Vrouwenbond N.V.V. viert dit jaar eerste lustrum Interessante demonstratie van handgedrukte kleedjes Hachelijk vliegersavontuur achter Beekbergen Gemeente weet officieel nog nergens van r Donderdag 26 Februari 1953 NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blacf Vier opvoeringen van „De Poorten der hel" Onder de regie van mevrouw C. S. Visser-Keers zullen in Apeldoorn vier voorstellingen gegeven worden van 't door Joyce Biddell, een Engelse vrouwelijke predikant. geschreven toneelstuk „De poorten der hel Het feit dat Joyce Biddell tijdens haar pastorale arbeid met veel traditie- Christendom in aanraking kwam, was aanleiding tot het schrijven van dit ■werk, dat van een geheel enig karak ter is. De tendenz is dat kerkmensen kunnen tegenvallen, ja nederlaag op nederlaag moeten lijden, doch Chris tus is en blijft overwinnaar. Kerk en kerkmens worden in dit stuk niet ge spaard. maar de Heer der Kerk komt aan Zijn glorie. ,.De poorten der helwordt aan één stuk gespeeld. Tussen de bedrij ven treden monologen op. De humor ontbreekt ook niet. Aan de opvoering nemen 21 personen deel, alle beho rende tot de Ned. Hervormde Ge meente en van de meest uiteenlopen de beroepen. Op 5 en 6 Maart hoopt men het uit te yoeren in de Kapel aan de Assel- sestraat en op 9 en 10 Maart in de Pauluskerk op het Hofvéld. Aanvankelijk had men de opbrengst ■willen bestemmen voor het delgen van de schuld, die nog op de Paulus kerk rust, doch nu zullen de baten aan de getroffen gebieden ten goede komep. Het werk is vertaald door ds H. Aalbers. 200.000 B.B.-vrijwilligers be- schermen straks 10.000.000 t Nederlanders. Van U persoonlijk hangt het welzijn van 50 medeburgers af. i VOOR KRUININGEN Drie propaganda-feestavonden hield de Buurtvereniging Apeldoorn-Oost en het batig saldo van deze avonden be droeg f 700. Men heeft dit bedrag ten bate van Kruiningen bij de Ned. Mid- aenstandsbank gestort. c ff ai is er te -doen?^ Centraal-Theater, van 2026 Febr.( hoofdnummer „De fidele boer", alle leeft. 19 en 21 uur, Woensdag 25 Febr. 14.30. Minerva-Theater, van 20—26 Febr., hoofdnummer ,,Ik zie je in mijn dromen', alle leeft., 18.45 en 21 uur. Woensdag matinee. .Veluwe-Theater. van 20.—26 Febr., hoofdnummer ,,De dodenrit in het spookgebergte", 14 j., 18.30 en 20.45, .Tivoli-Theater, van 2025 Febr., hoofdnummer „Anna", prol., 14 j., 14.30, 18.45 en 21 uur. .Café-restaurant Marktzicht, Show-or kest Jossy Huygens. Donderdag 26 Febr., Tivoli-theater, 20 uur Haagse Comedie, derde toneel avond tweede serie Kunstkring. Opv. van „Als 't kindje binnenkomt". Donderdag 26 Febr. Vrije Evang. Gem., Roggestraat, 15 en 1930 uur, Confe rentie. Donderdag 26 Febr., zaal Vos, Order parkweg, 20 uur, verg. prop. feest avond bestuurdersbond Apeldoorn. Vrijdag 27 Febr., Bordelaise 20 uur, Zeeuwse Kring. Zaterdag 28 Febr., hotel De Keizers kroon, 18.30, Soiree Musette. Zaterdag 28 Febr., Poort van Kleef, 20 uur, uitvoering De Trekvogels. Dinsdag 3 Maart Poort van Kleef, 20 uur, lezing Godfried Bomans over Charles Dickens. Woensdag 4 Maart, Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur Tijdrede ds P. van Oossanen. Donderdag 5 Maart Kunst en Genot, 20 uur, A.M.G. de Spotvogels. Dinsdag 17 Maart, zaal Bienefelt, van Kins'oergenstraat, 19.30 uur, alge mene leden verg. Coöp, Vooruit. Arnhem: Gemeentemuseum Arnhem: tentoon stelling „Franse wandtapijten van heden" en gouaches van Mare Saint Saëns tot 16 Maart 1953 (dagelijks van 10—5 uur. 's Zondags van 1—5 uur. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling dleDe, dat in de agenda slechts die gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomen welke per advertentie In de N. A. Crt zijn aangekondigd. Wanneer men zich niet aan de verkeersregels houdt Gistermorgen, ongeveer half negen, reed mej. J. D. over de Deventerweg, bij de kanaalbrug en sloeg plotseling links af, zonder aan te geven, dat zij van richting wilde veranderen. Met het gevolg, dat zij werd aangereden door de motorrijder Van L. Beiden sloegen f27 FEBRUARI t/m 8 MAART 1e dag opening 14.15 uur. Verder 10-17 en 19.30-22 uur tegen de grond. Mej. D. moest met een hersenschudding naar haar woning aan de Oud-Veldzichtlaan vervoerd worden en de motorrijder met een ge broken sleutelbeen naar het Juliana- ziekenhuis. In de bijna vijf jaren van haar be staan. heeft de Vrouwenbond van het N.V.V. een grote activiteit ontwikkeld. De heer H. Martens, die in het bestuur van de afdeling Apeldoorn van de Vrouwenbond tijdelijk zitting heeft als gedelegeerde van de Bestuurdersbond. gaf op de Dinsdagavond in het Odd Fellowhuis gehouden jaarvergadering van de Vrouwenbond uiting aan zijn bewondering voor het werk, dat door de vrouwen wordt verricht. Toch ligt er nog een groot werkter rein voor de vrouwenbond braak wat betreft het werven van nieuwe leden, Het ledental stijgt weliswaar jaarlijks» maar wanneer men weet dat het NVV in Apeldoorn ruim 5300 leden telt en de vrouwenbond bijna 300, dan is het duidelijk, dat dit aantal minstens ver dubbeld kan worden, aldus de heer Martens, die er met nadruk op wees, dat het noodzakelijk is de stem van de vrouw op velerlei terrein te laten ho ren. In haar openingswoord wijdde de presidente, mevrouw G. Kits—Hove- streydt, enkele woorden aan de na tuurramp welke ons land heeft getrof fen, waarna staande de slachtoffers werden herdacht. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mevr. M. WoestenenkSpijker, sprak een optimistische geest. De be langstelling van de zijde van de leden voor het werk was zeer bevredigend, terwijl het ledental steeg van 237 tot 286. Het financieel verslag van mevrouw G. RousKroes wees een batig saldo aan. Om gezondheidsredenen verlieten de dames M. Woestenenk—Spijker en mevr. Neesen het bestuur. Gekozen werden de dames M. MikkersAart- sen en A. Wijnveen—Klomp. Tot slot werden enkele mededelin gen gedaan over de viering van hel vijfjarig bestaan, dat in Mei zal plaats vinden, over het 1 Mei Kinderfeest, dat in tegenstelling met andere jaren nu weer in Apeldoorn zal worden ge houden, waarbij tevens een rondrit per autobus voor de jeugd zal worden ge- Feestavond van B.O.G. en B.O.L.H. Boerenzoons en boerendochters uit Hooiland-Klarenbeek, georganiseerd in B.O.G. en B.O.L.H., hebben samen in de Poort van Kleef voor-jaarlijkse feestavond gehouden. De grote zaal van De Poort was mudjevol, toen de heer H. v. d. Berg Jeths. voorzitter van de B.O.G. een half uur te laat zijn openingswoord sprak. „Deze volle zaal bewijst", aldus de heer Van den Berg. Jeths, „dat B.O.G. en B.O.L.H. hun plaats in Apeldoorn ten volle waard zijn". Spr. verklaarde waarom de B.O.G. bestaat en waarom de B.O.G-ers zich zo druk maken. „Omdat er in ons kleine landje met ruim tien millioen inwoners heel wat problemen zijn betreffende ruimte verdeling en voedselvoorziening. Die problemen maken een intensief boe ren noodzakelijk en daarvoor is ken nis nodig. Kennis die in de B.O.G. verdiept wordt". De presidente van de B.O.L.H., mej. H. Nijkamp. vertelde op haar beurt wat de B.O.L.H. doet. En dat is ge hoord haar uiteenzetting, niet