Echt dtmifaum rém, ê- HART Economische éénwording van West-Europa minim viimiiiiim DE SLAG WAS HARD MAAR WIJ WERKEN INDONESIË Donderdag 26 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Niet mogelijk zonder politieke integratie AL KAN MOEILIJK gezegd worden, dat de eenwording van West- Europa op dit ogenblik een zaak is, die de gewone man vurig bezighoudt, langzaam maar zeker wordt toch in de toporganen der verschillende, landen aan deze wensdroom vorm gegeven. Daar is vooreerst de kolen- en staalgemeenschap, daar is de Europese Defensiegemeenschap (al zijn de verdragen dan nog niet bekrachtigd), daar is ook het initiatief van minister Mansholt op het punt der landbouwintegratie. Bij deze reeks voegt zich. wanneer we goed zijn ingelicht, thans een nieuwe poging, een schuchter pogen om politieke en economische integratie aan elkaar te koppelen door een initiatief, clat uitgegaan is van Nederland. Nederland heeft aan de vijf andere deelnemende landen een memorandum gezonden. In dit memorandum heeft ons land in beginsel vastgelegd, dat economische en politieke integratie hand in hand dienen te gaan. Een Nederlands initiatief POLITIEKE INTEGRATIE betekent immers de overdracht van een aantal politieke bevoegdheden aan een supra nationaal orgaan. Een dergelijke over dracht kan niet geschieden zonder nauwkeurige bepaling, welke bevoegd heden dat zijn. Politieke integratie zonder welom lijnde taak van de te creëren organen, zou inhoudsloos zijn. Internationale economische samen werking op .basis van een gecoördi neerd overleg, moet falen, zolang geen oplossing gevonden is voor repercus sies. Op zeker ogenblik moet een ge zaghebbend internationaal orgaan de verantwoordelijkheid kunnen overne men voor maatregelen, die voor de grotere gemeenschap nuttig en wense lijk zijn. De repercussies zijn voor ver antwoordelijkheid van de te scheppen gemeenschap. Maar dan moet die ver antwoordelijkheid ook zonder meer worden erkend. De vraag is nu, of dit principiële standpunt van de Nederlandse rege ring de verdere ontwikkeling der eco nomische integratie niet in de weg staat. Op 24 en 25 Februari zullen de ministers van Buitenlandse Zaken in Rome deze vraag onder het oog zien. Bij die beschouwing moet het onze vertegenwoordigers niet moeilijk val len het Nederlandse standpunt te ver dedigen, wanneer wordt uitgegaan van de gedachte, dat het tot stand brengen van een eenheidsmarkt wordt vast gelegd in het grondstatuut der poli tieke gemeenschap. Niet dat de problemen dan van de baan zijn. Verre daarvan. Want de volgende vraag zal dan direct zijn, of men deze eenheidsmarkt sectorsgewijs per bedrijfsgroep dient op te bou wen. Een tastbaar en practisch pro bleem, dat echter het bezwaar te voor schijn roept, dat voor iedere sector de repercussies zich veel verder uitstrek ken dan over het eigen gebied. Dit brengt een oneindig groot aantal schier onoplosbare zorgen mee. Moordzaak-Woerden Verdachten weer in vrijheid gesteld WOERDEN. De beide verdachten in de Woerdense moordzaak-Van Eek. de Woerdenaars D. V. H. en K. V. zijn gistermiddag op vrije voeten gesteld. Zij werden verdacht de agent van politie A. van Eek 14 November 1952 te hebben neergeschoten. In verband met deze moord is de rijkspolitie nog steeds aan het dreggen naar de revol ver waarmee de moord zou kunnen zijn gepleegd. Kerktüeiih NED. HERV. KERK. Beroepen te Vinkeveen: J. Bakker te Veenendaal; te Scherpenzeel (Gld): j c. Terlouw te Otterloo, die bedank te voor Giessendam-Nederhardinxveld; te Oldebroek (toezegging): (tweede predikantsplaats): H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Nieuw-Dordrecht (toezegging): N. Warns te Wanneper- veen. Bedankt voor Delft (achtste predi- kar-tsplaats): J. J. Poldervaart te Nij- verdal. GEREF. KERKEN. Beroepen te Zaamslag: G. Haaksma te Smilde. Aangenomen naar Emmer compas- cuum: W. v. d. Zwaan, candidaat te Middelburg, die bedankte voor Bor ger- Hantum, Murmerwoude, Oolt- gensplaat, Zevenhuizen (Z.