BARENDRECHT HEEFT VOOR 1953 GROTE PLANNEN Vragen in de raad over maat regelen tijdens de rampnacht Chefarine 4 Jaarvergadering veiling Barendreclit Ruim f 10.000 voor Rampenfonds Goederen uit België voor Geervliet en Heenvliet Abonneert u op dit blad NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE Woëns3ag 25 EeKrirar" T9)T3 De gemeenteraadsvergadering te Barendrecht, die Donderdag avond gehouden werd, nam lange tijd in beslag. Tijdens deze verga dering werden n.l. de gemeente begroting en de begroting van het waterleidingbedrijf voor 1958 be handeld. Tevens werden er vragen gesteld aangaande de waarschu wing van en door het gemeente bestuur, tijdens de watersnood. Waterleidingbedrijf Bij de behandeling van de be groting van het waterleidingbe drijf beantwoordde wethouder Van Duyn enige vragen, met betrek king tot dit bedrijf, door de heer Dekker in een vorige vergadei-ing gesteld. Spreker merkte op, dat in de hoge kosten van het slaan dei- pompen, waarover de heer Dekker sprak, de kosten van de verschil lende materialen en machines be grepen zijn. De kosten liggen, al les inbegrepen, onder de f 180.000 We hebben nu een bedrijf, dat er wezen mag, aldus wethouder Van Duyn. Op een vraag van de heer Huy- gen antwoordde wethouder Van Duyn, dat het buizenstelsel dei- waterleiding, hoewel dit dateert van 1912, zich in vrij goede staat bevindt. Lekkages, die soms voor komen. zijn vooral te wijten aan het zware verkeer. De heer Huygen informeerde verder naar de overeenkomst met de gemeente Heerjansdam. Hij zei- de het billijk te achten, dat ook Heerjansdam bijdraagt in de ver hoogde kosten. Wethouder Van Duyn zei de hierop, dat hierover reeds contact is opgenomen het contract met Heerjansdam loopt tot 1961. Ook de heer Rietdijk vond het onbillijk, dat, terwijl het waterleidingbedrijf met verlies werkt, Heerjansdam hetzelfde ta rief blijft betalen. Hij vroeg zich af, of het standpunt van Heerjans dam in deze wel billijk is. Wethou der Van Duyn was het hiermede eens, doch hij zeide eerst dan aan leiding te zien, deze zaak op te nemen, als het waterleidingbedrijf meerdere malen met verlies zou werken. De begroting werd hier na m.a.s. vastgesteld. Gemeentebegroting Hierna wam de gemeente-be groting in behandeling. B. en W. legden de raad voorstellen voor, welke in de loon van het jaar zul len worden uitgevoerd, althans, indien de bijzondere omstandighe den zulks niet zullen verhinderen. Deze voorstellen luiden le. Aanleg van een persleiding van dp riolering naar de Oude Maas. 2e. Riolering en verbetering van de le Barendrechtseweg. 3e. Aanleg waterleiding voor de buurtschap Koedood. 4e. Bouwrijp maken van een ge deelte van de aangekochte grond aan de 2e Barendrechtseweg. 5e. Verbouw van de oude open bare lagere school tot gymna stieklokaal; verbouw van het oude schoolhuis tot woning voor de fit ter van het waterleidingbedrijf. 6e. Verbouw raadhuis 7e. Aanleg sportterrein. 8e. Stichting van een badhuis. 9e. Aanmerkelijke verbetering van de verlichting. De heer Dekker drong aan op spoed met de riolering en verbete ring van de le Barendrechtseweg, de aanleg van een persleiding van de riolering naar de Oude Maas, de aanleg van de waterleiding aan de Koedood en aanleg van sport terreinen. De heer Van Helden was van mening, dat de Technische Dienst overbelast is. Er is gebrek aan ruimte in het gemeentehuis, zo zeide spr. en daardoor stagneert het werk van de Technische Dienst Hij gaf daarom in overweging een derde wethouder te benoemen of een commissie van bijstand of openbai-e werken te