Raadsvergadering Van de sportvelden OOTJE TEUR EN HET BETOVERDE KASTEEL Kerkdiensten Met de SPAR-REVUE de wereld om Het Mysterie 2 DE KR0MMEN1EER (vervolg van pag. 1) Ook de voorstellen inzake financiële medewerking ten behoeve van de wo ningbouw ondervonden geen bezwaar. Ook op deze punten komen we volgende week nog even terug. De heer PELS (C.P.N.) zag de nood zakelijkheid niet in van subsidieverlening aan Steun Wettig Gezag". Door deze instellingen bevordert men de oorlogs psychose. De heer HART (P.v.d.A.) zei. enige jaren terug het verzoek te hebben ge kregen dit instituut ter plaatse te orga niseren. Hij was toen op een vergade ring geweest, waar het woord gevoerd werd door een mijnheer met een grote kraag en met grote strepen. Na die avond heeft spreker bedankt, omdat de zaak hem niet aanstond. Spreker was bang, dat er niet veel goeds van zou komen. Het kan zijn, dat het beter wordt, maar dan zal de leiding beter moeten worden. De heer DE BOER (A.R.) was voor de subsidie en zou deze zelfs hoger wil len zien dan 150.—. De C.P.N. stemde tegen en de heer Hart verliet voor de stemming de ver gadering, omreden hij niet aan de stem ming wilde deelnemen. Het voorstel van B. en W. werd na verdediging door de voorzitter aangenomen met 82 stem men. Na de stemming keerde de heer Hart terug. De heer IJ. J. Oosterbaan werd met algemene stemmen herbenoemd in de commissie voor toezicht op het Nijver heidsonderwijs. In de commissie tot wering van school verzuim werden benoemd de heren E. W. van Gerven, P. Staal en P. Schuite maker. De heer P. C. de Jong werd herbe noemd in de adviescommissie voor so ciale zaken. Hierna kregen we het debat over de wering van C.P.N.-leden uit de commis sie voor Georganiseerd Overleg. Alle fracties voerden daarbij het woord. Vol gende week komen we ook hierop nog nader terug. In de commissie voor Georganiseerd Overleg werden gekozen de heren Van der Stoop, Vries en De Boer, zodat het voorstel van B. en W. met 9<2 stem men werd aangenomen en de communist niet in deze commissie terugkeert. Tenslotte werd tot aankoop van 7 woningen aan het Duinkerken besloten. Zoals gezegd, het was bijna 11.30 uur, eer we weer op straat stonden. B Zondagsdienst doktoren 1 Maart Dr A. Hylkema, Noorderhoofdstr. 29 G. Kracht voltrok D.CG.-vonnis (2-1) Op bijna dezelfde wijze als in het eerste treffen tussen KW en DCG in Amsterdam, toen KW onverdiend met 3—2 verloor. hebben de rood-zwarten in Krommenie revanche genomen. Nu was het. eigenlijk DCG. die de zege toe kwam. waarmee KW verheugd naar de kleedkamer liep. Met een onverwach te 2—1 zege behield KW zijn fraaie positie bij de „sterken" aan de kop. De Amsterdammers kwamen veel be ter uit de bus dan in het eerste treffen. Vrij hecht veldspel en een dito spel opvatting bezorgde hun bijna voortdu rend een overwicht. Taai volhouden was oorzaak, dat KW geen grote ach terstand kreeg, integendeel zelfs op winst kwam te staan. Met de wind als bondgenoot kwam KW uiteraard vele malen voor het DCG-doel. doch daar viel goed verdedigend werk van de de fensie op, die de anders gevaarlijke rood-zwarte attaques steeds tijdig on schadelijk maakte. Eén keer was het de gecombineerden toch te veel. Dat was bij een vlijmscherpe voorzet van W. Bak. die Lodder vlak voor- doel zeer fraai omhaalde, waarmee hij scoorde (1-0). DCG bleef voor doel falen, ondanks het verdienstelijk opbouwende veldspel. Daardoor betekende enige seconden voor rust de penalty tegen KW, voor een onbeduidende handsbal, (1 1) een geduchte tegenvaller en begon de twee de helft weer met gelijke kansen, in zo verre, dat DCG nu in de wind zijn bondgenoot had. Het zag er voor de thuisclub zeker niet best uit, welke vrees groeide, naar mate de tijd verstreek. DCG zocht in de aanval de beste verdediging, doch bleef hardnekkig voor doel falen, waarmee tevens het ervaren trio Kracht, De Wit en Bak een duit in het (voetbal)-zakje R.K» Klein Jongensstad Daar R.K. Klein