"Js Tw eede Kamer dubieert over tweede T.H. BEGROTING AANVAARD Padvinders bij Bescherming Bevolking Hosdei c*»g 2S Februari 1053. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad (Van onze parlementaire redacteur) GISTERAVOND HEEFT HET JUBI LERENDE A.G.O.V.V. een buiten gewone ledenvergadering in zijn clubgebouw gehouden, waarop de zg. Bond vart vijf en twintigjarigen bij een kwamen. De foto toont 32 zilveren leden van A.G.O.V.V., die 800 jaar hun beste krachten wijdden aan hun club Hij had nog meer op zijn geweten ROTTERDAM. Enige dagen gele den is de 28-jarïge verzekeringsagent O. W. C. G. S. aangehouden, omdat hij in zijn woning brand zou hebben ge sticht en voor zijn werkgever ontvan gen gelden zou hebben verduisterd. Thans is gebleken, dat hij zich ook nog aan twee diefstallen heeft schuldig gemaakt. In samenwerking met de 30- jarige monteur J. K'., doorzocht hij eind December de woning van de familie B.t die buitenslands vertoefde, aan de Burgemeester De Villeneuvesingel. Ze namen o.m. een radiotoestel, een ke limkleedje, een klokje en een horloge mee. Alleen ging S. nog naar een con structiewerkplaats in de Boudewijn- straat, waar K. werkte en stal daar f 400 en een horloge. Ook K. is ter be schikking van de justitie gesteld. Verminderde straf Deserteurs hielpen bij watersnood DEN HAAG. Drie van zes ludië- deserteurs, die op 1 Februari te Schoonhoven in voorarrest zaten en dadeljjk hun diensten voor hulpverle ning in het rampgebied aanboden, stonden voor de krijgsraad te velde terecht. Deze Amsterdamse jongens, behoren de tot een groep van 1700, die in 1946 1948 weigerden naar Indonesië te ver trekken en die pas drie maanden ge leden gearresteerd werden, zagen hun dienstvaardigheid beloond met een half jaar vermindering van straf. Omdat zij dadelijk hadden aangepakt en zich te Ouderkerk aan de IJssel en elders flink gedroegen, vorderde de auditeur-militair tegen twee hunner, die van inschepingsverlof waren weg gebleven, zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen de derde deserteur werd een jaar met aftrek gevorderd. De audi teur-militair zeide, dat deze verzach ting van straf in het licht der daden van de verdachten bij de watersnood, op haar plaats. KONING BOUDEWIJN TIJDENS het geruchtmakende interview met de verslaggever André Coste van „Fran ce Soir", waarbij de koning ver klaard heeft, dat men een aanslag trachtte te pieren op de éénheid van België door „lasterlijke aanvallen" op de eenheid van de Koninklijke familie. Premier Van Houtte ontken de in de Kamer, dat de koning het bewuste interview had toegestaan EESTAFEL De laatste schans BINNENHOF. Woensdagmiddag' heeft de Tweede Kanier de open bare beraadslagingen over de eventuele stichting van een tweede Tech nische Hogeschool voortgezet. Hoofdpunten van het debat vormden, evenals de vorige avond, de vraag of een dergelijke stichting wel beslist geboden is, alsmede de plaats van vestiging: Eindhoven of Arnhem. Verscheidene sprekers gaven voorts uitdrukking aan hun vrees, dat de bestaande Delftse Hogeschool door het stichten van een tweede m het gedrang zou kunnen komen. Zij verlangden met meer of minder klem op deze en andere punten toezeggingen en waarborgen. Dezer dagen is er weer een gebeur tenis aan de orde, waar de communis ten zich van hebben meester gemaakt. TROUW (A.R.), waaraan wij het on derstaande ontlenen, bedoelt de her denking van de Februari-staking en schrijft hierover: Al sinds enige jaren -hebben de communisten kans gezien deze jaar lijks terugkerende herdenking tot een communistische demonstratie te ma ken. Zij worden daarin gesteund door een aantal meelopers en domoren uit in tellectuele en artistieke kringen, die in De Waarheid noch de waarheid doorzien of willen doorzien. Het is dan ook een goede gedachte geweest van de stichting Vrede en Vrijheid, die de laatste tijd op ver dienstelijke wijze bezig is het commu nisme in zijn ware aard aan de kaak