Boudewijn stond géén interview toe Salarisverhoging ambtenaren in voorbereiding „Oranje*' met „noodneus" Maar „France Soir5 komt met bewijzen Wéér opschudding Van Houtte in Kamer: Regering geeft S.E.R.-adviezen binnenkort vrij Naar de 60 millioen Yon Rundstedt overleden Pissarev moet naar Jlusland Voor verkeer millioenen schade Vierde Weg voor derde keer dicht Finse ijsbrekers laten havens dichtvriezen Maar parlement verbiedt staking De politie als inbreker Oostduitsers vluchten in paniekstemming Na 1 Maart geheel geïsoleerd? Leerlingen beter tegen besmetting beschermd Schuilkelders met dubbele bestemming Droog weer 11 U1TG. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. t. i WAERDEN. Het Vrije Volk DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - Woensdag 25 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2382 - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Gift van Rusland (aan door Waarheid dood gezwegen Rampenfonds) LH uur vraagstuk en de iverkgelegenheid De regering zal dc adviezen van de Sociaal-Economische Raad over het huurvraagstuk en over de werk gelegenheid spoedig voor publicatie vrijgeven, zo heeft de minister-pre sident medegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-kamerlid, de heer Andricssen (k.v.p.). Dr Drees bevestigt, dat de S.E.R. de adviezen op 28 November 1952 aan de regering heeft uitgebracht. De regering heeft de adviezen niet dadelijk voor publicatie vrijgegeven, omdat zij zich beraadde over de te nemen maatregelen en omdat zij het wenselijk achtte de publicatie te doen samenvallen met een mede deling van haar voornemens. In den regel zal het gewenst zijn, zo zegt de minister-president, be langrijke adviezen te publiceren. De regering zal zich echter enige vrij heid moeten voorbehouden ten op zichte van de vraag of en, zo ja, wanneer een bepaald advies open baar kan worden gemaakt. Deze gedragslijn berust op over wegingen betreffende de wettelijke positie van de S.E.R. als advies college van de regering op sociaal- economisch gebied. 55 (Van onze Brusselse correspondent, O. De Swaef) Premier Van Houtte heeft Dinsdag in een onver wachte verklaring tot de Belgische Kamer ontkend, dat. koning Boudewijn een interview zou hebben toe gestaan aan het Franse dagblad ..France Soir". Het in dit blad verschenen artikel liet, gelijk bekend, de Koning verklaren, dat hij naar Brussel terugkeerde om een eind te maken aan de „schandalige aanvallen" in de pers op de koninklijke familie. Van Houtte verklaarde, dat sommige persagentschappen het artikel bij vergissing voorgesteld hadden als een interview. Maar dc Belgische regering is formeel gemachtigd te verklaren, dat de vorst, die de grondwet wenst te eerbiedigen, geen enkele verklaring heeft afgelegd, noch mondeling, noch schriftelijk. Het gesprek met „Prance Soir" moet derhalve beschouwd worden, als een van de onjuiste berichten, die de laatste dagen over de Koning en zijn omgeving zijn verspreid. N'aar aanleiding van deze verkla ring heeft „France Soir" Dinsdag meegedeeld, dat een zijner verslag gevers, André Costes, wel degelijk door koning Boudewijn in Nice is ontvangen. De tekst van het artikel werd vervolgens voorgelegd aan kolonel Quinet, adjudant van de Koning. Qumet gaf het artikel later terug, voorzien van een aantal potloodnoti- ties in de kantlijn, aldus „France Soir". „France Soir" zal vandaag een foto- copie van het manuscript met de potloodnotities van Quinet publiceren, alsmede een foto van de Koning en Costes tijdens hun onderhoud, waar bij een fotograaf aanwezig was. Deze nadere mededeling van „Fran ce Soir" heeft uiteraard de nodige sensatie veroorzaakt