Bescherming Bevolking EEN DROEVIG RELAAS UIT SEROOSKERKEN FILMLAND KALFSVLEES Boekenweek 28 Februari-7 Maart a.s „Tien verhalen" Fa. A. Knijnenberg DË RRÖMMËNiEËR 3 Grote dank aan de Pramenploeg i Noord-Holland boven het I] omvat drie centra, die in de organisatie van de Bescherming Bevolking als A-gebieden worden aangemerkt. Dit zijn ge bieden, die door de aan wezigheid van belangrijke industrieën, havens enz. het meeste ge vaar oplopen voor schade. Deze gebie den zijn de Zaanstreek. Velsen-Bever- wijk en Den Helder. Verder telt ge noemd gedeelte van Noord-Holland vijf B-kringen, t.w. Kring Purmerend. Kring Alkmaar, Kring West-Friesland. Kring Schagen en Kring Wieringermeer. Bepalen wij ons thans tot de organi satie in de Zaanstreek, dan blijkt, dat acht van de Zaangemeenten zijn ver enigd in de A-kring Bescherming Be volking Zaanstreek. Dit zijn de gemeen ten Assendelft, Koog aan de Zaan. Krommenie, Westzaan, Wormer, Wor- merveer. Zaandam en Zaandijk. Deze gemeenten tellen ongeveer 95.000 in woners, met een totale oppervlakte van 7814 h.a. De overige tot de Zaanstreek behorende gemeenten Jisp en Oostzaan zijn ingedeeld bij de B-kring Purmerend. Het beeld, dat de Zaanstreek op de kaart vertoont, is dat van een keten van industrieën en-woongebieden van Zaan dam tot en met Krommenie, omzoomd door polders met grasland, die voor het verkeer per as ontoegankelijk zijn. Deze industrieën, waarvan er meer dan 180 van meer dan plaatselijke of streek- betekenis zijn. geven tezamen werk aan meer dan 20.000 personen. Ongeveer 8000 personen zijn werkzaam in de le vensmiddelenindustrieën, 2000 personen in de chemische industrieën en 1100 in de papierverwerkende industrie. Het oppervlak van de kring, dat niet voor woningen en industrieën in gebruik is, beslaat ongeveer 6000 h.a. als gras land in gebruik, terwijl ongeveer 450 h.a. voor bouw en tuinderij dient. In de Zaanstreek zijn ongeveer 10.000 runde ren, 2700 varkens en 21.000 kippen. Belangrijke verkeerspunten Voor het verkeer in en langs de Zaanstreek zijn van groot belang de Hembrugpont, de ponten te Buitenhui zen, de Hembrug (voor spoorwegver keer), benevens de- stations te Zaan dam, Koog-Zaandijk, Wormerveer en Krommenie-Assendelft; de Provinciale- weg als verbinding tussen de Zaange meenten en Amsterdam en het Noorden van Noord-Holland, voor de scheep vaart de Wilhelminasluizen te Zaandam en de havens aldaar. Van veel belang zijn ook de bruggen voor het verkeer naar de overzijde van de Zaan en West-Friesland. Al deze gegevens zijn nog met vele aan te vullen, waardoor de belangrijkheid van de Zaanstreek naar voren komt. Kring Zaanstreek Bescherming Bevolking De A-kring Zaanstreek, welke de acht eerder genoemde gemeenten omvat, is een publiekrechtelijk lichaam, ge naamd Kring Zaanstreek Bescherming Bevolking. Het bestuur van de Kring is de Kringraad, gevormd door de burge meesters van de tot de Kring behoren de gemeenten. Voorzitter van de Kring- raad is burgemeester W. Thomassen van Zaandam, vicevoorzitter-penning- meester burgemeester L. A. Ankum van Koog aan de Zaan en, samen met deze leden vormen het Dagelijks Bestuur de burgemeesters Mr J. C. Lycklama van Wormerveer en J. C. A. Provily van Krommenie. Als secretaris treedt op Mr P. J. Molendijk te Zaandam. Hoofd Bescherming Bevolking Door de Kringraad is als Hoofd Be scherming Bevolking (H.B.B.) voor de Zaanstreek benoemd de heer C. de Cock. Onder verantwoordelijkheid van de Kringraad is het Hoofd Bescherming Pro Juvenfufe houdt spreekuur in Krommenie De vereniging Pro Juventute Zaanstreek, die al sinds enkele jaren als zelfstandige vereniging