NIEUWE APELDOORNSE COURANT Dr Jan van Baal tot Gouverneur van Nieuw-Guinea benoemd Helders Dagblad AMNESTIE VOOR BRITSE DESERTEURS Hoofdtaak; duidelijke uitwerking der bevolkingspolitiek Behandeling uitgesteld Sultan Hamid II voor gerechtshof Donderdag 26 Februari 1953 50e Jaargang No. 16305 Abonn. 47 ct. p.\v\, 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel IS ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn, Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 I Ter gelegenheid van de Kroning LONDEN. Premier Churchill heeft in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth amnestie zal wor den verleend aan de duizenden niet opgespoorde deserteurs van de Britse strijdkrachten gedurende de tweede wereldoorlog. Alleen al uit het Britse leger zijn in de oorlogsjaren 10.400 mannen gedeserteerd. De premier zei niets over amnestie voor de deserteurs uit de na-oorlogse jaren. Volgens ramingen is na de oor log bijna 2000 man uit het Britse leger gedeserteerd.' De amnestie zal niet van toepassing zijn op overtredingen van het straf recht door oorlogsdeserteurs. Churchill waarschuwde echter, dat de amnestie een speciale maatregel was, die niet beschouwd diende te worden als precedent. Hij zei, dat de mannen die aanspraak willen maken op amnestie, zich dienen te melden bij hun diensthoofden. Zij zouden latei- bij de reserve van gedemobiliseerden worden geplaatst. WOENSDAGAVOND WERD DE Rus sische journalist van Tass, L. Pis sarev, door de politie aan boord van een in Amsterdam liggend Sovjet- russisch schip gebracht, teneinde naar Rusland te worden vervoerd. Pissarev in de auto, waarmee hij naar het schip werd gebracht Historisch moment. (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF. Dit Ts een his torisch moment, constateerde Woensdagmiddag de voorzitter van de Tweede Kamer, dr I. G. Kor- tenhorst, toen na de pauze in de middagvergadering de onlangs be noemde staatssecretaris van Onder wijs, mejuffrouw dr A. de Waal, achter de met een klein bloemstuk van rode en gele anjers versierde regeringstafel plaats nam. Namens de Kamer sprak dr Kortenhorst zijn verheugenis uit over de intrede in het Kabinet van deze eerste be windsvrouwe. Hij wenste mejuf frouw De Waal geluk met haar be noeming en het Nederlandse volk met het benoemen van een vrouw op de plaats, die haar zo volkomen- toekomt. Hij hoopte, dat het een goede gewoonte zou worden, dat voortaan tenminste één vrouw deel van het Kabinet zal uitmaken. Met een hartelijk applaus onderstreepten de Kamerleden de woorden van hun voorzitter. Thans 63.5 millioen DEN HAAG. Tot gisteravond is bij het Nationale Rampenfonds een bedrag binnengekomen van 63.5 millioen gul den. Hierbij bevinden zich 2 millioen gulden, die juist uit Curacao waren ontvangen. De stand was 59.7 millioen gulden. Balkan-pact gesloten ATHENE. Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië hebben te Athene een verdrag voor vriendschap en samen werking geparafeerd. Pissarev verliet per boot Nederland AMSTERDAM. Gisteravond tegen zeven uur heeft de door de Neder landse regering uitgewezen journalist L. Pissarev, aan boord van de Sovjet- russische zeesleepboot Priliv, de terug reis naar zijn land aanvaard. De heer Pissarev was al des mid dags Is vier uur onder politiebegelei ding per auto naar het Steenen Hoofd te Amsterdam gebracht, waar de Priliv sinds twee dagen voor anker lag. Hij bleef met zijn begeleiders in de auto tot omstreeks kwart over zes toen hij over de loopplank van de zeesleepboot werd geleid. Een auto van de Rus sische ambassade wachtte op de kade totdat de Priliv zich van de wal had losgemaakt Verkeerde duik. EEN KLEINE