^Dowiema Sr (3> HET WATER MAAKT DE GROND DOOR EN DOOR ZOUT Toestand thans erger dan door inundatie in 1.944-45 Siroop De betekenis in de van bet zout grond 'i Zit vast vaster met VELPAFIN Herdenking Februaristaking u s A 9t RHEUMIN At4*/ Slachtoffers van de ramp 15e lijst van sla chtoffers 16e lijst van slachtoffers 17e lijst van slachtoffers NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE Woensdag 25 Februari 1953 Een van de ernstige gevolgen van de watersnood is de schade lijke inwerking van het zoute wa ter op de cultuurgrond. De schade is tweeledig. Enerzijds verdragen de planten het zout slecht en aan de andere kant veroorzaakt het zout een scheikundige omzetting van de grond. Het spreekt van zelf, dat men zich onmiddellijk heeft bezonnen op de middelen om de nadelige invloeden zoveel mo gelijk te beperken. Zodra mogelijk is een aanvang gemaakt met het voorlopig be monsteren en onderzoeken van het water. Een systematische be monstering gaf in de loop van de vorige week de volgende uitkom sten te zien. Goeree-Overflakkee Het water bevat hier meer dan 20 gram keukenzout per liter. En kele polders maken hierop een uitzondering. Daar varieert het water van 15 lot 20 en van 10 tot 15 gram per liter. Putten Het gebied ten Zuiden van Biert en Simonshaven bevat meer dan 20 gram keukenzout per liter wa ter; het gebied ten Noorden hier-, van 15-20 gram. Opgemerkt dient hierby te wor den dat het zoutgehalte van het water in de polders Oudenhoorn en Nieuwenhoorn zeer uiteenloopt als gevolg van het bij ieder getij binnen stromen van minder zwaar zout water dan by de dijkdoor braak is binnengedrongen. Rozenburg De polders in het Westen zijn overstroomd met water dat 15-20 gram keukenzout per liter bevat. Over het scheur neemt het zout gehalte af, het water bevat in de Jantjespolder 10-15 gram en in de Noordbank 5-10 gram keukenzout per liter. De polders ten Oosten van het dorp bevatten 10-15 gram keukenzout, behalve de Bospolder waar het zoutgehalte 5-10 gram keukenzout per liter water be draagt. In Nieuw-Rozenburg, wel ke, polder overslagwater heeft ge kregen, bevat het water 3-5 gram keukenzout per liter. Hoeksche Waard Het water in het gebied Nieuw- Beijerland, Goudswaard, Piershil en Zuid-Beijerland bevat meer dan 20 gram keukenzout per li ter. Dit geldt ook voor het groot ste deel van het eiland- Tiëngeme- ten. Een uitzondering in dit gebied vormt de Leenherenpolder met 10-15 gram. Het water in de pol ders Groot- en Nieuw-Cromstrijen bevat 5-10 gram keukenzout' per liter. De Numanspolder bevat 15-20 gram keukenzout per liter water. De hiervan ten Zuiden gelegen Torenstee polder is volgelopen met aanzienlijk minder zout wa ter, namelijk 5-10'gram keuken zout por liter, de Molenpolder be vat 3-5 gram. Het water in het gebied ten Oosten hiervan bevat 10-15, Nieuw-Bonaventura en de polders ten Westen van Puttershoek tot Heinenoord 5-10 en de overige polders ten Noorden van de lijn 's-Gravendeel-Puttershoek 3-5 gram keukenzout per liter. Overslag- en kwelwater heeft men gekregen in het Oudeland •an Strijen en in Mijnsheerenland ■an Moerkerken. IJselmonde De polders Meeuw-, Elft- en Zalmplaat zijn overstroomd met ater dat 10-15 gram keukenzout per liter water bevatte. De pol ders ten Oosten hiervan tot de Zuidpolder bevatten 5-10 gram; de Zuidpolder 3-5 gram keukenzout per liter. Vrede- en Jan Gerritse- polder en de polders ten Zuiden