r DE AARDAPPELEN EN HET WATER LEWENSTEIN Hulp DE VOETBALCOMPETITIE WERD WEER HERVAT 1 Pseudo-Spionnc NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE Woensdag 25 Februari 1953 Bij goede behandeling is nog veel te redden Grote hoeveelheden aardappelen z\jn by de watersnood verloren ge gaan. Daarnaast zyn er eveneens aanzienlijke partyen, die wel door het zoute water hebben geleden maar die niet zonder meer behoe ven te worden afgeschreven. Vooral in aardappelbewaarplaat sen zijn aardappelen aanwezig, die hun waarde nog niet hebben verloren. Aardappelbewaarplaa+sen In aardappelbewaarplaatsen kunnen zich aardappelen bevinden, die kortere of langere tijd in zout water hebben gestaan, maar die thans boven da waterspiegel zyn. Zeer in het algemeen kan hiervan worden gezegd, dat zij een be hoorlijke kans maken goed te zyn als zij maar snel worden gedroogd Zij moeten daarvoor zo gauw mo gelijk uit de bewaarplaatsen wor den gehaald: Kisten kunnen in de wind worden gezet, zakken en losgestorte knollen moeten als het enigszins mogelyk is met een ven tilator worden gedroogd. Hierbij dient men te bedenken, dat het onmogelijk is bij vorst een ventila tor te gebruiken om met buiten lucht te drogen en dat dit drogen geschieden kan in aardappelbe- waarplgatsen, maar ook in pak huizen of schuren met behulp van een los houten toevoerkanaal op de vloer en lattenroosters dwars daarop. De aardappelen in zakken moe ten worden omgezakt in wijdma- zige zakken .zoals gebruikt bij ex port. Bij de vloer kunnen tenslotte aardappelen aanwezig zijn, die twintig' dagen in brak water heb ben gezeten. Het behoeft geen be toog, dat zulke knollen zo mogelijk onmiddellijk geruimd moeten wor_ den, wil er nog iets van terecht komen. Over de houdbaarheid van deze aardappelen valt momenteel niets met zekerheid te zeggen, dus ook kan niet bij voorbaat wor den gezegd, dat zij hun houdbaar heid reeds hebben verloren. Als men deze aardappelen wil opslaan, moeten zij direct worden Op twee punten moet tenslotte nog worden gewezen: Aardappelen met grond drogen te langzaam. Dit is de reden, dat dergelijke aardappelen moeten worden afgespoeld. Ir. 't algemeen zit aan de consumptieaardappelen van 1952 meer grond dan aan do vroeger gerooide pootaardappelen van dat jaar. Vermenging van aardappelen die lang onder water hebben ge staan, met aardappelen, die slechts kort door het water te lijden heb ben gehad, moet najuurlyk zoveel mogelijk worden voorkomen. Kuilbewaring Vele kuilen zijn bloot gespoeld en vermoedelijk zal de inhoud ver volgens zijn bevroren. Het zou ons echter niet verwonderen, als de dieper gelegen knollen in ver schillende kuilen nog goed zjjn. Deze aardappelen moeten echter direct worden afgespoeld en met buitenlucht gedroogd. Houdbaarheid Uit de practijk is ons medege deeld, dat aardappelen, die door zout water zijn overspoeld, slecht houdbaar zijn. Deze ervaring zou zijn opgedaan bij 't overboord val len van zakken met aardappelen bij de verlading. De hierbedoeldc slechte houdbaarheid is tot dusver niet waargenomen in de door Dr. Mooi uitgevoerde proeven met zeewater bevattend 29 gr. zout per liter. Ook is zij niet gebleken bij de enkele waarnemingen, die wij in d practyk hebben kunnen doen of waarvan wij hebben gehoord. Mogelijk