Rumoer rond Boudewijn De Benelux moet werkelijkheid worden in de nabije toekomst ii Premier van Houtte zei de Prinses De Rethy nog nooit te hebben gezien J" J WIJZIGING STATUUT KONINKLIJKE FAMILIE NOODZAKELIJK Stremming verkeer Moerdijkbrug kost p. maand 1.250.000 60 millioen in Rampenfonds Ml m Overweldigende Italiaanse hulp Russische journalist zal Nederland moeten verlaten W eldadenstroom FRIESE i1 m- I ITitPPPfstM"! I V Uitgeefster: Stichting „Je Main tiendr ai-Friesland". Directeur: L. R, Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. KOERIER I Bureau: Heerenveen. Heiriehnren 11 I Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden ij»» WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 47 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm, 2696 - Redactie 2231 (K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telel 319 (K 5133) 1 Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaal, f 1.85 per I maand of 42 cent per week. Giro 272334. Het door het Franse blad „France Soir" gepubliceerde interview, dat een correspondent van dat blad met koning Boudewijn heeft gehad voor diens vertrek uit de Riviera, heeft veel rumoer verwekt. Uiteraard niet het minst in België zelf. Tijdens dit onderhoud gaf de koning in het bijzonder het stand punt van de koninklijke familie te kennen met betrekking tot de op haar gerichte aanvallen. ONTKENNING. II1IIIIIIIIII1IIIIIIIIIIM Helderziende wees dief aan De vorige week is te Tilburg een bromfiets gestolen. De gedupeerde wendde zich tot de politie, en tot een helderziende. De laatste gaf de raad op Zondag (j.l.) naar Rot terdam te gaan. Daar zou men de dief ontmoeten. Het was weliswaar een vreemd soortige opdracht, maar de benadeel de geloofde in de capaciteiten van de man met het heldere oog. Hij reisde met een familielid naar de Maasstad. Men" zocht naar alle kanten,, doch de dief bleef onvindbaar. Zonder resultaat keerden de beide mannen terug. Te Utrecht namen 'ze een lifter in de auto mee. Gedurende het gesprek kregen ze sterk de in druk met de gezochte te doen te hebben. Om de politie te kunnen waarschu wen, stopte men bij een benzine station onder Bcesd in Gelderland. Dê lifter, die bepaald wat vermoed de, probeerde prompt de benen te nemen, maar dat lukte hem toch niet. Toen de politie arriveerde, vólgde vrij vlot debekentenis, dat hij inderdaad de bromfiets had ont vreemd. Het karretje was reeds van de hand gedaan. De. helderziende is te consulteren voor slechts drie gulden. flllIHlMIIIOIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM De KNAC heeft berekend welke kosten het wegverkeer moet maken nu het verkeer over de Moerdijkbrug is gestremd. Per week wordt er voor f 120.100 aan extra benzine verreden. De algemene schade voor het ver keer wordt begroot op f 1.250.000, per 25 werkdagen. De verschillende instanties doen al het mogelijke om de vitale verbin ding over de Moerdijkbrug zo spoe dig mogelijk te herstellen. Nu het verkeer over de brug ge stremd is dient men te rijaen over Utrecht, Den Bosch, Tilburg en Breda. (ANP) Gemeente verdient 88.000 gulden De gemeente Rotterdam heeft 88.000 gulden verdiend, door de wer ken tot de aanleg van het Hofplein zelf uit te voeren. Bij de openbare aanbesteding bedroeg de laagste in schrijving f 494.650.Daar de ra ming evenwel aanzienlijk lager was besloot men het werk door gemeen tewerken in eigen beheer te laten uitvoeren. De eindrekening heeft als resultaat gegeven, dat de werkelijke uitgaven 88.000 gulden beneden de laagste inschrijving zijn gebleven. Journalisten wijken uit naar het Westen De laatste dagen zijn Duitse