van Heerjansdam tussen de Maas de Lindtsedijk bevatten water dat op het moment van de mon- stername 1-3 gram keukenzout per liter water bevatte. De overi ge overstroomde gronden op het eiland Uselmonde bevatten min der dan 1 gram keukenzout per liter water. Eiland van Dordrecht Het water in de Oudedijksche- en Oude en Nieuwe Beer bevat 5-10 gram, in de Prinsepolder 3-5 gram, in de Biesbos 1-3 gram en in de overige polders minder dan 1 gram keukenzout per liter wa ter. De overige gronden in het ge bied Zuidelijk Zuid-Holland zjjn overstroomd met water, wat prac- tisch genomen, zoet genoemd kan worden. Ernstige toestand In vergelijking met de Inunda tie in 1944/'45 is de toestand thans veel ernstiger. Het eiland Dordt, IJselmonde en de Hoeksche Waard tot Numansdorp waren toen practisch zoet. Het Westen van de Hoeksche Waard en de polders op Voorne en Put ten waren toen geïnundeerd met water waarvan het zoutgehalte varlëerde tussen en 8 gram keu kenzout per liter. Aan de Noordkant van Flakkee bedroeg het zoutgehalte van het water 3-10 gram, in het midden 10-20 gram en in het Zuiden meer dan 20 gram keukenzout per li- HOESTPRIKKEL, KUCHEN SL'JM-OPLOSSEND (Adv. - Ing. Med.) HOE ZOUT IS HET ZEEWATER Zeewater is een zoutoplos sing, waarvan de samenstel ling uiteenloopt, al naar de zee, waaruit het water afkom stig is. Het totaal zoutgehalte van het Noordzeewater be draagt gemiddeld 34 gram per liter. Het zout bestaat voor ongeveer 80 uit keukenzout, zodat 27.2 gram daarvan per liter voorkomt. Verder komen per liter de volgende hoeveel heden voor: magnesiumchlori de 3.8 gr.; magnesiumsulfaat (bitter zout) 1.7 gr.; calcium sulfaat (gips) 1.3 gr. en ka liumsulfaat 0.9 gr. Het verschil in het zoutgehalte van het inundatiewater van 1944 en het overstromingswater van nu vindt zijn oorzaak in de omstan digheid dat bij de stormvloed van 31 Januari op 1 Februari het zou te zeewater veel en veel verder de zee- en rivierarmen is binnen gedrongen dan dit bij een normaal tij het geval is. Zoutgehalte van de grond Het onderzoek van het over stromingswater had tot doel een inzicht te krijgen welke zoutge halten van de grond ongeveer kunnen worden verwacht, mede om direct een globale schatting te kunnen maken van de benodigde hoeveelheid gips. Het tweede onderzoek is het be palen van het zoutgehalte van de grond. In de drooggekomen pol ders is dit aangevangen en komen de eerste cijfers reeds binnen. Of het zoutgehalte even hoog is als dat van het water wordt door verschillende factoren be paald en wel de tijdsduur van de overstroming, de begroeiing en de vochtigheidstoestand van de grond vóór de overstroming. Op grasland en op percelen waarop lucerne, klaver, spruitkool of koolzaad stond is het zoutge halte beduidend lager dan op on begroeide grond. Ook onigeploegde percelen komen in vele gevallen iets min der ongunstig voor de dag dan ge ploegde. Aangenomen kan worden dat daar waar het water geruime tyd op het land' heeft gestaan, het zoutgehalte van de grond vrijwel gelijk is aan dat van het water. Het zoutgehalte en de zwaarte van de grond bepalen de gewas- senkeuze. Daarom wordt dit' on derzoek op uitgebreide schaal verricht, zodra dit mogelijk is. En belden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Zaai een gewas weinig succes Het zout in de grond werkt op tweeërlei, wijze schadelijk. In de eerste plaats is het zo, dat de planten zout slechts