ALGEMEEN HANDELSBLAD Ook Eisenhower bereid Stalin te ontmoeten GAT IN DE DIJK BIJ WAARDE IS GEDICHT! Het voorjaar kondigt zich reeds aan 63.5 millioen aanval op ministerraad Dr J. van Baal tot gouverneur van Nieuw-Guinea benoemd moepen m 3Jïicim>e «jRmstcröamsc^c gouranf Hamid II erkent schuld aan beraamde Bij het verhoor komen zijn relaties met de A.P.R.A. aan het licht CULT AN HAMID II ontkende op de zitting van liet Hooggerechts hof alle punten van de tenlastelegging behalve het hem subsidiair ten laste gelegde namelijk dat hij opdracht had gegeven de minister raad aan te vallen en de minister van Defensie Hamengku Buwono de secretaris-generaal van het ministerie Ali Budiardjo en de chef staf der strijdkrachten kolonel (thans generaal) Simatupang te doden. de APRA, nadat deze een ultimatum aan de regering van Pasoendan had ge zonden. In dit ultimatum werd gezegd, dat de APRA zich niet kon verenigen met de ondemocratische wijze, waarop werd getracht de negara's en in het bij zonder Pasoendan, zonder dat de bevol king zich vrijelijk had kunnen uitspre ken, te liquideren. Het ultimatum, waar in de erkenning van de regering van Pasoendan werd verzocht, wees de ver antwoordelijkheid voor de gevolgen af, indien de gevraagde beslissing niet bin nen zeven dagen zou zijn genomen. De tenlastelegging zegt dan verder, dat sul tan Hamid een aanval heeft gepleegd op een eenheid van de strijdmacht van de Republiek, die was gestationneerd in Bandoeng, en dat hij heeft gepoogd de stad en het parlement te bezetten, waar bij beklaagde als leider optrad, daar hij het oppercommando van de APRA in handen had. Subsidiair wordt ten laste gelegd, dat Hamid op Dinsdag 24 Januari 1950 in Hotel des Indes met 'het doel een op stand voor te bereiden, heeft gepoogd Westerling en Frans Najoan over te halen (dan wel invloed op hen uit te oefenen) tot het ontketenen van een opstand: dat hij een van beiden dan wel beide personen heeft opgedragen een aanval te ondernemen tegen de minis terraad van de R. I. S., daarbij alle mi nisters gevangen te nemen, waarbij dan in een korte toespraak zou worden ver klaard, dat de APRA-bende het gebouw had omsingeld en dat elk verzet met geweld zou worden onderdrukt. Vervol gens zouden de minister van Defensie, de secretaris-generaal van Defensie en de chef-staf Simatupang worden dood geschoten. Meer subsidiair wordt hem ten laste gelegd, dat hij heeft gepoogd gegevens Opdracht geget en in een dolle bui (Van onze correspondent) Djakarta, 25 Februari HET proces tegen sultan Hamid Et be gon heden voor het Hooggerechtshof onder grote belangstelling. Reeds lang voor negfm uur stonden plukjes mensen voor het gebouw, waarvan het voorerf geheel was afgezet en zwaar werd be waakt, opgesteld. Zij kregen echter wei nig te zien, daar sultan Hamid reeds zeer vroegtijdig uit Tjipinang naar het Hooggerechtshof was overgebracht. Het gebouw zelf kon slechts worden betre den door hen, die beschikten over toé-' gangskaarten. De gehele publieke tri bune en de perstribune waren bezet toen het Hof na negen uur de zittingszaal binnentrad. (De correspondenten van de wereldpersbureaux en van de in Neder land verschijnende kranten hadden vol gens Aneta geen toegangskaarten ont vangen.) Het Hof was samengesteld uit rnr Wh-jono, president, mr Kartanagara en mr Tirtaatmidjaja als leden; procu reur-generaal was mr Suprapto. Onmiddellijk nadat het Hof zitting had genomen, werd sultan Hamid bin nengeleid. Hij bleek niet veel te zijn ver anderd. maar was wellicht iets gezetter geworden. Vervolgens werd de dagvaar ding voorgelezen. laste, dat hij in Januari 1950 met het doel verzet te plegen tegön de regering van Indonesië een aanval deed met, of zich voegde bij, een onder leiding van Westerling staande op militaire leest geschoeide organisatie, genaamd BIJ Koninklijk Besluit van 25 i dezer is dr Jan van Baal, lid der Tweede Kamer, met ingang van 1 April 1953 benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Dr