Parkeergeld alleen op parkeerplaats VAN NELLE Olie-puzzle Gemeente-program B.B. en R. nog niet bij Debat over tweede TH Eindhoven of Arnhem? Cfiefarme i Ministers in principe eens over Nederlands tol-unievoorstel Industrialisatie blijft eerste wapen tegen de werkloosheid Tweede wa tersn oodlen ing vloeitjes Succesvolle snertdag Dit "TT VRIJE VOLK WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De sectie Gemeente en Provincie van de Dr Wiardi Beekman Stich ting heeft een congres gehouden dat er zijn mocht. Een kort. maar veel omvattend program van punten werd opgesteld en zal aan het congres van de P.v.d.A. worden aangeboden. Er komen steeds meer vraagstukken, die ln ons eigen land alleen niet meer zijn op te lossen. Slechts in internationaal verband kunnen zij worden aangepakt, omdat de oorzaken van de moeilijkheden van internationale aard zijn. Iets van deze aard doet zich ook voor binnen de eigen grenzen. Er zijn vraagstukken, die niet meer zoals vroeger, in het gemeentelijk verband kunnen worden opgelost. Het groter verband van het rijk. de provincie of van gespecialiseerde organen, die over het gehele land werken, is voor de behartiging van verschillende belangen beter ge schikt dan de gemeente. Ook zijn er belangen, die door groepen van gemeenten beter be hartigd kunnen worden dan door elke gemeente afzonderlijk. Van de mogelijkheden, die de huidige Gemeentewet voor zulke officiële sa menwerking schept, wordt dan bok gebruik gemaakt. Geen wonder is het dus. dat de vraag rijst: wat is in de toekomst de taak van de gemeenten? Waar liggen de onderwerpen, waarmee de gemeente zich beter dan elke andere instelling kan belasten? Wat ls er voor de gemeente nog allemaal te doen? Sommigen, die deze vraag stellen, gaan stilzwijgend uit van de ge dachte, dat er voor de gemeente minder te doen zal zijn in de toe komst. en dat er minder ruimte zal zijn voor eigen initiatief. De finan ciële afhankelijkheid van vele gemeenten van het rijk. die in de crisis jaren na 1929 is ontstaan, heeft het besef van gebondenheid ver sterkt. Ook op het congres van Zaterdag was iets van deze gedachten- gang te bespeuren. Maar dit congres heeft een klinkend antwoord gegeven aan hen. die enige aarzeling gevoelen over de toekomst van het gemeentelijk werk. Het gemeenteprogram geeft in zijn summiere opsomming een rijkdom van taken waaraan de gemeenten nog hun handen vol hebben: wo ningbouw. krotopruiming, industrievestiging, sociaal-culturele werk lozenzorg, onderwijs en kleuteronderwijs, dorps- en buurthuizen, ge zinszorg en ontwikkeling burgerzin. We doen slechts een willekeu rige greep uit het program, op welks inhoud we nog nader terugkomen. In de laatste taak, bevordering van de burgerzin, zit niet alleen een opgave voor de gemeente, die een aantal maatregelen vereist. De gemeente zelf met haar autonomie en zelfbestuur is één van de pijlers, waarop de democratie steunt. In die zin is zij zelf voorwaarde voor het in leven blijven van een burgerzin, waarzonder onze samenleving niet kan. Daarin, meer nog dan in welke bestuurstechnische over weging, is het bestaansrecht van de gemeente, zoals wij die kennen, geworteld. En daarom ook vond de oproep van verschillende sprekers op dit congres het gemeentelijk werk, vooral het maatschappelijk werk, in de gemeenten niet te laten uithollen, zulk een verdiende weerklank, hoe gaarne men natuurlijk waar nodig van de gespecialiseerde kennis van landelijke organisaties gebruik zal maken. De 14de Februari vierde Venetië een feest, waarvoor de Dogen van de oude handelsrepubliek minachtend de neus opgetrokken zouden hebben. Want het hele festijn gold een veertig jaar oude tanker, de Miriella, beladen met 5000 ton olie uit Perzië. De schuit was 26 Decem ber uit Genua vertrokken, voer' op z'n sloffen naar Abadan en hakkepufte zonder enig incident door Rode Zee en Suez-kanaal naar Venetië, waar ze op 14 Februari arriveerde. De kalme kapitein van het kalme vaartuig zag tot zijn