Vierde Weg is weer dicht, voor de derde keer nu Sport steunt Rampen fonds en helpt zusterverenigingen Dijk bij Kats nu dicht Geen feest in Middelburg Ruim 1800 militairen zijn dag en nacht bezig geweest Nieuwe regeling voor de hulpverlening Het leven gaat verder Weer een gat afgedamd Zeeuwse Sportpraat Z.-Beveland: grootste polder drooggebleven Schade bedraagt bijna millioen „Hoed af voor Rode Kruis" Schipper KW6 geschorst Brand bij Wileo aangestoken? HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Na weken van zwoegen en teleur stelling is men er op Noord-Beveland in geslaagd het diepe gat in de dijk van de Leendert Abrahampolder in Kats te dichten. Duizenden zakken zand zijn hier de laatste weken in zee gespoeld. De Oud-Kortgenepolder en de Fre- derikspolder worden nu met drie pompen leeggepompt. Dagelijks ko men er meer draglines aan. In Kort- gene heeft nu iedereen zijn woning vrij van modder. Zoetwatergebrek verhindert, dat de schoonmaak niet grondiger kan gebeuren. Elke dag rijdt een auto met vier tanks voor drinkwater naar Goes. De boot gaat'nog steeds via Katse- veer. wat veel tijd in beslag neemt. Het watergebrek zal echter spoedig tot het verleden behoren. Binnen veertien dagen nl. wordt de water leiding doorgetrokken tot in het dorp Kortgene. Twee bakken met een inhoud van 5000 liter worden opgesteld en k ..en onder druk. zodat toevoer verzekerd De Stichting „Herrezen Middelburg" heeft besloten, gezien de nationale ramp. de voorgenomen feestelijk heden uit te stellen tot het volgende jaar. Zij overweegt echter nog of zij ten behoeve van het vreemdelingen verkeer iets anders voor 1953 kan organiseren. Met de inschrijvers in het garantie fonds en de deelnemers aan de lening zal dezer dagen nader contact worden opgenomen. (Vervolg van pag. 1) Grote lichtbundels van twee zoeklichten, die het wolkendek verlichtten, wezen ons in de nacht van Maandag op Dinsdag de weg naar het grote karwei, dat ruim 1800 militairen ruim drie weken in touw heeft gehouden: het veranderen van de polderweg de Vierde Weg in een waterkerende dijk. Tweemaal was het water sterker geweest dan de dijkenbou wers, zou het nu voor de derde keer weer de sterkste blijken? Dinsdagmorgen om tien uur was het laatste gat gedicht. Een luid hoera ging op. Tijd om een vlag neer te zetten was er echter niet. Zo gauw mogelijk moest alles zo hoog mogelijk worden gemaakt. Voorrang bij emigratie naar Zuid-Afrika In aansluiting op de berichten over faciliteiten ten behoeve van waters nood slachtoffers die voornemens waren naar Zuid-Afrika te emigre ren. deelt de Stichting Landverhui zing nader mee dat auto-monteurs, tractor-monteurs (benzine en diesel), electrische lassers en pijpfitters kun nen profiteren van een bijzondere voorrangsregeling, waardoor zij op korte termijn kunnen vertrekken. Het Zuid-Afrikaanse Immigranten Keurïngscomité, Raamweg 8 te Den Haag. geeft hierover alle inlichtin gen. Brabantse kant van de Kreekrak- dam. De mannen zijn van begin Februari niet meer tpuis geweest. Ei- wordt wel over aflossing gespro ken, maar men gelooft er niet eerder in dan wanneer de bussen voorstaan. De Kreekrakdam zelf is geheel in tact. De misère begint bij Rilland- Bath. Enorme bergen zand liggen langs de kant van de verkeersweg en honderden soldaten zijn bezig tier, duizenden zakken te vullen. Grote legerauto's rijden leeg voor en gaan beladen met zandzakken terug naar „het karwei". Eenrichtingsverkeer Met hun grote kasten rijden de chauffeurs over polderwegen, die on der het water staan, en net zo breed zijn als de wagens. Er wordt een richtingverkeer toegepast, want een fietser zou zelfs niet kunnen passe ren. De weg wordt aangegeven door paaltjes met in de top een bos stro. Midden in de nacht deed het an ders zo vriendelijke Zeeuwse dorp Rilland luguber aan. Water