CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Vreugde in Rilland: de dijk is dicht Wat doet de politie nu met hem?. Bijna zestig millioen gulden in Rampenfonds Premier van Houtte contra „France Soir' Nederlands voorste! vindt instemming te Rome WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 O Commissie \an Redactie: H. Algra (hoofd- red.), Ir L. Eringa en E. B. Folkertsma. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaux: Leeuwarden. Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 5098: Dir. en Adm. 5088 Bijkantoren: Sneek, tel. 2821; Dokkum. tel. 354; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs f 1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit zes pagina's JFriesrlj Daflblaö 48ste Jaargang No, 47 <*&amp£H.londó Den Haag giro 9575 Hei pamilei zen Ier afzender Er werd dezer dagen in Fiesladd een niel ondertekend pamflet ver spreid, waarin het FriescSh Dagblad werd aangevallen. Tevens was dit pamflet een verdedigingsgeschrift van de P.v.d.A., wat de pacificatie betreft. Wanneer dit pamflet was samengesteld door den een of andereu dilettant, dan zouden wij er bel zwijgen toe doen. Maar liet is ken nelijk van iemand, die van de feiten wel op de hoogte is, en.ze probeert goed te praten. Wij zullen dat met een enkel voor beeld bewijzen; Het is onze lezers bekend, dat in Akkrum een neutrale bijzondere kleuter school bestond, die werd gesubsidieerd door de gemeente. Toen er een aan vrage binnenkwam om subsidie voor een Christelijke kleuterschool, adviseer de het college van B. en W; daartegen. Het stond niet op het standpunt: gelijke monniken, gelijke kappen. De beide wethouders zijn P.v.d.A. Toen het verzoek met het afwijzend advies in den Raad aati de orde kwam, verenigde de Raad zich in overgrote meerderheid niet het voorstel van B. en W. Dus: wel subsidie voor de neu trale bijzondere kleuterschool, maar niet voor de Christelijke kleuterschool. Aan deze beslissiug was een debat voorafgegaan, waarin het niet ging over technische of organisatorische vragen, maar waar verschillende woordvoer ders van de P.v.d.A. zich heel fel keer den tegen het Christelijk onderwijs. Zij verwierpen liet principieel en baseer den daarop hun weigering. Het was zo erg en zo onverdraagzaam, dat verschil lende leden van de P.v.d.A.. ook in de pers, openlijk hun afkeuring te kennen gaven. Wij herinneren b.v. aan de af straffing, die de heren kregen van de Friese Koerier. Nu werd er onlangs een vergadering van de P.v.d.A. in Leeuwarden gebon den, waar o.a. do heer Yelliuga sprak. Volgens bet verslag in Het Vrije Volk wees hij met klem de beschuldiging af, dat de P.v.d.A. zich keerde legen het bijzonder onderwijs. Hel Friesch Dagblad sprak hel ver moeden uit, dal de heer Vellinga daar bij Akkrum niet over hel hoofd zou hebben gezien. Wat schrijft het pamflet zonder naam daarover'? Dii: ..De hpordré&acfeur van liet ..Fr. Dag- hlda" weet natuurlijk heel goed. dat de P.v.d.A. haar beginsel ten aanzien van de pacificatie niet heeft verloochend. Maar hot komt in zijn kraam te pas steeds weer motieven en argumenten bij een bepaalde stemming in een gemeen teraad achterwege te laten en alleen maar ie laten wegen: het tegenstem men." Dat kan niet anders betekenen dan dat uit de argumenten van de rode raadsleden uit Akkrum duidelijk moet blijken, dat zij het socialistische be ginsel ten opzichte van de pacificatie niet hebben verloochend. En wij zouden de heren onrechtvaardig behandelen, door die argumenten te verzwijgen en alleen maar Ie wijzen op het feit, dat zij ten slotte hebben tegen gestemd. Deze voorstelling van feiten is zo leu genachtig als het maar kan. Wij hebben juist in de Akkrumse zaak alle nadruk gelegd op de argumenten die de heren gebruikten. Uit die argumenten bleek de vijandelijke gezindheid jegens het Christelijk onderwijs. Wij hebben de beren alle recht laten wedervaren. Wij hebben ze één 'voor één laten zeggen in ons verslag, wat ze te zeggen hadden. Eu dat verslag was van een onpartijdige, ambtelijke hand. Maar nu de zaak al weer wat in liet vergeetboek raakl, ver- Achttienhonderd