Centrale training van Oranje-elftal hervat Ommelanden" ter sprake gebracht in smokkelproces Het nieuwe motto: vriendschap en vertrouwen T.C.: contact met de clubs Kamerleden klagen: Verdrevenen vinden hier geen asyl Onredelijkdat vluchtelingen pas met visum moeten hebben COMPROMIS IN BELGIË In 'n wip een heerlijk kopje Nescafé /tof geest cent /nerdag.' Erdal poetst vlugger en beter! Dat scheelt u in uw portemonnaie HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) VRIENDSCHAP EN VERTROUWEN, dat was het motto, waar onder gisteravond de centrale training van het Nederlands elftal in het Olympisch stadion is hervat. De nieuwe voorzitter van de keuze-commissie, de heer H Hoolboom, heeft dat in een kloeke speech nog eens klaar uiteengezet. Hij trok daarbij een parallel met de ramp in ons land. De eensgezinde wil van geheel ons volk heeft iets waarlijk groots tot stand gebracht. De eensgezinde wil van het Nederlands elftal tegen Denemarken zal ook een zo goed mogelijk resultaat ten gevolge moeten hebben. Ned. militair elftal samengesteld De samenstelling van het Neder lands militair elftal, dat Woensdag in een liehtwedstrijd te Groningen tegen GVAV zal uitkomen, is als volgt: Doel: Den Hertog (Excelsior); achter: Kools (RBC) en Kuys (Haarlem): midden: Kammeyer (GVAV), Elzer (Ajax) en Visser (DOS): voor: Vermunt (RBC), "Mi- chels (Ajax), Brom (WA), Ben- naars (Dosko) en Louer (NOAD), Reserves: Spierenburg (NEC), Ca- pelle (Elinkwijk), Vergouwen (Inter nos) en Heyman (BVVV Hagenaar en Klok in Carré tegen sterke tegenstanders Op 9 Maart worden in Carré te Amsterdam internationale bokswed strijden gehouden. In de hoofdpartij zal de Ameri kaan Charley Anglee uitkomen tegen een nog nader aan te wijzen tegen stander. De Amsterdamse middengewicht Jan Hagenaar krijgt voor de eerste maal in zijn beroepsloopbaan een te genstander uit de eerste serie. nl. de ex-kampioen van Duitsland Gahr- meister. Deze partij gaat over acht ronden. De Amsterdammer Henk Klok, die na het verlaten van de rijen der amateurs een serie fraaie gevechten leverde, krijgt als tegenstander de Duitser Heinz Klein, ook al een bok ser uit de eerste serie. Deze partij in het bantamge- wicht gaat over zes ronden. Het programma zal worden aangevuld met vier amateurpartijen tussen bok sers uit Berlijn en sterke Amster dammers. Geen schaatswedstrijd Zweden-Rusland Er zal geen nieuwe landenwedstijd in het hardrijden op de schaats wor den gehouden tussen Zweden en Rusland in Oestersund. De Zweed Sven Laftman (vice-president van de ISU) heeft namelijk de mededeling ontvangen, dat de Russen niet langer in Zweden kunnen blijven, omdat zij moeten deelnemen aan belangrijke wedstrijden in Kiew, welke op de zelfde datum vallen, namelijk 28 Fe bruari en 1 Maart. De Russen hopen evenwel dat de Zweedse schaatsen rijders in het komende winterseizoen een bezoek zullen brengen aan Rus land. over AJS neemt Norton De aandelen van de Norton Mo tors Limited zullen worden overge nomen door de Associated Motor Cycles Limited of London, fabrikant van de A.J.S. en de grootste Britse concurrent van Norton. De directeur-generaal van Norton, Gilbert Smith, verklaarde in dit verband: „Wij zullen als een afzon derlijke fabriekseenheid blijven be staan onder dezelfde leiding, en ons met dezelfde verbetenheid van vroeger in internationale wedstrijden doen gelden". De op een heel enkele uitzondering na complete Nederlandse Elftalclub was in het stadion aanwezig. Van Melis en Schmidt van Eindhoven waren er 's middags nog aan toege voegd. Schmidt had zich echter niet meer tijdig vrij kunnen maken; Wim Landman nam niet aan de training deel. Hij zat op het bankje aan de kant. Zijn neus nog in het verband en zijn gezicht nog half gezwollen en blauw van de bloeduitstorting, die hij Zondag in de