Jan van Baal, de nieuwe gouver neur van Nieuw-Guinea, heeft een loop baan achter de rug, die hem in zeer verscheidene opzichten dadelijk voorbe reidde voor het belangrijke werk, dat hem thans is opgedragen. Na de Chris telijke H.B.S. te hebben doorlopen, stu deerde hij aan de rijks-universiteit te Leiden, waar hij in 1934 promoveerde op een proefschrift over: de Godsdienst en Samenleving in Zuid Nieuw-Guinea. Zijn wetenschappelijke arbeid op ethno- logisch gebied kwam het land later zeel ten goede, o.a. toen hij in 1950 als secretaris van de gemengde Neder lands-Indonesische Commissie mede werkte aan het zakelijke en degelijke Nederlandse rapport over Nieuw- Guinea. Tevoren had hij echter als bestuurs ambtenaar van 1934 af een grote er varing in het bestuur verworven. De eerste periode eindigde in het Japanse concentratiekamp, waar hij de energie vond om de vrije tijd te besteden aan de verdere verdieping in zijn wetenschappe lijke werk. Narde bevrijding keerde hij, na korte tij 1 in Australië te hebben ge werkt, met verlof naar Nederland terug. Van 1947 af was hij weer als controleur en later als assistent resident in Indië werkzaam. Zijn verblijf te Medan bij het Nederlandse Commissariaat stelde hem in staat kennis te maken met de nieuwe verhoudingen in Indonesië met betrek king tot Nederland. Zijn inzichten in de internationale aspecten van Nieuw-Gui nea kon hij grondig verdiepen door zijn lidmaatschap van de delegatie van Indonesië op het zevende Pacific Science Congres in 1949 en door zijn deelneming als deskundige voor Nieuw-Guinea aan het werk van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties. In 1951 en 1952 was hij bovendien nog lid van de Research Council van de South Pacific Commission. In de laatste tijd kon hy zich degelijk op de hoogte stellen van de gang van zaken in het Nieuw-Guinea van deze dagen door zijn werk als hoofd van het kantoor voor Bevolkingszaken in Hollandia. En deze ervaring werd nog op bijzondere wijze verruimd, toen hij van Hollandia uit werd geroepen tot het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor de A.R. Partij. Weliswaar heeft dit lidmaatschap slechts betrekkelijk korte tijd geduurd, maar het collegiale verkeer in de Volksverte genwoordiging zal hem ongetwijfeld de voor een gouverneur van Nieuw-Guinea kostelijke wetenschap hebben verschaft omtrent de wijze waarop kwesties be treffende dit land en het beleid, dat daar moet worden gevoerd, zich aan de Ka mer zullen voordoen. Dr Jan van Baal, een man in de kracht van zijn leven, die 29 November jl. 43 jaar oud werd en die door zijn loopbaan in staat moet worden geacht om het gehele complex van Nieuw-Guinea in al zijn vertakkingen te overzien, wekt de verwachting, de zeer zware taak, waartoe hij is geroepen, met succes te kunnen vervullen. en middelen aan Westerling te verschaf fen en dat hij hem er van op de hoogte heeft gesteld, dat de ministerraad in het gebouw van de voormalige Raad van indië zou bijeenkomen. Ook zou hij Westerling een schets van de plaats dei- vergadering hebben overhandigd met een toelichting ten aanzien van de zit plaatsen der ministers, waardoor Wes terling en Najoan in staat werden ge steld de aanval te ondernemen en de subsidiair ten laste gelegde acties te volvoeren. Nog meer subsidiair wordt Sultan Hamid ten laste gelegd dat hij heeft ge poogd Westerling en Najoan over te halen (dan wel invloed op hen uit oefende), om met voorbedachten rade een moord te plegen op de voorgenoem de drie personen en om onwettige vrij heidsberoving te bedrjjven ten aanzien van de ministers, welk misdrijf dan wel poging tot misdrijf, niet tot uitvoer kon worden gebracht. OP de vraag van de president, of hij Westerling reeds kende, antwoord de de Sultan, dat hij kennis met hem had gemaakt in Januari 1948 in de nachtclub „Au Chat Noir", waar hij Westerling aan een bar aantrof. In December 1949 had hij Westerling weer ontmoet, toen hij uit Djokja was terug