en nog eens water met hier en daar een beschadigd huis. Bij de smid staan de landbouwwerktuigen nog voor de deur. Ze staan te roesten... Op de hoeken van de straten in Rilland staan mannen met -walkie^ talkies. Zij zorgen er voor dat er op de smalle wegen geen verkeersop stoppingen ontstaan. Er moet nog al eens worden gewacht, maar steeds kunnen wagens met zandzakken aan de lopende band worden gelost. De Vierde Weg is al een dijkje geworden. Op de weg liggen sta pels zandzakken. De grote wa gens moeten deze weg honderden meters achteruit rijden. Een deci meter naar links of rechts zou de wagen doen omslaan. Het zegt wel iets. dat er geen enkel onge luk is gebeurd in al die dagen. Bij het laatste gat liggen de zand- Rode Kruis beëindigt werk Watersnood 1953J verzorgingsorgaa n Het redden van de slachtoffers van de watersnood in Zeeland is voorbij. Een andere vorm van hulpverlenings- werk heeft zijn intrede gedaan. De verzorging van hen, die in het nood- gebied werken en van de évacué's. De goederenvoorziening heeft Het Rode Kruis aan het ministerie van Maatschappelijke Zorg overgedragen, die dit werk door de haar ter beschik king staande organen laat doen. Het werk van het Rode Kruis is voor wat de hulpverlening betreft ge ëindigd. Het Rode Kruis heeft ook in Zeeland groots werk verricht, dat aller bewondering heeft getrokken. Nu de verzorging der rampslacht offers door het departement van Maatschappelijke Zorg, met instem ming van het Rode Kruis is overge nomen, is de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. het Zeeuwse Opbouworgaan, aange wezen als het provinciaal orgaan voor de hulpverlening. Daar de outillage van het bureau van de stichting Zeeland voor dit werk niet erg geschikt is. is een nieuwe stichting gevormd „Waters nood 1953". Deze stichting is een dochterorganisatie van de stichting Zeeland en geen zelfstandig instituut. Het bestuur van de stichting „Watersnood 1953" bestaat dan ook uit het dagelijks bestuur van de stichting Zeeland, voorzitter: jhr. mr A. F. C. de Casembroot, vice-voorzit- ter: A. Schout; leden: J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aar denburg, R. Gerritsen, wethouder van Zierikzee en jhr mr T. A. J. W. Scho- rer, secretaris-penningmeester: C. Lijnzaad. Verder maken deel uit van het be stuur het lid van G.S. mr A, J. van der Weel, te Middelburg, mr J A Heijse, kringcommissaris voor Zee land van het Rode Kruis; mr J. F van Deinse, penningmeester van het Watersnoodcomité 1906; mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz, presidente van de Federatie Zeeland van de Vro.uwelijke Hulpver lening en de heer S. J G. van Leeu wen. hoofd van het bureau van het ministerie van Maatschappelijk Werk in de provincie Zeeland De heer mr J F. Hornstra, adjunct directeur van de stichting Zeeland, wordt belast met de leiding van de nieuwe stichting „Watersnood 1953". Verder is in de leiding vertegen woordigd de heer J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aarden burg als secretaris, en als zijn plaats vervanger de heer A. de Kam. bur gemeester van Vrouwenpolder, De leiding van het bureau en de verzorging is opgedragen aan de heer N A. van Wijk. De wer'-wijze van de stichting „Watersnood 1953" is dat de burgemeesters in Zeeland hun aanvragen om hulp richten tot de stichting. Van hieruit worden de goederen en de hulp gedistribueerd. Goederendepots De goederendepots zijn gevestigd te Middelburg, Goes en Oostburg. Dankzij de hulp van vele vrijwilli gers heeft het Rode Kruis de ter beschikking staande goederen volle dig geïnventariseerd. Men weet wat aanwezig is en uit welke depots men kan putten. Alle goederen van het Rode Kruis zijn overgedragen aan de nieuwe stichting. Op de verschillende eilanden zullen kleine comité's worden opgericht, die de burgemeesters in hun taak