mede werkers van het officiële blad van de Sowjet bezettingsautoriteiten in Oost- Duitsland naar het Westen uitgewe ken. De Russisch» hoofdredacteur zou door een speciale commissie naar de Sowjet Unie teruggeroepen zijn. In de Belgische Kamer heeft pre mier Van Houtte gezegd, dat de ko ning nimmer het gewraakte onder houd met de correspondent heeft ge had. Het betreft hier opnieuw een on juist bericht, dat toegevoegd moet worden aan de lange lijst van fou tieve of fictieve berichten, die sedert, het vertrek van koning Boudewijn zijn verspreid. In deze perscampagne "wil men de indruk vestigen, als zou de jonge vorst bij het uitoefenen van zijn func tie beïnvloed worden door zijn familie en in het bijzonder door zijn vader, koning Leopold III en diens echtge note, de prinses De Rethy. Vooral te gen de laatste hebben sommigen hun aanvallen gericht Iedere objectieve waarnemer kan weten, aldus de premier, dat koning Leopold en zijn echtgenote er zich streng van onthouden aan het politie ke leven deel te nemen. Sommige bladen schreven, dat de prinses soms besprekingen bij woonde tussen de koning en de eerste minister. Ik kan evenwel categorisch verklaren, dat ik mijn gehele leven de prinses De Rethy zelfs nog niet gezien heb, zo riep de premier uit, BEWIJZEN ZIJN ER, DAT INTERVIEW IS VERLEEND. „France Soir" schrijft echter na drukkelijk, dat het vraaggesprek wel degelijk aan zijn speciale correspon dent in Antibes is verleend. Het blad geeft een beschrijving van het onder houd tussen de koning en de corres pondent. De tekst van de verslaggever is door een adjudant van de koning ge controleerd en gewijzigd. Het blad zal een facsimile afdrukken van de oor spronkelijke tekst met de potloodaan tekeningen van de adjudant. De socialistische leider Spaak maak te in de Kamer gewag van deze ^er- klaring van het Parijse blad en doolde mede, dat de socialisten op nadereMn- lichtingen zullen wachten, alvojrens hun houding definitief te bepalen. rfWu willen geen nieuwe koningskwestie' aldus Spaak, „doch wij constateren ;Öal sommige daden de publieke opinie tc^ zeerste hebben geschokt. De socialis tische partij stelt de koning hiervocv niet verantwoordelijk, doch zij is va oordeel dat het hoog tijd is dat eeii statuut wordt opgesteld, niet alleen voor de naaste medewerkers van .de koning, doch ook voor de leden van*et koninklijke familie." Een spreker van de liberalen kwam tot de conclusie, dat men koning Boii- dewijn moet bewegen de samenstelling van zijn omgeving te herzien en eo'. oplossing te geven aan de reeds tv^ee jaar slepende problemen, die verband houden mét het statuut van de konink lijke familie. (A.F.D.A.N.P.). Dinsdagavond was het bedrag, dat in het Rampenfonds was ge stort, aangegroeid tot bijna 60 millioen gulden. ACTIVITEIT BLIJFT. Aan prins Bernhard is door de am bassadeur van de Verenigde Staten een cheque van tienduizend dollar over handigd, geschonken door de afdeling Washington van de „Netherland-Ame rica Foundation". Reeds eerder had de ze afdeling 1000 dollar gegeven. Onder de in Duitsland aangeboden ;iulpmiddelen behoort een nieuwe loco motief en een zware vrachtwagen met naar drie zijden werkende kipinrich- tir.g. Personeel en directie van de Ned. Kabelfabrieken te Delft en Alblasser- éam hebben f 65.520 bijeengebracht. Raadsverkiezingen uitgesteld. De regering heeft bij de Kamer inge diend een „wetsontwerp voorzieningen gemeenteraadsverkiezingen in waters- r.oodgebïed". Het ontwerp beoogt de verkiezing in De vierjarige Tony Gerrits zat samen genoeglijk aan de snert. En het smaakte met luitenant-gen. b.d. P. Alons, de di- beiden, en