EHITTRf Verzet in de Kamer, nu reeds keus op Eindhoven vast te na de gelen ZWITSAL Doch regering krijgt wel haar zin door Rooms-Rode meerderheid Hoest Uw Kind....7 SIROOP Uitgangspunt LAXEER-AKKERÏJES Liever goed werk dan veel ceremonieel Negentiende lijst met namen van de slachtoffers Van het erf van School en Kerk Grote Engelse taart van 15 pond met „wandschilderingen" Het lied der aethexgolven DE HONCïAAKSE GALEISLAAF Toch is het zo! 2 DONDERDAG 2G FEBRUARI 1953 Een tweede Technische Hogeschool (Van onze Parlementsredacteur) T^IGENLIJK IS HET MAAR een eenvoudig wetsontwerp, waarmee de •l"-* Tweede Kamer zich op het ogenblik bezighoudt: het beschikbaar stellen van een bedrag van f 15.000 voor het treffen van voorbereidingen voor de stichting van een tweede Technische Hogeschool. Maar er schuilt een addertje onder het gras: met dit wetsontwerp wordt niet uitgesproken, dat er inderdaad een tweede inrichting voor technisch hoger onderwijs moet komen, maar wel stelt de regering zich op het standpunt, dat de Kamer, door de aanvaarding van deze uitgaaf, zich bindt aan de beslissing van het (vorige) kabinet, dat, wanneer het onderzoek zal leiden tot de overtuiging, dat de tweede inrichting er moet komen, de plaats van vesti ging zal zijn: Eindhoven. de uitgaven voor verbetering en moderni- Er z(jn meer kapers op de kust: ook Twente en Arnhem willen graag een technische hogeschool hebben. Eergisteravond en gistermiddag zijn de vertegenwoordigers van de verschillende fracties aan het woord geweest. Vanmid dag zou minister Cals antwoorden. Veel is er gezegd over de noodzaak van goede technici en ingenieurs in Neder land, een land, dat arm is aan grondstof fen en dus zijn industrialisatie moet zoe ken in de richting van de veredelings industrie. terwijl daarnaast, het weten schappelijk onderzoek van uitermate groot belang is. In bijzondere mate v hierop gewezen door twee ingenieurs: ir Wijffels iK.V.P.) en ir Posthumus (Pv.d.A.). Wjj willen ons hier beperken tot het debat over de vestigingsplaats. In de eer ste plaats werd er door de heren Weiter (K.N.P.), Tilanus (C.H.), Roosjen (A.R.), Van Dis (S.G.P.) en Gortzak (comm.) be zwaar tegen gemaakt, dat door aanvaar ding van deze begrotingspost feitelijk een definitieve uitspraak zou worden gedaan over de eventuele plaats van vestiging. Ook mevr. Fortanier-de Wit was hierover allesbehalve gesticht: zij ging zelfs iets verder en deed duidelijk blijken van grote voorkeur voor Arnhem. Vooral had z(j er bezwaar tegen, dat Eindhoven als cultu reel centrum, voor de studenten ten ach ter staat bjj Arnhem. De heer Gortzak knoopte hierbij aan, door te zeggen, dat (Advertentie) Talm niet langer, grijp dadelijk in! [Om kinderhoest te bestrijden is er:j de cultuur, die in Eindhoven beoefend wordt, geheel onder invloed van Philips staat daarom vond hU een al te sterke binding van de eventuele nieuwe tech nische 'hogeschool.„aan..de, industrie, uit den boze. De heer Tilanus, die aarzelend tegen over de gehele kwestie stond, evenals trouwens de heer Roosjen (A.R.) liep zelfs rond met het plan, een motie in te dienen, waarin de Kamer duidelijk zou uitspreken, dat aanvaarding van de post van 15.000 de regering zou verplichten, plannen gereed te doen maken, zowel voor een inrichting te Arnhem als voor een inrichting te Eindhoven. Hjj hoopte echter, dat de regering zon der motie reeds een zodanige toezegging zou doen. Daarop is echter niet veel kans: duide lijk is gebleken, dat zowel de K.V.P. als de P.v.d.A. zich zullen verenigen met de keuze: Eindhoven. Mgr Stokman van de K.V.P. koos voor deze plaats namens zijn fractie uit volle overtuiging: decentrali satie van het technisch hoger onderwijs is nodig en men moet in het Zuiden be ginnen. Slechts zeer. zeer belangrijke wjj. zigingen in de omstandigheden zouden er toe kunnen leiden, dat later wijziging in z'n opvatting zou komen. Als troostprijs hield hjj op de achtergrond open de moge lijkheid van de stichting te zijner tijd van een derde technische hogeschool in het Oosten van ons land. Arnhem vond hij helemaal verkeerd: het culturele aspect is voor technische studie niet belangrijk en er zijn al veel universiteiten enz. in de buuxt (Utrecht, Nijmegen en Wagenin- gen). Ook ir Posthumus (P.v.d.A.) voelde voor de keuze Eindhoven, maar hier was een andere nuance te constateren. Eind hoven en Arnhem zijn