NIEUWE APELDOORNSE COURANT Premier Van Houtte ontkent gesprek met Frans dagblad gS35S5«*ri Rllfflï mm Helders Dagblad France Soir komt echter met bewijzen voor den dag jam—mmiwi PÜfesrB itrmm n m lüafïi K s Nederland herrijst! KLEIN-EUROPA BIJEEN TE ROME Europees leger nog steeds struikelblok WAT ZEGT DE BILT? Woensdag 25 Februari 1953 50e Jaargang No. 16304 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont., elke reg, meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 De terugkeer van Koning Boudewijn BRUSSEL. Het Parijse blad France Soir heeft gisteren een interview ge publiceerd, dat Koning Boudewijn aan de correspondent van deze krant zou hebben toegestaan, voordat hij Nice verliet. Tijdens dit onderhoud gaf Koning Boudewijn in het bijzonder het standpunt van de koninklijke familie te kennen met betrekking tot de op haar gerichte aanvallen. Eerste minister Jean van Houtte heeft naar aanleiding hiervan in de Kamer van volksvertegenwoordigers verklaard, dat de vorst nimmer het gewraakte onderhoud heeft gehad met de. correspondent van France Soir. Het betrof hier volgens hem opnieuw een onjuist bericht, dat toegevoegd moet worden aan de lange lijst van verkeerde berichten, die sedert het vertrek van Koning Boudewijn verspreid werden. Het blad France Soir dat het interview met Koning Boudewijn publiceerde, verklaart, dat dit vraaggesprek wel degelijk aan zijn speciale correspondent in Antibes is verleend. Het blad geeft t de koning en de correspondent. Verstoordheid onder de Kamerleden France Soir verklaart, dat de tekst van zijn verslaggever door een adju dant van koning Boudewijn was ge controleerd en gewijzigd. Het blad zal een facsimilé afdrukken van de oor spronkelijke tekst met de potlood aantekeningen van de adjudant. Nadat eerste minister Van Houtte zijn verklaring had afgelegd, waarin ontkend wordt, dat koning Boudewijn een interview toegestaan zou hebben, werd de vergadering een ogenblik ge schorst, om de liberale en socialis tische fracties in de gelegenheid te stellen van gedachten te wisselen. Tij dens deze beraadslaging werd het bericht van France ï*)ir ontvangen, waarin de hoofdredacteur van dit blad categorisch verklaart, dat zijn met name genoemde correspondent wel degelijk een onderhoud heeft gehad met de jonge vorst, dat hiervan een foto is gemaakt cn dat men nog in het bezit is van de gecorrigeerde tekst van het interview. GEEN NIEUWE KONINGSKWESTIE Bij de hervatting der debatten maajtte Spaak (Soc.) gewag van deze verklaring van het Parijse blad en deelde hij mede, dat de socialisten op nadere inlichtingen zullen wachten al vorens hun houding definitief te be palen. Wij willen geen nieuwe ko ningskwestie, aldus Spaak. Doch wij beschrijving van het onderhoud tussen constateren dat sommige daden de pu blieke opinie ten zeerste hebben ge schokt. De socialistische partij stelt de koning hiervoor niet verantwoor delijk, doch zij is van oordeel, dat het hoog tijd is dat een statuut wordt op gesteld, niet alleen voor de naaste medewerkers van de koning, doch ook voor de leden van de koninklijke fa milie. Ook van liberale zijde werd bij monde van volksvertegenwoordiger Le- fèbre er de nadruk op gelegd, dat de koningskwestie thans tot het verleden behoort. Wij zijn van oordeel, dat sedert de begrafenis van de Engelse koning en kele fouten zijn begaan, die zekere bui tenlandse bladen aanleiding kunnen geven tot verkeerde interpretaties. Spreker kwam tot de conclusie, dat een en ander koning Boudewijn er toe zou moeten bewegen de samen stelling van zijn omgeving te herzien en een oplossing te geven aan de reeds twee jaar slepende problemen, die