de duizenden andere Nijme- recteur van het Nationaal Rampenfonds, genaren, die dit smakelijke gerecht voor het Rampenfonds hebben gegeten, goed! die gemeente tot een latere datum uit te stellen. Eventueel blijft de zittende raad in functie, tot de nieuwe zal zijn gekozen. Ringdijk b\j Filland Bath gedicht. De nooddijk over de vierde weg, die Rilland tegen de directe bedreiging van "net Scheldewater moet beveiligen, is chrht. Op de plaats waar Dinsdagmorgen het laatste gat is dicht gegooid, wap perde het rood wit en blauw en aan de vlaggemast was een bord bevestigd, waarop met vuurrode letters was ge schilderd: Dijk van de grenadiers, 41e veldartillerie en genietroepen. Het zijn nl. de 1800 jongens van deze onderdelen geweest, die na een week gezwoegd te hebben en zakje na zakje te hebben opgestapeld, Dinsdagochtend het gat hebben gedicht en de dijk ge reed gemaakt hebben. (A.N.P.). Binnenkort zal een tweede trein met goederen uit Italië, die zijn bij eengebracht ter leniging van de nood in het rampgebied, naar Nederland worden gezonden. De eerste trein bestaande uit 20 wagons met voedsel, kleding en geneesmiddelen, is Maan dag uit Rome vertrokken. In Bolog na zullen zes wagons met 800 matras sen en 1500 kussens aan deze trein worden gehaakt. Ook te Milaan zijn nog een aantal wagons aan de trein gekoppeld. (Reuter) Hulp gevraagd voor slachtoffers van natuurrampen Het Islamietisch Rampenfonds heeft een oproep gericht tot het Nederland se volk om steun te verlenen aan slachtoffers van natuurrampen in het oosten: de overstromingen-van rivie ren in verschillende delen van Indo nesië en de aardbeving in Iran. In Iran zijn 1500 mensen gedood. In Indonesië veroorzaakten bandjirs de dood van 350 mensen, boven,dien werden duizenden Jakloos. Aan alle Nederlanders wordt een dringend beroep gedaan om hulp te bieden. Giften kunnen worden gestort op postrekening 256410, ten name van de ,.perkumpalan Islam", met de ver melding „Isl. Rampenfonds". (ANP). Von Rundstedt overleden Dinsdag is te Hannover op 77-jarige leeftijd overleden de Duitse ex-veld maarschalk Von Runstedt. Hij zal Zondag worden begraven. Sedert de dood van zijn echtgenote in October j.l. heeft hij zich aan ieder contact met de buitenwereld onttrok ken. Hij sprak nauwelijks een woord tot iemand en kwam zelden uit zijn bed. Hij is 52 jaar in militaire dienst ge weest, onder het Keizerrijk, onder de republiek en onder het nazi-regiem. Von Runstedts houding was die van een soldaat, die zich niet met politiek bemoeide. Voor hem sloot de eed aan het staatshoofd alle weerstand uit. (Reuter-D.P.A.) Chinees-Russisch vriend schapsverdrag opgezegd De nationalistisch-Chinese wetge vende vergadering heeft besloten om het Chinees-Russische vriendschaps- en bondgenootschapsverdrag van 1945 op te zeggen. Deze opzegging betekent onder meer dat nationalistisch China de Sowj et- republiek Mongolië niet meer erkent. Een afgevaardigde verklaarde, dat met deze opzegging alle territoriale rechten op Buiten-Mongolië van na ture weer moeten overgaan op China. •.Reuter). „Het ware grondig te betreuren, indien Benelux geen werkelijk heid zou worden. België blijft vast overtuigd, dat de economische integratie der lage landen een noodzaak is, waarvan de verwezen lijking baat zal brengen aan iedere partner". Aldus sprak prof. Edm. J. M. Mer- t e n s van Antwerpen in een causerie tijdens een lunch van het Comité van Belgische - Nederlandse - Luxemburgse samenwerking te Amsterdam. Er zijn in België veel twijfelaars, doch het land is er zich van bewust, dat de aanpassingsproblemen noch door Nederland, noch door België