op zich zelf beide aanvaardbaar, maar nu de regering Eind hoven heeft gekozen is de P.v.d.A. niet bjj machte te bewijzen, dat Arnhem beter is. Hjj was zeer geporteerd voor nog ver der gaande decentralisatie. Op deze gron den zou Arnhem buiten de gezichtskring liggen, aangezien een derde T.H. dan nimmer tot stand zou komen. Toch stelde hij als voorwaarde, dat de T.H. te Eind hoven niet. zal uitgroeien tot een groot in stituut als Delft, waar de moeilijkheden al groot genoeg zijn, Wanneer het stu dentental boven de 1000 zou komen, zou de regering ernstig moéten overwegen, plannen te beramen voor een derde T.H.. bijvoorbeeld te Zwolle. Wat die moeilijkheden te Delft betreft, ook hierover werd gesproken. Mevr. For tanier-de Wit en de heren Tilanus en Roosjen waren er niet zo heel gerust op, dat door de stichting van een tweede T.H. GELUKWENS EN BLOEMEN Gistermiddag, na de theepauze, kwam naast minister Cals in de Tweede Kamer achter de rege ringstafel mej. dr De Waal. staats- secretaresse van Onderwijs, haar plaats innemen. Op de tafel was een pot bloemen ter verwelkoming geplaatst. De voorzitter, dr L. G. Kortenhorst verwelkomde haar op de hem eigen vlotte wijze: hij noemde het een historisch mo ment, dat voor de eerste maal een „vrouwelijke bewindsman" haar intrede in de Kamer deed. Na mens de Kamer sprak h'ij er zijn verheugenis over uit, dat er een vrouw in het kabinet is opgeno men en wenste, dat haar op treden een succes voor de be windsvrouw zou zijn. Voorts hoopte hij, dat „een vrouw in het kabinet" een traditie zou worden En hij sprak een gelukwens uit aan het adres van de staatssecre- taresse en het Nederlandse volk.. Het korte toespraakje van de voorzitter werd bekrachtigd door een hartelijk applaus. sering van de opleiding te Delft niet in het gedrang zouden komen. Dat werk moet meb kracht worden voortgezet en z(j vroegen een duidelijke verklaring van de bewindsman. Nog geen Zondagswet De Kamer aanvaardde gistermiddag nog zonder debat een wjjziging van de middelbaar onderwijswet, de hoger onder wijswet en de pensioenwet. De belang rijkste bepalingen hiervan zijn de ver hoging van het percentage van het sub sidie aan bijzondere middelbare scholen en gymnasia, de gelijkstelling van de eindexamengetuigschriften der bijzondere middelbare meisjesscholen, handelsdag en handelsavondscholen met die der overeenkomstige openbare scholen en de opening van de mogelijkheid, ook aan niet aangewezen bijzondere gymnasia subsidie toe te kennen. Aanvankelijk nam de Kamer gistermid dag het besluit, ook Donderdagavond te vergaderen. Later werd dit besluit échter weer ingetrokken, aangezien de voorzit ter een andere oplossing had gevonden. De Kamer moet nl. met spoed een wijzi ging van de kieswet behandelen en dan zou er te weinig tijd, ook wanneer Don derdagavond werd vergaderd, overblijven om rustig en uitvoerig de nieuwe Zon dagswet te behandelen. Daarom werd deze laatste wet van de agenda afge voerde Aangezien de Tweede Kamer-de komende veertien dagen niet zal bijeen komen, omdat verschillende leden naar Straatsburg moeten, zal .de behandeling van dit belangrijke wetsontwerp niét eer der tegemoet gezien kunnen worderi dan omstreeks half Maart. DIJ elke begroting van Binnen- landse Zaken schijnt de vraag naar het bestaansrecht van kleine platte landsgemeenten aan de orde te moeten komen. Wanneer dat het geval is, is het aan de minister van Binnenlandse Zaken, zich een schutsheer van -de gemeente lijke zelfstandigheid te betonen. Die ge legenheid heeft ook ditmaal "minister Beel, in zijn beantwoording van de Eerste Kamer, zich gelukkig niet laten ontgaan. Minister Beel heeft daarbij nog eens doen uitkomen, dat er toch wel zo het een en ander moet gebeuren of liever nog: gebeurd zijn, vóórdat hij tot opheffing van een kleine gemeente wil overgaan. Dan moet b.v. duidelijk zijn aangetoond, dat zulk een kleine gemeente niet genoeg bestuurskracht kan opbrengen. Maar er zijn nog andere voorwaarden, waaraan volgens de minister moet wor den voldaan. De gemeenten die samenge voegd worden moeten het ook met elkaar kunnen vinden. Daaraan ontbreekt het wel eensóók, of misschien juist als die dorpen heel dicht bij elkaar liggen. Minister De Wilde heeft er indertijd uit zijn eigen ministeriële ervaring wel voor beelden van genoemd Ook de nieuwe gemeente moet stuurskracht kunnen bieden, en daartoe is vereist de noodzakelijke eensgezind heid van de burgerij. Anders wordt het een kwestie van geharrewar en gaat de bestuurskracht een kommervol bestaan leiden. Daarbij is niemand gebaat. Uitgangspunt zij steeds de gemeente lijke zelfstandigheid. Wie gemeenten wil opheffen, zal moeten bewijzen, dat het bepaald niet langer gaat zoals het gaat. En dat bewijs worde hem niet gemakkelijk gemaakt. Advertentie Trage darmwerking is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsuim, zal volgende maand Bazel, Duisburg en Keulen bezoeken en oók een bezoek aan .Hamburg ligt in het vobrnémen. De nieuwe gouverneur van N.