gering. De meisjes kwamen in 195^2 zeven- tienmaal in vergadering bijeen en maakten verder tochten naar de Zilveren Walvis, naar de Huishoud school-tentoonstelling, naar de bi- schuitfabriek in Heerde, Het Rijksop voedingsgesticht in Doetinchem enz. „Dat wij geen hoogspringsters er. hardloopsters zijn", vertelde mej. Nijkamp, „bleek tijdens een sport middag ,loen wij het laagst aantal punten haalden in hoogspringen eu hardlopen. Maar dat behoort ook niet tot de specifieke taak van de vrouw" De jsymphatieke „Klaverband", drie, .neiskes en drie jongens in keurig witte en zwart-zijden costuums, zorg de voor de feestmuziek en wel zo. dat het hart van iedere aanwezige reeds ■bij het eerste optreden binnen vijf minuten volmaakt veroverd was De hoofdschotel van het programma opvoering door de leden van het blij spel „Die brave meneer Pot", viel tegen. Er speelden te veel debu tanten mee die last van planken koorts haddon. Aan het slot werd een verloting ge houden ten bate van het Nationale Rampenfonds. organiseerd. Mevrouw Neesen, die in het Vrouwencomité zitting heeft, deel de een en ander mede over de hulp. welke de vrouwen kunnen verlenen voor Kruiningen. Men kan zich bij hoar, Eksterweg 25. opgeven, wanneer men gedurende een week in Zeeland wil helpen of wanneer men bereid is. gedurende enkele weken kinderen uit Zeeland gastvrijheid te verlenen. Zonnestraal- en N.V.V.- t.b.c.-fonds Het comité voor- een gezamenlijke collecte voor het Zonnestraal- en N.V.V.-t.b.c.-fonds had aanvankelijk een collecte zullen voorbereiden voor Zatèrdag ié Maart a,s„ maar besloot deze collecte te verschuiven tot een nader overeen te komen datum. Dit in verband met het feit. dat de bevol king gedurende de laatste weken reeds zo grote geldelijke offers bracht. Marktbericht. VEEMARKT. APELDOORN. 25 Febr. Neurende koeien f 900—f 1100; guste koeien f 600f 700; drachtige vaarzen f 800— f 1000; pinken f 450—f 600; kalveren f 75—f 150; graskalveren f 300—f 450; nuchtere kalveren f 40f 55; vetle koeien f 2.70f 2.80 per kg. Aanvoer 75 stuks. Handel matig. Voor U Mevrouw Hoe weinig bekendheid het hand drukwerk geniet, waarvan men de laatste tijd toeh zulke bijzonder aar dige en artistiek verantwoorde kleed jes e.d. ziet, bleek wel uit de ge ringe belangstelling, welke er Dins dagmiddag voor de gezellige dames thee in Hotel Bloemink bestond, waar de firma Van Zeben, alhier, in het ka der van „Voor u, mevrouw" een de monstratie organiseerde van „Leka" handgedrukte werkstukjes, welke werd gehouden door de heer H. J. G. Jan sen van Galen, die in Ruurlo dit in Nederland unieke bedrijf in handdruk werk voert, zelf de ontwerpen voor de motieven maakt en deze uitsnijdt van een stuk linoleum, zodat er een cliché ontstaat. Dit vereist vanzelf sprekend een grote mate van kunstzin en vakkennis, hetgeen de heer Jansen van Galen, die beeldhouwer van zijn vak is, wel is toevertrouwd. Het versieren van stoffen wordt al sedert mensenheugenis ter hand ge nomen; alleen hebben de machines er massawerk van gemaakt. Ongeveer twintig jaar geleden is de heer Jan sen van Galen met zijn vrouw dit be drijf van handdrukwerk begonnen. Men gebruikt een drukpers, dik li noleum, waaruit de cllché's worden gesneden en een verfstof en met deze attributen kan men dan op het textiel de gewenste motieven en dessins te voorschijn toveren. peciael voor het houden van de monstraties heeft de heer Jansen van Galen, wiens vrouw en twee dochters eveneens .n het bedrijf werkzaam zijn bij het entwerpen van de