DE KROMMENIEER PLAATSELIJK NIEUWSBLAD VOOR KROMMENIE EN OMGEVING Raadsvergadering Hoe de toneelvereniging „Dr. E. Lauriiiard" 60 jaar geleden ontstond „De Klimgeit" 28 Februari-7 Maart Boekenweek Redactie en Administratie: Zuiderhoofdstraat 74, Krommenie Telef. 81503 (Zaandam K 2980) Gironummer 44297 Verschijnt des Woensdags. Kopij voor berichten en advertenties tot uiterlijk Dinsdag 12 uur. UITGAVE Fa. A. KNIJNENBERG - KROMMENIE ADVERTENTIEPRIJS 10 ct. per m.M.-regel ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per 3 maanden (bij vooruitbetaling) Per post 1.20 20e Jaargang No. 31 - 25 Februari 1953 Maanda", jl. kwam de raad bijeen van 8 uur af tot bijna 11.30 uur. Met ken nisgeving waren mevr. Herder-Sterringa en de heer Brasser afwezig. Anderhalf uur was men bezig bij het punt tot benoeming van leden van de commissie voor Georganiseerd Overleg. Breedvoerige debatten werden daarbij gevoerd, hetgeen een gevolg was van het feit, dat B. en W. voorstelden geen C.P.N.-leden meer in de commissie van Georganiseerd Overleg te benoemen. Voor de behandeling van de begro ting werd eerst de heer J. van Harlin- gen als nieuw lid van de raad beëdigd. Deze kwam in de plaats van de heer Van der Hoeven. Bij het voorstel tot een bijdrage van 10.000.— voor hulpverlening aan door watersnood getroffen gebieden, gaf de VOORZITTER eerst een uiteenzetting van de gebeurtenissen, welke tijdens de ramp in onze gemeente hebben plaats gevonden. In eeuwen heeft ons zon ramp niet getroffen en door een samen spanning van natuurkrachten hebben zelfs de zwaarste dijken het niet gehou den. Namens de gehele gemeente hoopt spreker, dat de getroffenen door snelle hulp weer spoedig op eigen dierbare grond kunnen werken. Door iedereen is steun verleend en alle leden van ons Koninklijk Huis gingen zoals altijd voor aan en inspireerden het volk. Spreker had hedenmorgen een gesprek gevoerd met een Zeeuw, die zijn leven te danken had aan enkele Kromme- nieërs. Met eenvoudige woorden toonde deze een grote wilskracht om weer te rug te keren en bij te dragen aan de wederopbouw van Zeeland. Spreker durft te zeggen, dat ons land er binnen een paar jaar weer bovenop zal komen. Ook in Krommenie is veel werk ver zet voor de hulpverlening. De collecte bracht 8877.48 op en daai'naast wer den vele bedragen per giro overgemaakt. De goedereninzameling werd een succes en op de fabrieken werd overgewerkt. De brandweer heeft in het noodgebied prachtig werk verricht en niet minder de pramenploeg onder leiding van de heer Hondema. De eerste ploeg is terug gekeerd, de tweede werkt daar nog steeds. Leveringen van hooi en geschen ken in de vorm van droog veevoeder werden verzonden: spreker brengt hier voor de boerenstand ook hartelijk dank. Een architect alhier is met een ontwerp gekomen voor 2 arbeiderswoningen voor het noodgebied. Gezamenlijk wil men de bouw bekostigen. Men wil deze wonin gen aanbieden aan een gemeentebestuur of woningbouwvereniging in het nood gebied, onder voorwaarde, dat de be woners geen huur zullen betalen, maar dat zij voor het onderhoud zullen zor gen. Aan de burgemeester is gevraagd een commissie uit de burgerij te vormen. De gemeente heeft 2000.