~Guinea Dr I van Bail hoopt half April naar HoTlabdiaTe" hunnen vertrekken (Van onze Parlementsredacteur) ir van Baal is nu dus zoals uit een bericht elders in dit nummer blükt, offi cieel benoemd tot gouverneur van Nieuw Guinea. Hij heeft dit ambt stellig niet begeerd, maar moet tenslotte gezwicht zijn voor de op hem uitgeoefende drang. dr Van Baal, zoals wij, binnen en buiten de Tweede Kamer heeft kunnen gadeslaan, moet tot de overtuiging ko men, dat de keuze van de Kroon geluk kig is geweest. De nieuwe gouverneur een wetenschappelijk man met een practische inslag, iemand, die meer oog heeft voor goede arbeid dan voor over bodig ceremonieel, die een goede aanpak an de openlegging van Nieuw Guinea belangrijker vindt dan zjjn toekomstig uniform met goud-galon. Toen wij op de .dag, dat zijn benoe ming officieel bekend werd gemaakt een onderhoud met hem hadden, begon hij met te verklaren, nog niets te kunnen vertellen van de plannen, die hij in zijn hoofd heeft. Natuurlijk heeft hij z paalde denkbeelden, waarover hij trou- ens in de Tweede Kamer, als enige deskundige inzake Nieuw Guinea, on langs een magistrale rede heeft ge houden. Dr Van Baal heeft in het. voormalig Indonesië in verschillende functies be- Advertentie) KARSOTE RUB verkoudheidszall Werkt van twee kaftten tegelijk Croie doos 75 ct. Hieronder volgt de negentiende lijst van slachtoffers van de watersnood. De lijst is uitgegeten door het infor matiebureau van het Nederlandse Rode Kruis. Halsteren Geborgen: Maas-Raats, Johanna, geb: 9-ll-'13 te Kortendiik^Tff Halsteren. Nikerk, Picternella, geb: 4-3-'16 Laatste adres:. Stoofweg 154. Nieuw Vossemeer Geborgen en begraven te Steenber gen: Van der Male, Cornells, geb: 23-10-83 Nw-Vossemeer. Laatste adres: Nieuwe-Tonge Geborgen: De Jong. Adriaantje W„ geb.: 21-8- '47. Laatste adres: Battenoord 12. De Jong, Jannie, geb: 5-5-'50. Laat ste adres: Battenoord 12. Nieuwerkerk Gebo(/ji en geïdentifu/" HilleoSmd-Van Dommelt, geb. 18- 11-84. Laatste adres: Provinciale Weg 3. Rentier, M. J.. geb: 24-U-'42. Laat ste adres: Muyeweg 209. Stoutjesdijk, H„ geb.: 14-2-52. Laat ste adres: Stoofweg 156 a. Oude Tonge Geborgen en geïdentificeerd: De Vos, Pieter. geb: 16-8-64. De Vos, Adriana L., geb.: ll-3-'45 Steenbergen Geborgen en begraven te Steenber gen: Van Tillo, Petrus, geb.: ll-9-'51 te Steenbergen, Laatste adres: Klaclse- dijk 12. Zevenbergen Geborgen en geïdentificeerd: Van Ginneke, Petronella. geb.: 20- 10-85 te Made en Drimmelen. Weduwe v. Jacobus Stoop. Laatste adres: E 246. Beioepingswezk Ncd. Herv. Kerk Bpdankt voor Zandvoort J. de Groot te Apeldoorn. Geref. Kerken Bedankt voor Makkuiri P. B. Zuurmans te Oppenhuizen. Geref. Kerken art. 31 K-O. Aangenomen naar Sliedreoht Z, G. v. Oene. cand. te Kampen, die bedankte voor Alkmaar. Broek op Langendijk, Bruchlerveld. DieverSmilde. Tiel, Zalt- bomtmel en Zuidbroek. Chr. Geref, Kerken Bedankt voor Ouderkerk a. d. Amstel K. G- v. Smeden te Utrecht-N. Prof. Bavinck vertrok naar Zuid-Afrika Met het KLM-lijnvliegtuig Prins Bem- hard is gisteren tegen het middaguur naar Johannesburg vertrokken prof. dr J. H, Bavinck, zendingshoogleraar der Geref. Kerken aan de V.U. en in Kam pen. Prof. Bavinck blijft tot eind Octo ber in Zuid-Afrika. Hij zal als gasthoog leraar optreden in Potchefstroom, in zendingswetenschappen, geloofsleer, psy chologie, philosophie e.d., voorbereidin gen treffen voor de stichting van een zendingsopleiding en enige zendingsge- bieden bezoeken. Zoals men weet heeft prof. Bavinck vorig jaar ook .reeds Zuid-Afrika be zócht. (Ad.vertent.ie) Thermometer Rampenlonds f 63.500.000 Mijnindustrie heeft thans ruim j 2Vz millioen bijgedragen Tot gisteravond was bij het Nationale Rampenfonds een bedrag binnen gekomen