motieven, (Advertentie) Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen, Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts De zes minerale zouten die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd en zui ver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheu ten, steken en pijn Koop vandaag Krusc ien bij uw apo theker of drogist, en begin morgen ochtend die heilzame kuur. het drukken enz., een kleine drukpers aangeschaft, zodat hij zijn bedrijf in het klein elders kan laten zien, zo ook op deze middag. Teneinde oek een bijdrage te leveren om de nood in de rampgebieden te helpen lenigen, worden momenteel op de „Leka" kleedjes gedrukt met een zwart-en-wit-beeltenis van een facet van de ramp, welke als wandkleedjes kunnen dienen en waarvan de op brengst ten goede komt aan het Na tionale Rampenfonds. Veiling. Bij de ten overstaan van yotaris P. A. J. Breedijk gehouden veiling is het .woonhuis met,stench en houten schuur gelegen aan de Koppellaan 10 alhier, groot 4,79 are, verkocht voor f 5.800.—. Zwerftochten door Zuid-Spanje T" werftochten door Zuid-Spanje, zo luidde de titel waaronder de ci neast en natuurkenner Jan P. Strijbos uit Haarlem Maandagavond een lezing verzorgde in hotel Nieland, daartoe uitgenodigd door de buurtvereniging Noord Westelijk Apeldoorn. Ruim twee en een h^ilf uur hield Strijbos die een oorspronkelijke en prettige wijze van vertellen heeft zijn gehoor er waren weinig stoelen onbezet gevangen in zijn interessante en ge notvolle causerie welke was afgestemd op het leven van vogels in de Anda- lusische bergen, hoofdzakelijk wat zijn ontmoetingen en die van zijn twee medereizigers met de gieren en vale gieren betreft. Men kreeg een volledig beeld van de eigenaardigheden van .deze gevleugelde hyena's. Een en an der werd toegelicht door een kleuren film, door Strijbos, het spreekt van zelf, met veel geduld en omzichtig heid tot stand gebracht. Het tweede gedeelte van zijn praatje was gewijd aan reigers, waarvan hij evenals van de gieren een film liet zien. Lang stond de camera stil bij het voederen van de jonge vogels door de ouders en geruime tijd werd de vlucht van de gevleugelde dieren gevolgd. Wat de uitstekende kleurenfilms niet vermochten vulde Strijbos ter zijde aan met leuke verhalen over de Spanjaarden, over het land zelf, met zijn prachtige natuur, over zijn reis waarin allerlei oneffenheden en over tal van andere bijzonderheden, waar bij hij zich liet gaan over een land genoot die er zijn levenswerk van scheen te maken, beschermde vogels te verzamelen, ze op te zetten en hun eieren te verzamelen. Met zeer veel verontwaardiging en etrecht ging hij tegen een dergelijk vogelvandahs- me in. De man, een Utrechter, die zich binnenkort in onze gemeente zal moe ten veiantwoorden kwalificeerde Strij bos als een quasi-vogelliefhebber. Het* behoeft intussen geen betoog dat deze avond bijzonder in de smaak viel, ge tuige de -waardering welke men uitte na afloop er van en welke gevoelens door dokter W. P. C. Knuttel, voorzit ter- van de buurtvereniging Noord Westelijk Apeldoorn, in zijn kleine peroratie duidelijk naar voren werd gebracht. Kordate dame bood hulp Het vliegtuigongeval naby Klein Paradijs, achter Beekbergen (wij maakten er gisteren reeds melding van) blijkt wel zeer merkwaardig te zjjn geweest. Ooggetuigen vertelden, dat zy de kleine gele Tiger Moth, een toestel dat het eigendom was van dc Na tionale Luchtvaartschool doch gechar terd door de L.S.K.) heel rustig boven de Beekbergense bossen zagen zwen ken en draaien en dat het