VOOR TWINTIG JAAR STOND DE RIJKSDAG IN BRAND In de nood leert men vrienden kennen Mr B. W. Stomps over zijn ervaringen tijdens het proces-Van der Lubbe Göring riep: „Wij krijgen hem toch wel" Donderdag 26 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blaéf (Van één onzer redacteuren) TN de nacht van de 27ste Februari 1933 nu twintig A jaar geleden sloegen op verschillende plaatsen van het Rijksdaggebouw in Berlijn de vlammen uit. In brand gestoken! Duitsland was in rep en roer. De nazi's beschuldigden de communisten en begonnen een terreur, zoals in de wereld zonder weerga is. Europa hield zijn hart vast. Waar moest dit op uitdraaien? Men heeft toen nog niet kunnen voorzien, welke vreselijke gevolgen het streven naar'de macht van Hitier en zijn bende zou hebben. Nu weten we het en nu kennen wij ook de achter gronden van de Rijksdagbrand, al zal wel altijd ver borgen blijven, wie de eigenlijke daders zijn geweest. Vijf verdachten hebben er voor terecht gestaan. Een van hen was de Nederlander Marinus van der Lubbe, die de verdenking met de dood heeft moeten bekopen. De Nederlandse advocaat mr B. W. Stomps was tot zijn verdediging geroepen en nu zitten wij tegenover deze rustige rechtsgeleerde in zijn grote huis in Aerden- Begin van nazi-terreur A LS men in Nederland terecht staat kan men niet door een buitenlan der verdedigd worden, maar uitslui tend door iemand, die aan een Neder landse universiteit de graad van rech ter heeft verworven en als advocaat door een rechterlijk college is beëdigd. In Duitsland kan niet alleen iedere bij een Duits rechtscollege ingeschre ven advocaat als verdediger optreden, maar ook elke niet jurist, mits dat ge schiedt op uitdrukkelijk verzoek van de verdachte en dan nog moet het rechterlijk college uitmaken, of het daartegen bezwaar heeft. Bestaat dit bezwaar niet, dan moet het college een Pflichtverteidiger toevoegen en deze dient te verklaren, dat hij met de leek wil samenwerken. Het maximaal bereikbare was in het onderhavige geval, dat Van der Lubbe zou verzoeken, dat mr Stomps als ver dediger zou fungeren, dat het Reichs- gericht in Leipzig zijn toestemming zou verlenen en dat de toegevoegde ver dediger bereid zou zijn met mr Stomps samen te werken. Omgekeerde weg Ik koos de omgekeerde weg, aldus mr Stomps. Eerst veroverde ik de toestem ming van het Reichsgericht. De Pflicht verteidiger verklaarde met mij te wil len samenwerken. Het enige, wat ik nog nodig had, was dus het verzoek van Van der Lubbe. Onmiddellijk boekte ik passage bij een Tsjechische luchtvaartmij naar Leipzig en egon daar met mijn voor bereidingen. Ik stapte af n hotel „Raj s'rhof". Spoedig bleek mij, dat 125 persvertegenwoordigers uit verschei dene landen en talrijke rechtsgeleer den, die uit persoonlijke belangstelling het proces wensten bij te wonen, eveneens allen in „Kaïserhof" leger den. Achteraf is mij duidelijk gewor den, dat ik daar eigenlijk naar toe gelokt ben door Max Blokzijl op een ogenblik dat nog geen sterveling wist of vermoeden kon, dat Blokzijl 'n nazi knecht was. Ook de journalisten en andere juristen moeten op een derge lijke wijze naar Kaiserhof gehaald zijn. Het gehele personeel, van hoog tot laag, bestond er uit Gestapo- sen. Van liftboy tot ober was er geen vakman te bekennen Op 21 September 1933 begon het pro ces. Het Reichsgericht bestond toen nog niet uit nazi's, maar uit rechters van de oude stempel, die vermoedelijk allen gedacht hebben, dat de Hitler- terreur niet langer dan hoogstens an derhalf jaar zou kunnen standhouden. Het Openbaar Ministerie de aankla gers was echter wel uit nazi's sa mengesteld, heigeen tot sterke span ningen leidde. De rechters hebben zich klaarblijkelijk op het standpunt ge steld, dat zij beter op hun post konden blijven om onheilen