te stellen, om de voorzitters van een zestal partijen in Nederland te vereni gen tot het uitgeven van een gemeen schappelijk manifest. In dat manifest wordt de huichelach tigheid van het communisme dat aan deze zijde van het ijzeren gordijn kro kodillentranen schreit over Hitler's Jodenvervolging, terwijl het aan de andere kant van het ijzeren gordijn met grote animo bezig is om Hitler's systeem van Jodenvervolging over te nemen, in een helder daglicht gesteld. Het communisme voert op het ogen blik een verbeten strijd om een plaats onder ons volk te behouden. Het schuwt niets meer dan het isolement, waardoor propaganda onmogelijk en de leugen krachteloos wordt. Vandaar dat het communisme zich altijd weer van het nationale gevoel en het gevoel van menselijkheid tracht meester te maken en te doen alsof het daar de drager van is. Beter dan maatregelen van wetge vende of politionele aard te nemen, waardoor het communisme buiten de wet wordt gesteld, is het echter ons volk duidelijk te maken dat het com munisme een verschijnsel is dat zich zelf buiten de natie en buiten de men selijkheid plaatst. Daarvoor is het nodig de communis ten te bestrijden op het veld dat zij zich zelf tot operatieterrein verkozen. Het gaat hier om de laatste schans van het communisme in zijn strijd om invloed op de publieke opinie. Uit die schans moeten zij geworpen worden. En als zij daaruit zijn, verlie zen zij alle vat op ons volk. Dan zijn de communisten wat zij behoren te zijn, nl. een geïsoleerde groep, die buiten ons volk staat en die alleen maar wat speciale aandacht van de politie vraagt ten einde hen goed in de gaten te hou den. Rondom de A.V.R.O. Aarzeling over de noodzakelijkheid De plaats van vestiging van een eventuele Technische Hogeschool is een hachelijke vraag, meende ir Post humus (P. v. d. A.). Primair uitgangs punt moet hierbij zijn de mogelijkheid van het aantrekken van de studenten uit op dit punt tot nu toe achterge bleven gebieden van ons land. Dus uit het Noordoosten en Zuiden van ons land. Wel moest hij erkennen, dat zowel Twenie als Arnhem en Eind hoven zeer ernstige candidaten voor de vestiging waren, maar hij achtte geen voldoende argumenten voorhan den om de regeringskeuze voor Eind hoven af te wijzen. Magister Stokman (K.V.P.) bestreed op zeer uitvoerige wijze de gemoti veerde voorkeur van mevrouw For warder de Wit (V.V.D.) voor Arnhem. Zijns inziens pleitten tal van redenen voor Eindhoven, al zal verder gaande de centralisatie van het technisch hoger onderwijs op de lange duur tot de stichting van een derde T. H., bij voorbeeld in Twente, moeten leiden. De heer Tilanus (C.H.) wilde zich nu nog niet vastleggen op een beslis sing tussen Arnhem of Eindhoven. Hij verzocht de minister de toezeg ging te doen, dat plannen voor beide plaatsen zullen worden voorbereid. Eventueel zou de C.H.-afgevaardigde terzake een uitspraak van de Kamer vragen. Ook de heer Gortzak (C.P.N.) wilde nu niet beslissen, terwijl de heer Roosjen (A.R.), die naar hij ver klaarde, aarzelend tegenover het ge hele wetsontwerp stond, onder de in druk was gekomen van de argumenten voor Arnhem. Noodzakelijk? Voorts was hem de noodzakelijkheid van het stichten van een tweede T. H. nog niet voldoende aangetoond. Ir Van Dis (S.G.P.) bestreed deze noodza- lijkheld, terwijl ook de heren Tila nus en Gortzak op dit punt nog geen volstrekte zekerheid hadden. De heer Tilanus had zelfs overwogen met het oog op de situatie van ons land de Kamer voor te stellen het ontwerp van de agenda af te voeren. Magister Stokman en ir Posthumus toonden op dit punt minder aarzeling. Maar terwijl eerstgenoemde het voor stel tot het plannen maken van een tweede T. H. te Eindhoven zonder re serves steunde, verklaarde de PvdA- afgevaardigde zich slechts onder enke le nadrukkelijke voorwaarden tot steun bereid. Te weten, dat er één curato rium voor het gehele Nederlandse technische hoger onderwijs zal komen, dat de