Nieuws uit gemeenten in de overstroomde gebieden Minister Donker kocht 'n buiten voor vluchtelingen Vrijspraak gevraagd inzake weigering bloedproef Organisatie moet de leden met raad en daad terzijde staan Onderscheidingen voor verzets werk op de Veluwe DE HONGAARSE GALEISLAAF Japans nationale wederopleving De Rotterdammer Pag. 5 Donderdag 26 Februari 1953 Goere eO vertlakkee Aan het herstel van de dijken wordt door drie grote aannemersbedrijven ge werkt. De volgende week gaat men 55 uren werken; het zal dan ook mogelijk zijn, grotere schepen met zand aan te voeren, omdat dan met een zandzuiger op^ de Brielse Maas wordt geladen. Middelharnis. Verscheidene straten zijn weer vrijgekomen voor terug keer van evacuë's. Ook in Sommels- c'ijk kunnen velen terugkeren. Er mo gen echter alleen mannen en vrouwen van 18 tot 65 jaar reëvacueren; kinde ren moeten beslist elders blijven. Dames uit verschillende plaatsen vor men hulpcolonnes om de huizen te helpen schoonmaken. Haar arbeid wordt zeer gewaardeerd. Over aanbiedingen tot hulp heeft Mid delharnis niet te klagen. De ge meente is geadopteerd door Doe- tmchem, Amersfoort en Delft en liet gaat er nu maar om, dat de hulp goed wordt verdeeld. Daarom zal het gemeentebestuur- van Delft nu met burgemeester Rijnders van Middelhar nis overleggen, welk deel van de technische hulpverlening Delft voor zijn rekening zal nemen. Dirksland. Van Middelharnis uit is Dirksland weer op de normale wijze te bereiken. Het water in de polder Oude Plaat is zodanig gezakt, dat de verkeersweg geheel droog is. Vandaag zijn weer enkele 'scholen, die voor andere doeleinden waren gebruikt, begonnen. Voor het wegmalen van het water in de polder Diederik is thans een grote pomp in werking gesteld. Hoeksewaard De gemeente Oud-Beyerland heeft de Hoekse Waard als verzorgingsgebied toegewezen gekregen. Heinenoord. De Chr. Kleuterschool, welke zwaar geleden heeft door het water, wordt thans schoongemaakt. Er zijn veel leermiddelen verloren ge gaan. maar er is reeds een bedrag uit getrokken om die te vernieuwen. Het bestuur stelt alles in het werk om de school zo spoedig mogelijk weer te openen. De veerdienst Godschalxoord onderhoudt nu. ook een ver-binding op Koedood. Strijen. Des avonds kan de gemeente korte tijd drinkwater ontvangen via de waterleiding, voor de rest moet alles nog met tankwagens worden aan gevoerd. Het water in de polder Nieuw Bonaventura en Land van Essche zakt nog steeds. Men hoopt dat beide pol ders over 14 dagen droog zullen zijn. 's-Gravendeel. Ook 's-Gravendeel is opnieuw geadopteerd en wel door Nij megen, zulks in samenwerking met de Advertentie. Afscheid mr Reumer bij Haags gerechtshof Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft vanmorgen mr. H. A. J. Reumer afscheid genomen als advocaat-generaal van het Haagse ge rechtshof. Nrdat de gewone zitting ten einde was en mr. Reumer zijn laatste re quisitoir had gehouden, is hij van ver schillende zijden in hoge mate waarde rend toegesproken. In zijn antwoord zei mr. Reumer, wiens naam zo nauw ver bonden is geweest aan de stad Rotter dam dat de individuele verdachte hem steeds ter harte was gegaan. Het ver heugde hem, daadwerkelijk te hebben kunnen meewerken aan de toepassing en de handhaving van de wet. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat er voor de Justitie zoveel mogelijkheden be staan, om het lot van de verdachten te verzachten en verbeteren. rN Toch is het zo! (27S). In een gesloten ties zit een vlieg, die we uit pure belangstel ling wel eens zouden willen wegen. Niet omdat het welvaren van hel insect ons ter harte gaat, maar. nu ja. je wilt toch wel eens weten wat een vlieg weegtl Fles met inhoud worden op de weegschaal gezet, maar juist als de schaal in evenwicht zal komen, springt de vlieg ongeduldig óp en blijlt lot onze grote wanhoop in de fles rondzoemen. Daar ziften we nu, want we weten werkelijk niet of we de vlieg als gewogen dienen te beschouwen, of niet. Laten we hef probleem anders stellen, bijvoorbeeld door een met water gevuld aquarium te nemen, op welks bodem een schol ligt van omstreeks zes pond. Dit hele geval zeulen we op een weegschaal. Maar de schol heelt onze bewegin gen met loerende blik gevolgd en wacht het moment at waarop de schaal in evenwicht zal komen. Juist op dat moment verheft zij zich van de bodem en gaat een paar rondjes zwemmen. Weegt de schol in dit geval mee op de weegschaal? Voor niemand zal dit een serieuze vraag zijn. Natuurlijk