-H.), Hark stede—Zuidbroek en. voor Zuilichem. GEREF. KERKEN (onderh. art. 31 K.O.). Aangenomen naar Hilversum: H. D. yan Herksen te Onnen (Gr.). CHR. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Oud-Beyerland: D Henstra te Broek op Langedijk. GEREF. GEMEENTEN. bedankt voor Veenendaal: D. L. 'Aangeenbrug te Terneuzen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Benoemd tot evangelist te Haarlem: van Gent te Arnhem. Maar kan men dan de economie ais geheel behandelen? Nee, ook dat gaat niet. De oplossing van dit probleem is waarschijnlijk gelegen in een tarief- unie, die in een nader te bepalen aan tal jaren automatisch tot «stand zal kunnen komen. Wanneer daarbij bo vendien nog de mogelijkheid wordt gelaten aan de deelnemende landen en dit als een goed recht om toepas sing te vragen van zekere uitzonde ringsbepalingen, dan is er een practï- sche en constructieve basis om met de andere la..den te gaan praten. Wanneer gelijktijdig de grondslag zal worden gelegd voor een gemeen schappelijk fonds, waaruit zelfs zon der unanimiteit geput zou kunnen worden om mogelijke repercussies op te vangen een soort egalisatiefonds dus dan zou een dergelijke tarief- unie een goed element kunnen zijn om de solidariteit in Europees verband, die nog maar in zo beperkte mate aan wezig is, op te bouwen. punctueel gecorrigeerd Oo'k aan de uiterste rand van het grootste brilleglas een volkomen zuiver beeld. Uw opticien leveri U zonder prijsverhoging m/i Aan het buitenland: Prentbrietkaart van Eppo Doeve Nederland wordt thans figuurlijk bedolven onder brieven van buiten landers, die zich ernstig ongerust maken over de situatie hier te lande. In zeer veel gevallen betreft het brieven van buitenlanders, die in za kelijke relatie staan tot Nederlandse ondernemingen en volkomen ten onrechte veronderstellen, dat de Nederlandse industrie geheel of ge deeltelijk de productie en dientenge volge de export heeft moeten slaken. In verband hiermede heeft het Nationaal Rampenfonds besloten een prentbriefkaart uit te geven, welke een beeld geeft van de watersnood en tegelijkertijd de relatie in het bui tenland gerust stelt ten aanzien van de positie van de Nederlandse in dustrie. Verder zijn er talrijke land genoten, die hun persoonlijke relaties in het buitenland een blijk van er kentelijkheid willen zenden voor de hulp, die Nederland werd en nog wordt geboden. Bovendien zal de verkoop van de kaart de kas van het Nationaal Rampenfonds ver sterken. Van lieden af is deze door Eppo Doeve getekende kaart bij het Na tionaal Rampenfonds verkrijgbaar. De fraai uitgevoerde kaart met bijpassende enveloppe wordt beschik baar gesteld voor 10 cent. Dit werd mogelijk gemaakt door de belange loze medewerking van de tekenaar Eppo Doeve, alsmede van de directie van Drukkerij Kuehn Zoon te Rotterdam. Bestellingen worden uitgevoerd na ontvangst van het verschuldigde bedrag op girorekening no. 9575 van het Nationaal Rampenfonds te Den Haag, onder uitdrukkelijke ver melding van „Kaarten Buitenland". Wanneer deze vermelding ontbreekt kan vlotte toezending niet worden gegarandeerd. Op de kaart staat de volgende tekst afgedrukt in het Engels, Frans Duits en Spaans: „Voor al hetgeen U en uw volk voor Nederland hebben gedaan, dan ken wij U uit het diepst van ons hart. In één nacht en een dag werd een tiende deel van Nederlands bodem overstroomd. Meer dan 1400 mensenlevens gingen verloren, tienduizenden stuks vee verdronken, goede akker- en weidegrond werd door het water verzwolgen. Maar