grenzenloze verbazing de hele haven gepavoiseerd; hij werd door twee Perzische gedelegeerden begroet als „held" en „blokkadebreker", hij werd ge ïnterviewd, gefotografeerd en gefilmd, moest enkele ronde zeemans woorden zeggen voor de microfoon en werd ten slotte overgeleverd aan de feestvreugde van de licht ontvlambare Venetianen, die met minder dan 5000 ton olie toe kunnen om de bloempjes buiten te zetten. - Verdiende hij die hulde meer dan de gezagvoerder van de Rose- Mary, die verleden jaar een schuit olie is gaan halen in- Abadan? De man ging in de Engelse haven Aden aanleggen en dit vrijwillig contact werd prompt met een ketting bezwaard. Toen kwamen de rechters en zij gaven de Anglo Iranian gelijk: de olie uit Abadan was het eigendom van deze maatschappij. Zodat de Rose-Mary haar lading verloor. Is de kapitein van zijn ongedwongen visite in Aden „niet slechter" geworden? Die onderstelling verklaarde de feestvreugde van Perzen en Venetianen: ditmaal was er althans een kapitein, die meteen naar huis kwam, zoals moeder gezegd had. Doch er zijn niet alleen rechters in Aden. ook in Venetië. Twee advo caten van de Anglo-Iranian stapten dus bij de behouden thuis komst van de Miriella meteen naar de rechter om de lading van het schip voor hun maatschappij op te eisen. In afwachting van een uit spraak, die al na veertien dagen zou volgen, ging de olie naar een afzonderlijk depot, streng bewaakt door de douane. En het ziet er dus niet naar uit, dat de held en blokkadebreker ten slotte een beter resultaat zal bereiken dan zijn collega, die er althans zelf beter van werd. Ook al is de Miriella dan weer opnieuw op weg naar Abadan Mossadeq kan intussen de conclusie getrokken hebben, dat het uit venten van zijn olie per tanker in de wilde vaart ook al geen zoden aan de dijk zet. Hij heeft een jaar genomen om helemaal op eigen houtje het conflict met de Ango-Iranian te liquideren. De oppositie van Kasjani en Makki heeft hij weten te verzoenen met zijn alleen heerschappij; de concessies die hij aan dit tweetal heeft moeten doen zijn nimmer publiek domein geworden. In elk geval is succes of mis lukking van de onderhandelingen met het Westen nu volledig voor zijn rekening. In Januari leek dit nog voorwaarde voor overeenstemming; na Mossadeqs compromis met Kasjani, de verbitterde tegenstander van het Westen, is het weer de vraag geworden of de premier-dictator nog wel tot het doen van d i e concessies in staat is. waarvan een accoord met het Britse gouvernement onherroepelijk afhangt. Kort voor zijn aftreden heeft president Truman nog een poging ge waagd om Teheran tot rede te brengen: een grote olie-transactie zou Mossadeq direct het geld. waarom hij zit te springen, in 't laatje brengen, waartegenover Perzië zou moeten berusten in een afbeta lingsregeling aan de Anglo-Iranian, wegens de aan deze maatschappij ontnomen bezittingen en voorraden. Doch ook de onderhandelingen over dit voorstel zijn gevorderd met de vaart van een slak op een teerton. Dus hebben Washington en Londen het nog eens een keer in nadrukkelijker vorm herhaald. Of Mossadeq nu zal durven doortasten, ongeacht de machten die hij zelf heeft opgeroepen? Een Amerikaanse „kenner van het Midden-Oosten" heeft onlangs voorgesteld, Perzië maar op de oude invloedssferen- grens doormidden te breken. Het zuiden met de rijkste oliebronnen kon dan „samenwerken met het Westen", het tot anarchie verval lende Noorden moest maar aan zich zelf worden overgelaten! Dat is de stem van de ongeduldig geworden zakenman, die geen goed geld meer naar kwaad geld wil gooien. Washington en Londen zullen er wel voor oppassen, het ln die richting te sturen, want daarbij zou alleen Stalin gebaat zijn. Maar de Perzische puzzle is en blijft heel wat moeilijker dan de Venetiaanse. De heren B. Brandsen en Reuter kunnen blijkbaar de duizeling wekkende ontwikkeling der denkbeelden in eigen kring niet bij houden. Verschillende organisaties uit Rusland hebben samen een millioen gulden