benoemen. Hij vond, dat wat betreft de vuilnis ophaaldienst overleg en samen werking moet worden gezocht met andere gemeenten. Voorts was hij de mening toegedaan, dat voor het probleem van de plaats der sport velden een oplossing zou kunnen worden gezocht, door deze aan te leggen op gronden, gelegen bij de Oude Maas, waarmede de heer Huygen het eens was. Daar zou ook, in samenwerking met Heer jansdam, voor een bad- en zwem- gelegenheid kunnen worden ge zorgd. Tenslotte wees spreker op de noodzakelijke uitbreiding en verbetering van de begraafplaats. De heer Rietdijk vroeg, hoe groot de woningnood in de ge meente thans is en welkt} stappen zijn genomen tot het bouwrijp ma ken van grond. Spreker bepleitte verder verbetering van de Bak- kersdijk en de Camisseweg, het aanleggen van speelplaatsen en liet aanbrengen van zandbakken t.b.v. de jeugd. Verder was hij voor aanschaffing van uniforme vuilnisemmers. Evenals de heer Van Helden achtte hij uitbreiding van de Technische Dienst noodza kelijk. Dc heer Viskil achtte het nodig, op de le, 2e en 3e Barendrechtse weg een witte band aan te bren gen, ter beveiliging van het ver keer. Tegenover de bouw van een l badhuis zeide spr. sceptisch te staan, terwijl hij aandrong op spoed, wat betreft het aanleggen van sportvelden. Wethouder Niemantsverdriet zeide op een vraag van de heer Van Helden, dat, wanneer het ont werp van de Commissie Oud wer kelijkheid wordt, dit voor de ge meente Barendrecht een geldelijk voordeel van plm. f 30.000 zal op leveren. De le Barendrechtseweg heeft de aandacht van B. en W. De persleiding en de riolering ziet het college als een levensbelang voor de gemeente. Spreker zeide te gevoelen voor het plan, de sportvelden aan te leggen op de terreinen bij de Oude Maas. De uitbreiding en de verbetering van de begraafplaats heeft de aan dacht van B. en W. In 1952 werd de particuliere woningbouw zo veel mogelijk bevorderd. De z.g. driehoek bij de 2e Barendrechtse weg wordt bouwrijp gemaakt. Als we 100 woningen hadden, aldus wethouder Niemantsverdriet zou de woningnood practisch gelenigd zijn. De verbetering van de Bak- kersdijk en de Carnisseweg wacht op beslissingen van de betrokken polderlichamen. Spreker gevoelde er voor, een commissie van Open bare Werken uit de raad te be noemen. Wethouder Van Duyn kwam nog terug op de woningbouw. Hij voerde aan, dat er een aanvang kan worden gemaakt met de bouw van 7 woningwetwoningen en 6 duplexwoningen. Ook zeide hij nog, dat men, zodra het weer gun stig is, met het aanleggen van de waterleiding naar de Koedood kan beginnen. Na nog enige besprekingen werd de gemeente begroting z.h.s. vastgesteld. Maatregelen tijdens stormnacht Tijdens deze vergadering wer den verschillende vragen gesteld betreffende de houding van B. en W. tijdens de rampnacht, vooral wat betreft het waarschuwen van verschillende lichamen en perso- Zo vroeg de heer Viskil, wat het college van B. en W. heeft gedaan tijdens de ramp, en wat er is ge daan ter beveiliging en verster king van de zwakke plekken in de Achterzeedijk. Ook de heer Huy gen stelde in deze geest enige vra gen. De voorzitter antwoordde hier op, dat in de bewuste nacht de polderbesturen en de inwoners der gemeente gewaarschuwd zijn. De directie Hooijmeijer werd als een der eersten gewaarschuwd. Ver der merkte spreker op, dat er geen dijkleger en geen materialen waren, en dat de zeedijk zeer on gunstig ligt, bij het aanvoeren van materialen. Spreker zeide, de sug gestie gedaan te hebben, de Mid- deldjjk te verstevigen. De heer Huygen zeide niet