is de bovengenoemde practijkopvatting ontstaan, zo wordt in een circulaire van de stichting aardappelbewaring op gemerkt, doordat men in zee ge vallen aardappelen in zakken heeft laten staan by temperaturen hoger dan 10° C. Het is zeker, dat aardappelen, die met zout water in aanmerking zijn geweest min der goed drogen dan die, welke in zoet water hebben gelegen. De aardappelen in de zakken blijven dus lang nat en dan treedt bij ho gere temperatuur gemakkelijk natrot op. Waf te doen met pootaardappelen Herhaaldelijk wordt aan de Keuringsdienst gevraagd of de pootaardappelen, welke door zee water zijn overstroomd nog bruik baar zyn. By het droogvallen blykt, dat de aardappelen, welke in kiembakken zijn bewaard er op het oog gaaf uitzien. De Keuringsdienst heeft steeds geadviseerd deze poters voorlopig niet op te ruimen, doch de natte bakken lijdelijk op een behoorlijke winddroge plaats te zetten, zo dat <3e knollen zo vlug mogelijk opdrogen en daarna afwachten of ze spruiten gaan vormen. Het verdient bovendien aanbe veling enige bakken op een warme donkere plaats te zetten, teneinde de spruitvorming te bevorderen. Het vormen van spruiten geeft Abonneert u op dit blad echter niet voldoende waarborg, dat er normale planten uit voort komen. Medewerking van Keuringsdienst Teneinde in dit opzicht meer ze kerheid te verkrijgen stelt de Keu ringsdienst Zuid-Holland zich be schikbaar voor het verlenen van medewerking voorzover de be schikbare ruimte zulks toelaat monsters uit te poten in de kas. Onder gunstige omstandigheden kan ongeveer 4 ft 5 weken na het uitpoten een enigszins betrouw bare conclusie worden getrokken. Degene, welke monsters op bruikbaarheid wenst te laten on derzoeken kan zich in verbinding stellen met de in zyn omgeving gevestigde Hoofdcontróleur en/of Controleur. Voorzover het coöperatieve of daarmede gelijk te stellen bewaar plaatsen betreft kan dit het beste geschieden in overleg met de be heerders der bewaarplaats. T.a.v. de in kuilen bewaarde pootaardappelen zijn wy minder optimistisch gestemd. Degenen, welke voor eigen ge bruik bestemd pootgoed In de kuil bewaren, kunnen het risico van voorlopig afwachten wellicht ne men. Doch de houders van voor verkoop bestemde pootaardappe len. welke in het water hebben gezeten adviseren wy deze zo spoedig mogelyk voor consump tie of veevoeder op te ruimen. De kans, dat dergelijke partijen voor aflevering mei certificaat en plombe kunnen worden afgeleverd moet vrywed als uitgesloten wor den geacht. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze Jan-Walter W, P. J. Goosens H. E. Goosens- Verhagen Pieter Jaap Oud-Beijerland, 24 Februari 1953 Havendam 8 Op 5 Maart 1953 hopen G. J. Bol en D. Bol-Batenburg de dag te herdenken, dat zij vóór 50 jaar in het hu welijk traden Hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen Numansdorp, Febr. 1953 Tuindorp 19 Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mej. Jannigje v. d. Sjjde- van Rietschoten in de ouderdom van 70 jaar en 7 maanden Uit aller naam Fam. C. v. d. Sijde Numansdorp. 24 Febr. 1953 Heden overleed zacht en kalm onze zorgzame Man, Vader, Behuwd-, Groot-, Overgrootvader en Oom de Heer Jacob Ha velaar in de ouderdom van ruim 82 jaar Numansdorp. 