Jongensstad dit jaar, op 11 October, een grote tentoonstelling wil organiseren, wordt nu reeds begon nen met het maken van werkstukken. Van de zijde van de jongensbestaat hiervoor veel animo en het wordt goed aangepakt. De pitrietafdeling staat on der leiding van de heer Verhoof, het figuurzagen onder Van der Velde, ter wijl onder toezicht van de heer Morel een groot poppenhuis wordt gemaakt. Ook leerbewerking staat op het pro gramma, hier wordt binnenkort ook mee begonnen onder leiding van de heer Snijders. Z deden. In enerverende spanning verstre ken de minuten, waarin ieder dacht DCG te zien scoren en winnen, doch Fortuna streelde ditmaal KW. Het zal in de 86ste minuut geweest zijn, dat Lodder met twee belagers op zijn hielen een laatste vertwijfelde poging tot win nen deed, doch hierbij werd hij ge vloerd. Met de onverbiddelijke elf-meter trap sloeg aanvoerder G. Kracht de hoop op halve winst van DCG aan stukken, door met zijn bekende forse schuiver het ditmaal voor DCG wel zeer zure vonnis te voltrekken (2—1). Ri 26. DE BARON WIL ONT VLUCHTEN. Toen de Baron Van Ghoet tot Bee 't Her zich eenmaal bevrijd had, werd hij zeer actief. „We moeten zorgen, dat we hier weg komen", zei hij, „Ik moet zorgen, dat de mensen, die dit gedaan hebben, hun gerechte straf krijgen." „Dat zou ik ook zeggen!", zei Ootje Teur, die een beetje stil was geworden van deze onverwachte wending. „Ik ben van dié kant gekomen", vertelde hij. toen de Baron rechtsaf ging. „Maar wij gaan nu zó!", lachte de edelman. „Ik ken het kasteel op mijn duimpje en ik weet precies, waar ik heen moet. Volg mij-maar," Ootje Teur liep achter de Baron aan, die een lange gang doorwandelde, een trap opging, tot ze bij een laag houten poortje kwamen, Het rook hier heel niet muf meer en ook de muren waren dro ger en schoner. „Waar zijn we nu?", vroeg Ootje T eur. „Dit is een tuinpoort", legde Baron Van Ghoet tot Bee 't Her uit. „We be vinden ons nu aan de achterzijde van mijn kasteel. Hierachter ligt een klein stuk bostuin, waardoor het eenvoudig is te ontsnappen..." „Gaat u dan vluchten?!", riep Ootje Teur verbaasd uit. ZONDAG 1 MAART Ned. Hervormde Kerk 19 uur Ds M. W. H. Bartstra. Liturgische Avondwijding. Met medewerking van de kerkkoren van Wormerveer, Wormer en Krommenie. Extra collecte. Ned. Herv. Kerk Krommeniedijk 10 uur Ds M. W. H. Bartstra. 11.15 uur Zondagsschool. Herv. Evangelisatie (Visserspad) 10 uur Ds P. J. Mackaay. Haarlem. 19 uur eerw. hr J. G. de Bruin, Heiloo. Geref. Kerk (geb. Julianastraat) 10 en 16.30 uur Ds H. Brink. Geref. Kerk (geb. Eikelaan) 10 en 16.30 uur Ds P. van Dijk. Oud-Katholieke Kerk 10 uur pastoor Verheij. Doopsgezinde Gemeente 19.15 uur 20 min. dienst. Voor het Rampenfonds f 110.50 De eenvaarde Philias Fhogg, deed er in de jaren van Jules Vcrne nog tachtig .dagen over, onze huidige straaljagers heb ben er geen tachtig uur meer voor nodig, maar wij zijn Maandagavond j.l. in vier uur de wereld omgezwierd en zo snel doet zelfs het modernste vliegtuig het nog niet. En als men daarbij nog in aanmerking nc-emt, dat we in die tijd nog gelegenheid kregen om een kijkje te nemen in Lon den, Parijs, Venetië, Amerika en zelfs op Haiti, dan zal men begrijpen, dat hier toch wel een bijzondere prestatie gele verd werd. Die prestatie was dan ook alleen mo gelijk doordat het Noord-Holl. „Spar"- bestuur voor zijn jaarlijkse tournee voor de grote „Spar'-familie een aantal artis- ten heeft afgehuurd, die deze fantastiese rondreis om de wereld tot werkelijkheid maakten. Krommenie was voor dit gezel schap, waarvan Berry Kievits, Gerard Wal den, Harry Boda, Willy Vervoort en nog c-en aantal prima artisten deel uitmaken, de 32e halteplaats in deze tournee, die niet minder dan 50 avonden omvat en overal stampvolle zalen trekt. Ook „Ons Genoegen" was Maandagavond tot de laatste plaats bezet en het feit, dat er om kwart voor achten al geen stoel meer vrij was, deed ons ervaren, dat het beruchtte