zullen bijstaan. De commissaris der Konin gin in Zeeland heeft aan de burge meesters instructies gegeven hoe ge handeld moet worden. De leiding van de hulpverlening is in andere handen overgegaan. Het werk zelf wordt op de gewone voet voortgezet. De vele vrijwillige help sters en helpers gaan voort met hun zo noodzakelijke werk voor hulpver lening. Want dit is het voornaamste: de slachtoffers van de ramp moeten zo snel en zo liefderijk mogelijk worden geholpen. zakken hoog opgestapeld. Om half tien Dinsdagmorgen, met dood tij ging het eerste bietennet met zand zakken er in vastgebonden het water in. Overal ziet men de soldaten lopen met zandzakken. Niemand loopt een ander in de weg. al lijkt het of er Politiemannen uit de Gelderse Ach terhoek houden de wacht aan de geen leiding is. Het liep gesmeerd, dat halfuur. Omstreeks tien uur kwam er geen water meer in de pol der. En toen maar ophogen om de Opkomende vloed de baas te blijven. Van grootste belang „Zal-ie het houden?", is de vraag die iedereen stel't. Het is van het al'ergrootste belang dat het antwoord ja blijkt te zijn. Niet alleen krijgt Zeeland dan zijn spoorverbinding en rijksweg weer droog, maar tevens is het gqvaar voor de zeedijk minder groot. Er stroomde zoveel water in en uit de polder, dat deze zeedijk steeds verder werd afgeknabbeld. De dijkgaten sle ten steeds dieper uit. De kleilaag is hier slechts enkele nieters, waarna wat zand volgt, daar- ■na. komt veengrond in de bodem voor. Zou het water aan die veengrond beginnen te knagen, dan zou het niet lang duren of de gaten zouden ruim 20 meter diep zijn. De catasrofe voor Zuid-Beveland was dan volledig. De mannen van de Rijkswater staat zullen de dijk verder ophogen. Zandzuigers liggen al klaar in de Westerschelde en zo gauw het moge lijk is wordt zand op de dijk gespo ten. „Men moet de vloed voorblij ven", hoorden we enkele keren zeg gen. Dat wil zeggen, dat elke dag poot aan moet worden gespeeld, want van nu af aan loopt de vloed elke dag weer hoger, totdat het weer giertij is. Sportieve majoor Majoor Tresling (oud hockey-ln- ternational) is met recht trots op zijn mannen. Deze sportieve majoor heeft veler harten gewonnen.. Hij staat voor niets als het het moreel van de troep ten goede komt. Muziek bij de arbeid. Een grote geluidswagen laat vro lijke wijsjes horen bij de enorme bergen zand, waar de zakken worden gevuld. Er waren zoveel platen, dat zelfs verzoekjes konden worden in gewilligd. Warm drinken, eten, alles wat maar nodig was, was steeds op tijd ter plaatse. De jongens hadden er recht op. Ti ren aan een stuk zijn zij in de af gelopen weken in touw geweest. Even slapen en 's morgens vroeg weer aan de gang. Maar in die nachtelijke uren was toch steeds een ploeg sol daten bezig. Het werk heeft geen uur stilgelegen. De rijkspolitiemannen, die aan re gen en wind waren overgeleverd tij dens de wachten op de koude dijken, kregen behoorlijke schuilplaatsen, met zelfs hier en daar verwarming erin. „Als de dijk het. nu maar houdt". Ja, dan gaan de jongens terug en kunnen zijn van een welverdiend ver lof genieten. Want wat zij hebben gepresteerd daar in die natte polder is iets groots. Om trots op te zijn! Raadsverkiezing in noodgebied vereist uitstel Nu het tengevolge van de waterS- noau in vCi'senilleniie gemeenten on mogelijk zal zijn oaar onder nor male omstandigheden gemeenie- raausverKiezingen te organiseren, moe» een voorziening worden ge- getroffen om de vemiezïng in a.e gemeenten op een latere datum te stellen. Dit staat in de memorie van toe- lichtmg op het wetsontweip voor zieningen gemeenteraadsverkiezingen in watersnoodgebied, dat Dinsdag bij de Tweede Kamer is ingediend. De regering heeft nog overwogen alle gemeenteraadsverkiezingen een jaar uit te stellen, waardoor de ver kiezingen van gemeenteraden