daarna in eens uit het oog was verdwenen. Er schijnt plotseling iets te hebben ge haperd en de piloot, dc sergeant-in structeur J. dc Kelder uit Den Haag, slaagde er blijkbaar niet in het hoog- te-vérliezcnde toestel op tijd op te trekken. Het dook met nog een be hoorlijke snelheid omlaag en schoot precies tussen een tiental dcnncbo- men door, zonder, behalve In de top pen, ook maar een enkele stam te raken. Gezien de onbeschrijflijke ravage, Een aardgas-offerte? Uit Leeuwarden bereikte ons het bericht, dat het directoraat-generaal van de Energievoorziening aan vijf steden, nl. Apeldoorn, Leeuwarden, Zwolle, Deventer en Zutphen heeft aangeboden zoveel aardgas te leveren, dat deze gemeenten geheel In hun be hoefte aan gas zullen kunnen voor zien. De voorgestelde contracten zou den voor twintig jaar gelden en tevens garanderen, dat jaarlijks in het gas verbruik een stijging van vijf procent kan worden opgevangen. Dit bericht werd ook elders ontvan gen, o.a. op een gisteren te Zwolle gehouden vergadering waar meer di recteuren van gasfabrieken bijeen waren, onder wie enkel» van de bij name genoemde gemeenten. Het merkwaardige was, dat men van de Energievoorziening hierover geen enkele mededeling heeft ontvangen. In verband hiermede hebben we ons o.a. in verbinding gesteld met de heer A. F. Sandbergen, directeur der gas fabriek alhier en de heer K. Jonker, wethouder Technische Bedrijven. Beiden legden er de nudruk op, dat de betreffende mededeling geheel voor rekening van de Energievoorziening komt. Wel zijn er besprekingen ge voerd en voorstellen gedaan, doch een en ander bevindt zich nog in het em bryonale stadium, zodat de betreffen de mededeling op z'n minst genomen zeer voorbarig moet worden genoemd. Er zitten overigens zoveel facetten aan de zaak der aardgaslevering, dat men veilig kan aannemen dat het nog geruime lijd en veel besprekingen zal vergen, alvorens het eerste aardgas door Apeldoorns buizen stroomt kan het een wonder genoemd worden, dat beide inzttenden er heelhuids af kwamen. Er bleef van de hele kist practisch niets meer heel. Lesvlieg- tuigjes als deze Tiger Moth zijn ge bouwd uit uiterst licht materiaal, voor het merendeel uit aluminium en lin nen. Voor hen. die het ongeval op korte afstand zagen gebeuren, een dame en twee kinderen, was het een angstige geschiedenis. Niettemin behield de dame die onbekend wenst te blij ven haar tegenwoordigheid van geest. Zij snelde onmiddellijk op het nog na-krakende vliegtuigje toe er, hielp beide inzittenden op kordate wijze uit de wrakstukken. Tot haar grote verbazing bleken beiden, althans uiterlijk, ongedeerd te zijn. De leer ling-vlieger, de heer S. v. d. Veen, had slechts een schrammetje aan de knie; de heer Kelder zeide wat pijn in zijn rug te hebben. Beiden waren uiteraard nogal ontdaan, - hoewel een kopje koffie, een sigaret en wat rust in de woning van hun helpster, bracht de heren spoedig weer op het verhaal. De heer Kelder is later voor onder zoek naar het Juliana-Ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. Een speciale commissie van de Na tionale Luchtvaartschool heeft een on derzoek naar de oorzaak van het on geval ingesteld. Dr VanSeventer-sanatorium Door ziekte van enkele leden van Graficus kon de voorstelling Maan dagavond in het dr Van Seventer Sanatorium niet doorgaan. Het cabaretgezelschap De Kater was direct bereid de patiënten een gezel lige avond te bezorgen. Na afloop be dankte een der patiënten het gezel schap. De Trekvogels. De uitgestelde uitvoering van de Apeldoornse