Ad enauer en Bidault werden het eens Maar in Frankrijk loeren weer andere problemen om de hoek Twee vliegtuigen boven ons land verongelukt Sultan Hamid aanvaardde leiding van Westerling's strijdmacht Dr J. van Baal gouverneur van Nieuw-Guinea B" Gelukkige keuze Uitgangspunt 50ste Jaargang No. 14132 Bureaux: Witte de Withstraat 30, Telefoon 27490. Klachtendienst abonnementen 6.30—- 7.30 uur. Zat. 56 uur. Abonnementsprijzen: per week 0.47; per maand 2.per kwartaal 6. Adv.-prijs 40 ct. per m.m. (Bij contract kor ting). Familieberichten 20 ct. Der m.m. Giro 39639. Tel.-adres: DERODA, Postbus 948 Drïtottmïammrr Directeur: J. GROENE WE GEN Hoofdredacteur: J)r. E. D1EMEÖ Cbristelijk-Nalionaal Dagblad „Stattfyasfób is gVMroen mijn jjert m Irgbrnspoet" Donderdag 26 Februari 1963 Steunt het Nationale Rampenfonds Giro 9575 Europees leger overwon nieuwe hindernis DE CONFERENTIE TE ROME is in verschillende opzichten zeer vrucht baar geweest. Er was veel enthousiasme voor het Nederlandse voorstel betreffende een Europese tolunie en gisteren slaagden de zes ministers er zelfs in (zoals we in een groot deel van onze vorige oplage konden melden), het FransDuitse geschil over de Franse aanvullende protocollen bij het Europese legerverdrag, bij te leggen. De ministers hebben nu een interimcommissie van deskundigen ver zocht, voort te gaan met de bestudering van de Franse protocollen en hierbij rekening te houden met de positie van landen, die de verant woordelijkheid dragen voor overzeese gebiedsdelen, zonder echter hinderpalen op te werpen voor een spoedige bekrachtiging van het verdrag voor het Europese leger. De zes ministers zullen er nu bij de parlementen hunner landen op aandringen, dat het verdrag zo spoedig mogelijk wordt bekrachtigd. De Russische bedreiging voor Europa is nog even grooi als ooit te voren. Er moet geen tijd worden verspild bij het opnemen van een herbewapend Wesl- Duitsland in een gemeenschappelijk ver dedigingsstelsel. Dit lieten de ministers, die Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk en Italië ver tegenwoordigden. weten nadat de im passe was overwonnen. Na twee geanimeerde besprekingen stemde Bidaulit er in toe, dat de Franse eisen opnieuw werden gefor muleerd, zodat zij aanvaardbaar zou den worden voor de vijf andere deel nemende landen. Deze Franse proto collen moeten worden, toegevoegd aan het EVG-verdrag. dat al door de regeringen is getekend en dat thans in het stadium van de parlementaire goedkeuring verkeert. Zij zullen slechts verklarend zijn, maar niette min noodzakelijk. aangezien het Franse parlement zonder de protocol len het verdrag zeker niet zal goed keuren. zo verklaarde Bidault. Tevoren had kanselier Adenauer z'n collega's laten weten, dat de oor spronkelijke voorstellen de kern van het EVG-verdrag wijzigden, hetgeen voor West-Duitsland onaanvaardbaar In Parijs Was er in Rome verheuging over de bereikte resultaten, in Parijs heerste een geheel andere stemming. De moge lijkheid dat de Nationale Vergadering he'; EVG-verdr?.g zal goedkeuren, schijnt steeds kleiner te worden. Minis ter Pleven (Defensie) heeft voor een Ka mercommissie nog eens nadrukkelijk ver klaard, dat niets Duitsland kan verhin deren, z'n gehele bewapeningsindustrie zonder beperking of controle weer op te bouwen, indien het EVG-verdrag niet wordt bekrachtigd. Een gemeenschappelijke Generale staf noemde Pleven de beste waarborg te gen de wedergeboorte van een Duits nationaal legér. Iedere verhoging van de sterkte