en Pro vinciale Staten m hetzelfde jaar zouden vallen. De regering meent thans echter het uitstel te moeten beperken tot het watersnoodgebied. Zoals men weet is een en ander ter sprake gekomen in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de regeringsnota betreffende de wa tersnood. Het grote oat in de dijk van het Hollandsch Diep in de buurt van de Moerdijk, is nu dicht. Aan de buiten kant is een ronde wal van zandzak ken opgeworpen, versterkt met ander materiaal, en zo heelt men gaande weg de breuk onder de knie gekregen. Een genmal is bezig de daar achter liggende^polder leeg te malen. Onder tussen blijft men de nooddijk door het opspuiten van zand versterken. Scliip maakt schade aan sluisdeuren Het van Gent komende ledige Spaanse stoomschip „Candia", me tende 2587 Brt, met bestemming San Espanola (Spanje), heeft bij het uit varen van de Westsluis te Terneuzen zeer belangrijke schade aangericht aan een der ebdeuren. Eerst na borgstorting kon het schip zijn reis vervolgen. ,,De man in monnikspij" op de planken Het toneelgezelschap van Rien van Nunen heeft Maandag- en Dinsdag avond in het Concertgebouw te Ter- neuzen De man in monnikspij, een detectivestorv van Edgar Wallace, bewerkt door Anton van Maarten, .opgevoerd. Vanavond treedt het gezelschap op voor leden van het spaarfonds SMAB. Donderdag wordt er van dit stuk een opvoering gegeven in het Olympia-theater in Sas van Gent. Zeeuwse veerdiensten Met ingang van Woensdag 25 Fe bruari wordt de veerdienst Kortgene- Katscheveer gestaakt en wordt de veerdienst Kortgene-Wolphaartsdijk hervat. Vertrek Kortgene: 6.5517.55 uur (ieder uur). Vertrek Wolphaarts- dijk: 7.25—18.25 uur (ieder uur). Onze adressen Redactie-adres voor Zeeland: Molenwater 55. Middelburg, tele foon 3390, bij geen gehoor 2671 Sportredactie: Paul Krugerstraat 173, Vlissingen, telefoon 2902. Administratie: Hekelveld 15, Am sterdam, Telefoon 38811. Postgiro 21870. Amsterdam. Abonnementsprijs. 44 cent per week, 5,70 per kwartaal Losse nummers 13 cent In mijn eerste sportpraat na de ramp vertelde ik u van enkele plannen van Zeeuwse Sportverenigingen om op hun manier een steentje bij te dragen aan het Rampenfonds. Ik ver onderstelde toen, dat er nog wel meer zouden komen cn deze veronderstelling blijkt volkomen juist te zijn. Vorige week werd tijdens de voetbalwedstrijd Middel burgGoes een bedrag van 201 ingezameld. Thans be sloot de voetbalvereniging Middelburg om, zodra de omstandigheden dit toela ten, een wedstrijd ten bate van het Rampenfonds te zullen spelen tegen een eer ste klasser of tegen een Bel gische club. Het bestuur van de Sou- burgse voetbalvereniging RCS heeft een bedrag van 100 gestort in het Ram penfonds. De Souburgse gymnas tiekvereniging Astrow zou Zaterdag 7 Maart haar jaarlijkse uitvoering geven. Wegens de omstandigheden besloot men echter, deze uitvoering niet door te la ten gaan Een bedrag van f 100. dat voor deze uitvoe ring nodig zou zijn geweest, zal nu worden afgestaan om de getroffen gymnas- verenigingen te helpen I In plaats van de uitvoe ring zal Astrow Zaterdag 21 Maart de Olympische Tümfllm vertonen in De Zwaan. En dan nu de damcompe- titie. In de hoofdklasse deed Aagtekerke goed werk door Vlissingen in eigen huis een 911 nederlaag toe te brengen. Hierdoor wisselden beide ploegen van In de Walcherse tweede klasse, waar St Laurens vorige week kampioen werd viel nu ook de beslissing voor de onderste plaats. Lammerenburg verloor met 164 van Aagtekerke II en werd daardoor definitief hekkensluiter, Tegen Souburg 2 had Aagtekerke 2 het minder gemakkelijk. Een partij illlllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii plaats op de ranglijst, die er als volgt uitziet: GDC Goes 5—9, Middelburg 58, DOS Bergen op Zoom 46, Aagtekerke 6—6. Vlissingen 5—5, DID Goes 4—0, Sou burg 50. De