bestaat en die reeds veel werk gedaan heeft op het gebied der Kinder bescherming, houdt momenteel ook in Krommenie een spreekuur en wel iedere 2e en 4e Donderdag van de maand, 's avonds van 7-8 uur in het Gemeentehuis (gratis). In de eerste plaats willen wij de ouders hier op wijzen. Het spreekuur schept voor U de mogelijkheid, in een vertrouwelijk gesprek de moeilijkheden, die er mc-t Uw kinderen zijn, te bespreken. Het is beter tijdig deskundige hulp in te roepen, dan te wachten, tot het helemaal fout gelopen is en er door officiële instellingen moet worden ingegrepen. Voorkomen is beter dan genezen. Het spreekuur staat ook open voor on derwijzers, jeugdleiders, sociale werksters, kortom voor allen, die met de jeugd te maken hebben. Wie meent, met misstan den te doen te hebben, die vatbaar zijn voor een oplossing; wie een initiatief wil nemen, zoals de ouders vaak niet durven doen, doch waarvoor zij U later dankbaar zullen zijn, die kan op ons spreekuur terecht. Veel ellende voor kind en ouders kan dikwijls worden voorkomen. De tijden zijn voor on- ders niet minder. Een goede raad en wel licht ook een daad, komt altijd van pas. Ons devies is: bedreigde jeugd te steunen ze jeugd niet gemakkelijk en voor de ou- en verder ingrijpen te voorkomen. Maar wij kunnen Uw hulp hierbij niet ontberen Bevolking belast met de dagelijkse lei ding. de technische bevelvoering en de coördinatie van de verschillende diesten van de Bescherming Bevolking. Het is vanzelfsprekend, dat het H.B.B. een zeer belangrijke rol speelt bij de voorbereiding van alles, wat met de maatregelen voor de bescherming van de bevolking in de Zaanstreek te ma ken heeft Met de uitvoering van deze voorbereidende maatregelen is hij reeds begonnen. De hoofden van de verschil lende onderdelen der organisatie en de instructeurs, die de vrijwilligers zullen Voorbereiden op hun taak in de orga nisatie B.B zijn reeds opgeleid in Bar- neveld. waar een goede, modern inge richte Stafschool is gevestigd. Het H.B.B. beschikt over een kan toor, dat gevestigd is in de Kerkstraat 11 te Zaandijk, waar een kleine staf werkzaam is. die het H.B.B. bijstaat. Daar is reeds veel en belangrijk werk verricht. De Commandopost. Vanuit de Commandopost van de Kring Zaanstreek zal bij eventuele luchtaanvallen of andere rampen in de streek of elders door het H.B.B. de hulpverlening worden geregeld en zullen alle beschikbare diensten voor zover no dig worden ingezet. De Commandopost zal in tijden van nood permanent bezet zijn door het H.B.B., zijn plaatsvervan ger, de diensthoofden en een 90-tal per sonen voor de bediening van alle ver bindingsmiddelen en verder instrumenta rium. Diensthoofden in de A-kring zijn: Brandweer: C. Kakes te Zaandam: Ge neeskundige dienst Dr J. J. v. d. Horst te Zaandijk: Opruim- en Reddings dienst Ir W. Zuurmond te Zaandam: Politie C. Roscher te Zaandam; Dienst voor Sociale Verzorging M. van Krieken te Wormerveer en Verbindingsdienst D. J. Steenbergen te Zaandam. De Vakken Teneinde de hulpverlening van de diensten snel te laten lopen is een ver spreide opstelling van het materiaal no dig. Hiertoe is de Zaanstreek verdeeld in vakken. Ieder vak heeft een hoeveel heid materiaal en een centraal punt no dig, Vakpost genaamd, vanwaaruit dit materiaal wordt ingezet.. Op de Vakpost bevinden zich de Vakhoofden van de verschillende dien sten. Zij zetten een gedeelte van het materiaal op hun eigen initiatief in en ontvangen verder onder hun bevelen het materiaal, dat hun door de Commando post van de kring wordt toegestuurd. Dit hun toegestuurde materiaal kan afkomstig zijn uit: a. de niet getroffen vakken: b. het door do commandopost in re serve gehouden streekmateriaal; c. het materiaal van de te hulp snel lende B-kringen of van de Rijks Mobiele Colonnes. In een volgend artikel iets over de diensten. BRIDGEN Bridge-competitie Zaanstreek—Waterland. Twaalf tallenwedstrijden. Pubriso 2 op drempel van kampioenschap. De afgelopen week werden voor de twaalf- en viertallencompetitie slechts drie wedstrijden gespeeld. Het resultaat was, dat het tweede twaalftal van Pu briso door een overwinning op hun con currente Sans Atout 2 zicb zo goed als kampioen kan wanen. Nog twee par tijen moeten worden gespeeld en één punt is voldoende om niet meer gepas seerd te worden. We nemen echter aan. dat de Purmerenders zullen trachten ook deze twee wedstrijden in winst om te zetten, waarmede dan ongeslagen het kampioenschap zou zijn bereikt. Sans Atout 2, dat zo goed gestart was. kan nog op de tweede plaats ein digen, ofschoon ook Edam 1 nog een mooie kans heeft om op deze plaats aan spraak te kunnen maken. Het eerste van Sans Atout wist door een overwinning op Pubriso 1 definitief de onderste plaats aan WBC over te laten. Nog geholpen door KZBC 1, die de Wormerveerders in een spannende wedstrijd beide punten afhandig wist te maken. Hiermede ziet het er voor de Wormerveerders troosteloos uit en zal het degradatiegevaar niet meer ontlopen kunnen worden. De uitslag van de viertallen zullen volgende week worden gepubliceerd. De stand van de twaalftallen in beide afde lingen is thans als volgt: Afd. A gesp. pt. Anderhalf uur daverend plezier, dat is het wat wij U gerust kunnen garanderen, wanneer U de komende week naar Bios coop ..Centraal" gaat om de kostelijke film .Twee matrozen te Paard" (A Gril in Every Port) te gaan zien. Wij beginnen in deze film kennis te maken met een tweetal matrozen, die reeds 20 jaar bij de Marine- hebben doorgebracht, maar een groot gedeelte van deze tijd op water en brood hebben doorgebracht. Er komt even wel een keerpunt in het leven van deze twee toffe jongens als zij een erfenis kun nen aanvaarden. Een erfenis, die blijkt te bestaan in de vorm van een renpaard. Waf er dan allemaal gebeurt is een be levenis op zichzelf en wij kunnen U niet anders aanraden deze dolkomische film, met Groucho Marx, Marie Wilson en William Bendix in de hoofdrollen, te gaan zien, want het is een schaterlach van begin tot het eind en wie is daar öp zijn tijd niet eens ontvankelijk voor? De tweede film draagt als kenmerken, spanningen en sensatie en als wij U ver klappen, dat .het hier de allernieuwste Tarzanfilm betreft, dan is dit voor de grote schare liefhebbers al voldoende om te weten, dat zij deze film niet zullen ver- zuimèn. En inderdaad, ,,Tarzan en de Wazuri Diamanten" (Tarzan's Savage Fury) is weer een van die opwindende avonturenfilms, die terecht nog altijd een grote aantrekkingskracht uitoefenen. Ook in deze film wordt de spanning ten top gedreven als we zien hoe blanke avontu riers een gevaarlijke onbekende Afrikaan se stam van hun diamanten beroven en Tarzan hierdoor mede in groot gevaar komt te verkeren. Na de enige Tarzan van Johnny Weissmuller zien wij hier Lex Barkeren Doroth, Hart in de hoofdrollen en met de prachtige achtergrond die de jungle steeds biedt, vormt deze film van zeldzame spanning en sensatie een prach tige ontspanning. Ook deze week een programma dat er zijn mag en dat voldoening zal schenken. Wij verwijzen U verder naar de raam biljetten en de advertentie in dit blad. BURGERLIJKE STAND 15 tot en met 21 Februari Gcborem Corry, dochter van J. Visser en G. Slot; Catharina Cornelia, dochter van W. Meurs en C. M. Smolenaars; Antonius Wilhelmus Maria, zoon van J. van Gerven (te Assendelft) en J. M. Kaskes. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Geen. Overleden: T. Kok, oud -75 jaar, echt genoot van J. Knijnenberg; K. Mooij, oud 53 jaar, weduwe van S. Postma; T. Bus, oud 85 jaar, weduwe van K. Sa ft (overleden te Zaandam). Doorman-Vendel Padvindsters, inplaats van Zondag hebben we Zaterdagmiddag opkomst van 3 tot 5 uur. De Zeeverkenners heb ben nu troep op Zondagmorgen. Kan Greteke bij mij aankomen om hout voor de kachel mee te nemen, want zelf kan ik deze keer niet komen. Geen instructie deze week. Denken jullie om het journaal? Stuur A.N.G.O.B.-nieuws Allereerst willen wij de aandacht vragen voor de jaarvergadering, die ge houden zal worden op Zaterdag 28 Fe bruari, des avonds om 8 uur in de con certzaal der Blikfabrieken. Aan al onze lezers van „De Geheel-Onthouder" is een uitnodiging gestuurd, zodat wij op een flinke belangstelling rekenen. Mede werking zullen deze avond verlenen de „Aminikos dit zijn twee jonge meisjes, die liedjes zingen en zichzelf begeleiden op de guitaar; verder de heer Van Stra ten met accordeonmuziek. Natuurlijk verwachten wij ook vele leden. Zaterdag 21 Februari ziin wij met 43 leden uit geweest en wel naar het Thea ter „De IGeine Comedie" te Amsterdam. Hier hebben wij beluisterd het toneel spel „Potasch en Periemoer". Uitbundig is hier gelachen en we kunnen dan ook een ieder aanraden: ga er een keer heen en vergeet uw zorgen. Van B. en W. is toestemming ont vangen om dit jaar weer onze jaarlijkse collecte te houden met het bekende Blauwe Bloempje; hiervoor onze harte lijke dank. En tot slot willen wij nog even mede delen. dat het in de bedoeling ligt van het Provinciaal Drankweer Comité van Noord-Holland om met Hemelvaartsdag een massale demonstratie te houden van alle samenwerkende drankbestrijders organisaties van Noord-Holland. Ver dere mededelingen volgen hier nog wel over. Dezer dagen waren wij in de gelegen heid een door de watersnood in Zee land getroffene te laten vertellen, wat in de rampzalige dagen, die achter ons liggen, gebeurde. Het betrof hier de 45- jarige Willem P. K. Moelker. landbou wer, loonwerker en eigenaar van een groot bedrijf in Serooskerken. Hij bezat 60 varkens (voor 1940 reeds 500) en een flink machinepark. Deze Willem Moelker en zijn 17-jarige dochter Willy waren dezer dagen bij de familie Hon- dema liefderijk opgenomen en zat nog even te schrijven naar familieleden, toen ik hem aantrof. Het relaas Graag, meneer, wil ik een relaas geven van mijn belevenissen in die ramp zalige dagen en nachten, zei M. Ik doe dit alleen al als bewijs van dankbaar heid en erkentelijkheid jegens de gewel dige hulp, die uw mannen onder leiding van Sjoerd hebben gegeven, meneer! Alle hulde voor dit mooie werk. Nou meneer, aldus Moelker, wij als Zeeuwen zijn veel wind gewend, en als het bij ons hard waait, is dit het beste te vergelijken met storm alhier, begrijpt u wel! Kijk... het was Zaterdagmiddag 31 Januari, ik was met m'n jongens op het werk in het veld van de buurman aan het mest verstrooien. De wind kwam al stevig opzetten, waardoor m'n beide zoons, die mij terzijde stonden, al een waarschuwend woord lieten horen over deze opkomende stormwind. Ik was vanwege mijn rheumatische aandoening 's avonds vroeg naar bed gegaan en door de harde storm was ik vlug in diepe slaap gevallen. De storm en de daarmee gepaard gaande spring vloed was zo onheilspellend komen op zetten, dat wij 's nachts om 3.45 uur plotseling door onze buren werden ge wekt. Ik rende de trap af en wekte mijn vrouw en kinderen (Moelker heeft een gezin van 