r Generaal Alons leidt „vreetzame" veldslag Marktkoopman beledigde politie in openbaar Het verjaagde water Erwtensoep-actie luchtvaarttroepen Geen heffing voor nachtelijk parkeren op de openbare weg Tweede Technische Hogeschool in Arnhem of Eindhoven? Voor financiering herstel lening noodzakelijk? Gat gedicht in ringdijk bij Rilland Bath Woensdag 25 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Onpaedagogisch gezwets van standwerker Nijmegen had een snertdag NIJMEGEN. De vierjarige Tony Gerrits zal zich niet gerealiseerd hebben, dat hij samen met luitenant-generaal P. Alons aan de snert heeft gezeten. Het zal hem; er niet minder om gesmaakt hebben, evenmin als de duizenden Nijmegenaren, die dit smakelijke Hollandse gerecht hebben gegeten. Met een schetterende fanfare van het muziekcorps van de luchtvaarttroepen is nl de „operatie snert" begonnen, de „vreetzaamste" veldslag, waartoe een generaal in de geschiedenis der krijgskunst ooit het bevel heeft gegeven. Zo leidde luitenant-generaal Alons, de directeur van het Nationaal Ram penfonds, deze operatie in. De over winning in deze veldslag laten wij voor wat zij is, want tot nu toe is voor ruim f 25000 snert besteld en dit be tekent, dat de koks van de luchtvaart troepen 30.000 liter in hun pannen klaarmaakten en daarnaast nog hun gewone werk deden. De Nijmeegse groentehandelaren heb ben eendrachtig gezorgd voor 8000 kg prei en selderij, de Nederlandse bond van graanhandelaren droeg 6000 kg erwten van de nieuwe oogst bij en de slagers en grossiers kwamen, of ze Nederlandse redder „Held van Canvey" CANVEY. De bewoners van Can vey, het eiland in de monding van de Theems dat ernstig te lijden heeft ge had van de overstromingen aan de Britse Oostkust, noemen de 44-jarïge Nederlander Kars Pruim, de held van Canvey. Pruim, die 25 jaar geleden naar En geland kwam, gaf het alarm toen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari de dijken doorbraken. Later bracht hij vele mensen, die door het water inge sloten waren, met een roeiboot in vei ligheid. Bovendien verleende hij on derdak aan vele daklozen in het woonschip, waarin hij met zijn Engel se vrouw Gertrude en zijn achtjarige zoon woont. Crediet voor Bary en Co. N.V. Tijdens de discussie wees de heer Verkerk (A.R.) er op, dat het heffen van een nacht-parkeergeld het euvel van het nachtparkeren niet in de wor tel aantast. De heer Ritmeester (VVD) achtte onze parkeerheffingen schreeu wend onrecht; zij tonen de vreemde lingen „Holland op zijn sma.lst". Mi nister Van de Kieft daarentegen meen de, dat dit redelijke wetsontwerp geen grote lasten op het wegverkeer zou leggen. Bovendien bepleitte hij in na volging van de hoer Hofstra (PvdA) de autonomie der gemeenten niet ver der dan nodig is aan te tasten. Tegen het amendement had hij op deze' gron den bezwaar. Voorts besprak dc Tweede Kamer de destijds door dc regering aan de han delmaatschappij H. Albert de Bary en Co N.V. gegeven crediet-garantie tot een bedrag van 21 millioen. Deze ga rantie werd gegeven na een uitspraak van de Raad van Rechtsherstel tegen genoemde handel-maatschappy. Zij diende, zo verduidelijkte minister Van de Kieft, om een run op de bank te voorkomen en daarmee de even tuele gevolgen voor het Nederlandse bankwezen van een dergelijke run. Een soortgelijke garantie is overigens ook in het verleden wel gegeven. Van de holle bolle Gijs moesten bedienen, een drachtig aanzetten met 2000 kg kluif, staart, merg en pootjes, alles tegen inkoopsprijs of gratis. In Nijmegen reden de wagens van de luchtvaarttroepen rond naar scho len, die voor elke klasse porties heb ben besteld, ziekenhuizen, kantoren, enz. Tot dusverre hadden de mannen DEN HAAG. Belediging van het openbaar gezag was het misdrijf, waar aan