toegezegd aan het Nationaal Rampenfonds. Zij heb ben net gedaan of de links-sectarische comité's voor volkshulp niet bestonden en zodoende een scherpe terechtwijzing gegeven aan de Nederlandse communistische leiders-in-zakformaat. Zoals wij reeds hebben opgemerkt, heeft De Waarheid onmiddellijk ingebonden, hoewel wij moeten vaststellen, dat de lezers van dit blad op dit ogenblik nog niet weten, dat het millioen aan het Rampenfonds wordt overgemaakt. Het veertiendaags orgaan van de E.V.C., Werkend Nederland, kan niet zo snel manoeuvreren als een dagblad en komt deze week onder de mensen met de volgende manhaftige opmerking: „Indien het W.V.V. en de bij haar aangesloten vakorganisaties geld en goederen inzamelen voor de getroffenen, dan vertrouwen zij dit geld eerder toe aan een arbeidersorganisatie dan aan een aantal bankier s." Nou, dat kan Stalin in zijn zak steken. De Russen hebben hun geld wèl aan de „bankiers" toevertrouwd. En de heren B B. en R.. doods bleek van schrik over hun eigen moed. zullen dat allemaal weer goed moeten praten. Wij zien de tijd al komen, dat Reuter blokzijl zal halen. (Van onze parlementsredaeteur) De regeringsplannen voor het tref fen van voorbereidingen voor de op richting van een tweede technische hogeschool zijn gisteravond door de Tweede Kamer in openbare behan deling genomen. Het gaal bij deze plannen nog niet om de beslissing, of een tweede technische hogeschool naast de bestaande in Delft zal wor den opgericht. Het gaat alleen om het beschik baar stellen van een bedrag van 15.000 ter bestrijding van de kos ten. welke het treffen van de voor bereidingen met zich brengt. Daarbij is echter wel reeds de plaats van vestiging in het geding. De legering gaat bij haar plannen nl. uit van de gedachte, dat Eindhoven boven Arnhem en Twente, die zich eveneens als gegadigden gemeld heb ben op grond van de industriële steer de stad moet zijn, waar een tweede T H. van beperkter omvang en opzet dan de Delftse eventueel za! moeten komen. Gisteravond konden nog niet alle sprekers van de zijde der Kamer liet woord voeren. Het totale beeld an de meningen viel dus nog niet te overzien. Wel kwam vast te staan dat er geen eenstemmigheid heerste over de regeringsplannen Zij wer den in grote trekken onverdeeld be wonderd door oud-minister Wijffels (kvp>, die een oprichting van een tweede T.H. namens „vele vrien- oen" als noodzakelijk aanvaardde. Tevens verklaarde hij. dat zijn hele fractie voor vestiging in Eindhoven ia. De heer Wijffels gaf ook te ver staan, dat de modernisering van de technische hogeschool in Delft van ceze plannen geen vertraging mag endervinden. Op dat punt waren mevr. For ta nierde Wit ivvd) en de heer W e 11 e r (knp) het geheel met hem eens. Maar voor het overige scheen voor mevr. Fortanier de noodzaak van de vestiging van een tweede T. H. nog geenszins vast te staan. Cultureel centrum Zij gaf verder te kennen, er nog minder overtuigd van te zijn, dat die tweede T. H. beslist in Eindho ven moet komen. Zij had een dui delijke voorkeur voor Arnhem, om dat deze stad er qua industrie alles zins mag zijn en bovendien als cul tureel centrum veel meer te beteke nen heeft dan Eindhoven, Mevr. Fortanier meende ook, dat Arnhem meer studenten zal kunnen trekken dan Eindhoven. Zij ging er daarbij van uit, dat studenten bij voorkeur uit de middengroepen moe ten komen. Zij hanteerde daarbij heel slim een van de middengroepen rapporten van de KVP, waarin ge concludeerd wordt, dat het „aan geboren intellect;' in die groepen gro ter is dan in andere groepen van onze bevolking. V- Mevr. Fortanier stelde daarbij vast dat irr Arnhem en-omgeving de middengroepen sterker vertegenwoor digd zijn dan in Eindhoven. De heer Weiter achtte het op zijn beurt eveneens voorbarig, reeds thans uit te gaan van vestiging in Eind hoven. Hij achtte het raadzaam de resultaten van het in te stellen on derzoek af te wachten. Hedenmiddag zou het debat wor den voortgezet. (Van onze parlementsredaeteur) De