uitslagen waren: P. Maas—P. de Visser 0—2, W. HeydraA. Willemse 1—1, Joh. de Smet—D. Trieller 1—1, L. Goedbloed J. Maljers 2—0, O. Hel- linga—J. de Visser 11. L. Labruyere—S.Blaas 1—1, N. Corstanje—L. Trieller 1—1, G. Luwerna—C. Jonge- pler 02, C. Franke—J. den Hollander 0—2, P. van Oor schot—A. Provoost 0—2. moest worden afgebroken en voorlopig hebben de Souburgers met 10—8 de leiding. De stand is nu: St, Lau rens 713, Aagtekerke 2 7—7 Souburg 2 6—6, Arne- muiden 7—6, Lammeren- burg 7—2 (in deze stand is nog niet opgenomen het resultaat van de wedstrijd Souburg 2—Aagtekerke 2). 'De uitslagen waren: Sou burg 2—Aagtekerke 2: M. J. Pluymers—M. C. de Smit 0—2, P. de Wolff—L. Bakker Sr 2—0; L. Bos- schaart—L. Bakker Jr 2—0, E. Platje—A, Trieller afg.; C van Rijswijk—D. Jonge- pier 0—2, P. van Sorge Wzn T. Blaas 0—2; J. C. Sinke P. Dekker 1—1; F. van Eenennaam—A. Louws2—0, A J. VeenstrgA. Mal- j a ars 1—1, M. Marijs—F. de Visser 2—0. Aagtekerke 2—Lammeren- burg: M. C. de Smit—A. de Buck 20, L. BakkerI. Vinke 1—1. L. Bakker Lzn M. v. d. Heyden 20, A. Trieller—W. Koole 1-1. D. Jongepier—A. C. Kooie 2—0. F Blaas—A. Aarnoud- se 1—1, A. Louwes—A. Brasser 1—1, A. Maljaars C. Geljon 20, P. de Vis ser—A. de Haan 2—0, A. Kodde—J Koppejan 2—0. Ook de finales om de persoonlijke damtitels van Zeeland werden voortgezet. De uitslagen waren: Hoofdklasse: R Rijkse— E. Schuitema 2—0, J. Blom J Linke 0—2, W Heydra P. Maas 1—1, Ir Porrey— D Trieller 0—2 (w.n.o.). Eerste klasse: N. Cors tanje—C. P. de Vos 2—0, H de Vlieger—G. M. v. d. Voorde 0—2, G. M. v. d. Voorde—P. van Belzen 20, M. Meerman—P. Bras ser 02, L. D'avidseA. v d. Schraaf 0—2, P. van Bo- van—H. van Benthem 0—2 Jeugdkampioenschap: A. de Buck—mej. M. Kasse 0—2, mej. M. KasseJ. Kluiver 2—0. MICHIEL Jannetje Vermaas (24 jaar) en M. Boomsluiter (25) hebben Dinsdag in het venooeste Stavenisse voor de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand gestaan. De watersiiood en zijn ont zettende gevolgen hebben hun toe komstplannen niet kunnen tegen houden. De fotograaf kiekte hen Maandag, een dag voor de bruiloft, in de dagelijkse plunje, die bij het har de iverk in een half verdronken dorp hoort. Vandaag is het hun feestdag. Hun moed en vertrouwen zijn sym bolisch voor de rampgebieden: nie mand, die hun niet het allerbeste zal toewensen voor hun verdere leven. Duits schip loopt op Vlissingse boulevard n" Het Duitse m.s. „Else" van de rede rij K. Gross in Bremen, is omstreeks twaalf uur vanmiddag op de glooiing van de Vlissingse boulevard gevaren De sleepboot „Maas" vertrok terstond uit de Vlissingse haven, maar be hoefde geen assistentie te verlenen. De „Else", die 2650 brt meet, is op eigen kracht vlotgekomen en heeft haar reis van Rotterdam naar Ant werp en voortgezet. SAS VAN GENT BATEN UIT BELGIË VOOR RAMPENFONDS Georganiseerd door het gemeente bestuur en geheel ten bate van de slachtoffers van de watersnood in Nederland, is in het naburige Zel- zaete in België het blijspel opgevoerd „De drie Charles' van Roger Riest opgevoerd. B. en W. van Sas van Gent woon den de voorstelling bij, Gesproken werd nog door burgemeester-volks vertegenwoordiger Jos. Chalmet en burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent. De ingelanden van De Brede Wateren Bewesten Yerseke, de grootste polder in Zuid-Beveland, die wonder boven wonder bij de grote watervloed van 1 Februari gespaard is gebleven, bespraken Dinsdagmiddag in De Prins van Oranje te Goes de gevolgen van de stormschade en de genomen en nog te nemen maatregelen om de polder voor verder onheil te behoeden. De technische ambtenaar van het waterschap, de heer G. Beenhakker, bracht in een uitvoerig rapport ver slag uit van de stormvloed en de ge volgen voor het waterschap, waaruit bleek, dat de totale schade, inclusief de noodvoorzieningen, werd