de 33-jarige marktkoopman J. P. V. zich schuldig maakte, toen hy als standwerker op de markt te 's-Graven- hagc zjjn talrijke omstanders iets ver telde, dat weinig te maken had met de afzet van zijn scheermesjes. Onder de ongeveer 70 personen, die ademloos naar de druk pratende man stonden te luisteren, bevond zich ook een elfjarige jongen. De koopman betrok de knaap in zijn relaas en vroeg hem, wat de jongen zou doen, als hij een portefeuille met f 1000 zou vinden. „Bij de politie brengen", antwoordde de jongen oprecht. „En wat denk je dat de politie er dan mee doet?" wilde de koopman verder weten. gegeven garantie is tot op dit ogen blik geen gebruik gemaakt; de minis ter achtte het hoogst onwaarschijnlijk dat dit in de komende tijd nog zal ge beuren. De heer Ritmeester, die meende, dat de directie van de maatschappij ern stig in gebreke was gebleven, verze kerde minister Van de Kieft, dat op deze directie geen enkele pressie is uitgeoefend. Zij heeft het besluit om het proces tegen de Nederlandse Bank te staken louter op grond van de ad viezen van haar rechtskundigen geno men. Mr Van Rijckevorsel (KVP) con fronteerde minister Van de Kieft met uitspraken van het Eerste-Kamerlid v. de Kieft. De minister meende naar aanleiding van zijn bestudering der stukken, dat de afgevaardigde Van de Kieft ongelijk had! Het ontwerp werd tenslotte aangenomen Verder is nog behandeld het wets ontwerp tot bescherming van leerlin gen tegen de gevolgen van besmette lijke ziekten van personeel vah inrich tingen van onderwijs. De bedoeling daarvan is de werkingssfeer van het oude keuringswetje van 7 December 1934 te verruimen. Over het algemeen stemde men in met het ontwerp. In de avondvergadering heeft de minister van O., K. en W., de heer Cals, des middags gemaakte opmerkingen beant woord. De heer Muntendam, staats secretaris van Volksgezondheid ging nader in op technisch-hygiënischc op „ORANJE" WEER THUIS AMSTERDAM. Het ms. Oranje, vlaggeschip van de Stoomvaartmaat schappij Nederland, is gisteren in de thuishaven teruggekeerd. Bij de voorlopige reparatie in Tandjong Priok van de schade, op gelopen bij de aanvaring met de Wil lem Ruys in de Rode Zee, heeft het schip een reserve neus gekregen, waar door de steven de gedaante vertoont van de vroegere kruisers. Tegen het einde dezer week gaat de Oranje voor een volledige reparatie in het dok bij de N.D.S.M. Gehoopt wordt, de Oranje op 29 Mei a.s. weer in de vaart te brengen. van de luchtvaarttroepen tot hun spijt geconsigneerd gezeten in verband met de ramp. Ze stonden te springen om naar de bedreigde gebieden te gaan, doch zonder materiaal had het weinig zin en daarom zijn ze thuisgehouden. Dubbel enthousiast waren ze daarom toch iets te kunnen doen om de nood te lenigen en stralend reden ze met hun potten en pannen door de stad om de burgers van Nijmegen en omgeving van snert te voorzien. Zover had de jongen vermoedelijk nog nooit gedacht en hij bleef het ant woord schuldig. „Dat zal ik je dan vertellen", zei de koopman niet erg paedagogisch. Hij maakte zijn colbertjasje los, opende de linkerhelft en maakte een aan duide lijkheid niets te wensen overlatende instekende beweging in zijn binnenzak. Ten overvloede zei hij daarbij: „De inhoud steken ze in de zak. De porte- "feuille smijten ze in de W.C." Dit was 'tot geen dovemansoren ge zegd. De inspecteur van politie die zich in burger onder de marktgangers bevond en waarschijnlijk op een voor delige aanbieding van scheermesjes stond te wachten liet deze belediging van het openbaar gezag niet zo maar op zijn beloop. Hij greep de standwer ker in zijn kraag en voor de ogen van aanvang met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de be groting 1951 van het departement van O., K. en W., beogende