Zwitsaletten Leeuwarder Gerechtshof getuigde tien jaar geleden tegen Duitse misdaden Verouderde Ihcejt ABDIJSIROOP FRIESGH DAGBLAD Parkeerbelasting van de baan De Regering heeft nog niet besloten tot gebruik van gelden uit de tegenwaarderekening en schrijven Wederzijdse hulp Het Belgische weekblad „De Post", wijdt een uitvoerige beschouwing aan het ramp- gebeuren in Nederland en besluit dan met een beroep te doen op de offervaar digheid van de Belgische bevolking, en vraagt van Nederlandse zijde deskundige hulp van dijkingenieurs bij het herstel van eigen dijken: In Nederland is men al begonnen met de bouw van reusachtige drijvende be tonnen bakken, die boven de gaten wor den gevaren en dan met basaltblokken worden volgegooid, tot zij zinken. Men behoeft er niet aan te twijfelen, of de zeer ervaren Nederlandse dijkingenieurs zullen na alle hulp die Nederland reeds van Belgie ontving, niets achterwege laten waarmee zij hun Belgische ambt genoten kunnen raden en helpen. Uit het eveneens zwaar getroffen Engeland is reeds een verzoek om hulp van Ne derlandse waterbouwkundige ingenieurs binnengekomen. „Ellendige mentaliteit" In het Februari-nummer van „Neder lands Fabrikaat" schrijft een kousenfabri kant o.a. het volgende: Het lijkt wel of een artikel niet goed mag zijn, als duidelijk blijkt, dat het in Nederland gefabriceerd is. Neen, het buitenlandse product, dat is pas je ware! Wij hebben het meegemaakt, dat een fijne Nylon dameskous, keurig en smaakvol opgemaakt in Nederlandse tekst, werd afgekamd met de opmer king: „die kous is niets, maar dat merk (Amerikaanse verpakking) is het neus je van de zalm en zó sterk!" Laten nu beide merken van onze fa briek afkomstig zijn en van precies de zelfde grondstoffen op dezelfde machi nes gebreid! Alleen het uiterlijke ver pakkingsjasje was anders. Wij geloven, dat verder commentaar hier overbodig is. Communistische waarheid Als er in Nederland iets goeds gedaan is, dan gebeurde dit door de communisten en door hen alleen. Zij hebben in Febru ari 1941 alleen gestaakt en met de jong ste ramp hebben zij alleen geholpen, al dus „Trouw": Wij hebben dat dezer dagen weer kunnen zien aan de manier waarop zij de watersnood hebben trachten te exploiteren. Het. is bepaald belache lijk als we zien wat een redacteur van De Waarheid daarover in een Hongaars blad heeft ten beste gegeven. De com munisten, zo vertelt hij, hebben zich aan het hoofd der reddingswerkzaam heden gezet. Zij organiseerden hulp- comité's en zamelden dekens en kleren in. De regeringskringen deden dat niet, gevangen als zij waren van het Ame rikaanse imperialisme. Verbijsterd wa ren zij door het prachtige initiatief van het „werkende volk". De regering werk te de reddingswerkzaamheden zelfs tegen. In deze trant gaat het door. Wat er nog aan goeds tot stand gebracht is na de watersnood is alleen aan de com munisten te danken. Stijl bewaren De actie voor het Rampenfonds wordt hier en daar gretig aangegrepen om "eclame voor zakelijke doeleinden te maken, aldus „De Nieuwe Prov. Gron. Courant", die hier critiek op oefent: Het ergert mij als ik een advertentie lees, waarin de ondernemer aan den vclke bekend maakt dat gedurende een bepaalde tijd door hem 10 van zijn inkomsten aan het Rampenfonds zul len worden afgedragen. Dat is niet an ders dan een bepaalde reclame. De korting komt nu niet in de zak van de koper, maar in de zak van het fonds, dat is best. Maar de verkoper speelt de goede genius ten koste van de zak van zijn koper. Immers kan hij niet anders bedoelen dan de aandacht op zijn zaak te vestigen en zijn omzet te vergroten. Zeker, hij verdient dan iets minder op het geheel, maar hij zal