bevoegdheid van gemeentebesturen tot het heffen van parkeergelden is gisteren door de Tweede Kamer sterk aan banden gelegd. In de toekomst zal parkeergeld alleen gevraagd mogen worden op speciaal ingerichte parkeerterreinen. Ge meentebesturen zullen geen geld mogen vragen aan diegenen, die geregeld hun auto 's nachts voor hun huis laten staan. Ook voor het innemen van vaste standplaatsen mag geen vergoeding worden gevraagd. Beide mogelijkheden waren door de regering wel voorge steld. maar zij zijn door de meerderheid van de Kamer uit het ontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet verwijderd. Het parkeren op de rijweg zal nu dus geheel vrij moeten zijn. Het wetsontwerp had de bedoeling, hrt parkeren ietwat tegen te gaan. Daartoe was bij het opstellen ervan naar een compromis gestreefd tus sen de wensen van de gemeenten voor wie de parkeergelden een bron can inkomsten kunnen betekenen, en an de verkeerswereld. Dat compromis liet de gemeenten de bevoegdheid parkeergeld te hef- fen 00 parkeerterreinen, op speciale gedeelten van wegen en straten, die r.iet voor gebruik als openbare rij baan bestemd zijn, voor het geregeld parkeren tussen 24 uur en vijf uur "s nachts en voor het innemen van vaste standplaatsen. (Bij deze laatste bepaling werd gedacht aan taxi's, autobussen, bodediensten enz.) Elke gemeente zou dus voor zich zelf hebben uit te maken in hoeverre zij van deze bevoegdheden gebruik zou willen maken. Voor de meerderheid van de Ka mer ging dit voorstel echter te ver Met 50 tegen 16 stemmen werd een amendement van de KVP-er Janssen aangenomen, waardoor de gemeente lijke vrijheid dus wel zeer drastisch is teruggebracht. Merkwaardig beeld De stemming over dit amendement kverde een merkwaardig beeld op. Het bleek nl. dat prof. Romme, de fractieleider van de KVP het amen- cement dat uitsluitend door KVP- ers was ondertekend niet kon «aarderen. Met veertien leden van de P v.d.A. stemde hij tegen het amendement. Alleen zijn fractiege noot Maenen bleef hem trouw. Ook bij de P.v.d.A.-fractie bleken de meningen verdeeld te zijn. Vijf socialisten (Vondeling, Ten Hagen, Van den Born, Goedhart, en Van SJeen) stemden met de KVP. AR. Advertentie I M Vier bondgenoten tegen pijnen en griep De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezemen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge- neesmiddel, déi'vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. 'n Ijedoel wonderen! De ministers van Buitenlandse Zaken der landen van liet plan- Schuman hebben zicli Dinsdag in Rome in principe aceoord verklaard met het Nederlandse voorstel van een toiunic dezer zes landen. „Alle ministers gaven enthousiast uiting aan hun instemming met het algemene idee van het plan", ver klaarde de voorzitter der conferentie in Rome. de Belgische minister Van Zeeland. „Waarschijnlijk zullen de ministers een commissie benoemen die moet nagaan, hoe het plan in de harde economische realiteit gepast zou moeten worden." De Nederlandse minister Beyen liceft bij de indiening van zijn voor stel volgens Reuter verklaard, dat de politieke en defensieve vereniging van Europa onmogelijk zou zijn zonder een sterke economische basis. De Franse minister Bidault heeft volgens het Franse persbureau ver klaard. dat het Nederlandse voorstel het onderwerp van een apart verdrag zou moeten zijn. Hij was het niet eens met. minister Beyen. dat de ge meenschappelijke markt ln de grond wet der politieke gemeenschap zou moeten worden opgenomen, als een der doeleinden van die politieke ge meenschap. De economische eenheid en de politieke eenheid moeten vol gens Bidault apart worden behandeld. Na een algemeen debat over het Nederlandse voorstel ging de confe rentie over tot haar tweede agenda punt. het Europese leger. Waarnemers meldden Dinsdag avond uit Rome, dat noch Franse, noch Duitse bronnen veel hoop had den. dat er een compromis zou kun nen worden bereikt voor het Frans Duitse meningsverschil, dat hierom