mem* Bouwvolume voor1952 kon geheel worden verbruikt Vlottende schuld van degemeente niet onbelangrijk teruggelopen r De wereldreis van Jimmy Brown en Sta vemsse Gedeputeerde Staten accoord met crediet van f 50.000 voor adoptie Staatspensionneerders maken zich klaar voor beslissende slag Fa, Beemsterboer WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 DEN HELDER IN GUNSTIGER OMSTANDIGHEDEN JJET BOUWVOLUME, dat de gemeente Den Helder voor 1951 beschikbaar had. k°n "ï®1 £eheel worden verwerkt, daar de financiering dikwijls onoverkome lijke moeilijkheden opleverde. In de loop van 1952 werd de situatie aanmerkelijk ?(HJlSt.lg,er: N,et alleen, dat de bruto vlottende schuld der gemeente van 1 Januari tot 1 Augustus 1952 terugliep van ruim f 1.125.000.000.— tot f 700 000 000 maar ook bleek het gemakkelijker, op lange termijn kapitaalsmiddelen te krijgen.' Daardoor heeft de gemeente profijt kunnen trekken van het extra bouwvolume dat voor de behoeften der Koninklijke Marine werd toegewezen. Men is er im mers niet mee klaar dat het volume voor een bepaald aantal woningen beschik- io-ao iI* u 1-15 moct cr zijn- 111 totaal heCft de gemeente Den Helder over 190-, kunnen beschikken over een volume voor 885 woningen, waarbij inbegrepen 1 restant van 261 woningen over 1951. Dit gehele volume kon in 1952 «orden weggewerkt. Het is zelfs met een volume voor 14 «oningen overschreden. Aantal woningzoekenden van 2054 op 2265 gLIJKENS het door B. en W. can de raad toegezonden overzicht werd het in 1952 beschikbare bouwvolume ge bruikt voor de volgende objecten: 222 verdieping-woningen aan Jan Verfailleweg en Meidoomstraat, 42 middenstandswoningen (waaronder 10 duplex-woningen) aan Pasteurstraat en H. A. Lorentzstraat. 175 ééngezinswo ningen (plan-De Vries) in Nieuw Den Helder, 90 verdieping-woningen aan Willem Barendszstraat, 11 woningen oor ouden van dagen aan Jasmijn straat, 1 directeurswoning 'oi.j de La gere Landbouwschool te Juiianadorp, 36 particuliere woningen aan Cornells Ditostraat, winkelcentrum <10 winkels, waarvan 8 met woning) in Nieuw Den Helder, 156 verdieping-woningen aan Wij adopteren: St. Maartensdijk Het overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft tot re sultaat gehad, dat de gemeenten Sint ."Maartensdijk en Stavenisse. beide gele gen op het zo zwaar getroffen Tholen (Zeeland), in beginsel voor adoptie zrjn ..toegewezen" aan de gemeenten Den Helder. Alkmaar. Hoorn. Medemblik, Callantsoog. Schoorl, Hciloo en Maar tensdijk (prov. Utrecht). Lagere landbouwschool subsidie van krijgt de provincie Bijdrage van 25 in de ihans geraamde kosten Gisteren hebben provinciale staten van Noord-Holland, die te Haarlem vergaderden, een voorstel tot het ver lenen van subsidie in de kosten van oprichting van een nieuw gebouw voor de gemeentelijke lagere landbouw school te Den Helder, goedgekeurd. Met de bouw van deze school zal een be drag van ongeveer f 89.000 gemoeid zijn. De outillage van de twee lokalen, waarin de school op het ogenblik ge huisvest is, laat zoveel te wensen over, dat aan nieuwbouw welhaast niet te ontkomen is. Het gestadig groeiende aantal leerlingen maakt een uitbrei ding overigens op zichzelf reeds ver» antwoord. Gedeputeerde Staten poneerden, dat de lagere landbouwschool onmisken baar een stgeekbelang dient en zij ad viseerden, een subsidie van