— on kosten gemaakt voor hulpacties, zonder vooraf de goedkeuring van de raad te hebben. Dit was in dit geval niet mo gelijk. Spreker stelt voor deze onkosten uit het te verlenen crediet te betalen. De voorzitter besloot met een gedicht van Ds J. J. Thomson „De Klokkenlui ders", waarna staande enige ogenblik ken stilte in acht werden genomen. De heer GORDIJN (K.V.P.) noemde de grote wilskracht en spontaniteit om hulp te verlenen een verheugend ver schijnsel. Spreker brengt dank aan de voorzitter en zijn echtgenote en allen, die tot leniging van de nood hebben bij gedragen. De heer DE BOER (A.R.) zei tróts te zijn op Krommenie en zijn eerste bur ger en echtgenote. Prachtig werk is ver richt. Spreker stelt voor de gemaakte onkosten ook voor rekening van de ge meente te nemen, dus boven het crediet van 10.000.—. De heer HART (P.v.d.A.) steunde dit voorstel en ook de heer GORDIJN (K.V.P.) sloot zich hierbij aan. De VOORZITTER antwoordde, dat een gedeelte van de kosten via de be voegde instanties wel zal terugkeren en verdèr deelde hij mede, dat de Vereni ging van Ned. Gemeenten bezig is het adopteren uit te werken. Krommenie was ingedeeld bij gemeenten tot adoptie van de gemeente Waarde, maar de laat ste weken zijn er zulke banden ontstaan met Serooskerke en omgeving, dat men verzocht heeft Krommenie daar bij in te delen. De heer PELS (C.P.N.) zei, dat zijn fractie zich volledig bij het voorstel kon kon aansluiten en ook bij het voorstel De Boer. Met algemene stemmen werd het voor stel daarna aangenomen. Bij de ingekomen stukken kwam de heer HART (P.v.d.A.) uitvoerig te O.B.K. op 1 Maart Het concert van de accordeonvereni ging O.B.K., dat door de nationale ramp werd uitgesteld, wordt nu gehouden op Zondag 1 Maart a.s. Er is nog een be perkt aantal kaarten verkrijgbaar. De plaatsbespreking is op de dag der uit voering tussen 11 en 12 uur. .spreken over het gasbedrijf Zaanstreek- Waterland. Op deze bespreking komen we volgende week nader terug. Zonder discussie werd tot aankoop van een stukje grond van de heer K. Hart aan de Weverstraat besloten. Ook de aankoop van huizen aan de Noorderhoofdstraat ondervond geen be zwaren. Wel vond de heer VAN HARLINGEN (C.P.N.) de huurprijs van 5.20 voor dergelijke huizen te hoog. De VOORZITTER zei, dat dit de bestaande huren waren, maar dat men van plan is zo spoedig mogelijk deze woningen op te ruimen. Aangenomen werd ook het voorstel tot credietverlening a 175.600.— voor het bouwrijp maken van gronden ten Westen van de Weverstraat en die tot ontbinding van een pachtovereenkomst met de heer K. Booy, en die tot vast stelling van een nieuwe gemeenschap pelijke regeling betreffende het zieken huis te Zaandam. De ontruimingstermijn van de onbe woonbaar verklaarde woning Kromme- niedijk 160 werd verlend tot 31 Decem ber 1953. De heer VAN HARLINGEN (C.P. N.) vroeg hoe lang men nog' verlengen kon, waarop de VOORZITTER ant woordde: „Tot in 't oneindige". De heer VAN HARLINGEN vroeg, wat bouw- en woningtoezicht van dit geval denken. Is het wel verantwoord, dat daar nog mensen wonen? De VOORZITTER zei, dat alles ge daan was, wat mogelijk was. Indien de heer Rol er uit wil, zullen wij hem di rect helpen, maar hij wil daar niet weg en in zon geval doet men niet veel. De heer VAN HARLINGEN meende, dat mensen soms tegen hun eigen wil in bescherming genomen moesten worden. De voorstellen tot het aangaan van een nieuwe gemeenschappelijke regeling met het gasbedrijf Zaanstr.eek-Water land betreffende de kosten van werk zaamheden aan leidingen enz. en die tot het bepalen van het sluitingsuur op 24 uur, werden aangenomen. (zie voor vervolg pag.' 2) Plattelandsvrouwen Mevr. Goedhart-Zonderland opende de vergadering van de Plattelandsvrou wen in café Mantel en heette hierbij in het bizonder mevr. S. Out-Avis van harte welkom. Er waren niet veel da mes aanwezig, maar de presidente hoop te, dat het evenwel een geslaagde avond zou worden. 