geraamd op ƒ979.000. In het openingswoord van de dijk graaf, de heer P, J. J. Dekker, ge waagde deze van grote dankbaarheid, dat de polder voor groter onheil was behoed. Spreker schetste de noeste arbeid van vele honderden werkers en van het technisch personeel, die onversaagd op de bres hebben ge staan om het water te keren. Staan de werden de vele honderden slacht offers van de vloed in Nederland her dacht. Uit het verslag bleek, hoe kritiek de toestand wel was geweest. De Ooster- schelde te Wemeldinge joeg het water op Zondag 1 Februari op tot 4.71 m I boven N.A.P. met een wind tussen Noord en Noord-West en een kracht van 5, een vloedstand die nog nooit is waargenomen. Op de Westerschelde bij Hansweprt bereikte het water een maximum- vloedstand van 5.07 m boven N.A.P. Velen die het onheilspellend gebeuren hebben bijgewoond waren er van doordrongen, dat zo niet het ergste voor het waterschap ging gebeuren, de schade toch wel buitengewoon groot zou zijn. Een woord van hulde bracht de spreker aan het initiatief dat na de stormvloed van 12 Maart 1906 is ge nomen, waardoor de zeewering der mate werd verzwaard en verhoogd, dat de dijken nu deze vloed hebben kunnen weerstaan. Wat de schade aan de binnenlopen der dijken betreft, deze zijn totaal over een lengte van 800 meter afge slagen met een oppervlakte van 9728 m2 en een Inhoud van 11755 m3 grond. Ontzettende schade Maar ook de buitenglooiingen heb ben ontzettend geleden. De schade aan de noordelijke zeewering bedraagt aan zgn. Zilvoortse glooiingen 1184 m2, aan basaltglooiingen 120 m2, aan De Muraltglooiingen 4440 m2 en aan betonblokken 140 m2. Aan de Zuidglooiing gaat het slechts om enkele meters Zilvoortse glooiing. De glooiingen van Zilvoortse steen en basalt en van betonblokken heb ben zich goed gehouden, maar ont zettende ravage is toegebracht aan de betonglooiingen systeem-De Muralt. Na hetgeen over dit systeem in diverse jaarverslagen en stormrapporten is meegedeeld, heeft de jongste storm vloed wel ondubbelzinnig bewezen, dat dit type glooiing zo spoedig mogelijk moet worden vervangen. Na bespreking van het rapport deelde de dijkgraaf mee. dat het voor lopig herstel 250.000 had gekost, waarvoor het bestuur een kasgeld - lening had gesloten bij het provinciaal bestuur. Het definitieve herstel, zo deelde de voorzitter mee, zal met kracht worden aangepakt. Een nieuwe betonmuur over een lengte van 750 meter en een hoogte van 1,10 meter zal bij Kattendijke moeten worden aangebracht. Ver der zullen belangrijke verbeteringen aan de binnenzijde moeten worden aangebracht. Gedacht wordt hier aan het aan brengen van een zogenaamde bin- nenberm over de lengte van het beschadigde gedeelte. Voor het herstel der buitenglooiin gen is reeds 3000 m3 basalt aange kocht uit Duitsland. Dit materiaal is per schip onderweg. Het herstel der glooiingen zal geheel in eigen beheer worden uitgevoerd, waardoor het nor male onderhoud van de wegen moet blijven liggen. De vernieuwingen van de dijkmuren en de verbetering der binnenglooiing zullen worden aanbesteed. Op voor stel van de heer H. P. Ganseman werd het bestuur blanco volmacht gegeven tot het herstel van de schade, voorwelke geste de voorzitter zeer er kentelijk was. Kasgeldlening „Zonder uitzondering heeft iedere Zeeuwse Rode-Kruiscolonne gedaan wat hij kon. Ik neem er mijn hoed voor af." Dit verklaarde dr P. C. J. van der Slikke, de gewestelijk commandant van het Rode Kruis in Zeeland, in een persconferentie Dinsdag in Middel burg. Honderden Rode-Kruismensen zijn onmiddellijk na de ramp in actie ge komen. Er is medische hulp verleend waar dat mogelijk was. Men heeft ge holpen bij de evacuatie en bij het vervoer, er zijn noodziekenhuizen in gericht. kortom, het Rode Kruis heeft overal waar dat nodig was ge werkt. De districtscommandant