weegt die kanjer van een schol meel Hij mag zich dan in het water voortbewe gen, maar het water draagt op zijn beurt het totale gewicht van de schol. Dus maakt het op de weeg schaal geen enkel verschil uit of de schol in het aquarium zwemt, dan wel lui op de bodem ligt. Welnu, de vlieg in de gesloten fles verkeert in hetzelfde geval als de schol. Vervang water door lucht en een schol van zes pond door een vlieg die slechts onderdelen van een gram weegt, en u heeft hetzelfde probleem. Want ook de vliegende vlieg wordt door de lucht gedragen en dit doet zijn invloed gelden op de weegschaal. Wanneer dus ons weegwerktuig maar nauwkeurig ge noeg is, kan hef ons niets schelen in welke houding of stand de vlieg zich in de fles bevindt. Deze avonturen met de vlieg aeven ons aanleiding een bij stede lingen veel voorkomend misverstand recht te zetten. n.I. dat horzels paardevliegen zouden zijn, dat zij het bloed van mens en vee zuigen en allerlei akelige dingen meer. Daar is geen steek van aan. Daarover morgen. (Nadruk verboden gemeente Ubbergen-Beeli. Nijmegen heeft reeds f 25.000 uit de gemeentekas gevoteerd. Van de 5500 inwoners der gemeente 's-Gravendeel zijn er thans 1000 nog of weer thuis. Er zijn 100 hui zen vernield, 100 zwaar en 200 licht beschadigd. Er is veel behoefte aan huisraad en huishoudelijke artikelen. Binnenkort zullen uit Nijmegen amb tenaren van bouw- en woningtoezicht en voor sociale en administratieve aangelegenheden naar 's-Gravendeel vertrekken. Ook een ploeg straten makers, een beerputauto en een kleine brandweerauto met volledige beman ning gaan naar de gemeente, om deze weer bewoonbaar te maken, Voorn ePuften Spijkenisse. Nu de dijk Spijkenisse- Hekelingen niet berijdbaar is, heeft men een deel van de in aanleg zijnde nieuwe weg tussen deze gemeente met rijplaten bruikbaar gemaakt. Het verkeer tussen beide gemeenten onder vindt veel vertraging. Het water in de Brabantse polder is de laatste dagen snel gezakt. De huizen aan de Breeweg zijn drooggevallen. Verschillende be woners keerden terug om de schade op te nemen. Hekelingen. Bewoners van Hekelin gen, die de Spijkenisserbrug moeten passeren, hebben nog altijd een in Spijkenisse aan te vragen vergunning nodig. SchouwenDuiv eland Brouwershaven. Er worden pogingen gedaan, de drinkwaterleiding naar Brouwershaven te herstellen. Zierikzee. Het veer ZierikzeeKatse- veer levert nog steeds grote moeilijk heden op in verband met de toestand van het havenkanaal in Zierikzee. Over twee weken zullen echter de gaten in de kanaaldijk door Rijkswaterstaat zijn gedicht. Men hoopt, dat wanneer Brouwershaven weer drinkwater heeft, ook Zierikzee weer de waterleiding zal kunnen gebruiken. Tholen De weg HalsterenTholen, welke weer berijdbaar is, kan geen zwaar verkeer verdragen. Vier ton is het zwaarste, dat wordt toegelaten. Best van Zeeland Naar het zich laat aanzien, zal op Noord- en Zuid-Beveland spoedig kun nen worden begonnen met de herbouw. De gaslevering op lange afstand aan midden-Zeeland is voor maanden ver schoven. De Zeeuwse spoorlijn zal in lange tijd niet kunnen worden gebruikt; men tracht echter bij het herstel tevens betere verbinding te krijgen voor Schou- wen-Duiveland. Op de vaste wal van Noord-Beveland zal waarschijnlijk op 3 Maart Weer drinkwater zijn. Waarde. Gisteren is op Zuid-Beveland het grote gat in de Westerseheldedijk achter Waarde gedicht. Het dorp staat nog vrijwel geheel onder water, maar is nu gevrijwaard voor nieuwe over stromingen. Nu zullen met behulp van een zandzuiger de binnendijken wor den gedicht en dan kan de polder waarin Waarde ligt, gemakkelijk leeg- stromen. In het dorp valt bij laag water een oppervlakte van enkele vierkante meter rond het raadhuis droog. Het raadhuis is bewoond door vier man rijkspolitie en vier ponton niers, voor patrouillediensten. Verder i is het dorp geheel leeg. Neerbosch heett eigen bankbiljetten I» de rekenles op de school van de weesinrichting Neerbosch leren de kinderen met geld om gaan met eigen geld, en net echt De eigen uitgeverij van de in richting heeft met toestem ming van de autoriteiten, bankbiljetten en muntbiljetten gedrukt, die het model hebben van het normale papiergeld. Natuurlijk zijn de verschillen duidelijk: het opschrift is bijv.: Schoolmuntbiljet voor de reken les, één gulden (100 centen), leer middel voor het lager onder wijs." Zo zijn er briefjes van één tot honderd gulden. Bijzonder aantrekkelijk is ook dat op de biljetten de