Wandelvereniging De Trekvogels wordt a.s. Zaterdag 28 Fe bruari gehouden in de Poort van Kleef. De opbrengst komt ten goede aan het fonds „Beurzen open. dijken dicht". Medewerking verleent de toneelver eniging 't Noorderkwartier met het spel „re Rattenval". Haastige spoed is zelden goed. Maar 't kan ook anders. Een paar dagen geleden ontvingen we een ingezonden stuk, waarvan de schrijver er aan twijfelde of de abri's bij son^nige halteplaatsen van de V.A.D. ooit zullen verschijnen. Terwijl hij voorts bezwaar maakte tegen de verdwijning van het wachthuisje aan de Kerklaan, bij de Deventerstraat. Hij vond de verplaatsing van een in het centrum van de stad gelegen wachthuisje, waarvan geregeld veel gebruik werd gemaakt, en dat bij ongunstig weer de passagiers tegen regen en wind beschermde, een zo danig ongerief, dat daarop de aandaent moet worden gevestigd. Naar aanleiding van deze opmerkin gen werd ons van de zijde van de Veluwse Autobusdienst medegedeeld, dat van de in uitzicht gestelde abri's er binnen enkele dagen 3 verwacht kunnen worden. Deze zullen geplaatst worden: Hofstraat, Arnhemsowog hoek Eendrachtstraat en Jachtlaan hoek Asselséstraat (Driehoek). 't Ligt in de bedoeling van B, en W. aan de oostzijde van de Kerklaan een tweetal abri's te doen plaatsen. Het wachten is nog op voorstellen terzake van Gemeentewerken. Het wachthuisje aan de Centrale halte is van gemeentewege opgeruimd, ten eerste omdat 't ter plaatse het trottoir zo goed als geheel afsloot er was nog een trottoirtje van een paar decimeter breedte, waardoor de voetgangers meestal genoodzaakt wa ren de rijweg te nemen en dan stond 't aan de verkeerde kant van de weg. Wachtende passagiers, die een •schuilplaats hadden gezocht in het wachthuisje, moesten altijd de rijweg oversteken om hun bus voor Berg en Bos te bereiken. Een ongewenste toestand. Tot zover de V.A.D. Inderdaad moest aan de kerklaan van een ongewenste toestand worden gesproken. Tegen de oprpimlng van het wachthuisje '-?n daarom moeilijk geopponeerd worden. Maar vanwaar ineens die spoed? Waarom niet ge wacht tot er een paar abri's voor in de plaats gezet hadden kunnen wor den? Waarom, dat zijn we met inzen der eens, de wachtenden nu blootge steld aan weer en wind? Was er zo'n haast bij de verplaatsing naar Berg en Bos? Kónden de mannen van de Po litiehondensportvereniging niet wat wachten? Een behoorlijke waeht- gelegenheid voor buspassagiers is toch van minstens evenveel, zo niet meer belang dan een kleedgelegenheid voor de mannen van de politiehonden. Voor wie het wachthuisje, dat nu in Berg en Bos staat, bestemd is. Nu we 't toch over wachthuisjes hebben, hoe staat 't met hel wacht huisje op het Stationsplein? Dat raakt steeds meer in verval, Is met z'n verveloosheid en gapende vensters er ontbreken een aantal ruiten een voortdurende aanfluiting voor elke vreemdeling, die het station uitkomt en een niet minder voortdurende er gernis voor de passerende planter genoot. Niemand maakt van dat huisje meer gebruik, sinds de inwerkingstelling van het autobusstation in het Sophi'a- park. Hoe lang moet Loenen nog wachten? Als met de verplaatsing eens even grote spoed betracht werd als met het huisje aan de Kerklaan! En hoe ver zijn we mat de „inlaten", de versmallingen, van het trottoir in de Stationsstraat, tussen de Gasfabriek en de Griftstraat? Haastige spoed moge zelden goed zijn, enige spoed zou geen kwaad kunnen. WAT ZEGT Roel! uut d'n Enl< „Zocht de Tiger mot in Beekbergen?"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2