Hoe de veerboot „Willemsdorp uit de polder bevrijd werd VALDA Ewitsaletten HART Dertig mannen zwoegden acht dagen in het verdronken land Piet v. d. Hurk 25 jaar aan de N.C.R.V. verhonden Baltische staten herdachten hun onafhankelijkheidsdag (Thefarine A m INDONESIË Woensdag 25 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Zware strijd teg'en wind en water te Kruiningen (Van een correspondent.) Puim 3 kilometer van haar normale basis lag ze daar: de veerboot ..Willems dorp", dwars door het dijkgat by Kruiningen geslagen en door de stroom voort gejaagd over het wilde water, dat de polders reeds had overstroomd. Midden in het verdronken land. op nog geen 300 meter van de grote Ryksweg door "Zuid- Beveland was de „Willemdorp" vastgelopen op een wat hoger gelegen plateau, dat by laag water elke dag opnieuw weer droogviel. Tachtig cm weggezakt in de modder. Hoe moest zij ooit weer verlost worden uit deze schier hopeloze positie? Dertig mannen kregen het voor elkaar. Nu anderhalve week geleden, verlieten ze Missingen en ruim 8 maal 21 uur later keerden ze cr terug: in geen zeven dagen geschoren en doodmoe, maar met de ..Willemsdorp" die nu weer voor de kade by dc „fabriek" ligt, om hersteld te worden van de schade, welke ze tijdens het bange avontuur opliep. Bedrijfsleider L. de Bruyn van de •Vlissingse afdeling van Bijkers Aan nemersbedrijf heeft ons het verhaal van de strijd om de „Willemsdorp" verteld. Onopgesmukt en van uur tot uur, als had hij er een dagboek van bijgehouden „Donderdagmorgen zijn we met ons woonschip uit Vlissingen weggevaren", zo begint zijn verhaal. „Met zijn der tigen en voor een paar dagen proviand aan boord. Donderdagmiddag meerden we in de polder, vlak naast de „Wil lemsdorp" en toen begon de ellende. Onze eerste tegenslag: de aftap van de verwarming op ons schip was lek ge raakt en al ons zoete water weggelo pen. Geen drinkwater meerTwee man zijn toen aan het pompen gesla gen met een handpompje. Al het zoet water van de „Willemsdorp" overge pompt naar ons woonschip, dan werd ze meteen lichter. Maar er moest nog meer uit: 40 ton kolen, 25 ton ballast. Dat hadden we Vrijdagmiddag voor elkaar, juist toen ook de lichters met balken, stophout en gereedschap waren aangekomen. Er was op gerekend, dat door de eigen machines van de pont te laten draaien de modder onder het schip weggesla gen zou kunnen worden. Maar ook dat liep aanvankelijk mis: er was im mers geen water meer en om stoom te kunnen maken moest een ketel gevuld worden met zout water: emmertje voor emmertje. Bij laag water lag het schip helmaal droog en dan kon er dus niets gebeuren. Het kostte twee hoogtijen en toen konden we gaan draaien. Zaterdagmiddag Eerste poging mislukte. Zondags zouden wij bij hoog water de eerste poging doen om het schip te C Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Huizen (N.-H.): (vaca ture J. Zwijnenburg): L. Vroegindewey te Papendrecht. Benoemd tot hulpprediker te Delft: ds G. E. Huizing te Dreischor. GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Graveland: A. Wier- singa te Schagen. Beroepen te Maassluis: T. Spilker te Bennebroek. Beroepen te Wijhe: P. B. Suurmond te Oppenhuizen. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Leiden: C. v. d. Weele te Harderwijk. Bedankt voor Hilversum-Oost: M. Baan te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Leiden: W. de Wit te Moerkapelle. INGEZONDEN MEDEDELINGEN. BIJ VERKOUDHEID PASTI LLE S PERIODIEKE PIJNEN 1 Moderne vrouwen bestrijden ze met: BUJÏUrM IJDMM'MUa SMElhlMBN MEM Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost AKKERS lichten en te draaien. Aan weerszijden lag een dekschuit, met balken aan de „Willemsdorp" gebonden. En naar mate het water steeg kwam inderdaad het voorschip los. Maar het achter schip bleef zitten. De eerste poging was mislukt en er volgden nog meer tegenslagen. Zondagsmiddags tenslotte gelukte het toch de „Willemsdorp" uit zijn modderbed te lichten en zelfs een stukje te verschuiven naar een plekje, waar de waterstand alweer iets gun stiger was. Zelfs bij laag tij stond hier nog 30 cm water. Het ging er toen om het schip nog ongeveer 500 m verder te krijgen, waar men een diepere vaargeul aanwezig wist. Vandaar naar de Wester-Schelde was dan nog maar een peuleschille tje. Maar voor het zover was Met lieslaarzen aan tot het middel door het kolkende water wadend, zijn er toen bakens uitgezet in de richting van een bruggetje, waaraan een staal draad kon worden vastgemaakt. Met de lier zou de „Willemsdorp" dan wel licht naar dieper water getrokken kun nen worden, maar eerst moest ze nog 60 gr. gezwaaid worden, 't Was Maan dagmorgen toen dat pas gelukte. Maan dagavond had men meer succes en Dinsdagmorgen gelukte het zowaar de pont een eindje op te trekken. Helaas was de wind Noord-Oost en er kwam onvoldoende water om flink op te schieten. Gelukkig liep de wind om naar het Westen. Dinsdagavond volg de een nieuwe poging, maar toen lag het achterschip nog te diep. Daar was maar één raad voor: 't ketelwater la ten weglopen, maar dan was er ook geen eigen kracht meer aan boord Toen het ketelwater eenmaal weg was, bleek de „Willemsdorp" vrij in het water te liggen en kon het ge strande schip van zijn hoog plateau naar dieper water worden getrokken, waar het ten anker werd gelegd. Boven de ryksweg Nog was men niet waar men wezen wilde en nog enige malen zou de „Wil lemsdorp" weerstand bieden. De an kers hielden het niet en telkens weer sleurde de vloedstroom het schip in de verkeerde richting. Eenmaal peilde men in de nacht onder het schip zelfshet betondek van de rijks weg. Half boven de weg en half boven een diepe sloot. Bij het zakken van het water zou hef gevaar voor breken zeker niet denkbeeldig zijn geweest. Maar gelukkig bracht de ebstroom het gevaarte telkens op een veiliger plaats terug, tot Donderdagmorgen vroeg de sleepboot „Rammekens" arriveerde. Onder het gejuich van de dertig mannen, die reeds een volle week in touw waren, kwam de „Rammekens" langszij en kon worden vastgemaakt. Om 9 uur precies Donderdagmorgen werd de „Willemsdorp" door het gal de Westerschelde opgesleept om bui ten de haven van Hansweert aan de grond gezet te worden. Donderdagavond kon men bij hoog water de haven van Hansweert bin nenlopen en Vrijdagmorgen om 7 uur werd de reis naar Vlissingen aange vangen, waar de „Willemsdorp" nu op herstel ligt te wachten. Het was een karwei, dat de mannen van Bijker nog nooit aan de hand heb ben gehad en voor de manier waarop ze het voor elkaar brachten was slechts bewondering. Veel willen zij er niet over horen: „want weet u, als het allemaal voor niets was geweest.. Als we hem hadden moeten laten zit ten, dan was het pas erg geweest". En ze hebben eigenlijk maar één verzoek: een dankwoord in de krant voor de mannen van de rijkspolitie van Kruiningen en de pontonniers van Keizersveer. „Die hebben ons elke dag, toen onze spullen op waren, van eten, drinken en rokerij voorzien, on danks vorst of mist. Zonder hen en hun motorvletje hadden wij het niet volgehouden Staking bij Italiaanse luchtvaart ROME. Alle diensten van de Ita liaanse burgerluchtvaart zijn stopge zet, als gevolg van een staking van de piloten, die loonsverhoging wensen. Eden in Lagerhuis Bezoek van Tito is onofficieel LONDEN. In antwoord op vragen heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken Eden mededelingen ge daan over het bezoek, dat maarschalk Tito, staatshoofd en regeringsleider