te voorkomen, dan maar direct plaats te maken voor tra wanten van Hitier. Bevoegde rechter Indertijd heeft het misverstand be staan, waarom de zaak voor het Reichsgericht in Leipzig, overeen komende met onze Hoge Raad, diende en niet voor een arrondissementsrecht bank in Berlijn. De keuze van het Reichsgericht was volkomen juist. Als in Nederland een minister, een lid van de Raad van State of een Commissaris van de Koningin een strafdelict heeft gepleegd, wordt hij door de Hoge Raad berecht. Dit college oerecht eveneens in eerste aanleg hen, die zich schuldig hebben gemaakt aan zeeroof of kaap vaart. Tn Duitsland is in zaken van hoog verraad en landverraad of poging daartoe het Reichsgericht in Leipzig de bevoegde rechter. Welnu: de open bare aanklager maakte van de brand- Mr B. W. Stomps, de Nederlandse advocaat, die in het proces tegen Van dor Lubbe een rol gespeeld heeft. stichting het sein tot de communisti sche opstand. De werkelijkheid in Februari 1933 was, dat van de ruim zeshonderd leden van de Rijksdag er honderd communist waren. En dezen waren verder van een poging tot revolutie af dan ooit te voren. Er kon dus geen sprake zijn van een sein voor de opstand. Boven dien had zich in de nazi-beweging '"ets afgespeeld als in 1938 bij de verkie zingen in Nederland voor de Provin ciale Staten. De N.S.B. verloor toen veel van haar aanhang. Bij enkele ver kiezingen ir 1932 in Duitsland bleek, dat de nazi's op hun retour waren. Hitier en consorten hebben de Rijks dagbrand gebruikt om geheel Duits hout. Precies kent hij nog de feiten. Hij vertelt ons omstandig het verhaal, zonder een zweem van sensatie. In September 1933 kwam bij mr Tideman, voorzitter van het bureau voor rechtsbijstand in strafzaken in Haarlem, een van de laatste „tachtigers", beroemd als strafpleiter bij de eerste principiële dienstweigerings zaak in Nederland tegen een zekere Groenendaal, een groepje mensen, die zich het internationale Van der Lubbe-comité noemden en vroegen, of hij bereid was Van der Lubbe in Leipzig te verdedigen. Wegens familie-omstandigheden kon mr Tideman deze opdracht niet aanvaarden. Hij adviseerde mr Stomps te nemen. Dat was, zo komt het ons voor, een goed advies. Want mr Stomps speciale terrein is het strafrecht. Door een jarenlang verblijf buitenslands beheerst hij voortreffelijk de vreemde talen en boven dien is hij dat heeft hij in de bezettingsjaren ten overvloede bewezen niet bang. Mr Stomps nam het tot hem gerichte vererende verzoek hij was een nog jong advocaat aan. land naar hun hand te zetten. Op 27 Februari 1933 barstte de terreur in volle omvang los. Welke bedoeling? Wat was nu de bedoeling van de Duitsers met het proces? Zij wilden bewijzen, dat zij de brand niet ge sticht hadden de gehele wereld had hun schuld namelijk onmiddellijk aan genomen en zij wensten te demon streren, dat zij de wereld aan zich verplicht hadden door zo'n gevaarlijke communistische terreurbende een halt toe te roepen. Merkwaardige opvattingen! En waren vijf verdachten: Dimitrov, een Bul gaars journalist, Tanef en Popof, twee andere Bulgaren, Torgler, de leider van de communistische Rijksdagfractie en tenslotte Marinus van der Lubbe. Onbegrijpelijk is het nu nog, dat deze mensen werden aangeklaagd. Di mitrov werd in de twintiger jaren in Bulgarije ter dood veroordeeld, ver dacht van medeplichtigheid aan een bomaanslag op de kathedraal in Sofia; later, na zijn vrijspraak, werd hij in 1934 door de Sovjet-regering tot Rus sisch onderdaan verklaard en toen over de Duitse grens geleid; vervolgens bracht hij het tot hoogleraar in net strafrecht aan de universiteit in Mos kou en volkscommissaris van justitie. Hij verheugde zich destijds in de sym pathie van de gehele wereld. Tenslotte is hij zei."': president van Bulgarije