maximaal f 22.250 (25 pet. der geraamde kosten) bij te dragen. De gemeente verbindt zich echter, bij vervreemding van het gebouw, of wanneer de bestemming ervan wordt veranderd, een vierdedeel van de waarde die het gebouw op dat moment blijkt te bezitten, aan de pro vincie terug te betalen. Zo werd beslo ten. Een voorstel tot verlening van sub sidie aan de Helderse Volksuniversiteit werd eveneens goedgekeurd. Straat vernoemd naar wijlen weth. De Boer Na zijn pensionnering als hoofd van een openbare lagere school heeft wij len de heer W. de Boer. de voorganger van de heer L. F. van Loor Jr. als wet houder van Onderwijs, veel gedaan voor de totstandkoming van de Lagere Landbouwschool te Juiianadorp. Inmiddels bijna veertien jaar na zijn overlijden te Amsterdam op 3 Juni 1939 is een nieuw gebouw voor deze school in aanbouw. De straat, waaraan het gebouw te Juiianadorp wordt op getrokken. heeft nog geen naam. Door B. en W. wordt thans voorgesteld, aan deze straat de naam ..Wethouder W. de Boerstraat" te geven, omdat het voor een groot deel aan zijn initiatief en doorzettingsvermogen te danken is, dal indertijd tot de oprichting van een La gere Landbouwschool te Juiianadorp werd besloten. Terreinverkoop voor schakelstation De directie van het Prov. Electrici- teitsbedrijf van Noord-Holland wil de beschikking hebben over een terrein aan de Fazantenstraat, om daar een schakel- en verdeelstation te kunnen bouwen. Dit station is nodig in ver band met de te verwachten uitbrei ding der energiebehoefte voor de Ma rinebasis en voor de verdere stroom voorziening van de gemeente. Om de vereiste grond aan de provincie Noord- Holland te kunnen verkopen, moet eerst het perceel, waarvan het terrein deel uitmaakt, worden overgenomen van de Nederlandse Spoorwegen. B. en W. hebben nu overeenstem ming met de N S. bereikt en stellen de raad voor. de door rie PEN benodigde grond te verkopen. Het terrein heeft een totale oppervlakte van 2791 m2 en moet 13.433,75 opbrengen. Gemeenterekening '51 In de Vrijdagavond te houden raads vergadering wordt de rekening van in komsten en uitgaven der gemeente over 1951 aangeboden. Verder wordt de goed keuring van de raad gevraagd over de rekeningen van de gemeentebedrijven, het bureau voor Maatsc-.appelijk Hulp betoon en het Algemeen Weeshuis over genoemd jaar Door B. en W. wordt voorgesteld, de heren J Bregman 'VVD), J. Kreuger (PvdA) en A. J. Mulder in de commissie van onderzoek te benoemen. Voor de jeugd begint vanmiddag om drie uur een filmvoorstelling in ..Formosa", uitgaande van de verent ging voor Veilig Verkeer; de eveneens vrij toegankelijke propaganda-avond in „Formosa" begint om acht uur. H. A. Lorentzstraat en Pasteurstraat 132 verdic-ping-woningen aan Kanaal- weg en Rusthuis Ned.-herv. Diaconie aan Huisduinerweg (gelijkgesteld mei 30 woningen). Het tekort van 14 wo ningen wordt waarschijnlijk kleiner, daar vermoedelijk enkele der particu liere woningen op een bestedingsplioht worden gebouwd. Wat de gemeentebouw betreft, kwa. men in 1952 een 336-tal huizen (waar. onder 26 duplex-woningen) voor be woning gereed. In aanbouw waren op 1 Januari 1953 van gemeentewege 596 woningen (waaronder 10 duplex-wo ningen). Van particuliere zijde kwamen ver leden jaar 107 woningen. 