verdragen. Hierbij speelt de plantensoort en het zoutgehalte een belangrijke roL Gewassenkeuze Weinig gevoelig voor zout is zo- mergerst. Daarop volgen suiker en voederbieten, waarvan evenwel bij goede aanslag een laag suiker gehalte en een matige houdbaar heid moet worden verwacht. Een bezwaar van bieten is dat deze veelal laat zijn, wat bij het rooien en rijden in de herfst veel gevaar voor structuurbederf oplevert, Vervolgens komt haver, terwyl zomertarwe van de zomergranen het meest gevoelig is. Lucerne en in wat mindere ma te klaver doen het ook nog bij een vrij hoog zoutgehalte. Op lichte gronden zullen hier en daar, n.1. bij lage zoutcyfers, vlas, uien en Flakkeese wortelen in aanmerking kunnen komen. Erw ten en bonen zijn zeer gevoelig voor zout, terwijl ook aardappelen in vele gevallen niet verbouwd kunnen worden. De gewassenkeuze zal aan de hand van het zoutonderzuek en de zwaarte van de grond van bedrijf tot bedrijf bekeken dienen te wor den. Hierover zal tijdig advies wor den gegeven. Indien enigszins mo gelijk zal steeds geadviseerd wor den een gewas te zaaien, en dit zal dan vaak zomergerst zijn, ook wanneer het zoutgehalte zo hoog is, dat weinig succes is te ver wachten. Ten eerste is niet te voorzien hoeveel regen nog zal vallen en daardoor daling van het zoutgehalte zal veroorzaken. Ten tweede is bedekking van de grond en beworteling van het grootste belang voor het herstel. Rust en gips Behalve schade aan de plant, veroorzaakt h.-t zout een -schei kundige omzetting in de grond. Keukenzout bevat behalve chloor, ook natrium, dat de kalk uit de - ook al is er te verwachten grond verdringt. De normale gezonde grond in dat gebied, een kalkklei, veran dert daardoor in een zieke grond, een natriumklei. Voor de genezing hiervan is langdurige rust en gips nodig. Wanneer een zoute grond droog komt is deze vaak mooi van struc tuur. Dit is echter slechts schijn. Zodra het zout voor een gedeelte naar de ondergrond is verdwenen, wordt de grond structuurloos. Dit gaat sneller en heftiger naarmate de grond zwaarder is. Het bewerken van zoute grond Zoute grond moet zo weinig mo gelijk en zo ondiep mogelijk wor den bewerkt. Zesveldseggen, tandensleep en cambridgerol zijn hiervoor de aan gewezen werktuigen. Zolang de grond nog zout is, is het nog goed mogelijk een behoorlijk zaaibed te maken. De moeilijkheden komen als het zout verdwenen is. Zoute grond moet niet te nat, maai- ook niet te droog worden bewerkt. Het juiste ogenblik steekt heel nauw. Het kan gebeu ren dat 's morgens de grond net goed is, maar 's avonds al te hard. Snel werken is dus geboden. Als het zaad maar behoorlijk bedekt ligt, kan men tevreden zijn. Tracht niet een te fijn zaaibed te maken, een te fyh zaaibed slaat gemakkelijk dicht; is de grond te grof dan krijgt men een slechte opkomst. Op zoute grond is hel juiste moment belangrijk en vaak zeer kort. De bemesting De fosforzuurbemesting dient normaal te worden gegeven, dus volgens de adviezen van het grondonderzoek voorzover men d/ heeft laten verrichten of an ders zoals men dit gewoon was te doen. De keuze van de fosfaatbe mesting heeft door het zoute wa ter geen wijziging ondergaan. Op d<_> kallbemestlng kan in vele I gevallen worden bezuinigd.' Het I kaiigchaitë zal meet of minder gestegen zyn door kalizouten uit vlekvrije koudlijm van CETA BEVER Manifest van Partijvoorzitters De datum nadert, waarop Am sterdam