22 Febr 1953 Uit aller naam Wed. M. Havelaar- Goudswaara De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 25 Februari a.s. op de Al- gem. Begraafplaats te Numansdorp. Vertrek •an het sterfhuis 2 uur Heden is plotseling van ons heengegaan myn geliefde Man en onze zorgzame Vader en Grootvader Adrianus Wejjers in de ouderdom van 76 jaar Klaaswaal, C. Weijers-Andeweg Rotterdam, Ph. Visser D. G. Weijers M. Weyers- Doomhein J. G. Weyers J. Weijers-Ouwens Philip en Adri Klaaswaal, 24 Febr. '53 Molendijk 9 Corr.-adres: Christiaan de Wetstraat 56A, Rot terdam De teraardebestelling zal plaats hebben Vrij dag 27 Febr. a.s. te ca. 1.30 uur op de Zuider begraafplaats te Rot terdam Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van onze gelief de Man en Vader de Heer Cornelis van der Stel betuigen wij onze harte lijke dank. Inzonderheid onze dank aan Dr. P. J. L. de Wit en Zr. G. Kastelein voor de zorgvolle behande ling en liefderijke verple ging- Mevr. de Wed. A. v. d. Stel-Hitzert D. J. v. d. Stel en Verloofde J. v. d. Stel en familie Geervliet, Febr. 1953 Barakken A 43 Maandag 2 Maart worden de lessen van de Landbouwhuishoudschool te Klaaswaal hervat De directrice. E. H. MENSINK Voor de zeer vele en har telijke bewijzen van be langstelling en medeleven ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden I van mijn geliefde Vrouw, onze lieve zoi-gzame Moe- j der, Behuwd- en Groot- j moeder LENA BLAAK geb. v. d. Hoeven betuigen wij onze óprech te dank. Onze bijzondere dank aan Dr. M. P. Doren bos en Zr. Van Schouwen voor de liefdevolle behan deling en verpleging aan haar bewezen. Üit aller naam J. BLAAK NAAIMACHINES MATHENESSERPLEIN 20 ROTTERDAM TEL. 38094 Staat voor U klaar voor het in orde brengen van Uw naaimachine die geleden heeft door waterschade Bij aankoop van een nieuwe naaimachine, regelen we de betaling gaarne met U Aangespoe'd haul Ie Klundeti Zyn geborgen enige par tijen buitenlands gezaagd hout, parkoenpalen, boom- palen en afrastenngshout. Zij, die menen hierop aan spraak te kunnen maken, dienen zich terstond in verbinding te stellen met de Burgemeester. De teruggave vindt ~>l?ats Nieuw-Beijerland Febr. '03 MaaIt Gevraagd met 1 Mei een Knechi-aibeider Huis beschikbaar bij P. DEN HARTIGH, Dansers- weg 5, Klaaswaal De Burgemeester van Klundert Gevraagd in gezin met 5 kinderen een voor de dag die de moeder kan vervangen. Dienstbode aanwezig. Br. onder letter H, hulppostkantoor Zuid- Beijerland Vermist met de waters nood zwartbonte Koe oormerk 1601 en een brandmerk in de linker hoorn. FL. BOS, Schuring- sehavenkade 12, Numans dorp Abonneert u op dit blad Zaterdagafdeling Daar Moordrecht met 2-1 van Overmaas won, staat 'rmtstge- noemde met 4 uit 11 onderaan, zodat' Slikkerveer met 13 uit 13 voorlopig wel veilig is. Een bittere pil Fraaie overwinningen van Slikkerveer, Rhoon en S.H.O. Precies drie weken na de ramp. die onze goede streek trof, hebben verschillende clubs op de eilanden weer de moed gehad te gaan voetballen. Moed, ja inderdaad moed. Want overal zijn de sporen van de barre watervloed nog vers. Er zijn nog talloos velen die zonder enig bezit zijn en die zich realiseren, dat ze weer van de grond af aan moeten beginnen. Maar zij be ginnen en blijven niet bij de pakken neerzitten. Energiek en vastberaden gaan ze