der nationale eenheden hangt af van de eenstemmige goedkeuring der deelnemende landen. Dit betekent, dat Frankrijk met z'n vetorecht kan ver hinderen. dait Duitsland z'n contingent in de EVG groter kan maken dan de Franse bijdrage tot het voorgestelde le ger. Op een andere plaats in Parijs ver telde generaal De Gaulledat het Europese legerplan niets anders is dan een camouflage voor Frankrijks nationale abdicatie en een gerust stellende fictie voor een gechlorofor meerde openbare mening. Het zou slechts Europese soldaten ter be schikking van de Amerikaanse stra tegie stellen. De Gaulle wees op de mogelijkheid, dat de Amerikanen zouden besluiten, in geval van een oorlog Frankrijk niet te verdedigen en terug te trekken op Engeland, Spanje en Turkije (de zgn. phere- fical strategy). De Fransen zouden daar dan niets tegen kunnen doen. Tegen Na deze rede van De Gaulle ver wacht men in politieke kringen te Parijs, dat de 85 Gaullistische afge vaardigden in de Nationale Vergade ring zullen weigeren, het verdrag te bekrachtigen. Naar verwacht wordt, zullen de 35 dissidente Gaullisten dezelfde houding aannemen. De kansen op bekrachtiging zijn voorts verminderd door het aftreden van de gematigd-conservatieve Chastel- lain, een voorstander van het verdrag, als lid van de belangrijke commissie van Buitenlandse Zaken. Hij wordt vervangen door z'n partijgenoot Bar- doux, die een tegenstander is. De com missie bestaat nu uit 24 tegenstanders en ten hoogste 20 voorstanders van het verdrag. Het advies van de commissie zal ongetwijfeld van invloed zijn o de houding van de parlementsleden. Oude weduwe vermoord te Ede Vermoedelijk in de afgelopen nacht is te Eede. (gemeente Aardenburg) nabij de Belgische grens een roofmoord ge pleegd op een alleenwonende weduwe. De 83-jarige A. Neulen. weduwe van E. van den Bossche, werd vanochtend dood in haar bed aangetroffen. Het hele huisje, eennoodwoning, was overhoop gehaald. De vermoorde weduwe was van Duitse afkomst en reeds meer dan vijftig jaar te Eede woonachtig, Vermoed wordt, dat het de daders te doen is geweest om geld te krijgen. Ahoy maakt school „Laat nou maar, zo eet-ie tenminste". Engelse taait voor „Beurzen open" £^EERLINGEN van de Amster damse banketbakkersschool ontfermden zich gisteren op Schiphol over een „taartje" dat twee stewardessen uit het Lon- dense vliegtuig droegen. De taart die een gewicht heeft van ongeveer vijftien pond, is van builen geheel afgedekt met witte dragant en gevuld met cake waarin grote hoeveelheden vruchten zijn verwerkt. Een bijzonderheid is voorts dat de taart niet bederft, maar het beste smaakt als ze enige maanden oud is. Dit staaltje van vakman schap werd vervaardigd door de Engelse banketbakkers Whiting en McCarty, die er 80 uur aan werkten. Whiting en zijn collega, die in de oorlog in de buurt van Nijmegen vochtenboden gister morgen de taart aan aan mr. Stikker, onze ambassadeur in Londen. Die zond het gebak per K.LM. naar Nederland. De taart zal nu in het programma „Beur zen open dijken dicht" worden verloot. In Engeland bracht een soortgelijke taart f 14.000 op. Zesjarige jongen verongelukt Te Rotterdam is gistermiddag tegen drie uur de zes-jarige Aart Boer uit dc Kamillestraat in die straat tengevolge van een aanrijding om het leven ge komen. Het ventje stak met zijn autoped de straat over werd aangereden door een vrachtauto en kwam onder het rechter voorwiel terecht. In ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat het knaapje was