van f 63.500.000, dus bijna vier millioen gulden meer dan Dins dagavond. In dit bedrag is begrepen de f 2 millioen, die juist uit Curacao waren ontvangen. Curagap-heeft zijn verbondenheid met het moederland met dezé^fmp duidelijk )ezen en grote offers gebracht. Vele aanwezigen op Schiphol hebben staan watertanden toen twee stewardes sen van de KLM uit het lijnvliegtuig van Londen een blinkend witte Engelse, taart het platform' opdroegen. Het sma kelijke kunstwerk, door twee Engelse banketbakkers ten behoeve van het Ned. Rampenfonds gefabriceerd, was recht hoekig gebouwd en vertoonde op de di verse vlakken Hollandse „wandschilde ringen". De taart, die gevuld is met cake waarin grote hoeveelheden gedroogde vruchten zijn verwerkt, weegt ongeveer 15 pond. De bedoeling is op nog nader te bepa» :len wijze dit kunststuk' in het radio-pro gramma „Beurzen open. dijken dicht" te 'verloten. De progrfminaféider van de NCRV, Gerard Hoek, die op Schiphol aanwezig was, vroeg de "aanwezige ver slaggevers het publiek de volgende vraag voor te leggen: „Wie heeft een goed idee voor de verloting van de taart". Suggesties worden in Hilversum gaarne ingewacht. De beste suggestie zal worden uitgevoerd en de inzender zal worden beloond met... een taart, maar niet dé Engelse. „We den ken er al over om de taart b.v. per hap bij opbod te verkopen", aldus de heer Hoek. Een soortgelijke taart bracht vori ge week bij de Engetee televisie bijna' f 14.000 op tijdens een verloting-. stuurservaring opgedaan. Krachtens zijn studie heeft hij de meeste belangstelling voor bevolkingspolitiek. Vóór hij Kamer lid werd, was hij hoofd van het Kantoor Bevolkingszaken. Voor de Integratie van het Nieuw- Guinese platteland, zijn, volgens het oor deel van dr Baal, plannen van langen adem nodig en zij moeten met voorzich tigheid ten uitvoer worden gelegd. Ook moet de wetenschappelijke exploratie, zowel op bevolkings- als op mijngebied, worden voortgezet. Het oprichten van Natuurschoon bedreigd door proef-landbouwbedrijven zal de bijzon- Richtprijs voor bacon tien cent lager .Blijkens. .de berekeningen - yan bet Landbouw-Econoirrtsrb Instituut leiden de jongste prijsverlagingen voor import- granen tot' een daling van de kostprijs van bacon met tien cent per kg koud geslacht, gewicht. In overleg met de Stichting voor de Landbouw heeft m: nister Mansholt daarom besloten d richtprijs voor baconvarkens per Maart a.s. dienovereenkomstig tot f 2.5 per kg geslacht gewicht te verlagen. De overnameprijs van naar Engeland te exporteren bacon, die sedert 8 Dec. is gebaseerd op de richtprijs, vermin derd met een prijsuitslag van tien cent, zal derhalve met ingang van 1 Maart op f 2,28 per kg geslacht gewicht worden gesteld. dere aandacht moeten vragen. Wij moe ten met dit alles vreselijk voorzichtig zijn. Men spreekt wel eens over een „groot plan", alsof alles in een hand omdraai in orde kan komen. In de eerste plaats is het echter nodig, dat wij in Nieuw Guinea ervaring opdoen. Van veel te veel zaken weten wij nog veel te weinig af. Half April hoopt dr Van Baal naar Nieuw Guinea te .vertrekken. Zijn echt genote en twee kinderen gaan mee. Zijn oudste zoon blijft in Nederland. Voor mevrouw Van Baal zal het helaas vrij moeilijk zijn in Hollandia, daar zij slecht bestand is tegen het benauwde klimaat. In 1950 moest zij om gezondheidsredenen uit Indonesië repatriëren- Maar het ge zin-Van Baal is reeds zo veel uit elkaar gerukt geweest, dat mevrouw Van Baal over de bezwaren thans wilde heenstap pen. Een geluk is het. dat de gouver neurswoning (het oude huis van generaal Mac Arthur) hoewel van buiten lelijk, air-conditioned is. Dr Van Baal is van plan, zo spoedig mogelijk na zijn aankomst, een rondreis op Nieuw Guinea te gaan maken. Het is niet mogelijk, op korte termijn „vreselijk veel" kapitaal in Nieuw Gui nea te steken, zo besloot dr Baal: er zijn eenmaal geen mensen om het geld op te' maken. Zelfs de jaarlijkse begro ting is nog geen enkele keer opgemaakt. St Bureaucratius Het Tweede Kamerlid jhr m.r M. van der Goes van Naters heeft aan de mi nister van Waterstaat gevraagd of het waar is, dat de Waterstaat in alle stilte een afgraving op ongekend grote schaal voorbereidt van de om velerlei redenen voor Nederland enige Noordlimburgse beuvelrij tussen Bergen en Arcen. Hij vraag of deze geheimzinnigheid, waarvan zelfs andere departementen