gekeerd. Bij deze gelegenheid had de Sultan over de politieke situatie ge sproken. Westerling, die verklaarde dat hjj tegen het presidentschap van Su karno was, deelde hem toen mede, dat hij een strijdmacht van 15.000 man had gevormd. Hij bood de Sultan het opper bevelhebberschap aan. Sultan Hamid wees dit aanbod toen van de hand. Westerling sprak bij deze gelegenheid tevens over zijn voornemen om een aan val op Bandoeng te doen. Hij verzocht toen ook inlichtingen over de dislocatie van de T.N.I. Sultan Hamid deelde mede, dat hij daarna in een vliegtuig een gesprek had gehad met vice-president Mohammed Hatta, waarbij hij Westerling als een zeer gevaarlijk man had afgeschilderd. Hij had toen Hatta tevens medege1 deeld, dat hij niet kon geloven dat Wes terling de kosten voor „zulk" een strijd macht zelf kon opbrengen. Hatta had zich daarna in verbinding gesteld met de Nederlandse Hoge Commissaris naar aanleiding van het doen en laten van Westerling. De Hoge Commissaris zou om bewijzen hebben gevraagd, die men hem echter niet kon geven. Daarna had de Sultan, enige tyd vóór de bekende aanval op Bandoeng, nog maals een samenkomst met Westerling in het Hotel Preanger te Bandoeng. Bij deze gelegenheid verklaarde hij zich bereid het opperbevel van de APRA op zich te nemen op voorwaarde, dat de strijdmacht uitsluitend zou bestaan uit Indonesiërs, dat hij volledig zou worden ingelicht over haar dislocatie en be wapening en dat hij op de hoogte zou worden gesteld van de bron, waaruit de fondsen voor de strijdmacht afkomstig en. Westerling willigde deze voor waarden in. (Zie verder pa>g. 7, laatste kolom) Proces tegen Andi Azis begint 25 Maart De zaak tegen Andi Azis (Makassar- affaire in 1950) zal 25 Maart door de krijgsraad in Djogja worden behandeld, aldus verneemt Aneta. Het proces zal enige dagen duren. Op 30 Maart zal overste Mokoginta, (destijds territoriaal commandant van de federale strijd krachten van de R.I.S. in Oost-Indone- sië) en op 1 April zal de voormalige president van Oost-Indonesië, Sukawati. als getuige worden gehoord. KONINKLIJK PAAR TE LONDEN AANGEKOMEN Koningin Juliana en Prins Bemhard zijn vanmorgen omstreeks 9.30 uur van het vliegveld Soesterberg vertrokken voor hun bezoek aan Engeland. Het vliegtuig, dat bestuurd werd dooi de Prins, landde op het militaire vlieg veld Hendon. Het bezoek zal, zoals wij reeds meld den, één dag duren. Het koninklijk paai zal de lunch gebruiken met Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburg en een tentoonstelling van Nederlandse schilderijen in Burlington house be zoeken. Prins Bernhard maakte een perfecte landing. Het was vrij mistig en er moes ten lichtsignalen worden ontstoken. Koningin Juliana droeg een driekwart lange bontjas over een lichte tweed japon. Zij werd ontvangen door df Nederlandse ambassadeur mr D. U Stikker, de Nederlandse militaire lucht- •aartattaché kolonel C. J. M. Nass en de commandant van Hendon kapitein R. C. Dawkins van de R.A.F. Het Finse verbond van zeelieden heeft zijn leden opgeroepen het werk te her natten. nadat de leiders van het verbond ■en langdurige bespreking hadden gehad met premier Kekkonen. Het kalenderblad draagt nog de naam Februari, maar het licht van de lente heeft zich al over mensen en dingen gespreid met een milde koestering, die na deze extra-lange, extra-sombere winter als een bevrijding is. In de parken en plant soenen van onze steden hebben gisteren, op de vrije Woensdagmiddag, kinderen en ook tal van ouderen van deze heer lijkheid genoten. Blijde stemmen van spelende jeugd paarden zich aan vrolijke vogelgeluiden. Natuurlijk is de winter nog niet voorbij, er kan nog van alles komen maar als men zo een maal het voorjaar heeft opgesnoven, ziet de wereld er weer anders uit, vol hoop, vol leven IN Europa tekenen zich verscheidene defensie-gemeenschappen af, welke in meer of minder nauw verband staan met de Noordatlantische verdragsorga nisatie en die alle rekenen op de rugge