overleden. Parachutesprong uit brandend vliegtuig Twee vliegtuigen zijn gisteren hoven ons land verongelukt, gelukkig zonder dat er slachtoffers te betreuren zijn. In Beekbergen stortte omstreeks half twaalf een lestoestel van de Nationale Lucht- vaartschool neer, nog voordat een nood landing kon worden gemaakt wegens een motorstoring. De instructeur II. Kelder uit Rijswijk kreeg enkele inwendige kneuzingen, de. tweede inzittende, de sergeant-leerlingvliegcr J. H. v. d. Veen kwam met de schrik vrij. De instructeur Is naar het .Tulianaziekenhuis te Apel doorn overgebracht. Ongeveer een uur later viel vlak bij het vliegveld Eelde een toestel van de Sweedse luohtmacht te pletter. Het maakte deel uit van een formatie van drie vliegtuigen, die van Ypenburg op weg waren naar Zweden. In de omge ving van Eelde merkte de piloot dat een van zijn motoren defect was geraakt. Slechts een paar seconden nadat hij contact had opgenomen met. de chef van de bevelling van het luchtverkeer dook het toestel brandend naar beneden. De bestuurder kreeg benzine over zijn vliegpak en moest in brandende kleding uit zijn vliegtuig springen, dat op de grond explodeerde. Hijzelf viel in een sloot, waar hij terstond zijn brandende kleren kon doven, Hij liep alleen een paar lichte brandwonden op. Een mili taire commissie uit Amsterdam heeft het onderzoek in handen. Saldo Rampenfonds 63,5 millioen Uit Curacao twee millioen ontvangen Het totale bedrag voor het Na- Ontkenning van al het tenlastegelegde Maar hij beraamde niet het plan, de ministerraad te overvallen TE DJAKARTA is gisteren het proces begonnen tegen sultan Hamid II, destijds minister van Staat en hoofd van het zelfbestuursgebied Pontianak. Sultan Hamid werd op 6 April 1950 gearresteerd onder verdenking van opstand tegen het wettig gezag. Tijdens de zitting ontkende sultan Hamid zich schuldig te hebben gemaakt aan hetgeen in de ten lastelegging is opgenomen. Als leider van de strijdmacht van Westerling (de APRA) zou hij gepoogd hebben de stad Bandoeng en het parlement te bezetten. Voorts zou hij Westerling overgehaald hebben tot een overval op de ministerraad. \Joorts zou het plan bestaan hebben _de minister van Defensie, 'de secretaris-generaal van dit ministerie en de chef-staf van de Indonesische strijdkrachten neer te schieten. De sultan ontkende de juistheid van de tenlastelegging, maar gaf toe, dat hij op verzoek van Wester ling zich belast had met de leiding van zijn strijdmacht, de A.P.R.A.- troepen. Hierin had hij echter eerst toegestemd, nadat Westerling be reid was gebleken aan bepaalde voorwaarden te voldoen. Hamid aanvaardde dus niet on middellijk de leiding, zodat toen de overval op Bandoeng plaats vond Westerling zelf nog zijn troepen aanvoerde. pii. i Hamid verklaarde de voornaamste üonaal Rampenfonds bedroeg gis- leider van Westerling's opstandelingen geworden te zijn, omdat hij de Indonesi- teravond 63.5 millioen gulden. Dinsdagavond was de stand 59.7 millioen. In de stijging met bijna vier millioen is twee millioen begrepen uit Curacao. c mijnindustrie heeft in totaal f 2.603.610 opgebracht voor het Natio naal Rampenfonds. Bovendien heeft het personeel van de gezamenlijke mijneni ctpiïnrJpn nog 29.863 hectoliter deputaatkolen be schikbaar gesteld voor de slachtoffers in de noodgebieden. sehe federale structuur wenste te bewa ren. Hij was van oordeel, dat deze struc tuur in gevaar gebracht werd door 'de republikeinse nationalisten, die er naar streefden daaraan een einde te