vrijwel on kundig zijn. en die de bedoeling heeft een voldongen feit te scheppen, niet in strijd is met het algemeen belang. Te vens vraagt hij of de minister in het belang van de democratische rechtstaat en het weren ener bureaucratie bereid is een meer openbare behandeling te be vorderen. -fife m NederlandsZweeds handelsaccoord Na een week onderhandelen hebben v °rtegen/woordigers van Zweden en Ne derland in Den Haag een accoord be reikt over de handelsbetrekkingen bus sen beide landen voor de komende pe riode van 12 maanden, te beginnen op 1 Maart. Het accoord wordt nu ter goed keuring aan de regeringen voorgelegd.1 Aangezien ongeveer 90 pet van de han del in beide richtingen is vrijgemaakt, behoefden slechts voor weinig goederen- groepen hoeveelheden te worden vastge steld. De extra kolenproductie, welke op de Zaterdagen 14 en 21 Februari in de Lim burgse steenkolenmijnen verkregen werd (2 uur overwerk), heeft 26.520 ton be dragen. De opbrengst daarvan zal f 1.290.200 groot zijn. Bij deze som dient nog te worden gevoegd 'de f 256.710.— van het. beschikbaar stellen van één dag verlofloon. In totaal leverde d<-> hulpactie der mijnindustrie dus f 1.546 910 op. De eerste actie op 7 Februari, toen voor de eerste maal twee uren werd overgewerkt, bracht f 1.056,700 op, zoda; de mijnindu strie thans in het geheel f 2.603.610 heeft bijgedragen. Te Coevordén is tot dusver een bedrag van f 50.000 opgehaald, In Castricum word' een woonhuis verloot ten bate van het Rampenfonds. Er zijn 60.000 loten a f 1.In het district Purmerend, Wa terland en de Zaanstreek is 700 tori hooi ingezameld, bestemd voor het vee uit het watersnoodgebied. Ook Prinses Wilhelmina heeft ver scheidene kleine bedragen aan geld uit het buitenland ontvangen. De regering van India heeft voor een bedrag van f 26.000 beschikbaar ge-steld voor leni ging van de nood. In overleg met de Ned. regering is besloten lot een bedrag van f 26.600 jutezakken te schenken. De der de zending hulpgoederen van de Ver eniging van Zwitserse Coöperaties (460 paar rubberlaarzen en 600 paar schoe nen) is gisteren naar Nederland verzon den. Hierdoor is de totale waarde van deze zendingen geslegen, tot- circa f 63,000. ÏÓe Amals. Sagverks. Aktiebojag te AtnaL(Zweden) heef; dé burgémeester van Ziérikzee een geheel houten -inkwan- tieringswagen geschonken, woonruimte biedend aan 4 personen. Waar bemoeien we ons mee? Onze eigen mensen zijn nog steeds niet vrij In het vooirlopig verslag der Eerste Kamer kwam de bemoeienis der rege ring met het rassenvraagstuk in Zuid- Afrika ter sprake en tevens het geb:ek aan bemoeienis met het door de regering bij de overeenkomsten der Ronde-Tafel- Conferentie gegarandeerde zelfbeschik kingsrecht Indertijd had de regering verklaard, dat zij de rassenpolitiek der Zuidafrikaanse regering niet in al haar uitingen kon onderschrijven. Vele leden wilden nu, dat de Nederlandse regering daaruit haar consequenties had getrok ken. Sommige leden daarentegen wens ten. dat onze regering zich in de Ver enigde Naties zou onthouden van alle bemoeiingen, welke kwaad bloed zou den kunnen zetten bij de weinige vol keren, waa'rmede de Nederlandse natie nog historische banden bezit. Deze ban den zijn nauwer en gewichtiger dan de traditionele indifferent© „vriendschap pelijke betrrekkingen" met het gros der overige staten. Bij de bespreking van de verhouding met Indonesië waarschuw den sommige leden, dat men geen af stand moet doen van de rechtswaarbor gen voor Nederlandse belangen en van het zelfbeschikkingsrecht. Zeer vele leden vroegen koevele Nederlanders er nog in Indonesië worden gevangen ge houden zonder te weten waarom. Bij de behandeling van het Ambonnese vraag stuk werd de vraag gesteld, welke argu menten de regering te stellen heeft te genover de uitsroaak van 't Ambtena rengerecht te 's-Gra-venha.ge, dat de Am bonnese militairen in hun protest tegen de demobilisatie materieel in het gelijk had gesteld. De centrale raad van Be roep heeft deze zaak door zich onbevoegd te verklaren, namelijk naar de regering terugverwezen. Ds G. E. Huizing Ds G E. Huizing, Ned. Herv. predikant te Dreischor is niet benoemd tot hulp prediker in Delft, doch hij zoekt slechts als predikant-evacué zijn eigen geëva cueerde gemeenteleden op of kerkleden van andere geëvacueerde plaatsen. Wegens BRANDSTICHTING in zijn eigen; goed" verzekerde