de heldhaftige staking van Februari 1941 herdenkt. .Te gelijkertijd vernemen wij uit de landen achter het IJzeren Gordijn het gruwelijk nieuws van de Chris ten. en Jodenvervolgingen. Wy, die behoren tot partijen van ver schillende richting, gevoelen de behoefte de bevolking van Amster dam er aan te herinneren, dat de staking van Februari 1941 een felle daad van protest is geweest tegen soortgelijke vernietiging van de vrijheid van godsdienst en een soortgelijk anti-semitisme als thans in de door communisten be heerste landen woedt. Geen dag gaat voorbij, waarop niet honderdtallen mensen van Christelijke en Joodse afkomst en uit de kring van anderen, die zich niet kunnen verenigen met het communistische regime, door een gat in het IJzeren Gordijn van het Oosten vluchten naar het vrije Westen. Zij laten have en goed in de steek. Honderdduizenden van hun lotgenoten blijven achter, ge folterd door de angst voor ver volging. onderdrukking en moord. In Februari 1941 richtten de Nederlandse vrijheidsgeest en ver draagzaamheid zich tegen de geestelijke dictatuur en het anti semitisme van nationaal-socialïs- tische huize. Wij richten ons thans met dezelfde kracht tegen het communistische schrikkelijke geweld en anti-semitisme, dat systematisch door de dictator in Moskou werd bevolen en aange wakkerd. Elk jaar opnieuw trachten de communisten in Nederland (de marionetten van Moskou) uit par- tijzuchtige overwegingen de her denking van de Februaristaking te misbruiken voor hun demago gische propaganda. Opnieuw trachten zij het te doen voorko men, alsof het heldhaftig verzet tijdens de bezetting een bij uit stek communistische zaak zou zijn geweest Ondergetekenden voe len zich gedrongen de Amster dammers er aan te herinneren, dat de strijd tegen de onderdruk ker en het protest tegen de mens onterende vervolging van velen van onze medeburgers, met name van de Joodse Nederlanders, ge schiedde ln gemeenschappelijk heid, over alle partij-politieke en levensbeschouwelijke grenzen heen. Wat ons. ménsen van verschil lende richting en levensovertui ging ook schelde, wy staan op de gemeenschappelijke bodem dei- geestelijke vrijheid en der politie ke democratie, welke haar stem pel heeft gedrukt op onze bescha ving. Minder dan ooit hebben de com munisten thans, nu hun bevelvoer ders in Moskou tot een zelfde vervolging van Christenen en Jo den opzwepen, het recht zich het monopolie van de herdenking der Februaristaking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de stakers van 1941 lyf en leven op het spel zetten. Zo lang dc communisten in Neder land zich niet openlyk keren te gen de gruwelen, die thans achter het IJzeren Gordjjn geschieden, vallen zij de stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zich buiten de zedelyke gemeen schap. V». .J. ANDREESSEN Voorzitter Katholieke Volks partij P. J. OUD Voorzitter Volksparty voor Vrijheid en Democratie J. SCHOUTEN Voorzitter Antirevolutionaire Partij H. \V. Til.ANUS Voorzitter Chrïstelijk-Histo- rische Party K. VORRINK Voorzitter Party van de Arbeid CH. L J. M. WELTER Voorzitter Katholieke Natio nale Partij y? V ny xDVRE KOFFIE? Adv. - Ing. Med.) het zeewater. Op percelen met meer dan 20% klei zal, daar waar zout water heeft gestaan, dit jaar een kali bemesting in het algemeen over bodig zijn. Voor gronden met minder dan 20% klei en op alle gronden die met minder zout water zijn over stroomd, zal