maken. Deze mensen, zo betoogde hij, schon den de Indonesische grondwet. Hij voegde hieraan toe, dat hij het nood zakelijk achtte zijn toevlucht tot de wa penen te nemen om de anti-federalisti sche beweging te onderdrukken, aange zien de republikeinse nationalisten hun plannen eveneens met de wapenen DE stralende zon gaf gisteren aan het overstroomde gebied op Putten een beklemmende, schoonheid. Hamid onthulde, dat h(j medio Jan. 1950 de leiding van de opstandelingen op zich genomen had op voor waarde, dat de troepen onder zijn commando uit Indonesiërs moesten be staan, dat hij het juiste aantal man schappen benevens hun uitrusting en de garantie van voldoende financiële, steun behoorde te bezitten. Hij zei, dat Westerling met al deze voorwaarden ingestemd had tijdens een bijeenkomst, die in Januari 1948 in een nachtclub in Djakarta gehouden werd. Over de politiek was echter eerst op de tweede bijeenkomst gesproken, die een jaar later één week vóór de over dracht van de souvereiniteit gehouden werd. Westerling gaf toen uiting aan zijn ontvredenheid over de benoeming van Soekarno tot president. Nopens het plan om de ministers ge vangen te nemen verklaarde Hamid, dat Westerling dit plan beraamde. Het mis lukte, omdat Westerling de hoeveelheden wapens, die voor deze operatie nodig waren, niet bijeen kon krijgen. Volgens bet plan zou het kabinetsge bouw op 24 November 1950 des avonds te zeven uur, wanneer de ministers hun vergadering ongeveer beëindigd zouden hebben, aangevallen worden. Hamid zelf zou op die vergadering aan wezig zijn en behoren tot de gearresteerde V. QROTE buizen spuiten het zand aan voor een nieuwe dijk in Den Bommel op Flalckee. Koninklijk Paar vloog naar Londen Vanochtend om half tien is het Konink lijk Paar per vliegtuig naar Engeland vertrokken. Het toestel, waarmee zij vlogen, kon wegens de mist niet landen op London Airport en streek neer op het militaire vliegveld Hendon. Ondanks het slechte weer maakte de Prins een per fecte landing. Een vlucht over het door overstromin gen getroffen eiland Caravey kon door het ongunstige weer niet doorgaan. De rolbaan op het vliegveld was met fakkels verlicht, omdat het niet zeker was of het toestel, dat veertig minuten over de vlucht had gedaan, wel zou kunnen landen. Van de verkeerstoren aaf kon men namelijk de andere kamt van het veld niet zien. De Koningin werd begroet dooi- mr. stikker, de Nederlandse ambas sadeur in de Britse hoofdstad. Prins Bernhard bleef nog er-ge tijd op het vliegveld om enkele zaken te regelen. Daarna zou hij per auto naar Londen gaan om zich bij de Koningin te voegen. Juichende vrouwen omringden' de auto van Koningin Juliana toen zij drie kwartier na de landing bij de koninklijke academie aankwam. De Vorstin was toen 40 minuten op het tijdschema achter. De Koningin droeg bij haar bezoek een lange bontjas over een lichte tweed japon. Verwaacht werd, dat Koningin en Prins vanmiddag om half zes weer uit Londen zouden vertrekken. ministers. Hij had Westerling echter instructie gegeven om hem slechts los jes aan de voeten te binden. Na het welslagen van de operatie zou Hamid tot minister van Defensie uitge roepen worden. Het proces is tot Zaterdag verdaagd. Dan zal het verhoor der getuigen een aanvang nemen. Juristen verwachten, dat het proces enkele maanden zal duren. IJ Kon. Besluit van 25 Februari deAn_ is dr Jan van Baal, lid derl Tweede Kamer, met ingang van 1 April 1953 benoemd tot gouver neur van Nieuw-Guinea. Dr J. van Baal