9 woon-winkel- huizen en 4 boerderijen gereed. Op 1 Januari 1953 waren particulier in aan bouw 80 woningen (waaronder de 36 middenstandswoningen aan de Corne lls Ditostraat), 3 woon-winkelhuizen en 1 boerderij. Ondanks het feit dat verleden jaar in totaal 482 woningen ter bewoning ge reed kwamen en 742 woningzoekende gezinnen aan een woning konden wor den geholpen, steeg het aantal woning zoekenden nog van 2054 op 1 Januari 1952 tot 2265 op 1 Januari 1953. Pacht kampeerterrein „Donkere Duinen" Het gemeentelijk kampeerterrein „De Donkere Duinen", dat onlangs als bondskampeerterrein is aangemerkt, zal oor het komende seizoen waarschijn lijk wederom worden verpacht aan heer J. Biersteker en echtgenote, wel onder dezelfde voorwaarden als in 1952. B. en W. stellen de raad namelijk voor aldus te besluiten, daar het echt paar het kampeerterrein in 1952 op voortreffelijke wijze heeft geëxploi teerd. 38 Jimmy joeg de Witte Engel in dolle vaart door de duisternis van de nacht. Hij reed zo snel als hij maar rij den kon en dat had tot gevolg dat de jeep nu on dan ware luchtsprongen maakte, want het wegdek van deze woestijnweg zat vol kuilen en gaten, soms zo diep en zo groot als een bad kuip. Toen de weg hoe langer hoe meer begon te stijgen, verminderde de snel heid en ten slotte was Jimmv gedwon gen naar de eerste versnelling terug te schakelen. Puffend en zwoegend en luid ratelend kroop de jeep voort tegen een weg, die steeds stijler werd. ..Straks rijden we over een weg die verticaal naar de hemel leidt", zei Piet Potlood. Jimmy antwoordde niet da delijk. Daar maakte hij zich geen zor gen over. maar wel over het feit, dat zij nu zo langzaam opschoten. Hij had er nu wel voor gezorgd, dat de rovers bende hem niet onmiddellijk kon na zetten. maar hij was er geenszins zeker van, dat de rovers de achtervolging toch niet hadden ingezet. ..Ik heb zo n gevoel", zei hu eensklaps tegen Piet Potlood. ..dat die kerels ons tocii nog op de hielen zitten. Ik had gedacht, dat wij veel eerder de oase Ringh Tswili bereikt zouden hebben Ten slotte duurt het oppompen van een paar auto banden niet zo héél lang enne Plotseling weerklonk er achter hen een korte, harde knal en geen seconde daarna GEMEENTERAAD VRIJDAGAVOND BIJEEN Voorstel tot aankoop van spoorweggrond FINDER de ingekomen stukken, die in de Vrijdagavond 27 Februari te houden raadsvergadering «'orden behandeld, is een brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, «'aarin dit provinciale bestuurscollege mededeelt, geen bezwaar te hebben tegen de voorgenomen uitgave van ƒ50.000 ten behoeve van écn der rampgemcenten. Blijkens een andere brief van Gedeputeerde Staten is de beslissing op het raadsbesluit van 9 December 1952 tot wijziging van dc Bouwverordening (o.m. betrekking hebbend op duivenhokken en schoorsteen- stoelen) aangehouden. De besteding van het bouwvolume over 1952 MET het oog op de toekomstige ver wezenlijking van het partiële we- deropbouwplan A wordt voorgesteld, de volgende percelen te kopen: een perceel, groot ca 258 m2 met opstal aan de Palmstraat, nabij de Molenstraat, voor f 5250 van de firma J. de Vries en Zn; een perceel aan de Kapperstraat, groot 54 m2, voor f 5 per m2 van de heer W. de Groot: een perceel aan de Californiestraat, groot 56 m2, voor f 5 per m2 van de heren P. K. Groot c.s. Verder wordt voorgesteld, de percelen Schagenstraat 42 en 44 aan te kopen. Er schijnt eindelijk