Wordt dijkdorp Nieuwendijk afgebroken en verplaatst? „We hebben bier altijd bet water op de stoep...." P.v.d.fl. en K.V.P.: Nieuwe technische Hogeschool komt te Eindhoven ZWITSAL Zo herrijst een zwaargetroffen gebied(8) Dit was niet te voorzien Abbenbroek kreeg van Wassenaar een tijdelijk gemeentehuis Zal nu wellicht de modernisering van Delft in gedrang komen? Hoest Uw Kind....T SIROOP VJ Verlies van landbouwproductie mogelijk deels te vervangen J De Rotterdamme. Pag. 3 Donderdag 26 Februari 1953 (Van een onzer verslaggevers) HET is een kleine groep hardwerkende Nederlanders, die zich in het dijkdorp Nieuwendijk in de Hoeksche Waard hebben gevestigd. Zij bouwden hun huisjes aan de buitenzijde tegen de dijk en namen er genoegen mee, dat bij hoog water de stoep en een stuk van hun bescheiden erven onderliep. De vrouw van de veerman en caféhouder Bijl, wier nieuwgebouwde huis onbeschadigd en fier op zijn plaats voor de enorme taak staan, een dijk staat, weet het kernachtig te zeggen: „Dat wisten we toch, toen we te leggen in hun dorp, dat door het dat betreft, heeft Den Hitsert een streepje voor: de grond is al weer droog gekomen. Hoe de toestand van het land is? Of er dit jaar nog aan een oogst valt te denken? Daarvoor hebben de boeren voorlopig geen tijd. Het herstel van boerderijen en erven vergt al hun aandacht en tijd. Het is wat vreemdin een serie over liet herstel der getroffen gebieden, te schrijven over een dorp dat wordt af gebroken. Toch meenden wij het m die serie te moeten opnemen, want de Nieuwendijkers zijn met dezelfde moed en drang naar herbouw bezield als de Hellevoetsluisers, die dezer dagen hun gat in de dijk gaan dichten en als de Bommelaars op Flakkee, die hier bouwden? En hadden we de raad van de vrienden en kennissen opgevolgd en de huizen aan de binnenzijde van de dijk gebouwd, dan stond er nu geen steen meer op de andereDe dijk is aan de binnenzijde totaal afgekalfd en heeft op sommige plaatsen nog maar een kruinbreedte van 80 centimeter." En nu is er sprake van, dat de buitendijkse huizen van Nieuwen dijk zullen moeten worden afgebroken en dat er een nieuw kom-dorp in de polder binnen de waterkering zal verrijzen. De toestand van de huizen is onbe schrijfelijk. In die rampnacht en de dagen daarna heeft het woedend opge zweepte buitenwater er met volle kracht tegen opgeslagen, buiten- en binnenmuren, huisraad en schuurtjes en hekken meesleurend en als ram gebruikend. Uit een van die wrakke overblijfsels treedt een man op de dijk. Uit een emaille schaal krabt hij met een stukje wrakhout de bedorven resten van wat eens misschien een maaltijd moest worden. Peinzend kijkt hij uit over de polder, als wij hem vragen, of hij al iels vernomen heeft van de gedwongen afbraak. „Iets officieels.nee. Maar het gerucht gaat. Zolang ik niets zeker weet, begin ik maar met opruimen en herstellen. Hoe het verder moet, dat moeten de hoge heren maar uitmaken." Wat bezielde deze mensen, toen zij hun huisjes zo aan het open water bouw den? vraagt men zich als buitenstaander af. Een paar gesprekken met de terug gekeerde bewoners, die repareren en opruimen, lost veel vraagstukken op. Het is de volikomen vertrouwdheid met het water, met het natuurgebeuren van eb en vloed, het is de traditie van het water, dat nooit hoger komt dan over het gors en bij springvloeden tot boven aan de kade voor de huisjes. „Maar dit", verzekert ons een groepje pratende men sen, „had niemand immers kunnen voor zien? Voor zoiets kCm je nu eenmaal niet dijken gaan bouwen of huizen beveili gen. water