te vreden te zijn met het antwoord van de burgemeester en hij vroeg of de burgemeester bereid zou zijn deze aangelegenheid op de agenda te plaatsen voor een volgende vergadering. Hierop zeide de voor zitter, dat de heer Huygen zijn vragen beter direct kon stellen. De heer Huygen vroeg hierop, of de betreffende autoriteiten aan hun verplichtingen hebben vol daan. Wanneer dit niet zo zou zijn, heeft dan het college van B. en W. niet tot taak die bevoegdheid over te nemen Is het gewenst, dat de dijkgraaf buiten de gemeente woont Is het juist dat de mate rialen niet aanwezig waren Is het niet de taak van een water schap althans te trachten een dijk te behouden Spreker stelde voor een commissie te benoemen, om deze zaken te onderzoeken. Wethouder Niemantsverdriet kon zich voorstellen, dat er derge lijke vragen rijzen, doch, zo zeide hjj, die vragen stelt men zich in heel Nederland. Spreker geloofde niet, dat men een dergelijke ramp zou kunnen voorkomen, want „die heeft ons de kleinheid van de mens tegenover Gods grootheid voor ogen te stellen". Spreker was ove rigens van mening, dat er veel on bevredigends is in wat betreft tij dig alarmeren en het nemen van maatregelen. De heer Dekker zei de, dat men achteraf gemakkelijk praten heeft, al had er misschien wat meer kunnen worden verricht. In de Hoeksche Waard was alles veel beter georganiseerd, doch daar zijn toch veel mensen ver dronken en ging veel vee verloren. De heer Huygen zeide, dat het bedrijf van Hooymeijer niet de minste medewerking had van het polderbestuur, hetgeen spreker zeer betreurde. Spreker zeide, dat toen men sprak van het plaatsen van een pomp om het bedrijf van het water te helpen ontdoen, het polderbestuur gezegd heeft: wij hebben daar geen belang bij, ter wijl de directie van de fabriek be reid was in de kosten bij te dra gen. Spr. vroeg zich af, of deze houding van het polderbestuur wel juist is. PLAATSELIJK NIEUWS Yier bondgenoten tegen pijnen en griep De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. 'n jQlje doet wonderen Adv. Vorige week hield de coöpera tieve tuinbouwveiling „Baren drecht en Omstreken" te Baren drecht haar jaarvergadering. Be halve de motie, die wy reeds in vorige nummer hebben ver meld en waarin afkeuring werd uitgesproken over de regerings maatregel om de groenten uit de geïnundeerde gebieden toch te veilen en in consumptie te bren gen kwamen verschillende huishoudelijke zaken aan de orde. Met algemene stemmen werd besloten om in het Nationale Rampenfonds een bedrag van f 10.000 te storten. Dit bedrag werd nog verhoogd met' f 203. daar de 203 aanwezige leden hun presentie-geld ter beschikking stelden. Omzet: Ruim 9 millioen Uit het jaarverslag van secre taris J. van der Linden bleek, dat in 1952 een omzet werd bereikt an f 9.333.931,00 tegen een be drag van f 9.185.758.00 in 1951. In het vorige jaar werd voor ié voor industrie, 37.01 voor export' en 51.35 voor bin nenland gekocht. In het bijzonder herdacht de secretaris het werk de overleden bestuursleden de heren A. L. Dekker en Adr, Kooy- man. Hij maakte verder gewag van de bouw van een derde koel huis en van tien kopersloodsen,. waaraan onlangs de eerste hand is gelegd. In de loop van 1952 werd een extra-huur ingevoerd om het afremmen van de fust- •oulatie tegen te gaan. De rekening en verantwoording werden ongewijzigd goedgekeurd. Het veilingpercentage werd weer vastgesteld op 2 voor de leden en op 3 %voor de niet-leden. Numansdorp, werden gekozen de heren L. Baan Jordzn. te Baren drecht en And. Vos te Klaaswaal De heren L. Stehouwer te Creup, H. A. Schaberg te Rhoon en J. Baan Jordzn. te Barendrecht wer den gekozen in de plaats van de niet-herkiesbare leden van de raad van toezicht G. Kooynian te Blaakschedijk, G. van der Ven Le Rhoon en A. van Nielcn te Ba rendrecht. Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat de heer PI. de Waard voorzit ter werd. Ere-voorzitter De Waard kreeg ter gelegenheid hier van een nieuwe fiets aangeboden. Geen nieuwe veiling Dit jaar zal geen nieuwe veiling worden gebouwd. Besloten werd om in verband met de nationale ramp voorlopig van bouw af te zien. Voor de gedupeerde agrariërs zijn verschillende" voorzieningen bekend gemaakt. Betrokkenen moeten hun schade opgeven aan het bureau van de plaatselijke, bu reau-houder. Voor het eiland IJs- selmonde en omstreken is dit' de heer Van Os te Barendrecht en voor de Hoeksche Waard de heer Viskil te Klaaswaal. Aan ge noemde bureaux word voor schotten verleend, indien dit ge wenst wordt. De plaatselijke in stanties zullen worden ingescha keld om de schade op te nemen. Verder werden richtlijnen gege ven voor de behandeling van drooggevallen grond. Onnodig Roode Kruis- goederen betrokken Enige personen in Strijen zijn dezer dagen ter verantwoording geroepen. Het bleek n.l. dat zij te Verkiezinqen I Öhd-Beyerlaijd Rode Kruisgoede- ren in ontvangst hadden genomen In de plaats van de niet-her- terwijl hun huis en daardoor alle kiesbare bestuursleden T. Leger- bezittingen intact waren. Alle stee te Rysoord en Jac. Vos te i goederen werden ingeleverd. HEKELINGEN Nationaal Rampenfonds De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten bate van het rampenfonds heeft een bedrag van f 560.opgebracht. Actieve Zondagsschool Het bestuur van de Zondags school legt een grote activiteit aan de dag. De kinderen verkopen kaarten waarvan de winst zal worden gestort in de kas van het Nationaal Rampenfonds. De inkoopsprijs van deze kaart bedraagt f 0,05 en de verkoops prijs f 0.15. Op elke kaart wordt dus een dubbeltje verdiend. Gemeenteraad Donderdagavond om half acht komt de gemeenteraad bijeen. Op de agenda komen o.m. de volgen de punten voor: aanvraag om sub sidie van 2 ct per inwoner van" de militaire bond ..Pro Rege"; ver zoek van de Centrale van Katho lieke militaire tehuizen om toe kenning van een jaarlijkse subsi die; voorstel van B. en W. tot uit breiding van de straatverlichting met enige lichtpunten; beslissing op het ontwerp van de drinkwa terleiding Rotterdam tot aanslui ting van de gemeente Hekelingen aan üezv waterleiding. SPiJKENISSE Presentiegelden voor Rampen fonds In -'e laatst gehouden bijzonde re spoedeisende vergadering van de raad dezer gemeente, hebben de leden besloten de hun toeko- nie 1 presentiegelden van vergadering te storten in het Na- t'onaal Rampenfonds. Vergadering A.R. Kiesvereniging De A.R. Kiesvereniging „Neder land en Oranje", kwam in de con sistoriekamer der Geref. Kerk in vergadering by een. Na de opening bracht de voor zitter, de heer Van Genderen de aanwezigen dank voor de goede opkomst en sprak de hoop uit, dat de vergadering de werkzaamhe den die aan de orde zouden ko men rustig en gedegen zou afwer ken. Het belangrijkste punt op de agenda werd gevormd door de sa menstelling van de candidatenlyst voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. Als lijstaanvoerder werd met 31 van de 32 stemmen gekozen de heer C. Barendregt, die thans zit ting heeft voor de A.R. in de ge meenteraad. Verder werden na een enkele stemming gekozen voor plaats 2 de heer J. Luijten; 3 de heer G. G. Mol; 4 de heer S. Huisman en 5 de h:;r M. P. Mol. Al deze candi daten ging rr-' de samenstelling volledig accooi'd. By de rondvraag werd uitvoe rig stil gestaan met betrekking tot de te voeren propaganda wel ke straks aan de orde zal komen. Het ligt in de bedoeling, dat een algeir.cr.