ge weest. Hij is vermoord. De veronder stelling ligt voor de hand, dat dit door de Russen gebeurd is, omdat men m hem een Bulgaarse Tito vreesde te ont moeten. Iedere Duitser uit politieke kringen kon destijds vertellen, dat Torgler een salon-bolsjewiek was, een door en door fatsoenlijk mens, overtuigd communist, maar wars van iedere gewelddaad. Tanef en Popof zijn na hun vrijspraak met even stille trom vertrokken als rij gekomen waren. Van der Lubbe was een wilde Neder landse communist, uit de Nederlandse communistische partij gestoten, omdat hij de partij-discipline niet verdragen kon. De afschrikwekkende werking, die de Duitsers van het proces tegen deze mensen verwachtten, was een fictie. Onderaardse gang Tydens het proces is komen vast te staan, dat van het paleis van Göring naar het Ryksdaggebouw een onder aardse gang liep, waardoor gemakke lijk tien mannen met brandbaar mate riaal konden lopen. Half October werd Göring als getuige gehoord. Er ontwikkelde zich zo zeide mr Stomps, die erby geweest is een schitterend woordenduel tussen Dimitrov en Göring. Plotseling riep laatstgenoemde uit: „Als jullie deze man vrijspreken, krijgen wij hem toch wel!" Deze razernij van Göring toonde wel aan, dat hij positief schuldig was aan de Rijksdagbrand. Het proces werd tegen alle vijf ver dachten gelijk gevoerd. Het duurde tot half December en eindigde met de vrij spraak van vier hunner en de veroor deling van Van der Lubbe, die begin Januari 1934 door de valbijl werd ont hoofd. Mr Stomps heeft al het mogelijke gedaan, om voor. Van der Lubbe te redden, wat te redden viel. In Leipzig stelde hij zich in verbinding met de heer Knobel, de consul-generaal van Nederland in Leipzig, die vroeger o.a. gezant in Cairo was geweest. Van nem heeft hij veel hulp ondervonden. Hij had daarbij geluk. De heer Knobel was namelijk een skatvriend van de presi dent van het Reichsgericht en van de president van de strafkamer van dit rechterlijke college. Door toedoen van de heer Knobel, die tijdens het proces plotseling over leden is, kreeg mr Stomps een intro ductie bij de president van het Reichs gericht. Het enige, wat deze voorlopig voor hem doen kon, was slechts de verstrekking van een toegangskaart voor de gehele duur van het proces. Zonder zo'n „Ausweis" werd men absoluut r.ie' binnengelaten. Onjuiste voorstelling De persvertegenwoordigers van alle beschaafde landen seinden over de ge hele wereld rond, dat de Nederlandse verdediger niet tot zijn cliënt was toe gelaten en dat hij belemmerd was in de uitoefening van zijn functie. Dat was onjuist, want mr Stomps was nog steeds niet de verdediger van Van der Lubbe, omdat deze daartoe de wens niet te kennen had gegeven. Op Vrijdag 22 September, toen de tweede zittingsdag begon, deelde' de president mede, dat de buitenlandse pers onjuiste berichten had verspreid. Wel was er in de meest letterlijke zin een Nederlandse verdediger uit de lucht komen vallen, doch hij kon niet iemand toelaten, zonder eerst grondige informaties te hebben ingewonnen. Dat was inmiddels geschied. Namens het Reichsgericht kon hij verklaren, dat dit geen bezwaar tegen het op treden van mr Stemps had en dat de toegevoegde verdediger, dr Seuffert, bereid was met hem samen te werken. Aangezien mr Stomps nog geen ge legenheid had gehad met Van der Lubbe te spreken, schorste hij de zit ting, teneinde het aar. mr Stomps mogelijk te maken Van der Lubbe te bezoeken en te trachten van deze ver- Rijksdaggebouw in Berljjn in brand gestoken. Door wie? De Nederlander Marinus van der Lubbe werd er voor veroordeeld en verloor het hoofd onder de valbijL Maar nog altijd neemt de wereld aan, dat niet Van der Lubbe, zich aan deze brandstichting, die liet sein werd voor een verschrikkelijke naziterreur, schuldig heeft