schot te komen in de transacties met dc N.V. Neder landse Spoonvegen. Op verschillende stukken spoonveggrond is reeds ge bouwd (o.a. de Algemene Marinemaga- zünen). in afwachting van de over dracht der grond. Thans kunnen B. en \V. voorstellen, enkele percelen aan of nabij dc Burgemeester Hou«ingsingel, van de N.V. Nederlandse Spoorwegen aan te kopen. In de Vrijdagavond te houden raads vergadering zullen B. en W. het een en ander mededelen over de besteding van het bouwvolume, waarover de ge meente Den Helder in 1952 de beschik king had. Zonder vergunning geen inzameling Aan goede bedoelingen werd niet getwijfeld Joh. K. uit Anna Paulo«-na moest zich gisteren voor de kantonrechter -te Den Helder, mr. J. 't Hooft, verant woorden, omdat hij in zijn woonplaats zonder toestemming van B. en W. een inzameling van geld had gehouden middels een intekenlijst. De ambtenaar, mr. G. W. von Meii- enfeldt, betoogde, dat de verdachte had moeten weten, dat hij buiten zitn boek je was getreden. Als met betrekking tot het inzamelen en collecteren geen bepalingen bestonden, dan zouden zwendelaars deze gelegenheid niet on benut laten. Ten aanzien van K. wilde de ambtenaar niet aan diens goede bedoelingen twijfelen (het geld was bestemd voor de buskosten van een aantal werklozen, die naar een bijeen komst moesten), zodat hij met een eis van f 6 of 3 dagen wilde volstaan. K-, die de woorden van de ambtenaar ver keerd had begrepen, voer uit: „Dus ik sta hier te liegen!". Terwijl de kanton rechter de verontwaardigde verdachte trachtte te sussen, voegde ambte naar K. toe: „Wilt u eens een andere toon aannemen? Doe die hand uit uw zak!" Mr. 't Hooft verwees K. naar de deur met f 6 of 3 dagen, conform de eis. IN HET KORT Vanmiddag om twee uur wordt in zaal „Mouton" aan de Spoorgracht de vierdaagse fancy-fair van de Christe lijke Oranje-Harmoniekapel geopend dQjgr wethouder mr J. Mulder. De wekelijkse schoenenruilbeurs van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk wordt vanmiddag van twee tot vier uur in de Molenstraat gehouden; het spreekuur is vanavond van half acht tot half negen ten huize van de secretaresse, Piet Heinstraat 1. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. In Casino begint om acht uur een cabaretavond voor het personeel van de LSK in Den Helder. Verwachting niet geheel optimistisch DE Bond voor Staatspensionnering verwacht, dat binnen afzienbare tjjd de Tweede Kamer uitspraak zal doen over een definitieve regeling van de ouder domsvoorziening, tot nu toe geregeld bij de noodwet-Drees. Een advies van de Sociaal Economische Raad aan de re gering wordt in de tweede helft van dit jaar vCr«acht en voor het geval, dat het advies uitvalt in voor de bond on gunstige zin wil men door middel vai een grote landelijke actie invloed uit oefenen op de volksvertegenwoordi ging. Over deze actie is reeds het een en ander gepubliceerd. Voor de bij de fe deratie Hollands Noorden van de B. v. S. aangesloten verenigingen heeft gister avond in „De Posthoorn" te Schagen ïr. J. de Vries uit Oostwoud (de mail, die namens het hoofdbestuur Noord-Holland warm probeert te maken voor steun aan de actie) een uiteenzetting gegeven. De heer De Vries vertelde bij deze gele genheid aan de vertegenwoordigers var vpeitien afdelingen, da', het waarschijn lijk om het benutten van een laatste kans