woning is voor het Leeuwarder gerechtshof legen' de 56-j. K. B. uit Vriescheló (Gr.) 2 jaar geëist'én-'tegen zijn handlanger, de 30-j. G. L., anderhalf jaar. Adoerizi Van „luchtjes" gesproken niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. EEN P//a MENSE^ ,jN£ NeuS VRIJDAG 27 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.13 Gram.'8 00 Nieuws 8.13 Gram, 8,50 Voor die hawsvrouw 9,03 Gram. 9.40 Voor de kleu ters VPRO. 10.00 „Thuis" 10.06 Morgenwij ding VARA: 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio 10.50 Orgelspel U,,15 Radilofieuilleton 11,35 Sopraan en piano AVRO: 12.00 Lichte mu ziek 10,33 Sport en prognose 12 4-8 Gram. 1.00 Nieuws 1.20 Musette-orkest 1.50 Gram. 2.00 Kootopraatie 2.20 Muzikale causerie 3 30 Lichte muziek VARA: 4.00 Gram. 4.30 Voor de jeugd 5 00 Amusementsmuziek 5 20 Muzi kale causerie 6.00 Nieuws 6.16 Felicitaties 6.45 „Achter de horizon" 7.00 Kinderkoor 7.15 ..Het volte pond" VPRO* 7.30 „Vreugde en verdriet" 7.50 Berichten 8 00 Nieuws 8.05 Boekbespreking 8.15 Kamerkoor 8 30 „Bene lux" 8 40 „Aanpassing" VARA" 9.00 Cabaret 9,30 Promenade-orkest en klein koor 10.00 Buitenlands overzicht 10 15 Dansmuziek VPRO: ,10 40 „Vandaag" 10.45 Avondwijd'ing VARA: 1100 Nieuws 1115 „In huwelijk en gezin" Hl.3012,00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram 7.15 Gymnastiek 7.3-9 Blaasensem- ble 7 45 Morgengebed 8X10 Nieuws 8.15 Gram 9,00 Voor de huisvrouw 9 35 Gram. 9 45 Schoolradio 10,00 Franse muziek 10.30 Gram. oj zél" op de knie geklommen speelde daar'!met £mL een paar stuiters, die Lajos voor'hem had meë- Maar de man was niet zo onmiddellijk be- gebracht, reid als de vrouw had gedacht. Wéér een brief? „Hier heb je wat voor de moeite," Lajos haal- Wat moest dat? Die jonge kerel wist nu toch, de een paar zilverstukken uit zijn zak en leg- hoe het met zijn vader was gesteld? Als hij weer de die voor zijn gastheer neer. schreef en weer antwoord terug wou hebben, „Dank je," en zonder verder een woord streek zou daar best wat achter steken, vond de ge- de man de geldstukken op Toen eaf hij het vangenbewaarder. Hij wou eigenlijk eerst wel papier. Lajos vouwde het open y Las; nog eens weten, wat er achter stakNu ja, dit keer zou hij het dan nog wel overbrengen, om dat de vrouw het beloofd had en er zo op stond. „Hij heeft onze Michael het leven gered, dat moet je niet vergeten," drong ze aan Nou, daar om dan. En wanneer kwam die Aczél om het antwoord te halen? Want om dat iederc keer te gaan brengen, daar kon hij niet aan begin nen. Morgen? Goed - als hij dan thuis was zou hij eens met sinjeur Aczél praten. En als hij niet thuis was moest ze zeggen, hoe laat zijn dienst was afgelopen; kon die jonge mafi dan „Dat wel, maar waarom wil je dat veten?" „Och"Nu het er op aan kwam de gevangen bewaarder wat meer in vertrouwen te nemen, aar zelde de jonge Aczél toch. Hij dacht aan de waar schuwing van zijn oom, om vooral voorzichtig te zijn Lang duurde die aarzeling niet: wat kon hij anders, dan de man in vertrouwen nemen? Al 'dat vertrouwen niet verder gaan, dan be- s»>r' noodzakelijk was „lk wouKun je nog een keer iels voor me aan Vader geven?" De cipier hoorde het woord „iets". Begreep, dat dat waarschijnlijk wat anders dan een toe gevouwen papier zou wezen. „Een brood," zei Lajos. En in een poging, het zo onschuldig mogelijk te doen schijnen, liet hij er op volgen: „De gevangeniskost zal wel niet bar smakelijk en overvloedig zijn." „Nee, dat is ze niet," zei de vrouw, die het gesprek had gevolgd. Haar man ging noch op haar opmerking, noch op Lajos' woorden in. Hij eens. Toen hij de brief van Vader dichtvouwde keek d'e bezoeker onderzoekend aan - lachte toen: „Je denkt toch niet., dat ik zo onnozel door H. TE MEK WE terug komen Hij was niet thuis, toen Lajos kwam. Maar en wegborg, kéék zijn gastheer hem aan. toen hij uit de gevangenis naar huis ging, wacht- „Ik weet met van je van plan bent," begon ben om te geloven, dat je alleen maar'een brood te deze op hem. hij. „Misschien vermoed ik het misschien ook wilt sturen? We maken in de gevangenis meer „Heb je...?" begon Lajos. De ander knikte niet." En schijnbaar zonder reden van onder- mee, dan je schijnt te menen." gaf het antwoordbriefje niet over. „Loop werp veranderend, zei hij: „Ik heb gehoord, dat „Hoe bedoel je?" vroeg Lajos. mee naar huis," zei hij. „Het is veiliger, als ik je