foto's van een aantal leerlingen zijn afgedrukt. De kinderen zijn er enthousiast over. En zo leren ze practisch met geld omgaan. Eerste Kamer nam begroting Justitie aan MINISTER DONKER heeft in Gelderland een buitenverblijf aangekocht waar politieke vluchtelingen, die rechtstreeks van achter het „ijzeren gordijn" komen, tijdens hun onderzoektijd kunnen verblijven. Hjj heeft dit gisteren zelf meegedeeld in de Eerste Kamer, toen, by de behandeling van de begroting van Justitie, het asyl-verlenen aan vluchtelingen ter sprake werd gebracht. Van hen, die rechtstreeks uit een bedreigd gebied komen, kunnen de bonafiden hier blijven, maar moeten de malafiden weer over de grens. De minister zei, dat hij niet zo luchtig heenloopt over de beoordeling van goed of slecht als sommige Kamerleden, omdat hjj persoonlijk tenslotte verantwoordelijk is voor het infil treren van verdachte elementen. Vorig jaar heeft hier een communistische functionaris vertoefd, die als gedroste schepeling was binnen gekomen. De minister deelde mede, dat er sinds Mei 1945 Nederland 25.000 politiene vluchtelingen zijn binnengekomen, waar van er weer 2500 weg zijn gegaan. Hier onder rekende hij ook 13.000 Ambon- nezen, hetgeen prof. Diepenhorst (a.r.) niet juist achtte. Een netelige zaak heeft minister Don ker de regeling van de leeftijdsgrens «an en de pensioenregeling voor notaris sen genoemd. De besprekingen met de broederschap van notarissen en eandi- daat-notarissén hadden de bewindsman hoop gegeven op een regeling van deze zaak. De broederschap van notarissen wilde echter later een onbepaald uitstel van de regeling der kwestie en de broe derschap van candidaat-notarissen heelt onverwacht een ander ontwerp inge diend. „Onder invloed" achter het stuur DE officier van Justitie hij de Amsterdamse rechtbank, mr H. J. van Nouhuys, heeft gistermiddag tijdens de behandeling van de zaak tegen een autobestuurder, die er van verdacht wordt zijn wagen „onder invloed" te hebben bestuurd, medegedeeld, dat de verdachte zijn weigering, zich aan de bloedproef te onderwerpen, niet mag worden verweten. „De president heeft zojuist gezegd, dat verdachte, als hij werkelijk nuch ter was, juist het bewijs vaji zijn onschuld had kunnen leveren door zich aan een bloedproef te onderwerpen", zeide mr Nouhuys, „doch tenslotte eist de wet niet van een verdachte, dat hij zijn onschuld bewijst. Integendeel, de wet stelt, dat het openbare ministerie, in dit geval dus ik zelf, het bewijs van zijn schuld moet leveren. In deze zaak heeft de verdachte de bloedproef geweigerd. Evenmin zijn er getuigen, die met zekerheid kunnen zeggen, dat hij dronken was, zodat ik geen bewijs heb en derhalve vrijspraak vraag". Terecht stond „een der meest vooraan staande geheime agenten, die tijdens de bezetting tot tweemaal toe in ons land aan een parachute is neergelaten," zo- aus de president, mr H. J. Hutschler, het tijdens de zitting uitdrukte, de 32-jarige P. T. tegenwoordig acquisiteur in Den Haag! Op zijn borst droeg hij de Mili taire Willemsorde. Op 22 November kwam deze P. T. des morgens om 11 uur op de Rozengracht te Amsterdam met zijn wagen in aan rijding met een wielrijdster, die lichte verwondingen aan haar knieën opliep. „Op het bureau Marnixstraat begreep ik aanvankelijk niet. dat men mij als verdachte beschouwde", vertelde T. gis termiddag. „Ik was even te voren een restaurant bij de Westermarkt binnen gegaan, omdat ik moest opbellen en had als vertering een glas bier gedron ken". „Toen ik de bestuurder ondervroeg vertelde een als getuige gehoorde agent van politie, „rook ik de lucht van sterke drank, waarop ik hem heb gevraagd mee te gaan naar het bureau". „Op het bureau", vervolgde de voor malige geheime agent, „zei de ^brigadier mij: ga maar op dat bankje zitten. Ik dacht, dat hij dit beleefdheidshalve zei en antwoordde dus: ik blijf wel even staan. Maar toen werden er harde woor den gebruikt en een agent begon mij op het bankje te drukken". Uit verdere verklaringen ter terecht zitting bleek, dat ook daarna nog harde woorden waren gevallen en de verdach te „een emotioneel man" volgens zijn verdediger uitlatingen had gebezigd Verwarde toestand in Joegoslavië In de Joegoslavische hoofdstad Belgra do is onverwacht en om onbegrijpelijke redenen een parlementszitting afgelast op het moment dat de leden reeds allen hun plaatsen hadden ingenomen. De zit ting was reeds twee maanden geleden vastgesteld om de nieuwe kieswet te behandelen. Intussen zijn