trent is gerezen. CHU. WD. CPN en SGP voor het amendement. Tijdens de discussie stond de waar dering voor het op zichzelf reeds be perkende streven van het wetsont- werp voorop. Men was het er over eens. dat enige ordening in de kwestie van de parkeergelden noodzakelijk is (De heer Van de Wetering zei. net is maar een bende). De heer Janssen verklaarde zich in het al gemeen tegen liet „gebedel" dat hij in parkeergeldheffingen zag. maar toor parkeerterreinen wilde hij wel een uitzondering maken. Ondraaglijk Zijn hoofdbezwaar tegen ruimere mogelijkheden was. dat het wegver keer toch al door „ondraaglijke las ten" gedrukt wordt. Dat waren de heren Ritmeester (VVD), Van de Wetering (CHU) en Verkerk (AR) met hem eens. Hofstra (arb.>, die het wetsontwerp in zijn geheel redelijk achtte, vond dat „ondraaglijk" een vreemde term: de lasten zijn zwaar, maar niet ondraaglijk. Ze worden per slot van rekening opgebracht! heer Ritmeester begon daarmee: nergens in het buitenland vindt men op parkeergebied toestanden als hier, zo zei hij. Maar de meeste bezwaren rezen tegen het belasten van autobezitters, die hun wagens 's nachts geregeld voor hun woning laten staan. De in Amsterdam beslaande plannen wer den daarbij voortdurend als afschrik wekkend voorbeeld aangehaald. Het Amsterdamse raadslid Gortzak (c.p.n-) praatte er dan oQk wel het uitvoerigst over. Garagenood De tegenstanders konden met name niet inzien, waarom het par keren op de openbare weg overdag vrij zou zijn, maar juist 's nachts niet. Zij wezen daarbij op de garage- nood: stallen in de open lucht is duurder dan in een garage, zo meen den zij. Hofstra (arb.) wees er op, dat het parkeren bij nacht wel degelijk voor het verkeer meer gevaren oplevert dan overdag. Hij stelde vast, dat er met de aanneming van het wets ontwerp nog niets beslist zou zijn, omdat de gemeenten zelf kunnen uit maken of ze al dan niet van hun bevoegdheden gebruik willen maken. De voorstanders van het amende- ment-Janssen hadden voor de ge meentelijke autonomie op dit punt echter niet veel waardering. Die auto nomie is toch al zo beperkt, vond de heer Janssen. Over die theorie toonde minister Van de Kieft zich met reden ver baasd. Waar blijven nu, zo vroeg hij zich af, de pleidooien voor het eigen belastinggebied van de gemeenten? De minister vond. dat men het om springen met de parkeergelden ge rust in goed vertrouwen aan de ge meenten kan overlaten. De bewindsman betreurde het, dat de voorstanders van het amendement het de gemeenten nagenoeg onmoge lijk wilden maken, enigszins paal en perk te stellen aan parkeereuvelen. Hij kon de beslissing evenwel niet voorkomen. (Van onze parlementsredactie) „Uitbreiding van ons productie-apparaat staat voorop bij de bestrijding van de werkloosheid. Dit ben ik eens met Roosevelt, die het al in 1933 tot uiting bracht", aldus sprak minister Van de Kieft gisteravond in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Financiën. De minister herinnerde aan de lening van 200 millioen, die als gevolg van de stormramp was uitgeschreven en zei, dat in de loop van dit jaar de regering waar schijnlijk nog wel eens een beroep op de geldmarkt zou moeien doen. In hoeverre de watersnood van in vloed zal zijn op de belastingvoor stellen, is nog niet te zeggen. Voor de ramp, overwoog de regering ƒ50 millioen beschikbaar te stellen voor vervroegde aflossing van oorlogs schade als middel ter bevordering van industrialisatie. Hoe het met dit plan staat hoopt minister Van de Kieft binnenkort mede te kunnen delen. De bewindsman wees critiek op het financieren van nieuwe industrieën door de Herstelbank van de hand Hij acht ook de steun in andere vorm aan het bedrijfsleven verant woord, zoals die welke via de mid- denstandsbank loopt en reeds 17 millioen bedraagt. Industrialisatie is niet alleen door belastingfaciliteiten te bereiken, zo als prof. Hellema (a.r.) wil doen voorkomen, zei de minister. Evenmin als door de loonsverhoging zonder meer, die de koopkracht heet te ver hogen. Het vraagstuk van de werk gelegenheid is moeilijk en veelzijdig. In de eerste plaats ziet de regering het als haar plicht, maatregelen ter vergroting van de export te nemen. Monetair evenwicht Zoals men weet heeft de Ameri kaanse regering onmiddellijk na I Februari voorgesteld. 