9 Maart is er 's morgens een excursie naar de melkfabriek „De Zaanstreek". Voorlopig gaven zich 20 dames op. Tot 1 Maart kunnen de da mes zich opgeven bij mevr. A. M. J. Koopman-Jurriaans, Middel 228, West- zaan. In de pauze werd de foto van de vin gerdoekjes bezichtigd. Mevr. Out-Avis besprak het boek „De bisschopsmantel". Een prachtig boek over een dominee, het lief en leed van dat ambt. De presidente was dan ook de tolk van de hele vergadering, toen zij mevr. Out dankte en een enveloppe met in houd aanbood. Mevr. Out-Avis stond echter het geld af voor het Rampen fonds, voorwaar een mooie geste. Van mevr. J. Reijne-Bak was nog een verzoek ingekomen om te collecteren voor het Rampenfonds, hetgeen voor kennisgeving werd aangenomen, daar 17 Maart in Alkmaar nadere instructies op dit punt aan de besturen worden ge geven. Nader vernemen we, dat de feest avond van het 5-jarig bestaan plaats heeft in April. Ri Biljartdemonstratie De sociëteit „D.E.S." droeg Vrijdag avond in het R.K. Verenigingsgebouw een bizonder karakter door aanwezig heid van de prominente Zaanse biljart figuren, o.a. H. Koomen, K, van 't Hof en B. Overdijk. Ook niet-leden toonden veel belangstelling voor deze biljart demonstratie op de nieuwe biljartafde ling. De uitslagen waren als volgt: Van 't Hof 300 14 71 21.42 Overdijk 139 14 31 9.92 Koomen 300 22 97 13.63 Brandjes 233 22 71 10.59 Z De liefhebberij toneelvereniging „Ruysch". welke sedert jaren gewoon lijk haar uitvoering in de sociëteit „Ons Genoegen" gaf, was door verschillende omstandigheden in gebreke gebleven dit te doen. Zij had tweemaal verstek laten gaan en ging haar ondergang daardoor tegemoet. De eigenaar van de toentertijd groot ste toneelzaal in Krommenie, de heer W. M. van Vliet, vatte toen het plan op een andere toneelclub te vormen. Hij vroeg daartoe mej. G. Klapmuts en de heer K. Reijne pogingen te doen enige dames en heren te vinden om lid te worden van een te vormen toneelgezel schap. De dames J. Rol, A. de Jager en H. Leguit waren hiertoe bereid en voor Zaterdag a,s. O.K.V» Door de natioale ramp heeft de to neelvereniging „O.K.V." haar uitvoering met het toneelstuk „Pinky" van 7 Febr. jl. uitgesteld. Deze wordt nu gehouden Zaterdag 28 Februari a.s. Er wordt maar één avond gegeven, dus voorziet u tijdig van kaarten. W. Gorter kreeg kolfprijs Voor de bizondere sfeer, die er Woensdag in de kolfbaan van de socië teit hing, was een bizondere reden. De P. Preijer-prijs, die tijdens de Nationale Kolffeesten te Krommenie door „Onder Ons" en „Togido" was ingesteld, werd nl. uitgereikt aan de winnaar van de on derlinge kolfwedstrijden van deze Krom- meniese clubs. Burgemeester Provily werd bereid ge vonden om dit kunstvoorwerp te over handigen, waarbij onze eerste burger te vens iets over de persoon releveerde, wiens naam onsterfelijk aan deze prijs verbonden blijft, wijlen de heer P. Preijer, de man, die voor „Onder Ons en „Togido" zoveel