in tweeën is geslagen, Nieuwendijkers zouden niet graag buiten het kader van het herstel wor den bezien. En is een eventueel nieuw Nieuwendijk. een komdorp achter de herstelde dijk ook al is dit nog een toekomstdroom geen mijlpaal in het herstel van de nationale ramp, die de mensen daar zo aan den lijve hebben ondervonden Uitsmijter door ruit gesmeten Dinsdagavond wilde een 24-jarige schoenmaker, die volgens de politie enigszins onder de invloed van sterke drank verkeerde, een restaurant aan het Rembrandtplein te Amsterdam betreden. Toen hem dit door de portier werd ge weigerd ontstond een vechtpartij, die eindigde op het moment, dat de schoen maker de portier door een ruit wierp. De schoenmaker nam de vlucht maar werd achterhaald door een 22-jarige stu dent. Weer verweerde de schoenmaker zich en nu was het de student, die het slachtoffer werd. Hij viel en kreeg een van zijn ondertanden door zijn bovenlip. Uiteindelijk werd de schoenmaker toch aangehouden en ingesloten. De portier van het restaurant heeft een grote buil op het hoofd en mist drie kiezen uit zijn boven(kunst)gebit. J\Z[ET woest geweld ,is het water door de huizen heenge slagen, alles meesleurend wat het in de weg kwam. Men kijkt nu dwars door de huizen heen op het buitenwaterIn de verte ziet men nog vaag 'de omtrekken van het eiland Tiengemeten. heer Smoker, wil ons graag iets ver tellen van wat hij van Nieuwendijk weet. Het komt op hetzelfde neer: de huizen zijn zó verwoest, dat herstel nauwelijks lonend zou zijn. En dan: dijkbelang en veiligheid van de be woners! Wanneer beslist Dat er over deze verplaatsing van het dorp heel wat geconfereerd wordt, valt niet te verwonderen. Dat gaat nu eenmaal niet zo één-twee-drie. Wan neer zal de beslissing loskomen? Het is misschien wat veel gezegd, maar al deze geruchten, deze voorlopige be kendmakingen, verlammen de energie •an de Nieuwendijkers. Wat moeten zij doen? Hun huisjes herstellen? Het huisraad repareren? Of de boel maar laten liggen, omdat er tóch een nieuw dorp komt?. Zij zijn er wel ten zeerste mee gediend, dat er met deze beslis singen haast wordt gemaakt. De polder Den Hitsert, die achter Nieuwendijk ligt is er overigens ook niet zonder kleerscheuren afgekomen. De boerderijen, die vlak achter de dijk liggen, hebben op hun erven een vracht stro, hout, afval en wrakstukken kregen; de binnenkant van de dijk is één afgevi-eten ruïne, de—huizen en schuren missen hele stukken en zijn zelfs soms gedeeltelijk ingestort. Ook bij Goudswaard en Piershil, om maar eens een voorbeeld te noemen, staatKHJajjÖ mTm, begonnen! nog heel wat water in de polders. Wat verpleegsters deelnemen. Prot. „stafopleiding" voor verpleegsters Gisteren is in het Diaconessenhuis te Utrecht de Protestantse Stafopleiding voor Verpleegsters geopend. Het initiatief tot deze opleiding is uitgegaan van de Hervorm de Raad voor Kerk en Ziekenzorg. De verpleegsters die aan deze cursus deel nemen, hebben alle een leidinggevende posi tie in ziekenhuizen en ontvangen door het volgen Van deze opleiding een voorbereiding voor haar verantwoordelijke positie, doordat zij de techniek van het leiding-geven leren Gedurende twee jaar komen de cursisten 3 dagen per maand in het Diaconessenhuis bijeen, waar een aantal vooraanstaande do centen op de verschillende terreinen onder richt geeft op medisch, psychoiogisch.pae- dagogisch. sociologisoh en theologisch ge bied. De opleiding in Utrecht ie aangevangen met 33 cursisten. In Groningen is door de School voor maat schappelijk Werk aldaar lcort geleden een