moest veelal zelfstandig handelen, omdat het onderhouden der verbindingen zeer moeilijk was, In dit verband sprak dr Van der Slikke met nadruk zijn bewondering uit voor de motor- ordonnancen, die van veel belang waren voor het overbrengen van be richten en het ledden van de colonnes. De samenwerking met diverse in stanties was uitstekend, evenals de medewerking van het hoofdbestuur. Van deze zijde heeft men duizend strozakken en vijfhonderd ledikanten gezonden. Ook het buitenland heeft veel geholpen. Voorts is een ruim gebruik ge maakt van de rampendepots, die zich bevinden te Goes Vlissingen, Tholen. Noord Beveland en Schouwen. Het bestuur werd verder gemach tigd voor het dienstjaar 1952—'53 een kasgeldlemng aan te gaan van ƒ250.000, in welke zin de begroting over dat jaar werd gewijzigd. Voor het dienstjaar 1053'54 werd het be stuur machtiging gegeven een kas- geïdlening aan te gaan van ƒ500.000. Zo spoedig mogelijk zal worden be gonnen met peilingen in de beide Scheldes, ten einde vast te stellen in hoeverre de storm ook invloed heeft gehad op de getijdestromingen en het gevaar voor eventuele dijkvallen. Ten slotte werd een verordening vastgesteld, waarbij bewoners van het waterschap bij voorkomend gevaar verplicht worden gesteld zich in te schakelen ter bescherming van de dijken. Tevens werd een verordening vastgesteld voor de vordering van auto's, schepen en materiaal'. Uitgesloten van deze verplichting zijn inwoners van beneden de zestien en boven de vijftig jaar, alsmede bur gemeesters. wethouders, ontvangers, geestelijken, schoolhoofden en andere hoofden van publieke diensten. W. Z. VLAANDEREN Toneel van onderwijzers komt in Schoondijke De tourneé, die de toneelgroep van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging afdeling West-Zeeuwsch-Vlaan- deren elk jaar pleegt te houden, moest door de omstandigheden ver vallen, Een nieuw schema wordt nu voor de maand Maart opgesteld. De eerste uitvoering is bepaald op Zaterdag avond in Schoondijke. Hoogwaterstanden De hoogwaterstanden voor Donder dag 26 Febr. zijn: Vlissingen 0.39. 13.02; Breskens 0.49, 13.12; Veere 1.14, 13.37; Temeuzen 1.24, 13.47; Hoedekenskerke 1.44, 14.07; Brouwershaven 1.54, 14.17; Zierikzee 2.04, 14.27: Hansweert 2.04, 14 27; Wemeldinge 2.39, 15.02; Bath 2.54, 15.17; Tholen 2.59. 15.22; Antwerpen 3.54, 16.17; Dordrecht 4.39. 17.02. De Raad voor de Scheepvaart heeft aan de schipper van de KW 6 „Ver trouwen". de heer J. van Beelen, voor de tijd van twee maanden de be voegdheid ontnomen om als kapitein op zeevissersvaartuigen te varen. De motordrijver K. C. van Duijvenbode kreeg een berisping. In de nacht van 6 op 7 October van het vorige jaar was de „Vertrou wen" in stormweer in ernstige moei lijkheden geraakt doordat er veel water in de ruimen was gekomen. De lensleiding bleek verstopt waar door het water door middel van ton nen met een lier uit het ruim moest worden gehoosd. De Raad voor de Scheepvaart gaf als zijn oordeel, dat de schipper de luiken niet op afdoende wijze heeft laten afdichten met de daarvoor be stemde kleden. Dit gebeurt te weinig op de visserij: op 19 October moesten in Schevenin- gen nog 19 loggers worden aangehou den, die zonder dekkleden naar zee zouden gaan. Bovendien was de Raad van oor deel dat de lensmrichting en de pomp- ïnstali&ue van de „Vertrouwen" al langere tijd niet in orde waren ge weest; de motordrijver kreeg daar voor de berisping. (Eigen nieuwsdienst) De brand, die vorige week het emballagemaga- zijn van de Wilco-fabrieken te Warf- fum verwoestte en een schade van rond een half millioen veroorzaakte, schijnt te wijten te zijn aan brand stichting. Een der chauffeurs van de fabriek zou. verdacht, van brandstichting, door de rijkspolitie te Warffum zijn gearresteerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2