wedstrijd tegen M.V.V. had opgelopen. Er was een nieuwtje bij deze eerste trainingsavond sedert begin Novem ber: een behendigheidsspelletje met een groot aantal grote, lichtbruine gummiballen. Het doel er van was de reactiesnelheid van de spelers op te voeren. Het sloeg in. De jongens hadden er een kinderlijk plezier in. Bondscoach Van der Leek had er al lerlei variaties op bedacht. Na het balspelletje kwamen rle sprintjes op de sintelbaan. Het oefe nen op de zeer korte sprint is beslist geen overbodige weelde voor onze voetballers. Het is een onderdeel, waarop ze maar al te vaak nog te kort schieten. ,,Het lijkt Schipper ivel..." Tenslotte werd er een partijtje ge voetbald, waarbij Herman van Raalte het ene doel en trainer Karei Kauf- mann in plaats van Landman het andere verdedigde. Kaufmann deed het met een ernst of hij er een plaats in het Nederlands elftal mee verdie nen kon. En toen scheidsrechter Van der Leek een doelpunt toekende, dat helemaal geen doelpunt was, protes teerde hij heftig. Van der Leek an nuleerde het toen onmiddellijk, waar bij ergens uit de verte een stem klonk: ...Het lijkt Schipper wel... Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zaterdag 14 Maart zullen de leden van de technische commissie van de KNVB een samenkomst hebben met de besturen van de voetbalclubs, die spelers afstaan voor de Nederlands elftalclub. In die bijeenkomst zullen de T.C.-leden de richtlijnen uitstip pelen, volgens welke men in de toe komst hoopt te kunnen werken ten bate van het Nederlandse voetbal. In volgende bijeenkomsten, welke nog moeten worden vastgesteld, zul len de leden van de technische com missie het zelfde onderwerp behan delen, waarschijnlijk districtsgewijs, met de besturen van de eerste en tweede klasse clubs van ons land. Ullllüli De „kuil", die naar iedereen hoopt weldra „de wonderkuil" zal heten, was weer als van ouds de plaats waar de stapels broodjes met koffie en ver koelende dranken klaar stonden. De commissieleden Kruyver, Hoolboom, Denis en Van Es waren er met dokter Thomee aanwezig om het iedereen gezellig te maken. De heer Hoolboom sprak de jongens toe, waarbij hij hun op het hart bond ook in hun vereniging een voorbeeld te zijn. „Wie hier ernstig traint, maar er in zijn club de kantjes af loopt, kunnen we ook hier niet gebruiken", zei hij. „Jullie houding binnen maar vooral ook buiten het veld is ons alles waard." „Dat offer moet je brengen „De tijd van voorbereiding is dit maal ten gevolge van ongunstige om standigheden bijzonder kort", zo ver volgde de heer Hoolboom. „Jullie zult ons echter kunnen helpen wanneer je elk uurtje, dat je vrij bent, voor extra-training besteedt. Misschien zul je 's avonds dan wel eens wat later bij je meisje komen, maar dat offer zul je moeten brengen." Ook coach Van der Leek heeft ge zegd, dat het voor de drie interland wedstrijden, die er op komst zijn, kort dag is. De jongens hebben het zelf in de hand hun lichamelijke conditie zo hoog mogelijk op te voeren. Van der Leek gaf tenslotte aan de hand van het magnetisch demonstra tiebord nog enkele technische aan wijzingen. Volgende week Dinsdag, op de laatste trainingsavond voor de wed strijd tegen de Denen, wordt het Ne derlands elftal bekendgemaakt. (Van onze parlementsredactie) Prof. Diepenhorst (a.r.) en prof. Beaufort (k-v.p.) hebben gis teren in de Eerste Kamer hun stem verheven tegen de wijze, waarop in ons land de vreemdelingenwet wordt toegepast. De toelating van vreemde lingen is gebaseerd op de wet van 1849, die nergens over politieke vluch telingen rept. Het is volkomen onredelijk, zeiden beide woordvoerders, dat van vluchte lingen geëist wordt een paspoort met een visum te bezitten. Aan onze grenzen gebeurt dit! En het land, vanouds bekend om zijn gastvrijheid jegens verdrevenen, is bezig zich