Dijkbelang Ach, als je de mensen daar wilt ge loven, is het helemaal niet nodig, de huisjes te verplaatsen. „Laat ons nu maar herstellen en opbouwen, dat is de minste moeite en dat brengt de minste, kosten met zich mee". Maar de secretaris van het Waterschap De Hoeksche Waard verzekert ons, dat het niet alleen in het belang van de veiligheid der bewoners is, dat men eventueel zal besluiten, het dorpje te verplaatsen. „Het is ook dijkbelang. Op deze wijze kunnen we de dijk nooit zo onderhouden als we dat wel zouden willen. Waar huizen staan, heeft een dijk nu eenmaal altijd te lijden. Niet door verzakking onder het gewicht der huizen, zoals men veelal denkt, maar door het voortdurend op en af klimmen op de dijkhelling, het graven van een trapje, het omspitten van een erf.... Over de veiligheid der bewoners be hoef ik u niet veel te vertellen. De mees te huizen hebben niet eens een uitgang naar de dijk, maar alleen maar een deur naar de open water-zijdeAls er dan ook een vloed komt, zitten ze als muizen in de val en moeten ze door de daken gered worden." Daarvan valt overigens niet veel meer te zien. De huizen staan er treurig bij. Stuk voor stuk hebben ze ernstige scha de. zoals een weggeslagen muur, een in gevallen dak, een ondermijnde fundatie, behalve het café van de veerman Bijl. Maar ja, dat is ook niet zo lang geleden door gemeente-architect Dekkers van Spijkenisse gebouwd. „En als u ziet. wat er onder de grond zitnóg wel een huis van beton, mei muren van 50 cm. dikte. Maar ja, het heeft zijn nut bewe zen, we hebben niet meer schade dan een paar uitgeslagen deuren en ramen in het onderhuis", aldus mevrouw Bijl. In de buurt blijven Zou het dan niet het eenvoudigst zijn, de huisjes af te breken en de mensen te laten evacueren? Ho-ho, dat gaat niet, want waar halen de [reidingen voor de stichting van een tweede technische hogeschool, hoefsmid en de timmerman zo gauw Maar er schuilt een addertje onder het gras: met dit wetsontwerp wordt hun klanten vandaan in een heel nieu- j njet uitgesproken, dat er inderdaad een tweede inrichting voor technisch ten 'de^verplaatste" jamlarbeicler™ ujt h°9er onderwijs moet komen, moor wel stelt de regering zich op het Nieuwendijk zo ineens gaan werken? standpunt, dat de Kamer, door de aanvaarding van deze uitgave, zich Je kunt een dorp nu eenmaal niet van bindt aan de beslissing van het (vorige) kabinet, dat, wanneer het onderzoek zal leiden tot de overtuiging, dat de tweede inrichting er moet komen, de plaats van vestiging zal zijn: Eindhoven. Eerste resultaat van adoptie: (Van een onzer verslaggevers) ABBENBROEK, het dorp op het eiland Putten, juist in het watersnood- gebied gelegen, heeft weer een droog gemeentehuis. Daar heeft de gemeente Wassenaar voor gezorgd door midden in het getrof fen dorp een keurige houten barak te plaatsen, waar burgemeester J. L. Wentholt voortaan het herstelwerk kan leiden, waar hij en zijn echtgenote tevens onderdak vinden totdat de polder weer door het water is vrijgegeven. in Abbenbroek waren komen helpen en hoe dit had geleid tot het plan, deze gemeente te adopteren. „De gemeenteraad van Wassenaar", aldus spr. „achtte he*t een groot voor recht. voort te gaan met het werk waar mee de politie vrijwel direct was begon nen." De burgemeester wees er voorts op, dat men thans nog niet kan zeggen, wat de adoptie zal inhouden, maar wel kon hij zeggen, dat dit slechts een be scheiden begin is. Grote dank bracht de burgemeester aan de directie van een ingenieursbureau die de barak beschikbaar had gesteld en voorts aan