hopen dat een grotere omzet zijn schade weer onge daan maakt en hij boekt het voordeel dat een groter aantal mensen dan voor heen zijn zaak bezoekt. Zo doen ook vele verenigingen. Zij organiseren avonden, die over het alge meen een gezellig karakter dragen zij het dan ook in de stijl van de tijd maar die toch een soort genot bieden. We genieten op zulk een avond en we doen ook nog iets goeds. Intussen heb ben de organisatoren een stuk reclame gemaakt. Deze dingen liggen mij niet. Volkomen verwerpelijk is het geven van cabaretavonden en het opvoeren van toneelstukken bij voorkeur blij spelen, want daar komen de mensen op af ten bate van het „goede doel". Jongens, wat lachen we, we lachen de ernst van de dingen wsg en komen weer eens in de prettige sfeer. Ik weet niet anders te zeggen dan een hartgrondig: Bah! Etiquette Nu de republikeinen in Washington aan de regering zijn, komen een groot aantal nieuwelingen hun intrede maken in de hoge kringen, met hun eigen etiquette, schrijft „Het Handelsblad". Hoe kunnen zij de daarin heersende regels leren? Heel eenvoudig: Washington heeft hiervoor twee scholen, of cursussen, waar personen, die plotseling op de maatschappelijke ladder omhoog schie ten. het vernis van de upper-ten leren hanteren. Men vindt onder de leerlin gen niet, alleen hoofdambtenaren, maar ook generaals en ambassadeurs, die er prijs opstellen dat hun namen geheim blijven. De cursus wordt eenmaal per week gegeven, geduicnde 3 maanden, en kost gewoonlijk 100 dollar. De be kendste is de Parker School of Perso nality Development, bestaat al 19 .iaar en wordt geleid door een Schotse dame, mrs Parker. De andere is de Southeas tern University Finishing School, ge- 19.KA, Om des gewetens wille Tien jaar geleden, toen de Duitse hand zwaar werd over Nederland, het verzet juist het pioniersstadium voorbij was en een groot deel van ons volk nog geen geloot wilde hechten aan de verhalen over de Duitse misdaden, ging het plotseling als een lopend vuurtje door Nederand: Het Leeuwarder Gerechtshof heeft krachtig getuigd tegen de mishandeling van gevangenen in de kampen In Duitsland wat 't onder het nationaal- socialistisch regiem gewoonte, om gevan genisstraffen ten uitvoer te leggen in kam pen, onder omstandigheden, die een be langrijke strafverzwaring betekenden, ja dikwijls gelijk stonden met de doodstraf. Langzamerhand was dit ook ingevoerd in Nederland. De kampen werden berucht, zo berucht, dat velen de feiten die aan den dag kwamen niet' wilden geloven. Het mededelen van die feiten was een propaganda die haar doel voorbij schoot, meenden vele trouwe vaderlanders, die zich zoveel bestialiteit niet konden in denken. De rechterlijke macht wist er echter wel van. Zij wisten van de honger die de gevan genen dikwijls leden, de mishandelingen waaraan zij werden blootgesteld, de rech teloosheid waarvan zy het slachtoffer wer den, de onmenselijkheid die hen de dood in dreef. De dood Want ivie tenslotte in radeloosheid pro- lieerde te ontvluchten, nerd onverbiddelijk neergeschoten. Sterker nog, als een gevan- gene het verbruid had bjj de bewakers, of als deze laatsten behoefte gevoelden om een extra zakcent te verdienen, dan werd het slachtoffer gelast om hard te lopen in een bepaalde richting. Prompt werd hy in de rug neergeschotenAuf der Flueht er- scliossen, luidde de doodsoorzaak. En de be waker kreeg een gratificatie: dertig zil verlingen; neen, toch niet: vjjf en twintig gulden, zoals uit bovenstaande kwitantie bl|jkt, waarvan wij de naam van de nnt- anger hebben overgeplakt. Let op het Jaartal 1943. Dit was bekend bij de rechterlijke macht. En velen hielpen in stilte. Zij verminderden de straf, of stelden de behandeling zolang uit. totdat het voorarrest (onder goed Ne derlands regiem) ongeveer overeen kwam met de straftijd. Getuigenis Totdat het Gerechtshof te Leeuwarden openlijk getuigde tegen de practijken van de Duitsers. Drie mannen hebben toen, in die donkere tijd, de naam van heel de Ne derlandse rechterlijke macht weer omhoog gehaald, terwijl velen van hun collega's zich al bij de situatie hadden neergelegd. 