heeft betekend. Onder aardige bewoordingen van de burgemeester en winnaar W. Gorter, kwam de fraaie prijs indiens bezit, waarna deze mededeelde, voor het be houd van deze prijs, waarin een grote eer stak, de volgende malen hevig te zullen vechten, uiteraard alleen met de golfstick en de sajetbal, waarmee W. Gorter aardig wat puntjes bij elkaar kan slaan, zoals blijkt uit dit eervolle clubkampioenschap. Ri heren werden gevraagd leden van de gymnastiekvereniging „Lycurgus". Bij vier van deze had men succes, nl. de heren B. J. Baars, J. Blijenburg, Jb. Caro en H. Hofland. Er werd door deze jongelui op 29 Ja nuari 1893 de liefhebberij toneelvereni ging „Dr E. Lauriiiard" opgericht. Als adviserende leden steiden zich be schikbaar de heren P. A. Timmer (schoolhoofd), Wijsveld (onderwijzer) en W. M. van Vliet (eigenaar van „Ons Genoegen"). De eerste uitvoering werd dat zelfde jaar, gedurende de Krommeniese kermis, gegeven. Er werd opgevoerd „De oude ivassier". Hierin bleek, dat de heer K. Reijne, die de titelrol vervulde, de „ster" van het gezelschap was. De vol gende jaren werden met wisselend suc ces steeds twee uitvoeringen per jaar gegeven. In 1902 werd voor het eerst deelge nomen aan een wedstrijd te Beverwijk. Er werd door „Lauriiiard" opgevoerd „Het Goudvisje" van Van Nauhuis. Hiermede behaalde men de eerste prijs voor de vereniging en 2 eerste personele prijzen, die werden toegekend aan mej. D. Koome en de kortgeleden ontslapen heer T. Kok. Verdere opgevoerde stukken, die blijk gaven van de zin tot ernstige studie, waren „De Bruid daar Boven" van Mul- tatuli en dan de stukken van Heijer- mans als „Schakels", „Allerzielen", ..Ghetto" en „Op Hoop van Zegen". Hiermede wil niet gezegd worden, dat niet anders dan „Glorie-stukken" gegeven werden. Neen, er waren toen, evenals in elke vereniging, tijden van bloei en van verval, het verdwijnen van een paar goede krachten speelt daar gewoonlijk een grote rol in. Wij hebben met vreugde kunnen con stateren, dat de laatste uitvoeringen, onder de bekwame leiding van de heer K. Bloemraad, zeker weer goede ver wachtingen geven voor een periode van bloei. Ri Liturgische Dienst In de Herv. Kerk Krommenie zal a.s. Zondagavond 1 Maart om 7 uur een Liturgische Avonddienst gehouden wor den, waaraan het kerkkoor van Wor- merveer en de gezamenlijke kerkkoren van Wormef en Krommenie zullen medewerken. Er zullen o.m. liederen worden gezongen van Verdanck (1608— 1646), Gallus (1550—1591), Casciolini (1670), en C. P. E. Bech (1714-1788). Mevr. van Harlingen-Praag zal het 3e Chorale van César Fr^nck spelen. Li turg en spreker Ds Bartstra. „NIEUW LEVEN Geen reden tot voldoening „We zijn allemaal klimgeiten en we hebben gedacht veel hoger te kunnen klimmen dan goed voor ons was, waar bij we maar op 't nippertje aan een val in het ravijn zijn ontkomen", aldus con stateert Landwijk aan het slot van het spel „De Klimgeit", dat „Nieuw Leven" Zaterdagavond jl. voor een bijna ge vulde sociëteit voor het voetlicht bracht. Och nee, deze variant op het „wie hoog klimt kan laag vallen" is zo gek nog niet, maar die conclusie van Land wijk is dan ook den enige levenswijs heid, die dit stuk van J. Broedelet kan brengen. Voor de rest is het een vrij onwaarschijnlijke geschiedenis, waarvan wij de inhoud onmogelijk in 't kort na kunnen vertellen. Door het altijd weer magnifieke