een post van 15.000 gulden in te voegen, met het doel daaruit de kosten te bestrijden van voorbereidingen voor een tweede instituut voor technisch hoger onder wijs. De heer Wijffels (KVP) verklaarde zich te kunnen verenigen met de ver plichte uitgangspunten voor de com missie die het onderzoek zal instellen. Hij bepleitte de noodzakelijkheid dat er meer ingenieurs komen in verband met de Nederlandse export. Ingenieurs opleiding betekent eigenlijk industri alisatie. Hij zegde zijn steun gaarne toe. Mevrouw FortanierDe Wit (VVD) merkte op, dat aanvaarding van dit ontwerp niet beduidt, dat stichting van een tweede technische hogeschool wordt goedgekeurd. Ook zij ging met de voorgestelde werkwijze accoord. H.i. is de Kamer nog vrij van een an dere keuze te doen blijken, al staat de regering vestiging in Eindhoven voor. Zij beoogde o.a. dat de materiaalvoor ziening op de technische hogeschool te Delft veel te wensen overlaat. De we tenschappelijke bewerktuiging is daar jaren achter. En er zullen veel meer ingenieurs werkzaam moeten zijn in de industrie wil de industrialisatie slagen. Voor de regering gaf de industriële sfeer van Eindhoven de doorslag. Maar z(j meende, dat ook de culturele fac tor van grote betekenis is en zy her innerde er aan, dat in dit verband Arn hem is genoemd. De industriële sfeer en de culturele factor vormen daar h.i. een gelukkige combinatie. De heer Weiter (KNP) had in begin sel geen bezwaar tegen een tweede technische hogeschool, maar hij vrees de dat de kosten wel eens in de weg konden slaan aan een snelle afwerking van het voor de Delftse technische ho geschool ontworpen programma. Te half elf is de vergadering ver daagd tot hedenmiddag. HET EILAND ROZENBURG is her eerste eiland in hel rampgebied dat weer droog ligt. Op de boerderijen heerst weer volop actie en men is bezig de bieten te snijden voor het veevoer de omstanders en de elfjarige jongen verdween de man naar het bureau. ..En wat doet de politie nu met hem., wilde de jongen weten. Ook daarop heeft de koopman het antwoord kun nen geven: Een proces-verbaal. Na drie pogingen De nooddyk over de vierde weg, die Rilland tegen dc directe bedreiging van het Scheldewatcr moet beveiligen, is dicht. Op dc plaats waar gisteren 't laatste gat is dicht gegooid, wapperde het rood, wit en blauw en aan dc vlag genmast was een bord bevestigd, waar op met vuurrode letters was geschil derd: D(jk van de grenadiers, 41ste veldartillerie en genietroepen. Het zijn 1800 jongens van deze on derdelen geweest, die na een week ge zwoegd te hebben en zakje na zakje te hebben opgestapeld, gisterochtend het gat hebben gedicht en de dijk gereed gemaakt hebben. De wal die nu voor Rilland Bath is ge legd, zal het dorp voor verdere over stroming vrijwaren, geeft de toegangs weg van Brabant naar het rampgebied Zeeland vrij en maakt het derhalve mogelijk de herstelwerkzaamheden van de verwoeste spoorlijn tot voorbij Krabbendijke te beginnen. Op het nip pertje; twee keer was het misgegaan twee keer waren de laatste zandzak ken door het water weggevaagd. Om half negen gistermorgen was het laag Duits schip voer op boulevard VLISSINGEN. Het Duitse m.s. Else is op de glooiing van de Vlissingse Boulevard gevaren. De sleepboot Maas vertrok terstond uit de Vlissingse haven, maar behoefde geen assistentie te verlenen. De Else is op eigen kracht vlotgekomen en heeft haar reis van Rotterdam naar Antwerpen voortge zet. water, toen was men nog niet gereed. Het water kwam weer op en de stro ming werd sterker. Met kracht werd er gewerkt en tegen tienen restte er nog een opening van 10 meter. Een dieptenet met zandzakken werd in ge gooid en het hield, de dijk was dicht. Vier vijfde van de Reigersbergsche polder, waarin het dorp Rilland