gespaard bleef Nederlands industriële apparaat; Nederlands ex portcapaciteit bleef ongeschokt. De zee- en luchthavens bleven intact; de tuinbouw werd niet geschaad; de bloembollenvelden zullen bloeien in hun volle fleur en voor toeristen heeft het lage land bij de zee niets van zijn aantrekkelijkheid verloren. De slag was hard, maar Nederland lééft en werkt en voelt zich rijk in zijn vele vrienden in het buiten land". Grote uitvoer van eieren DE BILT. Het Nederlandse eiercon- trólebureau- deelt mede, dat de Ne derlandse uitvoer van eieren in de week van 9 tot 14. Februari, de onge kend grote omvang van 48 millioen stuks heeft bereikt. Naar West-Duitsland werden in deze periode 45.3 millioen eieren uitge voerd. Ingezamelde kleding ook voor behoeftigen DEN HAAG. Hef hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt ons mede, dat de hoeveelheid bruikbare kleren, ingezameld ten be hoeve van de slachtoffers van de wa tersnood zo groot is, dat deze voorraad de behoefte van de slachtoffers zeer vele malen overtreft. Het Rode Kruis en het Rooms-Katholieke Huisves tingscomité hebben besloten, dat die goederen, die wel voor uitreiking ge schikt, doch niet meer noodzakelijk voor de slachtoffers zijn, via de Ne derlandse kerkelijke en charitatieve instellingen aan behoeftige Nederlan ders ten goede zullen komen. Dit be sluit werd genomen na overleg met de desbetreffende regeringsinstanties. Bijdragen van de werkgevers aan de Sociale Voorzieningen Wij hebben in deze grafiek tot uitdrukking gebracht wat het aan- deel .is .van de Nederlandse werk gevers in de kosten van de sociale voorzieningen, zoals deze thans in Nederland bestaan. Uitgaande van een arbeider in de nijverheid met een weekloon van zestig gulden, wat men globaal wel als een ge middeld geval kan rekenen, heeft deze man zelf aan sociale voor zieningen een bedrag van ongeveer 3,00 te betalen. De werkgever daarentegen betaalt in totaal f 10.88 op dit loon. Aan directe sociale verzekeringen, zoals inva liditeitswet, ongevallenwet, ziekte wet, ziekenfondsenbesluit, kinder bijslagwet, werkloosheidswet, is een bedrag van 8,65 te betalen. Voor vereveningsheffing, pensioen fonds e.d. f 3.92. En tenslotte heeft de werkgever rekening te houden met betaalde vacantiedagen, extra uitkeringen, korte verzuimen, wat neerkomt op een bedrag van f 6.31. Indien wij doorredeneren zién wij, dat de werknemers in gehèel Ne derland totaal aan verplichte ver zekeringen een conrtibutie bij el kaar brengen van 120 millioen gul den. De werkgevers betalen aan verzekeringen, dit is dus alleen de eerste post van onze opsomming, een bedrag van 589 millioen gulden. De overheid draagt ook haar steentje bij met 161 millioen gul den voor de nooduitkering-Drees en 154 millioen voor andere uit gaven, die in hoofdzaak bestaan uit werkloosheidsvoorzieningen. De cijfers voor dit commentaar en deze publicatie zijn gebaseerd op enkele recente publicaties van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. FEUILLETON Als het door RENéE SHANN „We zijn bang. dat ze weggelopen is met Ja feson". „Lieve help!" riep Jinks uit. „Is er soms nóg wat gebeurd in de familie?" Vermoeid streek Barbara het haar van haar voor hoofd „Ik hoop maar van niet, maar ik wilde wel, dat Bryan opbelde. Jinks, ik ga liever niet, maar ik maak me erg ongerust over Joan en ik voel me verantwoor delijk, nu mevrouw Melrose er niet is. Ik heb zo'n idee, dat Joan misschien op de flat van Benny Jack son zit. Ik was juist op weg daarheen toen jij kwam". Heather, nu voorovergebogen en 't verwarde haar uit haar ogen schuddend, keek hen beiden beurtelings verwilderd aan. „Waarom gaan jelui niet allebei? Ga maar samen. Dat zal prettig zijn na alles wat jelui voor elkaar hebben betekend! Bekommer