steun van de V.S. Men heeft enerzijds Engeland, Noorwegen en Denemarken, die de voorkeur geven aan inter-gouver- nementeel contact op basis van de Nato. Dan komen de zes landen van het „kleine Europa", die de E.D.G. zullen vormen, welke noodzakelijk leek om Frankrijk te doen berusten in Westduitse herbewape ning, maar die in feite Bonn in het Nato- verband betrekt: de opperbevelhebber is immers ook de Nato-commandant voor Europa. Ten derde is daar de Balkan combinatie, zonder supra-natïonaal^ or gaan, een zuivere coalitie van twee Nato- landen met Joegoslavië. Ten vierde zal er een nauwe samenwerking komen van de V.S. met Spanje. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Artajo heeft te Manila verklaard, dat Spanje geen bases zal afstaan aan de Amerikanen, doch treding van Bonn tot de Nato wenste waarom het niet heeft bevorderd, dat West-Duitsland en Italië toetraden tot het pact van Brussel, waarin zij voor een halve eeuw zouden zijn gebonden aan wel het gemeenschappelijk gebruik van een Europese alliantie^welke ook Enge- vloot- en luchthavens zou waarborgen. Hij wees er op, dat Spanje een zeer innige defensie-gemeenschap vormt met Portugal, dat evenals de V.S. lid is van de Nato, en dat het dus met de Atlan tische wereld is,verbonden. Ten vijfde is een collectief systeem voor het Naburige Oosten in de 'maak, waarbij zich naar men hoopt Arabische landen (en aller eerst Egypte) zullen aansluiten, en waarbij van de Nato-landen de V.S., Engeland, Frankrijk en Turkije be trokken zullen zijn. De structuur van deze pacten berust overwegend op inter- gouvernementale, niet supra-nationale beginselen, en deze levert de minste moeilijkheden op. IN feite zijn er nog meer dan deze vijf groepen, want het verdrag van Brus sel van 1948 bindt Engeland, Frankrijk en Benelux nog op bijzondere wijze voor vijftig jaar. Men kan zich afvragen indien Frankrijk geen rechtstreekse toe- Dage lijk land omvat. En op Britse deelneming dringt Parijs nu juist zozeer aan. Thans s commentaar A J brengt het supra-nationale karakter van de E.D.G. de Fransen zelf in de verlegen heid, omdat zij hun nationale souverei- niteit willen behouden met het oog op hun leidende rol in de Franse Unie. Parijs hei-haalt merkwaardigerwijze argumenten van Londen, welke zijn ge- in de overwegende functie van Engeland in het Gemenebest. Frankrijk kan echter moeilijk de ganse E.D.G.- gedachte op het laatste ogenblik ver loochenen en overschakelen. Een op ver schillende wijzen geïnterpreteerd E.D.G.- pact zal dus het gevolg zijn. In feite zal het ook wel werken als een behoorlijke coalitie en de praktijk kan tot allerlei herzieningen leiden. De Nato treedt op als „voedster" van al deze Europese groepen, waarbij steeds een of meer van haar leden zijn betrokken. Het is goed, dat zulk een pragmatische, gevarieerde werkwijze mogelijk is: zij leidt tot sneller resultaat dan de juridisch ingewikkelde bouwsels, waarover het getwist zou doen vergeten, welke vorderingen er in het samenbundelen reeds zijn gemaakt. Ingezamelde goederen ook naar buitenland Op korte termijn zullen thans zeer grote hoeveelheden van de goederen die werden ingezameld voor de slachtoffers van de watersnood, worden verstuurd voor die vluchtelingen en anderen in het buitenland, die deze goederen even eens hard nodig hebben, zo vernemen wij van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Reeds deze week hoopt het Rode Kruis over te gaan tot verzending van enkele duizenden tonnen. Deze verzending, die via Rode- Kruiskanalen geschiedt met medewer king van andere organisaties, is het gevolg van reeds eerder gelegde con tacten. Nationaal Rampenfonds: Waaronder 2 millioen uit Curacao Tot gisteravond was bij het Natio nale Rampenfonds een bedrag bin nengekomen van 63.5 millioen gul den. Hierbij Is 2 millioen gulden, die juist uit Curasao waren ontvangén. De Australische ambassadeur, de heer Alfred Stirling heeft hedenmorgen na mens zijn regering een chèque