aan het werk. Zeker, het gaat dikwijls ge paard met vele treurige ervaringen. Maar daarnaast zijn er ook prettige gewaarwordingen n.l. dat overig Nederland ons uit de geteisterde gebieden niet vergeet. Dat er te midden van alle ruïnes, die we de afgelopen dagen nog eens weer zagen, toch tijd en lust was om naar een sportveld te gaan, bewijst dat de geestkracht van de mensen niet gebroken is. Laat daarom de sportwereld er voor zorgen, dat al degenen die behoefte gevoelen aan verstrooi ing, deze op de sportvelden kun nen vinden. Nu meer dan ooit, hebben de sportverenigingen een maatschappelijke functie te ver vullen. Wc vragen in onderstaande be schouwing de aandacht voor de fraaie overwinningen van Slikker veer en Rhoon en de jammerlijke nederlaag, die zowel Poortugaal PFC als WCR leed. Verder voor de grote overwinning die SHO op NSW behaalde. Ook RVVH, dat evenals Slikkerveer en NSW gro te schade heeft geleden, kwam weer binnen de lijnen en een grote overwinning was er het resultaat van. Mooie overwinning Slikker-veer had tegen CKC voor do rust steeds het beste van het spel. De combinaties sloten als een bus en de thuisclub werd danig in het nauw gebracht. Holleman opende de score en Ver hoeven voegde daar twee voltref fers aan toe 0-3. Direct na de rust liep een CKC-er doelman Van Vugt een bal uit zyn handen en even later moest Verhoeven tot overmaat van ramp, hinkend het veld verlaten. De thuisclub die haar kans rook ging er nog een schepje opleggen. De verdediging van Slikkerveer behoefde echter sic. 3 eenmaal te capituleren ei zodoende sleepten de roodbaadjes twee kostbare punten in de wacht. PFC speelde de belangrijke uit wedstrijd tegen Hillegersberg en verloor met 3-1 'L Gevolg van de ze nederlaag is, dat de'Geervhe- ters hun voorsprong kwijt zijn. Zc delen nu met Hillegersberg in 4 F de le plaats. Beide hebben 14 uit 10. Ook Poortugaal had een onge lukkige dag. Want dc geelzwarten verloren met het enige doelpunt van GLZ. Het is nu maar afwach ten of De Herder c.s. zich tijdig zullen herstellen om over enkele weken weer de leiding in hun af deling te kunnen nemen. In .e le klasse A van de Afd. R'dam is de belangrijke wedstrijd tussen DOK en DI-JS met 1-2 ten voordele van laatstgenoemde ge ëindigd. De Schiedammers hebben nu 14 uit 9, DOK 10 ..It 9 en Pro- gres, die flink komt opzetten 13 uit 9. Hekelingen is met 12 uit 9 een goede derde en als de rood- witten de gevolgen van dccate- strophe goed te boven zijn geko men, dan zullen ze nog een be langrijke rol spelen in de strijd om de le plaats. In 1 B wordt deze plaats muur vast bezet door Zuiderster, die haar inige concurrent LMO met 2-0 klopte. In de onderste regio nen van deze afdeling is er weinig veranderd. In de 3e klasse verloor WCR met 2-4 van Sunnsc. De thuisclub had twee invallers voor Bresser en Van Opstal, die bij de waters nood hun voetbaluitrusting heb ben verloren. Het is dan Zaterdag j.l. zover gekomen, dat buiten de door de watersnood getroffen plaatsen voor de competitie gespeeld is. Zelfs zijn er enkele clubs in het veld geweest dis niet zonder scha de door de vloedgolf heen geko men zyn. Zo RVVH, die grote club in Rid derkerk, wier terrein ook hele maal onder water gestaan heeft, hetgeen de club enkele honderden guldens schade