onder de Bel gische Kamerleden en de in het par lementsgebouw aanwezige journalis ten. Na de verklaring van Van Houtte werd de zitting van de Kamer ge schorst, om de fracties gelegenheid te geven, zich er over te beraden. Ministers schuldig9 Spaak verklaarde na hervatting van de zitting namens de socialistische fractie, dat zijn partij de Koning voor de huidige toestand niet verantwoor delijk wenst te stellen, maar wel zijn omgeving en zijn adviseurs, de minis ters. De socialistische fractie betreurt, dat de status van de leden van het koninklijke gezin nog altijd niet is vastgelegd. De katholiek Eyskens hoopte, dat de verklaring van de eerste-minister ontspanning teweeg zou brengen. Maar Dinsdagavond bleek duidelijk, dat de spanning nog nooit zo groot is geweest als thans. De Belgen zien zeer nieuwsgierig de nadere publicaties van „France Soir" tegemoet. (Van onze parlementsredactie) Een salarisverhoging van middelbare en hogere ambtenaren is in voor bereiding. Minister Beel heeft een voorstel, waarover het kabinet zich reeds heeft uitgesproken, in handen gesteld van dc voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. F.en omvangrijke technische herzie-1 mng van d« b$zolj}igirvgsschaler., en de bezoldig5ig.-nii.<r;ken zal bij aan vaarding van dir. vï.rstcl nodig zijn. aldus schrijft de minister van Bin- nenlandse Zaken aan de Eerste Kamer. De voorstellen hebben? ook betrek- king op de leden van de hoge colleges van staat, van de rechterlijke macht, op officieren van zee- en landmacht, op leraren en onderwijzers en natuur- j .1 lijk ook op ambtenaren in dienst van fonds was tot Dinsdagavondprovincie, gemeente en waterschap, een bedrag gestort van 59.7 Een regeringsdelegatie heeft in- „llUnn structie gekregen of zal binnenkort, miluoen gulden. Maandag- instructie krijgen om besprekingen avond was de stand 58,8 mil- met de centrale commissie te begin- In het Nationale Rampen- lioen. Maandagnacht, is omstreeks half een te Uffelte een kleine per sonenauto, komende uit de richting Meppel, op de Rijksweg ln volle vaart tegen een langs de weg staande boom gereden. De inzittenden, de 44-jarige S. B de Ruiter en de 45-jarige Jan van Dijk, beiden uit Groningen, werden zo ernstig gewond, dat ze ter plaatse overleden. (Van een onzer verslaggevers) Met een zwaar geschonden aange zicht is Dinsdagmiddag de „Oranje", vlaggeschip van de Stoomvaart Maat schappij Nederland in de haven van Amsterdam teruggekeerd, bijna zeven weken na de opzienbarende aanvaring met de Rotterdamse „Willem Ruys" in de Rode Zee. In veertien dagen tijd is door 900 Indonesische arbeids krachten in Tandjong Priok in re cordtempo een voorlopige „dummy- uose" opgezet, een met 150 ton ce ment en staalplaten tijdelijk gedichte boeg. Ook aan de grote „kreukel" in de wand aan stuurboordzijde werd een cementbekisting aangebracht om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Zaterdag gaat de „Oranje" bij de NDSM in dok voor herstel, dat ongeveer 6 weken zal duren. Met vlaggen hoog in de mast kwam het schip gistermiddag kort na 2 uur over het IJ aanvaren, meerde even over half drie en begon meteen met de ontscheping van de 553 passagiers die na Southampton nog aan boord waren. Het schip had de reis met een gemiddelde snelheid van 22 mijl, dus normaal in 20 dagen, volbracht. Wegens longontsteking ligt de ka pitein van de Oranje, de heer Hem mes, in het ziekenhuis in Djakarta. Op 1 Februari heeft dan ook kapi tein J. Lassche het commando tijde lijk overgenomen. Deze 55-jarige kapitein lag met zijn schip „Borneo" in Makassar toen hij naar Djakarta ontboden werd om deze reis met de Oranje te maken. Voor de