TIGER MOTH van de Luchtvaartschool maakte gistermor gen een duikeling in het Klein Para dijs bij Beekbergen. De twee inzit tenden. een instructeur en een leer ling-vlieger kwamen er goed af, doch voelden zich allerminst in een para dijsachtige situatie. Het toestel werd nl. geheel gekraakt, zoals onze foto graaf U hier laat zien Richtprijs bacon met tien cent verlaagd DEN HAAG. Blijkens de berekenin gen van het Landbouw Economisch Instituut leiden de jongste prijsverla gingen voor importgranen tot een da ling van de kostprijs in de baconmes- terij van tien cent per kg koud ge slacht gewicht. In overleg met de Stichting voor de Landbouw heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening besloten de richt prijs voor baconvarkens per-1 Maart a.s. dienovereenkomstig te verlagen en derhalve op f 2,38 per kg. geslacht ge wicht te brengen. Ringdijk bij Rilland eindelijk dicht GOES. Gistermiddag is in de ring dijk bij Rilland, die na dagen lang zwoegen was gedicht, op de meest critieke plaats, namelijk vlak bij de zeedijk, weer een gat geslagèn. Direct werden alle beschikbare krachten in geschakeld' en gisteravond omstreeks negen uur gelukte het het gat weer te sluiten. Het had een breedte van onge-, veer tien meter. De diepte was aan zienlijk. In aansluiting aan het bericht dat de nooddijk nabij Rilland Bath gedicht is, vernemen wij van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat het droog maken en herstellen van de weg Ber- gen-op-Zoom—Goes ter plaatse nog geruime tijd zal vorderen. Van het vrijgeven van deze weg, die nog voor een belangrijk deel onder water staat, is dus geen sprake. De weg is en blijft gesloten voor alle verkeer. Verwachting Tot Vrijdag avond: AANHOUDEND MOOI WEER Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht cn ochtend plaat selijk mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 27 FEBRUARI: Zon op 7.31, onder 18.16. Maan op 1707, onder 6.59. •Zonder diseuss'e en zonder hoofde lijke stemnvng ram de Kamer voorts nog een wi sontwerp lot wijziging van dé middelbaar-onderwijswet, de hoger-onderwijswet en de pensioenwet 1922 aan. Deze wijzigingen betreffen onder meer de verhoging van het sub sidie-percentage voor bijzondere ho gere burgerscholen, middelbare scho len voor meisjes en gymnasium in verband met de verhoging der school gelden van de rijksscholen, de gelijk stelling vdn eindexamengetuigschrif ten van enkele bijzondere scholen met die van openbare scholen, de moge lijkheid ook aan niet aangewezen bij- 'zondere gymnasia subsidie toe te kennen en een verruiming van pen- sïoentoekenning ook voor bijzondere middelbare scholen en gymnasia, Drama bij Herwijnen opnieuw berecht DEN HAAG. Het gerechtshof heeft do jachtopziener W. B. uit Herwijnen veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. B. was in December 1951 in con flict gekomen me*, een zekere L. van Z., omdat hij de fiets van diens broer, die hij van stropen verdacht, in beslag wilde nemen. Toen de jachtopziener zich bedreigd zag door Van Z. en hem met zijn geweer wilde afweren, was dit afgegaan. Van Z. werd daarbij do delijk getroffen. Het gerechtshof verwierp B.'s beroep op noodweer. DEN HAAG. By K.B. van 25 dezer, is dr Jan van Baal, lid der Tweede Kamer, met ingang van 1 April 1953 benoemd tot gouverneur van Nicuw-Guinea. De nieuwe gouverneur is lid van de Anti-Revolutïonnaire fractie. Dr Jan van Baal werd 25 November 1909 te Scheveningen geboren. Hy stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hy in 1934 promoveerde. Korte tyd later vertrok hy naar Nederlandsch-Indïë in de functie van adjunct-contro leur. Na de oorlogsjaren in een interneringskamp