- vergadering zal worden tgeschreven, waarin de heer :.r dregt zijn gevoerde beleid in de afgelopen vier jaren als raads lid, zal toelichten. Voorts zullen alle geoorloofde middelen waarover men zal kun nen beschikken worden ingescha- 1 om de propaganda zo effec tief mogelijk te maken. Aan het slot dankte de voor zitter voor de gezellige en pret tige sfeer waarin de besprekingen konden worden gevoerd. De vergadering werd met dank- g:fc?d gesloten. V rou wenwereldgebedsdag In het kader van de Vrouwen wereldgebedsdag kwamen Vrij dagavond in het kerkgebouw van het Legers des Heils de Hervorm de Vrouwenvereniging „Naomi", de Geref. Vrouwenvereniging „Persis" en de Vrouwenvereniging van het Leger des Heils, gecom bineerd bijeen. Deze samenkomst werd geleid door de presidente van bovenge noemde verenigingen resp. mevr. Eecht, mevr. Keijzerwaard en ka- piteine Steijger. De oproeping tot het gebed en de liturgische dienst werd geleid door mevr. Becht en mevr. Keij zerwaard. Aan het einde behandelde ka- piteine Steijger een bijbelgedeelte, handelende over: „Wandelend als kinderen des Lichts". In haar toe spraak wekte spr. op tot gebed en geloof in Jezus Christus. Tenslotte bad de kapiteine het Onze Vader", waarna gemeen schappelijk enkele liederen zoals het programma aangaf, werden gezongen. Mevr. Becht sprak'de zegen uit. e leden dezer verenigingen hebben zoals zij verklaarden een bijzonder mooie en leerzame avond gehad. ABBENBROEK Wassenaar leeft mee De gemeente Wassenaar leeft intens met Abbenbroek mee. Dat bleek o.a. ook uit het feit, dat de gecombineerde kerkdienst, die Zondag werd gehouden, behalve door het dagelyks bestuur van Abbenbroek, werd bijgewoond door B. en W. van Wassenaar. Een collecte voor het rampen fonds bracht" in deze dienst ruim f 100. op. Zaterdagavond is de noodsecre- tarie annex burgemeesterswoning, die door Wassenaar werd geschon ken, gereed gekomen. Het gebouw werd op hel Bleekveld opgetrok ken, Met ingang van 26 Februari is de noodsecretarie geopend van 9 tot 12 uur. In de secretarie houdt de heer J. Drijfhout uit Franeker zitting om inlichtingen te ver strekken aangaande evacuatie vergoedingen e.d. Donderdagavond zorgde Wasse naar voor een recreatie-avond in café Herrewijnen. Er werd een vijftal films vertoond, die aan de omstandigheden waren aangepast. Het ligt in de bedoeling om eens per maand een dergelijke gezelli ge avond te organiseren. De Was- senaarse wethouder mr. J. van Hazebeek deelde mede, dat de Wassenaarse verenigingen, zoals muziek- en sportverenigingen zich ter beschikking van Abbenbroek willen stellen. De avond werd door burgemees ter Wentholt met enige toepasse lijke woorden besloten. Het geniaal Twee duikers van de onderzee dienst van de Koninklijke Marine aan de Waalhaven hebben zich vrijwillig ter beschikking gesteld om behulpzaam te zijn by het op takelen van de motor van het' wa tergemaal, dat onder water staat. Vrijdag is het gelukt de motor te bergen. Zy werd naar een werk plaats in Slikkerveer gebracht om daar gedroogd en gecontroleerd te worden. Jeugd mag weer op straat Met ingang van 23 Februari mogen de kinderen, van 6 tot 15 jaar zich zonder geleide op straat begeven, vanaf 's mogens 8 tot 's avonds 18.30 uur. De ouders wordt dringend aangeraden, de kinderen