al leen kunnen worden opgelost, en dat een overgangsperiode is vereist, gedu rende welke bepaalde offers onver mijdelijk zijn. België ziet ook in, dat offers van privaat-economische aard niet altijd opwegen tegen voordelen van nationaal-economisch belang en is daarom voornemens, bepaalde sectoren van zijn bedrijfsleven in de overgangs periode te ondersteunen. Spoedige aanpassing gewenst. (Van weerkundige medewerker) Barometerstand hedenochtend 8 uur 1030 mb 773 mm). Tendenz stijgend. Temp. max. 10.4 gr. C. (6.9 gr. C.), min. 7.4 gr. C. (4.1 gr. C.). Neerslag geen. Verdam ping 3.3 mm. Grondwaterstand 12 cm. Voorjaars voorproefje Stabiel maximum boven continent. van de bewolking worden gerekend, met Het weer op het vasteland van Europa als gevolg middagtemperaturen tussen 10 wordt nu volkomen bepaald door een en 12 graden Celsius. krachtig hogedrukgebied, dat zich uit strekt van Noordoost-Frankrijk tot Polen. Zuidelijke winden voeren vanuit Zuid- Frankrijk drogere lucht aan. die van morgen Limburg en Noord-Brabant be reikt had. In Beek daalde de tempera tuur in deze lucht op 0 graden Frank rijk -4 graden), omdat tengevolge van het verdwijnen van de bewolking de Het is te verwachten, dat het nu inge treden gunstige weertype de eerstkomen de paar dagen zal aanhouden. HOE HET WORDT. (Vanmiddag tot morgenavond). Vrij zonnig en droog weer, zwakke of nachtelijke uitstraling groter was. Wan- machtige wind tussen Zuid en Zuidwest, neer de Franse lucht Friesland bereikt Zacht overdag. Koudere nachten met zal hebben, moet op een verder afnemen kans op lichte vorst aan de grond. België is er echter eveneens van doordrongen, dat de periode van aan passing zo kort mogelijk moet zijn. Het heeft zijn goede wil bewezen en ver wacht thans, dat ook Nederland met daadwerkelijke bereidwilligheid zal optreden. Prof. Mertens citeerde verschillende uitspraken en perscommentaren, die „van sceptisch tot misnoegd" luidden. Zo spreekt b.v. de directeur van de federatie der Belgische en Luxem burgse tabaksnijverheid van „vliegende tering" en eensluidend is het klagen bij de Belgische bouwnijverheid, de meu belindustrie, de papier- en karton- industrie, de confectiebedrijven, de tex tielindustrie enz. kortom, aldus spr., in België verspreidt zich de opvatting, dat Benelux een ongerijmdheid geworden is. En toch behoudt de overgrote meer derheid der Belgische bevolking haar traditioneel geloof in de wezenlijke noodzaak van de Benelux. België heeft het altijd als een exioma gezien, dat uit de bestanddelen der economische gebondenheid der drie landen een har monisch geheel wordt gesmeed, dat binnen en buiten sterk staat. Concurrentiegevaren. België genoot een bevoorrechte po sitie, omdat het vroeger dan Nederland met zijn herstel heeft kunnen beginnen (het ontving voorts dollarbetalingen van de geallieerden voor verleende diensten en vond in zijn overzees ge bied baten, die ten goede kwamen aan zijn mogelijkheden om goederen aan te -ch-affen) maar het heeft die voor delen ten zeerste benut om de Bene- luxiaanse toenadering te dienen. De professor zette uiteen, dat Neder land daarentegen een politiek van ge leide economie op brede schaal moest invoeren met het gevolg, dat de eco nomische stelsels diep uit elkaar lie pen. Dit bracht met zich mee, dat voor België een ernstig concurrentiegevaar uit Nederland opdaagde. Spr. onder streepte in dit verband het aanzien lijke verschil tussen de Belgische en Nederlandse lonen en zeide, dat eind 1952 de Nederlandse lonen nog de helft lager waren dan de Belgische. Prof. Mertens acht het begrijpelijk, dat Nederland zijn plaats van oase