te hebben doorgebracht, ver bleef hy enige tyd in Australië en vertrok in 1946 met verlof naar Nederland. In 1947 keerde dc heer Van Baal terug als controleur en later als assistent resident. Daarop volgde zyn benoeming by het commissariaat der Nederlanden te Medan. In 1949 maakte de heer Van Baal deel uit van dc delegatie van Indonesië naar het zevende Pacific-cöngres. Moeilijkheden 2ijn niet te onderschatten „Mijn hoofdtaak als gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea zal zijn een duidelijke uitwerking aan onze bevol kingspolitiek te geven. Voortdurend zal het gouvernement de vraag voor ogen moeten staan, wat gedaan behoort te worden aan de volksopvoeding". Aldus dr J. van Baal tijdens een vraaggesprek, dat wij naar aanleiding van zijn vandaag officieel bekend ge maakte benoeming tot gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea met hem mochten hebben. Een punt van groot belang voor het in Nieuw-Guinea te vormen beleid achtte dr Van Baal voorts het op de reeds ingeslagen weg voortgaan met een systematische ver kenning van de minerale rijkdommen van en de mogelijkheden voor land bouw en veeteelt op Nieuw-Guinea. „Hierbij zal de ervaring, op te doen met de in te richten proefbedrijven, ons de weg moeten wijzen, die wij ln dezen hebben te gaan". De nieuwe gouverneur had vertrou wen, dat Nieuw-Guinea niet zo arm is als sommigen wel beweren. Mits men bereid is tot een systematische aanpak der problemen en tot investering van het nodige kapitaal. Dit laatste is op dit ogenblik overigens nog niet aan de orde, meende dr Van Baal; het explo ratie-stadium moet eerst worden afge sloten. Over de vraag, hoe te gelegener tijd kapitaal aan te trekken, maakte hij zich geen zorgen. „Dit komt wel als er eerst maar kansen voor zijn. Het is de taak van de overheid deze kansen te openen door exploratie en proefne mingen. Zending en missie. Maar de zorg voor de bevolking moet in alles voorop gaan, onderstreepte dr Van Baal in de loop van het gesprek telkenmale met de grootste klem. „Deze bevolking leeft thans onder de druk van een ontbrekend perspectief. Hun eigen cultuur heeft haar zin ver loren en zij hebben een weg tot een nieuwe samenleving nog niet gevon den. Wij moeten voor hen een nieuwe toekomst scheppen, een verantwoord perspectief openen en vertrouwen in de overheid wekken". De Papoea's wil len dat vertrouwen gaarne geven, maar dan zal het gouvernement, daartoe fi- Zondagswet (Van onze parlementaire redacteur). BINNENHOF. Dc Tweede Kamer besloot Woensdagmiddag met het oog op een dringend tekort aan tyd liet ontwcrp-Zondagswet tydclyk van de agenda*af te voeren. Het ligt nu in het voornamen dit principieel fel om streden ont vern in de tweede helft van Maart l»; b« handelen. nancieel in staat gesteld, ook iets moe ten doen! Dr Van Baal sprak als zijn oordeel uit, dat het bevolkingsprobleem op Nieuw-Guinea ten principale alleen op gelost zal kunnen worden in nauwe sa menwerking met de protestants-chris telijke zending en de rooms-katholieke missie. Reeds thans werken in de Raad voor Volksopvoeding hoge ambtenaren Geen opperbevelhebber van Westerlings leger? De sultan heeft tegenover de rech ters verklaard dat hij plannen had opgesteld voor de omverwerping van de Indonesische regering door middel van het arresteren van de leden van het kabinet. Hij had bevel gegeven sultan Hamengkoe Boewono van Djocjakarta en kolonel Simatoepang. die toen chef staf van de landmacht was, te executeren. Het plan was mislukt omdat Wes^ terling de wapens, die voor deze or ganisatie nodig waren, niet bijeen kon krijgen. Het kabinetsgebouw had op 24 November 1950 's avonds om 7 