er op te wijzen, dat deze zich niet' naar de waterkant moe-1 ten begeven en geen aangespoelde voorwerpen mogen aanraken. Honden mogen thans, onder ge leide, op straat verschijnen. Gecombineerde kerkdienst A.s. Zondag wordt er in de Ger. Kerk, 's middags om vier uur, een gemeenschappelijke kerkdienst gehouden. Voorganger is ds. H. Bleeker, Ned. Herv. predikant te Wassenaar. GEERVLIET Rampenfondscollecte De collectrices, die de lijstcol- lecte voor het rampenfonds heb ben geleid werden vaa,k overstelpt met bijzondere blijken van offer zin. Kinderen komen soms met hun spaarpotten aandragen en ook ouderen geven met overgave. De landbouwer Piek schonk een melkkoe. De definitieve uitslag zal eerst bekend gemaakt zijn als de collecte in Simonshaven is af gelopen. Kerknieuws De verjaardagsbus bracht in Januari f 21.60 op. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk om 10 uur ds. Lourens voor gaan. „Men zal nog wel meer van Zaventum horen'' Maak een einde aan dat i gekuch,zuiver Uw lucht- wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende AKKERS Groots was de schenking, naai kwaliteit en kwantiteit, die van uit het Belgische Zaventum Geer vliet en Heenvliet bereikte. Reeds enige jaren bestaat er vriend schap tussen de bewoners van dit Belgische stadje en de genoemde gemeenten op Putten. In de nacht van Zaterdag op Zondag arriveer den drie deputaties onder leiding van het Zaventumse gemeente raadslid Jules van der Plassche met levensmiddelen en goederen, waarmee zy de nood van hun Hol landse vrienden wilden lenigen. Zaterdagmiddag om half twee vertrok men met twee bestel auto's uit Zaventum, acht' kilome ter ten Oosten van Brussel. In de gemeente Almkerk iN.-B.) maak te het gezelschap op onprettige wijze kennis met het zilte nat. Men reed een weg op, die 50 cm. onder water stond met het gevolg, dat een der auto's defect raakte. Duwende moest de wagen op de veerpont naar Gorkum worden gebracht. In Gorkum deden de Belgen de onaangename ervaring op, dat een garagehouder hun de fecte wagen weigerde te repareren Tenslotte kwam het allemaal wel voor elkaar, maar het midder nachtelijk uur was al ruimschoots verstreken toen de Belgen op het gemeentehuis te Geervliet arri veerden. Daar werd het gezel schap opgewacht door burgemees ter Sprenger en zijn echtgenote. Zondagmorgen vond in de raad zaal een bijeenkomst plaats, tij dens welke de voor de getroffenen bestemde pakketten werden over gedragen. „Bataafse trots' BENOEMD Bij K.B. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Dordrecht, mr. J. Remme- link, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten het arrondissement Dordrecht. Wijziging dienstregeling R. T. M. De nooddienstregeling nr. VII 'an de R.T.M. is o.a. aangevuld met de Zondagsdienst Rotterdam- Hellevoetsluis, volgens de normale dienstregeling, met uitzondering van de laatste rit in beide richtin gen Rotterdam-Oostvoorne. Burgemeester Sprenger zeide een misverstand uit de weg te willen ruimen, dat was ontstaan na een briefwisseling tussen hem en burgemeester Trappeniers van Zaventum. De laatste had een op gave gevraagd van de goederen, waaimede hij en zijn ingezetenen hulp konden verlenen. De stroom van goederen, die ons van elders bereikte, deed mjj besluiten, zo zeide spr., voorlopig geen gebruik te maken van dit aanbod. Burge-, meester Trappeniers schreef toen, dat 1 'j er van overtuigd was, dat de toestand geminimaliseerd werd en was van mening, dat „Bataafse trots" burgemeester Sprenger er toe geleid had zijn aanbod af te wijzen. Mr. Sprenger