militairen hebben een week lang gezwoegd om dit resultaat te bereiken De nooddijk over de vierde weg, die Rilland legen de directe bedreiging van het Schcldewatcr moet beveiligen, is dicht. Op de plaats waar gistermorgen het laatste gat is dicht gegooid, wapperde het rood. wit en blauw en aan dc vlaggen mast was een bord bevestigd, waarop met vuurrode letters was geschilderd: „Dijk van dc Grenadiers, 41ste Veldartillerie en Genietroepen". Het zijn nl. de 1800 jongens van deze onderdelen geweest, die na een week gezwoegd te hebben en zakje na zakje te hebben opgestapeld, die ochtend het gat gedicht en de dijk gereed gemaakt hebben. De dichting geschiedde op het nipper tje. Twee keer was het misgegaan, twee keer waren de laatste zandzakken door het water weggevaagd. Om half negen gistermorgen was het laag water, toen was men nóg niet gereed. Het water kwam weer op en de stroming wercl ster ker. Met kracht werd er gewerkt en -tegen tienen restte er nog een opening van 10 meter. Een dieptenet met zandzakken werd er in.gegooid en het hièld, de dijk was dicht. Vier-vijfde van de Reigersberg- sche Polder, waarin het dorp Rilland ligt, is behouden. In het dorp Rilland, waar de eerste bewoners nu al weer zijn teruggekeerd, heerste vreugde, die vertolkt werd door 2 kleine kindcrvlaggetjes, die hingen bo ven het bordes van het stadhuis. Om kwart voor vier gistermiddag heb ben de militairen hun werk neergelegd en zijn zij toegesproken door de comman dant van de derde militaire afdeling, ge- neraal-majoor Warringa. Hij heeft de dagorder van 17 Februari, die deze onder delen niet had bereikt, voorgelezen en gesproken over de immense taak, die was verricht. „Ik ben er trots op", zo zeide generaal-majoor Warringa, „het comman do te hebben over deze soldaten." Dc Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zei: „Ik dank jullie duizendmaal voor alles wat jullie gedaan hebben. Ik heb gezien hoe jullie gezwoegd hebt cn hoe alle ran- telt het leugenachtige pamflet, dat wij de argumenen hebben verwaarloosd en alleen maar hebben gelet op de stem men. De schrijver van dit pamflet moet wel zwaar durven speculeren op vergeet achtigheid en onkunde. Hij heeft blijk baar gedacht: als ik het zo slel, dan zijn er altijd wel mensen, die zich het gevat nieFherinncien cn die daarom denken, dat het wel zo zal zijn. zoals hij beweert, terwijl he^in werkelijkheid nel anders om is. Daarom moeien wij tegen deze ano nieme circulaire waarschuwen. Het is een bewuste poging om de mensen te bedriegen. Door net het omgekeerde te zeggen van wat. er is gebeurd. Natuurlijk denken wij er niet aan, de P.v.d.A. een verwijt te maken van zulke minderwaardige propaganda. Zij is er helemaal niet mee gediend. Zij komt er slechts door in een impasse. Het pamflet is anoniem. Het wordt wel aan bepaalde adressen onder enveloppe verzonden. Maar het draagt geen onder tekening. Het is vermoedelijk afkomstig van een of anderen politieken franc- tireur. Maar het was toch noodzakelijk, hier even de aandacht op Ie vestigen. Ten overvloede brengen wij ook hier in herinnering, dat de raad \an Utin- geradeel bij een latere gelegenheid, toen de aanvankelijke onverdraagzame hou ding veel opschudding had verwekt, zijn aanvankelijke afwijzende houding heeft herzien, zonder dat tol nu toe evenwel één der raadsleden, die toen zijn vijand schap tegen het Christelijk onderwijs zo ondubbelzinnig uitte, daaromtrent een nadere verklaring heeft afgelegd. Standwerker beledigde openbaar gezag „Belediging van het Openbaar Gezag", heet het misdrijf, waaraan dc 33-jarige marktkoopman J. P. V. zich schuldig maakte, toen hij als standwerker op de markt aan de Herman Costerstraal zijn talrijke omstanders iets vertelde, dat wei nig te maken had met de afzet van zijn scheermesjes. Onder de ongeveer 70 per sonen, die ademloos naar de druk pra tende man stonden te luisteren, bevond zich ook een elf-jarige jongen met ver moedelijk, meer belangstelling voor 's mans woordenvloed, dan voor het ko pen van het noodzakelijke voorwerp waarmee een baard wordt verwijderd. Gedachtig het wijze