tweede T. H. een beperkte opzet zal hebben, dat zekerheid wordt ge geven, dat deze beperkte opzet ook in de toekomst zal worden gehandhaafd en dat de volksvertegenwoordiging zal worden gekend in ingrijpende verande ringen. Zo niet, dan behoudt de PvdA zich de vrijheid voor bij de latere de finitieve beslissing over de stichting van een tweede T. H. haar goedkeuring opnieuw te overwegen. Voorts onderstreepten alle afgevaar digden de noodzaak om met de mo dernisering en uitbreiding van de Impasse over E.D.G. te Rome doorbroken ROME. De zes ministers van Buiten landse Zaken van Klein Europa, die thans te Rome bUeen zijn, hebben de Frans-Duitse impasse over de vorming van een Europees leger doorbroken en besloten dat het ontwerp in zijn hui dige vorm aan do parlementen ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Zij waren het er over eens, dat de Russische bedreiging voor Europa even groot was als ooit te voren en dat geen tijd moest worden verloren bij het opnemen van een herbewapend "West-Duïtsland in een verenigd ver dedigingsstelsel. De ministers kwamen tot hun be sluit na besprekingen, die Dinsdag waren begonnen met een diep menings verschil tussen Frankrijk en West- Duitsland. Ondertussen vergaderde de interim- commissie van deskundigen die het verdrag indertijd opstelden, afzonder lijk om een formule te vinden, die de Franse eisen aanvaardbaar zouden hebben kunnen maken voor de andere vijf landen en in het bijzonder voor West-Duitsland. Als gevolg van deze besprekingen deelde de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Bidault de raad mede, dat zijn regering bereid was de eisen in een nieuwe vorm in te dienen. De leden van de Franse dele gatie ontkenden ten sterkste, dat es sentiële veranderingen zouden worden aangebracht. Aan het ALG. DAGBLAD ontlenen we: Het besluit van het bestuur van de A.V.R.O. om zijn voorzitter een zwijg plicht op te leggen, benevens net be kend worden van een aantal goede voornemens met betrekking tot wijzi ging in de leiding van de A.V.R.O., namelijk uitbreiding van het Dag. Be stuur met enige jonge krachten en aanstelling van een directeur voor het omroep-bedrijf, wettigen de verwach ting, dat de A.V.R.O. de bekende ste nen des aanstoots voor velen zal ver wijderen. Het komt ons daarom gewenst voor, dat het A.V.R.O.-bestuur de gelegen heid krijgt de nodige plannen goed te formuleren en de uitvoering daarvan gedegen voor te bereiden. Onder deze omstandigheden kan critiek op het verleden geen nut hebben, integen deel het scheppen van een gunstig klimaat slechts schaden. Ook het „Landelijk Comité van Actie uit de A.V.R.O.-Jeden'' moge zulks beseffen en zich vrijwillig zwijgen opleggen- opdat ons aller wens: een gerespec teerde leiding van de A.V.R.O. spoedig in vervulling ga!" Delftse T. H. onverwijld en onvermin derd voort te gaan. Pater Stokman ondersteunde de be perkte opzet. Ook hij wilde een even tuele derde T. H. in Twente niet in de weg staan. Maar wel moet de Eindho- vense T. H. gelijkwaardig aan die van Delft zijn. Voorts achtte hij het van groot belang de nodige eenheid van be leid te verzekeren, maar hij wilde zich thans nog niet uitspreken voor een bepaalde bestuursvorm, daar ook een onafhankelijke beleidsvoering voor on ze universiteiten en hogescholen nood zakelijk is. Hij gaf er in dezen de voor keur aan de wettelijke regeling van dit probleem af te wachten. Minister Cals zal hedenmiddag na mens de regering antwoorden. Justitie in de Felle critiek van heer Geugjes Dc Eerste Kamer heeft gisteren de behandeling van de begroting van Justitie voortgezet. De heer Geugjes (C.P.N.) was on tevreden over hetgeen de minister van Justitie in de Memorie van Antwoord heeft gezegd over Piet van Staveren. Zoals bekend is, is P. v. St. tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens desertie in Indonesië en het ver strekken van inlichtingen over Neder landse stellingen aan de tegenpartij. Dc