200 millioen uit het tegenwaardefonds te besteden aan het herstel van de storm- en waterschade. De Nederlandse rege ring. zo verzekerde de minister, zal niet lichtvaardig gebruik maken van dit aanbod en evenmin andere maat regelen nemen, die een inflationisti- sche werking kunnen hebben. Het monetaire evenwicht blijft van het grootste belang. Staatssecretaris Van den Berge Kon evenmin positieve geluiden doen horen over de veelbesproken belas tingverlaging voor het bedrijfsleven. I er wille van de werkgelegenheid zal neze verlaging echter een hoofdpunt blijven bij de hervatte beraadslagin gen over de belastingplannen. Tweede hoofdgedachte is een reeks fiscale maatregelen ter mogelijke compensatie van de huurverhoging. Bijzonderheden zijn thans nog niet te geven. In ieder geval zal de rege ling voor vervroegde afschrijving, die eind 1952 is afgelopen in de nieuwe plannen niet minder gunstig zijn dan de oude regeling. Billijk noemde dr Van den Berge het, dat het inkomen van de gehuw de werkende vrouw zwaarder belast wordt dan dat van de ongehuwde. Voor het gezin staat dit inkomen immers gelijk met het pro'ijt, be haald met overwerk van de mail. Wel is het zaak. zei de staatssecre taris. aandacht te besteden aan de meerdere gezinskosten, die het van huis zijn van de vrouw met zich brengt. Interview Bij de replieken kwamen mr T e u- iings (k.vp.) en prof. Molenaar (v.v.d.) met critiek op minister Van de Kieft. omdat deze een interview aan een medewerker van „De Zaken wereld" had toegestaan. In antwoord daarop heeft de minister mededelin gen gedaan omtrent de financiering van het herstel der rampschade. De oorzaak was. aldus de minister, dat het debat van nu eigenlijk een week geleden had moeten plaats vin den. Door onvoorziene omstandighe den werd het toen uitgesteld. Nadat ook de staatssecretaris nog een aantal vragen en opmerkingen beantwoord had. werd de begroting van Financien laat in de avond z.h.st. aangenomen, evenals die be treffende het gemeentefonds. Advertentie 1 M De verkoop van solda^ertsnert ten bate van het Rampenfonds is in Nijmegen zo'n succes geworden dat de voor twee dagen beschikbaar ge stelde hoeveelheid reeds de eerste dag (Dinsdag) was uitverkocht. Het LSK-commando, die deze ver koop op touw gezet heeft, zal op 3 Maart een nieuwe snertverkoopdag houden. De totale opbrengst van de „operatie snert" begroot men op on geveer 30.000 gulden. Grossiers en winkeliers zorgen belangeloos voor de ingrediënten. De ambassadeur der VS. Selden Chapin. heeft Dinsdag prins Bem- hard een cheque van 10.000 dollar voor het Nationale Rampenfonds overhandigd. Het is een geschenk van de afdeling Washington D.C. van de Netherlands-America Foundation. Het KLM-personeel in binnen- ea buitenland heeft tot nu toe 165.000 bijeengebracht voor het Rampenfonds. De eigenaar en het personeel van een Parijs restaurant zullen alle inkomsten van Vrijdag schenken ten bate van de kinderen in het Neder landse rampgebied. In Italië zijn zoveel giften voor de slachtoffers in Nederland bijeen gebracht dat binnenkort een tweede solidariteitstrein zal worden gezon den. Bij de kranten in West-Duits- land is tot nu toe een kwart millioen mark binnengekomen voor het ramp gebied. De Henschelfabrieken in Kas sei hebben een nieuwe locomotief en een zware vrachtwagen beschikbaar gesteld. Het personeel van de N V. Ne- derlandsche Kabelfabriek heeft in de bedrijven te Delft en Alblasserdam ïesp. 19.697 en 11.806 bijeenge bracht voor het Rampenfonds. Door een bijdrage van de Vennootschap kwam het totaalbedrag op ƒ65.520. Een jonge Zuidslavische visser, Stan Stojanovic, heeft achttien dagen lang voor de westkust van Australië rond