verband houden met hel statuut van de koninklijke familie. Hierna ging de kamer, zonder dat gestemd was, uiteen. PERS-AlTACHé Het neutrale dagblad Le Soir schrijft, dat de laatste weken gebleken is, dat er een groot gebrek aan coördinatie bestaat tussen de verschillende dien sten, die belast zijn met de voorlich ting van het publiek over de konink lijke familie. Het blad bericht in dit verband van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat het hof over weegt een pers-attaché aan te stellen, die zou instaan voor de coördinatie van alle mededelingen, die de koning en zijn familie betreffen. STALIN HERKOZEN IN MOSKOU MOSKOU. Naar de Prawda meldt, heeft ruim 99 procent van de kiezers in Moskou, Zondag bij de verkiezin gen voor plaatselijke raden gestemd op de candidatenlijst met Stalin als lijstaanvoerder. In de stad Moskou stemde 0.18 pro cent van het aantal kiezers tegen de candidaten eh in het district Moskou 0.24 procent. Volgens de Prawda, bracht 99.99 procent van de kiezers, zijn slem uit. Begrotingsoverschot van Zuid-Afrika KAAPSTAD. De Zuidafrikaanse minister van Financiën, Havenga, heeft medegedeeld, dat, naar verwacht wordt. Zuid-Afrika dit begrotingsjaar zal eindigen met een overschot van minstens 9 millioen pond sterling. De minister voegde hieraan toe, dat dit bedrag zeer welkom zou zijn tot de financiering van leningsprojectén, nodig voor de ontwikkeling van het land. Graziani bedankt voor Neo-fascisten ROME. Graziani, Italiaans ex- maarschalk, heeft afgezien van het lidmaatschap van de neo-faseistische partij. De 70-jarige Graziani had zich in October 1952 voor de partij aangemeld. Een aantal leden van de partij opper de echter ernstige bezwaren tegen de openbare bekendmaking van de os- ma:, schalk, dat hij tol de partij wilde toetreden. Zij verklaarden dat door zijn toetreden een fascistisch stempel op de partij zou worden gedrukt, waar door de partij krachtens de anti-fascis tische wet verboden zou kunnen wor den. Bijna 60 millioen DEN HAAG. In het Nationale Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag gestort van 59.7 millioen gul den. De stand was 58.8 millioen. KK-W» 'WW SKS TE ARNHEM IS HET BETONSKELET GEREED GEKOMEN van het nieu we Diaconessenhuis. In dit nieuwe ziekenhuis komt plaats voor 320 bed den, dit is 120 meer dan in het door oorlogshandelingen verwoeste gebouw Brandstichter legde bekentenis af GRONINGEN. Vorige week Woens dag brak brand uit in de grote embal- lageloods %ran de firma Wilco Conser- venfabrieken te Warffum. De schade beliep ruim een "naif millioen gulden. Thans is door de politie te Warffum gearresteerd, verdacht van brandstich ting, de chauffeur van de Wilco Fa brieken. Van der W. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het on derzoek van de politie duurt voort. Spoedige bouw van schuilkelders DEN HAAG. Prof. Beel deelde de Eerste Kamer mede dat het in de be doeling ligt binnenkort te beginnen met dc bouw van schuilkelders .Deze zullen ook een vredesbestemming heb ben. Het totale project gaat uit van een schuilgelegenheid in openbare schuil plaatsen voor 100.000 personen. Door dat de daarvoor nodige gelden nog niet beschikbaar zijn, kan hieraan slechts een begin van uitvoering worden ge geven. DEZE KAART geeft U het eerste overzicht van het herstel in de ramp gebieden. Voor de Rijkswaterstaat is het grote zorgenkind: Schouwen- Duivcland. Het grootste bezwaar voor het herstel van dit eiland is voornamelijk het gemis aan lussen- dijken. Daarom maakt men thans een verbinding lussen Zierikzee en Brou wershaven. Hierdoor zal het eiland in twee delen worden gesplitst waar na ieder deel