Zaanse kwartiertje toch niet altijd nodig blijkt, 't Kan dus ook nog anders. De namen van de hierboven al genoem de medewerkenden, waarborgen natuurlijk een prima avond, temeer daar zij nog wer den aangevuld door o.a. het Engelse dans paar Fay and Fay en de vocalisten Rita Spencer, Mirian Bunch en Jaques Esson, terwijl de muzikale omlijsting werd ver zorgd door een orkestje van 6 man, dat geen enkele reden tot critic-k deed rijzen. Er is daverend gelachen om het zotte gedoe van Gerard Walden en Harry Bo- van de Blauwe Tram door T. Lodewijk 27) Weer alleen, dacht Jochem na over wat hij had gehoord. Morgen zou hij Bakker eens iets vertellen... Toen spron gen zijn gedachten over op Marja. Aar dig, dat ze naar hem had geïnformeerd. Ach, tenslotte was het een kleine moei te, ze moest toch hier in het ziekenhuis zijn. 't Was ook net iets voor haar, daarom te denken. Daar behoefde je nog niets achter te zoeken. Nee... hij moest zich maar niet blij maken met een dooie mus. En nou die overval op Terweeghen, terwijl hij hier in bed was gelegd. Zijn hoofd hamerde en klopte. De zuster voelde zijn pols, gaf hem iets te drinken. Weldra was hij vast in slaap. De volgende dag voelde hij zich aan merkelijk opgefrist, en at zijn ontbijt tot de laatste kruimel op. tot groot genoe gen van de zuster, die wel bijdehand, maar vrolijk en gezellig was en die hem meermalen pijnlijke ogenblikken bezorg de... Want verder dan tot een glimlach kon hij het niet brengen, zonder dat zijn hele gezicht van pijn samentrok. Toen Bakker „op de koffie kwam", zoals hij 't schertsend uitdrukte, durfde de zuster hem dan ook wel een kwar tiertje alleen laten, al drukte ze Jochem's chef op het hart, hem niet te veel te ver moeien. Bakker greep met een gewoon tegebaar naar de pijp, liet gelaten z'n arm weer zinken. „Ik weet wat u voelt", glimlachte Jo chem, „zo heb ik eens uren zitten wach ten. Tenslotte heb ik op de gang stie- kum een sigaretje gerookt. Dat was de eerste overval in de serie..." „Tja... en nu hebben we, *s kijken, nummer vier, jouw geval niet meegere kend. En nog niet verder." „Niet verder?", vroeg Jochem veront waardigd. „Die tramconducteur met dat boevengezicht kunt u zéker laten oppak ken. Waarom arresteert u die hele ploeg niet, die die avond op de tram zat? 't Zijn allen medeplichtigen!' „Niet zo snel varf stapel lopen, jon gen!", vermaande Bakker. „Ten eerste hebben we geen bewijs. Jouw ja tegen over een vijfvoudig nee. Ze dekken me kaar allemaal. Ik heb ze allen gesproken. Niks gezien, niks gehoord. Die bewuste conducteur, waarover jij me gesproken hebt en die ik van je beschrijving aan da, met bewondering gekeken naar de gracieuse danskunst van Fay and Fay en niet minder genoten van de vocale bij dragen. Berry Kievits vormt in deze rij van keur artistei^" nog een klasse apart, niet alleen door haar aan het onmogelijke grenzende gelaatsmimiek, maar ook door de wijze waarop zij de ernstige noot in deze opgestapelde zotheid naar voren weet te brengen. Haar declamatie in „Rassenhaat" en in de finale, behoor den voor ons tot het beste wat we deze avond voorgezet kregen en gezen het da verend applaus dat op deze bijdragen volgden, stonden wij met deze mening niet alleen. Het was al met al een geslaagde avond, niet in het minst omdat een, door de artis- ,ten zelf verzorgde collecte voor het Ram penfonds, het mooie bedrag 110.50 op bracht. De heer Peters, die als organisatie-lei der optrad, maakte bekend, dat door deze som het totaalbedrag van de collectes nu al was gestegen tot 2050.75 en wij mogen in elk opzicht de organisatoren en de artisten van deze avonden daarmee geluk wensen. V. SURSUM CORDA Chr. Harm. Ver. „SURSUM CORDA" A.s. Maandag repetitie in het R.K. Verenigingsgebouw. Ter voorbereiding op ons concert is aller opkomst dringend gewenst. De partijrepetities op de ge wone tijd en plaats. Het kopersextet Repeteert a.s. Vrijdag ten huize van vriend Zwart. Goudse Kaas jong, 100 gram fcw Goudse Kaas belegen, 100 gram Co Goudse Kaas ma extra belegen«3** Chocohagel g. extra voordelig, 250 gram Ontbijtkoek i prima, per stuk Haring qjj - in torn. saus per blikwG Zuiver rundvet 500 gram 69 Vermicelli -q. 250 gram Macaroni ,|Q 250 gram1" Pepermuntballen 150 gram Diamantjes aq ons nieuwste koekje. 