gemaakt. Wie de werkelijke daders geweest zijn, zal wel altijd een mysterie blijven. Talrijke hypothesen zijn daarover in omloop ge weest. Mr B. W. Stomps, wonende in Aerdenhout, die in September 1933 naar Leipzig geroepen werd om Van der Lubbe te verdedigen, heeft er zijn door de tijd gerijpte denkbeeld over. In een exclusief onderhoud, dat een onzer redacteuren met hem mocht hebben, heeft hij dit onthuld'en tevens de gang van zaken tijdens het proces in de herinnering teruggeroepen. Deze Nederlandse advocaat deelde een aantal vergeten en nimmer bekend gemaakte bijzonderheden mee, die een duidelijk licht wer pen op de driestheid, waarmede de nazi's te werk gingen, Een driestheid, die-ten slotte tot de tweede wereldoorlog heeft geleid. In dit artikel treft men zijn verhaal aan. dachte het krachtens de wet noodza kelijke verzoek los te krijgen. Naar schatting ben ik een half uur in de cel van Van der Lubbe ge weest, aldus mr Stomps. Als enige persoon was daarbij een tolk aan wezig. Het onderhoud verliep buiten gewoon eenzijdig. Van der LubDe stond roerloos in zichzelf gekeerd. Ik had mij voorzien van een brief van zijn halfzuster in Oegstgeest en een van zijn beste vriend in Leiden, waarin zij hem smeekten van mijn hulp ge bruik te maken. Driekwart blind Ik liet deze brief zien, doch vergat daarbij één ding. Van der Lubbe was als jongen van achttien jaar drie kwart blind geworden. Hy was toen leerling-metselaar en by een stoei party met enkele kornuiten gooiden zij hem een jute zak over het hoofd, waarin ongebluste kalk had gezeten. Van die tyd af genoot hy een kleine invalidcrenle van f 5.— per weck. Hy had, toen ik by hem kwam, bovendien zeven maanden die aan het proces waren voorafgegaan mishandeling achter de rug. AI die tijd was hy aan handen en voeten geketend geweest, dag en nacht Dat had hem volkomen gekraakt. Dit gevoegd bij het feit, dat deze straat arme jongen door zyn ervaringen moeilijk zich heeft kunnen indenken, dat een Nederlandse advocaat zonder eigenbelang de taak van zyn verdedi ging op zich w~ide nemen, had hem zo argwanend gemaakt, dat ik niet VAN DER LUBBE: slachtoffer AMERIKA GEEFT! (Van Robert Kiek in New York) Bij alle onherstelbare en herstelbare ellende, die de springvloed over de eilanden van Zuid-Holland en Zeeland en het Westen van Noord-Brabant heeft veroorzaakt zijn de dagen, die zojuist achter ons liggen, voor alle Nederlanders in de Verenigde Staten bepaald hartverwarmend geweest. Want wij hebben een - demonstratie van vriendschap voor ons land ervaren, die zonder weerga is geweest die los stond van politiek, isolationisme of internationalisme, doch „U kunt beschikken over het budget van één week televisie-uitzendingen Een paar dagen later kwam Holland, Michigan aan de telefoon. Willard C. Wichers, die daar al jaren de Neder landse belangen behartigt en de band tussen het grote Amerika en het kleine Nederland pezig en sterk houdt vroeg: „Wat kunnen wij doen?" Wij spraken hem over de schade in Zeeland. Als journalist ging ons na het verlies aan mensenlevens en de schade in het bijzonder de slag ter harte, die de Provinciale Zeeuwse Courant tijdelijk buiten gevecht had gesteld. Twee me ter water in de drukkerij. Wij bespra ken dus of de dagbladen in Holland, Zeeland en omliggende plaatsen in de staat Michigan wellicht een geste zou den kunnen maken waarvan dit be langrijk Zeeuwse nieuwsmedium de baat zou kunnen ondervinden. Dit pro ject ligt thans met een aantal an dere ter overweging voor een com missie, die ter plaatse is gevormd. Deze commissie kreeg de volle steun van G. Mennen Williams, de gouver neur van de staat Michigan, om de rest van de maard Februari te bestemmen als „Holland Flood Relief month" de maand voor hulp aan het door de vloed getroffen Nederland. Doch