met een matige be mesting kunnen worden volstaan, Hoogpercentige kalizouten ver dienen de voorkeur. De stikstofbemesting dient min stens normaal te zyn. By gronden met een slechte structuur zal de stikstof behoef te groter blijken dan normaal. Een gewas dat niet van het eind wil, kan met extra stik stof een eind worden gered. Kalk- salpeter en kalkammonsalpeter vormen op zoute gronden de aan gewezen stikstofmeststoffen. I Kans 59.7 Mill. Gisteravond om 8 uur was o liet Rampenfonds een bedrag f 59,7 millioen ingezameld. 20 tablettan 45 cl nu v van a T Yoorjaarsbeurs RIJKE VARIATIE VAN TEXTIELSOEDEREN De textielindustrie zal op de komende Voorjaarsbeurs, welke van 1726 Maart gehouden zal worden, wederom een belangrijke plaats innemen. Een 60-tal fabri kanten van garens, weefsels en confectie neemt aan deze expositie deel. Zij zullen beslag leggen op de Beatrix- en Irenehal, welke op zeer .aantrekkelijke wijze door de bekende ontwerper Martin Engel- an uit Parys is ingericht. Het aanbod zal een zeer geva rieerd karakter dragen, al zal het accent komen te liggen bij de ra yon. nylon, katoenen en linnen stoffen en de tricotage. Afgezien hiervan zijn er echter ook tal van exposanten met confectie, huis- houdgocüeren, meubel- en gordijn stoffen en vloerbedekking. Ook de garenspinners nemen een belang rijke plaats in de textielafdeling in Voorts kunnen nog worden ver meld bedrijfskleding, charmeuse, dekens, kousen, wollen stoffen, zakdoeken en nouveauté's. Even min zullen ontbreken de artikelen, welke thans op de markt worden aangeboden onder de naam „Ever- glaze". De textielafdeling zal wederom worden georganiseerd door de Stichting Nederlandse Textieljaar- beurs, in nauwe samenwerking met haar Belgische zusterorgani satie. de G.I.T.E.F. Aan deze grote textieldemonstratie zullen daarom behalve Nederlandse, ook enkele Belgische fabrikanten deelnemen. Een berg' ver dween De Gunung Batjak, een berg die ongeveer 5 kilometer van Gorang- Gareng in het Madiunse ligt, is volgens het dagblad „Nasional" thans verdwenen. Op de plaats waar eens de berg heeft gestaan, is een kom ont staan, die ongeveer 2 meter diep is en een oppervlakte heeft van ruim 1 hectare. ,,Het verdwyningsproces" heeft zich in een periode van ongeveer twee weken voltrokken. Op 23 Januari hoorde het dorpshoofd van Tapen, dat in de buurt van de berg bezig was zyn sawah te bewerken, een ontploffing die ge volgd werd door een aardschok. Op 24 Januari zag de bevolking dat een deel van de berg was inge stort. Langzamerhand verdwenen ook andere delen van de berg, tot- "at op 9 Februari een kom ont stond. Men vreest, dit in de kom ver giftige gassen zijn. CURASAO BEREIKTE HET MILLIOEN Als bewijs van het feit, dat nog steeds actie wordt gevoerd voor de inzameling van gelden voor het rampenfonds in Nederland moge gelden, dat op 19 Februari j.l. voor Curacao alleen reeds meer dan een millioen Ant. Cou rant bijeen was gebracht. Aruba, mede dank zij een gift van het bestuurscollege van 55.000 Ant. gulden (voor iedere Arubaan een gulden) overschreed de cf 300.000, zodat de Nederlandse Antillen thans een totaal hebben van cf 1.325.000; cf 20.000 hiervan is geschonken door Bonaire, dat is cf 4 per inwoner. Het millioen van Curacao werd volgemaakt doordat de Oranje vereniging cf 10.000 schonk, zijn de de jaarlijkse subsidie van het eilandgebied, BRUINISSE Provisorisch begraven op de vluchthaven Zijpe: Deurloo, Ie- man, oud 46 jaar. KORTÜENE Blok, Jan, geb. 25.9.66 te Kortgene, laatste adres: To- rendijl. 