van 50.000 pond sterling aangeboden aan de Nederlandse regering voor de slacht offers van de ramp. De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, nam de chèque in ontvangst, waarbij hij de Australische regering hartelijk' dank bracht. Steeds meer verzoeken komen bij het hoofdkantoor van het Nationale Ram penfonds binnen, om zelf een bestem ming te mogen geven aan de opbrengst van locale inzamelingen. Hoewel de be doeling, die aan een dergelijk streven ten grondslag ligt, ongetwijfeld sympathiek is, moet iedereen beseffen, dat hierop niet kan worden ingegaan, zo deelt men ons van de zijde van het fonds mede. Het zelf beschikken over gelden zou aanleiding kunnen geven tot onbillijk heden, doordat sommige plaatsen dub bele hulp zouden krijgen en andere te weinig. Het Nationale Rampenfonds treedt op als de overkoepelende organisatie om overal steun te verlenen, waar deze nodig is. Hier en daar schijnt misverstand te zijn ontstaan over de uitdeling, die het Rode Kruis in de eerste dagen na de overstromingsramp aan de getroffenen heeft gedaan. Deze uitdeling was be doeld als de eerste noodzakelijke hulp verlening en zal niet in mindering wor den gebracht op het definitief uit te keren bedrag aan schade door het Nationale Rampenfonds. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer B c D E Helsinki W 4 2 3 w.stil 2 1 0.1 Stockh. geh. bew. W 2 3 3 0 ïvopenh. zw. bew. WZW b 9 4 O bonden mist w.stil 12 0 w.stil 11 1 0 Brussel licht bew. ZO 4 10 4 0 zw. bew. NNO 1 11 2 0 Bordeaux mist w.stil 1!» -A 0 Nice icht bew. NNW 5114 8 0 WZW 2 4 —0 0 Berlijn nevel w.stil H 2 1) Frankfort NO —1 O Mühchen onbew. O it y ^1 0 Zilrich w.stil 0 Wenen onbew. w.stil - 3 0 A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren; D. tempera tuur hedenochend E. neerslag afgeL 24 u. tuur hedenochtendE. neerslag afgeL 24 u. opgenomen op SchiphoL) De waterstanden op de rivieren luidden vanochtendMannheim 320 (—0.11) Trier 310 (—0.26), Koblenz 391 (—0.16). Keulen 436 0.22). Ruhrort 712 (—0.13). Lobith 1325 (+0.15). Nijmegen 10S4 (+0.20). Arn hem 1056 (+0.23), Bef de 5ö2 (+052), Deventer 432 +0.33), Namen la Plan te 175 (—0.05). Borgharen 4243 (-O.06), Belfeld 135S (—0.21), Venlo 1311 (—0.13). Grave 622 (—0.11), Vreeswijk 1.76 (+0.42), Lit.h 259 (—0.02). Weersverwachting Aanhoudend mooi weer De Bilt verwacht tot Vrijdagavond droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag (opgemaajkt te 10 u.). Temperatuur te Amsterdam, heden aan het V (kop Handelskade) S.40 u., 37° C.. luchtdruk 1035.1 millibaren of 676.4 mm. windrichting en -krachit Z-2, max. temp. gisteren 11.9, min. temp. 3.5, geen neerslag. Zon morgen op 7.31, onder 18.16 Maan morgen onder 6.59. op 17.07. Volle Maan 28 Februari. WEER EEN DIJK GEDICHT, zij het voorlopig en via een omweg: een dam van zakken zand, in een halve boog, verbindt sinds gisteren de einden van de dijk op Zuid-Bevelandwaar deze bij Waarde was doorgebroken. Niet langer zal bij vloed de Kleine Wester- veerpolder met steeds weer nieuw zout water worden bedorven en niet langer zal Waarde worden bedreigd, (Luchtfoto Anp) Concertgebouworkest naar Zwitserland? Ten bate van Rampenfonds Het Concertgebouworkest heeft een uitnodiging ontvangen gedurende de week voor Pasen onder leiding van Eduard van Beinum in vier of vijf grote Zwitserse steden te komen concerteren ten bate van het Rampenfonds. Orkest en dirigent hebben terstond besloten hun medewerking te verlenen en daartoe hun Paasvacantie beschikbaar gesteld; het ziet er dan ook naar uit, dat de plannen kunnen worden gerealiseerd. Van Zwitserse zijde wordt hiertoe alles in het werk gesteld. Hoteliers nemen de verblijfkosten op zich en de Duitse en Zwitserse spoorwegen hebben gratis vervoer toegezegd. In verband met de weinige beschikbare tijd wordt thans de mogelijkheid van vervoer door de lucht onderzocht; de Nederlandse regering heeft in principe toegezegd het orkest met vliegtuigen van de regering naar