uur, wanneer de ministers hun vergadering ongeveer beëindigd zouden hebben, moeten worden aangevallen. De opdracht om de ministerraad aan te vallen, had hij gegeven in een dolle bui. Toen de bui voorbij was heeft hij zich ingespannen de aanval te voor komen, aldus de sultan. Hamid zelf zou op die vergadering aanwezig zijn en behoren tot de ge arresteerde ministers. Hij had Wester ling echter instructie gegeven om hem slechts losjes aan de voeten te bin den. Na het slagen der operatie zou Ha mid tot minister van Defensie worden uitgeroepen. De sultan beweerde echter dat hij geen aandeel had gehad in de aanval op Bandung van Westerling. Hij zei, dat Westerling hem het opperbevel over diens opstandelingen-leger had aangeboden en dat hij had gezegd het aanbod op zekere voorwaarden te willen aanvaarden. Westerling had deze voorwaarden aanvaard. De sul tan voegde hieraan toe, dat hij het opperbevel niet op zich had genomen. Westerling en Najoan hadden hem in hotel Des Indes bezocht om hem ervan op de hoogte te stellen, dat zij een dag tevoren Bandung hadden aan gevallen. Beklaagde zei, dat hij toen kwaad geworden was en een half uur en zendings- en missie-autoriteiten sa men. „Deze Raad ligt mij na aan het hart; bij een nuttig gebruik kan er veel goeds uit voortkomen." „Overigens moet men", aldus dr Van Baal, „de talrijke en veelvormige moei lijkheden bepaald niet onderschatten. Nog zijn er grote delen" van Nieuw- Guinea niet of nauwelijks bekend; het aantal Papoese talen is uitzonderlijk groot. En bovenal: de Papoea-samen leving is van huis uit uitermate primi tief en de Papoea zelf op zijn wijze een merkwaardig individualist, wat ook zijn bijzondere problemen met zich brengt. „In de eerstkomende jaren zullen dan ook slechts de grondslagen voor een verdere ontwikkeling kunnen wor den gelegd; dat wil zeggen: wij zullen de mensen moeten vormen, die dat gene. wat thans wordt begonnen, ver der kunnen voortzetten". „Maar", zo besloot dr Van Baal. „men moet van een en ander niet direct te veel verwachten. In Nieuw-Guinea pleegt alles, wat geprobeerd wordt, eerst drie keer te mislukken!" lang Westerling had uitgescholden, omdat hij niet kon instemmen met die aanval. Voorstander Federalisme. De sultan verklaarde, dat hij tot zijn daden was gekomen, omdat hij voorstander was van een federale In donesische republiek en omdat toen tertijd sommige groeperingen streef den naar het liquideren van deelsta ten. Daarom had hij opdracht gegeven het gehele Indonesische kabinet ge vangen te nemen. Sultan Hamid was tijdens de zitting kalm. Soms ontlokten vragen hem een glimlach. De zitting duurde drie uren en werd daarna verdaagd tot Zater dag 28 Februari. President van het hooggerechtshof is dr Raden Wirjono, Hamids. verde diger is dr Soerjadi. De Nederlandse vrouw van Hamid heeft de openingszitting van het pro ces bijgewoond. Sneltrein ontspoord bij Brussel BRUSSEL. De sneltrein Brussel- Amsterdam is gisteren omstreeks half vier in het station te Schaerbeek ont spoord. De locomotief en het voorste wielenstel van een wagon zijn in het grint vastgelopen. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor doch het treinverkeer werd enigszins gestoord. Beschuldigd van poging tot het omverwerpen van de republiek DJAKARTA. Voor het Hooggerechtshof stond terecht sultan Hamid II van Pontianak, die cr van beschuldigd wordt dc regering van de republiek Indonesia gewapenderhand te hebben willen omverwerpen. Hij zou deze poging in Januari 1950 tezamen met de ex-ltapitcin Westerling voorbereid hebben. De sultan bevindt zich reeds drie jaar in voorarrest.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1