studeerde te Leiden bewegingen diende te weten en dat hij I letteren en wijsbegeerte en promoveer- Godsdienst en samenleving landsch Zuid Nieuw-Guinea." In 1936 werd hij controleur van Me- raukee, waar hij tot 1938 wgrkzaam was. In dat jaar ging hij naar Java als resi dent-secretaris. In 1941 werd hij belast met het adatonderzoek op Lombok. De Jappen maakten aan dat werk een ein de. Na zijn gevangenschap, die hij en zijn gezin goed doorstonden, kreeg hij ander half jaar ziekteverlof. In 1948 keerde dr Van Baal terug naar Lombok als assis tent-resident. in 1949 werd hij werk zaam gesteld in Medan en in 1950 trok hij met de Nieuw-Guinea commissie naar Nieuw-Guinea. Hij fungeerde als hoofd van het kantoor bevolkingszaken, keerde dat jaar met de commissie terug naar Nederland, werd lid van de Neder landse delegatie in de speciale commis sie voor de minder ontwikkelde gebie den der Ver. Naties en woonde dus ver schillende vergaderingen te New-York en Genève bij. In Januari 1951 keerde hij naar Nieuw-Guinea terug. In de zomer van 1952 bezocht hii op doorreis naar New-York opnieuw ons land. Toen werd hij evenwel Indisch deskundige in de A.R. Kamerfractie. Nieuw Kamerlid Drs C. P. Hazenbosch. hoofd van de Sociaal-Economische dienst bij het C.N.V. zal dr Van Baal waarschijnlijk opvolgen als lid van de A.R. Tweede Kamerfractie. In October 1950 besloot drs Hazen- bosch de Stichting van de Landbouw, waar hij werkzaam was te verlaten, en in dienst te treden bij het C.N.V. Hij was destijds lid van de Nederlandse Vereniging van Christelijke Kantoor- Handelsbedienden. Reeds m Augustus 1950 deed het C.N.V. een beroep op de heer Hazen- bosoh. toen de algemene vergadering hem koos tot secretaris van het dage lijks bestuur. De gekozene bedankte evenwel voor deze functie, die was vrij gekomen door het vertrek van de heer D, W. Ormel als secretaris naar Stichting van de Arbeid. De Noordelijken hebben sinds het uit breken van de vijandelijkheden op Korea tot 20 Februari 1.753 vliegtuigen verlo ren, waarvan 766 vernietigd, 136 waar schijnlijk vernietigd en 853 beschadigd. De V N. verloren in dezelfde periode 884 toestellen. T"\E benoeming van dr. Van Baal tot gouverneur van Nieuw-Guinea hebben wij dezer dagen reeds aangekondigd. Thans is zij offi cieel geworden. Met ingang van 1 April a. s. zal dr. Van Baal gouver neur van Nieuw-Guinea zijn. Het is onze overtuiging, dat de regering in hem een gelukkige keuze heeft gedaan. Nieuw-Guinea mag aanspraak ma ken op een goed en bekwaam gouver neur. Het land heeft het nodig. Het vraagt een man, die het land kent en die van het volk houdt. Het vraagt een man, die in zich de eigenschappen verenigt om zulk een gebied op de rechte wijze te besturen. Het vraagt een man, die weet wat hij wil zonder in eigenzinnigheden te vervallen. Het vraagt ook een man, die van vasthou den en doorzetten weet, zelfs wanneer de problemen nog ingewikkelder wor den dan zij nu reeds zijn. Dr. Van Baal is zulk een man. Het valt ons niet moeilijk, te zeggen waar om wij ons over deze keuze verheugen. In de eerste plaats om de man zelf. Men mag van hem zekere verwachtin gen hebben Men kan hem met ver trouwen zü belangrijke post zien in nemen. Hij zal de steun behoeven van allen die. hier en ginds, de belangen van het Nieuwguinese land en volk voorstaan. Wij zouden ons wel zeer vergissen, wanneer die steun hem niet in ruime mate zou worden gegeven. Onzerzijds wensen wij hem voor zijn belangrijke taak het beste. En wat dat beste is, is