Boude wijn stond géén interview toe Salarisverhoging ambtenaren in voorbereiding .FmnceSoirWij hebben bewijzen „Opgelapte .Oranje weer thuis Het eerste bruidspaar millioenen schade voor derde keer dicht Weer opschudding - Van Houtte in Kamer: Weg bij Bath Verdachten uit Woerden op vrije voeten Nee, dank liever niet Brand bij Wilco aangestoken? Von Rundstedt overleden Naar de 60 millioen op tournée? Bioscopen in Haarlem Lenteweer Voor verkeer Watersnood penning Dinsdagmorgen tien uur stonden honderden solda ten bij Rilland-Bath op Zuid-Beveland te juichen op de dijk, die zij zelf heb ben aangelegd. Om halftien plompte het eerste bietennet, waar tien zandzakken in zaten, het water in. Een half uur la ter was het laatste gat dicht. Democratisch-socialistisch dagblad I Iet rij(V\ ol k Woensdag 25 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2373 (JITG. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaaL LOSSE NUMMERS 10 ct. - GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL ADVERTENTIES: 28446 28513,28302. Ze ven weken na botsing) (Van een onzer verslaggevers) Met een zwaar geschonden aangezicht is Dinsdagmiddag de „Oran je", vlaggeschip van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, in de haven van Amsterdam teruggekeerd, bijna zeven weken na de op zienbarende aanvaring met de Rotterdamse „Willem Ruys" in de Rode Zee. In veertien dagen tijd is door 900 Indonesische arbeids krachten in Tandjong Priok in recordtempo een voorlopige „dummy- nose" opgezet, een met 150 ton cement en staalplaten tijdelijk ge dichte boeg. Ook aan de grote „kreukel" in de wand aan stuurboordzijde werd een cementbekisting aangebracht om op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn. Zaterdag gaat de „Oranje" bij de NDSM in dok voor her stel, dat ongeveer 6 weken zal duren. Met vlaggen hoog in de mast kwam het schip gistermiddag kort na 2 uur over het IJ aanvaren, meerde even over half drie en begon meteen met de ontscheping van de 553 passagiers die na Southampton nog aan boord waren. Het schip had de reis met een gemiddelde, snelheid van 22 mijl, dus normaal in 20 dagen volbracht. Nieuive kapitein Wegens longontsteking ligt de ka pitein van de Oranje, de heer Hem mes, in het ziekenhuis in Djakarta, Op 1 Februari heeft kapitein J. Lassche het commando tijdelijk over genomen. Deze 55-jarige kapitein lag met zijn schip „Borneo" in Makassar toen hij naar Djakarta ontboden werd om deze reis met de „Oranje" te maken. Voor de „Borneo" was hü kapitein op de „Madoera" en de „Marnix van St. Aldegonde". Kapitein Lassche begon zijn taak met aan te zitten aan een feest maaltijd voor alle Indonesische werk lieden die bij de Dokmaatschappij te Priok met hulp van de reparatie- installatie van de KPM de „Oranje" één dag voor schematij d zeeklaar hadden afgeleverd. Tien meter korter De Oranje is door deze operatie niet minder dan 10 meter korter ge worden, aan de bovenkant gemeten. De buitenbrug aan bakboordzijde vertoont ook wat deuken en met hou ten planken dichtgespijkerde ruiten. Het hekwerk ter plaatse verdween. De beschadiging aan stuurboordzijde bleek ernstiger; achter de wand van het schip werd een zwaar versterkte cementen bekisting aangebracht. Met uitstekend weer en normaal beladen is de „Oranje" toen op weg naar Nederland gegaan. Over de toedracht van de aan varing kon kapitein Lassche ons uiteraard niets mededelen; ook van de zijde van de maatschappij werden geen inlichtingen gegeven. Gisteren zijn de twee verdachten in de moordzaak van agent Van Eek, de Woerdenaren D. v. H. en K. V. weer op vrije voeten gesteld. Ook een derde persoon, die bij deze zaak be trokken zou zijn en bovendien ver dacht wordt van diefstal, is vrijge laten. Er gaan geruchten over nieuwe ar restaties, maar daarvan konden wij nog geen bevestiging krijgen. De Rijkspolitie dregt nog steeds naar het wapen, waarmee de moord ge pleegd zou zijn. V oorrangs-emigratie naar Zuid-Afrika In aansluiting op de berichten over faciliteiten ten behoeve van waters noodslachtoffers die voornemens wa ren naar Zuid-Afrika te emigreren, deelt de Stichting Landverhuizing nader mee: auto-monteurs, tractor monteurs (benzine en diesel), elec- trische lassers en pijpfitters kunnen profiteren van een bijzondere voor rangsregeling, waardoor zij op korte termijn kunnen vertrekken. Het Zuidafrikaanse Immigranten- Keuringscomité, Raamweg 8 te