange t ij d heeft rondgezworven. Voortaan gaan dergelijke mensen dus naar het Gelderse buiten. Intussen wees de minister erop. dat ons overbevolkte land, met 100.000 uit Indonesië gerepatrieerden. maar niet luk-raak vreem delingen kan opnemen. Van de 25.000 zijn slechts 2500 weer vertrokken; onder de „blij vers" zijn 2300 Polen, 4200 verplaatste per sonen uit West-Duitsland (o.a. 100 Joodse ge zinnen). 215 bejaarden, 461 Russen en nog andere groepen. Ja maar. zei naderhand pater Beaufort, die blijkbaar vond. dat de bewindsman wat erg naar zich toe rekende, het waren gro tendeels allemaal valide arbeidskrachten (voor de mijnen!). Hij en de heer Diepen horst begeerden voor vluchtelingen aparte maatstavén. Het ging hun te ver om in iede re vluchteling maar dadelijk een potentiële spion te zien, „omdat er één Poolse commu nist rondsloop". Alsof de communisten niet dagelijks aan allerlei gegevens kunnen kor men. als zij willen! Maar minister Donker Thans 1 63.5 millioen Gisteren had het Nationale Rampen fonds een beste dag. Met niet minder dan bijna f 4 millioen werd de kas aanmer kelijk versterkt. Daaronder waren echter f 2 millioen uit Curasao. Dinsdagavond was de stand f 59.7 millioen. Vanmorgen 9 uur: f63.5 milioen! Netelige kwestie in de doofpot: Uoewel de Belgische oppositie in de Kamer met reden kan twijfelen aan de woorden van premier Jean van Houtte als zou koning Boudewijn tijdens zijn ver blijf aan de Franse Rivièra geen inter view hebben toegestaan aan welke ver slaggever dan ook (het Parijse dagblad France Soir publiceerde behalve de foto, waarop zijn verslaggever en de koning stonden, de autenthieke copy, waarin de vleugeladjudant van de vorst correcties had aangebracht!), heeft zij deze netelige kwestie toch niet op het spits willen drij ven teneinde de koning te sparen. Zowel van liberale als socialistische zijde is slechts aangedrongen op het snel vaststellen van een speciaal statuut voor de prinses van Rhéty en van de uit haar huwelijk met koning Leopold voortgeko men kinderen. Daar ook gisteren niet meer over de reizen van koning Boude- Advertentie LM. Aantreden m voor de jr schoonmaak 0 GA, VOORDAT U BEGINT EERST EVEN NAAR TOT en BEERS VOOR EEN GOEDE STOFZUIGER VLOERWRIJVER WASMACHINE HUISKAMERKAP SCHEMERLAMP STRIJKBOUT ENZ. Wilhelmmastraat 7 Telef. 2877, Zaandam wijn naar Zuid-Frankrijk is gerept, mag worden aangenomen, dat de oppositie partijen, dit incident thans als gesloten beschouwen. Vermeldenswaard is nog de verkla ring van „La Libre Belgique", die toe geeft, dat de koning inderdaad een on derhoud met een journalist van France Soir heeft gehad, maar geen enkele verklaring heeft afgelegd. De stof voor het artikel, dat de verslaggever schreef, werd door hem opgetekend uit de mond van iemand uit de omgeving van de vorst. De koning zou zich dus geheel aan de constitutionele regels hebben gehou den, aldus het blad. Russische journalist verliet ons land Gisteravond heeft de door de Neder landse regering uitgewezen Russische journalist Pissarev aan boord van de Sow jet-Russische zeesleepboot „Priliv" te terugreis naar zijn land aanvaard. De heer Pissarev werd 's middags 4 uur on der politiebegeleiding per auto naar het Steenen Hoofd te Amsterdam gebracht, waar de „Priliv" voor anker lag. Hij bleef met zijn begeleiders in de auto tot omstreeks kwart over zes, toen hij over de loopplank van de zeesleepboot werd geleid. Een auto van de Russische am bassade wachtte op de kade, totdat de „Priliv" zich van de wal had los gemaakt. B e r 1 ij n Minister Kaiser heeft mee gedeeld, dat tussen 1 Januari en 15 Fe bruari jl. 2507 Oost-Duitse boeren naar het Westen zijn uitgeweken. In de herfst van '52 zouden reeds 200.000 hectaren vruchtbare grond in de Sowjet-zone zon der eigenaar zijn. New-York: President Eisenhower heeft verklaard bereid te zijn een ont moeting met Stalin te hebben, indien hieruit iets goeds kan voortvloeien. bleek al beducht voor een interpellatie als eens mocht gebleken zijn, „door een specta culair geval", dat zo'n „vluchteling" hoge landsgeheimen had verradenTenmin ste, de minister verklaarde wei degelijk voor spionnen beducht te zijn. Intussen zou hij nadenken over een door pater Beaufort ge geven suggestie om het gehcie vraagstuk eens met parlementsleden, justitiële ambte naren en internationale organisaties nauw keurig te bezien, om lot concretisering van het probleem te komen. De heer