een slechte naam in Europa te ver werven. Van beide zijden werd er bij mi nister Donker op aangedrongen de politieke vluchteling „uit de vreem- In het roomsmokkelproees voor de Antwerpse rechtbank is Dinsdag de Groningse fabriek „De Ommelanden" ter sprake gebracht. De verdedigers van de drie Nederlandse verdachten: de directeuren van de zuivelfabriek „St Bernardus" te Bergeijk en de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek te Hoogeveen en de vertegenwoordiger Van der B. uit Hilversum, vroegen vrijspraak omdat volgens hen geen sprake is van medeplichtigheid door de afgifte van blanco facturen, die later vervalst werden. „Waarom worden De Ommelanden niet vervolgd en wel de coöperatieve uit Hoogeveen?" vroeg rar Speijer, de verdediger van de Stoomzuivelfabriek en directeur F. van D. tijdens zijn pleidooi aan de rechtbank, „De fa briek uit Hoogeveen heeft slechts twaalf zendingen room naar België verzonden en De Ommelanden hon derden. Op precies dezelfde wijze." Mr Speijer gaf zelf een antwoord: „Uit de verklaringen van de douane blijkt", zei hij, „dat De Ommelanden alleen niet vervolgd zijn, omdat directeur De Boer zich gehaast heeft na de oproep van de Brusselse op sporingsdienst in België een verklaring te komen afleggen. De Belgische douane heeft zich het recht aange meten iemand te vervolgen alleen omdat hij niet onmiddellijk na een oproep verschijnt. Want als er hier van medeplichtigheid sprake zou zijn, waren De Ommelanden eerder schul dig dan de Hoogeveense fabriek." Mr Speijer vervolgde: „De heer Van D. ging later naar Brussel en werd geconfronteerd met de hoofd verdachte K. S., die toen beweerde dat Van D. zelf de valse facturen had ingevuld. Als de directeur van De Ommelanden ook was geconfronteerd met S„ had hij vermoedelijk datzelfde van de heer De Boer beweerd." Een duidelijke hoofdknik van K. S. in de verdachtenbank bevestigde het vermoeden van de verdediger. In Antwerpen ingevuld Mr Speijer betoogde vervolgens dat de vervalste facturen volgens hem niet door de Nederlandse verdachten, maar door K. S. in Antwerpen wa ren ingevuld. „De afgifte van blanco getekende facturen komt in de han del vaker voor en kan daarom op zich zelf geen medeplichtigheid zijn" aldus mr Speijer. De verdediger vroeg vrijspraak voor F. van D„ vooral ook op grond van het feit, dat geen van de vervalste facturen zijn handtekening draagt en hij dus niet verantwoordelijk gesteld kan worden van een eventuele over treding. De verdediger van Van der B. uit Hilversum en Q L., de directeur van „St Bernardus". vroeg op juridische gronden eveneens vrijspraak. Het proces, dat nu in totaal reeds vier dagen geduurd heeft, zal 3 Maart worden voortgezet. delingenwet te lichten". In de prac- tijk, zo zeiden zij, zal dit niet op ernstige consequenties stuiten. Vele vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn bereiken onze oostgrens niet en ons land is zeker in staat, de anderen, enkele honderden misschien, asylrecht te verlenen. Pater Beaufort, die het vluchtelin genvraagstuk de tragedie van onze tijd noemde, vroeg een ingrijpende verandering in de houding van de regering. Het berust nergens op, dat vluchtelingen, die ons land via Duits land bereiken, terug worden gestuurd naar dat land, en dat zij die hier overzee of door de lucht arriveren, terstond gedetineerd worden. Humanisme Dezelfde woodvoerders gingen uit voerig in op de vraag, of het Hu manistisch Verbond gerechtigd is. geestelijke verzorgers naar de ge vangenissen te zenden. Pater Beaufort behandelde deze kwestie heel wat verdraagzamer dan zijn fractievoorzitter mr Kropman het enige weken geleden deed. Hij was minister Donker dankbaar voor de opvatting, geuit in diens memorie van antwoord, dat humanisten in geen enkel opzicht de godsdienstige gevoelens van gedetineerden