357; Boot, Lena, geb. te Kortgene, weduwe van Ni- colaas Poortvliet, laatste adres Torendyk 360; Blok, Adriana Pieternella, geb. 6.5.00 te Den Haag, laatste adres: Torendyk 357; Welleman, Gerard, geb 19.8.87 te Kortgene, laatste adi'es: Torendijk 375. OOSTERLAND Provisorische begraven oj de vluchthaven Zijpe: Hendrik- se, Jacob Adriaan, 5 jaar, laat ste adres: Oosterland. OUDE TONGE Geborgen: van Bergen, Ge- rardus, geb. 3.2.1865: de Boet Adriana Maria, geb. 24.8.32: de Boet, Adrianus. geb. 12.3.1872; Fris, Gerda, geb. 6.3.1948; Hol leman, Lena, geb. 13.12.21, echtgenote van Donkersloot Koert, Pieter. geb. 25.4.1885 Mulder, Klaasje, geb. 18.9.189C echtgenote van Osseweijei Koert, Willempje, geb. 21.9 1874, echtgenote van Van dei Veer Sluimer, Dina Lijdia, geb 31. 12.1884, echtgenote van de Gast van der Spaan, Aren, gel 21.7.1872; Tuns, Pieternella geb. 29.12.1876, echtgenote var Pollemans de Vos, Adrianus Pieter, geb. 30.4.1939; de Vos, Jannetje, geb. 28.10.1914, echt genote van Bruinse de Vos, Johannis, geb. 9.10.1941; Wil- lems. Cornelia, geb. 20.8.1865 echtgenote van Van Bergen. STAVEN ISSE GeïdentificeerdGoedege buuie, Hubrecht Mattheus Ka rel, geb. 7.5.03 te Stavenisse laatste adres: Oudelandsedrjk A 92. WOLPHAAKTSDUK Geborgen en geïdentificeerd de Leeuw, Oeertruida, geb. 11 9.00 te Wolphaartsdijk. wedu we van C. Kloosterman, laat ste adres: A 93. Kloosterman Marina Wilhelmina, geb. 2.10 41 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 93. ST. PHTIJPSLAND Aanvulling 3e verlieslijst geborgen te St. Annaland S riant. Jan Marinus, geb. 20 6.98 te Poortvliet, weduwnaai van C. de Graaff, laatste adres Zuiddijk 112. FIJNAART Geborgen: Verhagen, Johan na Hendrika Sophia, geb. 2.7.21 te Willemstad, laatste adres: D 242. Van Mourik, Cornells Johannes, geb. 30.7.51 te Fij- naart, laatste adres: D 161. HALSTEREN Van Meer, Leonardus Adri anus Hendrikus, geb. 10.7.50 te Halsteren, laatste adres: B 336. Roks, Johannes Cornells, geb. 15.1.32 te Halstei'en, laat ste adres: B 338. Roks, Corne lls, geb. 28.1.99 te Halsteren, echtgenoot van Petronella van Osta, laatste adres: B 338. Pau. lus, Cornelia Petronella Antoni geb. 5.11.49, laatste adres B 340 Paulus, Marinus, geb. 4.2.15 te Halsteren, echtgenoot vanPhi- lomena van Elzakker, laatste adres: B 340. OUDE TONGE Geborgen: Knops, Willem, geb. 4.9,38. STAVENISSE Geborgen: De Graaf, Cornelia geb. 8.3,77 te Stavenisse, echt genote van Jan Goedegebuure, laatste adres: Oudelandsedijk A 92. Wesdorp, Aaltje, geb. 25. 12.85 te Stavenisse, echtgenote van Willem Wielaard, laatste adres: Kerkstraat A 135. Goe- degebuure, Jan, geb. 26.9.68 te Stavenisse, echtgenoot van Cornelia de Graaf, laatste adres: Oudelandsedijk A 92 Stoutjesdijk, Wilhelmina. geb. 20.4.88 te Stavenisse, laatste adres: Wilhelminastraat A 252 VanOeveren. Johanna, geb. 5. 