afzonderlijk wordt drooggemalen. Als de werkzaam heden een vlot verloop hebben, hoopt men het gehele eiland in de herfst weer droog te kunnen krijgen. Voor een goed verloop van het herstel, is het echter noodzakelijk om over goede havens te beschikken. De haven van Zierikzee is echter door de ramv verzand. Daarom is thans een enorme baggermolen bezig om Oostelijk van Zierikzee een werk- haven te graven, die een van de bases zal worden voor het herstel van Schouwen-Duiv eland. Na de drooglegging heeft men de bedoeling om het eiland le doen verkavelen. Ook op Tholen zal men waarschijn lijk tot hervekaveling overgaan. De binnendijken op dit eiland worden thans versterkt. Op sommige plaatsen zijn de dijken verhoogd, of worden nog verhoogd, tot twee meter boven het peiL van hoog water. Na de verster king van de dijken wil men het water kw'itraken door middel van hevels. Op Zuid-Beveland wordt het herstel .van de dijken krachtig aangepakt. Nooddijken en kistdammen worden verhoogd en versterkt. Bij Bath is op één punt een gat in de dijk van ca. 5 meter. Bij eb en vloed stroomt het water hier met een snelheid van soms DE STAND VAN ONS HERSTEL deze week wil men trachten het gat te dichten. Voor de „Slag om Zuid- Beveland" zullen de spoorwegen ca. 300.000 zakken zand aanvoeren en 1000 tot 2000 soldaten zullen de hel pende hand bieden. Op Walcheren zijn alle dijkgaten ge dicht. De duinen worden versterkt en de Westkappelse zeedijk krijgt thans een keerkade en een dam van klei- zakken. De polder om Arnemuiden zal vermoedelijk in Maart droogvallen. Op Zeeuwsch-Vlaanderen is bij Ter- neuzen een ringdijk aangelegd van 450 meter. Bij Cadzand worden thans ba- zaltblokken aangebracht. 5 cm per seconde het land binnen. Nog Op Noord-Beveland zal het nood zakelijk zijn om ten Oosten van Kort- gene een geheel nieuwe dijk te bou wen. Het staat wel vast dat de bres sen in de m van dit eiland van niet te grote omvang zijn. Aan het definitieve herstel van de Schielandse dijk in Zuid-Holland wordt thansreeds gewerkt. Voor de Alblas- serwaard is de verwachting dat deze in April weer geheel droog zal vallen. In Brabant is het Land van Heusden en Altena thans geheel afgesloten van hat buitenwater. Men is bezig het land droog te malen. De rijksweg Dor drechtMoerdijk is reeds droog, de weg MoerdijkBreda is practisch al droog. De P.T.T. cn de organisatie van de Luchtmacht hebben diverse straalzen derverbindingen, voor radiotelefonie, tot stand gebracht. Deze verbindingen zijn in één week opgezet. De kaart geeft ook een overzicht van de zo belangrijke kwestie van de af sluiting van de zeegaten. Voor de be studering van dit vraagstuk is reeds een deskundige commissie geïnstal leerd. Prof. Thijsse gelooft dat men binnen 12 tot 15 jaar met een afslui ting gereed kan komen. Bij een even tuele afsluiting, zijn uiteraard niet betrokken de Nieuwe Waterweg, als toegang tot Rotterdam en de Westev- schelde als toegang tot Antwerpen. ROME. De ministers van Buiten landse Zaken van de zes landen van het Klein-Europa (Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk. West- Duitsland en Italië) zijn te Rome be sprekingen over politieke en econo mische eenwording begonnen. Bonds kanselier Adenauer van West-Duits- land en premier De Gasperi van Italië, beiden herstellende van een griepaanval, woonden de bijeenkomst gisteren bij. Vandaag zullen de be sprekingen worden voortgezet. Als eerste punt op de agenda stond het Nederlandse voorstel voor afschaf fing van tarieven tussen de zes landen. Dit voorstel is met geestdrift door de afgevaardigden ontvangen. Van alle ministers werd slechts lof voor het Nederlandse plan vernomen. Op voorstel van Italië en Nederland, werd de kwestie van het Europese leger als tweede punt op de agenda geplr - jBij Beekbergen: Noodlanding van een sporttoestel HEDENMORGEN ELF UUR heeft een sportvlicgtuig, dc P.H.