der laagste prijzen in Europa ongaarne prijsgeeft, maar het moet inzien, dat een vrije concurrentie van landbouw en nijverheid in de drie landen slechts onder practisch gelijke voorwaarden mogelijk is. Spr. ging de voornaamste aspecten na van de concurrentiële dispariteit tussen beide landen en be toogde, dat de wanverhouding groten deels het gevolg is van het door Ne derland sinds de bevrijding gevolgde economische dirigisme met zijn kunst matig laag algemeen prijspeil. Het be talingstekort tegenover België blijft nog zeer aanzienlijk, waardoor inves teringen mogelijk worden, die de pro ductiekosten en de concurrentie in de hand werken. Daar komt bij, dat de Marshall-hulp voor Nederland 17.5 milliard en voor België slechts 2.8 milliard franken be draagt. De strijd is niet gelijk. Reeds is 6 7 pet van de Belgische ondernemingen door hun Nederlandse vakgenoten diep in het gedrang gebracht en de andere stellen zich de vraag, of ook zij niet geleidelijk zullen worden getroffen. De productiviteit speelt hierin, naar spr. meende, geen rol, want de Belgische akkerbouw heeft zijn achterstand gro tendeels ingehaald en de industrie is niet slechter geoutilleerd of gelegen dan haar Nederlandse concurrenten. De Nederlandse regering heeft besloten de Russische journalist L. Pissarev naar Rusland uit te wijzen.Pissarev zal ons land moe ten verlaten zodra zich reisgele genheid voordoet, hetgeen bin nen enkele dagen kan worden verwacht. Reeds spoedig nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk in zicht was verkregen van zijn activiteit die hij hier te lande had gevoerd, stond het vast dat hij moest worden uitgewezen op grond van ongeoorloofde politieke activiteit die hij als vreem deling had ontplooid. Inmiddels werd een gerechtelijk on derzoek tegen hem geopend teneinde een breder inzicht te krijgen in zijn wijze van optreden en de door hem gelegde contacten. Het is toen ge bleken dat dank zij het snelle ingrijpen der bevoegde autoriteiten zijn ontoe laatbare werkzaamheden reeds werden gestuit, terwijl zij zich nog in een aan vangsstadium bevonden. Onder deze "omstandigheden is het. raadzaam gevonden geen gerechtelijke vervolging tegen hem in te stellen, doch hem zonder meer uit Nederland te verwijderen. (A.N.P.). Uw postwissel nog vandaag Naar Statenlaan, Den Haag Nat. Rampenfonds nu een actueel onderdeel heeft gevormd, zou het dunkt ons aanbeveling verdie nen de kwestie van de verdeling der overtollige goederen voor te leggen aan een internationaal Rode Kruiscomité. Dat zou de zaak eerlijk onder ogen kun nen zien, een rechtvaardige en doelma tige bestemming voor de goederen kun nen zoeken, en voorkomen dat er ach teraf in Europa over Nederland zou worden gemompeld op dezelfde wijze, waarop dat nu in Nederland over.Steen bergen geschiedt "Vf/at moet er gebeuren met de goede- ren die als hulpverlening voor de rampgebieden zijn binnengekomen, maar waar men nu haast geen weg mee weet omdat er teveel is? zo vroeg een inzendster in onze rubriek. „Zo denk ik er over." Zij had reeds een plan: verdeel het teveel onder de talrijke arme men sen van Nederland, die het zo goed kun- nen gebruiken. Menigeen die dit las, zal misschien bij zichzelf hebben gedacht dat dit wel overdreven zou zijn; er is immers in het rampgebied zoveel nodig. Maar het is niet overdreven. Onze in zendster schijnt hierin wel gelijk te heb ben, dat er een waarlijk overstelpende vloed van goederen is binnengekomen, een vloed die nog steeds doorgaat. De vraag die zij stelt, begint inderdaad ac tueel te worden. En er gaat nog een an dere actuele vraag aan vooraf; die van de opslagplaatsen. Elke ruimte is niet geschikt om er elk soort goederen in te bergen, en het zou meer dan jammer zijn, wanneer de kostbare text'?!