spel van J. Beunder als de gewaande graaf van Landwijk en de goede aanvulling hiervan door mevr. G. Hos-Huisman als Trees, zijn vrouw, gaven vooral de be drijven voor de pauze vaak aanleiding tot grote hilariteit van het publiek en daarom was het jammer, dat het laatste bedrijf door wat misverstand en het te kort schieten in rolkennis zo'n domper op het geheel zette. Trouwens, dit laat ste bedrijf waarin toch de climax had moeten liggen denk eens, al is het dan heel anders van aard, aan „Flat te huur" zat zo vol gezochte ontkno pingen, dat je niet veel anders kon doen dan je schouders ophalen. Het zou, voor wélke groep executanten dan. ook, altijd al moeilijk, zo niet onmogelijk zijn ge weest. de toeschouwer hier zonder al te veel critiek doorheen te helpen en „Nieuw Leven" is daar deze keer zeker niet in geslaagd. Wat goede jonge krachten zou ook voor deze vereniging een oplossing kunnen betekenen, want men raakt langzamerhand tè gewend aan steeds weer dezelfde figuren, die er lang niet altijd in slagen in de huid van hun type te kruipen. Daar schuilt een der grootste gevaren voor de amateur tonelist, die geregeld voor hetzelfde pu bliek optreedt: óf hij moet variatie in zijn spel weten te brengen door iedere figuur weer anders te brengen, óf zijn spel blijft hetzelfde, maar dan boeit het op de duur weinig of niet meer. Dit geldt natuurlijk zowel de heren als de dames en in de verste verte niet alleen voor „Nieuw Leven". Alle verenigingen gaan aan dit euvel mank om de een voudige reden, dat ras-artisten, ook bij het toneel, nu eenmaal niet gemaakt, maar en dan nog maar weinig in getal geboren worden. Toch, als men vooral dit gevaar niet tijdig onderkent en er terdege rekening mee houdt, zal de belangstelling voor het amateur-tonelisme, mede door een gelukkig steeds critischcr zin van pu bliek, er op de duur de fatale gevolgen van ondervinden, zoals nu al zichtbaar wordt. Terugkomende op de uitvoering van „Nieuw Leven", noemen wij dan, na de hiervoor al genoemde hoofdrollen mevr. T. Mus-Schuitemaker, die een geslepen mevr. Wafelman op de planken bracht, terzijde gestaan door een charmante Bridgedistrict Zaanstreek-Waterland Parenwedstrijden Vrijdag 27 Februari a.s. zal de derde en laatste ronde van de Parencompetitie worden gespeeld. In deze interessante competitie is weer duidelijk gebleken, dat het bridge-spel, wil het resultaten af werpen, serieus beoefend dient te wor den. In de Hoofdklasse, waar het jeug dige koppel Gregorius-Wengelaar (Sans Atout), die reeds voorgaande jaren de aandacht op zich deden vestigen, is hiervan wel een duidelijk voorbeeld. De mooie voorsprong, die zij in de afge lopen partijen wisten te behalen, zullen zij zich in de laatste ronde niet meer laten ontnemen en we mogen aannemen, dat het kampioenschap wel bij hen te recht zal komen. Tussen de paren 2 tot en met 6 kan nog heel wat gebeuren. Hier zal fel worden gestreden om een zo gunstig mogelijke eindstand in te ne men. In de le klasse zijn de heren Visser— Woestenburg ook practisch niet meer te passeren. Met 11 punten voorsprong op no. 2 zal ook dit paar wpl beslag op de titel weten te leggen. In de 2e klasse kunnen we ook veilig aannemen, dat de familie Van der Haar, die 13 punten op no. 2 voorstaat, zich niet meer zal laten verrassen en de voorsprong wel zal weten te consoli deren. Nogmaals