mogen kwetsen of verzwakken. Ook uitlatingen van mr In 't Veld in deze trant hadden hem gerust gesteld, al bleef hij talrijke bewerin gen van andere humanisten „ont stellend" vinden. Prof. Diepenhorst bekeek het hu manisme historisch. Volgens zijn voorlopige opvatting zou humanis tische propaganda onder gevangenen verboden dienen te worden. Dat „voorlopige" lichtte hij niet verder toe. Mr De Vos van Steenwijk (v.v.d.) nam de geestelijke verzor gers van het Humanistisch Verbond in bescherming. Als zij een deel van de mensen en vooral juist ge vangenen kunnen weerhouden in geestelijk nihilisme te vervallen, mag men hun de kans niet onthou den, aldus deze liberaal. Bovendien zou het niet de eerste maal zijn, dat een ontworteld mens via het humanisme de weg naar het christendom terugvond. De discussies over het hoofdstuk Justitie van de begroting zouden hedenochtend om half elf worden voortgezet. Bij K.B. is dr R. Flaes be noemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Ar gentijnse republiek en bij de republie ken Uruguay en Paraguay. Hij was gezant in Noorwegen. De Belgische regering heeft beslo ten haar wetsontwerp voor een „wa tersnoodbelasting" ter zijde te leggen en te trachten een compromis uit te werken. Over dit wetsontwerp waren grote meningsverschillen ontstaan, die een kabinetscrisis dreigden uit te lokken Eyskens, een gewezen katholiek premier, heeft vandaag aan de ka tholieke afgevaardigden medegedeeld, dat de regering bereid is haar meer derheid in het parlement te raad plegen over het omstreden wetsont werp. „Lufthansa" wil bij Fokker bestellen (Van onze correspondent te Bonn, L. J, van Looi) De toekomstige nieuwe Duitse Lufthansa heeft voor het vliegverkeer binnen Europa haar keus laten vallen op Nederlandse vliegtuigen. De com missie van voorbereiding van de Lufthansa wil bij de Fokkerfabrieken twaalf tweemotorige toestellen van het type F 27 bestellen. Voor het overzeese verkeer komen volgens onze informaties slechts Amerikaanse viermotorige machines in aanmer king Verhoor van Bicker en Faber niet toegestaan (Eigen nieuwsdienst) Hubertus Bicker en Klaas Faber mogen in Duitsland niet worden verhoord door de Nederlandse justitie. De autori teiten hebben een desbetreffend ver zoek van de hand gewezen Een aanzienlijke vertraging van de berechting der Nederlandse handlan gers is mede het gevolg van deze wei gering. Het is pas mogelijk, zo werd ons Dinsdag verzekerd, het vooronder zoek tegen De Jong c.s te sluiten, zo dra Faber en Bicker zijn verhoord door mr Van der Kroon, de rechter commissaris. Duizend Trekvogels Juli naar Vierhouten Van 25 Juli tot en met 1 Augus tus wordt op de terreinen van de A.J.C in Vierhouten rond het Rode Valkennest een groot Trekvogel kamp gehouden: het zal „Neder- land"-kamp genoemd worden en bij zondere aandacht zal worden gege ven aan de verschillende provincies van ons land, in het bijzonder die welke dooi de ramp van 1 Februari zijn getroffen Duizend Trekvogels nemen deel aan dit kamp, en verscheidene bui tenlandse Rode-Valkengroepen Wedstrijd met Noren gaat niet door In verband met de bezwaren van Zweedse en Finse zijde tegen het houden van een landenwedstrijd tus sen Noorwegen en Nederland in het kader van de Scandinavische titel- wedstrijden op 25 en 26 Februari zal deze ontmoeting niet doorgaan. In plaats daarvan zal in de pauzen van de Scandinavische kampioen schappen een invitatiewedstrijd wor den gereden over 1500 en 5000 m. waaraan de volgende rijders zullen deelnemen'. 1500 meter.: Broekman, v, d. Voort. Maarse en de Noren Knut Tangen. Kjell Try- stad en Hroar Elven es. 5000 meter: Broekman, v. d. Voort, Maarse en de Noren Tangen, Johannesen en Odd Pedersen. Frans tafeltennisteam wint in Nijmegen De landenwedstrijd tafeltennis voor dames, te Nijmegen tussen de Ne derlandse en Franse teams gespeeld, is geëindigd in een 7—2-zege voor het Franse team. Voor Nederland wonnen Nora van Megen, die met 21—11, 21—17 Monique Albert ver sloeg en Tine Mostert^de Zeeuw, die dezelfde Franse speelster met 21—18. 