3Iaar toen kwam het beroemde „Leeu warder arrest". Het was maar een gewoon geval, dat mr F'. F. Viehoff, president, mr J. Wedeven, raadsheer en mr. J. B. J. Heymeijer, plv. raadsheer, te behandelen kregen. Een gewoon economisch delict, dat zij gemakkelijk zonder gerucht hadden kunnen afdoen, zonder dat «le delinquent in een kamp kwam. Maar dat wilden zjj niet. Zjj grepen dit geval aan, om de beste tradities en de grote verantwoordelijkheid van «Ie Nederlandse rechterlijke macht openlijk tot uitdrukking te brengen, ook al wisten zij dat dit gevaarlijk was, omdat het tegen het machtsstreven van een ni«>ts ont ziende vjjand inging. Om des gewetens wil, zoals zjj het zelf schrijven. De overwegingen In de overwegingen tot hun arrest, over- (Advertentie) Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw lucht- wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop leid door een gewezen journaliste. Tij dens de lessen worden o.a. banketten in optima forma geserveerd om de leer lingen vertrouwd te maken met de ta felmanieren van de élite. Mrs Parker kent haar plicht tegen over het leger nieuwelingen, dat met de Generaal de hoofdstad is binnen gerukt: zij organiseert volgens Asso ciated Press een spoedcursus voor P.N.P.' Powerful New Persons die in 6 weken, vier middagen per week worden klaargestoomd voor het bagatel van 300 dollar. Haar prospectus stelt in uitzicht „het winnen en behouden van een sociale positie in Washington, het correcte gedrag in een internationale salon, ontwikkeling van de persoonlijk heid in woord en gebaar" en wat ver der nodig is om op te vallenof niet op te vallenal naar gelang de omstandigheden vereisen! •aadsheren o.a. het vol- wegen deze drie gende Het Hof wenst rekening te houden met de omstandigheid dat sedert enige tijd verschillends door de Nederlandss rechter aan mannelijke delinquenten opgelegde gevangenisstraffen, in strijd met de wettelijke voorschriften en met de bedoeling van wetgever en rechter, zijn of worden ten uitvoer gelegd in de gevangeniskampen op zo strafverzwa rende wijze als door de rechter by de bepaling van de strafmaat onmogelijk kon worden voorzien of zelfs maar als mogelijk verondersteld. Het Hof de mogelijkheid van deze wijze van executie der thans op te leg gen straf in aanmerking nemend,zal er zich om des gewetenswille van ont houden de verd. te veroordelen tot een gevangenisstraf van zodanige duur als i.e. in evenredigheid zou staan tot de ernst van het door de verd. gepleegde misdrijf doch hem zoude blootstellen aan de mogelijkheid van een executie als bovengemeld. Het Ho. zal zich op grond van deze overweging er toe bepalen de verd. te veroordelen tot na te melden gevange nisstraf. met aftrek van 'n zodanige tjjd in preventieve hechtenis doorge bracht. dat de straf tijdens de uitspraak van dit arrest vrijwel geheel in de pre ventieve hechtenis zal zijn ondergaan. De gevolgen De Duitsers «aren woedend, maar heb ben om tactische redenen niet gedaan, wat zy het liefst gewild zouden hebben. De mrs Wedeven en Heympyer werden ontslagen. Meer niet. Natuurlijk zijn zij na de oorlog teruggekomen en zy mogen gelukkig «lit jubileum van hun moedige daad nog bele ven. Helaas is mr Viehoff inmiddels over leden. Maar zjjn