woord, „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", betrok de koop man de knaap in zijn relaas en vroeg hem, wat de-jongen zou doen, als hij een portefeuille met f f.000.zou vinden. „Bij de politie brengen", antwoordde de jongen oprecht:. „En wat denk je dat de politie er dan mee doet?" wilde de koopman verder weten. Zover had de jongen vermoedelijk nog nooit gedacht en hij bleef het antwoord schuldig. „Dat zal ik je dan vertellen", zei de koopman niet erg paedagogisch; hij maak te z'n colbertjasje los, opende de linker helft en maakte een aan duidelijk niets te wensen latende instekende beweging in zijn binnenzak. Ten overvloede zei hij daarbij; „De inhoud steken ze in de zak, de portefeuille smijten ze in de W...". Dit was tot geen dovemansoren gezegd, want de inspecteur van politie, die zich in burger onder de marktgangers bevond en .vaarschijnlijk op een voordelige aan bieding van scheermesjes stond te wach ten, liet deze belediging van het openbaar gezag niet zo maar op zijn be loop. Hij greep de standwerker in de kraag cn voor de ogen van de omstanders en de elf-jarige jongen verdween de man naa het bureau. „En wat doel de politie nu met hèm?... wilde de jongen weten. Brandstichter te Warffum bekent Vorige week Woensdag brak brand uit in de grote cmballageloods van de firma Wil- co-Conservenfabrieken te Warffum. De schade beliep ruim een half millioen gul den. Thans is A&or de politie te Warffum gearresteerd, 'Vgrfiacht van brandstichting, de chauffeur Jfan de Wilcofabrieken, Van der W. De ma{Reeft een voltige beken tenis afgelegd, maar het onderzoek van de politie duurt voort. gen zakken zand gesjouwd hebben. Ik heb grote eerbied voor jullie werk. Ik ben er stil van geworden. Er was veel pech, zeer veel pech, maar het is gelukt. Latei- hoop iku een herrezen Zeeland en een herrezen Rilland te tonen en dan zal ik zeggen; daaraan hebt gij medegewerkt. Nogmaals dank", zo besloot de Commis saris der Koningin. „God zegene U allen." Nadat generaal Warringa deze toespraak had beantwoord, zei jhr. De Casembroot nog; „Met grote letters zullen uw daden geboekstaafd worden in de historie van de herrijzenis van Zeeland." Hierna vertrok de veldartillerie naar Öldebroek, met een goed verlof in het vooruitzicht. Andere soldaten nemen het werk over. want de dijk moet nu opge hoogd cn verstevigd worden tot een hech te binnendijk, die bestand is tegen het volgende springtij. De eerste slag is ge wonnen. Pissarev wordi uitgewezen I)e Nederlandse Regering heeft beslo ten de Russische journalist L. Pissarev naar Rusland uit te wijzen, zodra zich reisgelegenheid voordoet, hetgeen binnen enkele dagen kan worden verwacht. Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht in zijn hier te lande gevoerde activiteit was verkregen, stond het. aanstonds vast dat hij behoorde te worden uitgewezen op grond van de on geoorloofde politieke activiteit, die hij als vreemdeling ontplooid had. Inmiddels werd een gerechtelijk onderzoek tegen hem geopend, teneinde een meer breed inzicht te krijgen in zijn wijze van op treden en de door hem gelegde contacten. Hierbij bleek dat, dank zij het snelle in grijpen der bevoegde autoriteiten, zijn on toelaatbare werkzaamheden reeds werden gestuit, terwijl zij zich nog in een aan vangsstadium bevonden. Onder deze om standigheden is het raadzaam bevonden geen gerechtelijke vervolging; tegen hem in te stellen, doch hem zonder meer uit Nederland te verwijderen. AKDons Enfant(s) dc la Patrie, le jour de snert est arrivé... De vier jarige Tony Gerrits zat gistermorgen samen met luitenant-generaal b.d. P. Alons, de directeur van het Nationaal Rampenfonds, genoeglijk aan de snert. En het smaakte beiden, en de duizenden andere Nijmegenaren, die dit smakelijke gerecht voor het Rampenfonds hebben gegeten, goed! Binnengekomen kleding enz. overtreft vele malen de behoefte overschot naar andere hulpbehoevenden In het Nationaal Rampfonds is lol gister avond 59.7 millioen gulden gestort. Maan dagavond was de stand ƒ58,8 millioen. De collecten in ongeveer 1300 gemeenten van de Ned. Herv. Kerk hebben