ligt, is behouden. Een vijfde deel van de polder wordt voorlopig prijsgegeven. Weldra hoopt men echter te beginnen met het dichten van de zeedijk. Om kwart voor vier des middags hebben de militairen hun werk neer gelegd en zijn zij toegesproken. Aller eerst door de commandant van de derde militaire afdeling, generaal-ma- joor Warringa en door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die zei: „Ik dank jullie duizendmaal voor alles wat jul lie gedaan hebben. Hierna vertrok de veldartillerie naar Oldebroek (Veluwe) met een goed ver- lof in het vooruitzicht. Andere solda ten nemen het werk over. Want de dijk moet nu opgehoogd eb verstevigd wor den tot een hechte binnendijk, die be stand is tegen het volgende springtij. De eerste slag is gewonnen. Zitting V.N. weer te New York begonnen NEW YORK. De nieuwe zitting der algemene vergadering is te New York begonnen. De vorige, die in October 1952 begon, werd juist vóór Kerstmis verdaagd. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson, opende de zitting met een verklaring, waarin hij het Koreaanse vraagstuk behandelde. Hij bracht in herinnering dat de Al gemene Vergadering in December het door de Indische delegatie ingediende voorstel met een overweldigende meer- derhe- had goedgekeurd, doch dat de vertegenwoordigers der communisti sche staten het hadden verworpen. Vervolgens las Pearson een bood schap van de Amerikaanse president, Eisenhower, voor. De president verklaart hierin onder meer dat de afgevaardigden over „grote mogelijkheden tot bevordering van zaak van de vrede" beschikken. Hierop werd de zitting der Algemene Vergadering, na acht minuten te heb ben geduurd, verdaagd tot heden. Haarlemse bioscopen dreigen te sluiten AMSTERDAM. De Nederlandse bios coopbond deelt mede dat de Haarlem se bioscoopexploitanten overwegen, hun filmvoorstellingen buiten de ge meente te gaan geven, omdat het ge meentebestuur niet toegankelijk is ge bleken voor hun bezwaren tegen de discriminatie der bioscopen in de hef fing van de vermakelijkheidsbelasting en tegen de naar hun mening laat dunkende wijze, waarop het gemeen tebestuur deze kwestie heeft behan deld. Sluiting van de bestaande bios copen moet worden gevreesd. Men stelt zich voor te handelen naar analogie met andere amusements bedrijven (circus, variété), die de ge meenten mijden waar een h.i. te hoge belasting wordt geheven. De Haarlemse bioscoopexploitanten hebben steun gezocht bij hun bedrijfs organisatie. Zeepost naar Oost en West Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moei zijn bezorgd, staan tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld: Indonesië: ms. Willem Ruys (2 Maart); Ned. Nieuw-Guinea: ms. Amstelkroon (5 Maart); Ned. Antillen: ss Boskoop (2 Maart); Suriname: r-.s. Nestor (4 Maart); Zuid-Afrika en Zuid- West-Afrika: ss. Arundel Castle (28 Februari); Canada: ms. Noordam (5 Maart); Zuid-Amerika: ss. Andes (28 Februari); Australië en Nieuw-Zee- land: via Engeland (28 Februari). Voor de financiering van het herstel meende de regering, dat een lening wel noodzakelijk zou zijn. Het zal niet mogelijk zijn het bij die eerste lening te laten en volgens de minister zal de regering in de loop van het jaar nog wel eens een beroep op de geldmarkt moeten doen. De Amerikaanse regering bood "aar. onmiddellijk 200 millioen ter beschik king te stellen uit de tegenwaarde- gelden. Later zou dan wel worden ge zien waarvoor die gelden te gebruiken. De Nederlandse regering heeft daar van geen gebruik willen maken. Men moet zeer voorzichtig zijn met infla toire tendenzen. Vier geheime zenders in Drenthe opgespoord EMMEN. De gemeentepolitie van Emmen heeft gistermiddag in samen werking met de opsporingsdiehst van de P.T.T. vier clandestiene zenders opgespoord, die