nagedachtenis zal in de geschiedenis bewaard blyven, als die van een trouw Nederlander. (Advertentie) Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smakelijke ta bletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg en voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één: zo praetisch. En onopvallend in te nemen - zonder water of wat ook. TWEEDE BLAD WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 (Advertentie) PERIODIEKE PIJNEN! Moderne vrouwen bestrijden ze met: Perzië acht jongste Britse olie- voorstellen onaanvaardbaar ..Ei* is géén kans op, dat Perzië de jongste Engelse voorstellen in de voorgelegde vorm zal aanvaarden", v erklaarde Kazem Hassebi, Mossadeas raadgever voor zaken betreffen de de Perzische oliewinning. Dinsdagavond te Teheran, In de Britse voorstellen is o.m. voorgesteld, dat de ..Nationale Perzistóe Oliemij1' de Anglo Iranian" een bepaald bedrag zal betalen voor -het overnemen -van „goodwill". „Op dit voorstel zullen wij nim mer ingaan", aldus Hassebi. Premier Mossadeq heeft een onderhoud gehad met de Sjah om te trachten hun ver schil van opvatting over de uitgaven van het hof en het beheer der kroondomeinen weg te nemen. De premier zou gevraagd hebben, de eigendommen «lie de Sjah van zijn va der heeft geërfd, tot staatseigendom te re kenen, omdat de vroegere Sjah deze eigen dommen tijdens zijn regering had verwor ven. (De waarde wordt geschat op 680 mil- lioen rials, plm. 78 millioen) Volgens dr Said Ali Sjajegon. een vooraanstaand Per zisch volksvertegenwoordiger., die een be middelende rol heeft -gespeeld, is er een oplossing gevonden. „Wij hebben er naar ge streefd". zo zei hij. ..de premier te overreden, indien hij een radiorede tot het Perzische volk zal houden, niets te zeggen, dat afbreuk zou kunnen doen aan de waardigheid van de troon" Qnd -Veldmaarschalk Von Rundstedt everleden Bevoegdheden der Gemeenten beperkt (Van onze parlementaire redacteur) Het was gisteren voor autobezitters een goede dag in de Tweede Kamer. Een amendement-Janssen (k.v.p.) om de gemeenten niet het. recht te geven parkeergelden te heffen tussen 24 cn 5 uur werd aangenomen met 50-16 stemmen. Tevens werd daardoor onmogelijk gemaakt dat de gemeenten voor het innemen van vaste standplaatsen door taxi's en bodediensten bijv. parkeergelden laten betalen. Het amendement verkreeg slechts niet de stemmen van de socialisten (behalve de heren Vondeling, v. Sleen. Goedhart en v.d. Bom) en de lieren Bomme en Maenen k.v.p.De gemeenten kunnen nu alleen nog maar parkeergeld heffen voor speciaal ingerichte parkeerterreinen. Het zal niet meer mogelijk zijn een p.vkeerterrein door kalklijnen aan te geven. Op zijn minst is een profielsverande ring van de weg noodzakelijk. Door dit amendement stond het lot van het ontwerp reeds bij voorbaat vast. Geen der sprekers had er bezwaren tegen, dat de gemeente geld vraagt voor het stallen van de auto's in behoorlijk ingerichte par keerruimte. Per slot van rekening moet service betaald worden. Het debat, ging voornamelijk om de vraag of het juist is om het parkeren tussen 12 uur.'s nachts en 5 uur 's ochtends te laten betalen. Dit is Holland op zijn smalst, zei de heer Rit meester (v.v.d.) en de heer Janssen (k.v. p.) betoogde met hem dat zoiets nergens in West-Europa voorkomt. Talloze zwaar wichtige argumenten werden aangehaald om deze bepaling in het ontwerp le be strijden. Iedereen was er eigenlijk van overtuigd, dat men al die argumenten niet nodig had! Waarom wel het parkeren be lasten tussen 12 en 5 uur 's nachts en niet tussen 8 en 12 's avonds? Is de politie bewaking die moet betaald worden 's nachts zoveel beter? Leveren de ge parkeerde