wordt de aandacht er op gevestigd, dat bij verhindering voor in vallers moeten worden zorg gedragen. B dochter Adèle van mej. A. Preijer. Ver der een nogal geëxalteerde Hertha Knoppen van mevr. AafjesSlap en de wel erg Sint Nicolaas-achtig aandoende figuur van de gentleman-bedelaar Dor- tel door J. Rol Jr. Mevr. Scholt-du Nève kreeg een fijne weergave van mevr. v. Leeden-Boekelaar, met alle respect voor het goed volgehouden Frans-Duits, terwijl de toerist van J. Rol een staaltje werd van werkelijk amateur-tonelisme, met de nadruk op het eerste begrip. De Robert van J. Fil mer bewees, dat „Nieuw Leven" hier misschien een goede kracht heeft ge wonnen, al zal ook hier de tijd nog veel leren moeten, terwijl W. Aafjes als Ru- dolf zich in de rol van gewaand dichter klaarblijkelijk maar weinig op zijn ge mak voelde. Tè veel toneel kan soms ook schaden. Als laatste was er dan nog J. Koe man in een dubbelrol van huisbediende en zwerver, waarbij hij naar ons gevoel in het eerste rolletje het best op zijn plaats was. Tenslotte nog een compliment voor het goed verzorgde décor, dat een prima stukje werk was en wij hopen de vol gende keer „Nieuw Leven" revanche te zien nemen. V De traditionele Boekenweek zal dit jaar gehouden worden in de eerste 'week van Maart. Deze ene week van het jaar wordt het boek, waaraan wij allen zo onnoemelijk veel te danken hebben, meer dan ooit in het centrum van onze belangstelling geplaatst. Alom versieren de boekverkopers hun winkels, organiseren lezingen etc. En wanneer u iets bij hen koopt ter waarde van minstens 3.90, geven ze u nog een boekje cadeau' ook. Dit jaar wordt het een bundel korte verhalen, verzameld door Anthonie Donker. Wanneer u de schrijvers van deze verhalen raadt, kunt u prachtige boekprijzen winnen. Ook de jeugd wordt niet vergeten. Door Clara Eggink werd een dichtbun del samengesteld, getiteld „De Muze en de Seizoenen" en geïllustreerd door Janny Dalenoord. Deze is verkrijgbaar in vrijwel iedere boekhandel a ƒ0.75. Voor de kleintjes worden gratis kleur platen ter beschikking gesteld. Zij, die de mooist gekleurde platen insturen, krijgen een boek cadeau. Officiële Mededelingen Gemeente Krommenie Herijk van maten en gewichten. Burgemeester en wethouders van Krommenie maken bekend, dat in deze gemeente de herijk der maten en ge wichten zal plaats hebben in het politie bureau. Zuiderhoofdstraat 117. Voor de inwoners van Krommenie op: Maandag 2 Maart 1953 van 10—12 urn en van 1346 uur voor de be zitters van grote partijen, die af zonderlijk zullen worden opge roepen; Dinsdag 3 Maart 1953 van 9—12 urn en van 13—16 uur en Woensdag 4 Maart 1953 van 9—12 urn- voor de overige herijkplichtigen. Voor de inwoners van Krommeniedijk op Woensdag 4 Maart 1953 van 13—15 Krommenie, 21 Februari 1953 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, J. C. A. PROVILY De secretaris, H. J. RESOORT Bioscoop „Centraal" Krommenie Tel. 82092 Zondag 6.30 en 8.30, Dinsdag S.I5. Donderdag 8.15: Groucho Marx, Marie Wilson en William Bendix in: TWEE MATROZEN TE PAARD Een allerkostelijkste film Zaterdag 8.15, Zondagmiddag 4.30, Maandag 8.15, Woensdag 8.15: Lex Barker en Dorothy Hart in de nieuwste Tarzanfilm: TARZAN EN DE WAZURI DIAMANTEN Zie... Tarzan tussen schurkach tige blanken en op wraak beluste inboorlingen!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1