er berichten binnenge komen dat in Boekarest, de Bulgaarse hoofdstad, speciale veiligheidsmaatrege len zijn genomen die er op zouden kun nen wijzen dat daar een bijeenkomst van vertegenwoordigers der Kominform zal worden gehouden. In hoeverre er verband zou zijn tussen de gebeurtenissen in Boekarest en de verdaging van de parlementszitting in Belgrado is echter niet bekend. Men be weert dat de mogelijkheid van een Kom- inform-bijeenkomst, waarop zeer waar schijnlijk een nieuwe communistische politiek tegen het Balkanverdrag zal worden uitgestippeld, in Joegoslavische regeringskringen ongerustheid heeft ge wekt, Leen 't Hart stadlsbeiaardiiier van Amersfoort Met ingang van 1 April a.s. is be noemd tot stadsbeiaardier van Amers foort de heer Leen 't Hart te Delft. Met ingang van dezelfde datum wordt hij benoemd tot hoofdleraar aan de eerste Nederlandse Beiaardschool te Amers foort. Hij is thans stadsbeiaardier van Delft en Leiden. Tijdens een reis door Brazilië en Curagao, die hij in 1951 maakte, wijdde Leen 't Hart beiaards in te Sao Paulo en Willemstad. als „hei is hier nog erger dan in Ber gen Belsen". „Gezien het feit. dat deze verdachte in 1941 in Amsterdam op onaangename wijze heeft kennis gemaakt met de po litie", zei de president, „is dit misschien ietwat begrijpelijk. Hij is in dat jaar bewusteloos geslagen". „Daarna sloten ze mij in een cel op", vervolgde verdachte. „Toen de dokter kwam heb ik plotseling geweigerd me aan die bloedproef te onderwerpen. Ik had er eenvoudig geen zin in. Ik kan er niet goed tegen om in een oei te worden op gesloten De dokter, als getuige gehoord, ver klaarde, dat verdachte zeer opgewonden was en naar drank rook. Enige zekerheid over het feit of hij onder zodanige in vloed was. dat hij zijn auto niet meer naar behoren kon besturen, kon hij ech ter niet geven. De rechtbank zal in deze zaak op 11 Maart a.s. uitspraak doen. Duitsland bouwt geen passagiersschepen De staatssecretaris van het Westduitse ministerie van Financiën, Alfred Hart-, mann, heeft in de Bondsdag medege deeld, dat West-Duitsland in de naaste toekomst geen passagiersschepen zal bou wen voor de Noordatlantische route. Hij verklaarde, dat de gelden, welke de Westduitse regering op het ogenblik be schikbaar kan stellen, geheel gebruikt zullen worden voor de uitvoering van het programma voor de bouw van vrachtschepen. Daardoor is een pijnlijke impasse ont staan, wat tot gevolg heeft gehad, dat er thans 109 notarissen boven de zeven tig jaar zijn. De minister is van mening, dat het zaak is, so vlug mogelijk bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in te dienen tot regeling van deze materie op de oorspronkelijke basis, omdat hij niet gelooft, dat er een regeling kan worden getroffen die de instemming van alle betrokkenen heeft. Wat het probleem, van de administra tieve rechtspraak betreft zei de bewinds man te zullen trachten te komen tot iets concreets, dat aan het parlement kan worden voorgelegd. Op het gebied der preventieve hechtenis zijn volgens de minister nog verbeteringen te berei ken. Over de versnelling van de proces gang zei spr., dat er hier en daar beslist betere en vlottere paden begaanbaai kunnen worden gemaakt. De communist Geugjes had de uitwij zing van de Rus Pissarev een „onvrien delijke daad jegens het volk van de Sowjet-Unie" genoemd. De minister kwalificeerde het deelnemen aan links en rechts gerichte extremistische activi teiten als ongewenste politieke activiteit. Dit geldt eveneens voor buitenlandse journalisten, zo zei minister Donker en dus ook voor Pissarev en de Indonesiërs Go en Sunito. De begroting werd tenslotte z.h.s. aan genomen. Alleen de communisten waren tegen. Ver. „Chr. Ned. Dagbkrdt- pers" opgericht Dezer dagen is opgericht de vereni ging „De Christelijke Nederlandse Dag bladpers", waartoe alle Prot. Christelijke dagbladen in Nederland zijn toegetreden. Het bestuur is als volgt samengesteld: mr. K. van Houten, voorzitter; J. Groe- newegen, secretaris; R. Boomgaardt, penningmeester. Chr. Meubileringspatroons bijeen (Van onze sociale redacteur) DE organisatie moet zo geoutilleerd zijn, dat zij voor de leden doen kan, wat nodig is. Het gaat niet aan, een beroep op de mensen te doen, dat zij zich Christelijk moeten organiseren, als deze Christe lijke organisatie niet in staat zou zijn, om de leden met raad en daad terzijde te staan, De Christelijke Bond van Patroons in het Meubilerings- bedrijf heeft deze fatale cirkel doorbroken. De