5 kinderen, 2 meisjes en 3 jongens). En toen ik beneden kwam, stond er reeds 30 cm. water in huis. Onmiddellijk gingen wij met z'n allen naar de bovenverdieping en ik trachtte de tractor uit de schuur te halen, welke achter het woonhuis stond. In de stal len. waarin de 60 varkens, was een gro te paniek ontstaan, De beesten gilden en gierden door elkaar en het opkomende water bracht hen in radeloze angst. De varkens, welke ik naar buiten wist te krijgen, zwommen direct weer terug in de stal en sommige beten in mijn jasje van angst. Dit moment was verschrik kelijk. dat gehuil en dan daarbij dat vieselijke lawaai van het aanstormende water met de bulderende orkaan. Dit geluid is het beste te verklaren met een cirkelzaag, welke met moeite door een kwast zaagt. U kent dit geluid wel, denk ik, hè? Och neen, zegt Moelker, en daarbij vele keren zich van zijn stoel verheffend en over zijn voorhoofd wrijvend, ik kan dit geluid niet verder verklaren. Het was ontzettend! Maar, gaat Moelker verder, de bees ten zijn direct na mijn vlucht uit de stal len verdronken. Zij wilden niet uit de stallen weg. Jammer, meneer, het waren beesten van 150—170 kg gemiddeld. Ik zou nog even trachten de tractor naar voren te rijden, maar het water was reeds tot boven de knalpot gestegen en dus was ik met één slag van mijn be wegingsvrijheid beroofd. We trachtten te redden, wat er te redden viel, maar door de geweldige snelheid, waarmee zich alles voltrok, konden wij niets, maar dan ook niets meer redden. M'n vrouw en 4 kinderen waren reeds op dè dijk en onderweg naar het dorp Serooskerken. En mijn oudste dochter Willy en ik zouden er achteraan komen. Plotseling zag ik een muur van wa ter aan komen rollen van 3 M. hoog. Alles vernietigend op zijn weg. kwam het dichterbij. Toen was het beslecht. Zo snel we konden hebben wij ons, in werkkleren, en waarbij ik nog een broche van mijn vrouw op mijn borst heb gespeld, naar de richting van het dorp begeven. Normaal is dit 20 minuten lopen, maar ik weet niet hoe lang dit nu heeft geduurd, ik denk van nog geen 10 minuten. Zodra wij in het dorp Serooskerken aankwamen, hebben wij de mensen ge wekt en bemerkten, dat wij de eersten en enigen waren, die hier alarm sloegen, want alles was in diepe slaap. Het was nu ongeveer 5 uur in de morgen. In Se rooskerken wonen ongeveer 230 mensen. Toen wij later met een vrachtauto men sen wilden afhalen, was het resultaat slechts 1 vrouw. Ook hier wilde nie mand bij z'n have en goed vandaan. Dit was juist de grootste moeilijkheid. De Zondag ging in. Inmiddels was het daglicht gekomen en was het dorp Renesse, waar wij naar toe waren gegaan, vol met hulpvaardi gen, zoals Brandweer. Rode Kruis-sol- daten enz. enz. En juist in deze middag heeft zich het drama van Schouwen voltrokken. Het water steeg tientallen centimeters tegelijk. En 's middags was het bewijs geleverd, dat wij voor de zo veelste keer wijken moesten voor het water. Alles werd in luttele seconden weggevaagd. De Schelphoek, waar wij ons huis en bedrijf hadden staan, was volkomen één woestenij en één grote zee geworden. Gewoonweg ondenkbaar. De mannen van Sjoerd kwamen. Zo gingen de dagen rusteloos, ja, ik mag wel zeggen dramatisch voorbij. Voor mij, zei Moelker, was er nog één groot geluk: ik had m'n gehele gezin nog behouden bij elkaar, maar enkele buren, die nog geen 200 M. van mij af woonden, zijn jammerlijk verdronken. Ja, meneer, ik wil u nog even vertel len over die kranige kerels van uw ge meente. Die Krommenieërs, deze kerels waren mensen uit één stuk. En hierbij pinkte de moedige Zeeuw, die tot nog toe gewoon had zitten te praten, enige