de Federatie Vrouwelijke Hulpverlening, die zich onder meer had beijverd met het inzamelen van kle ding en die tevens had gezorgd voor het interieur van de tijdelijke burgemeesters woning, Spr. memoreerde tenslotte de dienst, door de Wassenaarse predikant ds, Van Duinen in het overvolle Geref. kerkje te Abbenbroek jl. Zondag geleid en merkte op, dat in ons aller leven niets zonder bedoeling gebeurt. „Zo zal uit dit kwaad iets heel goeds geboren worden, wat duidelijk wordt als men de energie ziet, waarmede hier wordt aangepakt". Baron van Wijngaarden sprak de stel lige verwachting uit, dat burgemeester en wethouders van Abbenbroek met Gods hulp hun gemeentenaren zullen voorgaan in de moeilijke tijd die nu aanbreekt. Nog een bel „Woorden schieten hier te kort" Gistermiddag, toen een lijk voorjaarszonnetje de eindeloze watervlakte al z'n gruwelijkheid scheen te ontnemen, reed een depu tatie uit Wassenaar, met burge meester S. Baron van Wijngaarden aan het hoofd, langs het nog altijd meer dan een meter onder water staande gemeentehuis van Abben broek om in café Herrewijnen door het gemeentebestuur van Abben broek te worden ontvangen. Burgemeester Wentholt merkte in zijn welkomstwoord op. dat hij bij deze ge legenheid de Raad van zijn gemeente voor 't eerst in 1953 bijeen zag, zij het dan niet in een officiële vergadering. Nadat hij gesproken had over het schrille con trast tussen de gulden zonneschijn bui ten en de omstandigheden waaronder men hier heeft te leven, merkte de bur gemeester op, dat de inwoners van Ab benbroek, hoe vreemd het ook moge klinken, vertrouwd zijn geraakt met het hen omringende water, dat zij heen niet hebben gekend. Frisse kleuren Daarna ging hij zijn gasten voor naar het Julianaplein, in de volksmond Bleek veld genoemd, waar in frisse kleuren ge schilderd de houten barak als eerste blijk van adoptie in zeer korte tijd is rezen. Burgemeester Baron van Wijn gaarden, zich tot zijn ambtgenoot richtend, vertelde, hoe leden van het Wassenaarse politie- en reserve politiekorps al Dinsdags na de ramp Arnhem zou betere culturele sleer bieden (Van onze parlemenfsredacteur) EIGENLIJK is het maar een eenvoudig wetsontwerp, waarmee de Tweede Kamer zich op het ogenblik bezighoudt: het beschikbaar stellen van een bedrag van 15.000 voor het treffen van voorbe de kaart stuffen.... Daarom ook het plan om Nieuwendijk te laten herrij zen achter de beschutting van de dijk, in kom-hebouwing en met dezelfde in woners. Het veerhuis-café blijft in elk geval staan, ten eerste om de „sleutelpositie" aan het haventje, waar het veerbootje naar Tien Gemeten meert en ten tweede omdat het bewezen heeft, tegen de ergste storm en vloed bestand te zijn. Nieuwendijk valt eigenlijk in twee stukken uiteen. Oostelijk van het ha ventje is het gemeente Zuid-Beijerland. Westelijk gemeente Goudswaard. De gemeentesecretaris van Goudswaard, de Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Om kinderhoest te bestrijden is er: hebben. Eergisteravond en gistermiddag zijn de vertegenwoordigers van de verschillende fracties aan het woord geweest. Vanmiddag zou minister Cals antwoorden. Veel is er gezegd over de noodzaak van goede technici en ingenieurs in Neder land, een land, dat arm is aan grond stoffen en dus zijn industrialisatie moet zoeken in de richting van de verede lingsindustrie, terwijl daarnaast hei wetenschappelijk onderzoek van uiter mate groot belang is. In bijzondere mate werd hierop gewezen door twee inge nieurs: ir. Wijffels (kvp) en ir. Posthu mus ipvda). Wij willen ons hier