heer W. P. Hollebrands. secretaris van de Christelijke Middenstandsbond sprak gisteren deze woorden op de alge mene vergadering van de genoemde or ganisatie, toen hij deze begroette namens de C.M.B. Hij kon dit doen, omdat even tevoren deze algemene vergadering een nieuwe contributieregeling, die over het algemeen een stevige verhoging inhoudt, met volle instemming had aanvaard. Wij hebben een dergelijke discussie over zulk een onderwerp nog nimmer meege maakt. Gewoonlijk vindt een nieuwe contributieregeling bestrijding en komt ze er maar net door. Hier was het an dersom. Feitelijk werd alleen gesproken over de afdracht aan de afdelingen en over de vraag, of voor de ambachtelijke omzetten geen ander percentage moest berekend worden dan over de verkoop- Hef roomsmokkel-proces Geen vervolging voor „De Ommelanden"? Onthullingen over directeur Tijdens het proces tegen de room- smokkelaars, dat te Antwerpen wordt gevoerd, zijn merkwaardige onthullin gen gedaan, die een vreemd licht wer pen op de gang van zijn zaken, die in deze zaak is gevolgd. De raadsman van de coöp. stoomzuivelfabriek te Hoogeveen, mr. Speijer, heeft naar het Alg. Dagblad meldt aangevoerd, dat de fabriek te Hoogeveen slechts twaalf zendingen room naar België heeft verzorgd, terwijl de coöp. zui velfabriek „De Ommelanden" te Gro ningen op dezelfde manier honderden partijen room naar België zond. Des ondanks is „De Ommelanden" niets ten laste gelegd. Waarom niet? Mr Speijer heeft uöit de doeken ge daan, dat directeur De Boer naar Brus sel is getogen, toen hiet ministerie van Financiën van al dlie room een onfrisse geur in de neus kreeg. Directeur De Boer zou de Belgische opsporingsdienst aan inlichtingen hebben geholpen, waar voor men in Brussel zo erkentelijk was, dat tegen „De Ommelanden" geen ver volging werd ingesteld. Mr. Speijer noemde dit meten met twee i»q,ten en bepleitte op juridische gronden vrij spraak voor de verdachten, die hij ter zijde stond. De verdedigers hebben drie dagen ach tereen gepleit om het pad van hun cliënten schoon te vegen van de be schuldiging, dat rij voor een bedrag var ongeveer 37 millioen Belgische franken belasting hadden ontdoken, waartegen over een boete van 240 millioen francs was gesteld. De raadslieden hebben bestreden, dat de Belgische schatkist door deze rooim- invoer zou zijn benadeeld, beriepen zich op onjuistheden in de dagvaardin gen en höbben er op gewezen, dat Ne derlandse overheidsinstellingen hun me- dewerkiiing aan deze transacties hebben verleend, zodat dus de Nederlandse staat eveneens zou moetgn worden ver volgd. Ook keerden zij zich tegen het feit. dat de vervolgingen steunen op wetten uit 1822. 1843 en 1897. die voor een deel zijn herroepen en deels geen stra/Êmaat bevatten, De verdedigers heb ben ontslag van rechtsvervolging, resp. vrijspraak gevraagd voor hun cliënten. omzetten. Dit laatste punt zal nog nader bestudeerd worden. Van eigenlijke critiek op het bestuur was trouwens over het algemeen in de ze vergadering geen sprake. In dat op zicht had de voorzitter, de heer E. van Tellingen, van Zeist, een lichte taak. De penningmeester, de heer J. Haasdijk, van Rotterdam, zag zijn financiële jaarstuk ken slechts na luttele informaties goed gekeurd. Het verslag van de secretaris, de heer C. Brouwer, van Vlaardingen, lokte een uitvoerige bespreking uit, maar deze was meer naar aanleiding van dan over het verslag. De heer Brouwer had in dit verslag een overzicht gegeven van 5 jaar wenk van de bond. In die laatste 5 jaren is de bond. die in 1940 werd opgericht en in 1942 door de bezetter ontbonden in 1945 herrees, eindelijk de gelegenheid gevonden tot consolida tie. Nu per 1 Mei a.s. de vakgroepen band wordt verbroken, is er gelegenheid voor goede uitgroei. V akgroepen n alatensch ap Die liquidatie van de vakgroep gaf nog aanleiding tot allerlei vragen. Eén van de punten, die nu door de vrije organi saties behartigd kunnen gaan worden, is de vakopleiding en het examineren voor de toelating tot het bedrijf. De vakgroep had zich indertijd voorgesteld, als mo nument een nationale vakschool na te laten. Ze heeft d'it echter niet klaarge speeld en nu ligt voor de vrije organi saties de vraag, hoe zij de opleiding voor de leidende en zelfstandige func ties in het bedrijf ter hand zullen nemen Er zijri allerlei voorslagen, doch ook al lerlei problemen in verband daarmee. De in Amsterdam bestaande vakschool voor de gezellenopleiding, toont de bezwaren in verband "met haar tentoonstellingen en verkoop van het leerlingenwerk op Zondag. Het feit, dat er te weinig ge schoolden zijn en ook te weinig bevoeg de krachten voor het geven van Nijver heidsopleiding, roept anderzijds om spoedige vestiging van hogere-oplei- dingsinstituten, Een ander probleem is het voldoen aan de vestigingseisen. Het stelsel van de vakgroepen-Woltersom heeft deze naar voren doen komen, doordat het meubile- ringsbedrijf onder verschillende vak groepen was gebracht, zodat wie zich ln dit bedrijf wil vestigen acht diploma's moet hebben. De Christelijke bond streeft naar één diploma voor het geheel. Van groot belang was ook de bespre king over de mogelijkheden om met de grossiers en fabrikanten in het meuibile- ringsbedrijf een regeling te treffen, waar door alleen de gevestigde ondernemers in het bedrijf hun klanten naar de toon- kamers zouden kunnen zenden voor het doen van aankopen. Thans kan men zich niet onttrekken aan de indruk, dat ook rechtstreeks aan particulieren wordt ver kocht of ook via allerlei beunhazen. Misbruik W.W.-wet De secretaris deed nog een beroep op de vergadering om nauwkeurig te zijn bij de naleving van de Wachtgeld- en Werkloosheidswet. Thans bestaat de in druk, dat van deze wet misbruik wordt gemaakt, waardoor heel wat onnodige werkloosheidsdagen worden gemaakt. Tegen feestdagen e.d. worden bijv. de mensen ontslagen, die vroeger gewoon in dienst bleven. Het ligt in de bedoeling, door middel van plaatselijke commissies, bestaande uit werkgevers en werknemers toezicht op deze practijken te gaan oefe nen, teneinde ze daardoor de kop in te drukken. By K.B. is een groot aantal dapper heidsonderscheidingen toegekend aan Nederlandse mannen en vrouwen, die zich tijdens de bezettingsjaren hebben onderscheiden door moedig en beleidvol optreden tegenover de vijand. Het be treft hier in hoofdzaak leden van een K. P. en een zelfstandige verzetsgroep, die in de omgeving van Apeldoorn werkten, tal van wapendroppings .ver zorgden en deze wapens voorts distri bueerden, leden van geallieerde vlieg tuigbemanningen opspoorden, onder dak brachten en vervoerden, sabotage pleeg den aan straatwegen en spoorwegen, enz. Posthuum is de Bronzen Leeuw toegekend aan wijlen de heer J. H. de Rctoy, gewoond hebbende te Sprang-Capelle, die in De cember f944 een telefonie-zender bediende in een boerderij in nog niet bevrijd gebied en van daaruit belangrijke meldingen deed omtrent vijandelijke troepenconcentraties in het Land van Heusden en Altena. Hierdoor kon een gevaarlijke aanval in de kiem wor den gesmoord. Teen de bewoners van de boerderij door de Duitsers werden gear resteerd en met executie bedreigd, indien de marconist zich niet meldde, heeft De Rooy zich uit eigen vrije wil gemeld. En kele dagen later werd hij gefusilleerd. Aan de toenmalige vaandrig ir D. Flemming te Santpoort, die in Sprang-Capelle de zender bediende, welke contact had met de zen der van De Rooy, is het Kruis van Ver dienste toegekend. Het bronzen Kruis is posthuum toegekend aan wijlen mr W M Kolff uit Schiedam, die de basis legde voor een van de belangrijk ste inlichtingengroepen ten dienste van J Ned. Regering te Londen Het kruis van verdienst is o.a. verleend luit.-kolonel dr B. E. Erné te Delft, leider van een inliohtingsgroep op de Velinwe. die even voor de bevrijding van Apèldoorn door de linies ging, met een compagnie Canadezen terugkeerde, waardoor Apel doorn zonder artilleriebeschieting en der bloedvergieten kon worden bezet: huizen; de voormalige dpi. sergant le klas se A. A. Haksteeg te Rotterdam, die wapens van droppings nabij Apeldoorn naar elders vervoerde. Nieuw offensief in Indochina? De Franse Uniestrijdkrachten treffen voorbereidingen om het hoofd te bie den aan een verwachte nieuwe aanval door de Vietminh-opstandelingen, Vele officieren der Franse legerleiding zijn van mening dat deze aanval zich zal richten op Lai Tsjau, in het nabij van de Chinese grens gelegen gebied Thai. Ofschoon de verdedigingswerken van Lai Tsjau niet sterk zijn, vertrouwen de Fransen er toch op Vietminh-aan- vallen op deze post te kunnen afslaan, Morgen dichting gat bij Hellevoetsluis Van de zijde van de Rijkswaterstaat vernemen wij, dat morgen een poging gewaagd zal worden, het grote gat in de buitendijk bij Hellevoetsluis te dichten. Het is de bedoeling, dat in het gat een element wordt gebracht, bestaande uit twee betonnen schepen, aan elkaar ver ankerd. Dit element wordt morgenochtend om half zes