je maar niet om mij. Ik heb je hier niet nodig. Jinks ikHier begaf haar de stem. Snikken schokten haar lichaam en tranen rolden langs haar wangen. Ze was woedend op zich zelf, dat ze aan haar smart had toegegeven. Geen van hen tweeën had mogen zien. dat ze haar ver driet, hadden gedaan. Tom. als door een wonder, voelde ze -Jinks' armen om zich heen en ondanks haar tegenstribbelen, hield hij haar dicht tegen zich aan. „Heather, laat dat! Luister. Houd op met schreien en laat mij het je uitleggen". Nu maakte zij zich los en week naar het andere einde van de divan. „Ik wil niets horen. Waarom zou je? Wat heb ik er mee te maken?" - ..Kom, Heather", zei hij, haar gezicht met de hand Spreekt naar zich toekerend, zodat ze hem wel moest aan kijken. „Luister nu toch!" Barbara wierp een laatste blik op hen en verbaasde Benny zich, geen schok te krijgen toen ze Jinks daar met de arm om Heather zag zitten. Zachtjes glipte ze de ka mer uit. Heathei was blijkbaar beter en als hij op haar paste, zou ze wel gauw weer helemaal opknap pen. De klok in de hall wees bijna negen uur. O, ze had veel vroeger op zoek r.aar Joan moeten gaan! En toch, hoe had ze dat gekund? Eerst had ze nog al door gehoopt, dat Joan zou thuiskomen en daarom was ze door het gebeurde met Heather opgehouden. Op straat gekomen, keek ze vergeefs naar een taxi uit, waarna ze vlug op de bushalte toeliep. Daar wachtte ze, ongeduldig met de voeten trappelend en zich afvragen hoelang het nog duren zou voor ze Benny's flat bereikte. Ook Joan had op een klok gezien, dat h'et bijna ne gen uur was. Het was de klok in Benny Jacksons flat, waar de portier van het gebouw haar met zijn sleutel had binnen gelaten, nadat ze hem een flinke fooi in de hand had gestopt. Aanvankelijk had hij tegenge stribbeld, maar ze had hem verzekerd, dat de heer Jackson haar verwachtte cn zich blijkbaar wat ver laat had. Het klinkende argument had wel de door slag gegeven. Ze wachtte daar nu ai t-inds even over zessen. Enige malen had ze op het punt gestaan te vertrekken, maar ze wilde en zou Benny spreken. Aan de telefoon had ze alleen kunnen zeggen, dat ze zou proberen, deze avond te komen; ze wist niet hoe laat en zelfs niet, of 't haar zou lukken. Maar als 't enigszins mogelijk was Toen had de uitnodiging van Sheila haar gelukkig uit de moeilijkheden gered. In de schouwburg had ze hem nogmaals opgebeld, maar geen antwoord ge kregen. Toch had hij nu reeds lang thuis moeten zijn en hij wist, dat ze haar uiterste best zou doen om te komen. En zou hij, als hij kwam, blij 'zijn met het door haar genomen besluit? Nooit, neen nooit zou ze meer naar huis terugkeren. In de vestiaire van Piccadilly Circus had ze voldoende kleren voor een paar weken ingepakt. Janet had op haar verzoek het koffertje daar de vorige week gebracht en meteen gezegd, dat Benny zijn brieven gerifst aan haar kon adresseren, als Joan dat wilde. Joan had Benny van deze regeling op de hoogte gebracht, maar ondanks al haar hoog gespannen verwachtingen was er geen bericht ge komen. Wéér keek ze nu op de klok. Opnieuw waren tien lange minuten verlopen. Als hij nu maar gauw kwam, want zij had hem zo veel te vertellen en ze wilde uit zijn mond vernemen, dat haar vrees ongegrond was geweest. Dal hij haar evenzeer liefhad als ooit en dat hij natuurlijk met haar zou trouwen! Ze vroeg zich af, wanneer dat zou kunnen. Als hij een speciale vergunning wist te verkrijgen, zeker bin nen een dag of twee. In de tussentijd zou zij naar een klein hotel of zo gaan, maar dat moest niet te veel kosten, want ze had slechts vijf pond en vijftien shil lings op zak. Natuurlijk zou Benny haar zo nodig wil len bijspringen, doch ze vroeg hem liever geen geld voor ze getrouwd waren. (Wordt vervolgd) Trage