9.67 te Stavenisse, weduwe van Johannes Stoutjesdijk, laatste adres: Wilhelminastraat A 252. Steendijk, Cornelis Pieter, geb. 2.1.86 te Stavenisse, laatste adres: Kerkstraat A 362. Den Braber, Cornelis Leendert, geb 11.12.19 te Stavenisse, laatste adres: Kerkstraat A 348. Moer land, Leendert, geb. 22.12.85 te St. Philipsland, laatste adres: Kerkstraat A 349: Potappel. Pieter Jacob, geb. 3.7.14 te Stavenisse, laatste adres: Kerkstraat A 312 KORTGENE Aanvulling en rectificatie 6e lijst. Geborgen: Jacobs, Augus. tine, geb. 5.2.13, weduwe van Keysdeniers, laatste adres: To rendijk 117, DINTELOORD Geborgen en geïdentificeerd: De Bruin, Pieternella Adria na, geb, 4.3.1911, gehuwd met Mart, Janssen, laatste adres: C 57. HALSTEREN Geborgen en geïdentificeerd: De Eijzer, Elisabeth Maria, geb. 6.11.30; Maas, Cornelia Jo. hanna Maria, geb. 27.2.47 te Halsteren, laatste adres: B 304 HERRINGEN Begraven in de gemeente Dtrksland: Melissant, Tannetje geb. 12.8.83 te Herkingen, we duwe van Volaart, laatste adres: Battenoordseweg 264, KRUININGEN Geborgen; De Bel, Elias Cor nelis, geb. 9.5.36 te Kruiningen, laatste adres: Achterstraat 17. Rykse, Ferndmandus, geb. 23. 1.36 te 's-Heer Arendskerke, laatste adres: Grintweg 5. NIEUW-VOSSEMEER Geborgen en begraven in Steenbergen: Ooms, Jacobus, Adrianus Maria, geb. 10.7.35 te Nvv. Vossemeer, laatste adres: Kade 355. Ooms, Antonius Jo- sephus, geb. 11.8.93 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Ka de 355. van Someren, Joseph, geb. 23.9.45 te Nw. Vossemeer laatste adres: Pelsendjjk 325. STAVENISSE Geborgen: Hage, Elisabeth, geb. 31.7.22 te Stavenisse. laat ste adres: Buurtweg A 91. STEENBERGEN Geborgen en geïdentificeerd: Dekkers, Adrianus, geb. 28.1.90 Schuuibiers, Marinus Antoni us, geb. 30.1.25. TEXEL Begraven: Koopman, Jan, geb. 4.1.04 laatste adres: De Waal 42. WILLEMSTAD Geborgen en geïdentificeerd: Bos, Arie Balten, geb. 17.12.81. TEXEL Aanvulling en rectificatie 3e lyst: Begraven: IJska, Redmer geb. 25.4.96 laatste adres: De Waal 29. Kuip, Dirk, geb. 23. 11.16, laatste adres: de Koog 36. Dijk,er, Willem, geb. 14.12. 95 laatste adres: De Waal 58. Bernardus, Wieger, geb. 17.12. 18 laatste adres: De Waal 81. Aanvulling en rectificatie 4e lyst: Begraven, Walsweer, Sie- bren, geb. 17.4.1929, laatste adres: Eierland C 12. (Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandighe den, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mo- geiyk, dat een enkele wyzigmg achteraf noodzakelyk zal blij ken. Verzamel uw krachten MET Pleegzuster Bloedwijn Vier doden door ongelukken De 73-jarige J. M. uit Smilde stak aldaar nadat hy een autobus had laten passeren, de hoofdweg AssenMeppel over. juist voor een personenauto die achter de bus reed. De oude man werd enke le meters weggeslingerd en moest zwaa» gewond naar het ziekenhuis te Assen worden vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Zaterdagmorgen is op de rijks weg AssenMeppel een vrachtau to waarop een vlecsmachme werd j vervoerd tegen een boom gereden. Door de schok schoot de vleesma chine naar voren met het gevolg dat dc heer H. J. Rozendal uit Ulft in de cabine werd doodge drukt. Twee andere in de auto zittende personen werden ernstig gewond. De 59-jarige weduwe A. J. B. geraakte Zondagmorgen tijdens h.t instappen by de halte Kruis straat te Rotterdam bekneld tus sen de deur van een autobus. De chauffeur bemerkte hiervan niets en reed door. De vrouw viel en kwam onder de achterwielen te recht. Zij werd zeer ernstig ge wond en is. na aankomst in de Ma- riastichting aan de bekomen ver wondingen overleden. Bij Wilton-Fyenoord is de 61- jarige J. M. Twickler uit Gorin- chem getroffen door de laadbak van een dragline, waarvan een staaldraad brak. In het gemeente ziekenhuis is de man aan de ge volgen van zyn verwondingen overleden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4