Geugjes (CPN). oud-Zaandammer, greep de gelegenheid aan te verklaren, dat het „een gemene leugen" is als men zegt, dat in de Sowjet-Unie anti-semitisme heerst. Z.i. ging het daar alleen tegen „sabo teurs en gifmengers", onder wie toevallig ook wel Joden voorkomen. Dat was alles! Dr. Jvan Baal: Bij Kon. Besluit is dr. Jan van Baal, lid der Tweede Kamer, met ingang van 1 April a.s. benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Dr. Van Baal werd 25 November 1909 te Seheveningen geboren. Hij doorliep de Christelijke H.B.S. en studeerde daarna aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1934 promoveerde. Korte tijd later vertrok hij naar Ncderlandsch-Indië in de functie van adjunct-controleur. In 1946 keerde hij terug, maar een jaar later ging hij opnieuw naar Nederlandsch-Indië. Daar was hij werkzaam als controleur en als assistent-re sident. Daarop volgde zijn benoeming bij het commissariaat der Nederlanden te Me- dan. Als hoofd van het. kantoor voor be volkingszaken werd hij in Niemv Guinea benoemd, tevens trad hij op als voorzitter van de raad van volksopvoeding te Hollan- dia. De afgelopen drie jaren woonde hij als deskundige voor Nieuw-Guinea in de Ne derlandse delegatie de vergaderingen van de Ver. Naties bij. In de Tweede Kamer maakt de heer Van Baal deel uit van de Anti-rev. fractie. Dijk bij Rilland bezweken gedicht yioee lachende stewar dessen stapten gister middag uit het lijnvlieg- tuig van Londen met een blinkend witte Engelse taart. Het smakelijke kunstwerk. vervaardigd door de Engelse banket bakkers G. Wheting en E. M. C. Cartytwee ex-mi litairen die vroeger in Nijmegen gelegerd iva- ren, is rechthoekig ge bouwd en vertoonde op de diverse vlakken ..wandschilderingen"zo als een Hollands land schap met veel wat 'er en boten, een jeugdig paar in nationale klederdracht' en een Hollandse molen. De ze typisch Engelse taart van 15 pond zal Zaterdag avond in het programma ..Beurzen open, dijken dicht" worden verloot, en kan minstens een jaar worden bewaard, zonder te bederven'. De verloting zal hoogstioaarschijnl\jk geschieden in het beurs gebouw te Leeuwarden, waar dan die avond ..de beurzen open" zullen „Wij zijn bereid "dijk bij Ril.- T.v. Jang zwoegen en Meer Gistermiddag land. die Dinsdag'ntl^ was gedicht, op de kritieke plaats, namelijk vlak bij de zeedijk, weer een gat geslagen. Direct werden alle beschik bare krachten ingeschakeld en gister avond omstreeks 9 uur gelukte het 't gat weer te sluiten. Het had een breedte van ongeveer tien meter. De diepte was aan zienlijk. Wenen: Op verlangen van president Koêrner is de Oostenrijkse regering, nog voordat een nieuwe is gevormd, afgetre den. Aanhoudend mooi weer Weersverwachting, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Droog weer met weinig bewol king, maar in de nacht en ochtend pl. mist. Weinig ivind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Het weer in de Zaanstreek Neerslag van S tot 8 uur 0 mm. Max. temp. gisteren12 cC. Min. temp. afgel. nacht 1 cC. Nachtvorst -3 CC. Voor hulpverlening op velerlei terrein 50.000 Jongens zullen worden inge schakeld bij de Bescherming Bevolking. Het zijn de leden van de twee Nederland se padvindersorganisaties, die ouder zijn dan 14 jaar en die hun hulp aan liet mi nisterie van Binnenlandse Zaken hebben aangeboden. Na besprekingen tussen het hoofd van de afdeling Bescherming Be volking en vertegenwoordigers van de Nederlandse Verkennersbeweging heelt het ministerie deze hulp aanvaard. De jongens zullen dienst doen bij het verlenen van eerste hulp, het verrichten van verkenningen in het rampgebied en als koeriers bij commando- en verbin- dingsposten. Zij verrichten opruimings werkzaamheden, en ook helpen zij mee bij het inrichten van opvangcentra en bij het verlenen van sociale bijstand aan slachtoffers. Zeeverkenners stellen zich beschikbaar voor het onderhouden van veerdiensten in gebieden, waar bruggen zijn vernield. De leden van de padvin dersorganisaties, worden voor hulp bij de Bescherming Bevolking bijzonder ge schikt geacht, omdat talrijke werkzaam heden die jongens kunnen verrichten, hun voorbereiding vinden in de normale sfeer van de verkehnersbeweging. Be paald is dat slechts jongens van 14 jaar en ouder in principe in aanmerking ko men. Hoewel hun werkzaamheden uiter aard worden gecoördineerd met die van Feiten van de dag: j-^e vermaarde Ameri kaanse sportvisser „Kip" Farington komt vandaag in ons land aan voor een kort verblijf. Mr. Farington is in het bezit van de wereldtitel voor het alleen binnenhalen van de grootste vis. Hij kreeg deze titel toen hij verleden jaar, op zee bui ten Peru, met de hengel een knaap verschalkte van Huis voor een gulden Een bouwbedrijf te Castricum heeft het gemeentebe stuur aangeboden een woonhuis te bouwen en te verlo ten ten bate van het Rampenfonds. Het huis zal vrij op naam beschikbaar gesteld worden van de win naar. De loterij be vat 60.000 loten van 1.