verklaarde echter, dat geen Bataafse trots, maar het feit, dat men geen overzicht had omtrent hetgeen nodig was, zijn standpunt had bepaald. Nu echter de toestand weer enigszins nor maal is, weet men waaraan be hoefte' bestaat en daarom was spr verheugd dat de goederen, die in Zaventum bijeen gebracht werden, konden worden verhandigd. Daar de pakketten op naam zyn gesteld, vroeg spr. op verzoek van de Belgen, of diegenen, die geen behoefte aan de goederen hebben, deze willen afstaan aan hun getroffen medeburgers. Na mens de gemeentebesturen van Geervliet en Heenvliet bracht spr. dank aan de Zaventumse burgerij en aan burgemeester Trappeniers en zijn echtgenote voor het lof waardige initiatief. Vervolgens voerde de heer Van der Plassche het woord. Hy me moreerde hoe men dagen lang in grote spanning naar radio Hilver sum heeft geluisterd om iets te weten te komen van het lot van hun Nederlandse vrienden. De goederen zou spr. gaarne zien we- Huishoudschool le Klaaswaal fungeerde als verzorgingscentrum 75 MANNEN VONDEN ER EEN GOED ONDERKOMEN De Landbouwhuishoudschool te Klaaswaal is enige weken het erzorgingscentrum geweest voor geëvacueerden, voornamelijk af komstig uit Numansdorp. Een vijftigtal Numansdorpse mannen werden daar, als zij van hun werkzaamheden in het geteisterde gebied terugkeerden verzorgd op een manier, waarvoor zy het per soneel dier school, en de verfcchil- lende personen, die de helpende hand boden, zeer dankbaar zijn. De landbouwhuishoudschool was na de ramp eerst bevolkt door de ouden va,n dagen uit het Diaconie huis te Numansdorp. Eigen ver pleegsters hebben deze oudjes eni ge tijd in de huishoudschool ver zorgd, maar later konden de ou den van dagen ondergebracht' worden te Baam. Vanaf die tijd werd de land bouwhuishoudschool het verzor gingscentrum voor ongeveer vijf tig Numansdorpse mannen, die er n goed onderdak vonden. De- g eevacueerden vertoefden nachts in dc landbouwschool. Aanvankelijk verrichtte het personeel der Landbouwhuishoud school alleen het noodzakelijke werk, zoals het bereiden van voed sel, enz. Later kregen de onderwijs krachten echter hulp van een viertal Zwolse gezinsverzorgsters en een hulpcolonne, bestaande uit zes meisjes uit Alphen aan de Rijn.. Dezen hadden tot eerste taak de mensen bij te staan, die zich in Numansdorp bevonden, doch ook dc school heeft van deze hulpcolonne veel goeds ondervon den. Met vereende krachten kon men bijv. het schoolgebouw een goede beurt geven. Behalve de Numansdorpse man nen, bood de school ook een on derkomen aan een vijftiental le den van de Rijkspolitie, afkomstig uit Zwolle. Dezen sliepen in het Jeugdgebouw der Ned, Herv. Kerk te Klaaswaal. Dat allen, die in deze school verzorgd werden, daar dankbaar voor zijn, bleek Maandagavond, toen er in de school een afscheids- avondje werd belegd. Drie grote taarten getuigden van de erkente lijkheid der mannen, die in de school zo'n goed onderkomen von den. Het is thans niet meer noodza kelijk, dat de school als verzor gingscentrum blijft ingericht. Donderdag zullen de laatste ge- evacueerden naai hun woonplaats vertrekken. Naar wij vernemen, zullen Maandag a.s. de lessen op de Landbouwhuishoudschool weer normaal aanvangen. derverdeeld, indien men er zelf geen directe behoefte aan heeft. Verder wees spr. op de mogelijk heid om 200 kinderen direct by vrienden in België onder te bren gen. Vervolgens begaf het gezel schap zich naar café Dimmendaal in Heenvliet', waai- een groot aan tal goederen werd overhandigd. Onder leiding van burgemeester Sprenger werd