spreker protesteerde tegen het feit, dat Piet van Staveren in de ge vangenis tussen gewone beroepsmis dadigers zit. Voorts besprak de heer Geugjes de gratieverlening aan Lages. Hij uitte critiek op de wijze, waarop de zaak van Lages was behandeld. Hy drong aan op een wetsontwerp, dat in zou moeten houden, dat oorlogsmisdadigers voorgoed uit de maatschappij worden geweerd. Over de zaak van de wegens on gewenste politieke activiteit ge arresteerde en later uitgewezen In donesiërs Go en Sunito, zeide de heer Geugjes, dat Indonesië uit deze han-^ delwjjze wel moet blyken, dat Neder land niet op voet van gelijkheid met dit land wil leven. De arrestatie van de Russische journalist Pissarev achtte l«y zonder gronden, daar er hier geen bewyzen waren. Hij noemde de uit wijzing van Pissarev een vijandige daad jegens het volk van de Sovjet Unie. De heer Cammelbeeck (P. v. d. A.) zeide te hopen, datde herziening van het Burgerlijk Wetboek en een nadere regeling van de administratieve recht spraak in deze regeringsperiode tot stand kunnen worden gebracht. Voor de regeling van het notaris ambt achtte hij op korte termijn een wetsontwerp noodzakelijk, daar thans 109 notarissen ouder dan 70 jaar in Ne derland nog hun ambt uitoefenen. De spr. betreurde het, sprekend over de geestelijke verzorging, dat de com pensatie van humanisme en christen dom getrokken is op een vlak waar het primair niet thuisbehoort. Antwoord van minister In de middagvergadering beant woordde minister Donker de sprekers. Wat betreft de schadeloosstelling van de pachters bij de onteigening zeide hy het wenselijk te achten, dat deze ma terie in de nieuwe Pachtwet zal wor den zal worden geregeld. Het -probleem van de administratieve rechtspraak ligt spr. na aan het hart, zo zeide hij en hij zal in deze trachten te komen tot iets concreets, dat aan het parlement kan worden voorgelegd. Een netelige zaak noemde spr. de regeling van de leeftijdsgrens van en de pensioenregeling voor notarissen. De besprekingen met de broeder schappen voor notarissen en cand.- notarissen hadden hem hoop gegeven op een regeling van deze zaak. De broederschap van notarissen ech- tei wilde later een onbepaald uitstel van de regeling der kwestie en de bioederschap van candidaat-notarissen heeft onverwacht een ander ontwerp ingediend. Daardoor is er thans een pijnlijke impasse ontstaan, wat tot ge volg heeft gehad, dat er thans 109 notarissen boven de leeftijd van 70 jaar zijn, die niet met pensioen gaan, omdat zij wachten op een nieuwe pen sioenregeling. De minister is van mening, dat het zaak is zo gauw mogelijk bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in te dienen tot regeling van deze materie op de oorspronkelijke basis, daar hij niet gelooft, dat er een regeling kan worden getroffen die de instemming van alle betrokkenen heeft. In antwoord op de woorden van de Koninklijk Paar is vertrokken DEN HAAG. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vanmorgen om streeks 9.30 van het vliegveld Soester- berg vertrokken voor hun bezoek aan Engeland. Eerste kamer heer Geugjes over de zaak Piet van Staveren, zeide de minister in het be lang van Van Staveren niets meer te wi. len zeggen. Het laatste punt van de minister was dat der vreemdelingen en vluchte lingen. De minister deelde mede, dat hij in Gelderland een buitenverblijf heeft aangekocht, waar politieke vluchtelin gen, die rechtstreeks van achter het IJzeren Gordyn komen, tijdens hun onderzoektijd kunnen verblyven. De groepen van vluchtelingen die hier komen, zag de minister ook tegen de groep van emigranten die elk jaar ons land verlaten. Sinds Mei '45 zijn in Nederland 25.000 politieke vluchtelingen aan gekomen, van wie er 2500 weer weg zijn gegaan. By die 25.000 waren o.a. 2300 Polen, 4200 displaced persons, 461 Russische mennonieten en 13.000 Am bonezen. De begroting van Justitie werd daar na z. h. s. aangenomen, met aanteke ning, dat de C.P.N. tegen