van Joego-Slavië in Maart a.s. aan Groot-Brittannië zal brengen. Maarschalk Tito brengt een particu lier bezoek aan Groot-Brittannië, waar hij als gast der regering zal worden ontvangen. Het bezoek draagt een par ticulier karakter, omdat het in strijd met het protocol zou zijn, indien een buitenlands staatshoofd, vóór de kro ning van koningin Elizabeth, een offi cieel bezoek zou brengen. De regering houdt zich nog bezig met de opstelling van het programma voor het bezoek van de maarschalk. Er zal hierin ook tijd worden gereserveerd voor een bespreking tussen Tito en zijn raadgevers ener- en Britse minis ters anderzijds. HILVERSUM. Ter gelegenheid van zyn zilveren jubileum by de N.C.R.V. is Piet van den I-Iurk na een door hem gedirigeerd concert, in de studio op hartelijke wijze gehuldigd. Voor de microfoon geschiedde dit door de voorzitter der N.C.R.V., mr A. B. Roosjen, die de omstandigheden TOEN DE ZESTIENJARIGE Henno Wolters, jongste bediende in een woninginrichting te Enschede, in de tuin van zijn baas aan het graven was, vond hij een potje, dat hij tegen een boom stuk gooide. Groot was zijn verbazing, toen er muntstukken uitvielen. Bij nadere beschouwing bleken het honderdachttien gouden tientjes en vijf gouden vijfjes te zijn. Benno (links) toont zijn baas en col lega's zijn gouden vondst schetste waaronder de heer v. d. Hurk 25 jaar geleden voor het eerst de diri- geerstaf hief over een orkest van 6 man, later uitgebreid lot 20. Onder leiding van Piet van den Hurk hebben tal van thans bekende musici hun eerste schreden naar de microfoon gericht. Spreker schetste het pionierswerk door hem verricht met een harmonie-orkest, dal; op de microfoon was ingespeeld en roemde zijn bemoeienissen op het gebied van het geestelijk lied. Warme populariteit verkreeg Piet van den Hurk met zijn optreden in het land en vooral op nationale hoog tijdagen. Zijn goede houding in bezettingstijd bracht hem in het concentratiekamp. Na de bevrijding werd getracht hem in vast dienstverband bij de N.C.R.V. Bijeenkomst in ballingschap AMSTERDAM. Op 16 en 24 Febr. herdenken Litauen en Estland hun onafhankelijkheidsverklaring in 1918. De Esten in Nederland zijn Zater dagavond jl. in Den Haag bijeen gekomen ter viering van hun onaf hankelijkheidsdag. De bijeenkomst werd ingeleid door ds Taul, een Estische predikant uit Londen. De voorzitster van de „Eesti Selts", mevrouw Bauer, gaf een overzicht van de omstandigheden waaronder de Esten in Nederland leven en werken. Zij eindigde met het uitspreken van haar vertrouwen in de heropstanding van een vrij volk van Esten. Als gas ten waren aanwezig de heer Bruno Pacasars, consul-generaal van Letland, namens de Lettische vereniging en de heer A. Galkus namens de vereniging van Litauers in Nederland. Er werden gramofoonplaten met Estische muziek Vier bondgenoten tegen pijnen en griep De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. 'n J$lje doei wonderen! te betrekken. Andere verbintenissen met het U.S.O. maakten dat niet mo gelijk, doch de band met de N.C.R.V. werd desondanks aangehouden. Voor al wat de jubilaris voor de N.C.R.V. is geweest bracht mr Roos- jen de heef Van den Hurk warme hulde, om hem daarna namens het bestuur een geschenk aan te bieden. Na huldiging voor de microfoon volgde in de koffiekamer een meer intieme viering van het jubileum. Een OUde kast? Een OSCUWC kast! PfacMbijtS FEUILLETON Als het spreekt door RENéE SHANN 81 „Geen dank. Dulcie vroeg, waarom je in vredes naam dat adres wilde hebben. Hij heeft al een vriendinnetje, zijn vrouw nog daargelaten". „Dat vertel ik je later wel eens", zei Barbara, de telefoon ophangend. Bij Heather teruggekomen, vroeg ze haar: „Vind je 't erg een poosje alleen