heeft berokkend. Met de geestkracht, de Ridderker kers eigen, hebben ze zich echter door de moeilijkheden heen weten te slaan en zo stond Zaterdag een volledig RVVH in Dordt aangetre den tegen Oranje Wit. Voor dc rust was het een heel aardige wedstrijd, waarin do bezoekers domine.erden. Dat vond zijn resul taat in een kleine, maar ruim schoots verdiende voorsproong van 2-3. Na de hervatting tracht te Oranje Wit het spel te force ren. hetgeen de club op twee strafschoppen kwam te staan. RV VH overspeelde in deze periode zijn tegenpartij geheel en won tenslotte met 2-7. Met 1 punt int 13 wedstrijden staat Oranje Wit muui-vast op de onderste plaats in 3 B., zodat SSS, dat 6 uit 10 heeft, het straks, als de clubs uit' de Hoeksche Waard weer voor de competitie gaan --pelen, rustig aan kan doen. RVVH blijft met 15 uit 12 nog aanspraak doen gelden op de lc plaats, temeer nu WGZ en Zwa luwen zo vriendelijk waren om te gen elkaar gelijk te spelen (1-1). Gunstig resultaat Dit resultaat was eveneens gun stig voor NSW, dal als het de drie achtei-stallige .wedstrijden wint, een voorsprong krijgt van 4 punten. Maar zover is het nog niet. Dc Numansdorpse ploeg speeld: Zaterdag j.l. in Oud- Beijer'.and tegen SHO een offer wedstrijd. Dat NSW nu al weer in staat is om te spelen is op zich zelf al een'hele prestatie. Want in de strijd tegen het water hebben ook dc voetballers gevochten als leeuwen. Wethouder v. d. Vulden die in de bange urm de leiding had. zal zeker de grote steun van de NSVV-ers met dankbaarheid gedenken. In het voorste gelid stonden mensen als voorzitter Viskil, Groeneweg en Niemants- verdriet, figuren die ook in het sportleven een vooraanstaande plaats innemen. Maar ook de an dere NSVV-ers hebben zich van hun beste zjjde doen kennen. He laas moesten enkele getrouwen in de woedende elementen hun meerdere erkennen N.S.V.V. richt zich op Met de steun o.a. van Quick Boys, is NSW zich aan het op richten en Zaterdag kon de Nu mansdorpse club een bedrag van f 211.41 overhandigd worden, f 200.85 hadden de Beijerlandse voetballiefhebbers aan kijkgeld geofferd en Goof van de fietsen stalling, voegde bij dit bedrag nog eens f 10,56 zijnde de opbrengst van het stallen der fietsen. Overigens was het dc spelers van NSW aan te zien dat ze bar re dagen achter, de rug hadden. Hun spel, anders vinnig, snel en doortastend was nu mat en traag. Wel bespeurden we dat de geest kracht niet gebroken was, want de ploeg hield vol tot het laatste fluitsignaal. Het spelverloop Kort na. het begin gaf Benne- kom de thuisclub op fraaie wijze de leiding en hoewel NSW daar na een licht overwicht uitoefende duurde het toch een half uur eer Reedijk na veel heen en weer ge- trap de stand gelijk kon maken. De aanvallen van SHO mochten dan minder in aantal zijn. ze wa ren buitengewoon gevaarlijk. Keer op keer brak Schipper door de verdediging van NSW heen en dat daaruit geen doelpunten voortkwamen, was niet zijn schuld. Beide ploegen hadden wei nig geluk, want op soms onbegrij pelijke wijze ontkwamen beide doelen enkele malen aan doorbo ring. Een tiental minuten voor de rust echter kwam de doelpunten- fabricage by SHO ineens op hoog niveau, want bmnen twee minu ten, werd de stand van 1-1 op 5-1 gebracht. Schipper nam er daar zelf twee fraaie