naar het gat gesleept. Dan wordt eb afgewacht (half elf) om de beide be tonen schepen in een gunstige positie te kunnen brengen. Op het tijdstip van dood tij ('s middag 1 uur) moet in een tijdsbestek van een kwartier a een half uur het gevaarte in het gat worden ge draaid. Rijkswaterstaat verheelt zich niet, dat het dichten van dit grote gat een riskant karwei is, waarby mislukking niet is uit gesloten. Wanneer de operatie gelukt is een belangrijk werk tot stand ge-i bracht: dan is het eerste gat in een bui tendijk gesloten. Temeer is deze operatie belangrijk, aangezien door dit gat de inundatie van een groot deel van Putten wordt beheerst. Evacué's vrije toegang tot Diergaarde Gedurende de week van 1 tot en met 7 Maart hebben geëvacueerden op ver toon van hun kaart, vrij toegang tot Diergaarde „Blijdorp". 35 Het was de stem van de commandant. Eén van de soldaten haastte zich naar hem toe om de verklaring van het oponthoud te geven. Een ketter gevallen? Half dood? Kon hij niet verder Dan laten liggen de hele troep kon om één zo'n kerel niet op dit gevaarlijke rots pad blijven staan. Vooruit! Vlug! De soldaat haastte zich terug maakte Sar- kany los uit de gebonden rij. Liet hem liggen. Eén van de gevangen predikanten wilde de be klagenswaardige nog helpen; hem met de pug- tegen de rotswand zetten. Maar daar werd geen tijd voor gelaten opschieten was het parool. Vooruit dus! En voort ging het: langzaam en moeilijk, met bezwaarde harten en vermoeide voeten. Sarkany sleept zich zo dicht mogelijk naar de bergwand: op het pad lag hij de voorbij-trekken- den in de weg. Een bewaker zag dat; begreep de bedoeling. Hij lachte ruw. „Wou je ons uit de weg gaan, ketter?" schreeuwde hij. „Best! Maar doe het dan ook goed!" Hij greep de machteloze onder de oksels; sleur de hem dwars het pad over; liet hem neerplof fen in het ravijn. Een kreet van afgrijzen, een gemompel van verontwaardiging. De moordenaar keek dreigend naar waar dat klonk. Wie van die ellendelingen waagde het iets te mompelen, te zeggen? Maar zijn dreigende blik weerhield het woord niet. „Wie des Heren volk aanraakt, raakt Zijn oog appel aan," zei één van de gevangenen ern stig. Het was een verwijt, een beschuldiging, een waarschuwing. Een stomp met de geweerkolf was het antwoord de gevangene die gesproken had, struikelde voorwaarts. En verder ging de tocht. Stefan Sarkany was niet de enige, die op die tocht omkwam: eer Triëst was bereikt waren nog vijf anderen slachtoffer geworden van de wrede mishandelingen, die ze moesten ondergaan. En in Triëst, 'In de gevangenis donkere hokken, waar de veroordeelden met zes, acht man werden in ge dreven zouden ze toch enige rust kunnen vin den. De verschrikkelijke dagmarsen waren ten ein- DOOR H. te Merwe de en wat hun wachtte op de galeidenDe stakkers waren tè vermoeid, te gebroken, om daar nu reeds veel gedachten aan te geven. Ze snakten er naar te kunnen rusten, te zitten; te kunnen liggen mogelijk. O zeker, in de duisternis van hun muffe kerkers; maar toch zitten, toch liggen. En ze zouden in de lange, donkere uren de snauwende bevelen en de lasterlijke vloeken niet horen. Ze zouden met elkaar kunnen spre ken, elkaar kunnen bemoedigen, met elkaar kun nen bidden. Maar niet langer dan een enkele nacht duurde het verblijf in Triëst niet langer dan hun rust had geduurd na elke afmattende dagmars. Want de Spaanse galeien hadden de haven van Triëst verlaten; waren naar het Zuiden gevaren. En reeds de volgende dag ging de tocht ver der. De Po-vlakte door ging het, de Apennijnen over, Rome voorbij. Naar Napels. Onder een stralende hemel trokken ze door het bloeiende Italiaanse land; door Italiaanse steden met prachtige, indrukwekkende bouwwerken. Maar de afgebeulde stakkers zagen van die schoonheid weinig of niets: dagen vol grauwe ellende volgden op dagen vol grauwe ellende. Hongerig en vervuild en gewond sleepten de ge vangenen zich voort, als nu-zo-lang-al opgedreven door scheldwoorden en .slagen en stompen. Als' ze hun geloof niet hadden gehad! Hun ge loof in de genade van him Heiland, om Wiens Woord ze dit lijden droegen; Wiens belofte hen troostte, dat wie getrouw is tot de dood de kroon des levens zal ontvangen. Maar ze hadden dat geloof; maar ze geloofden die belofte. Ze wisten, dat het woord van hun Heer, hun Heiland, waarachtig is en getrouw. Dat weten, dat vast en zeker weten, sterkte hen. HOOFDSTUK XIV Galeislaven. Ten lange leste lag Napels voor hen. Het was een namiddag, een