te zijn?" „O, neen, zeker niet". „Zal ik Janet vragen je eten op een blad hier te brengen?" „Ik geloof niet, dat ik trek heb. En jij dan?" „Als ik terugkom eet ik wel wat. Maar ik moet nu weg, kindlief". Meteen snelde ze naar haar mantel. Juist toen ze haar hoed uit de garderobe haalde, ging de voor deurbel. Ze riep Janet toe, dat zij wel zou open doen en snelde met kloppend hart er heen. Als Joan nu toch eens thuis kwam! Of was het misschien Bryan, die regelrecht hierheen was gekomen, omdat hij op zijn club behoord had, dat zijn moeder hem zocht? Noch Joan, noch Bryan, maar Jinks stond op de vloermat. „Hallo", zei hij, „waar ga jij naar toe?" Barbara wist niet wat te zeggen. Op dit ogenblik kon ze Jinks' gezelschap niet verdragen. „Ik ging juist uit", antwoordde ze vaag, „maar Heather is hier. Ze is in de zitkamer en zal blij zijn je te zien". „Maar ik wil niet naar Heather. Ik ben vanavond voor jou gekomen. Luister, verbreek elke afspraak of wat dan ook en ga met mij ergens eten. Kom, Barbara, ik heb je heus wat belangrijks te zeggen". „Er is nu geen tijd voor, Jinks". Zijn gezicht versomberde. „Goed dan, ik zal het je niet weer vragen, maar ik dacht, dat na alles wat we voor elkaar hebben betekend...." Achter zich hoorde Barbara een snel ingehouden zucht. Zich vlug omwendend zag ze Heather zwaar op haar stok leunend en met doodsbleek gezicht. Toen Heather de bel had gehoord, had ze ook zo gauw mo gelijk willen welen wie daar was en had ze zich over eind gesleept. Beurtelings keek ze naar Jinks, dan naar Barbara. Met de hand over 't voorhoofd strij kend. vroeg ze bevend: „Wat bedoel je. Jinks?" „Ik had het je moeten vertellen. Heather", ant woordde hy aarzelend, „Barbara en ik, wij Meer hoorde ze niet, Barbara, die haar gadesloeg en zich had afgevraagd, of dit alles soms een nachtmer rie was. zag haar neerstorten. In een oogwenk was Jinks bij haar. Hij tilde haar zachtjes op en droeg haar naar de' divan in de zitkamer. Ze had de ogen gesloten en haar gezicht was askleurig. ,,Ze is flauwgevallen", riep hij. „Heb je brandewijn, Barbara? Hoe komt het zo? Toch niet om jou, jou en Ook Barbara trachtte zich zelf wijs te maken, dat het onmogelijk kon. Het kón niet, het mocht niet. „De laatste tijd was ze minder goed", zei ze weifelend. Fn vanavond heeft ze gehoord dat haar vader mis schien erg ziek is. Mevrouw Melrose is daarom naar Schotland gegaan. Hier is de brandewijn Jinks Jinks hield de drank bij Heathers bleke lippen. Haar oogleden bewogen en ze stamelde: Jinkso Jinks maar verloor toen weer het bewustzijn. Jinks keek Barbara ëens aan. „Allezei hij met gesmoorde stem: „Ik kan dit kind niet zo'n verdriet doen". Barbara's adem stokte in haar keel. „Ik heb dat al weken zo gevoeld", zei ze. „Eigenlijk al zodra ik wist, dat ze met jou correspondeerde". Meteen streek ze het donkere haar weg van Heathers voorhoofd, boog zich over haar en riep: „Heather, Heather Heather hoorde als in de verte Barbara's stem, maar ze draaide het hoofd om. Ze haatte haar, ze haatte Jinks, ze wenste, dat ze maar nooit aan hem had geschreven, dat ze hem nooit had ontmoet. dat ze dood was! Als Barbara verliefd was op Jinks en Jinks op Barbara, wat betekende het leven dan nog \oor haar, Heather? „Heather", zei Jinks zacht, „drink nog wat brande wijn". „Ik wil niet, ik ben heel goed". „Alsjeblieft „Ga weg, ga jullie allebei weg. Ik ben liever alleen". Als antwoord ging Jinks naast haar op de divan zitten. „Ik ga niet weg", zei hij vastberaden. „Ik zou ook liever niet gaan", verzekerde Barbara. „Maar 't is om Joan". „Wat is er met Joan?" vroeg Jinks, haar aankijkend. (Wordt vtrvolgo/ gedraaid, waarna enkele Estische volks dansen erden uitgevoerd. De Litauers, wier aantal in