daarna het geïnun deerde gedeelte van Heenvliet, Abbenbroek, Zuidland en de Geer- vlietse buurtschappen Simonsha ven en Biert bezocht. De Belgi sche gasten waren zeer onder de indruk van al hetgeen zij aan ver woestingen te aanschouwen kre gen. De heer Van der Plassche sprak als zijn overtuiging uit, dat men nog meer van Zaventum zou horen, na al hetgeen hij had ge zien. Om ongeveer 3 uur Zondagmid dag vertrok het gezelschap via Utrecht en 's Hertogenbosch weer huiswaarts, voldaan doordat het een steentje had mogen bijdragen tot leniging van de grote nood waarin velen verkeren. Inwoners keren terug naar 's-Gravendeel De eerste geëvacueerden zjjn dezer dagen naar 's-Gravendeel teruggekeerd eu geleidelijk aan worden de woningen in Bevers- hoek weer bewoond. In deze wijk heerst op het ogenblik grote be- dreivigheid; de teruggekeerden zyn druk aan het schoonmaken, daarby soms bygestoan door hulp colonnes uit Dordrecht. De werkzaamheden met betrek king tot het droogmalen der pol ders vindt gest'adigd voortgang. In de Achterdijk is Maandag met springstof een gat geslagen, zodat de zestien onder water staande polders thans één grote polder vormen, hetgeen het leegpompen vergemakkelijkt. Van vele zijden ontvangt 's-Gra- •endeel hulp. Verleden week ar riveerde de eerste wagen met goe deren uit Luik. Maandag kwam een tweede zending, bestaande uit kleding, meubelen, bedden en le vensmiddelen. Burgemeester Van Heesen werd medegedeeld, dat de- zendingen slechts een begin vormen van een grote hulpactie. Ook heeft de burgemeester verno men, dat men in Montreal, de Ca nadese stad, die 's-Gravendeel ge adopteerd heeft, bezig is geld in te zamelen. Thans heeft ook Nijmegen de gemeente hulp toegezegd. Maan dag bracht de Nijmeegse wethou der van Sociale Zaken, vergezeld van een accountant, een bezoek 's-Gravendeel. Tijdens dit be zoek kreeg burgemeester Van Heesen de toezegging, dat Nij megen stratenmakers en enige technici naar zijn gemeente worden zenden. Ook sociale hulp werd toegezegd. Men is in Nijmegen begonnen met het inzamelen van geld en goederen. In de afgelopen dagen heeft men drie personen kunnen identi ficeren. Dertig personen worden thans nog vermist. H. v. Beuningen van Helsdingen "f" VAN 1915—1921 ARTS TE OUD-BEIJERLAND Zaterdag is te Rotterdam in de ouderdom van 75 jaar, overleden de heer H. L. W. van Beuningen van Helsdingen, oud controlerend geneeskundige by de Gemeentelij ke Geneeskundige en Gezondheids dienst te Rotterdam en oud-arts te Oud-Beijerland, in welke plaats hij van 16 September 1915 tot 11 Februari 1921 zyn practijk uit oefende. Na van Oud-Beijerland te zyn overgeplaatst naar Rotterdam vervulde de heer Van Beuningen van Helsdingen aldaar de functie van waarnemend directeur en lei der van de mentaal hygiënische afdeling der G.G.D. Zijn belang stelling ging in het bijzonder uit naar de psychotechniek en de op richting van een psychotechnisch laboratorium, waardoor hy een be kende figuur in de Rotterdamse samenleving geworden is. Buiten zijn drukke werkzaam heden om trad dokter Van Beu ningen van Helsdingen ook op als medisch adviseur van het bureau voor beroepskeuze. Nadat de overledene in 1941, dus na een periode van ruim 20 jaar, eervol ontslag verleend werd als controlerend geneesheer bij de G.G.D. tc Rotterdam, bleef hij als adviseur aan het Psychotechnisch laboratorium werkzaam. De begrafenis van wijlen de heer Van Beuningen van Helsdingen heeft vandaag te Amsterdam plaats gehad op de Nieuwe Ooster begraafplaats.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3