laten wij dichter bij huis blij ven, in het zo vaak als „hard" bestem pelde New York. Een complete organisatie. Binnen een uur, nadat Maandag ochtend de kantoren waren geopend, waren de plannen beraamd voor een grote actie over het gehele land te voeren door Holland Flood Relief Inc., een geesteskind van onze vriend en collega Albert Balink, d e kort daarna tot uitvoerend secretaris van deze door Amerikanen gevoerde actie werd be noemd. Evenals hij lieten wij al onze normale activiteiten in de steek en zet ten ons aan de taak een maximale pu bliciteit voor het streven van Holland Flood Relief te organiseren. Wij be seften daarbij, dat dit in de eerste dagen geen al te moeilijke taak zou die voortkwam uit het bewustzijn, dat onmiddellijk over heel Amerika had post gevat: „Holland is in nood wij moeten helpen". Neem het kleine stadje Zeeland, in de staat Michi gan. Daar nam de gemeenteraad op. Maandagochtend de eerste berichten waren ternauwernood tot het Amerikaanse volk doorgedrongen een resolutie aan, waarin er bij President Eisenhower op werd aange drongen dat speciale immigratie-faciliteiten zouden worden verleend aan alle Nederlandse slachtoffers. zijn, zolang de stroom van berichten en aangrijpende foto's de voorpagina's der bladen vulden. Doch in dit land, waar zo veel geschiedt, dat men gauw geneigd is het nieuws van gisteren te vergeten, kwam het er op aan de be- langstell'ng in de komende weken levendig te houden. In deze dagen hebben wij Ameri kanen leren kennen. Edward Nettle- ton, een vooraanstaande figuur van het advertentiebureau Charles W. Hoyt, belde op met de vraag of hij kon hel pen. „Wat kunnen jullie voor ons doen?'' was onze wedervraag. „Adver tenties ontwerpen voor jullie fonds, ze plaatsen in de voornaamste bladen te gen een speciaal gereduceerd tarief, de gebruikelijke commissie die elk adver tentiebureau ontvangt te storten in het steunfonds. Accoord?" En óf dat accoord was. 's Middags belde hij ons terug. „Ik heb iemand naar je toegestuurd, die je misschien van hulp kan zijn op radio- en tele visie-gebied. Praat eens met hem". Wij spraken met een twee meter lange figuur, Alan Goff, die zijn dien sten en talenten prompt ter beschik king stelde en op eigen kosten aan het telefoneren sloeg, in taxi's door de stad rondraasde, speciale ontwerpen voor televisie-stations financierde en ons na anderhalve dag werk meer zendtijd op radio en televisiestations had bezorgd, dan wij voor tien dui zend dollar hadden kunnen kopen. Telefonades. Zakenlieden kwamen aan de tele foon: „V/ij hebben een passage in een vliegtuig naar Nederland. Kunnen wij die wellicht afstaan aan verpleegsters, helpers of andere deskundigen?" Een ingenieursfirma: „Wat kunnen wij doen geld geven een paar van onze mensen overzenden?" Een huisvrouw: „Ik heb bij mij in de buurt veertig paar schoenen. 75 de kens en een hele partij kinderkleren opgehaald, plus nog een geldbedrag van 250 dollar. Aan wie moet ik het sturen?" Een televisie-regisseur: „U kunt be schikken over het budget van één week uitzendingen". De directie van Television Electro nics Fund, een beleggingstrust, die ook ter Amsterdamse Beurs is genoteerd: „Wij hebben een dikke ehèque ge stuurd. Kunnen wij nog wat doen?" Ga zo maar voort. Arbeiders, typis- tetjes, winkelbedienden en million- nairs. Ze geven allen. Wanneer een paar dagen achtereen zó'n stroom van vrijgevigheid en warme sympathie on ophoudelijk aanrolt, is er geen super latief meer in de vocabulaire van dankbaarheidsbetuigingen, waarmee men op afdoende wijze uitdrukking kan geven aan zijn gevoelens. Een brede Oceaan moge ons schei den. Maar de Noordzeekust ligt toch heel wat dichter bij New York en Charleston, Fan Francisco en Seattle, dan de atlas geografisch-nauwkeeurig aanwijst! door