auto's tussen 8 en 12 uur geen gevaar voor het verkeer op en die tussen 3 2 en 5 wel? Niemand kon dat aantonen. Zelfs de Minister niet, die het amendement wel bestreed maar daarvoor geen argumenten had. Hij was zwakjes in de verdediging van dit ontwerp. Wellicht zag hij de nood zaak ervan ook niet in en had hij het maar aanvaard als zijnde een erfstuk van zijn veelbesproken voorganger. Lieten ook de heren v. d. Wetering (c. h.) en Verkerk (a.r.) geen twijfel bestaan over hun opvattingen, de heer Hofstra (arb.) deed nog een poging om het te verdedigen. Hij zag het ontwerp als een redelijk evenwicht tussen verschillende aspecten. Dit wetsontwerp is daarom zo goed, omdat het aan de gemeenten over laat of er parkeergelden geheven moeten worden of niet. In iedere gemeente kan dit probleem anders liggen. Zouden er genoeg garages zijn waarom dan geen parkeergeld heffen? Na de aanneming van het amendement werd het wetsontwerp z. h. s. goedge keurd. Verplichte keuring voor ouder wijzend personeel De rest van de middag en een gedeelte van de avond werd gevuld met een ont werp, dat onderwijzend personeel ver plicht zich om de twee jaar te laten keu ren op t.b.c., zodat het besmettingsgevaar cynder de leerlingen zoveel mógelijk be zworen kan worden. Niet alleen het vaste personeel moet gekeurd worden, maar iedereen die aan een inrichting van on derwijs is verbonden. Dus zowel de con cierge als de godsdienstleraar. Bovendien kan men niet benoemd worden zonder een bewijs te hebben getoond dat men niet aan t.b.c. liidt. De heren De Ruiter (c.h.), Peters (k.v. p.) en v, Sleen (arb.) hadden waardering voor dit ontwerp. De eerste vroeg zich af. waarom het ook geen betrekking heeft Iop Universiteiten of Hogescholen en de laatste vond een verplichte keuring van (De Duitse ex-veldmaarschalk Gerd von Rundstedt is Dinsdag op 77-jarige leeftijd te Hannover overleden. Hij had reeds vele maanden storingen de bloedsomloop en moest de laatste maanden meestal het bed houden. Sedert de dood van zijn echtgenote in Oct. jl. heeft Von Rundstedt zich aan elk contact met de buitenwereld onttrokken. De begrafenis is bepaald op Zondag a.s. te Hannover. Von Rundstedt was in Mei 1949 vrijge laten. Gezien zijn gezondheidstoestand heeft men er van afgezien een proces wegens oor logsmisdaden tegen hem te beginnen. Voor hem slcot de eed aan het staatshoofd, eerst Hindenburg en later Hitier, alle weer stand uit. Hij was een militair, die zich niet met de politiek bemoeide. In 1939 leidde hij de Duitsers in Zuid- Polen naar de overwinning. Von Runtistedt forceerde de doorbraak van de Maginot- linie (1940) en streed daarna in Rusland In 1942 werd hij opperbevelhebber in -hèt Westen, na in 1941 wegens een meningsver schil met Hitier te zijn ontslagen. Toen de geallieerde invasie in Frankrijk (1944) gelukte, werd Von Rundstedt opnieuw ontslagen. Nadat zijn opvolger Von Kluge de leerlingen even noodakriok als die „lfmoord ge„ieeïd. sverd hij opnieuw van de onderwii^^^ „et het opperbevel belast en leidde de Duitss Staatssecretaris het een, noch het ander noodzakelijk. De gezondheidszorg op de Universiteiten komt op gang, en voor de leerlingen be staat er een schoolartsendienst. Het ontwerp werd z. h. s. aangenomen. De tweede Technische Hogeschool Vervolgens kreeg Minister Cals, strij dend tegen de griep, het wetsontwerp te verdedigen om geldeil uit te trekken voor de voorbereiding van de vestiging van een tweede Technische Hogeschool. Als plaats van vestiging heeft de Regering Eindho ven genoemd. Hiertegen maakten mevr. Fortanier de Wit en de heer Weiter bezwaren. Zij wensten het ontwerp wel goed te keuren, doch dan betekende dit niet