gedreven in een onklaar ge raakte boot. Toen eindelijk een vliegtuig van de Austra lische luchtmacht voedsel voor hem uitwierp, dook hi] overboord om het te halen maar zijn boot dreej aj en hij kon deze niet meer bereiken. Daarop zwom hij naar de kust, een afstand van acht kilometer in door haaien onveilig gemaakt wa ter. Volkomen uitgeput kwam hij aan land. Hij had in die achttien dagen verscheidene stormen meegemaakt en de laatste drie dagen niets meer te eten gehad. Aon de voorouders De negentienjarige kroon prins Akihito van Japan heeft in een met chrysan ten versierde trein Tokio verlaten om bij het graf van zijn voorouders, nabij Na- goya in Midden-Japan, aan hun geesten te gaan vertel len over de reis, die hij bin nenkort naar Londen zal maken ter bijwoning der kroning van koningin Eliza beth. Het is de gewoonte, dat le den van het Japanse vor stenhuis, voordat zij een be langrijke stap ondernemen, deze reis maken om hun voorouders op de hoogte te brengen van wat zij gaan doen. Zusjes gered De dertienjarige Odette Palm uit Differdange in Luxemburg werd op een avond, terwijl haar ouders weg waren, wakker door rook in de kamer op de bovenver dieping van hun woning. Zij zag dat de vlammen de weg naar beneden had den versperd, waarop zij haar drie zusjes wakker maakte, matrassen door het venster in de tuin gooide en de twee oudsten, van tien en acht jaar, dwong door het raam te springen. Daarop wikkelde zij het jongste zusje van twee jaar in een laken, bevestigde dit aan een ander laken, liet het kind langs de muur naar beneden glijden, gooide gauw ook nog de meest waarde volle voorwerpen naar bui ten en sprong toen zelf. Geen der kinderen liep enig letsel op. Boevenstreek Twee gemaskerde mannen hebben een bakkerij in New York beroofd van 1200 dol lar en daarop een der bak kers, een geheelonthouder, genaamd Harry Heller, ge dwongen in één teug bijna een hele fles whiskey leeg te drinken. De bakker ligt in het ziekenhuis. Het kleinste Het allerkleinste boekje ter wereld is een Frans „Onze Vader", in zwart leer gebonden, met goud bedrukt en goud op snee. Het „boek werk" is vervaardigd op 4 millimeter-formaat. Het ge hele „Onze Vader" staat op de eerste bladzijde. Het kan alleen met een vergrootglas worden gelezen. De band en het verguldsel si in gemaakt door arbeiders, die werkten, gewapend met een pincetje en een sterk vergrotende loupe ln het oog. f, Inspecteurs" Bij een Condense diamant handelaar, Kozak, belden de zer dagen drie keurig gekle de heren aan, „inspecteurs .•an Scotland Yard", die zijn juwelen wilden zien. Zij be teken alles nauwkeurig en namen voor ƒ40.000 stenen mee, die aan een onderzoek (noesten worden onderworpen „of zij wel echt waren". Pas na hun vertrek belde Kozak Scotland Yard op om navraag te doen. Binnen en kele minuten waren échte ..inspecteurs" aanwezig maar de dieven bleven ge vlogen. V ij fling Een 3-jarig Engels schaap, op de boerderij van W. P. Williams te Brobury in Here fordshire. heeft een vijfling gekregen. Verleden Jaar kwam er een drieling, het Jaar daarvoor een tweeling, „Het is beslist een record", zegt de gelukkige eigenaar. Tovenaar" De politie in Napels stelt een onderzoek in naai de ac tiviteit van een „tovenaar" een zekere Ernesto Compare, voorheen kapitein op de grote vaart, die in zijn villa aldaar en in andere steden onderdak heeft verleend aan mannen en vrouwen, die een „beschouwend leven" wilden leiden. Gebleken is, dat de laatste 30 jaar Compare in zijn te huizen een groot aantal rijke vrouwen heeft weten bijeen te brengen, die te zijnen be hoeve afstand hadden ge daan van hun vermogen en daarvoor met zweepslagen werden „beloond"Een der vrouwen is aan de gevolgen hiervan overleden. Flatgebouw Een gevangenis te Newport in het Engelse graafschap Essex, die honderd jaar ge leden voor het laatst is ge bruikt, is verbouwd: er is een flatgebouw voor gezinnen van Amerikaanse soldaten van gemaakt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2