Borneo was hij kapitein op de Madoera en de Marnix van St Aldegonde. Kapitein Lassche begon zijn taak met. aan te zitten aan een feest maaltijd voor alle Indonesische werk lieden die bij de Dokmaatschappij te Priok met hulp van de reparatie installatie van de KPM de Oranje een dag voor schematijd zeeklaar hadden afgeleverd. De Oranje is door deze operatie niet minder dan 10 meter korter ge worden, aan de bovenkant gemeten. nen. Bij die besprekingen zullen o.a. ook worden behandeld: de lonen van vaklieden, de regeling van het verlof, het vacantieverlof en de financiële kanten van het verlof. Een punt van behandeling is voorts de reorganisatie van het overleginstituut, de positie dus van de centrale commissie zelf. Pensioenwet De minister zal op zeer korte ter mijn een wetsontwerp indienen 'tot wijziging van de Pensioenwet 1922 in afwachting van een algehele herzie ning van deze wet. Niet, alle op zich zelf gerechtvaardigde wensen zullen door deze wijziging kunnen worden vervuld, maar wel de meest urgente, zo schrijft de minister in zijn toelichting. Het ligt in het voornemen, een voor lopige voorziening te treffen voor die pensioenen, welke volgens de huidige regeling aan een maximum zijn ge bonden. De centrale commissie voor georga niseerd overleg is voorts advies ge vraagd over het in de pensioenrege ling opnemen van arbeidscontractan ten. Een standpunt is nog niet be paald. De minister hoopt nog dit Jaar iets te ondernemen ten aanzien van de gemeenteclassificatie en het over heidspersoneel. Maar hieraan dient, in verband met het effect van zulk een stap op het vrije bedrijf, een kabinetsbeslissing ten principale vooraf te gaan. De buitenbrug aan bakboordzijde vertoont ook wat deuken en met hou ten planken dichtgespijkerde ruiten. Het hekwerk ter plaatse verdween. De beschadiging aan stuurboordzijde bleek ernstiger: achter de wand van het schip werd een zwaar versterkte cementen bekisting, aangebracht. Met uitstekend weer en normaal beladen is de Oranje toen op weg r.aar Nederland Over de toedracht van de aanva ring kon kapitein Lassche ons uiter aard niets mededelen: ook van de zijde van de maatschappij werden geen inlichtingen gegeven. De Italiaanse tankboot Miriella heeft volgens betrouwbare berichten de haven van Venetië verlaten en zal een tweede lading petroleum uit Abadan in Perzie halen. Ex-veldmaarschalk Gerd von Run- stedt, die o.m. het Duitse Ardennen offensief in 1944 leidde, is Dinsdag in Hannover overleden. Hij is 77 jaar oud geworden. Von Runstedt. die al maanden ziek was, leefde in een bescheiden boven woning in Hannover. Zijn huis in Kassei was tijdens de oorlog bij een bombardement, vernield, terwijl zijn landgoed in Oost-Duitsland door de Russen in beslag is genomen De overledene is 52 jaai lang in militaire dienst geweest, onder het keizerrijk, onder de republiek van Weimar en onder Hitler. In 1939 was hij belast met de lei ding van de Duitse aanval in Zuid- Polen en in 1940 leidde hij de door braak van de Maginotlinie. In 1941 werd hij ontslagen na een meningsverschil met Hitier, maar in 1942 werd hij benoemd tot opper bevelhebber in het Westen. Na de geallieerde invasie in Nor- mandië volgde een tweede ontslag, dat ongedaan gemaakt werd na de zelfmoord van zijn opvolger, veld maarschalk Rommel. Na de oorlog heeft Von Rundstedt enige jaren in Engelse krijgsgevan genschap doorgebracht. In Mei 1949 werd hij tenslotte vrijgelaten. België's Koning komt terug! Op het eenzame Laekense privé-station. dat aan een décor uit een klassieke tragedie doet denken, staat de fami lie te wachten: zuster Josephine Charlotte, half-broertjc Alexander, broer Albert. Straks