rond 1 millioen opgebracht. De bekende „stembus- actie' te Amsterdam heeft tot heden ruim ƒ98.000 opgebracht. Het KLM-personeel in binnen- en buitenland bracht tot gisteicn 165.000 bijeen Personeel en leiding van de N.V. Ned. Kabelfabriek te Alblasserdam, dat zelf door het water twee weken moest stilliggen, schonk 65.520. De gemeente Oudenhoorn op Voorne-Putten zag zijn ge meentehuis verloren gaan dc gemeente Borculo zal nu zorgen voor eert houten ge meente-secretarie. Ter plaatse werd reeds Hei interview van Koning Boudewijn Spaak; „Wij willen geen nieuwe koningskwestie" Verschillende Belgische bladen zijn er ten zeerste over ontstemd, dat Koning Bou dewijn te Antibes, aan een speciale corres pondent van het Parijse blad „France Soir" een onderhoud heeft gehad; waarin hij in het bijzondet5- het standpunt van de Ko ninklijke familie met betrekking tot de op haar gerichte aanvallen zou hebben uiteen gezet. In de Kamer verklaarde Van Houtte, dat de vorst nimmer dit gewraakte interview heeft gehad. -..France Soir" bevestigde het onderhoudechter en zal een facsimile af drukken van de oorspronkelijke tekst met de potloodaantekeningen van 's konings ad judant, die de tekst van de verslaggever heeft gecontroleerd. De premier sprak de hoop uit, dat de campagne tegen de monarchie, waarvan het lancl de dupe dreigt te worden, geëindigd mag zijn. Iedere objectieve waarnemer zal moeten erkennen, dat Koning Leopold en diens echtgenote er zich streng van onthou den aan het politieke leven deel te nemen, aldus Van Houtte. De socialisten zullen op nadere inlichtin gen wachten alvoens hun standpunt te be palen. Wij willen geen nieuwe konings kwestie, zeide Spaak, doch de socialistische partij is van oordeel, dat het hoog tijd is, dat een statuut wordt opgesteld niet alleen voor de naaste medewerkers van de koning, doch ook voor de leden der Koninklijke Familie. De liberale partijvoorzitter Lefebe bracht hulde aan de vorst voor diens toewijding. Hij was van oordeel, dat er sedert de be grafenis van. de Engelse Koning enkele fou ten zijn begaan, die zekere buitenlandse bladen aanleiding hebben gegeven tot ver keerde interpretaties. Hij concludeerde, dat een cn ander de Koning zou moeten bewe gen de samenstelling van zijn omgeving te herzien en een oplossing te geven aan de kwestie betreffende het reeds genoemde statuut. De voorlichting over de Koninklijke familie ,.Le Soil" ineutraal) schrijft, dat de laat ste weken gebleken is dat er een groot ge brek aan coördinatie bestaat tussen de ver schillende diensten, die belast zijn met de voorlichting van het publiek over de Ko ninklijke Familie, Het Hof zou thans over wegen een persattaché aan te stellen, die zou instaan voor de coördinatie van alle mededelingen, die de Koning en zijn fami lie betreffen. „De Standaard" (r.-kath.) meent, dat de plotselinge terugkeer van de Koninklijke Familie naar Brussel verband houdt met de vaststelling van het statuut van de Prinses van Rethy en haar kinderen, waarop thans van alle kanten wordt aangedrongen, Het bezoek van de advocaat-generaal van het Belgische Hof van cassatie, mr. Ha/oit de Termicourt, aan Koning Boudewijn le Nice, zou hierop eveneens wijzen. Verkiezingen in rampgebied worden uitgesteld De Regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, om de moge lijkheid te openen, dat in het rampgebied de raadsverkiezingen worden uitgesteld. ƒ45.600 gecollecteerd voor de geteisterde ge bieden. Buitenlandse hulp Een chèque van tienduizend dollar werd gister aan prins Bernhard, als voorzitter van hel Rampencomité, aa ïgebodcn, geschonken door dc afd. Washington van de „Nederlartd- American foundation". Quebec heeft 35.000 dollar bèstemd voor de slachtoffers in Ne derland, Belgic cn Engeland. In Italië zijn zoveel giften voor de slachtoffers in Neder land bijeengebracht, dat binnenkort een tweede solidariteitstrein naar Rotterdam wordt gezonden. Ook te Milaan wacht een aantal wagons. Onder dc door Duitsland aangeboden mid delen behoort ook een locomotief. Voorts een STrare vrachtwagen. Bijdragen van industrie en handel kottier, hc^teeds