zal gam: als de wet er nu niet door komt, dan zou het wel eens kun nen gebeuren, dat de Bond aan een eeuwfeest mag denken. Het hoofdbe stuur wil een strijdfonds vormen, waar voor per lid een bedrag van ongeveer vijftig cent moet worden bijeengebracht. Dan komt er een ton bijeen, nodig voor de financiering van een demonstratief congres in Dgn Haag en mogelijk ande re acties. die van waarde kunnen zijn om weifelende kamerleden tot een goe de stem te brengen. De heer De Vries schetste verder de kansen tot verwerke lijking van het ideaal, waarvoor men vijftig jaar heeft gestreden. Hij was niet pessimistisch, hoewel het er ten slotte in de Kamer wel eens om kan gaan. Het feit, dat door het pensioen fonds voor de landbouw is bewezen, dat de administratieve rompslomp bij zonder veel kost, noemde de heer De Vries een bewijs, dat een voorziening, welke berust op de verzekeringsge dachte. een nieuwe nationale ramp gaat betekenen. PENSIOEN raat degeen die het geld L heejt ontvangen het houdengeluk zal het hem niet brengenzo luidde een briefje van een gepen sionneerde, die ook een gal den bijdroeg n het tekort van de heer Van Glabbeek. Hoewel deze reactie zeer begrijpelijk is, stelt uw Gradus er geen vertrouwen ia. Er zijn véle lieden rijk geworden met liet geld van een ander. En toch, waarde gepensionneerden, telkens als Gradus een enveloppe open maakte met het np- schrift „Pensioen", dan hoopte hij een ogenblik: ,.Stel je nu eens voor, dat de f 500.teveel uitbetaald door de lieer Van Glabbeek, er in zit!" Doch déze hoop bleek ijdel. Wél zat in elke enveloppe wal geld; in het tolaal ontving uw stukjes schrijver tot op heden voor de gedupeerde: 44,50. Op een verjaardagsavondje werd f 12,bijeengebracht, en verder kan hier slechts een gering aantal bijdragen worden verantwoord, daar de meeste gevers geen ini tialen vermeldden. Deze mensen wensten geheel on bekend te blijven. Gradus verantwoording ziet. er als volgt uitverjaardag van S. f 12.—: J. M. de B. f 1,—: J. F. W. van L. 1,—; S. 1,—; NN f tg,—; N. K. 1.—: G. van W. J. mej. P K. f 1,—. De overige bijdragen waren tiiet van initialen voorzien. „Misselijk word ik van hel idee alleen, als de men sen inderdaad te veel heb ben ontvangen op het post kantoor en het de heer Van G. niet terug geven. Komt het geld alsnog terug, dan kunt u mijn gulden aan het Rampenfonds afdragen". Ook dit briefje wijst er op, hoe vele gepensionneerden over deze geschiedenis den ken. Zij rekenen het zich tot een eerde gedupeerde zo veel mogelijk tegemoet te treden. Maarnog al tijd zal deze nu nog ruim 450,uit eigen zak moe ten betalenEen heel be drag. Een gepensionneerde zond het volgende gedichtje: Beurzen open. dijken dicht; onh deze spreuk, hij slaat wellicht op onze jonge stadgenoot, voor hem was deze ramp ook groot. Dus komt gepensionneerden aan wie 't tekort hij niet uit- keerde: ons heursje voor hem open doen. behouden daarmee ons fatsoen: dat niemand gooi op ons een blaam, wat ieder van ons kan beaam: mijn penninkje is de bus al in; dusbeur zen o nen voor dit ramp gezin''. Gradnbrievenbus blijft geopend voor enveloppen met het opschrift: „Pen sioen"! P.S. Zoeven kwijm nog 5.50 binnen. Er is nu dus: f 50,—! DORUS Vele stadgenoten hebben zich ongetwijfeld afge vraagd. v/ie toch de be manning van de „Dorus Rijkers" hebben gevormd, toen deze kort na