dat zij met de voorlopig aangenomen vestigingsplaats accoord gingen. Zij dachten daarbij liever aan Arnhem* en vroegen een nader onder zoek naar de meest geschikte plaats van vestiging. De Kamer eindigde vroeg in de avond. Voorzitter Kortenhorst deelde mede, dat de Staatssecretaris voor de Volksgezond heid, dr. Muntendam, de pols van de Mi nister had gevoeld en tot de conclusie was gekomen, dat de bewindsman vroeg naar bed moest. Heden zal hij als het gaat alleen de rest van de sprekers nog aan horen en dan kan hij weer onder de avoI kruipen. De Kamer onderbreekt dus het debat en zij zal dan beginnen aan een an der belangrijk ontwerp*, de Zondagswet. terugtocht naar de grens. In 1944 had hij de leiding van het Ardennen-offensief, dat het einde van Hitiers lijk betekende. Assemblee der V.N. weer bijeen In Nèw York is de nieuwe zitting van de Assemblee der V.N. begonnen. Voorzitter Pearson las een boodschap van generaal Eisenhower voor na een verklaring te heb ben gegeven over liet Koreaanse vraagstuk. De politieke commissie de enige belang rijke commissie die bijeen zal komen be gint vandaag te vergaderen. Nederlander „de held van Canvey" De bewoners van Canvey. het eiland in de monding van de Theems, dat ernstig te lijden heeft gehad van de overstromingén aan de Britse Oostkust, noemen de 44-jari- ge Nederlander Kars Pruim ,,de held van Canvey". Pruim, die 25 jaar geleden naar Engeland kwam, gaf het alarm, toen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari de dijken door braken. Later bracht hij vele mensen, die door het water ingesloten waren, met een roeiboot in veiligheid. Bovendien verleen-' dc hij onderdak aan vele daklozen in het woonschip, waarin hij met zijn Engelse vrouw Gertrude en zijn achtjarige zoon woont. De financiering van de ramp Voor de financiering van hel herstel der door de ramp getroffen gebieden is lenen noodzakelijk voor het Rijk. Bij de eerste thans uitgeschreven lening' zal hel niet kunnen blijven cn in de loop van dit jaar zal de Regering' nog wel eens een beroep moeten doen on de kapitaalmarkt. De Amerikaanse Regering heeft onmid dellijk 200 millioen aangeboden uit de tcgenwaardcrekening, maar Nederland heeft daarvan geen gebruik willen ma ken. Wij moeten voorzichtig zijn en geen inflationistische teiulenzen oproepen. Eerst na ernstige overwegingen zal de Regering een definitief standpunt tegen over dit aanbod bepalen. Dit deelde Min. v. d. Kielt gister mede in de Eerste Kamer, in antwoord op aan hem Stelde vragen. Over de werkloosheidsbestrijding zei hij. dat,' er eerst gelet moet worden op uitbreiding van onze industriële capaci teit. Maar men mag de uitvoering van openbare werken niet achterwege laten, om der wille van de ogenblikkelijke werkloosheid. Dit zou anders grote ellen de veroorzaken. De Regering bekijkt nauwkeurig, of de plannen »t uitvoering van openbare werken na de ramp ^nog eens moeten worden herzien, Reeds is voor 62 millioen voor die uitvoering vastgelegd. Gevraagd is voor 1953 thans 90 millioen, voor ver ruiming van de werkgelegenheid. Of dit allemaal besteed moet worden, wordt on derzocht. Ook wordt onderzocht, hoe het nu moet met dc belastingen. Er is overleg gaande over de vraag in hoeverre de ramp van invloed is op de oospronkelijk geraamde belastingverlagingen. Dit overleg loopt binnenkort ten einde, en dan hoopt de Regering definitieve mededelingen te doen. In dit verband deelde de Staats secretaris nog mede, dat in de herziening van het belastingplan een. regeling om trent vervroegde afschrijving zal word- den opgenomen, die niet minder gunstig zal zijn dan de bestaande,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2