van voor zijn re kening. Na de hervatting' direct een fraaie kopbal van Schipper uit een voorzet van Bliek en het was 6-1. Via een onnozel doelpunt en een zeer mooie goal werd het 8-1. waarna NSW nog tot 8-3 kon in lopen. Voor beide partijen was het een uitstekende oefengelegenheid cn als zodanig heeft de wedstrijd ten volle aan haar doel beantwoord. Positie verbeterd Intussen is de positie van SHO in de competitie ook iets gunsti ger geworden door dc 2-2. waar mede Hoogvliet tegen Unicum ge noegen morst nemen. TOGR won met grote moeite van Spirit, het werd 2-3. TOGR heeft nu 17 uit 11, Hoogvliet 16 uil 12 en SHO 10 uit S. In de 4e klasse D is Heerjans- dam aangetreden tegen Ameide. Deze clubs bleken nogal op stoot en het einde kwam met 4-4. Heer- jansdam blijft aan de kop met 19 uit 12, terwijl haar concurrent V VE er 14 uit 10 heeft. In de le klas der Afd. Rotter dam gaat MFB door met het ver zamelen van punten. Zaterdag won deze club met 0-3 van Zwa luwen en kwam daardoor op 7,2 uit 13 ZBVH volgt met 18 uit 11 en Spijkenisse met 17 uit 10. Mooie overwinning In de 2e klasse verrichtte Rhoon een uitstekende prestatie door in Maasland met 0-3 van MW '27 te winnen. De bezoekers hadden bo vendien een viertal invallers, wel een bewijs dat Rhoon een prima wedstrijd gespeeld heeft. Bij Groen WitSlikkerveer v^as er minder animo en de bezoe kers wonnen op hun gemak met 2-7. Junioren Rhoon aDoto a 1-4. SCHAKEN EN DAMMEN Schaak- en Damvereniging „Ons Genoegen'' Oud-Beijerland daan van de zaak ten behoeve van A. Kerger en C. J. Kerger, die de ze voortzetten in een vennoot schap onder firma onder de naam Technisch Bureau A. Kerger en Zoon. Uit de Velo Waschmachine Maatschappij N.V. t. Barendrecht is de directeur C. M. Bosch ultgc- BURGERLIJKE STAND Heerjausdam. Geboren: Corne lis I., z. v. W. van Rijswijk en T. A. v. d. Berg: Lena, v. A. J. Kruithof en P. W. van der Bom; Adrianus F. z. v. F. A. Plaizier en C. H. I. Heyboer; Cornelia J,, d, v. J. de Ruiter en B. A. Tactor; .Tan netje d. v. J. Willemstein en M. Kooiman. Overleden: M. van Vuren, 66 j. echtg. van L. C. van Gameren. Barendrecht, Januari 1953. Ge boren: Leendert S. H. A., z. v. C. L. Brouwer en N. Blokland: Maar. ten. z. v. A. Hooimeijer en G. den Otter; Cornelia N., d. v. J. van dei- Voorden en N. Verheij; Agathc C., d. v, C. Gulden en A. Kraaijeveld; Albert, z. v. P. van Opstal en W. van Gameren; Maaike A., d. v. G. I C. Mtllenaar en W. Dorsman: An- I thonia, d. v. G. C. Millenaar en W. Dorsman: Jan, z. v. N. van der I Ent en P. Dorsman: Cornelis J., De Maandag in „Barona" ge-z. v. C. W. van Prooijen en W. L. speelde schaak- en dampartijen van Noort: Willem, z. v. C. Noo- hadden de volgende uitslagen: I tenboom en M. van der Jagt: An- Afdeiing schaken: nagekomen 1 dries, z. v. N. den Otter en J. W. uitslagen van 16 Februari voor de Gouw; Alice F., d. v. P. Wulffraat bordenbezetting: D. van DijkA. en M. Swiers. Booman 1-0; F. RoskamB. Tuk Overleden: P. van Hengel, 70 j., li-V»; voor de competitie op 23 echtgenoot van E. van der Bruin Februari: B. Schipper Hzn F. M. Veldhoen, 67 j., echtgenote Roskam 0-1' B. TukA. Booman van W. Romein A. de Hon, 71 j. 1-0: vriedschappelijk: J. Schipper weduwe van C. H. Spiering. Hz.J. Maten 1-0: A. P. van Ondertrouwd: P. A. Jiskoot, 5S BellenD. van Dijk 1;0: A. P. van BellenD. van Dijk 0-1R. Vrij D. A. Veiwelde L-V: R. Huisman --J. Wols 1-0; J. Wols—J. de Vlieger 1-0. Afdeling dammen: voor de bor denbezetting. A. KraakJ. Bree-1 vaart 0-2; A. BestebreurJ.l Schipper Jzn. 2-0; L. PorsF. I Prins 1-1: A. KraakA. van Dijk j 0-2: A. KraakL. Pors 0-2: W. van KuykA. Stolk 2-0; J. Waar denburgD. Schipper Jzn. 0-2; F. PrinsH. van Egraond afgebr. j. en J. L. Blok, 49 j.; J. Visser, 55 j. en N. van der Plas. 50 j. Getrouwd: B. Brouwer. 31 j. en J. E. Visser. 31 j.; J. Molenaar, 22 j. en J. van der Spaa, 22 j.; P. C. Jongenotter, 23 j. en A. Gouw, 21 j.; P. T. Punt, 23 j. en L. L. de Bruin, IS j.; H. Kanis, 22 j. en R. de Haan, 18 j. VEILINGBERICHTEN BARENDRECHT, '0 Febr. '53. Andijvie 87: boerenkool 2534; krolt 113; rodekool 716; ge lekool 7—14: groenekool 1935; waspeen 17—20; winterpeen 12 16: prei 6670; rabarber 5458; Kerger en Zoon tc Slikkerveer is selderij 913; spruiten A I 54 de eigenaar A. Kerger overleden. 60; B I 50—56; aanvoer spruiten Zijn erven zyn mevr. de Wed. T. 62.000 kg.; uien 32—48; witlof I Kerger-v&n Meerendonk. mevr. 49—61; II 10—52: veldsla 2.90 W. F. van dei Houwen-KergeiA. 3.60; knolselderij 31—54; goudrei- kerger, C. J. Kerger, mevr. T. A. nette A 26—30: B 23—26; C 18 Dyksman-KergeiDe erven mevr. 20; h.h. de Wed. T. Kerger-van Meeren- 31—: donk, mevr. W. F. van der Hou- present wen-Kerger en mevr. T. A. Djjks- -7J man-Kerger hebben afstand ge- 34. HANDELSREGISTER Van het loodgietersbedrijf Feuilleton door P.J. van Gelder Roerloos lag Ricoohct tussen de brede bladeren van de rabarber. Onbehagelijk kil voelde hij zich op de vochtige grond. 1-Iy kleumde van kou. Leuke bedoening, zouden ze de hele grap van vannacht nóg eens beleven. Wie weet met welk pover resultaat. En dan zeker morgenavond wéér zo'n recon structie. Nou, dan bedankte hij stichtelijk. Kon hij zich zeker hele maal een dodelijke ziekte op 't lijf halen. Hjj voelde eens naar dc gerepa reerde draad. Die Jag er nog. Waar zou Son ja zitten? Die was nu ook in 'l complot gehaald, maai' geen yan allen mochten ze iets van elkaar weten. Met welke rol zouden ze haar opgescheept hebben Als zc maar geen gevaar liep. Als ze maar niet in handen van die Hij hield opeens op met denken. In de verte by de villa verscheen licht. Tegen elk uitdrukkelijk be vel in. Dat kwam met uit één van de kamers, daar was het stipje te klein voor. Nee, het bewoog. Dat moest wat anders zyn. Een lamp buitenshuis. Een zaklantaren! Krampachtig richtte hij zich op, trachtte te zien wat daar gebeur de. Want .nu klopte er niets meer van al dc orders, die de commis- zo uit ten treuro herhaald 3 ^saris zo uit had. Geen liclit, geen enkel vlam metje, geen lucifer, geen sigaret mocht er gebruikt worden, En daar danste net als afgelopen nacht onverstoorbaar de helle streep van een sterke zakbatterij door het duister. Dus iemand anders doorkruiste de reconstructie. Wist iedereen wol, wat er ge beuren moest, in dèt geval? .Op post blyven, of de indringer te lijf gaan Wie dwaalde daar door zyn tuin Op handen cn voeten bewoog hij zich in de richting van het ver dachte schijnsel. Aanvallen mocht hij in geen geval. Als een onhoor bare schim sloop hy nader. Als hij zich nu maar niet bloot gaf. De