Neder land veel geringer is dan dat der Esten, vierden hun onafhankelijkheids dag Zondagmiddag. De feestrede werd gehouden door de voorzitter de heer A. Galkus, die een aantal binnen gekomen felicitaties van verwante ver enigingen voorlas. De besturen van de Estische, Let tische en Litause verenigingen in Ne derland hebben besloten tot een nau we samenwerking. Moord op boswachter naar Hof verwezen DEN HAAG. In hoger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam, des tijds H. P. en M. C. P., beiden te Bussum, veroordeeld ieder tot 20 jaren gevangenisstraf in verband met het doodschieten van de boswachter te Hilversum. In cassatie heeft de Hoge Raad we gens gebreken in de bewijsvoering, het arrest vernietigd en de zaak naar een ander hof verwezen. IJsbrekers staken in Finland HELSINKI. De bemanningen van alle staatsijsbrekers in Finland, zijn in staking gegaan, omdat de regering weigert te voldoen aan het verzoek van de Zeeliedenbond, tot verlaging van de inkomstenbelasting voor de leden en om toestemming maandelijks /oor 10.000 mark aan goederen in te voeren. Het personeel van koopvaardijsche pen, dat in dezelfde bond is georgani seerd. heeft verklaard ook het werk neer te zullen leggen. Een datum is echter nog niet vastgesteld. De staking op de ijsbrekers maakt alle verkeer naar en van de Finse ha vens onmogelijk, Chaplin blijft in Zwitserland wonen LAUSANNE. Charles Chaplin, die al sedert bijna twee maanden in zijn villa te Corsier in het Zwitserse kan ton Waadt woont, heeft verklaard van plan te zijn zich blijvend aan de oevers van het meer vna Genève te vestigen. Hij laat zijn villa verbouwen en ook laat hij de roerende goederen die hij onlangs heeft gekocht, uit de Verenigde Staten overkomen. VAN EN OVER Ambassade te Moskou. In een besloten plenaire zitting van het Inctonesische parlement werd be- sloten het voorstel van de heer Troe- nodjojo (Masjumi), om wijziging te brengen in de agenda van de parle- mentszïttingen en met name om de motie-Rondonuwu betreffende de ope ning van een Indonesische ambassade in Moskou, eerst na het recès in April te behandelen, af te wijzen. Dit be tekent, dat deze motie reeds half Maart in debat zal k/men. Voorts betekent dit, aldus verklaarden bepaalde poli tieke kringen aan Aneta, dat het van de houding van het kabinet zal afhan gen, of een eventueel aannemen van de motie-Rndonuwu, een kabinets crisis zal kunnen veroorzaken. In de motie-Rondonuwu wordt de regering uitgenodigd nog dit jaar een ambas sade in Moskou te openen, Korte berichten r Dodelijke trap van Pony. De pluim veefokker C. K. uit Heerhugowaard heeft een trap van een pony tegen de buik gekregen, die zo hevig aankwam, dat hij bijna onmiddellijk overleed. Benoemd. De heer A. W. Steenhof te Velp heeft met ingang van Januari jl. op zijn verzoek eervol ontslag ge kregen als vertegenwoordiger van Het 1-Ioogeland, Christelijke Vereniging tot stichting en instandhouding van Ar- beidskoloniën, nadat hij bijna 25 jaar onafgebroken met grote toewijding voor de vereniging heeft gewerkt en nu de leeftijd van 71 jaar heeft bereikt. In zijn plaats is benoemd de heer J. Oord uit Zeist, die nu gemachtigd is, giften voor de vereniging in ont vangst te nemen. Geitenvjjfling. Een geit van de heer j. O. Mennen te Midwolda. heeft 5 le vende lammeren geworpen. Twee van de dieren stierven kort na de geboor te; "de overige drie zijn goed gezond. Vliegtuig valt. Nabij Gent is een straalvliegtuig van de Belgische lucht macht op een woning neergestort, De piloot kwam om het leven, terwijl de vier bewoners van het getroffen huis met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis moesten worden overge bracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3