Zwitserland te doen vervoeren. De Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse betrekkingen heeft met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, die de vervolging van de Joden in de Sowjet-Unie en haar satel- liet-staten veroordeelt, alsmede de cam pagnes tegen andere minderheden in deze landen. De resolutie dringt er bij de president op aan in de Algemene Verga dering van de V.N. protest tegen de ver volgingen aan te tekenen. HALVERWEGE V.S. EN RUSLAND Gematigde verklaring over geheime verdragen TAE Amerikaanse president Eisenhower heeft gisteren op zijn tweede persconferentie verklaard, dat Hij bereid is maarschalk Stalin te ont moeten, indien hij de indruk heeft, dat uit een dergelijke ontmoeting iets goeds kan voortkomen. Hij voegde hieraan toe, dat een eventuele overeen komst bepalingen zou moeten bevatten, die naleving zouden afdwingen. Eisenhower preciseerde later, dat hij Stalin halverwege de V.S. en de Sowjet-Unie wilde ontmoeten, hetgeen een wijziging is van het standpunt an zijn voorganger Truman, die slechts bereid was Stalin in Washington te ontvangen. van Stalins verklaring in. het Kerst interview met de New York Times, dat hij „welwillend" tegenover een ontmoe ting met Eisenhower stond. Juist giste ren meldde de N. Y. Times, dat de voor zitter van de Indische vredesraad Kitsjloe, die onlangs een onderhoud met Stalin had, heeft verklaard, dat Stalins woorden met Kerstmis „niet zonder in houd" waren. Daartegenover staat, dat Wisjinski, toen hij van Eisenhowers ver klaring hoorde, sprak van „een goede mop". QP zijn persconferentie verklaarde Eisenhower verder nog, dat hij het niet raadzaam achtte, de geheime verdragendie de V.S. hebben geslo ten, op te zeggen. Hij matigde zijn uitspraak over deze aangelegenheid in de State of the Union Message" Waarnemers doen opmerken, dat Eisenhower heeft verklaard, dat een ontmoeting met Stalin alleen zou kun nen worden gearrangeerd met volledig medeweten van de bondgenoten en vrienden van de V.S. E)- wordt op ge wezen, dat de Britse premier Churchill herhaaldelijk heeft verklaard bereid te zijn met Stalin te spreken, indien hij hiervan enig resultaat zou kunnen ver wachten, maar dat hij hier nog onlangs aan heeft toegevoegd, dat de houding van de Sowjet-Unie niet van dien aard. was, dat een ontmoeting nut beloofde af te werpen. Aangenomen wordt, dat Eisenhower met de Franse premier Maver en met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden tijdens htln aanstaand bezoek aan Washington over deze kwestie zal spreken. Het is echter waarschijnlijk, dat Eisenhower zijn ver klaring heeft afgelegd, omdat de com munistische propaganda gebruik maakt door te zeggen, dat het Congres wel zal worden verzocht zich tegen een verdraaiing van deze verdragen te keren, die volkeren in slavernij dreigt te houden. De president weigerde critiek uit te oefenen op Roosevelts politiek te Jalta, ten eerste omdat het geen zin heeft dergelijke kwesties nog eens op te halen en ten tweede, omdat hij het juist achtte, dat destijds is getracht met Rusland tot samenwerking te komen. PISSAREV VERLIET NEDERLAND Aan boord van Russische zeesleepboot Gisteravond tegen zeven uur heeft de uitgewezen journalist L. Pissarev aan boord van de Sowjetrussische zeesleep boot Priliv de terugreis naar zijn land aanvaard. De heer Pissarev was al 's middags om vier uur onder politiebegeleiding per auto naar het Steenen Hoofd te Amster dam gebracht waar de Priliv sinds twee dagen voor anker lag. Hij bl ef met zijn begeleiders in de auto tot omstreeks kwart over zes, toen hij over de loop- Êlank van de zeesleepboot werd geleid. :en auto van de Russische ambassade wachtte op de kade, totdat dc Priliv zich van de wal los had gemaakt. 126e JAARGANG No. 41034 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 NASLEEP VAN DE PASOEDAN-AFFAIRE Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Dagblad - X.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1