* d" met zo gulle hand is gescb. nken, door vocht en schimmel onbruikbaar zou worden. Nog steeds komen de colonnes binnen om hun vrachten af te leveren, nog steeds zijn schepen vol goederen naar onze havens onderweg. De waar lijk geweldige hulp, die men Nederland in nood heeft geboden, is zo verbijste rend, dat men meer dan ooit gaat twij felen aan de sombere diagnose, die ve len plegen te stellen van de mens in zijn verhouding tot de naaste. Dezelfde mens, die bereid is om een textielmarkt- oorlog te maken, is ook bereid zich van zijn laatste textiel te ontdoen, wanneer hij daarmee een ander mens in nood kan helpen. Intussen zitten we nog met onze vraag. Het antwoord lijkt zo eenvoudig; hier zijn zoveel mensen in Nederland die het hard nodig hebben, en die met deze goede gaven uit heel de wereld prachtig geholpen zijn. Dat is inderdaad waar. Maar er is nog een kant aan dit. geval^ Waar ko men deze goederen vandaan? Uit het buitenland. Dat is een vrij vaag begrip, en het blijft voor velen nog vrij vaag, wanneer de namen der schenkende lan den op een rij achter elkaar worden ge noemd. Maar één ding staat vast; dat buitenland is geen Luilekkerland en geen Utopia. Ook in Engeland, in Duits land, in Frankrijk, in Italië en Spanje wonen arme mensen, in sommige van die landen wel in een graad van armoe de waar men hier nog geen begrip van heeft. Kunnen we de goederen terug sturen naar het land van herkomst, en zeggen dat de gevers bedankt worden maar dat het niet meer hoeft, of dat ze de dingen nu maar beter aan hun eigen behoeftigen kunnen geven? Het een zo wel als het ander schijnt onbegonnen werk. Maar we herinneren ons het ge val Steenbergen, waar een aantal men sen, die niet direct watersnoodslacht offers waren, toch hun aandeel hebben gehad in de kleren verst rekking. Dat is hun erg kwalijk genomen, vooral de burgemeester, die openlijk zei dat zijn gemeentenaren dit buitenkansje wel goed van pas kwam, omdat ze toch al zoveel misten. Goed en wel, heeft men daartegen ingebracht, maar de dingen waren bestemd voor de getroffenen door de watersnood. En daar hoorden zij niet bij. Wanneer men nu de aan de hand ge dane oplossing kiest, en men ver deelt het overtollige goed onder de be hoeftigen van Nederland, dan komt het ongetwijfeld wel terecht op een plaats waar het best gebruikt kan worden. Wij gunnen de gezinnen, waarop onze in zendster doelde, dit „buitenkansje ook van harte. Maar is dat eigenlijk niet Steen bergen in het groot? Heeft men het recht om de dingen die het buitenland schonk, te geven aan anderen dan waar voor ze rechtstreeks bestemd waren? Hier zit natuurlijk een pijnlijke kant aan. Wij menen, dat een Nederlands co mité eigenlijk niet bevoegd is, om de zich hier voordoende vragen alleen op te lossen. De Nederlandse ramp is tot een internationale aangelegenheid ge worden; iedereen hielp. Maar wanneer nu de nood van kleding en dekking is gelenigd, dan wordt de vraag naar de bestemming van het overschot uiteraard weer buiten de Nederlandse sfeer ge steld. Er moet een oplossing komen; die joederen mogen niet in de pakhuizen verworden. Maar die oplossing kan geen Nederlandse instantie geven. Ook het Nederlandse Rode Kruis niet. Allerwegen moet geholpen worden; dan denken we terstond aan de mil- lioenen verplaatste personen in Duits land. In verband met de grote interna tionale, of laat ons slechts zeggen de Enropese nood. waarvan de Nederlandse

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1