-U.F.G. van de Nationale Luchtvaartschool, afkomstig uit Ypenburg bij Den Haag, nabjj Klein Paradijs tc Beekbergen een noodlanding moe ten maken in een tuin. De beide inzittenden, de instructeur, de heer Kelder, cn de .leerling, de heer v. d. Veen. beiden uit Den Haag, bleven ongedeerd. Slechts klaagde de heer Kelder over pijn in de rug. Het toestel, ccn Tiger Moth, is volkomen vernield. Er bestond gisteravond te Rome i Franse noch Duitse kringen veel hoop op een compromis tussen Frankrijk en West-Duitsland, over de protocollen bij het verdrag voor een Europese ver dedigingsgemeenschap (E.V.G.) Vernomen wordt dat de Italiaanse minister-president De Gasperi heeft gepoogd de uiteenlop- 'e Franse en "Westduitse inzichten met betrekking tot de door Frankrijk voorgestelde wij zigingen in de tekst van het E.V.G.- verdrag, meer met elkander in over eenstemming te brengen. Te Rome deed gisteravond het ge rucht de ronde dat de Franse dele gatie, met het oog op de critiek, welke op deze wijzigingen is geoefend, bezig is met het opstellen van nieuwe voor stellen. Ex-veldmaarschalk Von Rundstedt IIANNOVEH. De Duitse cx-vold- niaarsclialk Gcrd von Rundstedt is op 77-jarige leeftijd te Hannover over leden. Von Rundstedt, zoon van een gene raal, werd in December 1875 te Aschersleben geboren. 52 jaar lang was hij in militaire dienst. Eerst on der het keizerrijk, daarna onder d; republiek en ten slotte onder Nazi bewind. In 1939 was hij belast met de leiding van de Duitse aanval in Zuid-Polen. In 1944 had hij de leiding van het laatste wanhoops-offensief in de Ar dennen. Hij was na de oorlog jaren lang in krijgsgevangenschap. Daarna leefde hij teruggetrokken. Rustig en mooi weer Een gebied van hoge luchtdruk, dat zich reeds verscheidene dagen boven Frankrijk bevond, nam de afgelopen 36 uur sterk in betekenis toe en ver plaatste zich langzaam naar Duitsland. Boven grote delen van Europa heerst thans rustig en fraai weer, waarbij 's nachts plaatselijk lichte vorst voor komt, maar overdag de zon de tempe raturen sterk doet oplopen en het weer een voorjaarsachtig karakter geeft. Ook in ons land begon in de Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 a Steden Weer Wind Max. temp m. s. en neersl. (mm) Helsinki zw. bcw. windsj.il -17 0 Oslo mist zzw 5 1 0 Stockh. geh. bew. zzw 4 0 0 Kopenh. motregen zzw 4 2 0.1 Londen mist windstil 3 0 A'dam onbew. z 4 4 0 Brussel onbew. windstil 1 0 Parijs onbew. windstil -1 0 Bordeaux mist windstil -2 0 Nice onbew. nnw 4 5 0 Warschau onbew. windstil -2 0 Berlijn zw. bew. zo 2 2 0 Frankfort nevel o 2 -2 0 München mist windstil -3 0 Zürich geh. bew. ono 2 1 0 afgelopen nacht de bewolking, die de vorige dagen nogal hardnekkig bleek, te verdwijnen. Hoewel zich boven de oceaan een vrij grote depressie-activiteit ontwik kelt, ziet het er naar uit, dat ons land zich de eerste paar dagen binnen de invloedssfeer van het continentale hogedrukgebied zal blijven bevinden, zodat op een aanhouden van het rus tige en mooie weer gerekend mag worden. Verwachting Tot Donderdag avond MOOI WEER Droog en over het algemeen zon nig weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Vannacht bijna overal tempera turen om het vriespunt en plaat selijk mist, Morgenmiddag onge veer dezelfde temperatuur als van- laag. 26 FEBRUARI: Zon op 7.33, onder 18.14. Maan op 15.56, onder 6.44.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1