beperken tot het deba: over de vestigingsplaats. In de eerste plaats werd er door de heren Weiter (knp), Tilanus (ch), Roos- jen (ar), Van Dis (sgp) en GortzaK (comm.) bezwaar tegen gemaakt dat door aanvaarding van deze begrotingspost fei telijk een definitieve uitspraak zou wor. El' zijn meer kapers op de kust:;den gedaan over de eventuele plaats van ook Twenthe en Arnhem willen J?0* !?evhV,0,'Ul,i,;~,?.r "j' was hierover allesbehalve gesticht. Zij een technische hogeschool ging zelfs iets verder en deed duidelijk blijken van grote voorkeur voor Arnhem. Vooral had zjj er bezwaar tegen, daar Eindhoven als cultureel centrum, voor de studenten ten achter slaat bij Arnhem. De heer Gortzak knoopte hierbij aan. door te zeggen, dat de cultuur, die in Eindhoven beoefend wordt, geheel onder invloed van Philips staat: daarom vond hij een al te sterke binding van de even tuele nieuwe technische hogeschool aan de industrie uit den boze. De heer Tilanus, die aarzelend tegen over de gehele kwestie stond, evenals trouwens de heer Roosjen (ar) liep zelfs rond met het plan, een motie in te die nen, waarin de Kamer duidelijk zou uitspreken, dat aanvaarding van de post van 15.000 de regering zou verplichten, plannen gereed te doen maken, zowel voor een inrichting te Arnhem als een inrichting te Eindhoven. Hij hoopte echter, dat de regering zonder motie reeds een zodanige toezeg ging zou doen. Daarop is echter niet veel kans: duide lijk is gebleken, dat zowel de KVP als de PvdA zich zullen verenigen met de keuze: Eindhoven. Mgr Stokman van de KVP koos voor deze plaats namens zijn fractie uit volle overtuiging: decentra lisatie van het technisch hoger onder wijs is nodig en men moet in het Zui den beginnen. Slechts zeer, zeer be langrijke wijzigingen in de omstandig heden zouden er toe kunnen leiden, dat later wijziging in zijn opvatting zou ko men. Als troostprijs hield hij op de ach tergrond open de mogelijkheid van de stichting te zijner tijd van een derde technische hogeschool in het Oosten var ons land. Arnhem vond hij helemaal ver keerd: het culturele aspect is voor tech nische studie niet belangrijk en er zijn al veel universiteiten enz. in de buurt (Utrecht, Nijmegen en Wageningen). Ook ir. Posthumus (PvdA) voelde voor de keuze Eindhoven, maar hier was een andere nuance te constateren. Eindhoven en Arnhem zijn op zichzelf beide aanvaardbaar, maar nu de regerine Eindhoven heeft gekozen is de PvdA niet bij machte te bewijzen, dat Arnhem beter is- Hij was zeer geporteerd voor nog verder gaande decentralisatie. Op deze gronden zou Arnhem buiten de ge zichtskring liggen, a?ngezien een derde T.H. dan nimmer tot stand zou komen. Toch stelde hij als voorwaarde, dat de T.H. te Eindhoven niet zal uitgroeien tot een groot instituut als Delft, waar d; moeilijkheden al groot genoeg zijn. Wan neer het studentental boven de 1000 zoi komen, zou de regering ernstig moeten overwegen, plannen te beramen voor derde T.Hbijvoorbeeld te Zwolle. Wat d moeilijkheden te Delft betreft, ook hierover werd gesproken. Mevr. FortanierDe Wit en de heren Tilanus en Roosjen waren er niet zo gerust op, dat door de stichting van een tweede T.H. de uitgaven voor verbetering en modernisering van de opleiding te Delft niet in het gedrang zouden komen. Dat werk moet met kracht worden voort gezet en zij vroegen een duidelijke ver klaring van de bewindsman. De Kamer aanvaardde gistermiddag nog zonder debat een wijziging van de Middelbaar Onderwijswet. De Hoger Onderwijswet en de Pensioenwet. De belangrijkste bepalingen hiervan