Den Haag, geeft hierover alle inlichtingen. Het Italiaanse stoomschip „Mo dica" haalde gisteren in de haven van Genua zijn anker op met een bom van 200 kg er aan. De kapitein liet het anker weer heel gauw zakken. EEN GELUKKIG HUWELIJK, op huwelijkse voorwaarden, noemde de voorzitter van het Centrale Bloem bollen-Comité de op handen zijnde samenwerking tussen de grote bloe mententoonstellingen Flora en Keu kenhof. Koningin Juliana heeft zich bereid verklaard, binnenkort een bloemenhulde namens beide instel lingen in ontvangst te nemen. Op 18 April zal een bijzonder artistiek bloemencorso vertrekken uit Hille- gom, om een 15 km lange route af te leggen. Jacoba van Beieren zal op 25 April een bezoek brengen aan burgemeester ö'Ailly van Am sterdam. Met haar gevolg te paard zal de gravin eerst een tocht door de stad maken. Het Amsterdamse poli- liemuziekcorps marcheert blazende (maar niet van vermoeidheid) mee. 's Middags gaan de heer en mevrouw d'Ailly met gravinne Jacoba mee terug naar de Keukenhof; de Am sterdamse politiemuzikanten reizen met dezelfde (speciale) trein om op de Keukenhof een concert te geven. Vorige week Woensdag werd in Tilburg een bromfiets gestolen. De gedupeerde wendde zich tot de poli tie en.... tot een helderziende. „Ga naar Rotterdam", zei de mysterieuze, „u zult de dief ontmoeten; consult drie gulden, dank u." De benadeelde ging met een familielid per auto naar de Maasstad, doch vond geen dief. Op de thuisreis nam men in Utrecht een lifter meezonder dollen, dat was hem. De politie stelde de 34- jarige lifter v. d. Z. in arrest, die bekende diefstal te hebben ge pleegd. Niet duur, drie gulden. Vote TWEE GEMASKERDE MANNEN hebben een bakkerij in New York beroofd van 1200 dollar en daarop een der bakkers, een geheelonthouder, genaamd Harry Heller, gedwongen in één teug bijna een hele fles whiskey leeg te drinken. De bakker ligt in hec ziekenhuis Een 3-jarig Engeis schaap, op de boerderij van W. P. Williams te Brobury in Hereford shire, heeft een vij fling gekregen. Verleden jaar kwam er een drieling, het jaar ddarvoor een tweeling. „Het is beslist een record", zegt de geluk kige eigenaar. Een gevangenis te Newport in het Engelse graafschap Essex, die honderd jaar geleden voor het laatst is gebruikt, is verbouwd: er is een flatgebouw voor gezinnen van Amerikaanse soldaten van ge maakt. \£p De politie in Napels stelt een onderzoek in naar de activiteit van een „tovenaar", een zekere Er nesto Compare, voorheen kapitein op de grote vaart, die in zijn villa en in andere steden onderdak heeft ver leend aan mannen en vrouwen, die een „beschouwend leven" wilden leiden. Gebleken is, dat de laatste dertig jaar Compare in zijn tehuizen een groot aantal rijke vrouwen heeft weten bijeen te brengen, die te zijnen behoeve afstand hadden gedaan van hun vermogen en daarvoor met zweepslagen werden „beloond". Een der vrouwen is aan de gevolgen hier van overleden. 10.000 op nr 19289 In de 518e loterij, 4e klasse, 7e lijst is op no. 19 2 8 9 een pr«s gevallen van 10.000.—. De brand, die vorige week het em- ballagemagazijn van de Wilco-fabrie- ken te Warffum verwoestte en een schade van rond een half millioen veroorzaakte, schiint te wijten te ziin aan brandstichting. Een der chauffeurs van de fabriek zou. verdacht van brandstichting, door de rijkspolitie te Warffum zijn gearresteerd. Ex-veldmaarschalk Gerd von Runstedt, die o.m. het Duitse Ar dennenoffensief in 1944 leidde, is Dinsdag in Hannover overleden. Hij is 77 jaar oud geworden. Von Rundstedt, die al maanden ziek was, leefde in een bescheiden boven woning in Hannover. Zijn huis in Kassei was tijdens de oorlog bij een bombardement vernield, terwijl zijn landgoed in Oost-Duitsland door de Russen in beslag is genomen. De overledene is 52 jaar lang in militaire dienst geweest, onder het keizerrijk, onder de republiek van Weimar en onder Hitier. In 1939 was hij belast met de lei ding van de Duitse aanval in Zuid- Polen en in 1940 leidde hij de door braak van de Magginotlinie. In 1941 werd hij ontslagen na een meningsverschil met Hitier. maar in 1942 werd hij benoemd tot opper bevelhebber in het Westen. Na de geallieerde invasie in Nor- mandië volgde een tweede ontslag, dat ongedaan gemaakt werd na de zelfmoord van zijn opvolger, veld maarschalk Rommel. Na de oorlog heeft Von Rundstedt enige jaren in Engelse Krijgsgevan genschap doorgebracht. In Mei 1949 werd hij ten slotte vrijgelaten. Meer dan 1800 militairen zijn hier meer dan drie weken bezig geweest om van een polderweg een dijk te maken. Twee keer lukte het, maar het water wist ook twee keer door de dijk te breken. Dag en naoht is er gewerkt, 's nachts bij schijnwerpers. Toen de dijk dicht was kon niet gerust wor den, want de dijk moest hoger voor de opkomende vloed. Als de dijk het vanmorgen blijkt te hebben gehouden is Zeelands treinverbinding weer ver zekerd. 'iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiianiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'üiii; In het Nationale Rampen fonds was tot Dinsdagavond een bedrag gestort van 59,7 millioen gulden. Maandag avond was de stand 58,8 mil lioen. Vorige week heeft de gemeenteraad "jn Haarlem met grote meerderheid van stemmen een verzoek van de ex ploitanten van de bioscopen te Haar lem tot verlaging van de vermakelijk heidsbelasting afgewezen. Naar aanleiding hiervan overwegen de exploitanten thans hun bedrijven te Haarlem te sluiten en voorstellin gen te gaan geven in de omliggende gemeenten. De directeur van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer J. G. J. Bos man, deelde ons hedenmorgen mede, dat dit vermoedelijk vrij snel zal ge beuren. „Het eist natuurlijk enige voorbe reiding", aldus de heer Bosman, „maar wij hebben geen behoefte dit lang uit te stellen." (Van onze parlementsredactie) EEN SALARISVERHOGING van middelbare en hogere ambtena ren is in voorbereiding. Minister Beel heeft een voorstel, waarover het kabinet zich reeds heeft uitgesproken, in handen gesteld van de voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Een omvangrijke technische herziening van de bezoldigingsschalen en de bezoldigingsrubrieken zal bij aanvaarding van dit voorstel no dig zijn, aldus schrijft de minister van Binnenlandse Zaken aan de Eerste Kamer. het vacantieverlof en de financiële kanten van het verlof. Een punt van behandeling is voorts de reorganisatie van het overleginstituut, de positie dus van de centrale commissie zelf. Pensioenwet De minister zal op zeer korte ter mijn een wetsontwerp indienen tot wijziging van de Pensioenwet 1922 in afwachting van een algehele herzie ning van deze wet. Niet alle op zich zelf gerechtvaardigde wensen zullen door deze wijziging kunnen worden vervuld, maar wel de meest urgente, zo schrijft de minister in zijn toelichting. Het ligt in het voornemen, een voorlopige voorziening te treffen voor die pensioenen, welke volgens de huidige regeling aan een maximum zijn gebonden. De centrale commissie voor georga niseerd overleg is voorts advies ge vraagd over het in de pensioenrege ling opnemen van arbeidscontractan ten. Een standpunt is nog niet be paald. De minister hoopt nog dit Jaar iets te ondernemen ten aanzien van de gemeenteclassificatie en het over heidspersoneel. Maar hieraan dient, in verband met het effect van zulk een stap op het vrije bedrijf, een kabinetsbeslissing ten principale voor af te gaan. Een gebied van hoge luchtdruk meldt het KNMI, dat zich reeds verschei dene dagen boven Frankrijk bevond, nam de afgelopen 36 uur sterk in be tekenis toe en verplaatste zich lang zaam naar Duitsland. Boven grote delen van Europa heerst thans rustig en fraai weer, waarbij 's nachts plaat selijk lichte vorst voorkomt, maar overdag de zon de temperaturen sterk doet oplopen en het weer een voor jaarsachtig karakter geeft. Ook in ons land begon in de afgelo pen nacht de bewolking, die de vorige, dagen nogal hardnekkig bleek, te ver dwijnen. Hoewel zich boven de oceaan een vrij grote depressie-activiteit ont plooit, ziet het er naar uit dat ons lond zich de eerste paar dagen bin nen de invloedssfeer van het conti nentale hogedrukgebied zal blijven bevinden, zodat op een aanhouden van het rustige en fraaie weer gere kend mag worden. Mooi iveer De Bilt verwacht van Woensdag- tot Donderdagavond Droog en over 't algemeen zonnig iveer. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid oost. Vannacht bij na overal tempera turen om het vries punt en plaatselijk mist. Morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zon Maan Febr. opk. ond. opk. ond. 26 7.33 18.14 15.56 i (Van onze Brusselse correspondent, O. de Swaef) PREMIER VAN HOUTTE heeft Dinsdag in een onver wachte verklaring tot de Belgische Kamer ontkent, dat koning Boudewijn een interview zou hebben toegestaan aan het Franse dagblad „France Soir". Het in dit blad verschenen artikel liet, gelijk bekend, de Koning verklarefi, dat hij naar Brussel terugkeerde om een eind te maken aan de „schandalige aanvallen" in de pers op de koninklijke familie. Van Houtte verklaarde, dat sommige persagentschappen het artikel bij vergissing voorgesteld hadden als een interview. Maar de Belgische regering is formeel gemachtigd te verklaren, dat de vorst, die de grondwet wenst te eerbiedigen, geen enkele (door de regering gedekte Red. H.V.V.) verklaring heeft afge legd, noch mondeling, noch schriftelijk. Het gesprek met „France Soir" moet derhalve beschouwd worden als een van de onjuiste berichten, die de laatste dagen over de Koning en zijn omgeving zijn verspreid. Naar aanleiding van deze verkla ring heeft „France Soir" Dinsdag meegedeeld, dat een zijner verslag gevers. Andre Costes, wel degelijk door koning Boudewijn in Nice is ontvangen. De tekst van het artikel werd vervolgens voorgelegd aan kolonel Quinet, adjudant van de Koning. Quinet gaf het artikel later terug, voorzien van een aantal potloodnoti ties in de kantlijn, aldus „France Soir". „France Soir" zal vandaag een foto- copie van het menuscript met de potloodnotities van Quinet publiceren alsmede een foto van de Koning en Costes tijdens hun onderhoud, waar bij een fotograaf aanwezig was. Deze nadere mededeling van „France Soir" heeft uiteraard de nodige sen satie veroorzaakt onder de Belgische Kamerleden en de in het parlements gebouw aanwezige journalisten. Na de verklaring van Van Houtte werd de zitting van de Kamer ge schorst, om de fracties gelegenheid te geven, zich er over te beraden. „Ministers schuldig Spaak verklaarde na hervatting van de zitting namens de socialistische fractie, dat zijn partij de Koning voor de huidige toestand niet verantwoor delijk wenst te stellen, maar wel zijn omgeving en zijn adviseurs, de minis ters. De socialistische fractie betreurt, dat dé status van de leden van het koninklijke gezin nog altijd niet is vastgelegd. De katholiek Eyskens hoopte, dat de verklaring van de eerste minister ontspanning teweeg zou brengen. BOUDEWIJN toch geïnterviewd? Maar Dinsdagavond bleek duidelijk, dat de spanning nog nooit zo groot is geweest als thans. De Belgen zien zeer nieuwsgierig de andere publicaties van „France Soir" tegemoet. De voorstellen hebben ook betrek king op de leden van. de hoge colleges van staat, van de rechterlijke macht, op officieren van zee- en landmacht, op leraren en onderwijzers en natuur lijk ook op ambtenaren in dienst van provincie, gemeente en waterschap. Een regeringsdelegatie heeft in structie gekregen of zal binnenkort instructie krijgen om besprekingen met de centrale commissie te begin nen. Bij die besprekingen zullen o.a ook worden behandeld: de lonen van vaklieden, de regeling van het verlof, De geblokkeerde Moerdijkbrug kost het verkeer in totaal 1.250.000 per 25 werkdagen, zo heeft de KNAC uitgerekend. Per week wordt voor 120.100 aan benzine extra verreden. Alle verkeer over de Moerdijk is nog steeds gestremd. Men dient te rijden over Utrecht, 's-Hertogen- bosch, Tilburg en Breda. De betrok ken instanties doen alles om deze vitale verbinding zo spoedig mogelijk te herstellen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Gift van Rusland (aan door Waarheid dood gezwegen Rampenfonds) „W-w-w-wat nou mmmmmillioen? Er staat niks van in de krant!" Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Vereniging voor Penningkunst heeft prof. Wenckebach een penning laten ontwerpen zes centimeter in doorsnee, uitvoering in zilver en brons die de herinnering wakker houdt aan de gevoelens, ioelke het Nederlandse volk bij de toatersnood- ramp hebben bezield. Onze foto laat voor- en achterkant van de nieuwe penning zien. Jannetje Vermaas (24 jaar) en M. Boomsluiter (25) héb ben vandaag voor de ambte naar van de burgerlijke stand gestaan in het venooeste Sta- venisse, waar iedereen naarstig meehelpt bij het opredderen van de achtergebleven wrak stukken. Onze fotograaf kiekte hen gisteren, een dag voor de brui loft, in de dagelijkse plunje, die bij het harde werk in een half verdronken dorp past. Vandaag is het hun feestdag. Hun moed en vertrouwen zijn symbolisch voor de rampge bieden: niemand die hun niet het allerbeste zal toewensen voor hun verdere leven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1