—. 1135 Amerikaanse pon den. Mevrouw Farington is ook niet bang voor de waterbewoners. Zij is ti- telhoudster voor de vvoxl- wen met een vis van 730 Amerikaanse ponden. Het doel van mr. Fa- rington's wereldreis is in elk land zeven candidaten te zoeken om mee te doen aan een internationale visivedstrijd om de we reldtitel. Deze wedstrijd zal nog dit jaar in Nova Scotia (Canada) worden gehouden. De deelnemers moeten op eigen kosten naar Boston en terug rei zen, doch de kosten van reizen en verblijf (2 we ken) in Amerika en Cana da worden gedragen door de organisatoren van de wedstrijd. Mr. Farington heeft niet alleen liefde voor de z< Hij is een erkend deskun dige op het gebied van spoortreinen. Hij heeft hierover zes boeken ge schreven. Uitsmijter door ruit gesmeten HPoen een 24- het moment, dat kreeg een van jarige schoen- de schoenmaker zijn ondertanden maker, die vol- de portier door door zijn boven- gens de politie een ruit wierp lip. Uiteindelijk enigszins onder De schoenmaker Werd de schoen invloed verkeer- nam de vlucht maker toch aan- de, een restaurant maar werd ach- gehouden en in. aan het Rem- terhaald door een t-i„ brandtplein te 22-jarige student fesl°ten- J>e por- Amsterdam wilde Weer verweerde *ier v*n. res" binnengaan en de de schoenmaker taurant heeft een portier hem dit zich. Toen was het grots buil op het belette, ontstond de student, die hoofd en mist drie een vechtpartij het slachtoffer kiezen uit zijn die eindigde op werd. Hij viel en gebit. de B.B.-diensten. zullen zij niet^ als le den V3ii deze organisatie optreden. Zij verrichten diensten onder hun eigen leiding en in hun eigen uniform. De nationale hoofdkwartieren hebben ook de leidsters, de leiders cn de voor trekkers opgeroepen. Hun is gevraagd te helpen bij de diensten voor de nood- jeugdinternaten, die in oorlogstijd wor den ingericht en waarin op verzoek van ouders kinderen tussen 3 en 15 jaar uit bedreigde gebieden zullen worden over gebracht. Meerderheid Tweede Kamer Tweede T.H. vrij zeker in Eindhoven (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagavond en gisteren hield de Tweede Kamer zich bezig met het voorstel f 15000 toe te staan voor onderzoek naar het schep pen van een tweede Technische Hogeschool. De regering heeft voor de vestiging van die school de lichtstad Eindhoven op het oog, en zowel de KVP als de PvdA kan daarmee instemmen. Van laatstgenoemde zijde wil men echter, dat er een derde T H. zal komen als Eindhoven meer dan 1000 studenten heeft. De KVP wil met het oog op die moge lijkheid een min of meer bescheiden opzet van Eindhoven. Van CH en AR-zijde uitte men twijfel aan de noodzaak ener decentra lisatie. En de heer Tilanus (CH) bijv. dacht aan de ontzettende schade der overstroming, zich afvragende, of er wel de millioenen zijn voor een nieuwe T.H. In elk geval wilde hij nog geen plaats bepaald zien dreigende met een motie, als de minister voet bij stuk houdt. Ook gingen er stemmen op om toch vooral „Delft" niet het kind van de rekening te doen worden; het heeft nu 5000 studenten, terwijl er eigenlijk maar plaats is voor 3500, dus een tweede school lijkt niet overbodig. Doch „Delft" heeft nog behoefte aan veel verbeteringen. De minister van Onderwijs, mr. Cals, zal vanmiddag antwoorden. Voorlopig krijgt hij „Eindhoven" er stellig door g ezien een reeds gegarandeerde meerderheid van 60 van de 100 stemmen. De eerste helft van Maart vergadert de Kamer niet; vele leden zijn dan in Straats burg. Rome: Na twee dagen beraadslaging door de minister van Buitenlandse Za ken van de zes landen, die tezamen het zg. „kleine Europa" vormen, hebben de bewindslieden verklaard er bij de volks vertegenwoordigingen hunner landen op aan te dringen het EVG-verdrag spoedig te bekrachtigen. Kappie: „Een zee van Cadzand tot Erica, aldus Amerika!" (pag. 7)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1