de ramp ter assistentie naar de Zeeuwse wateren uitvoer. Wel. schipper was niemand minder dan de gepension neerde schipper van de ..In- sulinde" van Oostmahorn. de bekende Mees Toxopeüs. die ditmaal in gezelschap was v:-n zijn huishoudster, mej. A Bolman. Als motor- drijver fungeerde onze stad genoot, de heer R Eelman, eveneens gepensionneerd. die ruim twintig jaar op de „Dorus" had gevaren en het mooie scheepje en de motor dus op zijn duimpje kende. Ook mevrouw Eel- man was van de partij: sa men met mej. Bolman zorg de zij voor koffie en derge lijke, want de mennen moesten ditmaal langer in actie dan bij de „tochtjes" van vroeger. De huishoud ster van Toxopeiis heeft sinds het ogenblik dat de ..Dorus" op 3 Februari ver trok. een soort logboek bij gehouden. Gradus zal daaruit niet putten, wijl in deze droeve periode na de storm zo vele schepen cn zo vele dappere mensen hun plicht hebben gedaan. Wel noemt hij even >.iet lof de kranige mannen van de ..Dorus Rijkers", die nooit hadden kunnen ver moeden nog eens zo"n be langrijke tocht toevertrouwd te krijgen. En zo hebben zij. ze:fs na hun pensionnering, nun voorname krachten met succes mogen inzetten. AMUSEMENT liet populaire gezelschap .Aceordeonola". onder leiding van rie heer Stein- roth, heeft dezer dagen een uitvoering gegeven in het gemeentelijk verpleeghuis voor ouden van dagen te Huisduinen, waar de accor- deonmuziek met grote aan dacht werd beluisterd. Op het programme- stonden ook gezellige meezlng-liedjes, waarbij de dames en heren zich niet onbetuigd lieten. Namens maatschappelijk hulpbetoon dankte de heer Dienaar „Aceordeonola" voor deze prettige avond. FEEST Tn verband met öe ramp stelde de speeltuin Kemp haanstraat onlangs zijn feest avond uit. Maar de afdeling Vogelwijk kan Zaterdag in het clubgebouw terecht, «'ant dan zal tóch „De Ooievaar" in actie komen met het toneelstuk „Een schip vaart uit En Gradus voegt hieraan toe: Van uit stel komt niet altijd afstel. Prettige avond, speeltuin vrienden! HIN Ait stukje nam uw Gradus over. Het kwam van de kousenfabriek Hin te Haar lem. die een nevenbedrijf heeft in onze stad. en ver scheen onder de titel ..Ellen dige mentaliteit" in het Februari-nummer van „Ne derlands Fabrikaat": „Het lijkt wel of een artikel niet goed mag zijn, als duide lijk blijkt, dat het in Ne derland gefabriceerd Neen, het buitenlands pro duct, dat is pas je ware! Wij hebben het meege maakt. dat een fijne Nylon dameskous, keurig en smaakvol opgemaakt in Ne derlandse tekst, werd afge kamd met de opmerking Die kous is niets dat merk (Amerikaanse ver pakking) is het neusje van de zalm en zó sterk. Laten nu beide merken van onze fabriek afkomstig zijn en van precies dezelfde grond stoffen op dezelfde machi nes gebreid! Alleen het uiterlijke verpakkingsjasje was anders". En Gradus scht verder commentaar overbodig. Was de inleider dus niet geheel zeker van de zaak: tijdens de discussies liet de vertegenwoordiger van de afdeling Winkel. De heer P. Dekker, in een uit voerig betoog een zeer pessimistisch ge luid noren. Niet alleen achtte hij het onmogelijk de twee kwartjes extra van de leden te vragen, maar hij meende, dat alles wijst op het in zee gaan met een verzekeringstelsel. Hij was van oor deel, dat de Bond met net aanwezige geld plus de bijdrage van een kwartje al heel wat kon doen en dat