voor hem geen geheim: Iiet is de zegen van Boven, die ook hij niet ontberen kan. Er is nog een reden waarom wij ons over deze keuze verblijden. Die reden hangt samen met het feit, dat de keuze ditmaal gedaan is uit een be paalde kring. We kunnen het nog beter zeggen: Bij deze keuze is een bepaalde kring doorbroken. In de afgelopen ja ren hebben reeds al te veel benoemin gen plaats gehad, waarbij het voor naamste motief wel scheen te zijn dat de benoemde behoorde tot een van beide grootste regeringspartijen. HetA Koninkrijk heeft er de nadelen van ondervonden. Nu is het anders gegaan. "Van dit symptoom ener nieuwe koers moge zij dat blijken te zijn zal ieder wel denkend mens met genoegen kennis nemen. Wie er op achteruit gaat, is de Tweede Kamer. Van dit hoge college maakte de benoemde nog slechts korte tijd deel uit. maar hij had zich ook daar reeds doen kennen als iemand, die van de Nieuwguinese aangelegen heden uitstekend op de hoogte was. In Nieuw-Guinea wordt de hocgste post vervuld, maar in de Kamer van Hon derd schept zijn vertrek een leemte. Moge het voor de geachte afgevaar digden een aansporing zijn, om zich nog beter dan voorheen in de belan gen van land en volk van Nieu\v- Guinea in te werken. Nieuw-Guinea verdient ook dat. IJ elke begroting van Binnen landse Zaken schijnt de vraag naar het bestaansrecht van kleine plattelandsgemeenten aan de orde te moeten komen. Wanneer dat het geval is, is het aan de minister van Binnenlandse Zaken, zich een schuts heer van de gemeentelijke zelfstandig heid te betonen. Die gelegenheid heeft ook ditmaal minister Beel, in zijn be antwoording van de Eerste Kamer, zich gelukkig niet laten ontgaan. Minister Beel heeft daarbij nog eens doen uitkomen, dat er toch wel zo het een en ander moet gebeuren of liever nog: gebeurd zijn, vóórdat hij tot opheffing van een kleine gemeen te wil overgaan. Dan moet b.v. duidelijk zijn aangetoond, dat zulk een kleine gemeente niet genoeg be stuurskracht kan opbrengen. Maar er zijn nog andere voor waarden, waaraan volgens de minis ter moet worden voldaan. De ge meenten die samengevoegd worden, moeten het ook met elkaar kunnen vinden. Daaraan ontbreekt het wel eens,' óók, of misschien juist als die dorpen heel dicht bij elkaar liggen. Minister De Wilde heeft er destijds uit zijn eigen ministeriële ervaring wel voorbeelden van genoemd. Ook de nieuwe gemeente moet be stuurskracht kunnen bieden, en daar toe is vereist de noodzakelijke eens gezindheid van de burgerij. Anders wordt het een kwestie van geharre war en gaat de bestuurskracht een kommervol bestaan leiden. Daarbij is niemand gebaat. Uitgangspunt zij steeds de gemeen telijke zelfstandigheid. Wie gemeen ten wil opheffen zal moeten bewij zen, dat het bepaald niet langer gaat zoals het gaat. En dat bewijs worde hem niet gemakkelijk gemaakt. Prinses ontving giften voor Rampenfonds De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina meldt 0">s, dat de Prinses verscheidene kleine bedragen aan geld uit het buitenland ontving. Roerende bewijzen van medeleven met d*> ramp. die ons land heeft getroffen. De gelden zijn dop: de Prinses in het Nationaal Rampenfonds ges' rt. B! Advertentie. U kóópt z J. VAN STRATEN Weerbericht Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: AANHOUDEND MOOI WEER Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. ZON EN MAAN Z7 Tebr. Zon op 7.31 uur, onder 18.16 uur; maan op 17.07 uur, onder 6.59 uur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1