reeds enige tijd de aether onveilig maakten. Bij een zekere J. W. te Roswinkel werden twee zendinstallaties aangetroffen. Beide zenders zonden uit zonder roepnaam. Ook bij P. v. d. L. te Ros winkel werd een naamloze zendinstal- latie in beslag genomen. Bij J. H. te Nieuw-Weerdinge werd de zender Mexico aangetroffen. Alle installaties zijn in beslag genomen. De eigenaars zullen ter beschikking worden gesteld van de officier yaa Justitie te Assen, tentoonstelling rijwielen, bromfielsen I 27 FEBRUARI tim 8 MAART fe dag opening 14.15 our. Verder 10-17 en 19.30-22 uUt Critiek op minister Van de Kieft in Tweede Kamer merkingen. Bij "net artikelsgewijze be handeling kwam nog een amendement van de heer Peters (KVP) aan de orde. Daarover en over het ontwerp zelf zal heden worden gestemd. Meer ingenieurs. De Kamer maakte des avonds een Blokkering Moerdijk Schade voor verkeer 1-i millioen per maand DEN HAAG. Gezien de talloze informaties, die betreffende de route voor het verkeer naar het Zuiden bij de K.N.A.C. worden ingewonnen, wijst de Aytomobiel Club er nog eens met de meeste nadruk op, dat alle ver keer over de Moerdijk is gestremd. Men dient te rijden over Utrecht, 's-Herlogenbosch, Tilburg en Breda. Het spreekt vanzelf, dat de betrok ken instanties alles zullen doen om de vitale verbinding over de Moerdijk- brug zo spoedig mogelijk te herstellen. Teneinde nog eens in het licht te stel len, hoe belangrijk deze verbinding is, heeft de K.N.A.C. berekend, welke extra kosten het wegverkeer moet maken. Zo wordt per week voor f 120.100 aan benzine extra verreden. De algemene schade voor het verkeer kan worden begroot op f 1.25 millioen per 25 werkdagen. Binnenkort nieuws over belastingvoorstellen DEN HAAG. Bij de verdediging van de begroting van financiën in de Eer ste Kamer heeft minister Van de Kieft gisteravond gezegd, dat de rege ring binnenkort zeer definitieve mede delingen zal doen over de vraag of de ramp en de financiering van bet her- ttel invloed zullen hebben op de be- astingvoorstellen van de regering. De regering bekijkt nauwkeurig cf de plannen voor uitvoering van open bare werken na de ramp niet nog eens J moeten worden herzien. Oorspronke- j lijk stond op „onvoorzien" veertig I millioen. Bij suppletoire begroting I kwam daar vijftig millioen bij. De gelden waren bepaaldelijk bestemd voor uitvoering van openbare werker, voor verruiming van de werkgelegen heid. Bij onderzoek is gebleken, dat reeds 62 millioen waren vastgelegd, uitslui tend voor werken, die op het laatst 1 Maart begonnen zullen worden. Over het restant wordt nog overleg ge pleegd. Teneinde een additionele besteding te doen geschieden is de regering be reid. om de oorlogsschade, welke vooral in de, sfeer van de bedrijven ligt, ten bedrage van vijftig millioen vervroegd af te lossen. Deze zaak wordt nader onderzocht. Lening? (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF. Met 50 tegen 16 stemmen nam de Tweede Kamer Dinsdag middag een amendement van de heer Janssen (KVP) aan, dat het heffen van parkeci gelden wilde beperken tot auto's, op werkelijke parkeerterreinen gestald. Hiermede kwam het oorspronkelijke voorstel, dat de gemeentebesturen ook de vrijheid wilde geven parkecrgelden te heffen voor het plaatsen van auto's op de openbare rijweg tussen twaalf en vijf des nachts, te vervallen. Voor het amendement stemden dc A.R., de C.H.„ de C.P.N., de K.N.P., de meeste aan wezige K.V.P'ers, de S.G.P. en de P.v.d.A.-afgevaardigden Van den Born. Goed hart, Ten Hagen, Van Sleen en Vondeling. Tegen stemden de overige leden van de P.v.d.A. en de K.V.P.'ers prof. Romme en Maenen. Het wetsontwerp zelf een wijziging van de motorrijtuigenbelasting werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2