vader morgen ondervraagd zal worden." „Nou het zou de eerste keer niet zijn, dat je hier op straat niets geef." „Daar schrijft Vader mets van." er iets in een brood gebakken werd. „Dan zal ik met geven oók maar wachten tot „Nee, hij s-ai he1 zelf nog niet weten." „Waarom zou je alles moeten weten?" vroeg we bij je in huis zijn," zei Lajos, en hij glim- „Duurt het dan nog lang, eer het vonnis valt?" Lajos. „Wat je niet weet, daar ben je immers lachte. De man keek hem vragend aan een De ande, -.'de de schouders op. „Wie za) niet verantwoordelijk voor! En voegde hij onuitgesproken vraag, wïarop hij .niet eerder ant- net zegger er langzaam aan toe het is me méér waard woord kreeg dan toen'. ze in zijn kamer aan de „Je kon soms iets vermoeden," -meende Lajos dan ik je daarstraks gaf, als dat brood zijn be- tafel zaten. Dé kleine Michael -was1 bij „oom Ac- vragend stemming bereikt." 11.00 Voor de zieken 1140 Mannenkoor 12 03 Melrpol-e-orkeet en soliste 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1,20 Actualiteiten 1.25 Piano en orgel 1.45 Voor de vrouw 2.00 Gram, 2 10 Radio Phnlh, Orkest en soldsfe 2.30 Gram 3 00 Schoolradio 3 30 Viool en piano 4.00 Voor do zieken 5.00 Voor de jeugd 5,16 Kinderkoor o.35 PoMlek-apel 6.00 MiLitalre reportage S in ?-fv- rnllZl'ek 6 30 Amusementsmuziek 7 00 Nieuws 7.10 Regeringsuitzending: Ver- klanrg en toelichting 7.30 Gram 8.25 De gewone man 8 30 Omroeporkest en solis-l 9 10 Brabants halfuur 9.40 Gram. 9 46 Om '°£,komet van Nederland", klankbeeld 10 0o Gram. n.-io „Ik geloof in ene, heilige, Katholieke Kerk" 11,00 Nieuws M.15—12 90 Gramofoonmuziek Engeland, BBC, 330 m 12.00 SohoolradUo 100 Daneorkes. 1.25 Gev. programma 2 00 Nieuws 2 10 Gram 3 00 Schoolradio 4,00 Hoorspel 4 30 BBC Northern Orchestra en solist. 5 30 Piano en accordeon 6 00 Voor de kina ere n 7.00 Nieuws 7 15 Sport'7.20 Gram 8 00 Amusementsmuziek 8,40 Causerie 9 00 Klankbeeld 10 00 Nieuws 10.15 Nieuwsbrief uit Amerika 10.30 Gev programma 1.1 00 Cel- en 'wee piano's 11.45 Parlement*overzicht 12.0012 03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek IS.15 Polit.ie-orkest 12 45 Voordracht, 100 Pa riementsoverzicht 115 Lichte mmziek 1.46 Concert 2.45 Voor de kin dieren 3 00 Voor de vrouw 4,00 Lichte muziek 5.15 Mrs Dale's dagboek 5 30 Orgelspel 6 00 Concert. 6 45 Verzoek.programma 7 15 Klank beeld 7.45 Hoorspel -8.00 Nieuws 8 25 Sport 3,30 Gev. programma 9.45 Hoorspel 10 15 Dis cussie over actuele vraagstukken tl 00 Nieuws lil 20 Dansorkest 12.05 Voordracht .'2.20 Gev. muziek 12.56—1.00 Nieuws Frankrijk. Nat. Prosr. 347 m. 12.30 Concert 100 Nieuws 6 30 Amerikaanse uitzending 7.10 Gram 8.00 11 Barbiere dl Siviglla" opera 10.55 Gram .11.00 Internationale solisten 11 45 .—12.00 ..Nieuws. Brussel. 324 m, 11 45 Omroeporkest 12 34 Gram. 12.50 Koersen 1.00 Nieuws 1 15 Orgel spel 2,00 Schoolrad-.o 3.30 Gram. 4 00 MuzieK en voordracht 1.40 Gram 5 00 Nieuws 5 10 Gram. 5.15 Vlaamse muziek 5 45 Gram 6.10 Causerie 6 23 Gram. 6 30 Voor dc soldaten 7 00 Nieuws 7 40 Grain 8.15 Symiphonie- orkesit en solis-t fin de pauze: Kunstover- ziehit) 10(10 Nieuws 10 10 Kroniek van de Staten-Gcneraal der Ouds'trfjders 10.15 Inter, nationale Radio-Universiteit 10.45 Gram. 10 55 11 00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.05 Lichte muziek 1 00 Lichte muziek 1 10 Gram. 5.09 Nieuws 5 30 Viool-en piano 5.50 Gram. 7.45 Nieuws 8 00 Omroeporkest 10 00 Nieuws 10 10 Piano, viool en bariton 10.50 Nieuws BBC'. European Service. Uitzendingen voor Nederland: 10.00 n m. Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Geschiedenis en tradities van de kroning (op 221 en 49 m Televisie Lopllc. VRIJDAG NCRV 20.1521 -45 Journaal. Weerbericht, Gymnastiek-Demonstratie, Dag sluiting. Ds Goossens eigener beweging terug In het voorjaar van 1952 is ds S. J. P. Goossens. missionnair predikant van de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.), werkzaam op Soemba. teruggeroepen. De zendende kerk van Zwolle besloot daarop, dat ds Goossens niet weer naar Soemba zou terugkeren. Het gesprek over de af handeling van deze zaak was nog gaande. Thans meldt het Friesch Dagblad dat ds Goossens Zondag j 1. zonder af scheid te nemen op eigen gelegenheid per vliegtuig naar Soemba is vertrokken. Verspreide geschriften van prof. dr N. I. Polak Ter ere van de nagedachtenis van de in 1948 overleden prof. dr N