darmwerking is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning Drama aan het Spaarne Vijftien jaar geëist wegens doodslag AMSTERDAM. De procureur- generaal bij het gerechtshof eiste tegen de 25-jarige slagersknecht J. S. uit Haarlem, wegens doodslag, de maximumstraf: vyftïen jaar gevange nis. In eerste instantie is S. door dc Haarlemse rechtbank tot twaalf jaar veroordeeld. Op 23 Juni vorig jaar heeft ver dachte de 53-jarige scheepsbouwer J. E. M. D. in diens werkplaats aan het Spaarne van het leven beroofd door hem met een voorhamer slagen op het hoofd toe te brengen. Een reeks van getuigen werd ge hoord. Uit hun verklaringen bleek, dat de scheepsbouwer bij zijn eigen fami lieleden niet gezien was. Zijn oudste dochter, Rietje, was verloofd met ver dachte. Zijn jongste dochter was be vriend met de tweede verdachte uit deze zaak, de 19-jarige Haarlemse groentenknecht J. B., die door de rechtbank tot acht maanden is ver oordeeld. Hij heeft namelijk geholpen de sporen van het misdrijf uit te wissen. Pas drie dagen na de dood van D. vervoegde zijn vrouw zich bij de Haarlemse politie met de mededeling, dat haar man spoorloos verdwenen was Intussen is vast komen te staan, dat zij van het misdrijf op de hoogte was. Ook zij is veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Een week later werd het stoffelijk overschot van de scheepsbouwer aan getroffen in het Spaarne. Vijfde colonne Sabotage bij Deense luchtmacht KOPENHAGEN. Vier straaljagers van het type Thunderjet, zfln op het vliegveld Karup in Jutland, door sa- botagchandelingen beschadigd. Dc snelheidsmeters van alle vier machi nes bleken onklaar tc zijn. De politie en officieren zijn begon nen met het ondervragen van alle manschappen, die in de bewuste nacnt de svachl hebben gehouden. In de nacht van Maandag op Dins dag is op het vliegveld de soldaat Aron Hugo Hansen gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd de opstok^r te zijn geweest van betogingen op het vliegveld tegen verlenging van de dienstplicht. VAN EN OVER HET PROCES TEGEN SULTAN HAMID II. Het proces tegen sultan Hamid II van Pontianak, minister zonder portefeuil le in het eerste en laatste kabinet van de R.I.S, is Woensdag in het gebouw van het hooggerechtshof te Djakarta onder zeer grote belangstelling begon nen .Aan sultan Hamid wordt opstand tegen het wettig gezag ten laste gelegd. Rondom het gebouw aan de Lapan- gan Banteng, vroeger Walerlooplein geheten, was reeds enige uren voor de aanvang van de zitting een ongewone drukte te bemerken. De militaire poli tie en leden van de mobile brigade zetten het erf van het gerechtshof af. Niemand, die niet in 't bezit was van een toegangskaart, kon het erf betre den. Reeds om 6 uur arriveerde een luxe auto met sultan Hamid. Er warm op dat moment nog geen fotografen aanwezig. Toen zij later aanwezig wa ren konden zij geen opnamen maken, daar hun was medegedeeld, dat in de rechtszaal niet gefotografeerd mocht worden.' BEVOLKING BEZET ONDER- NEMINGSGROND. Ongeveer 400 inwoners van de dessa's Midjen, Wonoloko en Tambangan in het gebied van^Bodja, zijn naar de gronden van 'ae eultuuronderneming „Kalimas" bij Bodja getrokken en heb ben zich daar op de gronden genesteld met de bedoeling deze braak liggende gronden te bewerken voor eigen ge bruik. De volgende morgen werden bespre kingen gehouden tussen de administra teur, het bestuur en de occüpanlcn, waarbij de administrateur ermee ac- coord ging, dat de bedoelde 50 ha grond door de bevolking wordt be werkt echter onder strikt voorbehoud dat de occupanten de grond zullen ver laten, zodra de onderneming de grond weer in exploitatie neemt, hetgeen bin nen afzienbare tijd zal geschieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3