stoomt de trein binnen en een verbitterde Koning stapt uit. Hij heeft de Zuidfranse zonneschijn moeten verwisselen voor het winterse Brussel, omdat hij (zo als hij zelf gezegd heeft) een eind wil maken aan de „schandalige aan vallen" in de buitenlandse pers. De Nederlandse regering heeft be sloten de Russische journalist L. Pissarev naar Rusland uit te wij zen, zodra zich reisgelegenheid voor doet. Dit kan binnen enkele dagen worden verwacht. Nadat Pissarev was gearresteerd, kwam al spoedig vast te staan, dat hij behoorde te worden uitgewezen op grond van de ongeoorloofde po litieke activiteit die hij hier als vreemdeling had ontplooid. Bij een gerechtelijk onderzoek tegen hem bleek dat dank zij het snelle ingrijpen van de bevoegde autoriteiten zijn ontoelaatbare werk al in het aanvangsstadium werd ge- i stuit. Onder deze omstandigheden vond men het raadzaam geen gerechtelij-1 ke vervolging tegen hem in te stel len, maar hem zonder meer uit Ne derland te verwijderen. De geblokkeerde Moerdijkbrug kosi het verkeer in totaal 1.250.000 per 25 werkdagen, zo heeft de KNAC uitgerekend. Per week wordt voor 120.100 aan benzine extra verreden. Alle verkeer over de Moerdijk is nog steeds gestremd. Men dient te rijden over Utrecht, 's-Hertogen- bosch, Tilburg en Breda. De betrok ken instanties doen alles om deze vitale verbinding zo spoedig mogelijk te herstellen. Dinsdagmorgen tien uur stonden honderden soldaten bij Rilland-Bath op Zuid- Beveland te juichen op de dijk, die zij zelf hebben aan gelegd. Om half tien plompte het eerste bietennet, waar tien zandzakken in zaten, het water in. Een half uur later was het laatste gat dicht. Meer dan 1800 militairen zijn hier meer dan drie weken bezig geweest om van een polderweg een dijk te maken. Twee keer lukte het. maar het water wist ook twee keer door de dijk te breken. Dag en nacht is er gewerkt, 's nachts bij schijnwerpers. Toen de dijk dicht was kon niet gerust, wor den, want de dijk moest hoger voor de opkomende vloed. Als de diik het vanmorgen blijkt te hebben gehou den, is Zeelands treinverbinding weer verzekerd. Het hoofdbestuur van Nieuwe Koers roept alle leden uit de afde lingen in de getroffen gebieden op, voor zover zij geëvacueerd zijn, hun nieuwe adres zo spoedig mogelijk door te geven aan het algemene Secretariaat, Tesselschadestraat 31, Amsterdam. Men zal dan direct con tact met hen opnemen. De Finse regering heeft Dinsdag een staking verboden van zeelieden, die tegemoetkomingen wensen op het gebied van inkomstenbelasting en douanerechten, krachtens bijzon dere volmachten, die nog uit de oor log dateren. De staking heeft, de Finse scheep vaart volkomen lamgelegd. De be manningen van alle burgerlijke sche pen. de ijsbrekers incluis, nemen er aan deel. De staking op de ijsbrekers bete kent. dat schepen, die de dichtge- vioren Finse havens willen aandoen, zich zelf een vaargeul door het ijs moeten banen. Durven zij dit niet aan. dan moeten zij in het. open wa ter van de Oostzee wachten. De ijs brekers zullen ook buitenlandse sclie- pen niet helpen. Het Finse parlement heeft het be sluit goedgekeurd, de staking te ver bieden. Een geëvacueerde inwoner van Oude Tongedie een dag in zijn huis had gewerkt, liet, toen hij wegging, het licht branden, maar deed wél de deur achter zich op slot. Een politie agent zag het en liet „inbreken". Een man met een bak vol sleutels zocht net zo lang, tot hij er een gevonden had die paste, en toen was het lampje gauio uit. (Van onze correspondent te Bonn, L. J. van Looi) In de Russische zone van Duitsland heerst op het ogenblik een ware vluchtpaniek. Er gaan namelijk hardnekkige ge ruchten, dat