binnen het Duitse ministerie heef? twee nieuwe reke ningen geopend om de geldelijke bijdragen te verwerken. Bij de kranten kwam reeds een kwart millioen mark binnen. Gister is uit Lissabon een vrachtschip vertrokken, met vijf ton meel, rijst, dekens en ''leren. Voorraad goederen overtreft de behoefte vele malen. De hoeveelheid ingekomen bruikbare kle ren overtreft de behoefte van de slachtof fers vele malen. Wat over is komt ten goe de aan andere behoeftige Nederlanders, via kerkelijke en oharitatieve instellingen. Een belangrijke hoeveelheid allerbeste goederen blijft voor de slachtoffers van de water snood voorlopig nog gereserveerd. Het Twee de Kamerlid mej. Tendeloo heeft al schrif telijk vragen gesteld om het surplus ter be schikking te stellen van de vluchtelingen in Duitse kampen. Een Tol-Unie voor „Klein-Europa" De voornaamste gedachten van het Ne derlandse voorstel om de tarieven tussen de zes landen van het „Kleine Europa" af te schaffen en te komen tot een douane- unie. zijn op dc conferentie te Rome alge meen gunstig ontvangen. Zij zullen echter door de regeringen (Frankrijk, W.-Duits- land, Italië en de Beneluxlanden) in bij zonderheden moeten worden bestudeerd, voordat een besluit kan worden genomen. Georges Bidault (Frankrijk) gaf als zijn mening te kennen, dat instelling van een gemeenschappelijke markt, als door I^è- derland wordt voorgesteld, door een af zonderlijk verdrag geregeld dient te wor den. In dit opzicht verschilde hij van me ning met zijn Nederlandse collega Beijen, die te kennen gaf, dat de gemeenschappe lijke markt in de sta'uten van de politieke gemeenschap dient te worden opgenomen als een van de doelen van deze gemeen- schap. Het Nederlandse voorstel heelt in de Duitse pers een goed onthaal gehad. Het Düsseldorfse „Iiandclsblatt" zegt, dat de grote kans van de conferentie van Rome ligt in de vordering van de economische integratie, die een hechte grondslag kan leggen voor de samenwerking, de arbeids verdeling en vervlechting der volken en daarmee ook de politieke eenwording meer in de hand zou werken dan een vaag poli tiek statuut zonder enige tastbare achter grond, waaronder ieder zich iets anders voorstelt. Echte integratie «betekent, dat men de productie verlegt daar de daar voor geschikte centra. Op een vergadering van de Rotary-club te Brussel heeft de Belgische liberale se nator en oud-minister. Motz ook iets van het Nederlandse voorstel gezegd. Nederland, zo zeide hij, stelt zijn aan sluiting bij d,e Europese politieke gemeen schap afhankelijk van een gemeenschappe lijke Europese markt. Deze politiek is, aldus Motz, logisch, indien men rekening houdt met de economische situatie van Ne derland, dat de laagste lonen in Europa heeft Terwijl de Duitse Bondsrepubliek. Italië, Luxemburg en België een liberale politiek voeren en ook Frankrijk pogingen doet om tot een liberalisatie te komen, past alleen Nederland een politiek van di rigisme toe. De heer Motz betwijfelde of het onder deze omstandigheden wel mo gelijk is de Benelux te verwezenlijken. Dc runder-t.b.c.-bestrijding Van het beg» van de landelijke strijd tegen de rundcrtuberculose tot eind 1952 zijn 162.965 op tbc-proeven reagerende runderen van 34.833 boerderijen aan het bestrijdingsfonds ter overname aange boden en afgeslacht. Ruim 13.226 boeren kregen hun rundveebeslag meer dan een jaar eerder ziektevrij, dan op het hun voorgeschreven schema stond. Slechts 422 rundveebeslagen waren na de voorge schreven saneringsperiode niet tbc-vrij. De eigenaren ervan verspeelden hun extra vergoedingen. Het nationale fonds tbc-bestrijding heeft tot einde 1952 ongeveer 12 5 millioen gul den uitbetaald. Het had ruim 37.5 millioen gulden aan inkomsten. Aan boeren, die hun veebcslag tijdig saneerden werd uit het spaarheffingsfonds bijna 3 millioen uitgekeerd. Beurzen open dijken dicht Kaarten al uitgegeven Een half uur na het begin van de uit reiking der kaarten voor de avond in v de Beurs, waren ze reeds uitgegeven. Men x doe dus geen moeite meer om ze alsnog te bestellen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1