250 gr. stonds herkende... „Vossensnuit" noem ik hem in gedachten... heb ik bizonder aan de tand gevoeld en verteld, dat jij politieman was, je foto laten zien... hij herkende je, verklaarde hij met een sta len gezicht, hij had je eens op de tram zien praten met een collega. Maar ver der niks." „Toch zouden ze mekaar wel eens te gen spreken, als ze volgens- de regelen der kunst werden verhoord." „Jij kent de regelen der kunst mis schien beter dan ik", gaf Bakker droog jes terug, en Jochem voelde zich kleuren onder zijn verband. Hij werd er zich van bewust, dat deze oude rot meer van po- lietiewerk was vergeten, dan hij wellicht ooit zou leren. „Nee, Verkruysen", ging Bakker voort, „we moeten geen ondoordachte dingen doen. Ik heb een plannetje. Ik wil niet alleen de conducteurs heb ben. Als die hun mond houden, schieten we niets op. We moeten bewijzen heb ben. En wat meer is, we moeten de héle bende hebben. Ik geloof al z'n leven, dat er méér mensen achter dit zaakje zitten. Daarom schaduw ik ze voortdurend van uit Hillegom, en jij moet het doen vanuit Leiden." „Ze kennen me te goed", pruttelde Jochem. „Je laat je snor staan, da's één. Draag je een hoed? Nooit? Dan kop je een hoed, 'n beetje elegant. Draag je meest don kere kleren? Dan nu een lichte regenjas en een zomercostuum. Rook je sigaret ten? Voortaan een pijp. Zet een bril op met donker montuur. Neem een wandel stok..." „Bah", zei Jochem met hartgrondige afkeer. „Allemaal dingen, waar ik een hekel aan heb." „Zul je aan moeten wennen.. Valse snorren en baarden, vermommingen, daar geloof ik niet in. Maar je moet zelf an ders worden, dat is de beste manier om je te verbergen. De meeste mensen her kennen je niet aan je gezicht, maar aan de sfeer, die je vertegenwoordigt. De fout van de meeste rechercheurs is, dat het stempel van de politieman er dul- mendik bovenop ligt. Net zo is het met militairen, met alle uniformdragenden. Ze hebben iets strams, dat ze zelfs in burger niet verlaat. Donkere kleren, stijve hoeden, degelijke jassen. Een 'po litieman zul je in burger zelden of nooit als een halve dandy zien lopen met een lichte regenjas en een wandelstok en zo'n hoedje achter op zijn hoofd. Was je gewend aan een rustige gelijkmatige pas, loop dan nu vlug en sportief. Dan zal je eigen moeder je niet herkennen, als ze je tegenkomt." ..Die snor zit er in een week op", rekende Jochem. „De rest komt vanzelf. Waar moet ik wonen?" „Ik heb zolang pension besproken in een keurig hotel. Daar valt het minder op, als je laat heen en weer gaat. Een hospita is altijd nieuwsgierig, kletst met leveranciers en zo. En je hebt telefoon naast je bed." Het avontuur leek Jochem wel. „En wat is precies "de bedoeling?" „Wat je overdag doet, kan me wei nig schelen. Maar 's nachts hou je de Leidse remise in de gaten. Ik moet alles aan jou overlaten, je kunt je niet met me in verbinding stellen, want ik heb zelf het spoor van een heel andere kant te pakken. Alleen Vallentgoed is in 't ge heim, en zo nodig kun je die je bood schappen doorgeven. Wie weet waar hij me bereiken kan." „Dus u wilt die lui..." „Ik wil het koord zo lang laten vie ren, tot het ver genoeg is om ze alle maal op te hangen, 't Ziekenhuis krijgt z'n consignes. Je bent naar een particu liere verpleeginrichting overgebracht. Waarheen weten ze niet. Daar zullen we maar een soort ambtsgeheim van maken. En terwijl jij in die particuliere inrichting ligt te genezen, hou je een oogje op die tramlui. Gesnapt?" Jochem reikte zijn chef de hand ten afscheid, want zijn goede fee gluurde reeds om de hoek. (wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2