tranen weg en begon zijn stem in kracht af te nemen. Hij kon dit niet meer ver werken. Deze man, een geboren Zeeuw, die zijn hart zo nauw aan zijn omgeving en alles, wat hem verder dierbaar was. had verbonden, zag dit weer voor z'n geest terugkomen. Het is geen wonder, ja zelfs voor het moedige gedrag en de manier, waarop deze man mij dit relaas gaf, heb ik diep respect, ik kan mij voorstellen, dat waar ook ter wereld, deze moedige lui zich door alles zullen heenslaan, getrouw de spreuk: „Luctor et Emergo". ...Toen de mannen van Sjoerd kwa men, ging er een gejuich op! Wij had den gehoord, dat er vletten zouden ko men. En hoewel wij wel dat soort bo ten kennen uit Langedijk, hadden wij geen flauw idee van de pramen uit Krommenie. Aanvankelijk waren er nog mensen, die de kwaliteiten van dit soort boten in twijfel trokken. Maar dat was spoedig voorbij. Sjoerd is de leider van die mensen. Wie zijn zij en waar komen ze van daan? Niks mee nodig, kregen we te horen. Aanpakken! Niemand wist, hoe die kerels heetten, maar toch kende men ze spoedig uit duizenden. Meneer, zei Moelker, u moet zich voorstellen: Die gestalten... die manier van werken... die stralende gezichten... Ja, heus meneer, zei de Zeeuw met tril lende ogen en bevende stem, dit waren mensen, die in pns hart een aparte plaats hebben veroverd en waaraan wij nooit op enige manier onze dank kun nen teruggeven. Nooit... nooit... nooit! Die grandioze eerlijkheid, die mens lievendheid, hebben alles overwonnen. Het waren doodgewone kerels, die Krommenieërs, maar zij stonden stukken hoger dan de hoogste! Meneer, doet u mij een plezier, en schrijft u dit abso luut in uw krant. Ik heb vanmorgen uw burgemeester gesproken en die heb ik dit ook gezegd. Het kan niet te veel worden vermeld. O. o... wat was dit prachtig, hè Willy? Dit hadden wij nooit kunnen denken. Ja, meneer, nog één belangrijk ding: Toen ik in Krommenie arriveerde, toen pas wist ik, dat b.v. Jan Piet van zijn achternaam Aafjes heette en hij hier vlak bij woonde en dat van 't Padje in Krommeniedijk woonde! Nou... dit zegt toch wel genoeg, vindt u niet? Meerdere namen zijn mij nu ontschoten, hoor! Nogmaals het waren pracht kerels!! Druk dit maar vet! Ja... dit was het droevige relaas van één van de tienduizenden, welke gebukt gaan onder de rampzalige gevolgen van de onvergetelijke dagen van begin Fe bruari 1953. Deze man, ik schreef het reeds eerder, is een moedige en recht geaarde Zeeuw, die aanstonds wederom aan de slag gaat om. zo zeide hij mij, de dijken te helpen dichten en te helpen werken, daar, waar zijn hulp nodig is! „Over een jaar of vier hoop ik dan weer met mijn tractor de eerste oogst binnen te halen", zei hij. Als zon diep getroffen mens je dit vertelt, moet je toch zeker respect heb ben voor deze strakke mentaliteit en dit doorzettingsvermogen. Zijn laatste woorden bij de deuren waren: „Schou wen komt droog en wij komen boven!" Dat dit zo zijn moge. is mede onze vurigste wens. want dan is ook de hulp van onze wakkere praamploegen niet tevergeefs geweest. Hulde, mannen! J. M. K. obc 7 KZBC 9 Pubriso 8 LBC 8 Sans Atout 8 WBC 9 Afd. B Pubriso 2 8 Wadden 1 9 Sans Atout 2 7 Edam 1 7 ZBC 2 7 KZBC 2 8 OBC 2 8 KZBC 3 8 Pubriso 3 7 LBC 2 8 Havenkwartier 1 7 GEHAKT (Frik) 140 per 500 gram KALFSLAPPEN 165 per 500 gram KALFSKRABBETJES 40 per 500 gram Als extra reclame 250 gram leverworst voor 45 ct 250 gram metworst voor 85 ct SLAGERIJ C. KRAMER Wilhelminastraat 36 Koopt NU een BOEK bij BOEKHANDEL Bij aankoop vanaf f3.90 ontvangt U GRATIS de verzameld door Anthonie Donker

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2