zijn de verhoging van het percentage van het subsidie aan bijzondere middelbare scho len en gymnasia, de gelijkstelling van Nadat burgemeester Wentholt, die zijn ambtsketen op eenvoudige werkkleding droeg, de sleutel van zijn ambtgenoot had aanvaard en de deur van de nood- secretarie annex woning had geopend, dankte hij hartelijk voor dsze welkome hulp. „Het is beter te geven, dan te ont vangen, maar wij hebben niets meer te geven", zo merkte hij op. „Het gemeente bestuur van Abbenbroek durft bijna niets meer te vragen, zo veel krijgen wij De heer Wentholt vertelde, hoe hij op deze juist geopende deur nog wel een bel had durven vragen, die prompt werd geleverd. „Mijn wooi'den schieten hier te kort en mijn gevoelens misschien ook wel". Zo ontving Abbenbroek van een ge meente, waarmee het vroeger nimmer te maken had, een grote stimulans om voort te gaan met het moeizame werk van de roederopbouw. De burgemees ter met gerechtvaardigde trots lieten hij en zijn echtgenote hun 'tijde lijke woning zien kan zijn werk weer beter op orde stellen en daar naast vindt hij in eigen huis weer de zo nodige rust om nieuwe krachten op te doen. Advertentie. Trage darmwerking is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning i z°, vonden de bewoners van j Nieuwendijk hun woningen terug, kapotgebeukt door het water. Deserteurs hielpen in rampgebied Stral aanmerkelijk verlaagd Drie van zes Indië-deserteurs. die op 1 Februari te Schoonhoven in voor arrest zaten en dadelijk hun diensten voor hulpverlening in het rampgebied aanboden, stonden heden voor de krijgsraad te velde-West terecht Deze Amsterdamse jongens, behoren de tot een groep van 1700, die in 1946 '48 weigerden naar Indonesië te vertrek ken en die eerst drie maanden geleden gearresteerd konden worden, zagen hun dienstvaardigheid beloond met een half jaar vermindering van straf. Omdat zij dadelijk hadden aangepakt en zich te Ouderkerk aan de IJssel en elders flink gedroegen, vorderde de auditeur-militair tegen twee hunner, die van inschepingsverlof waren weggeble ven. zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen de derde deserteur werd een jaar met aftrek gevorderd. De auditeur militair zeide. dat deze verzachting van straf in het licht der daden van de ver dachten bij de watersnood, op haar plaats was. Dr mr dr W. Schuurmans Stekhoven, verdediger van de drie deserteurs, was het met deze opvatting eens. De krijgs raad te velde vonniste conform de eisen. Eind Maart zullen de andere drie deserteurs- van deze groep vrijwillige helpers voor de krijgsraad terecht staan. Ramp zette 75.000 ha bouwland onder water Twaalf percent van de gemiddelde landelijke tarwe-opbrengst, vijftien per cent van de normale gerstopbrengst, drie percent van de haverproductie, twintig r- ae eindexamengetuigschriften der bijzon dere middelbare meisjesscholen, handels- dag- en handelsavondscholen met die der overeenkomstige openbare scholen en de opening van de mogelijkheid, ook aan niet aangewezen bijzondere gymnasia subsidie toe te kennen. Gelukwensen en bloemen QISTERMIDDAG, na de thee pauze, kwam naast minister Cals in de Tweede Kamer achter de regeringstafel mej. dr De Waalstaatssecretaresse van On derwijs, haar plaats innemen. Op de tafel was een pot bloemen ter verwelkoming geplaatst. De voorzitter, dr. L. G- Kortenhorst, verwelkomde haar op de hem eigen vlotte wijze: hij noemde het een historisch moment, dal voor de eerste maal een „vrou welijke bewindsman" haar in trede in de Kamer deed. Namens de Kamer sprak hij er zijn verheugenis over