21-15 de baas bleef. Coördineer de hulp, Blijft oij het verlenen van hulp aan de getroffen gebieden zoveel mogelijk binnen het nationale kader en verstaat u met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten als u wilt adopteren, schrijft de minister van Binnenlandse Zaken aan de ge meentebesturen De nationale inzameling ten be hoeve van de getroffpnen mag niet worden doorkruist en men moet zo veel mogelijk optreden in gecoördi neerd verband „Willem Barendsz" vangt iets minder De vangstcijfers van de Willem Barendsz blijven thans iets achter ten opzichte van die van vorig jaar. Per 8 Februari zijn nl. geprodu ceerd 8694 ton traan, tegen 8766 ton in dezelfde periode van het vorige seizoen. In de spermolicproductie is geen verandering gekomen (320 ton). De netto-opbrengst van de Na tionale Rcclasseringsdag 1952 was ƒ257.489,21 tegen ƒ244.804,28 in het jaar daarvoor. Het eiland Rozenburg is na het dichten van de dijkgaten weer geheel drooggevallen. Men probeert nu nog duizenden mudden gekuilde aardaooelen te redden. 'n Heerlijk kopje koffie tijdens een spannend hoorspel Moeder hoeft werkelijk geen woord te missen, want met Nescafé heeft ze in twee tellen de geurigste koffie klaar voor het hele gezin. Een lepeltje Nescafé in een kopje - kokend water bijgieten - suiker en melk naar smaak toevoegen - en U zit al te genieten van het heerlijke aroma, dat Nescafé zo beroemd heeft gemaakt. Zo'n kop koffie doet een mens extra genieten! Nescafé ia koffie-extractverpoederd met een hoeveelheid koolhydraten, toegevoegd teneinde het aroma te bewaren. EEN NEBTLÊ PRODUCT Pas verlaagde prijs: f2.70 per busje! Altijd glanzend nieutee schoenen Geef Uw kostbare schoe nen elke dag die schit terende ERDAL glans... dat kost weinig moeite en nog geen cent per dagl Bovendien blijven Uw schoenen dan barstvrij en soepel, want de edele wassoorten in ERDAL „voeden" het leer dagelijks. Poets en spaar met ERDAIjuist nu in dit jaargetijdel A.B.C. Algemene Bedrijfsgroepen Centrale Afd. Terneuzen. De uitgestelde Toneelavond van 9 Febr. j.l. gaat door op 19 Maart a.s. HET BESTUUR OFFICIËLE PUBLICATIE. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen ver zoekt de leerkrachten van scholen voor Lager Onderwijs en Nijverheidsonderwijs ln de rampgebieden zo spoedig mogelijk aan zijn Ministerie, Prinsessegracht 15. "s Gravenhage. mede deling te doen van hun huidig adres, alsmede opgave van de school ln de rampgebieden, waaraan zij zijn verbonden. Voor zover zij tijdelijk aan een andere school zijn te werk gesteld, wordt hun verzocht dit eveneens te vermelden. Leerkrachten, die aan het eind van de maand Februari geen salaris zullen hebben ontvangen, kunnen aan voornoemde minister verzoeken een voorschot op het salaris betaalbaar te stellen. De Paulus Poppenkast, dat is speelgoed! Het spel met de Paulus Poppenkast is zó boeiend, dat Jongens èn meisjes er urenlang mee bezig zijn. Het Vrije Volk stuurt iedere abonné, die een nieuwe abonné opgeeft, na zes weken een bouwplaat, waaruit heel gemakkelijk de pop penkast èn de poppen kunnen worden ge maakt. Er is een handleiding en een Paulus- boekje bij. Onthoudt uw kinderen dit kostelijke speel goed niet. Vul de bon voor ze ln! Nieuwe abonné Het Vrije Volk: Aangebracht door: Naam: Naam: Adres: Adres: Woonpl.: woonpl.: Zend mij s.v.p. na zes weken de Paulus Poppenkast De prijs van een Zaaier (gerubriceerde annonce) is verlaagd tot TACHTIG CENT bij éénmalige plaatsing, max. 15 woorden. Geef nu uw Zaaier op!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3