onbekende bewoog zich ken nelijk in een andere richting. Dui delijk zwierf de lichtbundel heen cn wce-r over het nog slijkcrige pad. dat via dc rozenperken naar de vijver voerde, De adem slokte de schrijver in de keel. Het zelfde pad als van nachtde zaklantarenhet licht Wie speelde die rol? Wat wilden die smerissen? Hadden ze hem soms met opzet de tuin ingestuurd, om te kijken hoe hij hierop reageerde? Onwillekeurig' streek hij met dc hand door z'n haren. Dus daarom mocht hij niets weten van de an deren. Dat was dus de reden van al die geheimzinnigheid. Reconstructie noemden ze dal: Hy spuwde resoluut op de vaag zichtbare grond. Reconstructie. En daar liep dus de geheimzinnige, waarnaar ze nog zochten. Compleet natuurlijk, met knuppel en zaklantaren. Een spotlach krulde er om z'n loppen. De moordenaar in de tuin Neen, als ze hèm wilden vangen moesten ze vroeger opstaan: Voorzichtig voortschuifelend achtervolgde hij onhoorbaar de rustig vciderstappende gestalte. De onverwachte rauwe kreet deed hein ineenkrimpen van schrik. Ook de gil. die daar zo wreed de nachtelijke stilte ver scheurde hoorde hier thuis in het drama. Daar achter, op de plek waar afgelopen nacht de gevaar lijke vechtpartij beslecht was, slaakte iemand ook nu weer een zelfde geluid. Tegelijk zwaaide ook de lichtbundel van het geheimzin nige licht koers naar de kant, waar die menselijke roepstem van daan kwam. Ricochet volgde het schijnsel op enige afstand. Er zou dus weer een menselijk lichaam op het gras gevonden moeten worden. Een be wusteloze vrouw. De vent zou haar oppakken en wegdragen. 1' Histoire se repète. Enfin, als de commissaris er lol in had. Wie speelden die rollen? Hij bereikte de plek des onheils. Weer zag hy de lichtbundel rond tasten over een vormeloze hoop. Kunstig! Je zou zweren, dat er een ooggetuige aan liet werk ge weest was. Wie lag daar? Wie deed daar dienst als vormeloze hoop bjjcepgeboni De onbekende stapte er met trage stap op af, de zoekende stralen speelden over de roerloze gestalte. Weer bukte de man zich over de roerloze gestalte. Weer bukte de man zlc'.i over de vrouw. Alhoewel hij die drie woorden ■erwachtte, sneden zc hem toch door zijn ziel. Een onzichtbare hand beroerde iets binnen in zijn hart. 't Gemompel was welhaast onverstaanbaar, maar dit kón niet missen. Te zeker was hy van z'n zaak, toen die ondoorgrondelijke figuur de klanken uitstootte. „Mn hemel... Sonja Wat betekende toch die letter lijke herhaling Wat schoten ze or mee op En wie lag daar op de plaats van Anna Mathilde Sonja De tanden diep in z'n onderlip verbeet hij z'n ongerustheid. Daar probeerde die kerel haar op te beuren. Ha, dat lukte hem zo maar niet. Dat moot je meer gedaan hebben, wil je d'r niet laten vallen, meneer de moordenaar Het lag Ie» Al PE So Dpesb, jaaat M mst lantai vracl maal kant La lende 9 zwaaide het schijnsel van de lamp over de struiken. Het was hier heel donker. De zware bomen hiel den met hun dichte bladerdek het maanlicht zorgvuldig buitengeslo ten. Geen plukje van de sterren hemel viel meer te onderscheiden. ..Hoooooo" Een rilling rolde over zijn rug. Hol spookte het gruwelijke geluid door do angstaanjagende duister nis. De heks was op haar post „Hooooooo,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3