uit, dat er een vrouw in het kabinet is opgenomen en wenste, dat haar optreden een succes voor de bewindsvrouw zou zijn. Voorts hoopte hij, dat „een vrouw in het kabinet" een traditie zou worden. En hij sprak een geluk wens uit aan het adres van de staatssecretaresse en het Neder- i andse volk. Het korte toe- I spraakje van de voorzitter werd bekrachtigd door een hartelijk I applaus. HET nieuwe raadhuis in Ab benbroek. Het is maar een barak geschonken door het gemeentebestuur van Wassenaar 7naar men is er in Abbenbroek heel blij mee. Het echte raadhuis staat nl. nog een meter in 't water. Eerste hulpverlening komt niet in mindering Hier en daar schijnt er misverstand te zijn over de uitdeling, die door het Rode Kruis in de eerste dagen na de overstromingsramp aan de getroffenen kon worden georganiseerd, zo deelt men ons van de zijde van het Natio nale Rampenfonds mede. Deze uitdeling was bedoeld als de eerste noodzakelijke hulpverlening en zal niet in mindering worden gebracht van het uiteindelijk uit te keren bedragen aan .schade door het Nationale Rampenfonds. percent van de vlasteelt, 10 percent van de consumptie-aardappelproductie (een derde van de kleiaardappelproductie) en tien percent van de Nederlandse snikerbietenproductie, zal door de waters nood dit jaar vermoedelijk wegvallen. Deze voorlopige raming werd gemaakt der deskundigen van de Stichting voor de Landbouw op basis van de oogstcij- fers 1951 bij een aangenomen door zee water bedorven oppervlakte van 75.000 hectare akkerbouwland. Dit zou betekenen, dat ons land de opbrengsten van 10.000 hectare tarwe, 10.500 hectare gerst, 4.500 hectare haver, 13.000 hectare aardappelen. 14.000 hecta ren suikerbieten en meer dan 20:000 hectare andere producten als vlas (6000) en peulvruchten (5000) zou moeten missen. Over het algemeen genomen acht men het mogelijk, de verliezen aan vitale producten als aardappelen en suikerbie ten door teelten elders te vervangen. In dien door een aantrekkelijke regeling, bij voorbeeld door het stellen van eeu minimum-garantieprijs op korte termijn, de teelt van consumptie-aardappelen wordt aangemoedigd, dan zullen de te derven 310.000 ton aardappelen zeker v.-el geteeld worden, aldus de deskundi gen van de stichting. Indien naar een enigszins normale binnenlandse suikerproductie wordt gestreefd, aldus de deskundigen, dan zal de bietenprijs zodanig moeten worden verhoogd, dat in niet getroffen gebied, naast zomergerst, de verbouw van sui kerbieten aantrekkelijk wordt. Daar de suikerbiet een zoutminnend" gewas is, kan deze in drooggevalen gebied even tueel worden geteeld. Verliezen aan min der vitale producten als tarwe, voeder- granen en vlas zal men zich waarschijn- liik moeten getroosten en ten dele door invoer moeten vervangen. Voor poot- aardappelen is in verband met uitvoer- mogelijkheden, een oplossing gevonden. Uitgewezen Russische journalist vertrokken De door de Nederlandse regering uit gewezen journalist L. Pissarev heeft gisteravond aan boord van de Sowjet- russïsche zeesleepboot „Priliv" de terug reis naar zijn land aanvaard. De heer Pissarev was des middags reeds onder politiebegeleiding per auto naar het Stenen Hoofd te Amsterdam gebracht, waar de Priliv sinds twee da gen voor anker lag. Pissarev bleef met zijn begeleiders in de auto tot omstreeks kwart over zes, toen hij over de loop plank van de zeesleepboot werd geleid. Een auto van de Russische ambassade wachtte op de kade. totdat de Priliv zich van de wal los had gemaakt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2