op 1 Maart zulke rigoureuze maatregelen ten opzichte van het verkeer en de controle zullen worden genomen, dat een vlucht naar West-Duitsland vrijwel onmogelijk zou worden. Ook in Berlijn zelf nemen de com munistische autoriteiten maatregelen om de afsperring deugdelijker dan tot nog toe te maken. Zo wordt bij voorbeeld de ringspoorweg, die door Oost- en West-Berlijn gaat, aan de sectorgrens onderbroken. Er wordt een omkeerwissel gemaakt, waardoor men niet meer met deze spoorweg naar West-Berlijn kan komen. De paniekstemming heeft grote in vloed op het aantal vluchtelingen. Maandag, overdag kwamen niet min der 3.500 vluchtelingen in West-Ber lijn aan, van wie er met grote moei te slechts tweederd kon worden ge registreerd. Dinsdag was de stroom nauwelijks minder en kwamen meer dan 2.600 'luehtelingen iliegaal de grens over. Onrust is in Oost-Duitsland ook ontstaan door een lange vragenlijst die aan alle mannen tussen de 18 en 45 jaar in Oost-Duitsland en Oost- Berlijn is toegezonden. Het meren deel der vragen heeft betrekking op de militaire opleiding en ervaring der ondervraagden. Gevreesd wordt, dat het verzame len van deze gegevens een voorloper is van militaire dienstplicht. Directeur van Fokker overleden In de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam is Maandag geheel onverwacht op 49- jarige leeftijd overleden ïr P. J. C. Vos, een der directeuren van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigen- fabriek Fokker. (Van onze parlementsredacteur) De bescherming van leerlingen te gen besmettingsgevaar zal een aan zienlijke verbetering ondergaan als gevolg van een wetsontwerp, waar over de Tweede Kamer gisteren in waarderende trant heeft gediscus sieerd. Leerkrachten aan alle inrichtingen van onderwijs die onder rijkstoezicht staan of waarvan de kosten geheel of ten dele door het rijk worden vergoed zullen zich voortaan om de twee jaar aan een verplichte keuring moeten onderwerpen. Van het middelbaar onderwijs val len alleen de gymnasia onder de be palingen. Deze maatregel geldt het onderzoek naar tuberculose van de ademhalingsorganen. De minister van Onderwijs kan de werking van de wet bij algemene maatregel van bestuur ook van toe passing verklaren op andere ziekten, die voor de leerlingen ernstig besmet tingsgevaar kunnen opleveren. De wet. geldt ook die personen, die belast zijn met het toezicht op de leerlingen of het schoonhouden van de lokalen. Aan de discussie met minister Ca Is en staatssecretaris Munten dam namen de Kamerleden De Rui ter (c.h.u.). Peters (k.v.p.), Lemaire (k.n.p.). Van Sleen (arb.) en Gort zak (c.p.n.) deel. Dr Muntendam deelde mee. dat de regering een algemene jeugdbe- schermingswet in voorbereiding heeft. De beslissing over het ontwerp werd tot hedenmiddag uitgesteld. (Van onze parlementsredactie) Binnenkort wordt begonnen met de bouw van schuilkelders, voor zover deze ook een nuttige vredesbestem- ming kunnen hebben, aldus schrijft minister Beel aan de Eerste Kamer. Het totale project omvat schuilee- legenhei&in openbare schuilplaatsen voor 100.000 personen. De minister overweegt voor zover de middelen het toelaten, de blokuit- rusting ten dele voor rijksrekening te laten komen. De blokbescherming is een tussenvorm van zelfbescherming en overheidsorganisatie. De weersverwachting van het KNMI te De Bilt, geldig tot Woens dagavond, luidt: Droog weer met opklaringen, maar in de ochtend ook hier en <fear mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Vanmiddag op de meeste plaatsen iets zachter. Donderdag: zon op 7.33, onder 18.14; maan op 15.56, onder 6.44.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1