zyn zwijgzaamheid kon heen dringen. Op al mijn praten en vragen kreeg ik geen enkel antwoord. Op alle manie ren heb ik het geprobeerd; gewoon, pathetisch en bijna smekend. Toen ik eindelijk, een beetje kwaad, uitriep: Dus je wil niet door me verdedigd worden!" zei hij: „Nee". Daarna ben ik de cel uitgegaan. Incident Tien minuten later werd de zitting hervat. Er deed zich dadelijk een inci dent voor. De president deelde name lijk mee, dat het voor de Duitse rech ters eenvoudig om wanhopig te wor den was. Want na het onjuiste bericht, dat mr Stomps niet als verdediger was toegelaten, werd nu al weer door het gehele gebouw verteld, dat Van der Lubbe onder zware pressie geweigerd had mr Stomps als verdediger te aan vaarden, reden waarom het Reichsge richt besloten had zich over dit punt klaarheid te verschaffen en mr Stomps als getuige te horen. Een advocaat in Nedeland heeft zijn ambtsgeheim. Niemand kan hem tot spreken dwingen over een onder houd met zijn cliënt. Als Van der Lubbe „ja" had gezegd, had ik' me op mijn zwijgrecht kunnen beroepen. Nu stond ik gelijk met elk ander mens op Duits territoir en had dit zwijg recht niet. Ik heb dus onder ede moeten ver klaren, hoe en onder welke omstan digheden het gesprek met Van der Lubbe was verlopen. Met een massa Inlichtingen over Van der Lubbe ben ik naar Leipzig gegaan. De verdediger van Torgler, dr Alphons Sack, heeft van mijn aan wezigheid gebruik gemaakt mij een reeks zeer doordachte vragen te stel len, die ter ontlasting van zijn cliënt, Torgler, konden dienen. Voor Van der Lubbe Is het er daardoor niet beter op geworden. Hypothese Wij hebben met mr Stomps ook ge sproken over zijn hypothese. Er zijn eigenlijk drie groepen van daders. zeide hij. In de eerste plaats de domme, verleide Van der Lubbe, ver volgens de even domme Göring en tenslotte de diplomatieke schaakmees ters in Moskou, die bedacht hebben, dat, als men de nazi's aan het bewind brengt en de Rijksdagbrand gaf hun de wind in de zeilen een natuurlijke bres geslagen wordt in de Westerse democratieën, waardoor Rus- lands omsingeling verhinderd wordt. Wellicht is Göring „er in getrapt", heeft hij de mededeling ontvangen, dat de communisten de Rijksdag :n brand wilden steken en heeft hij dit niet verhinderd om daarvan zelf de voordelen te plukken bij het streven van de nazi's naar de macht. Maar dit is een hypothese! Die mis schien versterkt wordt door het op vallende verschijnsel, dat tijdens net proces in Neurenberg na de oorlog de Rijksdagbrand niet ter sprake is gekomen, omdat de Russen dit niet wensten. Godsdienstig bezwaar tegen inenting LUNTEREN. Een vrij groot aantal veehouders uit de omgeving van Bar- neveld en Lunteren is voornemens een request in te dienen bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening tegen de strenge bepalin gen inzake inenting van rundvee tegen mond- en klauwzeer. Ter bestrijding van deze ziekte wor den aangetaste dieren afgemaakt. De veehouders ontvangen in dat geval al leen een vergoeding indien zij hun vee tegen deze ziekte hebben laten inenten. Bovendien is bepaald, dat niet inge ente dieren niet verhandeld mogen worden. Verschillende veehouders zijn 'van mening, dat inenting van gezond vee tegen mond- en klauwzeer in strijd is met het geloof in de voorzienigheid Gods. Op grond van hun godsdienstige overtuiging verklaren zij zich aan deze van overheidswege opgelegde verplich ting onmogelijk te kunnen onderwer pen en verzoeken zij daarom de mi nister, deze dwangmaatregelen in te trekken. Op een desbetreffend verzoekschrift, dat op het ogenblik In Barneveld cir culeer'. zijn reeds bijna 200 handteke ningen verzameld en ook in Eaerveen schijnt deze inenting op vrij sterk ver zet te stuiten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3