middag na een martelende morgen. Haveloos en vervallen zagen ze er uit, de gevangenen, die zo ver uit hun Hongaarse va derland waren weggevoerd. Tegen de blauwe lucht tekende zich de top van de Vesuvius af, boven de krater hing een grijze wolk. In de verte glansde de zee en dich terbij, in de laagte, lag de stad. Wordt vervolgd andere bladen: OVER de nationale opleving van Japan schreef de Manches ter Guardian dezer dagen het volgende: „Geen buitenlander kan het recht voor zich opeisen, dat hij de Japan ners volkomen begrijpt. Zij behoren tot de meest gecompliceerde mensen op aarde. Zij gehoorzamen aan een autoriteit, zonder zich af te vragen, waarheen die autoriteit hen leidt. Een Japanner kon in één en hetzelf de gesprek blijk geven van politie ke domheid en buitengewone listig heid. Zij hebben een groot minder waardigheidscomplex, maar geloven tevens, dat de „vier hoeken der wereld onder één dak (een Japans im perium)" gebracht kunnen worden. Zij kunnen blijk geven van grote vij andigheid jegens vreemdelingen, doch blijven onverschillig wanneer aan het licht komt, dat er een Russische spionnage-aiaire onder hun ogen in Tokio aan de gang is. De Japanners zijn over het alge meen niet in staat, de twee zijden die ieder probleem op z'n minst be zit, te zien. Daar 99 pet. van de be volking het land nooit heeft verlaten, is er een ingeboren mentaliteit, die de Japanner slechts bewust maakt van één gezichtspunt: het Japanse. En wie zich daarmee niet confor meert, wordt als niet ernstig, afge daan. Het wederoplevend nationalisme is een symptoom van teleurstelling als gevolg van de instorting van het imperium_ en van de bijzondere posi tie in Azië. Japan zou het van nu af liever alleen willen doen. maar in de huidige situatie is dit onmogelijk. Daarom heerste er een geïrriteerde stemming en een gevoel, dat het land niet geheel onafhankelijk is. Japan conformeert zich aan de Westerse po litiek, omdat het geen alternatief ziet. De gemiddelde Japanner ziet in het Westen een klankbord voor de openbare mening, voor Japans be langrijkheid in de internationale poli tiek, als een markt voor Japanse goe deren en als een over-gemateriali- seerde beschaving, waaruit Japan tech nische kennis kan putten, teneinde z'n positie als industriële mogendheid van de eerste rang te handhaven. De Japanner ziet het Westen niet als schatkamer van belangrijke denk beelden en godsdiensten. En de Wes terse levenswijze wordt nog minder bewonderd. Deze stemming is niet nieuw. Zij dateert van 1850. toen Ja pan z'n deuren opende na een afslui ting van drie eeuwen. En thans zijn de meeste Japanners zich bewust van iets, waarmee zij zichzelf geluk wen sen: het gevoel nl., dat de Verenig de Staten Japan meer nodig hebben, dan Japan het Westen nodig heeft. De buitenlanders in Japan hebben sedert 1945 drie fazen doorgemaakt. Eerst waren zij de „oprukkende strijd macht" (een euphemisme voor verove raars), daarna bezoekers en bezet ters" en tenslotte is de cirkel geslo ten en zijn ze weer gewoon „buitenlan ders" geworden. De atmosfeer ver andert. De oude garde krijgt meer invloed. Nationalisme en communis ten stoken het vuurtje van de arg waan jegens het Westen, dat verant woordelijk wordt gesteld voor de da ling van het nationale moreel. Helaas maakt het naar binnen gekeerde ka rakter van de Japanners deze men sen ondoorgrondelijker dan zij in wer kelijkheid zijn. Twee dingen steken boven alles uit in het hedendaagse Japan: 1. er be staat geen nationaal probleem, dat niet door de oorlog en de nederlaag scherper is geworden; 2. er zijn maar weinig Japanners, die er niet beslist van overtuigd zijn, dat Japan weer een sterke wereldmogendheid zal worden, niet met de hulp van de bajonet, maar via de Japanse ener gie en geschooldheid. En de komende 20 jaren zullen hierop het antwoord geven.." Arrestaties in Perzië? De Russische generaal Zahedi en een twintigtal andere personen, onder wie oud-ministers en -senatoren, zouden Woensdagochtend te Teheran in hechte nis zijn genomen. Generaal Zahedi werd kort voor de verbreking der diplomatieke betrekkin gen met Groot-Brittannië beschuldigd van samenzwering tegen de veiligheid van de staat ten behoeve van de Britse ambassade. Hij werd toen niet gearres teerd gezien rijn parlementaire on schendbaarheid als senator. Sedertdien hebben de senatoren, met de recente feitelijke ontbinding van de senaat> hun onschendbaarheid verloren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3