de kamer leden heus wel weten, wat de bond wil. Deze opmerkingen lokten een com pleet debat tut waarin achtereenvol gens van de bestuurstafel bij monde van de heren P. Zeeman uit Kolhorn, H. Woudenberg uit Schagen en P. Har der i'.it Anna Paulowna en daarna door de heer De Vlies de opvattingen van o'e h< i r Dekker werden bestreden De heer Harder merkte op, dat de leden hun twee kwartjes nimmer beter kun nen beleggen, dat hij staatspensioen als een recht zag en dat recht nimmer is te keren. De heer Dekker verklaarde nog eens nadrukkelijk, dat Winkel een bedrag zal bijdragen en dat hij er van overtuigd was, dat staatspensioen er zal komen als men eerst heeft ondervonden, dat een premiestelsel niet voldoet. Overigen werd besloten, dat de afde ling zo mogelijk vóór 15 Maart haar bij drage zal zenden. Een speciale aanbieding EEN I 5-STEENS ANKER HORLOGE (geen penanker) le. Antimagnetisch 2e. Shockproof 3e. Waterdicht 4e. Met centrale seconde wijzer M 5e. Radiumcijfers en y wijzers voor 59.75 Aj/ Een I O-steens mooi Meisjeshorloge TJ Klein model voor 24.75 Vj met volle garantie en kg! verzekerd tegen verlies sp en diefstal. M Eigen atelier met gedl- plomeerde horlogemakers. Keizerstraat 15, tel. 2( y Den Helder (Advertentie tng Med.) Vandaag viert mevrouw A. BruinBakker, weduwe van bakker Bruin uil Anna-Paulowna, haar zeven en negentigste verjaardag.' Zover bekend. is zij de oudste inwoner van onze stad. Ze kan niet meer tos lopen, maar overigens is zij goed gezond, Gradus wenst haar van harte geluk. In Diaconiestraat 33 zal. vandaag Psalm 103 nog wel eens klinken, want die vindt ze zó mooi. Tussen Haaks en Kuifje Hr. Ms. ..Texelstroom" en „Born- diep" hebben gisteren weer ligplaats gekozen in de Buitenhaven. Het is morgen hoog water om 6 40 en 18,40 uur. en laag water om 0 20 en 12.30 uur. De temperatuur van het zee water was 4,2 graden Celsius. BESOMMINGEN IJMUIDEN Besommingen van Dinsdag: 2 Traw lers f 39500: IJm 116 f 16600; loggers: KW 73 f 5350. KW 129 f 5920. KW 176 f 6380. KW 175 f 4000; KW 73 f 4260. KW 43 f 3140. KW 168 f 4820. KW 37 f 4560. Sch. 107 f 3260. IJm 210 f 3960, IJm 221 f 5300. KD 25 f 1230. Aanvoer in totaal 3520 kisten. Per kg. heilbot 3.60—2.60; tong: gr. 2—1.92, grm. 116—1.09. kim. 1 25—1 20. kl. I 1.33—1.15, kl. II 1.23—1.16; tarbot I 3.10—2.65. Per 50 kg: Schol: gr. 1714, grm. 31 —19. kim. 43—30. kl I 36—23. kl. II 25 8.40; Schar 2822; Bot 98: v. haring 10—1170; Makreel 27-21; Schelvis- gr. 51—46, grm. 5044, kim. 5041. kl. I 48—41 en kl. II 40—12; %vjjting 20—11; gul: gr 34—21, mid. 26—20. kl. 16—14; Ham 11494; kl. kool vis zw. 24—20 en wit 27—23 Per 125 kg: gr kabeljauw 12671; gr. koolvis: zw. 51—44 en wit 6(557; gr. leng 94—78. ALKMAAR, 23 Fcbr 1953. (Alkm. Exportveiling) Aardappelen 650. Wit lof 3655, Rode kood 714. Savovekool 6.5010, Groene kool 7.5024. Spruit- kool 1543 Boerenkool 17—47. Bieten 512.50. Winterpeen 69. Waspeen 11 —27. Uien 16—50. Prei 26—56. Soep groenten 8—14. Knolsoep 20—32. Goud- reinetten 10—19, Present van Engeland 720. Jopathan 719. St. Remy 7—9, Winterjan 19. WARMENHUIZEN. 24 Febr. 70000 kg Rode kool 7—12.20; 8700 kg Gele kool 6,50—12 20; 18800 kg witte kool 6—7.60; 1300 kg Bieten A 12.10: Bieten B 7.90: 13300 kg Peen B 16.60—17.20; Peen C 11.80—12:10; Peen D 6—6.20.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2