was. Zweeds vl'egtuig bij Eelde neergestort PATERSWOLDE. Gisteren pl.m. half één is een Zweeds militair vlieg tuig, type SAAB-Safir, ter hoogte van het vliegveld Eelde neergestort. De piloot kon zich door middel van een parachute redden. Het toestel vloog in brand en werd totaal vernield. Het vliegtuig behoorde tot een groep van drie vliegtuigen van de Zweedse luchtmacht, welke op weg was van het vliegveld Ypenburg naar Zweden. On geveer een kilometer ten Zuidwesten van het vliegveld stortte het toestel van de leider van de drie toestellen, luitenant Bruno Svensson, brandend neer. Luitenant Svensson had nog contact met de verkeerstoren van Eelde, maar toen het toestel in brand vloog, kreeg hij benzine over zijn vliegpak. Op dat moment sprong hij. Zijn vliegpak stond reeds in brand. Hij kwam terecht in een klein slootje, waarin hij het vuur, dat ook hem had aangetast, kon doven. De brandweer van Eelde was spoedig ter plaatse. De SAAB-Safir-toestellen worden voor de Zweedse luchtmacht gebouwd door de N.V. Vliegtuigenfabriek De Schelde te Vlissingen. Waarschijnlijk is deze groep voor aflevering naar Zweden overgevlogen. Ridder M.W.O. begraven DEN HAAG. Vandaag wordt op Nieuw Eik en Duinen met militaire eer begraven de oud-adjudant-onderoffi cier J. J. de Wijs, voormalig secre taris-penningmeester van de Konink lijke Bond van Ridders der Militaire Willemsorde. De overledene, zal daar hij drager is van de Militaire Willemsorde, met alle met deze rang overeenkomende eerbe wijzen ter aarde worden besteld. Amerikaans generaal naar Nederland DEN HAAG. Zondagochtend 1 Maart wordt op Schiphol verwacht, de commandant van het United States Marine Corps, generaal Lemuel C. Shepherd. Generaal Shepherd zal wor den ontvangen door de H. M. de Ko ningin ten Paleize Soestdijk. Voorts zal hij een bezoek brengen aan de mi nister van Marine en aan verscheidene andere hoge autoriteiten. O 50.000 jongens, ouder dan 14 jaar 50.000 jongens zullen worden ingeschakeld bij de Bescherming Bevolking. Het zijn de leden van de twee Nederlandse padvindersorganisaties, die ouder zijn dan 14 jaar en die hun hulp aan het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben aangeboden. Na besprekingen tussen het hoofd van de afdeling Bescherming Bevolking en vertegenwoordigers van de Nederlandse Verkennersbeweging heeft het ministerie deze hulp aanvaard. Een mededeling betreffende de medewerking van de jongens, die ook bij de watersnood tal van diensten hebben verricht, heeft het ministerie van Binnen landse Zaken gezonden aan alle burgemeesters. De jongens zullen dienst doen bij het verlenen van eerste hulp. Het verrichten van verkenningen in het rampgebied en als koeriers bij com mando- en verbindingsposten. Zij ver richten opruimingswerkzaamheden, en ook helpen zij mee bij het inrichten van opvangcentra en bij het verlenen van sociale bijstand aan slachtoffers. Zeeverkenners stellen zich beschik baar voor het onderhouden van veer diensten in gebieden waar bruggen zijn vernield. De leden van de pad vindersorganisaties worden voor hulp bij de Bescherming Bevolking bijzon der geschikt geacht, omdat talrijke werkzaamheden die jongens kunnen verrichten, hun voorbereiding vinden in de normale sfeer van de verken nersbeweging. Bepaald is dat slechts jongens van 14 jaar en ouder in prin cipe in aanmerking komen, Hoewel hun werkzaamheden uiteraard worden gecoördineerd met die van de B.B.- aiensten, zullen zij niet als leden van deze organisatie optreden. Zij ver richten diensten onder hun eigen lei ding en in hun eigen uniform. De nationale hoofdkwartieren heb ben ook de leidsters, de leiders en de voortrekkers opgeroepen. Hun is ge vraagd te helpen bij de diensten voor de nood-óeugdintt maten, welke in oorlogstijd worden ingericht en waar in op verzoek van de ouders kinderen tussen 3 en 15 jaar uit bedreigde ge bieden zullen worden overgebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2