J. Polak, in leven hoogleraar aan de Ned- Econ. Hogeschool te Rotterdam, heeft zich een commissie gevormd van Ned. erï buiten landse hoogleraren om de uitgave te ver zorgen van een keur van de geschriften van prof. Polak. Prof. Polak was een van de grondleg gers van de bedrijfshuishoudkunde In Nederland en had ook naam in het bui tenland. Na de tweede oorlog wijdde hij zijn aandacht vooral aan de problemen van de herbouw van Nederland en in de oplossing daarvan had hij een belangrijk aandeel als adviseur van de regering. Talrijk zijn zijn pennevruchten in ver schillende tijdschriften en dagbladen. Het boekwerk dat uit twee delen zal bestaan, verschijnt in Maart Het adres van het comité is: Essenburgsingel 10a, Rotter dam. Lustrumviering in Delft gaat wel door In tegenstelling met andere berichten vernemen wij dat de lustrumviering van het Delfts Studentencorps begin Juli ge woon doorgaat. Slechts zal de tentoon stelling Cultuur en Techniek niet worden gehouden o.a. omdat vele benodigde ma terialen in de getroffen gebieden goed gebruikt kunnen worden. Onderwijsbenoemingen Benoémd: -to) Jeraar lich."'oefeningen aan drie Chr. schóleft te Leiden F. J. van Dalen te Bodegraven: tot hoofd .te;.Tje- tjerk H. S. Koopmans te Leiderdorp: tot onderwijzer te Ede (School met de Bij bel A) R. Rink te Nieuw-Amsterdam; te Diemen J, D. B. Hessing te Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. 25 Febr. G.U. Geslaagd voor cand ex psychologie J H van den Kommer. Zaandam en voor cand. ex. Spaans mej. C Kremer. Amstevdam en mej. dr M I Ger- hardt, Groningen. LEIDEN Geslaagd cand, wis- en natwur- kiund-e (K) mej. A. C, A Bol, Leiden en de heer 'K, Bakker .Heemstede: idem (F) mej. H„ G, Blom, Leiden en de heer L. J, Druk ker. Delft, idem (A) de heer J. Los. A'dam; idem (D) de heer C. J. Otte, Leiden; Doet. ex. wiskunde de heer J. A. Geurst, Den Haag; Doet. ex. natuurkunde de heer A. O. Rietveld. Leiden. LEIDEN. Geslaagd doet. ex. psychologie de heven J C Oudshoorn, Voorburg. H Smit, Den Haag: doet. ex. Ned. recht de dames J I Osnabrugge, Rotterdam, D M F de Wolf, Voorburg idem de heren J Loef, Boskoop, C N Peyster, Den Haag. DE STEEKVLIEGEN vormen een vrij uitgebreide familie. Het zijn meestal grote, platte vliegen, soms dicht behaard en vaak met opvallend grote ogen. Vooral de wijfjes zijn in het algemeen hinderlijke bloedzui gers, waarvan mens en dier vaak te lijden hebben. De grote soorten van het geslacht Tabanus dat zijn de z.g.n. paardevliegen kunnen het de paarden en koeien bijzonder lastig maken en vooral met deze soort zijn dan ook belangwekkende proeven ge nomen. Een groot aantal van deze vliegen werd in een gazen kooi gebracht, waarvoor een föhn werd geplaatst, u weet wel, dat apparaat dat voor het drogen van haren wordt gebruikt, Het bleek, dat de paardevliegen in de gazen kooi zich altijd juist daar verzamelden, waar de luchtstroom de kooi binnendrong. En een in deze luchtstroom gehouden watje dat met een paardenrug in aanraking was ge weest, bleek „elfs een bijzonder sterke aantrekkingskracht op de in secten uit te oefenen, evenals vocht en warmte. Maar dé geur van bloed - bracht de vliegen tot volslagen razer nij. Door deze eenvoudige proeyen kunnen we ons voorstellen hoe deze paardevliegen zich steeds tegen de wind in voortbewegen, en hoe de geur van de luchtstroom die te voren over het paardeliohaam heeft gestre ken hun voedingsinstincten wakker roept en hen de weg wijst naar de. prooi, zodat het tot extase gebrachte insect zich vol'laaiend enthousiasme op de reusachtige viervoeter stort en zijn zuigsnuit in diens huid boort. De mens heeft vooral te lijden on der aanvallen van kleinere soorten, waarvan er één gesierd is met prach tige groene ogen. De steek van dit insect is er overigens niet minder pijnlijk om en de wond kan zó groot zijn. dat het bloed er uit druppelt. Al deze steekvliegen kunnen wot-: den samengevat onder de naam dazen, in welke verzamelnaam dus ook de paardevliegen zijn inbegrepen. Dez© dieren voeden zich weliswaar met het bloed van hun slachtoffers, maar - en dit zij uitdrukkelijk tot hun voor deel aangevoerd hun larven ont wikkelen zich op de grond. Met hor zels hebben de dazen niets uitstaande," want, welk kwaad er van deze die ren ook kan worden gezegd, horzels steken niet en zuigen geen bloed. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2